He Oorlog. BUITENLAND. OFFICIÉÉL BEDEELTE PLAATSELIJK ÜIEUWS GEMEENTERAAD. De broodkaars van het 46ste tydvafc loopt van Zaterdag 13 tot en met VrUday 16 April. van den wereldoorlog alle aanvoeren van hennep uit Rusland, Roemenië, Italië en Indië er zoo goed als geheel zijn opgehouden is er aan onze inlandsche markt een zeer groote vraag naar deze vezelplan t zoowel door touw slagers als jutefabrikanten. Daarbij is het zaad een buitengewoon goed voeder voor pluimvee en voor chemische doeleinden ge schikt (zeepfabrieken). Het is daarom geen wonder, dat de teelt van hennep de aandacht trekt en verdient, want ofschoon Zijne Ex cellentie de Minister van H. L. en N. ge waarschuwd heeft bij eventueele inbeslag name geen rekening te zullen houden met de hooge land- en zaadprijzen volgt uit het toelaten dezer cultuur de groote behoefte aan hennepvezel en zaad en we twijfelen niet of de teelt zal gezien de behoefte aan touw voor leger, vloot, posterijen zeer zeker uitge breid en aangemoedigd worden. Hieronder volgt dan een en ander omtrent genoemde teelt en wel het resultaat van er varing en literatuur. Hennep (Cannabis Sativa) behoort tot de familie der Ürticaceeën, waartoe ook de groote brandnetel behoort, die trouwens in voorko men eenigszins de hennepplant nabij komt; en word als spinplant in bijna geheel Europa geteeld. BodemGeschikt voor hennepteelt zijn a. Humusrijke zand- en zavelgronden. b. Goed ontwaterde veenbodem zwarte grond. e. Kleigronden meer of minder zwaar, mits open en goed ontwaterd. Ongeschikt zijn alle zure, slecht ontwaterde gronden en nog slecht vergane hoogveen- gronden. Vocht: De hennep is evenals vlas dank baar voor een matige toevoer van vocht door regen of capüair bodemvocht, maar verdraagt Indien eenmaal aan den groei niettegenstaande zijn lengte, 2—4 M.) wegens zijn groote blad rijkdom zeer goed droogte-perioden en kan zelfs na eenigen stilstand in groei bij neer slag weer normaal doorgroeien. Een zeer natte zomer is voor hennep he laas noodlottig. Klimaat: Bij ve'eu heeft de meeuingpost gevat, dat hennep geen nachtvo sten kan verdragen en daarom laat (Mei juni) gezaaid moet worden, maar niets is minder waar en temperaturen van 3—5" C onder nul verdraagt de plant goed. Daarom is voooral met het oog op de zaadoogst aan te raden begin-mldden April te zaaien, ech ter kan men een zeer goeden oogst aan ve zel krijgen, wanneer men pas eind Mel-Juni zaait. VruchtopvolgingHennep gedijt na alle vruchten, zelfs na vlas en kan ook met suc ces eenige jaren op het zelfde land geteeld worden. Zij is een voortreffelijke voorvrHCht voor alïe kuituurgewassen, In het bijzonder voor tarwe omdat ze den bodem in onkruid- vrijen en zeer verkruimelden toestand achter laat. Zonder een heilmiddel tegen onkruid te zijn, "kan bij krachtige bemesting een welig gewas hennep kweek en ander ontulg geheel onderdrukken en vernietigen. Bemesting: Hennep verlangt evenals de meeste onzer cultuurgewassen een goed be mesten bodem en daar er geen gevaar voor legeren bestaat geeft men niet gauw teveel mest en Is bijzonder gescheurd weiland zeer geschikt. Op lichte gronden is vooral kali aangewezen en verdient een bemesting van 6—800 K.G. 20 pCt kali, zout aanbeveling evenals 2—400 KIG. superfosfaat per H.A. Verder Is op alle gronden 2—400 K G. chili of zwavelzure ammoniak zeer gewenscht. Voor een stalbemesting in den herfst aan gewend Is deze plant zeer dankbaar. BodembewerkingWaar