PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL, De broodkaart van bel 43ste tijdvak loopt van VrUdagr tot era met Maandag 18 Maart a.s. graag. Het verdient aanbeveling, In het begin slechts kleine hoeveelheden door het andere voer te mengen en deze hoeveelheden ge leidelijk te vergrooten. Het is gebleken, dat het vee bij zulk een gemengde voedering uitstekend gedijt. Het nautische tijdschrift „Hansa" van 23 Februari geeft verslag van de rede die professor W. Laasin het „InstltutfiirMeeres- kande" te Berlijn heeft gthoudeu over den Amerikaanschen scheepsbouw in vredes- en in oorlogstijd. Sprekende over het Ameri- kaansche plan om in 1918 6 miliioen ton scheepsrulmte aan te bouwen, zeide prof. Laas, dat dit program bij voorbaat tot mis lukking is gedoemd, daar de werven en fa brieken voor machine-bouw, benevens het benoodlgde ijzer en de werkkrachten niet in zoo korten tijd voorhanden kunnen zijn. Spreker noemde het echter een ernstige fout als men den ondernemingsgeest en het productievermogen der Vereenigde Staten zou onderschatten. Hij achtte het zeer wei mogelijk, dat Amerika er na verloop van van tijd in slagen zou, de door den duik boot oorlog veroorzaakte verliezen in zoo verre aan te vullen, dat de entente den osr- log zou kunnen voortzetten. Maar, vervolgde prof. Laas, de wedstrijd tusschea duikboot en scheepsbouw i3 een onvoordeelig zaakje Uit zorgvuldige berekeningen biijke, dat de constructie van 6 miliioea ton minstens 6 miliioen mark kost, eea half milllaen arbei ders, 5 miliioen gewichtsteaneu ijzsr en 10 miliioen ton kolen vereischt. Als bij het tot zinken breng«n van deze 6 miliioen ton 100 Dultsclie duikbsoien verlores gaaa en ver vangen moeien worden, dan vereischt de aanbouw van deze 100 nieuwe duikbooteu slechts 600 miliioen «ark. 40.000 arbeiders, 100.000 ton ijzer en 280.000 ton kolen. De wedstrijd tusschen scheepsboaw ea duik boot zou den Vereea. Siaten van Amerika het tienvoudigs aan geld, het twaalfvoudige aan mensehen en het vijftigvoudlge aan ijsgr en kolen kosten. Hicrb? is de waarde der verloren geganejladingen en menschen, voorts de behoefte aan personeel en materiaal voor het bedrijf dezer vloot niet meegerekend. SOMMELSDIJK. Tegen L. j. B., is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de thee- en koffie-dislobutieregeling. Tegen P. G., is proces-verbaal opge" maakt wegens mishandeling van A. J. K, Door J. L. van R., is een klacht inge diend tegen A. v. d. D., wegens beleedlging. MtDDELHARNIS. Door de rijkspolitie alhier Is in beslag genomen 10 balen bloem en 14 zakken haver, welke aangebracht waren in de schuit van schipper van der L. liggende in de kaai. De miliciens G. Bakker, C. J. van As en Boeter lichting 1918 zijn opgeroepen tegen 8 en 9 April bij 't leger te worden ingedeeld. A.s. Donderdag des n.m. 3 uur zal de heer Drop van Vlaardingen in 't Café Hanson een openbare spreekbeurt houden in het be lang van de vlsschers uit deze gemeente, die thans door den oorlog niet naar zee kunnen en dus werkeloos zijn. Naar men verneemt zal ook de Edelachtbare heer Burgemeester uitgenoodigd worden deze vergadering bij te wonen. Dus allen die er belang instellen verzuime deze vergadering niet, vooral daar Middelharnis de eenige visschersplaats is, waar nog geen steun is voor de zeelieden. Vrijdagmiddag half drie zal er eene ópen- bare raadsvergadering worden gehouden. OOLTOENSPLAAT. In