UIT DE PERS, OFFICIEEL OEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. VISSGHEFJJ. UITSLA8 VERKÖ3PÏNGEN. aeiENSD NIEUWS. BURÖERIJJKE STAND. JJ: V 1 KEI LAAI i 0 ouddofI Bol God beschikt. De Engelsche minister Curzon heeft, als we gister momoreerden, in 't Hoogerhuis verklaard, dat als 't móést, ook het jaar 1919 nog in de oorlogsberekeningen der Entente was opgenomen. Het léék reeds fanatiek Maar de Nieuwe Wereld heeft de oude ook in dat opzicht verre overtroefd 'n Amerikaansch minister heeft de treurige eer de uitvinder te zijn der formule: dóór- vechten, als 't moet.tot aan het Laat ste Oordeel toe. Men staat stom van zulk een ooilogsfa- natlsme. En de christen zucht: „Hoe lang nog, Heer Gelukkig dat ook de Yankee tenslotte de wereld niet regeertde mensch wikt, èn twistGod, in 't eind, beschikt, beslist I Als Hij zijn hand opheft, houdt de oor log op. Al zonden de meest revolutionaire en Hem vijandige elementen Hem daarin dienen moeten. Dat heeft ons Rusland getoond. (Friesch Dagblad). De voedselvoorziening. „Onze Courant" scbrflft zooals schier alle bladen over de voedselvoorziening en na eerst uiteen gezet te hebben over deschaarsch- te van alles gaat ze voort en zegt: Maar te betreuren is, dat de regeering zich zoo slap aanstelt tegenover relletjes ais te Amsterdam voorvielen. Daar is het vorige jaar reeds met nadruk op gewezen, maar nauwelijks jagen Winkoop en diens getrouwen de Jordaan en Kattenburg weer op straat of de Burgemeester van Am sterdam wordt bevreesd en bewerkt de mi nister met dringende telegrammen. En nu ziet heel het land, hoede schreeuwers en oproermakers geholpen worden. Rijst is al lang niet meer te krijgen, maar de Am- sterdamsche vlschwijven en het Jordaanjan- hagel krijgt nu rijst. „Het rantsoen aardappelen kan geen ons boven de 4 K.G. uitgaan", deelde de minis ter mede, anders komen we niet rondmaar elke stad die oproer maakt, krijgt per spoed bestelling aardappelen en wat verder eetbaar is. Is het niet alsof de regeering en in elk geval het crisisbureau er een soort oproer- premie op na houdt? Er zijn waarlijk veel meer menschen die met de broodkaart voor 14 dagen niet toe komen. De groote massa, schier iedereen moet zich behelpen en schikken. En men deed het en doet het wetende dat er niet meer is. Regeering en gemeentebesturen za gen zich voor de keus gesteld: zulleu we trachten toe te komen met hetgeen er is of zullen we op den ouden voet voortgaan en opteren wat er Is Men besloot tot het eerste. Beter nu zich iets ontzegd, dan straks voor totaal gebrek te staan. Maar daarom is het te meer jammer, dat de regeering aan dat eens ingenomen stand punt niet vasthoudt. Zoodra er oproer dreigt, geeft zij aan hen, die hun rantsoen in drie, vier dagen opmaakten en door agitatie wor den opgezweept een extra randsoen. Amster dam geeft de rijst, die voor zieken en zwak ken was gereserveerd. Gevolg is dat de mee ning veld wint dat er wel voorraad is en dat men maar moet dreigen om wat meer te krijgen. De socialisten gaan hierin voor en elschen dat de voorraad der stelling Amster dam zal worden aangesproken. Wij behoe ven zeker niet uiteen te zetten, dat zoo'n slappe houding verderfelijk werkt. Toch moet niet worden voorbijgezien dat er werkelijk nood is. Niet bij het algemeen, maar bij de armen en bij hen die niets kon den overleggen voor den kwaden dag. Dat Is vooral in de steden het geval. Menig ge zin wordt ondervoed en lijdt gebrek. Daar is waarlijk nood. En