dit voorjaar onze bouwlanden zich in een buitengewoon gun- stie structuurtoestand bevinden is de voor bereiding van den bodem al zeer eenvoudig en kan gerust aan iederen practi3chen boer worden overgelaten. Men maakt zijn grond klaar als ongeveer voor vlas en zaait daar na met de machine, na het zaaien licht eggen en dan na weersomstandigheden al dan niet rollen. Zorgen dat de bodem open blijft niet al te vast wordt. ZaaienOp een goed voorbereiden bodem zaait men ongeveer 50 —60 K.G. zaad per H.A. van goede kiemkracht (80—90 pCt van bekende herkomst (Inlandsch). Men kan breed- werplg zaaien, maar dat is niet aan te be velen. Met een gewone zaaimachlne voor haver, erwten enz. zaait men op eenrijenaf- stand van 18—25 cM„ niet ruimer, omdat men dan wel meer zaad oogst, maar aan ve zelgehalte Inboet (denk aan vlas). De zaai- dlepte Is niet precies aan te geven, men heeft slechts te zorgen, dat de betrekkelijk hard- schalige zaden voldoende In de vocht komen. De zaaitijd valt zooals boven reeds gezegd van April-Junl, doch men zaaie bij voldoen den toestand van den grond niet te laat, maar zij voorzichtig op koude laatwerkende grond. De groeitfjd van de hennep Is In ons kli maat circa 120—140 dagen. Verpleging: Natuurlijk moet hennepeven- als andere cultuurgevvassen in zijn jeugd van groovere onkruidplanten (distels, melden enz.) gezuiverd worden, maar slechts wanneer zich een korst op het land heeft gevormd is behakken noodzakkelijk. Men denkt er voor al aan de jonge planten niette vertrappen, ze groeien dan krom. Wanneer het gewas een maal boven staat, (14—20 dagen) is de groei aanvankelijk wat traag, maar na eenigen tijd Is de wasdom verrassend snel en de plant bereikt een lengte van 2—4 Meter. OogstBij het oogsten van de hennep moeten we er vooral de aandacht op vesti gen, dat we te doen hebben met een twee- huizige plant, dat wil zeggen, dat men af zonderlijke mannelijke en vrouwelijke-planten aantreft, circa om de helft. De mannl. plan ten ontwikkelen zich sneller en staan reeds In vollen bloei als de vrvchtknoppen in de oksels der bovenste blaren der vrl. plant zich opeden. Eenigen tijd daarna zijn de manne lijke planten uitgebloeid, de bladeren wor den geel en beginnen al te vallen; de sten gels verbleeken en de oogsttijd der mannen is daar. Men plukt nu de mannl. planten eruit of snijdt ze op zwaren grond van den bodem met mes op sikkel af en beschadigd daarbij zoo min mogelijk de planten van beiderlei kunnen. Dit scheiden „Femmeln" zegt men In Zuid- Duttschland, vereischt een oogenblik veel arbeidskrachten, maar het werk kan ook ge voeglijk door vrouwen en kinderen verricht worden en valt In de practljk niet tegen. Om het oogsten der mannl. planten te ver gemakkelijken zijn verschillende methoden bruikbaar a. land met voren en de voren niet bezaaid vormen een pad. b. ®p niet te breede akkers vormen voren en greppels een baan. c. op gedraineerd land kan men b.v. om de 3 A 4 roeden 1 of 2 pijpen der zaal- machine afsluiten. d. men bezaait het geheele land en plukt paden door zoowel vrouwelijke als man nelijke planten uit te plukken om b.v. de 2 k 3 roeden. De aldus geoogste mnl. planten worden met 2 eigen banden gebonden en of na eenige dagen of direct in hoopen gezet op een aan grenzende weide stoppel of ander leeg land. Na 8-12 dagen Indien de bladeren goed verdord zijn gaan ze in schuur of schelf. De vrouwelflke planten hebben intusschen de ruimte