I I fZ P.ü Advertentiën. I I I Brieven uit het Centrum. UIT OE PERS. GEMENGD NIEUWS. ÏERKOOPINGEN. INGEZONDEN. 51 Electrische SPIEGEL-e„ SCHILDERDEN FABRIEK Goudschesingei 173175 I LiJ: U HET IS VOOR ALLEN, RIJTUIGEN. F. NIEUWLARD - Dirksland lIllltllRi L BROPPEÉT - Rotterdam. MlIJmSLYi Boerenleenbank „Ouddorp" 'JfO *)|r> I to Sehreuder Baksteen. TE KOOP een ISarouehette, klein sehuitmodel, ecu K t>ns#trrfj- tuüg (Charet), eeia "STIRiurs-y, nieuwe esdoornbak, alles in zeer goe den staat bij SMEDERIJ- EN BIJTUIGBANDIfl.. Bergplaats Oosteeedijk 200 ROTTER DAM, dagelijks te zien en te koop Raam, Deur, Warande, iurfj Redstee- demen.en kozijnen. Mar mere? Schoor steenmantels en tegels, Divers Ijzer werk, 50 M3. zware cn lichtere Ointen, Planken, Palen, 200000 IJsel en Waalsteenen, 20000 roode Dakpan nen en meer steen en pannen en meer te zien afbraakpanden A eibr echts kade 83—88. Brietadres Vredenoordplein 19. Voorstraat - lellssant. IQKMKSCHE-WEÖI7S, NIEÜWHELVGET HOTEL OB RESTAURANT VAN RENNESSE HOOGSTRAAT 126, ROTTERDAM. Het beste in de stad voor Logies. 12567 Voor Dineeren speciaal Ingericht. Munt uit door lage prijzen, vlugge, nette en zindelijke bediening. Let vooral op HOOGSTRAAT 126 T~: ■mami MMRIHRPHRiR Neen, zeggen wij, 't misbruik heft het gebruik niet op. Ook meenen wij, dat 't lang ieders taak en roeping niet is, om maar op eigen houtje als „uitlegger" op te treden. Johanna Breevoort heeft kostelijke gaven. Maar 't gebeurde zij haar een ernstige les, om voorhands op dézen weg niet verder te gaan. Zóó zou ze, vrees ik, niet ten zegen zijn. UITKIJK. Amice l XXVIII. Terwijl in het Buitenland de strijd nog steeds voortwoedt en de Engelschen geducht klop krijgen en toch maar een bewonderens waardig optimisme blijven behouden, staat ons in het Binnenland een strijd te wach ten. Gelukkig is het geen bloedige strijd. Maar toch is het een worsteling tusschen de partijen, die ook in het staatsbestuur God willen erkennen, al zijn ze dan van ver schillende nuanceering en de partijen, die dien God alleen „zoogenaamd" in de binnen kamer willen belijden, terwijl dan daarbij gevoegd is de S. D. A. P., die geheel geen rekening houdt met een Gods bestaan, al zeggen ze dan dat een christelijk arbeider, zonder zijn geweten schade te doen, zich aansluiten kan bij hun partij. Die strijd keert, zooals je weet, om de vier jaar terug. We hebben hem in 1913 gehad en in 1917 zou de beurt dus weer geweest zijn. Door den buitengewone toestand is, zooals je natuurlijk ook weet, is een compromis ge sloten en gold de leuze: „laat zitten, wat zit". De grondwetsherziening heeft echter ver andering gebracht, zoodat we dezen zomer algemeene verkiezingen zullen hebben. Maar die zijn op zoo een nieuws leest geschoeid, dat het een heele beschrijving zou vergen, om uit een te zetten, hoe het in den vervolge zal gaan. Ik waag me er dan ook niet aan, maar Iaat het aan de praktijk over om je te laten zien, hoe het nieuwe stelsel van evenredige vertegenwoordiging werkt. Toch wil ik over enkele dingen met je spreken, die al heel spoedig In het oog vallen. En dan in de eerste plaats de kwestie met de stembiljetten. Toen je vroeger ging stemmen, stonden er op je biljet drie, misschien, maar dan hoog stens vier namen (ik heb het natuurlijk over de Tweede Kamerverkiezing). Je