Tweede Blad Zaterdag 15 April 11118, No2588 Twee II BINNENLAND, II© HEQHÏZAKEü SUIiElLUKE SUIS, KERK m SCHOOL, BUITENLAND. OFFICIEEL BEOEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS fc,. inhoc-signowses Dit nummer bestaat ail OPENBARE KENNISGEVING. Schietoefeningen. De Burgemeester van So mm eis dijk maakt bekend, dat blijkens ontvangen aanschrij ving, op 17 en zeo noodig op 18 April a.s. te Hel levoet sluis schietoefeningen met z-'aar ge schut zullen plaats hebben, waardoor een gedeelte van het Goereesche zeegat onveilig wordt. Iu verband daarmede is het is ep die dagen van 9 uur v.m. tot na afloop der schietoefeningen voor alie particuliere vaar tuigen verboden te varen in het gedeelte van het Goereesche zeegat aan de westzijde be grensd door de lijn „Hoven Goedereede Westpunt Voorne" en aan 4e oostzijde door de lijn „Westerhocfd Koopvaardi]haven Hel- leveetsluisWesterhoofd haven iMddelkanus. Op de dacen, dat gevuurd wordt, zat van de kustbatterij te HclJevoetsJuis een roode vlag waaien, welke 3 aren voor het begin der oefeningen halfstok en één uur vóór den aanvang geheel voorgeheschea zal worden. Bovendien zal onveilig worden gemaakt een gedeelte van het gebied dezer gemeente, omvattende een gedeelte van den in het jaar 1900 bedijkten potder, niet daarvoor gelegen gors, en een aan dien polder aan sluitend klein gedeelte van den Westptaat- polder. Die sector moet op de dagen, dat gevuurd wordt te 9 uur v.m. geheel ontruimd zijn en zal vanaf dit tijdstip tot aan het eind der oefening door middel van posten met roode vlaggen worden afgebakend. Gedurende den duur der schietoefeningen zal vanaf den toren alhier een roode vlag waaien. Sommelsdijk, 10 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. NEDERLAND EN DE OORLOG. SCHIEDAM STOPGEZET. Het bureau voor mededcelingen inzake de voedselvoorziening meldt Nu de verwachting zoo gering is gewor den, dat uit den vreemde nog broodkoren zal worden aangevoerd, mag niet langer re kening gehouden worden met de overwe gingen, welke tot nu toe de algeheele slui ting van de Schieaamsehe branderijen als een te scherpe maatregel deden beschouwen. Schiedam zal dan ook 'geen graan meer voor zijn branderijen ontvangen, de voorraad, die er nog is, mag werden opgebruikt, zoodat er nog voor een paar weken werk is. Intus- schen zal er een regeling worden getroffen om hen, die door stopzetting van het be drijf worden getroffen, tegemoet te komen De gistvoorziening zal vervolgens geheel moeten geschieden door de Gist- en Spiri tusfabriek, waar het, dank zij het melasse- gebruik, mogelijk is, met een belangrijk min dere hoeveelheid graan dan in Schiedam, toch groote quantlteiten gist af te leveren. DE TOESTAND Het eerste offensief dat van Duitsche zijde los kwam bepaalde zich zooals ieder weet in hoofdzaak tot St. Quentin. Later breidde dit uit tot het frontgedeelte tusschen het LaBasseé-kanaal en Armentières, deze week heeft het zich verbreed tot het gedeelte van het front ten Noorden van Amentières tot Wytschaete too, zoodat de strijd nu woedt over een sector van, hemelsbreed gemeten 60 kilometer. Dit is ongeveer over een frontbreedte, dii de helft bedraagt van het front, waarop het Duitsche offensief te Zuiden van Atrecht loskwam (60 K.M. ongeveer), maar toch over een voldoende breedte, dat feitelijk van een geheel nievtwen en zelfstandigen slag in grooten stijl gesproken worden moet, die tot gewichtige strategische gevolgen zou kunnen lelden. Dit gedeelte nu van het front, dat zich uitstrekt van Glvensky tot Tüleloy heefteen zwenking achteruit gemaakt tot aan de Lawe van Estaires stroomopwaarts hebben de Duitschers vasten voet gekregen op den Noordelijken oever van de Leie. Deze omstandigheid, men