gekregen, ontwikkelen hun zaad- trosschen en worden 3 4 weken later ge oogst zoodra de zaden bruinachtig worden en gewoon ais graan met sikkel, zicht óf maaimachine gesneden, soms ook geplukt en verder als boven aangegeven behandeld. Bij een zonnige droge Septembermaand is direct dorschen aan te bevelen. Men dorscht ge woon met den vlegel. Wacht men met dorschen tot later dan is vriezend weer zeer geschikt. B^ gebrek aan arbeidskrachten wordt ook wel het geheelo veld, dus mannl. ea vrouwl. planten tegelijk geoogst, wat de zaak al zeer veereenvoudigd. Men oogst dan zoodra de mannelijke planten bijna doodrijp zijn, maar krijgt dan zeer weinig zaad echter een zeer bevredigende vezeloogst. In Duitschland, Rus land enz. wordt dit zeer algemeen gedaan cn wordt slechts een klein deel b.v. 1 op 10 i 15 H.A. voor zaad bestemd en gebruikt od het zaadperceel slechts 15—30 K.G. per H" A. Opbrengst: Vraagt men naar opbrengst van haver, aardappelen enz. dan zal zeker het antwoord zeer uiteenloepen, alnaar bodem, bemesting enz. natuurlijk evenzoo by hennep. We zullen ons daarom bepalen bij zeer ge middelde getallen, die zoowel naar onder als naar boven 100 pCt.Jrunnen uiteenloopen. I. Opbr. ruw, droog henn.str. 10 d 12000 Kg. II. zaad8 1000 Kg. III. vezel1000, 1500 Kg. Eindelijk zij vermeld, dat, mede door de geringe uitzaai van vlas, de geoogste hennep door de vlasfabrikanten gretig gekocht zal worden, immers werkkrachten en werktuigen voor verdere bewerking van hennepvezel zijn b5 hen te vinden. Prijzen van plm. 20 cent per K.G. voor ruw hennepstroo waren in 1917 loonend voor fabrikant en teler. Ten slotte willen we er bijzonder den nadruk op leggen dat de voorraad nieuw inlandsen zeer gering is en dat lede? die zaait op zijn hoede zij en alleen zaad koopt bfj bonafide handelaren en minstens 80 pCt. kiemkracht eischt. Gewetenlooze handelaren hebben zich dit jaar niet ontzien oud en baitenlandsch zaad hier en daar bij vogelzaadhandelaren te laten opkoopen en dit als goed zaaigoed, ja als eigen geteeld zaad in den handel te brengen tegen hooge prijzen. Later een artikel over roten en verdere bewerking van hennep. M. P. HAGE. ZU1DLAND, April 1918. DE TOESTAND. Het gaat op het Westfront voor dea Duit- scher nog steeds voorwaarts, althans op het frontgedeelte van Armentières. Het effect van de gevechten in Noord- Frankrijk, waarvan de Jongste legerberichten melding maken, is, dat de Duitschers tot op een 8 kilometer van Hazebrouck zijn voort gedrongen. In hun middag-communiqué mel den zij Marris en Vieux Berguin genomen te hebben, welke plaatsjes op den genoemden afstand ten Westen en Zuidwesten van Haze brouck gelegen zijn. De Duitschers kunnen dat gewichtig knooppunt van wegen dus gemakkelijk reeds onder vuur nemen. Alleen op een betrekkelijk smal front slechts hebben de Duitschers echter in de richting van Hazebrouck vooruit kunnen dringen. Op de flanken bieden de Engelschen, door Fran- sche reserves gesteund, krachtigen tegenstand en belemmeren daardoor den Duitschers hun vorderingen in hef centrum ten volle uit te breiden. Zoo maakt het Engclsche legerbe- richt melding van het afslaan van hardnek kige aanvallen bij Festubert, terwijl de En gelschen ook bij Neuve Eglise zich met ver woedheid verweren. Het Dnitsche legerberlcht meldt, dat de Duitschers dit plaatsje genomen hebben, ter wijl de Engelschen melden het te hebben heroverd. Het laatste Engelsche communiqué meldt