wist den naam van je mannetje, dat je hebben moest, indien je niet kondt lezen, was dat ook niet erg, want men zeije moet de le, de 2e, de 3e of welke dan ook, hebben en met die wetenschap ^maakte je bedoeld blokje zwart en de zaak was voor mekaar. Maar nu, vol gens het nieuwe stelsel, is je stembiljet veel grooter en bevat het meer namen. Behoeven doet het niet, maar het zou heel goed kunnen voorkomen, dat het meer dan 100 namen bevatte I Op dit moment zijn er 14 verschillende partijen, als ik tenminste goed heb geteld. Ieder van die partijen heeft het recht een candidatenlijst in te dienen, waarop 10 namen mogen voorkomen. Zoodat op het stembiljet 140 namen kunnen staan 1 Ik heb er een uitroepteeken aehter gezet en geen woorden, want hoe moeten de eenvoudige menschen in vredesnaam er wijs uit worden. Dat is mQ nog een raadsel, ik denk dan ook wel, dat er zoo hier en daar nog wel eens een vergissing zal worden gemaakt. Net zal dan ook onze taak zijn in de komende weken dan den kiezers duidelijk uiteen te zetten, hoe de vork in de steel zit. Dat kan niet meer met geschriften. Hei eenige middel dat onze anti-revolutionnaire kiesvereeni- gingen te baat moeten nemen is huisbezoek. Door persoonlijk bezoek behoort de kiezer de meest gewenschte inlichtingen en voor wijzigingen te krijgen. Daarmee kunnen we natuurlijk nu nog niet beginnen. Nu is het nog veel te vroeg. Maar wat we wel kunnen, neen moeten doen is ons voorbereiden voor dat werk. Dat doen we door ons te organlsecren en dan uit te maken wie de kiezers zullen be zoeken en welke bezocht zullen worden. Want die moeten we hebben, die hinken op twee gedachten. En die zijn er o, zooveel. Je behoeft voorshands niet te gaan naar een overtuigd socialist of liberaal, dat spreekt maar naar den wankelmoedige, die, en vooral in dezen zorgvollen tijd, verblind is en in het zog van de S. D. A. P. zou gaan varen, omdat hij daar heil verwacht. Daar komt nog iets bijde personen, die aangewezen worden, het -huisbezoek te doen, moeten indien ze nog niet voldoende bekwaam zijn voor ;hun taak onderricht worden. Dat alles is de taak van de plaatselijke kiesvereni gingen. En als dan de Deputaten vergade ring achter den rug is, dan het werk met kracht aangevat. Zeker, vroeger was huisbe zoek ook een voornaam punt, maar,nu is het het voornaamste. Het nieuwe stelsel van verkiezingen zal ook een oud gebruik op heffen, dat voornamelijk in grootereplaatsen voorkwam. Den heelen dag reden daar de rijtuigen en de auto's om de kiezers te halen. Dat zal hu niet meer noodig zijn want nu is er stemplicht, al is het niet met ons zin, of liever stemplicht is het goede woord niet, want verplichten tot stemmen kan men niet, maar verplichten tot opkomen ter stembus. Laat ik maar een nieuw woord fabriceeren in onze taal gaat dat, nog al gemakkelijk: er is opkomstdwang. Van die kiezerhalerij zfln we dus af. Althans zeker de eerstemaal zal het aantal van hen, die niet komen stemmen al bizonder klei^zijn denk ik. Ziezoo, dat is eens een verkiezingspraatje geweest. Dat geeft eens verandering in het menu, hé? Ik zou iedere week wel kolommen vol over den droeven tijd, over den oorlog, over relletjes kunnen schrijven, maar dat zou gaan vervelen. Bovendienwe zullen er geen betere tijd door krijgen. .Daar is heei wat