zie de kaart leert ons welk een aanzienlijke bedreiging van terzijde dit wordt voor een 3tad ais Armentières. Gelijktijdig met deze voortwaartsclie be weging over de Lys heen, hebben de Duit schers hun aanval tot het front benoorden Armentières uitgebreid, en wel ongeveer tot Hollebeke. De Engelschen geven op, dat de aanvallers hen terugdrongen op de linie Wytschaete, Messines (Meessen), Pioeg3teert. Tenzij de Duitschers dus aanstonds aan beide zijden van Armentières worden terug gedrongen, zal die stad wel door de Britten moeten worden prijsgegeven. De gevechten bij Armentières zijn, naar ons voorkomt, van groot belang voor de beoordeeling van den toestand. De overzichtschrijver der N. R. Ct. zegt ztiër terecht i „Voor het'eerst zuliqn ons nu feiten leeren, hoe het staat met de verdeeling van de wederzij dsche strijdkrachten, we zullen zien of het waar is, dat da Duitschers, reeds voor den aanval numeriek in de minderheid, bij hun opmarsch aan de Somme zoa zijn ge decimeerd, dat zij tot niets vau beteekenis meer in staat zijn, dan wel, of zij hun offen sief nu eerst steratglsch gaan ontwikkelen wij zullen zien, of de entente, haar reserves voor Amïens opgehoopt hebbende, elders zeer zwakke plaaisen in het front heeft moeten laten of niet. Het succes, dat de Duitschers tot dasver op den nieuwe plaats van aanval hebben be haald is nog vrij beperkt, altijd gemeten naar den maatstaf, waarmee wij door de gebeurtenissen van den allerjongsten tijd hebben leeren meten. In 1917 nog zou men van een verandering van den eersten rang hebben gesproken. Maar het is toch stellig groot en dreigend genoeg, @m aanzienlijke tegenmaatregelen der geallieerden gebiedend noodzakelijk te maken. De streak waar de aanval het eerst be gonncn is door sneden met kanalen en zeer drassig, maar Pioegsteert ligt op het einde van een lagen heuvelrug, en vandaar westwaarts tot ten Zuiden van Calais blijft het terrein be trekkelijk hoog. Reeds zou een afknijpen van Armentières een ernstig verii s zijn, dat duidelijk zou maken, dat de troepenmacat der entente, die ter plaatse beschikbaar was, niet tot afweer van den aanvat voldoende was en reserves zullen moeten opkomen. Daar zal het de Duitschers juist wel om ie doen zijn. Want als het waar is, dat de hoofdreserve van de entente voor Amiens is opgehoopt, dan zal die moeten worden veszwakt tot voorkoming van ernstige ram pen op het nu verder Noortwaards aange vallen front. Ea geschiedt zulks dan wordt de verdediging van Amiens verzwakt.-Trou wens 'een groot gedeelte van de Fransehe reserve moet al in bes.ag genomen zijn door de bezetting van het 80 kiiometer lange ver lengstuk van de Fransehe linie, en van alle reservetroepen, die verder Zuidelijk van Amiens staan, zal het vervoer aanzienlijk worden belemmerd, althans worden ver traagd door de omstandigheid, dat deze stad onder het vuur der Duitsche kanonnen ligt, de verbinding Parjjs-Crépy-Amiens is afge sneden en die over St. Just nauwelijks meer zal zijn te gebruikeu. In deze omstandigheden schijnt het ons een aanzienlijk succes voor de Duitschers toe, dat z(j, geheel, afgezien van de recht- strceksche terreinwinst, op een plaats ten Noorden van het stagfront bij Amiens een druk kunnen uitoefenen, groot genoeg, om den toevoer van vijandelijke reserves noodig te maken. Daar deze plaats geheel door hen is uitgekozen, blijft het initiatief aan hunne zijde. De berichtgevers van de zijde van de en tente zijn dan ook niet erg optimistisch. Zoo besluit Reuter s bizoudere correspondent, de officieuze beroepsoptimist uit het achteruit dringen van Portugeezeu en Britten dat de vij and beseft, dat hij van dag tot dag zwakker wordt. Dat zegt deze berichtgever altijd, als hij