m Antirevolutionair m Orgaan voor de Zuidliollaiidsclie en Zeenwiselie Eilanden. Tweede Blad. IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen,. BINNENLAND. GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. Zaterdag 6 April 1918» 3 WERKPAARD 338te Jaargang N°. 2378. 2 W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken voos* de Redactie toestesnd, Adverteritfën en verdere Admfisfgtro&tle frasen toe te nden aan de I/Jt«rever§ Dit nummer bestaat uit 0FFIC1ËEL BEBEELTE. {fa De BURGEMEESTER der gemeente Som- meisdijk maakt bekend dat op Dinsdag 9 April a. s. des n. m. van 6—8 ure ten ge meentehuize alhier zullen worden uitgereikt bons ter bekoming van regeeringsaardap- pelen. BUITEN LAWD. ■Ie Oorlog. f 1 I tl I oogen neer: imer weerl" reschans zijn naar 'orwagen papieren prde van f 40 000 r. wijze van proef Gasfabriek te Ber- r niet de ingezete- rniken meer 'aten beneden het hun n, een kleine prijs- n Meter toestaan. luidwal te 's-Gra- i een Juffrouw op vater. Zij werd in op het droge ge- nteZiekenhuis op- arna is overleden. Pntjë van J. Mau- fcrdronken. ten. Dereeherche ïuitsche autoritei- pii Schiedamsche- iuden d:n 28-jari- lie zich voor Itaii- vermoedeiijk een t wordt ongeveer |en een agent van yioten. rechterhand mist lijn herkend. lia de sfgeiöopen De Tijd" te Wor- ral plaats. De 38- gedaald in een der doel deze aan de reinigen. Met sijn oren overtuigd dat gevuid geweest, ig was. Dit bleek zijn geweest; het iadden zij aange- twaud. Toen dan komen zijnde, op hij daarin geheel loiven. De pogin- te redden bleven uren later werd icht. e pas Da politie Tiaar zeer bekende 'uw Station voor pi naar boven ge- t lood op 't dak r niet zoo te z(jn, old, met het doel achtje bleek ech- naar beneden en hij moest worden ïhuis. Hij is niet istig gewond, en echter het lood- ond is ta Amster- n 5 op den wagen denmorgen deed i hetzelfde voor ■Reiden zijn naar it en daar opge- irïaak werd o n - il 19'8, afslag, te D.'rksland, in van een Woon- [grond, te Dirka- kad. Sectie B. bewoond door ke van den Heer te Sommeisdjjk. 1918 bij afslag, ge van G.Smits a. 3.30.00 Heet. maat) bouwland gemeente Mid- rschoof 1921 aan 13.26.00 Heet. (7 naat) bouwland Oestmoer, ge- luurd tot bloot- Kz. 8 des voorin id- te Middelharnis boerenwagens, machine, kunst rosmolen, gier- klaverruiters, :n gereedschap- mest en wat ingeboden. Ten van derKoogh •ums, Inzet en e Ooltgensplaat :er gunstig ge- and, nabij het Ooltgensplaat, 004,1033,1037, ootschoof 1920. iar land in den laat, kad. Sectie 184, verhuurd C te 's-Graven- 'liddelharnis. vertrouwd wende zich tot EL, Rotterdam. 9087. id. 13260 i leden tegen 3 's jaars, ks worden aan» »n het bestuur, en Zaterdag- 13429 Dlrksland, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Verkrijgbaarstelllng van koffie. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt ter kennis van houders van thee- en koffiedistributiekaarten, dat volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal mogen worden verkocht en afgeleverd gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 April 1918 en eindigende op 15 April 1918, op bon No. 24 van een thee-en koffiekaart 0,1 K.G. koffie; gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 April 1918 en eindigende op 30 April 1918, op bon No. 27 van een thee- en koffiekaart 0,1 K.G. koffie. Verkoop en aflevering van koffie aan verbruikers is slechts geoorloofd tegen inontvangstneming van een bon, voor dien verkoop en aflevering geldig verklaard. Over treding zal tijdelijk of voorgoed tot uitsluiting van de distributie of intrekking der kaart kunnen leiden. Sommelsdijk, 3 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. BEKENDMAKING. REGEERINGSAARDAPPELEN. leder lid van een gezin (kinderen beneden een jaar niet mede gerekend) heeft rechtop 4 K.G. per week, de uitreiking heeft plaats voor de eerstvolgende vier weken. Een ieder wordt aangeraden, zoo hij in bedoeld tijdvak aardappelen, noodig heeft, zich op den gestelden tijd aan te meiden, daar nadien geen bons gedurende vier weken