de week van 11 tot 16 Maart is verkrijgbaar op bon 21 groene erwten en gort, op bou 17 bak- en braad vet en op 18 boter f 2.85 per K, G. NIEUWE TONGE. J.l. Maandag werd door de gemeente-veldwachter A. K. Niekerk en den Rijks-veld wachter J. van Helden een wagenvracht kolen in beslag genomen en deze werden in de kolenschuur van den Heer B. v. d. Broek uitgestort. Een openbare raadsvergadering zal er worden gehouden tegen Donderdag 14 Maart a.s. des voormiddags te 9'/j uur. Dszer dagen zullen er weder kolen wor den uitgereikt. Bij de op Maandagmiddag j.l. gehouden verkooping van een perceel hof- en e;n per ceel welland in den polder Duivenwaard alhier, nabij het tramstation, kad. Sectie A nos. 282 en 425, groot 19 A. 20 c.A. ten ver zoeke van de erven van Arie Hartman alhier. Koop 1 ingezet door A. Holleman voor f 1310. Koop 2 ingezet door J. Nuchteren voor f 980. J. v. E. had alhier het ongeluk met paard en veerwagen in de sloot terecht te komen; toen het paard daar de burrie uit pikte op hol ging, gelukkig werd deze spoe dig gegrepen en bij den eigenaar gebracht. Naar we hebben vernomen heeft de Heer I. Mosselman, een zijner arbeiderswoningen, bewoond door C. Dekker, onderhands ver kocht aan: Mej. de wed. C. Roebeling. De milicien van de jaarklasse 1918, n.l. L. Kievit, is tegen 10 April a.s. opgeroepen, om alsdan In werkelijken dienst te worden ingelijfd. Zij die voor de lichting 1919 zijn inge schreven, kunnen voor kostwinnerschap zich aanmelden op Zaterdag 23 Maart a.s. des voormiddags van 11 t/m 12 uur. D1RKSLAND. De heer G. L. Warnaer heeft zijn ontslag als voorzitter der Brandstofcom missie aangeboden. STELLENDAM. Deze week is alhier ver krijgbaar op bon no. 14, 1 ons gort, op no. 15, l/* K-G- groene erwten en op no. 16, K G. bruine boonen. Bij de wed. Klink alhier ontstond een begin van brand, doordat de vlam In een pan vet sloeg, welke op de kachel stond. Gelukkig kon men den brand door een .paar emmers water blusschen. Het z.g. Hoverijland, gelegen onder deze gemeente bracht bij verhuring zeer hooge prijzen op n.l. voor juinland fl.60, voor aardappelland f 1 per Voornsche roede. GOEDEREEDE. Was het de vorige week loos alarm, dat door eenige jongelieden een oproeping werd gedaan tot het oprichten eener zangvereeniging, nu is het echt gemeend daar een zestal personen aan het aanplak bord hebben bekend gemaakt dat zij die lid van de op te richten vereeniging willen wor den vóór of op 13 Maart daarvan bij hen aangifte kunnen doen. NIEUW HELVOET. Zaterdagavond 9 Maart 1918 vergaderde In de Chr, School de Anti revolutionaire Kiesvereeniging-Nederland en Oranje. Na opening op de gebruikelijke wijze, deden secretaris en penningmeester hun jaar verslag hooren. Het aftredende bestuurslid dhr. L Quak werd herkozen, Den heer. L. Quak behandelde daarna het nieuwe kiessteisel, eenige vragen gedaan werden door inleider beantwoord. De opkomst der leden was niet groot. BRIELLF,. Vrijdagmiddag 1 uur werd de bioementenioonsléliing geopend van de ver eeniging ,.Flora!ia", alhier in een-der loka len van de bev/aarschoci. De heeren v. d. Burg en zoon, bloemisten, alhier, hadden met veel zorg de planten ge sorteerd en opgesteld. De kinderen zongen eenige liederen, waarna de volgende bekro ningen werden bekend gemaakt: Gele narcissen. Ie Prijs, A. v. Aarle, C. Dorsman, G. v. Leeuwen, W. Stalenburg en W. v. Soest 2e prijs, T. v. d. Blom, A. Barendrecht, A. J. De Man, A. Moerman, G. v. Staveren, K. v. d. Voorde: 3e prijs, W, v. Eysden, W. v. d. Burg, H. Barendrecht, J. Gazan, A. v. Lent, N. De Bruin en G. v. Waardenberg. Witte hyacinten. Ie Prijs, H. Barendrecht, S. De Man, W. v. d. Polder, M. Suringh; 2e prijs L. Blok land, J. Gazan, J. Moerman, W. v. Soest :3e prijs, L. De Graaf, F. Kriensen, A. j. De Man, j. Siefers, C. v. d. Sluis. 