een tegenslag verwacht. En Hervé, van de Vtcioire, verklaart geestig, dat de Duit schers Amier.s niet zuilen binnenkomen, voor dat de geaiiieerden besluiten er uit te ver trekken. Zoodanig besluit, dat beseft ieder een, zou natuuiiijk niet het minste verband houden met wat de vijand uitvoert I" Tot slot zij gemeldt «tat de. Duitsche buit klom met 10.000 man gevangenen en 100 kanonnen. II© iBirootlkasiFi van hei 4ftate tüdvali. loopt van '£astr<lag 18 tol est asiel WrUdttg- 26 April. SOMMELSPiiK. J.l. Zaterdag trad in het Hotel Zaaijer te Middelharnis als spreker op de heer Klopveld van den Haag teneinde een afdeeling- Somme 13dijk-Miad-s 1 iiarn 1 s op te richten van de Rijksmiddenssandvereeniging. 28 Ambachtslieden waren opgekomen die allen toetraden en uit wien de afdeeling werd gevormd en een Bestuur gekozen. Tot voorzitter werd benoemd de Heer H. Roodzant te Dirksland, Secretaris de Heer A. C. van Driel Sommelsdijk en voorts de Heeren P. Mast Sommelsdijk, J. Mosselman Middelbands, C. Tieieman Melissant, A. C. Th. Lambert Oude Tonge en L. Dorsman Ooltgensplaat. Woensdag 17 en 18 April a.s. zullen schietoefeningen worden gehouden te Helle- voets'uls, waardoor een gedeelte van den Westplaatpolder onveilig zal worden gemaakt. Do landbouwknecht van C. J> kreeg zoodanig een slag van een paard tegen zijn hand, dat hij bloedig werd verwond en ge neeskundige hulp direct noodzakelijk was. Tegen L. R., C. H. J„ J. T. en W. W., allen jongens van 13 14-jarigen leeftijd, is proces-verbaal opgemaakt wegens baldadig heid. C. L. W. had het ongeluk tusschen een wals zoodanig zijn vinger te klemmen, dat dadelijk geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dienstplichtigen der militie-lichting 1918M. van Aalst, J. van Driel en P.'Sprlng- vloed, z(jn op 9 April 1.1. te 's-Gravenhage ingelijfdJ. H. Kootte en J. Razenberg op 10 en J. J. H. Kardux, J. Nelis, M. G. Peekstok en K. Troost op 11 April te Rotterdam. De heer I. Geelhoed, secretaris dezer gemeente is benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. f Na een verblijf van een vijftal jaren In Oost-Indië is heden per „Zeeland" H. Z, bij vrouw en kind teruggekeerd. MIDDELHARNIS. Tot chef van den Cen trales! Proeftuin alhier is benoemd den heer Albertsma, van Tilburg. Van den heer C. van Ek zijn eenige kippers verdwenen. Alle moeite door hem in 't wesk gesteld om ze op te. sporen bleef tot heden vruchteloos. Van den landbouwer C. v. Rumph, on der deze gemeente is een kalfkoe uit nood geslacht moeten worden. Den Heer Vrijenhoek uit Rotterdam, heeft het heerenhuis staande óp de Voorstraat, on derhands gekocht van den heer C. Kolff. De vrouw van K. de M. had 't ongeluk achter haar woning in de hayen te vallen. De buren welke 't onheil spoedig gewaar werden, hielpen haar op 't droge ea bracht zij het met een nat pak er af. ST -D AAN 'T HARINGVLIET. Het zoontje van J. K. alhier had het ongeluk toen hij In een boot wilde klimmen, ia de,kaa! te val len. Hij werd echter door J. A. spoedig op het droge gebracht. Deze week is alhier een schip kolen gearrivee-d waarvan de verdeeiing nog wacht; pl.rn. 200 H L nootjes en andere kolen zijn alhier gelost Aan L. Braber-Kaptein en J. A. Peek stok belden alhier is vergunning gegeven tot den verkoop van sterken drauk in het klein. In den laatsten tijd maakten enkele be woners van woonwagens het den ingezete nen in en nabij deze gemeente zeer moeilijk. Laat ons hopen dat het besluit om, geen broodkaarten meer aan hen uit te reiken het gewensehte gevolg moge hebben en dat al len besluiten, dit eiland te verlaten. De uitkomst van meeting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt tot en met 30 dezer voor een ieder ten gemeentehuize ter inzage. OEN