echter nog, dat de „strijd voortduurt", hetgeen op geen gunstige verwachtingen van de voortzetting van het gevecht pleegt te duiden. Alle moeilijkheden schijnen van de Engel sche Regeering nog niet geweken, al is 't dan dat Lloyd George de geëischte offers Inge willigd heeft, en zij met een kleine leeftijds grens van den dienstplicht en de toepassing daarvan op Ierland heeft aangenomen. Een nieuwe ernstige complicatie doet zich voor door de houding van de labour-pariij, die zich tegen de toepassing van de wet op Ierland schijnt te verzetten. En de „Daily News" weet reeds te melden, dat depositie van de regeering daardoor op het einde van de week „ernstig" geworden was. Het is eenigermate onduidelijk, of de la bours Mien gekeerd zijn tegen de toepassing van dienstplicht op Ierland in het algemeen dan wel of zij er voor te vinden zullen zijn, wanneer die toepassing met het verleenen van Home Rule gepaard gaat. In het laatste geval zou er nog groote mogelijkheid bestaan op overleg en een voorkomen van een de finitief conflict. Barnes echter, die deel uitmaakt van den oorlogsraad, moet in elk geval een tegen stander zijn van de toepassing van de wet op Ierland in het algemeen en zal dus wel als vertegenwoordiger van de labours uit het kabinet treden. Voedselvoorziening voor zieken, zwakken en kinderen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel de gemeentebesturen ki de gelegenheid zal stellen om voor zieken, zwakken kinderen de beschikking te erlangen over de strikt noodige hoeveelheden van bepaalde voedingsmiddelen. Voor zoover kinderen aangaat bestaan deze voedingsmiddelen uit maizena en kindermeel en wat de Minister verder ter beschikking zal stellen. Onder kinderen worden hier ver staan, voor w it kindermeel en maizena aan gaat kinderen tot een leeftijd van ten hoog ste 12 maanden. Kindermeel en maizena voor kinderen bene den 6 maanden. Op schriftelijke aanvrage worden bons verstrekt voor 2 ons kindermeel of 2'/j ons maizena per week. Voor een grootere hoe veelheid moet het advies van een geneesheer worden gevraagd. Indien het distributiebedrijf onvoldoende voorraad van beide heeft, om uitsluitend kindermeel of uitsluitend maïzena te leveren, dan geeft het een deel der week kindermeel en een ander deel maïzena, tot een gezamen lijke hoeveelheid van 2ljt on3 per week. Kindermeel en maizena voor kin ieren van 6—12 maanden. Op schriftelijke aanvrage worden bons verstrekt voor 2'/a ons kindermeel of 4 ons maizena per week of, in afwisseling tot eene gezamenlijke hoeveelheid van 37a ons per week. Voor een grootere hoeveelheid moet het advies van een geneesheer worden ge vraagd. Voedsel voor zieken en zwakken. (Hieronder ook begrepen kindermeel en maizena voor kinderen boven 12 maanden). Op schriftelijke aanvrage wordt op bons verstrekt, nadat over die aanvrage het ad vies van een geneesheer is ingewonnen rijst, gort, havermout 3l/^ons per week. In buitengewone gevallen kan op advies van een geneesheer toegekend worden een willekeurig rantsoen of een vervangings rantsoen, bedoeld als dlëet. Spoedgevallen. Voor spoedgevallen heeft de geneesheer de beschikking over bons, waarop de patiënt zonder iemands tusschenkomst onmiddellijk bij zijn leverancier voedsel kan verkrijgen. Inzenden van aanvragen. Uitgezonderd in spoedgevallen zendt de belanghebbende een vragenlijst in aan het gemeentelijk levensmlddelenbedrljf, waarvoor formulieren ten kantore van het levensmld