1. Trouw en H. Weiman. Roode hyacinten. Ie Prijs, J. v. Aarle, D. v. d. Boogert.J. v. Leeuwen, C. v. Lent, H. Sïuijter: 2e prijs, S. Berkhout, L. v. d. Blom, P. Houtman, T. Kruyne, A. Luijendijk en L. Sluijter 3e prijs, E. Bravenboer, M. Barendrecht, N. Hofland, M. Hoogvliet, E. Luchtenburg, J. Romein en A. Rodenburg. Roode tulpen. Ie Prijs, L. Blokland, en M. Barendrecht: 2e prijs, M. Blokiane, A. De Boo en D. Smit; 3e prijs, G. Barendrecht, E. Cannemeijer en J. F. De Man. De alhier in garnizoen gelegen mili tairen van de plaatsen Vlaardingen en Maas sluis, mogen r.let met verlof naar huis, we gens 't eplomisch heerschen van Typhus op beide plaatsen. Inplaats van wijlen den heer W. F. Borstlap is alhier aangesteld tot 't onder houden van onze drie staduurwerken P. Spoor alhier reeds vele jaren assitena bij de familie Borstlap in benoemde betrekking. Volgens aangegeven beriehten zal de stoomboot Maasnymph vanaf 17 dezer tot naderen aankondiging den dienst staken van Brielle op Rotterdam en v.v. SPSJKENIS5E. Van den houthandelaar J. Hogenboom zijn 2Q0 bos boonenstaken ont vreemd. Vorige week zijn weer enkele wagens eierkolen gearriveerd, welke in den loop dezer verdeeld zullen worden. Voor hen die 24 bon nen hebben (voor 2 stookplaatsen) is dit tot April de laatste aflevering. Bij onöerhandschen verkoop is een zeil schip van den schipper J. Timmers overge gaan aan D. Villerius te Rotterdam. Uitgelokt door het mooie weder der laatste dagen werd door veien reeds een be gin gemaakt met het poten der vroege aard appelsoorten. Ook zelfs in de vogelenwereld schijnt men van een vroeg voorjaar te droomen, want niet alleen de leeuwerik maar zelfs het ge roep van den koekoek werd Zondag al ge hoord. Van dezen vogel buitengewoon vroeg. HEENVLIET. Gedeputeerde Staten van Zuid- Hoüand hebben ongegrond verklaard het be roep van den heer K. Roodnat te Nieuw^ Helvoet tegen het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij besloten was tot zijn niet- toelatlng als lid van den- gemeenteraad, op grond, dat hij geen ingezetene der gemeente was. Qe copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mynheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u, een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Dhr. Jan van Es, Mr. Metselaar te Stel lendam wordt ik uitgelokt om de gewekte lezers van dit blad, de handelwijze van den heer J. v. Es aangaande die kwesten kwestie nader in kennis te stellen. Die man schrijft dat hij geen couranten schrijver is, en dat hij daar ook geen ver stand van heeft, nu die Jv. Es is Metselaar dus heeft ook geen verstand van hout, want dat blijkt hier duidelijk uit, dat hij grond voor hout stuurt en mij de grond voorhout tracht te laten betalen (wat heeft ook een ezel verstand vau boompje klimmen. Er zullen met mij wel meer menschen zijn, die wel een wagen knoesten uit het Piaatsche bosch hebben betrokken dan ging er in een (10 tons wagen) circa 7500 K.G. zouden die getarreerd worden zou er zeker niet meer