besluitHet komt ons voor dat de toe stand in ons land aldus kon worden saam- gevat er is te weinig voedsel om op den gewonen voet het leven vol te houden; een strenge rantsoeneering Is noodig om tot den nieuwen oogst rond te komen; crisiszaken te Den Haag heeft de distributie niet in de macht en de regeering treedt te slap opde kleine luiden en de armen lijden gebrek, door de enorme prijsstijging der eerste levensbe hoeften. Niemand late zich dan ook verleiden te doen alsof er voorraad genoeg is. Want het tegendeel is waar, zooals de komende maan- den wel zullen uitwijzen. Teelt van voedingsgewassen. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk vestigt de aandacht van alle landgebruikers met nadruk op het navolgende: Het is den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gebleken, dat sommige groote en meerdere kleine landgebruikers, die zeer goed aardappelen, bruine boonen, groenten en dergelijke gewassen voor eigen teelt kun nen verbouwen, zich daarvan onthouden in de verwachting, dat zij deze artikelen goed- kooper en gemakkelijker uit de distributie zullen kunnen betrekken. Het is duidelijk dat zij, die aldus handelen, in hun plicht te kort schieten. Daarom zul len dergelijke personen voor de artikelen, die zij zelf kunnen verbouwen, van de distributie worden buitengesloten. Dit geldt niet alleen voor de personen, die gewoon waren zelf voedingsgewassen te telen, doch ook voor hen, die daartoe in de gele genheid zijn. De landgebruikers, die geen bouwland doch wel grasland hebben, zullen van deze ver plichting niet worden vrijgesteld, waar zij een gedeelte van hun grasland kunnen scheu ren of omspitten. Op ieder wordt een dringend beroep gedaan zooveel mogelijk in het belang van onze volks voeding werkzaam te zijn. Sommelsdijk, 22 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. OPENBARE KENNISGEVING. Verbouw bruine boonen. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt onder de aandacht van landbouwers die graslanden in hun bezit hebben, welke voor het scheuren en betelen met bruine boonen in aanmerking komen, de hieronder volgende beschikking van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met aansporing om krachtig mede te werken tot de productie van voedingsmiddelen, terwijl tevens wordt gewezen op de ruime vergoe dingen, welke in uitzicht worden gesteld. Verbouw bruine boonen op gescheurd grasland. In verband met de steeds moeilijker wor dende voedselvoorziening brengt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis, dat hij de volgende maat regelen heeft genomen om den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland te ver meerderen le. De premie voor den verbouw van bruine op gescheurd grasland wordt verhoogd en gebracht op f 15.— per 100 K.G. tot een maximum van f350 per H.A. 2e. Voor hen, die met de teelt minder goed bekend zijn of het risico van den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland niet voor hun rekening weuschen te nemen, wordt de gelegenheid opengesteld om hun grasland op zoodanige wijze aau het Rijk te verpachten, dat hun een flinke huur van f500,— per H.A. wordt in uitzicht gesteld, met dien verstande, dat siechts, indien de opbrengst beneden 1000 K.G. per H.A. blijft, daarvan een deel zal worden gekort. Daar een matige opbrengt 2000 K G. per H.A. bedraagt, aal een dergelijke korting tot de uitzonderingen behoeren. Oogst men in derdaad 2000 K.G., zoo zal de opbrengst bedragen f920.