delenbedrljf verkrijgbaar z^n. De vragenlijst mag niet aan den geneesheer gezonden wor den. Het levensmlddelenbedrff vraagt zoo noodig raad aan den behandelenden genees heer. De toewijzing geschiedt voor vier we ken. Voor elk nieuw tijdvak is hernieuwde aanvraag noodig. Lijders aan suikerziekte. Voor lijders aan suikerziekte kan ook spek beschikbaar gesteld worden. Ten slotte wordt er op gewezen, dat deze regeling alleen dan goed zal werken, indien vertrouwd kan worden, dat aanvragen be perkt worden tot de strikt noodige hoeveel heid In noodzakelijke gevallen. Indien zulks niet wordt gedaan, zal bet gevolg zijn, dat de regeling moet worden Ingetrokken, omdat de beschikbare voorraden levensmiddelen niet toelaten dat verhoogde rantsoenen wor den gegeven anders dan bij wijze van uit zondering. •- Verdere inlichtingen te bekomen ten kantore van het levensmlddelenbedrljf. Sommelsdijk, 12 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. «SOMMELSDIJK, Gelijk de Min. van Land bouw, Nijverheid en Handel nader bericht zal bon no 27 der nieuwe thee- en kof- fiekaart geldig zijn van heden tot 30 April. De 75-jarlge Lena K., had het ongeluk vau een stoel te vallen en haar pols te breken. Het 10-jarig zoontje van J. T., had het ongeluk bij het vlsschen uit te glijden en te water te geraken, met een nat pak en voor uitzicht op nadere kennismaking met moeders pantoffel kon hij huiswaarts keeren. De in de woningen C 17 en A 197 voorkomende besmettelijke ziekte dlphterltis is geweken verkiaard. Tegen A. A, v. d. W., is proces-ver- baal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement (rijden zonder licht). Bij enkele inwoners dezer gemeente komt het meermalen voor dat eieren uit de kippenhokken worden ontvreemd. De daders, vermoedelijk nog jongens, kiezen vooral den Zondag voor het plegen der diefstallen uit. De zaak is in handen der politie. Tijdens den duur der huidige aardap pelbons worden alleen daarop Donderdags avonds aardappelen verstrekt. Donderdag a.s. 's namiddags van 2—4 uur zuilen ten gemeentehuize aanvulllngs- broodkaarten worden uitgereikt, over het 46e, 47e en 43e tijkvak. Aan kinderen bene den 15 jaar worden geen aanvuliingsbrood- kaarten verstrekt. Naar men verneemt worden aan die gezinnen, welke over gas beschikken, vóór 1 October geen bons voor kolen meer ver strekt. MiDDELHARNIS. Door den Heer L. Koud- ijzer Is In de Oostpolder een Dultsche lucht ballon gevonden, welke bij hem te bezichti gen Is. De Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Stoomboot Maat schappij van Overflakkee en Goedereede, te Middelharnis, heeft de winst- en verliesre kening over 1917 goedgekeurd cn het divi dend vastgesteld op f 20 (v. j. f 15) per aandeel van f 200. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Na een 471 jarig verblijf in Indië is met het s. s. Nieuw- Amsteidam dhr. M. v. d. Gevel weer be houden bij zijn gezin teruggekeerd. Bij de publieke verkooping van 4 per- ceelen land hebben L. Braber J Lzn. alhier en G. Donk te Middelharnis ieder 2 percee- lc-n gekocht resp. voor f 934 en f 1600 per gemet. Bij de gehouden vergadering van het Groene Kruis is in het bestuur herkozen dhr. J. C. Elvé als Voorzitter en gekozen in de vacature ontstaan door het overlijden van S. C. Kreeft, dhr. L. Braber J.Lzn. DEN BOMMEL. Verleden week werden weder aan de ingezetenen een bon voor 4 pakken kaarsen uitgereikt wat dezen zomer wei vo r de laatste keer