dan 5000 K.G. overschieten, nu ontving ik van J. v. Es een wagen knoesten wegende 9500 K.G. was nu de kwaliteit beter geweest, dan had het nog wel gegaan, maar daar hij mij bijna alie Elzen knoesten stuurde, be wijst dit genoeg wie een beetje verstand van zulk hout heeft, dat bijna de helft grond was. Heeft van Es mij nu bedrogen, of kan hij niet zien wat of grond en wat of hout is? daar ik per advertentie het geachte publiek bekend maakte, voorzichtig te zijn met zoo een man zaken te doen, om dan eerst in lichtingen te vragen bij mijn persoon. Het publiek begrijpt zeker wel dat ik geen zin had om al die grond te betalen, waat dat kan ik niet stoken, misschien J. v. Es wel omdat hij het voor hout aanzag en daarom achtte ik f 50 genoeg, jdaar wij nsg heel andera condities-gemaakt hadden, «in reden ik schoongemaakte knoesten had ge kocht van ham dus zou dan no6Ït aan het badrag van circa f 95 gekomen hebben. Daar h(j handig genoeg was, om direct de deurwaarder te sturen, ging ik de deurwaar der eerst eens inlichten, daar ik in gean geval onwillig waa om te betalen, t«en de deurwaarder nog een3 naar hem geschreven had, deed hij er, f 5 plus de halve vracht dus ongeveer f 10 er af, reden genoeg om te gelooven dat hij er zelf van overtuigd was dat f 95 toch wel te veei was. Ook waar schuwt hij om wanneer men zaken met mij doet geld bij de visch moet vragan. Daar ik tevens zaken doei met B. Kruijk, Wagen maker Ooltgengplaat en H. Noordijk agent der gistfabriek die voor genoemden Kruijk de gelden in ontvangst neemt,- kan mca daar gerust naar mij informeeren maar roep tevens alien op, wie geld te vorderen heeff van D. H. Israël ta Mellssant zieh openlijk in genoemde courant kan pablïeeeren. Ook heeft van Es wel eens gehoord dat a! wat uit Zeeland komt ssen niet op kan vertrouwen, maar ik heb ondervonden dat men op J. v. Es Metselsar, dia van Stellen dam komt, men juist daarop niet kan vertrouwen want die levert graad als men hout heeft gekocht. Herinnert hij zich nog, dat ftq van den Winter een wagon knoesten leverde aan C. Grootenboer te Dirksland, wegende 7619 K.G. en daar mijnheer vau Es zelf overtuigd was dat er ook reusachtig veel grond over zat, kwam hy overeen om er f 5 af te doen dus woog die wages ook een (10 tonnen) 7119 K.G. dus dat Is lauw geen 9500 K.G. zooals bij mij. Das behoeft niet in do courant te meiden dat hij nooit geen klachten krijgt. Ook haalt hij sr de Godsdienst nog bij aan, mag ik even zeggen dat de Godsdienst vrij is, dus dat slie er in geea geva! bij te pas komt of hij hst is jé of neen, dat moet hij zelf weten daar gaat het niet om maar dan zou ik als ik u was mijnheer van E3 snaar niet schrijven om zijn' naasten te kort te deen eu handelen zooals je zelf behandeld wil worden. Integendeel ik was niet de leverancier maar u wel dus ik behoefd mijn naaste niet te kort te doen wel, dus zoa ik denken wanneer men grond voor hout levert, als dat man (dan) zijn naaste te kort doet. M?ar nu za! ik maar eindigen want ik zou nog veel meer kunnen schrijven maar wil nog ieder waarschuwen, em wanneer men zaken wil doen met J. v. Es te Stellendam, dan eerst inlichtingen te vragen bij osder- geteekende. U mijnheer de Redacteur hartelijk dank baar voor uw verleende plaatsruimte teeken ik mij hoogachtend, D. H. ISRAËL. Mr. Bakker te Melissant. STELLENDAM. De garnalenvisschersvisch- ten in de afgeloopen week 6 dagen. De eer ste dagen werden ongeveer 100 K.G. per vaar tuig gevangen, de overige was de vangst be langrijk minder en zeer ongelijk van 10 tot 100 K.G. per vaaftüig. Alles ging naar de pellerijen tegen 25; cents per K.G. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalenvisschers 4 dagen gevisebt er werd gemiddeld 80 Kilo per dag en per vaartuig gevangen die ter peiling i 25 cent per kilo werden verkocht. Nu toch wel zeldzaam. In de wachtkamer van het postkantoor te Heerenveen is voor het publiek een postzegelbevochtiger geplaatst. Een boertje komt binnen en vraagt: Is dat nou de giro, die op alle postkantoren is in gevoerd Men zij gewaarschuwd! Te Rotterdam maakte een als militair gekleed persoon er zijn werk van om bij sigarenhandelaren si garen en sigaretten per telefoon ter bezor ging aan een bepaaïd adres. Tevens verzoekt hij van f 60 wisselgeld mede te geve». Wan neer de bestelling wordt uitgevoerd, waeht hij deze aan het opgegeven adres op, neemt de sigaren en sigaretten in ontvangst alsmede het wisselgeld en overhandigt een gesloten couvert zeggende dat zich daarin een bank biljet van f 60 bevindt. Later blijkt het cou vert enkel een vodje papier te bevatten. Geweteniooze schurken. Dinsdagavond is te Norg (Dr.) ingebroken bij R. Tiems. De bewoners lagen reeds te bed, toen de bandieten binnenkwamen. Het aanwezige zil vergeld is ontvreemd, doch de inbrekers kon den het papieren geld niet vinden. Tiems en zijn vrouw werden door de booswichten vreeselijk mishandeld, de buren vonden hen bewusteloos op bed. Beiden werden Woensdagmorgen naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De toe stand van Tiems is hopeloos, doch men hoopt de vrouw in het leven te behouden. Men is een der daders op het spoor. Nader meldt men R. Tiems te We3terwolde (Norg) bij wlen Dinsdagavond inbraak is gepleegd en die toen met zijn vrouw ernstig is mishandeld, is Vrijdag aan de gevolgen overleden. Gedood. Vrijdagmiddag is te Nijmegen door een in derichtig Arnhem vertrekkenden trein de spoorwegarbeider W. L. overreden en onmiddelijk gedood. Anarchistisch gaan sommige arbeiders te Finsterwolde te werk. Zij treden de bakke rijen binnen en nemen zonder toestemming van den bakker, brooden weg. Ze leggen het verschuldigde bedrag neer, doch geven geen bons af. De politie heeft tegen drie daders proces verbaal opgemaakt. MIDDELHARNIS. Geboren: Eliza, z, v. Leendert Tamboer en Johanna Spec. Magdalenena, d. v. Cor nells Kroos en Adriaantje de Waard. OndertrouwdArend Witvliet 28 j. en Christiana Cornelia Appel 26 j. GehuwdJacob Jordaan 21 j. en Martha Verhage i9 j. Overleden Elisabeth van Wezel 7 maanden. HELLEVOETSLUIS. BevallenE. v, Biezen-Kruis d.W. Dijk- v. Hartin gsveldt, z. en d.E van Dalen- Witvliet, d.C. Eggermont-Renard, d. GetrouwdD. Ruiter, j.tn. 20 j. en E. D. v. Hartingsveldt j d. 21 j. Overleden D. Visser wed. W. den Engels man 80 j.N. S. Wlesebron, echtgenoot van E. Haas, 64 j. NIEUW HELVOET. G borenJannetje Pleuntje en Cornelia Maria, twee d. van J. A. van Orselen en P. de Snaijer; Meina d. van A. Touw en P. E. v. tl. Slot; Jannetje dochter van P. v. d. Velde en J. I.angendoen Wilhelmlna Frede- rlka d. v. J. Hilligehekken en G. E. Koster; Cornells z. v. P. Abbo en J. van RijGeer- truida Heintje d. v. H. W. Rombout en C. J. de Pijper; Anton Marie, z. v. F. W. B. de Haas en D. A. M HeijnsbroekMaria d. v. J. van der Sluis en N. Wandemaker Jsques