— per H.A. Bij een goede opbrengst van 3090 K.G per H.A., ontvangt men f 1240.— Deze huurcontracten met de verbouwers zuilen namens den Minister door de voor zitters der cultunreommissiën worden afge sloten en wel op de volgende voorwaarden a. Den landbouwers wordt een pachtprijs gegeven van f500.— per H.A,, berekend naar schoon land. b. Voor 1000 K.G. boonen op elke H.A. van het perceel gegroeid, droog en markt- sehoon geleverd, ontvangt hij bovendien f 10,— per 100 K.G. De rest van de opbrengst wordt betaald op basis van den vollen prijs van bruine boonen, thans f32.per 100 K.G. e. Voor elke 100 K.G. die de verbouwer minder aflevert dan 1000 K.G. per H.A., welke hoeveelheid hij verplicht is te leveren h f 10.— per 100 K.G., wordt hem f25 van de huur- 8081 gekort. d. De zaaiboonen worden van Regeerlugs- wege verstrekt tegen een prijs van f 35. per 100 K.G. tot een maximum hoeveelheid van 200 K.G. per H.A. franco levering exclur sief zak. e. De verbouwer is verplicht alle werk zaamheden, verbonden aan het scheuren en zaaiklaar maken van het land, het zaaien, de verpleging, het oogsten, dorschea, bewaren en afleveren van het gewas, te verrichten. Zoowel de aanvragen voer het bekomen van de sub. 1 bedoelde premie als de aan biedingen van land als bedoeld sub. 2 moe ten uiterlijk 1 Mei 1918 worden gericht tot de provinciale cultuurcommissies. Het adres der commissie voor Zuid-Hol land is: Carel van Rijlandtlaan 14, 'sGra- venhage. Sommelsdijk, 22 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat eene Openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag, den 24 April 1918, des namid dags ten 3'lx ure. Sommelsdijk, den 22 April 1918. De Burgemeester, BOUMAN. ©e lireodKaarivanheS 46ste Mjdvab. loopt van Zaterdag 13 tot en met Vrtfdag 26 April. SOMMELSDIJK. De in het huis gemerkt B. 164 voorkomende besmettelijke ziekte diphteritus is geweken verklaard. Tegen Woensaag, 24 April a.s. 's na middags 3.30 uur is een openbare vergade ring van den Raad belegd. Als gevolg der melkschaarschte werd J. T. alhier voor een geit de buitensporig hooge prijs van f 75.— geboden, terwijl voor een jong van diezelfde geit (14 dagen oud) f 7.50 werd geboden. Het bod werd afgeslagen. De kiompenbons, die eerst werden uitgereikt ten gemeentehuize, zulten voortaan per post aan de inwoners worden toegezon den. Zeker een gerief voor de belangheb benden. Het zoontje van H. V. had het ongeluk bij het visschen te water te geraken, hij wist zich ech'.er spoedig op het droge te helpen met behulp van enkele kameraadjes. Met een nat pak kon h(j huiswaarts keeren. Op Initiatief van den heer A. Lokker alhier, die het Bondsbestuur opmerkzaam maakte op de wenschelijkheid van verbetering van het wegenonderhoud op het eiland Flak- kee, heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad tusscben een vertegenwoordiger van het Dageiijksch Bestuur der A. N. W. B. en de heeren Lokker, Mr. A. Zaaijer en C. M. Breur, beide laatsten consuls op Flakkee. Met resultaat hiervan is dat deze drie heeren, met nog een paar door hen uit te noodlgen belanghebbenden, een commissie van voorbereiding zullen vormen voor de bijeenroeping van een vergadering van allen, die op het eiland Flakkee belang hebben bij een goed wegenonderhoud. In die vergade ring zal de Wegen-Commissie „van den A. N. W. B. de middelen, om daartoe te ge raken, bespreken en toelichten, terwijl tevens getracht zal worden een vereeniging in het leven te roepen ter bevordering van dat goede onderhoud. (Kamp.) De dlenstpl. der lichting 1918 P. Blok, moet op 4 Juni a.s. te Rotterdam worden ingelijfd. M1DDELHARN1S. Maandag is alhier een aanvang genomen met het uitreiken van visch- bons, 't Zoontje van den landbouwer K. Vroeg- indeweij had 't ongeluk tusschen een ma chine met zijn hand bekneld te raken waar door hem een gedeelte van zijn vinger werd atgekneld. Zondag had 't dochtertje van den heer L. B. 