wor den uitgereikt. Sommelsdijk, 3 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelllng regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn: Op bon no. 76: Bak en braadvet tot een gewicht van 0,15 K.G. Op bon no. 77: Havermout tot een gewicht van 0,1 K.G. Sommelsdijk, 5 April 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Kohier van de belasting op de honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het primitiefkohier der belasting op de hondeH voor het dienstjaar 1918, gedurende vijf maanden, van den 3 April tot en met den 2 September 1918, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, 2 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester Iz. GEELHOED. BOUMAN. BELASTBARE OPBRENGST DER GEBOUW DE EN ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 3 April tot en met den 2 Mei aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, den 2 April 1918. De Burgemeester, BOUMAN. NEDERLAND EN DE OORLOG. De onderhandelingen met Duitschland. Naar 't Persbureau Vaz Bias verneemt, zijn de onderhardelingen heden aangevangen tusschen de Nederlandsche en Duitsche com missies aangaande de nieuw te treffen eco nomische overeenkomsten tusschen deze beide landen. De thans nog van kracht zijnde overeenkomst loopt den 31en van deze maand af en waar hierin geen bepalingen zijn op genomen nopens stilzwijgende verlenging indien geen voorafgaande opzegging plaats had, treden dus deze overeenkomst automa tisch den len April buiten werking. Indien dus voor dezen datum geen nieuwe overeen komst is afgesloten zal de levering uit Duitsch land van steenkool en andere in het verdrag bepaalde materialen ophouden. Anderzijds zal ook export naar Duitschland vanuit Hol land zoolang worden gestopt dat de over eenstemming omtrent het nieuwe verdrag is bereikt. Van goed ingelichte zijde verzekert men ons, dat het niet onmogelijk wordt geacht dat opnieuw overeenstemming zal worden bereikt op de basis van de vorige overeen komst. Het schijnt dat men van Duitsche zijde niet het plan koestert af te wijken van het schema, waarop de vorige overeenkomst werd bereikt, t.w. dat van economische praes- tatie en contraprestaties en dat het niet In de bedoeling der Duitsche onderhandelaars ligt buitengewone eischen te stellen, z.g. als compensatie voor de economische begunsti ging, welke de Entente met het in beslag nemen der Hollandsche schepen van Holland heeft verkregen. Men geeft zich in de kringen der Duitsche onderhandelaars er volkomen rekenschap van dat dit afstaan der Nederlandsche scheeps- ruimte niet vrij willing is geschied en men stelt dus daarvoor Holland niet aansprakelijk. Op een mijn geloopen. Bij het departement van buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat de Neder landsche zeillogger Prosper IJmuiden 250, eigenaars Perquin en De Vries, bij Doggers- bank op 22 Maart op mijn is geloopen en gezonken. Vier leden der bemanning zijn daarbij omgekomen. De kapitein en de verdere overlevenden zijn te Einden aangekomen. Een Nederlandsche torpedoboot. (Officieel.) Zaterdagmorgen is de Neder landsche torpedoboot G 11 ongeveer 1C00 meters bewesten de uitterton van hetStorte- melk, binnen de territoriale wateren, vermoe delijk op een mijn van onbekende nationali teit geloopen. De bemanning is door de tor pedoboot Tangka overgenomen. Vermist wordt de machinist der marine reserve P. B. du Hen Pz. Overigens heeft niemand letsel bekomen. Het achterschip van Hr. Ms. G. 11 is afgebroken. Hr. Ms. Tangka heeft nog getracht de G. 11 op te sleepen, maar laatstgenoemde tor pedoboot zit nu aan den grond op den drempel. Pogingen worden aangewend om de G 11 te bergen. Van Vlieland meldt men Van twee benoorden Vlieland kruisende Nederlandsche torpedobooten is er Zaterdag ochtend een gezonken. Ze is vermoedelijk op een mijn geloopen. Het schip zit tot de brug onder water; de voorsteven steekt boven water uit. De bemanning werd door de andere torpedoboot overgenomen en naar Terschel ling gebracht. Er zijn marine-vaartuigen bij het gezonken schip om