z. v. M. I. D. Wildschudt en M. van Dam. Ondertrouwd J G.Nelen en L. Dangerman. BRiELLE. GeborenJohannes Adrianus z. v. J. Post en C. Bij!. Liinije d. v. H. Poldervaart en D. Krnlk. GehuwdJ. Landheer en J. Kraak. OverledenMaria v. d. Velde 56 jaar echtg. van H. Karnaat. SOMMELSDIJK. De collecte voor de Chr. School alhier in de Geref. Kerk te Middel harnis heeft f 46,<58 opgebracht. NIEUWE TONGE. Bij de Woensdagavond j.l. gehouden bidstond voor den oogst heeft deze opgebracht f 147,17. Onze dorpsgenoot, de heer J. Hage, thans tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Stellendam is benoemd tot onderwijzer aan voornoemde school te Groot- Ammers. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond 6 uur hoopt Ds. Dekker in de Gereformeerde Kerk een bidstond te honden, alsmede met het oog op de nood der tijden. OUDDORP. De bij de Ned. Herv. gemeente beroepen predikant, Ds. Severün van Wilnis, hoopt deze week onze gemeente te bezoeken en Donderdagavond te 5 uren in de Herv, kerk op te treden. DIRKSLAND. Zondagmorgen j.l. is in de Herv. kerk ten bate der inrichting voor val lende ziekte e.d. te Heemstede f 65,74l/» ge collecteerd. De Woensdagavondbeurten en catechi- satieonderwijs voor de oudere jongens bij de Herv. Gem. hebben voor dezen winter een einde genomen. STELLENDAM. De heer Hage onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd ta Groot Ammers. Verslag van de in gebruik neming van het rein-pnenmatische pijporgel in de Geref. Kerk te TINTE. Vrijdagavond 8 Maart was in de Geref. Kerk alhier een zeer talrijke schare opgeko men, om de in gebruik neming van het nieuwe orgel bij te wenen. Het gebouw was geheel gevuld. De vergadering stond onder leiding van den voorz. der Orgelcommissie, den Heer P. W. J. Krjjnen. Deze liet zonder begeleiding van het orgel zingen Ps. 138 1, las Ps. 148 en ging voor in gebed, waarna hij zijn openingswoord uitsprak. Hij wees op het bizonder karakter van deze vergadering, als zijnde geen godsdienstoefe ning maar toch in nauw verband staande met den vorm, waarin wij onzen eeredienst hebben uit te oefenen. De vormen behooren allerminst tot de onverschillige zaken. Dat ook in betrekking tot het Kerkelijk gezang. Spr. zegt, dat de Kerkeraad deze overtui ging ook is toegedaan en daarvan blijk gaf door de instelling der Orgelcommissie. Het was noodig. Het oude instrument hield werkstaking. Zoo kon het niet blijven. De Orgelcommissie heeft voorspoed genoten op den afgelegden weg. De steun in en buiten de gemeente was groot. Zoo staat dan, zegt spr., het schoone resul taat van den commisslonalen arbeid onder den zegen des Heeren thans in's Heeren hnls. De Orgelcommissie heeft spr. opgedragen het heerlijke nieuwe instrument thans toe te ver trouwen aan de goede zorgen van den Ker keraad. Handel er steeds nauwgezet mee, opdat het tot in lengte van dagen ons moge helpen bij het gezang der gemeente. Spr. sielt nn de vraag, wat is het doel van deze verg. Bepaald te worden bij de betee- kenls van „Het Christelijk gezang en de mu ziek". Deze taak heeft op zich genomen Ds. M. Gravendijk. Naar de muziek, die met ons orgel ten gehoore is te brengen, te luisteren. Daarvoor vraagt de Heer Joh. S. Cannemeijer, muziekonderwijzer te Brielle, de aandacht der verg. Hij zal daartoe een vijftal stukken van toonkunstenaars uit vroegeren en lateren tijd, zooals die in de krant zijn gepubliceerd, voordragen. Ten