't ongeluk al spelende van een stoel te vallen waardoor zij een ernstige hoofd wonde bekwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Naar men ons meedeeld is door een 16 tal leden der Geitenfokvereeniging aange vraagd binnen 3 dagen eene buitengewone ledenvergadering te houden. De reden zijn, nader kennis te willen nemen in de handel wijze van 't bestuur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ter inlijving voor de Nationale Militiedienst 1918 is tegen 4 Juni a s. opgeroepen J Braber, bestemd voor het 2e Regiment Huzarefi. Schipper H. de Wachter aihier heeft voor eigen risico een schip denneHhoui ge kocht, om dit aan de inwoners aihier per 100 K.G. of veelvouden daarvan te verkoo- pen, naar men verneemt heeft het veie af nemers. DEN BOMMEL. Door den Burgemeester dezer Gemeente Is tegen Donderdag 25 April a. s. des n. m. të 2'/j uur een Openbare Raadsvergadering b.legd. Tot volontair ter gem. Secretarie te Dirksland is toegelaten de heer G Goemaat thans alhier als zoodanig werkzaam. Zaterdag 1.1. werd aan elk der ingeze tenen een half pond vleesch verstrekt van een aan den landbouwer J. Meiissant toe- be'noorend rund, welke voor de consumptie was goedgekeurd. De Correspondent der Intercommuna le Arbeidsbemiddeling in het District Rot terdam, den heer G. Goemaat alhier, zal voor taan alleen des Zaterdags voor belangheb bende te spreker zijn. In de woning gemerkt A 142 bewoond door H. J. Kraak doet zich de besmettelijke ziekte van Roodvonk voor. De door den Raad dezer gemeente vast gestelde en door Ged. Staten enlangs goed gekeurde verordening regelende de onder wijzers jaarwedden, is thans weder door Ged. Staten als vervallen verklaard doch zal dit jaar waarschijnlijk nog gelden, aangezien weder een geheele nieuwe regeling tot stand zal komen. Naar men uit goeden bron verneemt, worden door da Controleurs der Distributie b[j de Landbouwers gedurende eenige weken een onderzoek ingesteld of zij soms nog voe dingsmiddelen In hun bezit hebben, welke door hun moeten worden afgeleverd. Reeds is iets dergelijks in beslag genomen. OOLTGENSPLAAT. Deze week is op bon 13 erwten op bon 14 gort op Bon 15 bak en braadvet en op bon 16 aardappelmeel verkrijgbaar. Woensdag a,s. des namiddags 3 unr hoopt de raad dezer gemeente In het open baar te vergaderen. Zaterdag werden ook in deze gemeente bons verstrekt voor schoenen en kiompen. B. en W. maken bekend dat op 15 April bij hen is ingekomen een verzoek van Lena Hobbel om vergunning tot verkoop van ster- kendrank in de beide vostelijke benedenzalen van het perceel plaatselijk gemerkt A 55. binnen 2 weken kunnen bezwaren tegen dit verzoek worden ingediend. NIEUWE TONGE. Heden arriveerden eenige balen Havermout. Voor aanvullingskaarten van de 47e week, zal zitting worden gehouden ten kan tore van het distributiebureau jop Diasdag 30 April a.s. des voormiddags van 11—12 uur. (N.T.) L.l. week ontving Let gemeentebestuur alhier bericht, dat milicien Noordijk dadelijk onder de wapenen moest komendeze ging terstond naar zijn