zal zijn. Verleden week is alhier weder een schip met kolen gearriveerd welke aan de ingeze tenen verstrekt zullen worden. Voortaan zullen aan woonwagenbewo ners geen broodkaarten meer verstrekt wor den aangezien deze bewoners in den laat- sten tijd veelvuldig voorkomen en soms erg lastig zijn. OQLTGENSPLAAT. Deze wéék is op bon 10 boonen, op bon li havermout en op bon 12 bak- en braadvet verkrijgbaar. Woensdag a.s. des namiddags half vier zal ten gemeentehuize een inenting en her inenting plaats hebben voor hen die zich daartoe aanmelden. Het Kohier van de Hondenbelasting ligt gedurende vijf maanden van 15 April tot 15 September ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage. De bakkers in deze gemeente hebben besloten met het oog op de brandstoffen des Donderdags niet te bakken. Maandagmorgen werd er b| de ge meente-veldwachter L. Jsrdaan aangifte ge daan, dat er vermoedelijk in den nacht van Zondag op Maandag 2 kisten zeep waren ontvreemd bevattende 400 stuks. Het mocht ham en de Marechausee Kof, gelukken Maan dagmorgen bij een inwoner de kisten zeep verborgen op den zolder, in beslag te nemen, en de vermoedelijke dader aan te houden, die in arrest werd gesteld doch spoedig werd ontslagen aangezien hij bekende de diefstal gepleegd te hebben. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. NIEUWE TONGE Het zoontje van G. van der Kroon had j.l. Zaterdag het ongeluk met zijn fiets in de sloot terecht te komen, waarbfl hij zijn arm bezeerde. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Dezer dagen zal er aan degene die geen gas kan ontsteken, kolen worden uitgereikt, die kolen welke heden waren gearriveerd zullen naar men heeft vernomen tot de a.s. winter worden bewaard. Deze week Is er op bon no. 51 ver krijgbaar gesteld 37» ons vet en is er in het tijdvak van 15 tot en met 30 April a.s. bij winkeliers verkrijgbaar gesteld op de thee- en koffiekaart op bon no. 27 1 H.G. (ons) koffie. D18KSLAND. Zij die uit hunne woningen moeten worden aangeraden een verzoek schrift in te dienen aan de huurcommissie te Rotterdam, aangezien op Fiakkee geen hunrcommissie is. Tot leden der cultuurcommissie zijn nevens den Burgemeester als Voorzitter be noemd de heeren J. Kaslander, H. Kootnan en M, Kooman. Van regeeringswege zullen alhier en naar wij vernemen overal omgeploegd wor den de landerijen, tuinen enz. waarop meer gezaaid is dan men volgens de regeerings- voorschriften recht had. Ook al zou het vergunningsbewijs meer bevatten mag niet meer gezaaid worden dan de bepaalde pro centen van het gemiddelde in 1913,14 en 15. Deze week is op bon 58 en 59, 6 H.G. erwten en 3'U H.G. vet verkrijgbaar. Naar wij vernemen zullen binnen kort, de geïnterneerde Belgen allen van hier ver trekken. HERRINGEN. Bij meer dan een inwoner dezer gemeente is de aandacht gevestigd op de konijnenteelt en worden daartoe jonge exemplaren gezocht voor ongehoorde prijzen, varleerende van f 1.00 tot f 1,50, wanneer de dieren pas leverbaar zijn te noemen. Bij het voedermalen voor het vee, ge raakte J. D., stalknecht bij D D. Kastelein alhier, met een zijner vingers in de machine, met het gevolg dat daarvan een gedeelte werd afgesneden. Geneeskundige hulp moest direct worden ingeroepen. L.i. week werden alhier een 22-tal kin deren aan de caccinatle onderworpen, teneinde met 6 Mei e.k. tot de O. L. School te worden toegelaten. In de laatste dagen heerschte alhier zoodanig botergebrek dat