te trachten het te bergen. Van andere zijde meldt men De Nederlandsche torpedoboot G 11 is in het Stortemelk op een mijn geloopen en ge zonken. De reserve-machinist Duhen is hierbij omgekomen. De averlge opvarenden zijn be houden en kregen geen letsel. De sleepboot Simson en een bergingsvaar tuig zijn van Nieuwediep vertrokken om të trachten de boot te lichten. Men meldt dat de pogingen tot berging van de gedeeltelijk gezonken torpedoboot G 11 tot dusver mislukt zijn. Het schip is ver der gezonken en zit nu geheel onder water. Er zullen pogingen worden gedaan om het vaartuig te lichten. DE TOESTAND. Niettegenstaande éénmaal door invallende feestdagen dit overzicht is achterwege geble ven, moet toch ditmaal het geheel slechts kort zijn. Omdat de fronten weinig nieuws geven. De groote strijd in het Somme-gebied is geheel tot een reeks van plaatselijke, kleine gevechten verloopen. Beidé partijen houden elkaar thans in evenwicht. Zij meten onderwijl haar krachten in plaat selijke acties, zooals de Engelschen, blijkens de jongste legerberichten, bij Aylette (ten N. van de Somme) en de Duitschers ten Z.-W. van Moreuii. Terwijl de levendige en toe nemende actie der artillerie op verschillende punten van het Somme-front, waarvan de communiqué's spreken, op een nieuwe spoe dige poging op groote schaal zou kunnen wijzen om naar de een of naar de andere zijde de balans der beslissing om te doen slaan. Van beide zijden is men over het verloop van de operaties tot dusver zeer tevreden, en ziet men de verdere ontwikkeling der ge beurtenissen met eenzelfde optimisme tege moet. Van Duitschen kant stelt men over het algemeen den oogenbllkkelijken stilstand in den opmarsch voor als een van de noodza kelijke pauzes om op adem te komen, zooals die ook in den opmarsch in 1915 in Rusland geregeld voorkwamen en rekent men onwan kelbaar op een verder opdringen van de Duit sche troepen. Van Fransche zijde heeft men al zijn vertrouwen gesteld op de reserves van Foch en zijn manoeuvreer-leger. Ver trouwen, dat Clemenceau, na een bezoek aan het front, tot uiting bracht, met het woord „ik ben tevreden, zeer tevreden." Terwijl Foch yan zijn kant nog eens de verklaring aflegde, dat de Franschen met, een gerust gemoed de toekomst tegemoet konden zien. Op het Italiaansche front wordt nog eens een spoedig te verwachten Oostenrijksch offensief aangekondigd. Ditmaal door een „hooge Engelsche militaire autoriteit", die het aan Reuter meldde. Wanneer de Italianen nu nog niet genoeg gewaarschuwd zijn In Palestina hebben de Engelschen een debacle gehad. Ze zijn daar door de Turken op het over Jordaansche El Salt teruggewor pen. Ditmaal hebben de Turken dus het gevaar voor hun grooten verbindingsweg, ook met het Arabische achterland afgewend. Zoolang de Engelschen echter in Palestina overmach tig zijn, blijft het gevaar steeds ernstig drei gen, een tweede expeditie der Engelschen leidt misschien tot het succes, dat het eerste niet bereiken ken. VERSPREIDE BERICHTEN. Ernstige verklaringen omtrent het ver lies aan tonnage en de groote vertraging in den bouw van nieuwe schepen werden den 6en Maart afgelegd In de jaarlijbsche zitting van de Londensche kamer van koophandel, schrijft de „Daily News". Men was het er over eens, dat het land nog niet begreep, hoe ernstig de toestand was. De pioductie der scheepswerven w»3 slechts 17 stoom schepen in 13 maanden tijds. Wij in Nederland beginnen nu wel lang zamerhand te bemerken, hoe ernstig de toe stand in Engeland is. Een kat, die in het nauw zit, doet rare sprongen en het laatste optreden der zgn. „geassocieerde regeerin gen" bewijst, dat de kat heel erg in het nauw zit. Niet zonder eenig leedvermaak volgt men in Duitschland de gebeurtenissen op het gebied der voedselvoorziening in Enge land. In de op 25 Februari begonnen rant soeneering van vleesch, boter en margarine ziet men een bewijs, dat Engeland inzake voedsel moeilijkheden Duitschland al aardig terzijde streeft, het in verschillende opzichten zelfs overtreft, Wel geeft de Engelsche