garnizoenplaats, doch kwam des avonds weder naar huls terug. Hiermede is naar men heeft vernomen een fout begaan. Er is bekend gemaakt, dat schouw zal worden gehouden van den Polder Oud-Land, op Woensdag, 18 Mei a.s. De maximumkieiuhandeipiijs van eieren zijn vastgesteld als volgt: voor kalkeieren lO'/i cent en andere versche eieren 14 cent per stuk. Voor de Nationale Militie, hebben zich voor deze gemeente naar men heeft ver nomen 19 personen laten doen inschrijven. Binnen eene tijd zuilen ook aihier bons voor regeeringsschoenen verkrijgbaar zijn, doch daar Directeur de Wilde heeft bedankt, en er nog geen andere In de plaats is ge steld, zal hier een weinig vertraging komen. Zij die a.s. najaar wenschen te slachten, het varken dat zij in den Zomer gemest hebben, dienen zich te wenden tot den heer Voorzitter der Rijks-Commissie van Toezicht op de Vleesch vereeniging te 's Gravenhage, waarna hun een aanvraag formulier zal worden toegezonden. Spoedige aanvraag, is zeer gewenscht. Een koe van een arbeider. J.l. week werd bij een arbeider onder deze gemeente een geit gekocht voor de prijs van f 100. DIRKSLAND. Deze week zullen de inge zetenen nog eenige brandstof bestaande uit kolen en turf worden verschaft, wat met het oog op het koude weer zeker allen weikom zal zijnJj Op het Distributiekantoor zijn verkrijg baar bons voor kindermeel voor kinderen beneden jaar. Eiken dag van 9 tot 12 uur. De Burgemeester van Dirksland maakt bekend, dat op Donderdag den 25 April as. des voormiddags van 9—12 uur in het Dis tributielokaal san den Rmg in de Openbare Schosl, aangifte kan worden gedaan ter ver krijging voor bons voor reparatideder, voor personen die nog geen beurt hebben gehad en die over 1917 in den Hoofdeiijken Omslag waren aangeslagen tot geen hooger bedrag dan f200. Men wordt alleen genoteerd, als men een briefje medebrengt waarop de schoenenmaat is vermeld, welke maat men bij zijn schoen maker vrage. HERRINGEN.* Vrijdag j.l. werd alhier onder Voorzitterschap van den heer Corns, van der Velde de jaarvergadering van de Boerenleen bank gehouden. De opkomst was slecht. De Notulen der vorige vergadering werden vastgesteld, waarna de kassier de rekening van 1917 voor las, welke werd goedgekeurd. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten waren f 59039,12Vi, de uitgaven f 59039,12'/j de Balans was van Bezittingen f 4407,0672» van Schulden f 44006,/1- Vervolgens werd de heer C- J. Kardux te Herklngen herkozen als bestuurslid, tot lid van den raad van toezicht werd gekozen de heer Heer H Dorst te Herkingen (de heer C. J. van der Velde te Melissant stelde zich niet herkiesbaar), tot plaatsvervangende be stuursleden werd herkozen de heer K. Tauis te Dirksland en gekozen in de vacature C. Warnaer te Meiissanf die zich niet herkies baar stelde de heer D. de Korte te Herkingen. 't Tradement van den kassier werd met f 5 verhoogd, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat dit jaar de schuld gedelgd wordt. Na nog eenig gezellig samenzijn sloot de Voorzitter daarna de vergadering. MF.LISSANT. De Burgemeester van Melis- sant maakt bekend, dat in de week van 22 f/m 27 Apsi! 1918 zal verkrijgbaar zijn Op bon 57 372 003 vet, Op bon 58 7, K.G. erwten. STELLENDAM. Het rijden van de benoo- digde gr nt voor de generale dijkage van Stellendam is aangenomen door Johs. Koese alhier voor f 1,18 per M3 van uit Stellendam en voor f0,98 per M3 vanaf de Dlrk3lanasche haven. Deze week is aihier verkrijgbaar op bon