anders voor noodig. Dan is er bij het snak ken naar vrede, dat bestaat, ondanks de oorlogsroes, bij dat snakken naar vrede is dan verootmoediging noodig en een terug keer tot God Inmiddels ziet het er niet naar uit, dat we spoedig vrede zullen hebben, want de Dultschers vorderen wel aan het Westfront, maar (de Engelschen en Franschen bieden toch taaien weerstand. En in Engeland wordt hard gewerkt om meer mannetjes te krijgen, De dienstplicht Is er in 14 dagen tijds inge voerd, ook in Ierland. En van dat laatste Is het gevolg, dat Ierland in verzet zal komen. Overal beweging, overal onrust. Maar in ons eigen hart, is het daar rustig? Indien ja, laat dan de stormen maar woeden, want Hij, die ze laat waaien, is met onsl Gegroet, „HAKA" Eerste stembusklucht Nee, maar nu wordt-ie toch fijn. Zelfs baar3 en snoek en wht daar meer wriemelen mag in de stille polderwateren, wordt in den politieken strijd betrokken. Doet dat het „Algemeen Stemrecht?" Of soms de „Evenredige Vertegenwoordi ging?" Wij kunnen het niet uitmaken, maar 't feit ligt er toe, al moesten we driemaal onze oogen uitwrijven, eer we geloofden dat wat zij lazen, werkelijk door normale, erentfesie Nederlanders, collega's nog wel, geschreven was. Maar 't staat er, zwart op wit. In „De Nederl. Hengelsport", neutraal or gaan van den uit zijn aard allerneutraal3ten „Algemeenen Hengeiaarsbond, achtste jaar gang, no. 3, derde pagina, laatste kolom. Ais er iets „neutraal" mag heeten, dan toch zeker wel de hengelsport. Zet vier lief hebbers langs den waterkant: 'n roode, 'n zwarte, 'n Kuijperiaan en liberaal en ik ver zeker u, ze kunnen uren zwijgen stiliekens turend of ze „beet" hebben. Bij het hengelen, neen I dAar komt de „an tithese" toch niet bij te pas Jawel, zegt de redactie te Weesp. En zij speelt het klaar 'k benijd haar vanwege ddt kunststuk ik kan desge lijks niet doenom verband te leggen tusschen den politieken strijd en de hengel sport en alle hengelaars uit het lieve vaaer- laud toe te roepen: „Waakte» stemt Links!" Ziehier, hoe ze dat bekoekstooft Na een crisis, leeraart dit blad, heeft al tijd de „reactie" 'n mooie kans en de „reac tie", dat is „Rechts". Nu zitten de meeste beroepsvisschers aan dien ieelijken, Rechtschen, reactionairen kant en dat zijn de gezworen vijanden van de meer verlichte piezier-hengelaars, die dus on der Rechts bewind ongetwijfeld zullen wor den gepest. Zeifs geeft redactie een voorbeeld. Zie 't aan het district Breukelen Vroeger, toen dat Links was, toen was 't daar een ei dorado voor de hengelaars. Maar zie, het werd Rechts „De anti-revolutionaire partij had nu steeds de meerderheid en binnen een paar jaren was het zoover gekomen, dat bijna elke boer, die vroeger steeds de hengelaars op zijn landerijen toeliet, dit verbood op aandrang der beroepsvisschers die het daarenboven den enkelen boer, die het hengelen op zijn land nog "toeliet, met al lerlei middelen zoo lastig maakten, dat hij de hengelaars noodgedwongen, ook moest weren. In die dagen werden meermalen door beroepsvisschers de hengels der hen gelaars eenvoudig door midden gebroken". Het is toch onbetaalbaar oolljk I 'k Heb er es over nagedacht en ik geloof toch oek wel, dat die hengelaars gslijk heb ben Maar zie, het zit diep. Petrus, weet ge, is óók een beroepsvis- scher geweest