BOMMEL. Tegen den landbouwer P. V. alhier is proces-verbaal opgemaakt, we gens het. meer zaaien van gew ssen, waar voor hem geen vergunningsbewijs was af gegeven. Maandagavond 1.1. besloot de Gemeen teraad alhier bij een bijeenkomst alhier de schooluren niet te veranderen doch wettelijken tijd te houden. Zij die nog geen aanvraagformulieren voor het slachten van varkens in het najaar 1918 Ier Secretarie hebben afgehaald kunnen die alsnog de volgende week of alle werk dagen van 9 tot 12 uur bekomen. Spoedige aanvraag zeer gewenscht. De volgende week Donderdag van des voormiddags 9 tot 12 uur kan een ieder die daarvoor in aanmerking komt zijn aanvuilings- broodkaarteri ter Secretarie afhalen. NIEUWS TONGE. Deze week is de milicien L. Kievit, jaasklasse 1918, vertrokken naar R'dam om alsdan in werkelijken dienst te worden ingelijfd. De Directeur v/h Levensmlddelenbedrijf alhier heeft bekend gemaakt, dat voorloopig geen aanvuiiingskaarten meer worden uitge reikt. Deze week arriveerden weder eenige H.L. steenkool en pakken tuifmul. Die pakken zijn bij den Heer B. v. d. Broek verkrijgbaar voor f3,75 per pak. Naar we hebben vernomen zal de Heer P. Gebuis zijne hoeve verlaten, en heefteen hofstede te den Bommel gekocht. DIRKSLAND. Het verleden week ingezette woon- en winkelhuis bewoond door M. v. d. Ham is deze week op het bod f 1400 aarigeioopen De beer C. Warnaer is benoemd als lid in het afd. Bestuur in Zuid-Holland van den Chr. Boeren- en Tuidersbond. Bij G. v. d. B. had Woedsdag een schoorsteenbrand plaats welke zich nog al ernstig liet aanzien. Door het flink optreden der huisgenooten wist men het vuur in zijn aanvang te biusschen. Een gamalenventer uit S. had In de Tuistraat, door dat de honden dorst hadden, het ongeluk zijn kar in de Gooi te zien duikelen. Gelukcig liep het ongeval zonder veel schade voor den man af. Woensdagmiddag zijn de nieuwe lid maten der Herv. Kerk met haren leeraar in in de kerk gekiekt, iets wat jhier zoo ver men weet nimmer gebeurd is. HEüKSNGEN. Deze week werd alhic-r aan elk gezin een bon voor een pak kaarsen uitgereikt. Vanwege de cultuurcommissie voor dit district is een waarschuwing gericht om ge wassen waai voor men geen vergunningsbe wijs bezit te verwijderen en alsnog daarop te pooten of te zaaien, zoodanige vrucht, die de voeding ten goede komt. De heet P. Snijder, dienstplichtige der lichting 1918 is Dinsdag r,aar Utrecht ver trokken om aldaar bij de Genietroepen te worden ingelijfd. Voor de lichting 1919 hebben zich in in deze gemeente. 9 personen voor de Natio nale Militie doen inschrijven. Naar men verneemt zal het in deze gemeente ook daarhenen worden geleld, dat verkrijgbaar worden gesteld bonnen voor Regeeringsschoenen, die zeker door velen dankbaar zouden worden aanvaard. Door de vermindering van broodrant soen wordt door de bakkers alhier enkele dagen in de week niet gebakken. Aau de Weduwe A. v. d. Velde die geruimen tijd ais schooischoonhoudster in dienst der Gemeente geweest is een pensioen toegekend groot f 35. 11MELI5SANT.* In de vacature C. van der Velde is Woensdag bij enkele candidaatsiel- ling tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. H. van Strien. De Burgemeester van Melissant maakt bekend dat yoor het betrekken van schoenen tegen verminderden prijs bons worden af gegeven op Maandag 15 April a.s. des v.m. van 9—12 uur (nieuwe tijd.) Voor de ver strekking dier bons komen voorloopig die personen in aanmerking, die behooren tot een gezin dat niet in den Hoofdelijken Omslag is aangeslagen een die een bedrag betaalden van ten hoogste f 5,28. Geen bon wordt ech ter afgegeven aan hem die niet weet op te geven het nummer zijner schoenen en aan hen die reeds een bon hebben