no. 24 1 ons havermout. De voor de schipper M. v. Dam nieuw gebouwde blazer, op de werf te Makkura is heden alhier aangekomen, om ter vis cherij uit te gaan. Door de gemeenteraadsleden aihier is aan den heer Charbon, burgemeester dezer gemeente, ter gelegenheid van zijn huwelijk een fraaie schilderij aangeboden van W. Wie- senburg te Bu3sum, voorstellende een avond schemering. Van den onbezoldigd Rijksveldwachter A. Klink alhier, werd uit het land een kope ren koffieketel gestolen. De politie onderzoekt de zaak. De Heer W. K. Huizer, directeur van een zangvereeniglng alhier werd door de leden een zilveren horloge met ketting aan geboden. Door inwilliging der eischen van de pelsters, werd het werk weer hervat, zoodat nu ook voor alle pellerijen weer gevlscht kan worden. GOï DEREEDE. In het laatst der vorige week, waren er voor eik gezin 75 K.G. steen kolen te verkrijgen. Eierkolen voor f 2en nootjes f 2,50.— De vorige week verloor de visscher L. Lokker, zijn vischnet. Dit is al de twee maal in dit seisoen. Zondag zat van den landbouwer G. J. Lodder een één-jarig paard dood In een sloot OUDDORP. Een nieuwe manier om aan een eigen huisje te komen. Iemand zal haar gehuurde woning moeten verlaten, om reden het huis van eigenaar is verwisseld. De aan staande daklooze loopt nu, met verlof van den Burgemeester, met een lijst de gemeente rend, om op die wijze gelden voor een nieu we woning in te zamelen. Daar het reeds zes weken geleden is, dat in Geedereede het laatste geval van be smettelijke ziekte is aangegeven, bestaat er, volgens verklaring van den arts aidaar, niet het minste bezwaar tegen, dat de kinderen van G. de zondagsschool in den Oostdijk bezoeken. Alle kinderen kunnen dan weer vrg komen. NIEUW HELVOET. Aan C. Roskam, ge pensioneerd stoker le kl. Kon. Marine alhier, is ten pensioen verleend van f 435. BRIELLE. L.l. Vrijdag vergaderde de ver eeniging Volkshuisvesting te Brielle. Tot secretaris der vereen, werd benoemd de heer J. C. Rauë, leeraar der H. B. School alhier, zuiks in plaats v. d. heer A. Markus, 't Be stuur bestaat nu uit de heeren J. de Snoo, Voorz..; J. C. Rouë, Seer.J. C. Kruyne, Penningm.J. v. d. MeuDn en J. K. Over- beeke, Leden en Commissarissen de h.h.N.J, C. S. H. Leite, Voorz.; M. F, Egter van Wissekerke en P. F. v. d. Wallen, Leden. In overieg met de heeren Commissarissen, moest 't bestuur er toe overgaan de huur der 17 staande woningen met ongeveer 10 procent te verhoogen. De geboortedag van Prins Hendrik der Nederlanden had alhier een kalm verloop, alleen de gemeenteviagge en bij een paar ingezetenen wapperde de driekleur en 't carrilion liet van des morgens 8 tot 9 uur zich hooren. Gepasseerde week heeft alhier in 't hotel „Lubbert", de aigemeene vergadering van de Coöp. Brandstoffen vereeniging „Al gemeen Belang" plaats gehad. Uit 't verslag vernamen wij dat 't aantal leden bedraagt 125 en dat de omzet is geweest f5015,2072» Als bestuursleden werden gekozen de heeren W. Duijvendijk en L. v. d. Waal en ais plaatsvervangend de heeren A. Vink en Roza. Ais leden v. d. Raad van Toezicht werden gekozen de heeren P. Veldhoen en J.J.Blok en als piaat3verv. de heeren H. de Vos Pz. en tot boekhouder werd .benoemd de heer H. de Vos Cz., die thans tijdelijk debetrek king waarnam. Op heeterdaad werd alhier 1.1. Vrijdag avond betrapt een meisje E. v. d. R. gehee- ten, welke een stuk zouten vleesch weg haalde bij de slager P. ae B. alhier. Daar er al eenige maien iets vermist