en dat was een van de voor naamste dicipelcn. En dkkrom denk ik zoo, dat de Rechtsche partijen nog altijd een zwak voor de beroepsvischers hebben en den hengelaars gram zijn. Dies, wilt ge uw hengel niet met laffen moedwil gebroken zien, maar wilt ge sustig hengelen, de komende vier jaarStemt dan Links. Ziezoo, de eerste stembusklucht is er. (De Drie Provinciën). l. en visioen. Via „De Nederlander" nemen we een ge deelte over uit 'n brief die „Adam" in de Jongelingsbode schrijft. Hij heeft het over Duitschiands opvoeding smds 1871, in de richting der verheerlijking van Duitsche kracht en Duitsche grootheid. De leidende geesten van Duitschland zijn daardoor dermate be zield geworden, dat Robert Kamerling, de dichter ea schrijver, die in 1889 overleed, reeds zijn „Visioen" kon dichten, waaraan het oiigineel zich in Hamb. Staatsarchief be vindt, en waarin, merkwaardigerwijze, de ge beurtenissen van dezen tijd als het ware voorspelt zijn. De schrijver geeft dan in een noot daar hij geen kans ziet het benoorlijk in poëzie over te brengen, zoo iets als een inhoudsopgaaf, die we hier overnemen „Mijn klare zienerojgen blikken in het eeuwige licht, en beelden der toekomst tre den voor mijne verbeelding op. Door de donkerheid van den verren, van daden zwan- geren tijd, zie ik een schoone godin steeds nader komen. O Twintigste eeuw na Chris tus, gij met uw wapengekletter, het nage slacht zal u eenmaal de Germaansche eeuw heeten. Volk van Duitschland, de groote wereld zal in ontzetting voor u buigen; in stormen en bliksems zult gij richten met uwe vijanden. Uwe sterke voet zal dreunen op den tot nog toe door vijanden niet be treden Engelschen grond. Het bloed uwer vijanden zal alom rooken naar den hemel, en het gigantische Rusland zult gij ncderwerpen, In de rijke lauden der Oostzee bouwt de Liuitsche adelaar zijn nest. Gij Oostenrijk, dat men doodgewaand heeft, vóór er twin tig jaren voorbij zijn, zult gij kloek en jengd- krachtig voor het aangezicht der volkeren staan en zij zullen zich onderdanig voor n buigend de beheerscheresse van het Oosten noemen het tweede Duitsche Keizerrijk, De kroon van het nieuwe Polen zal door een Habsburg worden gedragen, en in jonge vrijheid zal de Ukraine worden herboren. O, geliefd volk ik hoor den jubel van violen zingen, met pauken en trompetten uw zege begroetend. Verheug u op dezen tijd van glorie, waarin het geluk voor u daagtvrees uwe vijanden niet, ik heb u de waarheid voorzegd." De schrijver voegt hier o.m. aan toe: Of de dichter werkelijk „waarheid" ver kondigd heeft kunnen we op dezen oogen- blik nog niet zeggende toekomst ligt nog niet ontsluierd, en het is best mogelijk dat de kansen nog ten eenenmale keeren. Maar dat er tusschen het heden en deze visioenaire voorspelling buitengemeen veel overeenstem ming bestaat, is m.i. onloochenbaar. „De Zeeuw" voegt hier terecht aan toe, dat uit dit visioen niet spreekt de Geest die van boven is, maar een machtvraag en machts verheerlijking, die stellig niet uit God zijn. (Fr. Dagbl.) Onder politietoezicht geplaatst In ver band met een van de regeering ontvangen telegram, zijn de mouterij in de Branders- steeg en de branderijen op de Willemskade van de firma H., te Schiedam onder politie toezicht geplaatst. Er is last gegeven, dat niets in of uit de