vleeschkaart recht op l1/» pond vleesch per hoofd en per week, maar voorzichtigheids halve is men begonnen met het verstrekken van slechts Vj Pond per week juist als in Duitschland? Daar korat.nog bij, dat in Duitschland het vleeschrantsoen is verzekerd terwijl het in Engeland heet: „zoolang de voorraad strekt!" Met het oog hierop is men er toe over gegaan, niet alleen het vleesch, maar alle rantsoenen der in Engeland staande troepen te verminderen. Lord Rhondda zelf heeft het publiek gewaarschuwd, niet al te groote verwachtingen van de rantsoeneering te koesteren. Voorts heeft de regeering gelast, aardap pelmeel door het broodkoren te mengen om de meelvoorraden zoolang mogelijk te rek ken, terwijl Duitschland straks de graanvoor raden uit het Oosten ter beschikking staan. Een verdacht verschijnsel is het dan ook, dat juist nu in de Engelsche pers weer tal van berichten over den slechten economischen toestand van Duitschland opduiken. Het heeft er allen schijn van, dat men het En gelsche volk de eigen ontberingen wil doen vergeten, door die der Duitschers als nog veel ernstiger te schilderen, wat intusschen een heel schrale troost lijkt 1 Naar wij vernemen is er in Februari 1918 door de Duitsche duikbooten ongeyeer 680000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht, ten naaste bij 50.000 ton meer dan in Januari, toen er 632.000 ton werd vernietigd. Van een vermindering der scheepsverliezen is dus geen sprake. Tegenover het verlies van deze 680 000 ton staat slechts een aanbouw in Engeland van 110000 ton, tenminste volgens schatting van van Minister Barnes. Maar zelfs als deze schatting juist mocht blijken te zijn, dan be- feekent een dergelijke productie nog siechts >/g gedeelte van wat er in dezelfde maand aan scheepsruimte verloren is gegaan Sinds het begin van den verscherpten duik- boofooriog, dus in 13 maanden tijds, is er thans reeds meer dan 10.270.000 ton scheeps ruimte vernietigd. Gemeenteraad te NIEUW HELVOET op Zaterdag 30 Maart 1918 n. m. 4 ure. Voorz. de Burgemeester, alle leden aan wezig. Notulen zullen in een volgende vergadering worden gelezen. Kasopname bij den Gemeente-Ontvanger heeft op 27 Maart 1.1. plaats gehad, ontvang sten f 65413,73, uitgaven f 62030,785, kassaldo f 3382,945. Een adres is ingekomen van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen om een bijdrage uit het fonds voor werkeloosheid. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, het is voor deze gemeente van geen belang, wer keloosheid in dien zin als hier bedoeld, be staat hier niet. Dhr. van Hartingsveldt vraagt of de werk wijze van dit fonds voldoende bekend is, deze kan een nationaal karakter dragen, dan zouden wij bij kunnen dragen uit gevoel van saamhoorlgheid. Op zijn verzoek wordt het aangehouden en zal de memorie van toelichting bij de leden circuleeren. Verder is ingekomen een adres van de afd. Hellevoetsluis van den Ned. Rijkswerk!. Bond welke er de aandacht op vestigt dat te Nieuw Helvoet de bonnen voor,levens middelen per maand worden uitgereikt, terwijl de Minister het rantsoen vaststeld per 4 weken waardoor er bij elke maandrantsoen 2 k 3 dagen achterstand is en verzoekt een axtra-rantsoen voor eik kwartaal. De Voorz. zegt dat de conclusie totaal onjuist is, wat elke maand daardoor overblijft komt ten goede aan den volgende maand, door zuinig beheer is het dan mogelijk zoo na en dan een grooter rantsoen te geven dan door den Minister bepaald. De Voorz. leest ten bewijze daarvoor een rapport van den beambte A. Folting voor, waaruit dit afdoende blijkt, b.v. de Minister heeft vastgesteld 1 ons zeep, toch is voor de vol gende 4 weken nog 2 ons zeep verstrekt. Dhr. van Hartingsveld zegt dat te Nieuw Helvoet er een modei-rantsoeneering is, hoor slechts de klachten te Hellevoetsluis. Het adres wordt afgewezen. De werkman P. van Dongen die verschil lende baantjes van de gemeente heeft wordt als gemeente-werkman aangesteld en zijn salaris van f 435 op f 500 gebracht. De door B. en W. ontworpen instructie welke zijn werkzaamheden regelen