werd bij de slager, had de zoon zich verdekt opgesteld in de ijskast en kon zoodoende de dievegge grijpen. Zij werd naar 't politiebureau ge bracht. Op Woensdagavond 24 April a.s. zal alhier door de afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik afdeeling Brielle in 't hotel Den Doelen een zanguitvoering gegeven worden onder leiding van Mej. Cathrien Kettenis met medewerking van Mevr. v. d. Linden geb. Louel Teischer en pianospel van den heer A. J. van Senus. TINTE. De heer M. had j.l. Zaterdag een ongeval met een wagen met strooisel. De wagen sloeg bij een „stoep" om. Behalve eenige dingen, die aan den wagen moesten gerepareerd worden, iiep het verder gelukkig nogal, hoewel met veei vertraging van het werk goedaf. ROCKANJE. De vetdistributie laat ook hier veel te .wenschen over. De boeren zelfs kunnen niet meer dan 1 K.G. boter tegelijk bekomen. Bij A. de Koning zijn 2 mud aardap pelen ontvreemd. „WaJesteijii" is weder geopend en telt nu reed3 verscheidene klanten. De heer L., verloor een hokkellng, na dat 't beest door den veearts gekeurd was, konden de burgers weer een pondje magere lappen koopen. Ter aanvulling van het broodrantsoen is bij de verschillende winkeliers in deze gemeente goedkoope kaas verkrijgbaar: Gouda 20 tegen een prijs van f 0,373 het pond, en wel 1 HG. op bon No 11 ge durende het tijdvak 22—30 April. Daar het de bedoeling is van de Regeering dat deze kaas juist de minder gesitueerden ten g<ede komt, worden de meer welgesiel- den, die de duurdere kaassoorten wel kunnen bekostigen, dringend verzocht geen pogingen aan te wenden om deze goedkoope kaas machtig te worden. Voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar wordt kindermeel versirekt op bon kaarten, die op het Distributiebureau ver krijgbaar zijn. Kaarsen voor hulsverlichting zijn oo<c op het Distributiebureau verkrijgbaar. SPljKENlSSE. Maandag is aangekomen dc zoolang verbeide regeeringsajet, welke onder 1675 personen zal gedistribueerd worden naar zekeren aangenomen loongrens. De prijs is 60 cent per knot. Vorige week was het werk voor de hoe pelmakers afgeloopen, daardoor loopen tal van arbeiders zonder werk, daar ook de ar beid te velde nog niet genoegzaam kan wor den begonnen. Door te schrikken van een in werking zijnde locomobiel geraakte de hit van den eierenhandelaar B. aan den Molendijk op hol. Op het geroep van B. werd het dier bij den molen door den landbouwer Vos tot staan gebracht en liep dit ongeval zonder letsel af. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Ëuiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Aan H, H. Landbuwers en Stoomdorschers Daar mij kort geleden van de Benzine-Maat- schappij officiëel is medegedeeld, alsdat de prijs van de benzine enorm gestegen is en wel van f 0,95 tot f 1,65 per liter, zoude ik u landbouwers en stoomdorschers willen aan raden door 'n krachtig protest, er bij de re geering op aan te dringen, de benzine, noo dig voor de dorscherij aanmerkelijk te doen verminderen, waar anders volgens m. 1. met de bestaande prijs, het dorschen met de ma chine vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Met dank voor de plaatsing teeke.n ik Uw dw. dnr. MACHIEL KOERT Pz. Chef der Sfoomdorscherij, Oude Tonge. MIDDELHARN1S. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen gekomen de vischsloepen Oranje Nassau sf. D. Koster f 7700. Albatros st. J. de Waard f 7200. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzeevisscsers slechts i nacht gevischt. Er werd voor f 60.