ontvangen. GOEDEREEDE. Het primitief Kohier van de Hondenbelasting, ligt van 10 April tot 10 Sept. ter Secretarie voor een ieder ter inzage. Op bon 12 is deze week 1 ons haver mout verkrijgbaar. OUDDORP. In den laatsten tijd worden hier door de vissehers veel garnalen gevan gen die allen hier gepeld worden. Aan dat werk nemen velen, klein en groot, deel wat voor menig huisgezin In dezen duren tijd een aardige bijverdienste geeft. HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. „Schorpioen" zal Donderdag 18 April 1918 van hier naar Vlissingen overgebracht worden om daar ge stationeerd te blijven. Naar wij vernemen zal het personeel van het Commandement der Marina met 1 Mei a.s evergeplaatst worden naar Middel burg. Er is een wetsontwerp ingediend tot aitkeering aan gemeenten uit de opbrengst van de Oorisgswinstbelasting. Voorgesteld wordt o.a. daarvan aan de ge meente Hellevoetsluis f 5=00 uit te keeren; de gemeente Brielle ontvangt f 1600. ROCKANJS.* De heer W. Rietdak heeft ont slag genomen als lid van den gemeenteraad. TINTE. Nu het met de broodbakker^ steeds treuriger wordt, moest de Heer M. reed» besluiten, te beginnen met de volgends week, niet meer rond te gaan in de postroute Tinte. Maandagavond j.l. werd een vergade ring gehouden ten huize van den heer L. alhier, om te handelen over het al of niet wen3chelijke van eeu in te dieaen verzoek inzake hei aangaan der scholen op denzoo- genaamden ouden tijd. Voor het onderwij zend personeel der scholen zou zulks groote bezwaren mee brengen en het fiuastieele voordeel van den zomertijd opheffen. VIERPOi.DaRS. Van Maandag op Dinsdag Is de geheele wasch ontvreemd van J. Lobs alhier. Binnenkort zat bij de winkeliers ver krijgbaar zijn kaas van 3ï'/j cent per pond, 8 ceui per ons. Voorta zullen klei aardappel en acï) 'er 't school gebouw gedistribueerd worden zonder bon nen. En wel iederen Woensdag van 4'/j— 5'/j uur, te beginnen 17 April. De prijs is 6'/i cent per K.G, en 4 K.G. per persoon per week krijgt men. Met 1 Mei komen de militairen weer terag Hit Brielle. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Strafzitting van Dinsdag 9 April 1918. De 14-jarige smidsleerling W. de M. en de 18-jarige klerk W. B., beiden te Middel harnis, zouden op 8 December tezamen en in vereeniging een hoeveelheid koperen te lefoondraad weggenomen hebben, ten na- deeie van den Staat der Nederlanden. De jongens verklaarden, dat een telefoondraad door den storm was stukgevaaid en loa op den grond had gelegen. Zq hadden een hoeveel heid draad meegenomen en waren een week later er op uit gegaan, om een opkooper naar de waarde te vragen. Deze, de koop man J. Kamerling, had niet witten koopen en de politie gewaarschuwd. Bekt. verklaarden, dat zij er zieh eigenlijk geen rekenschap van hadden gegeven, wat zij met het draad wiiden doen. gaven niet toe, dat zjj het hadden willen verkoopen. Het O. Al. eischte wegens diefstal door twee veteenigde personentegen de M. f 28 boete subs. 3 weken hechtenis en tegen B. drie weken gevangenisstraf. Mr. J. W. Wijnandts was van oordeel, dat bekl. zich van den ernst van hun daad niet waren bewHst geweest. Pleiter noemde het ^belachelijk, dat de opkooper Kamerling de zaak had aangegeven en even belachelijk, dat zij wa3 achtervolgd. Beide bekl, hadden tot dusver goed op gepast; ook dit gaf pleiter aanleiding om de clementie der rechtbank in te roepen. Repliceerende, kwam de officier er tegen op, dat de verdediger de aangifte belachelijk genoemd had. Den opkooper Kamerling kwam integendeel lof toe, daar diefstallen van tele foondraad tegenwoordig aan de orde van den dag waren en ais zesr ernstig meestea wor den beschouwd. A. de V., 30 jaar; J. de V., 31 jaar, en A. v. d. B., 