perceelen, bij genoemde firma in gebruik, raag worden gebracht. Naar wij vernemen, zou .een en ander ver band houden met het feit, dat men ontdekt heeft, dat de firma 100 000 K.G. graan te veel in voorraad had. Er is in verband met een en ander een uitgebreid onderzoek aan den gang. Belastingambtenaren, meters, wegers enz., zijn reeds in verhoor geweest. (N. Schied. Ct.) Smokkelen. Rijksambtenaren te Delfzijl heb ben op het Duitsche stoomschip Alexandra smokkelwaren ontdekt. Inbesiagnemiugdaar- van werd door den Duitschen machinist on mogelijk gemaakt, doordat hij door openzet ting van een kraan de tank vol water liet loopen. Voedselproductie. De Rotterdamsche Lloyd begon heden met ruim honderd havenarbei ders honderd hectaren land in de omgeving van Maassluis te bewerken, ter werkverschaf fing en ter bevordering van de voedselpro ductie. Plotselinge sterfgevallen. De wed. J. te Maastricht zakte op straat in elkaar en was ommlddelijk dood, terwijl een 23-jarlg meisje J. F., toen zij zich naar haar werk wilde bege ven, eveneens ineenzonk en na in een huis gedragen te zijn, aldaar overleed. Een wethouder-smokkelaar. De Rechtbank te Middelburg veroordeelde A. M. v. D., land bouwer te en wethouder van Overslag, we gens uitvoer van een groote partij rogge en poging tot omkooping, door twee soidaat- kommtezen f 1000 aan te bieden, tot 4 maan den gevangni8straf met aftrek van het voor arrest. Verdronken. Vrijdag reed de landbouwer S. te Papekop met de fiets te water en ver dronk jammerlijk. De gezagvoerder van het te IJmuiden binnengekomen stoomschip Laura rapporteert dat de 17-jarige lichtmatroos van den Heuvel, te Christiniaansund overboord gevallen en verdronken is. Op Donderdag 2 Mei 1918, des n.m. 7 ure, (zomertijd) In het cafe van het tramstation aan de Achthuizen te Ooltgensplaat ten verzoeke van msj. de Wed. H. Polie te den Bommel veiling en afslag van 3 arbeiderswoningen met erven en tuin, staande en gelegen aan den Oudelandschen dijk onder Ooltgensplaat, een en ander breeder omschreven bij de bil jetten. Aanvaarding en betaling der kooppennin gen 15 Juni 1918. Onkosten ad 9*/o van de koopsommen en het trekgeld ad 1% van de veilingsommen te voldoen binnen vier dagen na de toewijzing. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 2 Mei 1918 des voormid dags 10 uur aan den Ring te Middelharnis van: 6 paarden, rijluigen, ar, boerenwagens, wielslede, maai mach ine, zaai machine, kunst meststrooier, dorschmachine, rosmolen, gier- vat, rolblok, ploegen, eggen, klaverruiters, palen, landbouwwerktuigen en gereedschap pen, eenige kippen, een partij mest en wat meer te koop zal worden aangeboden. Ten verzoeke van den Heer Jacs. van der Koogh te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Maandag 6 Mei bij inzet en Maandag 13 Mei bij afslag, telkens des avond 5 uur (zo mertijd) te Goedereede in het Logement „de Gouden Leeuw" van twee woonhuizen met bergplaats, erf en grond te Goedereede aan de Catharinastraat, kadaster Sectie A No. 789 en 1174, samen groot 3 aren 42 centiaren gedeeltelijk verhuurd aan J. Orgens a f 1,40 per week en gedeeltelijk aan D. Orgers ét f 1.15 per week, in 2 koopen en in combi natie, ten verzoeke van den heer J.J. de Bak ker te Middelharnis. Notarissen VAN BUUREN te Middelhanris en VAN DEN BERG te