slotte hopen wij meteen „Dankt, dankt nu allen God" te eindigen door 't gezamen lijk onder begeleiding van 't orgel aanheffen van Ps. 150 1. Spr. hoopt, dat men met gespannen aan dacht naar predikant, organist en orgel zal willen luisteren. Hij spreekt de verwachting uit, dat men ook voortaan in de gemeente lijke samenkomsten zal willen hooren naar 't orgel. Niet elke psalm heeft hetzelfde ka rakter. Nu eens neemt de gemeente een ge bed op de lippen bij het gezang, dan weer beft zij den lofzang aan. Dus moet er geluis terd worden naar 't orgel. Ten slotte deelt spreker mede, dat tijdens de Orgelbespeling eene collecte zal worden gehouden voor het fonds van de Orgelcom missie. Deze collecte beveelt hij met vertrou wen bij de verg. aan. Nadat spr. allen een hartelp welkom heeft toegeroepen en de hoop heeft uitgesproken dat we een leerzame en recht aangenamen avond mogen doorleven, waartoe de Geest van Christus in ons hart en ons midden moge wonen geeft hij het woord aan Ds. M. Gra vendijk. Allereerst staat spr. stil bfl den inhoud van het Christelijk gezang. Wat inoet de inhoud zijn? Spr. wijst op de sterren aan het firma ment, de bergen met hun toppen en dalen. In één woord de heerlijke openbaring des Heeren in de natuur moet worden gezongen. Maar heerlijker zijn de deugden, die God heeft ten toon gespreid in de werken der herschepping, der verlossing. Zou de Christen daarvan dan niet zingen Da hoogste liefde toont de Heere in die verlossing aan hen, die het niet waardig zijn. De ziener op Pat mos gewaagd er van. En allerheerlijkst wordt ons lied, als wij zelf deel hebben aan de verlossing. Het pia nissimo der smeeking gaat dan bij ons over in het fortissimo van den blijden jubel der dankzegging. En wat is nu de invloed van het gezang? Spr. wijst op den invioed, die er is uitge gaan van het Wilhelmus, het iied, dat gebo ren werd, toen ons volk in ellende was. Het 13 de krijgszang geweest van het strijdende en worstelende Nederland. Het schonk moed en troost aan het gefolterde hart. Bezield en bezielend is dat lied. Het is als de meeslee- pende bergstroom. Spr. wijst op het lied van Luther: „Een vaste burg is onze God". Op de psalmen, waarmede de martelaren den mutserd bestegen. Helaas heeft het lied ook in de wereld een verdervenden invloed. Maar toch, het gezang is niet het erfgoed der wereld. In de hel is geen gezang maar geween. En de apostel Paulus zegt: „Aües is 't Uwe". De invloed van het gezang wordt intus- schen verhoogd door de begeleiding van het instrument. Spr. wijst op Jubal, het gezang der Israëli tische vrouwen, de hoven der oude Koningen, de treur- en lijkplechtighedeu, op Mirjam, om dan te komen tot het gezang en de be geleiding bij den openbaren eeredienst.Vooral David bracht nauw verband tusschen 't ge zang en de muziek in den godsdienst. Spr. staat stil bij de befeekenis van het woordeke Sela, dat zoo dikwijls in onze psalmen voorkomt. Volgens de meeste uit leggers beteekent het: verheffing en duidt aan, dat er luid en krachtig moet worden gespeeld. In den tempel werd dan ook het gezang door de muziek begeleid. Ook in het nieuwe Jeruzalem zal de mu ziek worden gehoord. Johannis op Patmos getuigt er van. Nu is het wel eigenaardig, dat, waar de Schrift wijst op de begeleiding van het ge zang, toch Calvijn tegen het gebruik van het orgel in de kerk was. Toch is Calvijn, hoe wel hij gespeend was aan