31 jaar, arbeiders te Oude Tonge, wegens diefstal door meer dan twee veree- nigde personen, van een hoeveelheid hout, dat zi] hadden afgehakt van een boom, welke het eigendom van de heerlijkheid Rijsoord wasieder een weak gevangulsstraf M. C. v. d. D., niet-verschenen, en J. v. d, O., 25 jr, arbeider te Nieuwe Tonge, wegens diefstal dcor twee vereenigda personen, van een hoeveelheid hout, dat zq van een boom zouden hebb sn afgehakt, ieder tot een week gevangenisstraf. OOSTVOORNE. Geboren: Huibrecht, z, v. P. W. van Rij en H. Groene wegen. Leendert, z. v. J. DijK- graaf en J. Nieuwland. Theodora Lamberdl- 11a Jacoba, d. v. J. Warmhoudi en C. 't Hart. Heerman, z. v. C. v. d. Blink en \V. War hout. Neeitje Cornelia, d. v. A. Blok en M, W. Nolde. Lijntje, d. v. P. Langendoen en IJ. Poldervaart. OndertrouwdM Sjoukes, 40 j. en N. Spruijt 32 j. wed. van A. Groeneveld. GetrouwdL. Gorzeman, 29 j. en W. G. Noordermeer 29 j., J. Romers 35 j. en L. v. Hulst 39 j. weduwe v. j. v. d. Linde. OverledenHendrika Verhoeff, oud 2. j. Neeitje Poldervaart, oud 1 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot lijde lijk onderwijzeres aan de O. L. School al hier is benoemd Mevr. Polhuijs. DIRKSLAND. Ouders of verzorgers van kinderen weike hunne kinderen met of tegen vermindering van schoolgeld met Mei a.s. de school wensehen te doen bezoeken be hooren daarvan aangifte te doen ter Gemeente secretarie voor 26 April a.s. Meiuf. M. Rooii staagde te Rotterdam voor het Examen in de Nuttige Handwer ken. OUDDORP. Bij de Herv. kerk is als her der en leeraar beroepen Da. N. C. Bakker van Schoonrewoerd, bij Gorlchein. Installatie van het benoemde hoofd der Chr. School voor M, U. L. O te HELLEVOETSLUIS op Dinsdag 9 April 1918 des avonds 77a ure in de bovenzaal van het Militaire Tehuis De zaal was tamelijk bezet, een gedeelte daarvan door de schoolkinderen, buiten het bestuur was eek nog aanwezig Ds. Timmer, Ned. Herv. Pred. De voorz. dhr. Prins laat tot opening zin gen Ps. 36' 2, gaat voor in gebed en leest vervolgens Ps. 38. Aisau heet hij allen wel kom, het doel van dezen avond is allen be kend n I. om het nieuwe hoofd aan de kin deren en aan de ouders voor te stellen. Wij hadden niet gedacht dat wij binnen twee jaren geroepen zeuden worden om voor ds tweede maal een hoofd te instaiieeren, hieruit zien wfl dat allts verwisselt en ver anderd hier beneden en dat dit veelal gepaard gaat met moeite en zorgen. Maar laat ons op dezen avond niet klagen, maar veeleer verblijd zijn. Daarna richt de voorz. zich tot het nieuwe hoofd dhr. G. P. Buijze en wenscht hem toe kracht van boven opdat hij z^n heerlqke maar ook moeilijke taak moge verrichten tot zegen voor de kinderen en tot vreugde van de ouders. Ook tot de kinderen sprak dhr. Prins een enkei waard, alsmede tot ftetper- saneel der school, dat zij gemeenschappelijk mogen samenwerken tot bloei der schooien spreekt den wsnsch uit dat dhr. Buijze vele jaren aan de sehool werkzaam mag zijn. Daarna sprak de eerste onderwijzer der school dhr. A. Schuitman, die gedurende twee maanden als hoofd heeft gefungeerd het volgende Geachte heer Buijze, aan mij om in naam van het personeel der school u het welkom toe ta roepen en a tevens te wijzen op de moeilijke taak om in deze plaats als hoofd der Shr. school op te treden, het is wel waar, er is hier een groepje die voorstanders zijn van het Chr. Onderwijs, maar daar te genover een breeds massa die tegenstanders zijn en ook neg anderen die lauw zijn, hin ken op twee gedachten, die niet doordrongen zfls van het schadelijke van het Openb. On derwijs, dat daar wel plaats is voor Boedha en Mohammed, maar niet voor God en onzen Heere Jezus Christus. Daar moeten de in woners van