Goedereede. Op Dinsdag 7 Mei 1918 bij afslag, des namiddags 2 uur in het Hótel Moelker te Ooltgensplaat. a. 23.10.70 Hectaren zeer gunstig gelegen vroon- en kostbaar land, nabij het dorp aan den LaHgeweg te Ooltgensplaat kad Sectie A. nummers 459, 1004, 1033, 1037, 1370 t/m 1381, verhuurd aan diversen tot blootschoof 1920. b. 6.78.40 Hectaren kostbaar land in den polder Galathee ta Ooltgensplaat, kad. Sectie B nrs. 173, 174, 183 en 184, verhuurd tot blootschoof 1922. Ten verzoeke van Jhr. F. H. P. J. Gevers te 's Gravenhage. Notarissen VAN DIJK te 's Gravenhage en VAN BUUREN te Middelharnis. Woensdag 15 Mei 1918, bij inzet en Woensdag 22 Mei 1918, bij afslag, telkens des namiddags 3 uur, in het Hotel Spee te Sommelsdijk 9.52.85 Hectaren (22 gem. 113 roeden Rijn- landsche maat) bouwland, rietland en water, onder den Buifendqit, in kavel F. van den polder de Westplaat, onder Sommelsdijk, kadastraal bekend in Sectie A. nos.209, 336, 368, 369, 370, 371 en 372, in diverse percee len en combinatiën. Aan verschillende personen verhuurd tot bloodschoof 1921. Ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer Lambrechtsen van Rltthem te Hilversum. Notaris VAN BUUREN. Op nader te bepalen datums, Inzet en Afslag in het Hotel Moelker te Ooltgensplaat vana. 23,10,70 Hectaren zeer gunstig ge legen Vroon- en kostbaar land, nabij het dorp aan den Langeweg te Ooltgensplaat, kad. Sectie A nummers, 459,1004,1033,1037, 1370 t/m 1381, verhuurd tol blootschoof 1920. b. 6,78,40 Hectaren kostbaar land in den polder Galathee te Ooltgensplaat, kad. Sectie B nummers 173, 174, 183 en 184, verhuurd tot blootschoof 1922. Notarissen L. A. VAN DIJK te 's-Graven- hage en VAN BUUREN te Middelharnis. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Nieuw leven. Onder al het nieuws, dat den laatste tijd de ronte gedaan heeft en nog doet is er een zaak die o. i. z. niet voldoende weerklank gevonden heeft bij die geene die het aangaan. We bedoelen de oprichting van de Chris telijke Boeren- en Tulsdersbond. Laat ons trachte in bet n. v. een en ander van haar mede te deelen op dat ook daar door iets berijkt worden van't geen de Bond zich 't voorstel te verrichten. Daartoe zullen we achtereenvolgens uit eenzetten haar Oorsprong, naam, grondslag, doel en middelen om ten slotte enkele al gemeene beschouwingen ten beste te geven. Haar oorsprong. Geboren uit de nood der tijden. Ziedaar haar acte van geboorte. Een elk ernstig denkend mensch zal met ons in stemmen dat we leven In fel bewogen dagen die ons economisch leven tot op hare grond vesten doet daveren en beven. Zoo worden ook in het boeren en tuinders bedrijf, hare aan houdende trillingen en schok ken gevoeld. En niet in het minst voor onze Christen mannen zijn het gevaar volle tijden. Immers toch voor hen dreigt het gevaar van meerdere zijde. Het zal daarom noodig zijn om door degelijke voorlichting en andersins diegenen die erkennen dat in Gods woord, beginselen liggen, die ook in den strijd om het maat schappelijk bestaan erkend moet worden, bij een te brengen. In organisatie ligt kracht. Het machtswoords onzer dagen „Proletarieër" van 'alle landen, vercenigt u, heeft voldoende de waarheid v. s. bewezen. Die organisatie is noodig omdat het ge vaar verre van denkbeeldig is om meege- sleurt te worden in de maalstroom