niets meer waste verkrijgen. Bekend is geworden dat ermen- schen zijn, die met droog bruinbrood, wat alhier evenals elders den laatsten tijd niet best was te noemen, den geheelen dag hun maal moesten doen. Deze week wordt alhier vanwege de Distributie behalve koffie, ook vet en haver mout verkrijgbaar gesteld. De alhier geruimen tijd rustende schip per J. Hers, is benoemd en reeds in functie getreden als Beursmeester ter Schippersbeurs te St. Maartensdijk. Op last der Dijkring „Fiakkee" worden de zeeweringen onder deze gemeente eiken dag beloopen door een daartoe aangekochte hond ter bestrijding van de mollen. Naar uit goede bron vernomen met veel succes. Als gevolg der aan Heeren Landbouwers gerichte waarschuwing om zonder vergun ningsbewijs geen handelsgewassen te ver bouwen, worden alhier uit verschillende tuintjes peêen en uien verwijderd en aard appelen gepoot. STELLENDAM. Belanghebbenden wordt medegedeeld dat bfj de schietoefeningen op a.s. Woensdag 17 April a.s. onveilig worden gemaakt gedeelten van de Kronings-, Bos-, Halsr, Eendrachts- en Scharrezee of Weipol der. Deze gedeelten welke door posten met roode vlaggen zullen worden afgezet, moe ten 's morgens 9 uur geheel ontruimd zijn. Maandag werden aan hen die daarvoor in aanmerking kwamen bons uitgereikt tot het bekomen van schoenen en klompen en a.8. Woensdag 17 April zal aan de Inwoners alhier op bon no. 23 uitgereikt worden 37, ons vet per persoon. HELLEVOETSLUIS. De loodskweekeiing 2e klasse D. Kosten is Donderdagavond van het loodsvaartuig No 11 voorgaats van den Waterweg overboord gevallen en verdronken. Een weduwe met drie kinderen blijft achter. BR1LLLE. Alhier is verkrijgbaar op bon 2, tot 22 April, 1 ons zeep; op bon 3, tot 22 April, 1 ons havermout, op bon 4, tot 22 April, 5 ons groene erwtenop bon 5, tot 22 April, 27, ons capucijncs; op bon 6, tot .2 April, 27, ons witle boonen. Alhier zullen den 17 dezer des avonds om half zeven de brandspuiten van onze gemeente gebrobeerd worden. Onze stadsgenoot de heer A. van Rij Jz. slaagde gepasseerde week voor het theore tisch gedeelte Diploma C, als machinist ter koopvaardij. Alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot Inspecteur van Politie, Baron Verborg van Verwolde, thans tijdelijk in gelijke betrekking werkzaam te Dordrecht. ROCKANJE. Bij verschillende bakkers en winkeliers, is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens bakken van eigen tarwemeel. SPiJKENISSF. Het pand van den heer G. van Genderen, staande in het Noordeinde en verhuurd aan W. van Dijk is bij onder- handschen verkoop overgegaan aan G. van Steensel. De reeds maanden geleden gekochte en betaalde harde turf Is vorige week gearri veerd. Het lossen was aanbesteed aan den werkman J. M, Daarbij deed zich nog een klein incident voor. Door M. waren verschil lende personen aagenomen om hen behulp zaam te zijn. Onder die was er een, welke niet naar genoegen was van den Burgemees ter, deze verwijderde hem eigenhandig van de schuit, ander protest van den betrokkene en den aannemer, 't Eigenaardige was, dat de weggezondene nu kalm zijn sigaartje roo- kend, kon toekijken en toch uit de gemeente kas zijn daggeld ontving daar hij voor den geheelen duur van 't lossen was aangenomen Als Iets zeer schaars is schijnt het re gel dat er maximum-prijzen worden vast gesteld, wat dan in den gang van zaken zoo uitloopt bedoelde artikelen niet te verkrijgen zijn. Nu vorige week