Hellevoetsluis op gewezen wor den, dat is awe en onze roeping, geve de Heere u daartoe wrjsheid en kracht en dat wjj als personeel met n als hoofd in de beste harmonie daartoe mogen samenwerken. Hierna wordt "het nieuwe hoofd door de kinderen een welkomstlied toegezongen. Nu verleend de Voorz. het woord aanDs. Timmer, deze zegt dat het hier altijd geldt, ook op schoolgebied, dea strijd tusschen bet Rijk des lichts en het Rijk der duisternis, hij wjjst op Hem, die ons krasht kan en wil schenken tof dien strijd en wenscht dhr. Buijze toe, dat de Heere ook zijn werk ze- gene, aizoo sageue, dat zelfs ongeloovigen daarvan gebruik magea maken. Aisau richt het nieuwe hoofd het woord allereerst tot het Bestuur en dankt haar voor het vertrouwen in hem gesteld, om hem als hoofd te benoemen en zet vervolgens uiteen dat zijn tsak is om de kinderen bekend te maken met de» weg ter zaiigheid en te vor men tot nuttige leden der maatschappijhij spreekt ook de ouders aan en zegt dat zij ook geroepen zijn hem te steunen met hun gebedmaar ook als de kinderen met klach ten komen, niet te haastig te oordeeien, maar eerst te onderzoeken, dat zal veel misverstand opgehelderd worden. Hij wijst ook op den schoolstrijd en wenscht dat allen daarvan kennisnemen, nog is deze niet ten elude. Wel is er groot verschil tus schen 1878 en 1918, maar toch zijn we nog niet waar we wezen moeten. Ook tot de kinderen rieht hq nog een enkel woord en daHkt voor het toegezongen lied. Nu wordt de eerste pauze gehouden waarin de kinde ren eenige versnaperingen gebruiken. Na de pauze kreeg Ds. Verrij het woord, deze zegt den Veerz. dank dat hij in de gelegenheid gesteld wordt een enkel woord te sprekea. Het woord dat dhr. Buijze, het nieuwe hooïd heeft gesproken is een krachtig en goed woordnu wenscht hij ais bestuurs lid, maar ook als Gereformeerd predikant iets te zeggen. Als bestuurslid roept hij hem een hartelijk welksm toe en hoopt dat hij met het bestuur nuttig en aangenaam moge samen werken. Dat eutbrak bij het vorige hoofd, deze was te veel gesloten, daar bestond geen band met het feestuur, maar ook niet met de ouders van da kinderen. Daarom wenscht hij dat ons nieuw banoemd hoofd openhartig zij en zet nu tevens uiteen de heerlijke, maar ook moeilijke taak van het geven van Chr. Onderwijs. Dat de moeilijkheden zuilen ko men is zeker, maar door het geloof zijn die moeilijkheden te overwinnen door onzen God, die daartoe kracht geeft. Ik wensch u daarom toe het optimisme van het geloof opdat onze verwachting zij van dien God, die dat geloof ook schenken wil, aan diegenen die het van Hem begeeren en verzoekt ten slotte dat allen hem toezingen Ps. 121 4. Hierna pauze waarin de kinderen onthaald werden op chocolaad en limonade. Nog een eekei woord richt de Voorz. tot dhr. Schuitman en dankt hem voor hetgeen hij gedaan heeft ais waarnemend hoofd, en ook aan de vertrekkende Mej. M. v. d. Zouw, voor haren arbeid in de school en wenscht dat zq met dezelfden ijver moge werkzaam zijn op haar nieuwe standplaats. Daarna wordt het samenzijn gesloten met het zingen van Ps. 72 11 en dankgebed door Ds. Timmer. TINTE. Ouders, die hunne kinderen dit jaar voor 't eerst naar ds bijzondere School wensehen te zenden, behooren er aan te denken, dat daarvan tijdig vóór 1 Mei ken nis behoort gegeven te worden aan het hoofd der schooi. VIERPOLDERS. Tweeden Pinksterdag zal D. V. in 't Evangelisatieiokaal eene alge- meene Vergadering plaats hebben van de Ring „Voorne en Putten" van het Ned. Jong. Verbond. ROCKANJE. Aan de bijz. school alhier is benoemd Mej. C. Vermeer, die de benoeming heeft aangenomen. Zeer waarschijnlijk treedt ze 1 Mei reeds in functie.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3