artistieken aanleg,'-i pleitbezorger van de kunst geweest, zoodat bij hem de leer boven de natuur ging. Hoe kwam Calvijn dan tot zijn verzet tegen het orgel in de kerk Door het misbruik, dat destijds in de Roorasch-Cathoiieke Kerk gemaakt werd van het orgel, intasschen ging Calvijn daarin fout. Om het misbruik mag men het rechte gebruik niet afschaffen. Constantijn Huijskens, een uitnemend Cal vinist, verdedigde dan ook krachtig het ge bruik van het orgel in de Kerk. Het 1ste orgel dat in eene Geref. Kerk ln ons land in gebruik werd genomen, was dat te Leiden (1637). Op verschillende plaatsen volgde men dit voorbeeld. Nadat spr. nog verschillende voorbeelden heeft genoemd van psalmen en daarbij pas sende begeleiding en heeft aangetoond, dat het orgel, op zoodanige wijze niet afleidt, maar opheft tot aanbidding Gods, besluit spr. zijne rede. Alsnu komt aan de orde de orgelbespeling. Op verdienstelijke wijze bracht de Heer Can nemeijer hem ten gehoore: Fantasie „Eere zij God" en „Er ruischt langs de wolken", van M. J. H. van 't Kruis ;i Abendlied van R. Schuman; Andante Soste- nuto en fuga uit de orgelsonate No. V, van F. MendelsohnPrelude en fuga van Joh. S. Bach; alsmede Fugirte NachtspieleNo.5van Ch. Rinck. Hierna sprak de voorz. van de Orgelcom missie een kort slotwoord. Spr. brengt dank aan den kerkeraad voor het in de Orgelcom missie gestelde vertrouwen en voor de ge boden gelegenheid, dezen kunstavond te or- ganiseerenaan de leden van de Orgelcom missie voor hun lofwaardigen ijver bij de veelomvattende werkzaamheden en voor de steeds betoonde gehoorzaamheid aan de eisehen eener goede organisatie; aan den orgelfabrikant den Heer S. M. H. Giesen te Goes, op de verg. tegenwoordig, die met zijn zeer deskundige voorlichting ons van zulke uitnemende adviezen diende, met zulk een taaie volharding in deze moeilijke tijden de onderscheidene benoodigdheden voor het in strument in het buitenland wist los te krijgen en ons zulk een sierlijk en solied orgel heeft gebouwd, geheel geschikt voor het Kerkge bouw. Spr. dankt hem voor de prettige wijze van samenwerking. Vervolgens richt spr. zich tot de vaklieden uit Tinte, die hebben medegewerkt, om ons orgel een goede plaats en een frisch aanzien te bezorgen r Tot den redenaar van dezen avond, die ons op zulk eene boeiende w^ze deed inle ven in de beteekenis van het Christelijk ge zang en de muziek voor het leven der ge meente Tot den organist, die ons hulp verleeade bij 't keuren van 't orgel en zulke heerlijke accoorden wist te ontlokken aan den gids, die ons verder bij ons gezang in de gemeen telijke samenkomsten zal leiden en steunen. Tot allen, voor de aandacht, waarmede zij het ten gehoore gebrachte volgden en voor den geboden steun op wat wijze dan ook verleend. Een onzer hedendaagsche groote Christen- geieerden heeft eenmaal gezegdHei schoone is een schepping Gods en het schoonheids gevoel is ons ingeschapen, 't Is een trekken van Gods beeld, waarnaar wij in het aanzijn zijn geroepen. Het schoone gaat hier onder maar komt eens in hooger vorm terug en behoort tot de eeuwige dingen. We leven in eene wereld, die ons wei veel schoons maar niet het schoone in zijn Voleinding te aanschouwen geeft. Toch gaat het heimwee van het hart er naar uit. De kunst staat voor den Christen in recht streeks verband met de verwachting voor de eeuwigheid,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2