wordt door den Raad goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer Herbert, waarbij hij zijn ontslagaanvrage tegen 1 Mei a.s. handhaaft. Dhr. Kramer zegt het de zelfde onverkwik kelijke zaak is, die zich hier reeds zoo dik wijls heeft afgespeeld. De ontslag aanvrage is slechts het gevolg van den dwang van den geneeskundigen kring. Hij zou advies willen inwinnen van Ged. Stalen. De Voorz. is van meaning dat geen resul taat daarvan is te wachten. Dhr. van Hartingsveldt zou geen ontslag willen verleenen, omdat telkens verandering van geneesheer nadeelig voor de zieken is. Dhr. Langerveld zegt dat we op grond van het contract toch zijn ontslag kunnen weige ren en noodzaken als gemeentegeneesheer te blijven fungeeren. De Voorz. betwijfelt dit, het is hier geen burgelijk overeenkomst, doch slechts een instructie. Besloten wordt tenslotte Dhr. Kerfcert tegen 1 Mei a.s ontslag te verleenen onder voor waarde, dat hij aansprakelijk word gesteld voor eventueele kosten en wederom te trachten een geneesheer voor drie jaar te benoemen. Verder komt nu in behandeling een schrij ven der Gasfabriek met het voorBtel om in verband met de rantsoeneerlngsvoorschriften van het kolenbureau het rantsoen te bepalen op 90 van het verbruik van het vorige jaar. Een tweede schrijven van genoemden Direeteur met berieht dat Hellevoetsluis na accountantsonderzoek de gasprijs voorloopig vanaf 1 Maart heeft bepaald op 20' ets. per M3. met verzoek spoedig antwoord of ,de raad In de zelfde geest wil besluiten. (Spoed in verband met het opnemen der meters). Ten slotte een schrijven van B. en W. van Hellevoetsluis met mededeeling dat na ac- contansonderzoek de gasprijs is bepaald op 20 cent. Zij adviseeren de Raad het zelfde besluit te nemen en stellen voor het accon- tantsonderzoek door de drie gemeenten ge zamenlijk te doen betalen. Onder algemeen gelach wordt dit laatste schrijven aangehoord de gemeente Hellevoetsluis die in deze kwes tie altijd zelfstandig heeft gehandeld en nim mer behoefte heeft gehad aan samenwerking met de andere gemeenten, wil nu meebetalen in de koslennadat de heeren het hunne ge zegd hebben, wat nu juist niet zoo streelend was, voor de vroedschap van Hellevoetsluis wordt besloten in de kosten niet mee te be talen. De brieven de Gasfabriek betreffende gasrantsoeneering en gasprijs worden tegelijk in de behandeling genomen. De Voorz. deelt mee dat na Januari 1918 de fabriek zijn afvalproducten niet meer aan de vrije markt mocht verkoopen, van daar het aandringen op verhooging. Uit de be sprekingen blijkt dat de heeren begrijpen dat er iets moest worden gedaan. Den heer van Hartingsveldt wil zonder eenig onderzoek den gasprijs op 16 eest bepalen (de kost prijs onlangs door het kolenbureau genoemd) tot een zeker aantal M3 voor noodzakelijk gebruik, om dan het weeldeverbrulk zwaar der te treffen. Den heer Kramer zegt dat dit niet gaat zonder eenig onderzoek, hij wijst op de on billijkheid van een uniformprijs. Muntgas- verbruikers en gewone Meiergasverbruikers worden gelijk gesteld, zoodoende gebruikt de fabriek de aangelegde leiding van parti culieren gratis, terwijl zij bovendien nog f 0,25 meterhuur per maand mogen betalen. Ver schillende andere bezwaren somt hij nog op en wijst er op dat Hellevoetsluis over al die zaken is heengeloopen. Besloten wordt den heer Fianiier uit te noodigen tot bijwoning van een spoedig te beleggen Raadsvergade ring waar hij de gevraagde inlichtingen kan verstrekken en de noodige bewijsstukken over leggen. Den heer Hartingsveldt vraagt als de zaak eens lang loopt en verhoogde kwltantie's worden aangeboden welke houding moet door de inwoners dan worden aangenomen. De Voorz, zegt dat dit nader zal blijken uit het onderhoud met dhr. Flander. Hierna sluiting. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van 3 April 1918. De Rechtbank heeft heden veroordeeld Ter zake op den openbaren weg, voor het verkeer hinderlijke en belemmerende voor- V y m $sj Jii SS Hi if

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3