— per vaartuig gevangen. DIRKSLAND. Uitslag verkcoping woon huizen en erf op den Straaidijk: Perceel 1, bewoond door P. Zoon, ingezet door Jacob v. d. Groef voor f 3000.— Perceel 2, Erf D. Gestel Pz., voor f 480,— Perceel 3, huis bewoond door J. Hameete, door D. Gestel Pz., voor f 2260. De eenheidsworst. Laten wij beginnen, zegt het „Vad." bij een paar mededeelingen met een goede tijding. Binnen een, en anders binnen twee weken, zal de worst in den han del komen. Ten slotte wordt bij voorbaat reeds het volgende recept, gegeven de worst moei met koud water opgezet en een kwartiertje gekookt worden. Koud is zij smakelijker dan warm, als hoedanig zij echter ook zeer goed te genieten is. Op een mijn. Een te Wierum thuisbehoo- renü visschersvaartuig is, naar „de Zeepost" meedeelt, bij de Nederlandsche kust, buiten de territoriale grens op een mqn geloopen, waardoor het geheele voorschip uit elkaar sloeg. De twee zich op het vaartuig bevin dende menschen werden mede weggesla gen. De twee anderen, die zich op het ach terschip bevonden, hebben zich op een stuk van den achtersteven drijvende kunnen hou den, tot een in de nabijheid zijnd visschers vaartuig naderbij kwam zeilen en de schip breukelingen redde. Op dat schip bevond zich de vader van een der geredden, die dus in de gelegenheid was om zijn eigen zoon te redden. ^Hoogstwaarschijnlijk is het schip op een verankerde mijn gelcopen. Brand. In ae Brikettenfabriek te Gouda van de N. V. Tercoline, is brand uitgebroken. De fabriek is uitgebrand, veel voorraden en grondstoffen gingen verloren. De fabriek was verzekerd. Het overkoken der vloeistoffen, waaruit briketten worden gemaakt, was oorzaak van den brand. MIDDELHARNIS. Geboren: Arend Hermanis z.v. Arend Krijgsman en Arendje le Comte. Leonardus Petrus z.v. Petrus Willems en Adriana Maria Schoonbrood. Een als levenloos aangegeven kind van Pieter van der Sluijs en Dingena van den Doei. OndertrouwdPieter van Prooijen 21 j. en Annetje Auperlee 20 j. GehuwdJacob _van den Ouden 23 j. en Elizabeth van Dongen 20 j. GOEDEREEDE. Geboren: Pieter z.v. C. Troost en E.Tanis. Pietemella, d.v. G. -Tanis en H. Soeteman. Neeltje Apolonla, d.v. G. Tanis en E, Hameete. Jannetje, A. v. Wi yj. Groe Gehuw< geman 2 wis 26 j. den Eerz J. W. G H. Knape gers 23 j Overied Splunter A. de Re m. v. K. ker en A 11 m. z.vï Bevallen Ondertrc en U. M. Geboren Nleuwland Gehuwd SOMME hunne kir School we vóór dien de Heer J. STAD Normaalscl bevorderd G. Smits e de voorberl OOLTGE heeft het meente alhi DIRKSLé verleden w» examen vot STELLE! wordt medi ven van let tegenheid Hoofd deze GOEDER 1918 den ld hebben, zul School wo den zullen C «t hoofd c ^/-8 uren. Zonda Herv. Kerk voor het ge Zij die len laten 1 doen bij de acht. pen predikt den loop d zoeken en Donderdags HELLEVC kant der voor het be BRIELLE stadgenoot wijzers-exai ROCKA! a.s. reeds ld 'Vleerdamsi 'l S* TINTE. alhier (Hooi aldus gere zomertijd tijd). j Woensdag Woensdat des namidd Sommelsdijl 9.52.85 He landsche me onder den polder de kadastraal 368, 369, 37 len en comt Aan vers bloodschoof Ten verzc Lambrechtsi Notaris V ROTTER1 vette runde kens, 11 bol De aanvo was zeer ger Vette ka weinig hanc Alles wei de ziekenhu AMSTERI prijzen91 31 stuks be 27 graskalv 202 nuchter tegen regee stuk. ROTTER! f 13-14, Oi APELDOl prijs geen h TIEL, 22 Eieren zijn GROENTE! AMSTERI zen onveran

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2