van het roezemoezige van het hedendaagsch leven. En o zeker allen tijden door is het moeilijk geweest om in alle handelingen (ook die van het maatschappelijk bedrijf) aldus te hande len als was in volkomen overeenstemming met Gods Woord cn paste de bede: „Leer mg o Meer den weg door U bepaald. Toch 't kan niet ontkend worden dat't steeds moei- ïgker wordt daarna te leven en te handelen. Voor nieuwe vraagstukken worden we ge plaatst nieuwe problemen doen zich op, denk enkel slechts aan de regeer in gsmaat- regelen. 't Zgn allemaal dingen die den Chris ten tot ernsiige overpeinzing moeten brengen. En zal ons beginsel bij dit alles door wer ken, dan is noodzakelijk een Vereeniging die stuur en leiding geeft. Temeer is zulks nog noodig wijl het bruut om zich heen gapende Staatsabsolutisme steeds nieuwere en grootere stukken van het maatschappelflk leven opslokt. De gevaren en nadeelen daaraan verbonden, niet alleen matri- eele maar ook zedeigke achten wg van zoo danige bekendheid dat het onnoodig geacht mag worden, daarop in te .gaan. Doch er zgn nog andere gevaren. De in voering der evenredige vertegenwoordiging zal allerlei „neutrale" bonden de gelegenheid geven om de niet al te vaste broederen onder ons los te werken van de partgorganitatie. 't Zou ons te ver voeren om op dezo kwes tie in te gaanwie er meer van weten wil iezen slechtPolitieke vertegenwoordiging en maat- schappeigke organisatie geschreven door min. H. Colijn. Het een bq het andere genomen zien wg wat de oorzaak was dat enkele onzer leidende mannen zich tot een commissie vormde om te trachten te komen tot oprichting van een Chr. Boeren- en Tuindersboad. Hun bemoei- nis had tot resultaat tot een vereeniging is opgericht met aanvankeigk 1300 leden. Prof. P. A. Diepenhorst is voorzitter ter- wijl ais Secretaris fungert, Abr. Goedbloed. Ziedaar haar oorsprong. Haar naam behoeft weinig verduideigking Christelqk duid op wie krachtens haar be ginsel er bq bchooren, zonder onderscheid van Gereformeerd of Hervormd van A. R. of C. H. van conservatief of democralisch. Alleen wil hq dat men zich ook in het maatschap pelijk leven gebonden weet aan Gods onfeil baar Woord als richtsnoer voor geloof en leven Boeren- en Tuindersboud omschrqft het, wie krachtens haar werkkring binnen hare grenzen hooren. Ten slotte haar grondslag, doelen middelen. De vereeniging gaat uit van de overtui gingen dat de H. S. en de traditiën onzes volks de betrouwbare grondslagen van ons volksleven uitmaken (Art 3 harer Slatuten.) Over haar doel hebben wg reeds een en ander gezegd. Toen wq spraken over haar oorsprong, ter completeering zouden wjj nog kunnen noemen hare bemoeiing die zij wil, inzake de sociale kwestie. Krachtens haar beginsel beziet zij ook deze zaak bij het licht van Gods Woord. Eindelijk waardoor zq een en ander tracht te bereiken. We geven hierbq het woord aan Art. 5 dat zegt: a. door het organlseeren van de protestant- sche boeren en tuinders in Nederland b. door het oefenen van Invloed op wet geving en bestuursmaatregelen met be trekking tol de boeren- en tuindersstand c. door het oefenen van invloed op en door de pers; d. door het houden van vergaderingen enz.; e. door het bevorderen van de goede ver standhouding tusschen werkgever en werknemer. Hiermede hebben we in het kort