nog b. v. het maïzena, een onontbeerlijk kindervoedseleen prijs werd vastgesteld var. 55 cent per pakje. Haast zondering had elk eigenaar van dit artikel tegen hooge prijzen ingekocht, hierbij komt dat bij geen enkele grossier iets tegen den vasigestelden prijs te krijgen is. Met vermi celli precies het zelfde. Nergens kan men als winkelier inkoopen om voor den maximum prijs te vèrkoopen, zoodat hieruit tusschen winkelier en consument nog wel eens onaan gename dingen voortvloeien. Door den gemeenteraad zijn aangekocht ettelijke kisten z. g. oorlogszeep, om in het eventueele algeheele gebrek aan dit artikel in de behoefte der gemeentenaren te kunnen voorzien. Openbare vergadering van den Raad der gemeente STADIA AN'T HARING VLIET op 12 April des voormiddags half twaalf ure. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: Ingekomen Stukken Een kennisgeving d. d. 16 Maart j.l. be trekkelijk de uitvoering der Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156) en één inzake de jaarwedde van de telefoonkantoorhoudster worden voor kennisgeving aangenomen. Grindwegmateriaal. Aangezien de gemeente voor het grind- wegonderhoud het benoodigt materiaal niet bezit en wijl dezelfde man voor polder en gemeente werkt, is aan het polderbestuur gevraagd of het geoorloofd was om, indien noodig hun materiaal te gebruiken. Naar aanleiding dezer bespreking deelde het pol derbestuur mede, bereid te zijn voor een jaarlijksche bijdrage van f 15.— de benoo- digde gereedschappen ten gebruike af te staan. Wordt Besloten op dit voorstel in te gaan. Benoeming onderwijzeres. Ingevolge art. 29 der wet op het lager onderwijs legt de Voorzitter over het bericht van het hoofd der school en het schriftelijk, met redenen omkleed advies van den arron dissementsschoolopziener. Wijl niemand naar aanleiding van de overgelegde stukken, het woord verlangt, wordt tot stemming over gegaan. Na opening der stembiljetten blijkt, "dat met algemeene stemmen is benoemd no. 1 der voordracht zijnde Mevr. Polhuys. Af- en Overschrijving. Aan het dageiijksch bestuur wordt de regeling van enkele af- en overschrijvingen overgelaten. Salarisregeling Onderwijzend personeel O L. Schqol. De Voorzitter releveert het voorstel waar over in de vorige vergadering blijkens de voorgelezen ^notulen de stemmen staakten. Hij merkt op," dat het salaris van het onder wijzend personeel ia het algemeen te laag wordt geacht, zoodat telkens weder door Ged. Staten op verhooging wordt aange drongen. De billijkheid hiervan kan wel niet worden ontkend. En dat hlerby ook voor het bezit 'van talen een bijzondere regeling of bepaling gelden moet, zal wel door ieder als wenscheiijk worden erkend. Het hoofd der school nu heeft acte Franseh en geeft ook in Duitsch en Engelsch aan eerstbegin- nenden onderwijs, wat ongetwijfeld op een peil van algemeene ontwikkeling wijst, dat het onderwijs ten goede komen kan. De heer Paasse vindt, dat het niet billijk zou zijn, wanneer het voorstel aangenomen wo7"< tegenover het andere personeel, daar het toeh al zoo'n groot verschil in salaris is. De heer Koert brengt hierop evenwel in het midden, dat dit niet meer als billijk is, omdat het hoofd der school ook akten heeft en de hulponderwijzers niet anders heeft dan zijn onderwijzers akte en ook pas beginnend Is. Na stemming overgegaan zijnde, wordt het voorstel van den Voorzitter van de hand

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2