een en ander van de jonggeboren Vereeniging mee gedeeld. Zooals reeds eerder opgemerkt, zou het te ver voeren om alle argumenten aan te geven, die er zqn. In een openbare ver gadering tot dat doel belegd, zou daar beter gelegenheid toe zqn. Op een ding echter willen we nog wgzen. Van verschillende zijde wordt ons reeds toegeroepen: „Gq brengt met uw Confes- sioneele organisatie de eenheid die zoo drin gend noodig is voor een goede behartiging van de belangen der landbouwers en tuin ders in gevaar." Dat is echter onjuist. Wanneer op dit ge bied bestaande organisaties werkeigk neutraal zgn (kan dat?) is het onnoodig, zelfs niet raadzaam om zich af te scheiden. Maar men gevoelt, dat men veel sterker staat, wanneer men in de Chr. organisatie met geigkgezln- den de zaak onder de oogen gezien heeft, waf van ons Christ, standpunt gebiedende eisch is. Zq, die de „Standaard" en daarin de Gro ninger brieven gelezen hebben, kunnen weten hoe in Groningen de Chr. landbouwers om der consciëntie wille de neutrale bond uit gegaan zijn, omdat daarin voor hun geen plaats was. Een ieder versta dan zijn roeping in deze, zich aansluitende bij de Chr. boeren- en tuindersbond, omdat uw belang het vraagt het landsbelang het vordert, en 's Heeren naam het eischt. OPMERKER. P.S. Wanneer men zich op wil geven als lid, doet men dat aan Mr. G. A. Diepen- horst, Leuvehaven, Rotterdam. GOEDKOOPSTE en SOLIEDSTE IS ALLEEN GEVESTIGD hoek Hoveniersstraat, ROTTERDAM. Telefoon No. 4645. Bezichtig de 3 Etalages. Heeft geen filialen. LIJSTEN in alle soorten op elke maat LOOD- EN Z1NKWERKER. van GAS- EN WATERLEIDING. die Iets noodig hebben in Goud- Zilver-, Diamantwerken, Tafelzilver, gemonteerd Kristalwerk enz. ZEER BELANGRIJK een goed en vertrouwbaar adres te weten waar al deze artikelen in ruime keuze EN tot billijke prgzen verkrfgbaar zqn, daarom stellen wg dit adres GRATIS VERKRIJGBAAR. Het is de van ouds bekende meer dan 30 jaren bestaande firma JUWELIERS. TEL. 3807. BINNENROTTE 170 ROTTERDAM koopt en verkoopt alle soorten Werk- en Drachtige Paarden. Beleefd aanbevelend. 12920 12853 AANLEG OVERAL TE ONTBIEDEN. De Bank leent gelden aan leden tegen 5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3 °/o 's jaars ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dageigks worden aan gevraagd bg een der leden van het bestuur. Kantooruren: 4—18 April des nam. van 6—8 uur, In het Logement Akershoek te Ouddorp. 13042 De Kassier, G. VAN OOSTENBRUGGE. 19 De Bank leent gelden aan leden tegen 4V» °/o 's]aars. Z| neemt gelden op tegen 3 's jaars. Voorschotten kunnen dagelfks worden «ui- gevraagd b| een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdag- en Zaterdag avond van 68 uur. 13429 KsMlert JOH. HOLLEMAN, Dirksland, De Ba de aands Ingeschr mogeigk gesteld vendien! Zij, di te kome teigk te den RIJ! Zg moe het aan als verl Minderj bewgs de verf die deT oefent. SOMl een aa 1919 d stemd zg, te komt 15 Mei Comma Motord niet ge Zf b] naan de gl ingescl Het ven bekwa: feursvc zg stemd, te zgr troepei deellnj geplaa SOA" Kq De schu\ zich schend voor indien kenrin die pej Nad op ar recht Met) jaren le. bg d<j ken; 2e. zettelf Indi dood straf SOI De bekei schre zer barnll 21 Oj het nieu lege krac win H beg- Enj de

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2