Woensdag 18 Maart 1918 He Oorlog. ven Antirevolutionair Orgaan ,i? F.S. IN HOC SIGNO VINCES officieel gedeelte. .AND 88ste Jaargang N". 2871. voor de Sfinidlióllaitdèclie en Kfeauiche Eilanden. IN s> [0.11. Cl. Het erfdeel oazer Vaderen. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 s I if a Wortel- el tegen: st, koorts, de meeste wery erdam 359 12801 rz van [EIJDE. «eten. ;atiën. gelden 4 te stellen. aat - '9 No. «aki dat tre«- es G®adcu Geadeu gemrea. Ifkeerlflg, ioeree ea R HAVE iteehappi] 13498 dan ge- rana! reld". i. Veerea i» Kapok- beien en 1 Deken 12569 ?anal •«ld' Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij voone&fcetailng, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. i ii w mfirtiffitimi UITGEVERS: W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTÏËN 12l/s Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht^ tot DINSDAG-en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. 4Ue voor dr Retiac&le fbesteamfl, Adver^f-iatlêsa es» werdere dsssl^arasaar ».r «essslem »**si «Ip* <t» 13203 1ERÜ itoor en van ïlandscfte op ver* 1 en over- t&r sf n enz. Kapok galden, gewaste ea boven CADEAU, I Er kunnen in de Vrijz. Pers toch zulke onnoozele dingen gezegd worden zoo lazen we dezer dagen onder t motto: „Een Leuze", een stukje in 't Blad van den heer Roodhuizen, in 't officieel orgaan der „Lib. Unie", 't Is geschreven niet door R., maar door den heer Am ent. Er staat: In een te Voorburg gehouden vergad. van de R. K. kiesvereenig. heeft de heer Oostdam, uit Leiden, zijn gehoor opgewekt om de voor mannen te volgen, om zoodoende getrouw te blijven aan de leuze veroveren we meer en meer 't erf deel onzer vaderen. Inderdaad een leuze. Wanneer we diezelfde leuze, die zelfde woorden ook zoo vaak hooren verkondigen van antir. of chr. hist, zijde waarmede men dan uiteraard precies 't tegenover gestelde bedoelt, dan doet 't vreemd aan, daarbij te hooren, dat die partijen toch alle leven uit hetzelfde beginsel. Maar ondertussohen wil elk 'i erfdeel der vaderen weer terughebben. En door wie is dat dan afgenomen de herdenking van Luthers daad schijnt weder vergeten. Wat een verwarring in zoo'n klein jistukske. Kerk en Staat worden hier dooreengehaspeld. Christelijke staat kunde wordt verward met de dogma's over den Kerkvorm en de Kerkregee riug en Kerkleer in R. Katholieke krin gen. Een helder begrip over de betee- kenis van 't „erfdeel der Vaderen" is zoek. En de schrijver beweert daaren boven, dat Anti's én Chr. Hist, én R K. precies 't tegenovergestelde bedoelen met die verovering van 't erfdeel. De hoofdfout van den schrijver zit em in zijn verwarring van Kerk en Staat, daarom doet 't hem ook vreemd aan te hooien, dat de Rechtsche par tijen alle leven uit hetzelfde beginsel. We zien de zaken anders Er was een Tijd vóór de Groote Revolutie, toen over de begioselen van Recht en Gezag gansch andere inzich ten bestonden dan na die Revolutie. Toen deor alle geloovigen van ivat Kerk ook in Nederland de uiting op gevangen werd. dat Recht en Gezag in den Staat dan alleen bloeien kon den, als ze gefundeerd waren op de Religie, zooals die fundamenteel in de H Schrift was neergelegd n.l. als Ken- nisse van God Almachtig, die zich in zijn Zoon Jezus Christus heeft geopen baard en 't Vleesch geworden Woord genoemd wordt. Men had in alle Kerken, zoowel in de Gereformeerde als in de Luthersehe, als in de Roomsche dit gronddenkbeeld, dat elke Staat te re kenen had met dien God, die in de H. Schriftuur zijn ordinantiën gegeven had. Er was een bukken en buigen voor 't Gezag van dat Woord en er kende, dat dit Woord de grondslag moest zijn voor ieders, ook der politici geweten. Dat was 't Erfdeel der Vaderen. Niet een Kerkgeloof van uitsluitend Gere formeerden of uitsluitend van Room- schen, maar een Staatkundige belijde nis aangaande Gods Souvereiniteit ook over de zaken vaa den Staat. Over Recht en Gezag. Over Vrijheid en Wet, Over Kroon en Volk Over Huwelijk en Onderwijs. Niets zonder God. Niets zonder te vragen of 's Heeren Woord 't ook verbood. Maar die tijd is veranderd. Andere ideeën haanden zich een weg. Ideeën, waarbij men God losliet èn in de Kerk èn in den Staat Waarbij men andere bronnen ging zoeken dan dat Woord, en dit voor goed op zij schoof. Dat was de tijd van afval en verval 't Erfdeel der Vaderen kwam in andere handen, die een anderen maatstaf een anderen regel aanlegden nl. 't uitslui tend Gezag der Rede. Buiten 't Woord om. Men wilde zelfs de Rede niet meer laten controleeren door dat, Woord maar ging met die Rede 't Woord critiseeren, afbreken, afmaken, er alle belang aan ontzeggen. Ieder werd op geroepen om de rechts beginselen, die een staat saambinden, af te leiden uit de verlichte Rede, zonder ooit te be denken, dat er een Hooger Licht was, dat de zondige rede bestralen moest. En wel gingen er van enkelingen als Da Costa en Bilderdijk protesten uit tegen den geest der eeuw, maar ze vonden niet genoegzamen weerklank, 't Volk was te versteend. De Kerk in gesluimerd. En de geloovigen zaten met een boeksken in een hoeksken, doch deden niets om uit 't moeras uit te komen, 't Was een bange, onverschil lige tijd, waarin 't Rationalisme hoogtij vierde en de gedachtenis aan 't verle- dene slonk. Totdat er een nieuwe tijd eindelijk aanbrak. De oogen opengingen dat 't Erfdeel der Vaderen niet meer was wat 't eertijds was, toen menden moed niet had op niet één terrein den God des Hemels te negeeren. Dat durfde men niet. Ook de Staatslieden niet, die m Nederland in de Gouden Eeuw 't heft in handen hadden. En door de Vroedschap, en door deStaten Provinciaal èn door de Staten Generaal werd op publiek erf met Hem gerekend. Geen Stadhouder, geen Raadpensionaris, geen pensionaris, geen Gecommitteerde te velde, geen zeeheld of hij de Ruiter heette dan wel Tromp, dan wel Evert- sen of de Wit, geen dichter of zanger, geen schilder of handelsman der Oosfc- indische Compagnie had den moed om de Kerk te belachen en de Schrift uit een te rafelen. Dat kwam pas Teel later onder Franschen invloed. Ve En nu zijn Anti's, Chr. Histen Roomschen 't hier over eens, en zelfs bij deze Evenr. Vert, met haar eigen Candidatenlijsten, 't nog er over eens dat die tijd van Gods erkenning op alle deelen van 't publieke leven weer terug moet keeren. Niet door dwang en1 geweld, maar door te overtuigen van de waarheid, dat de Eere Gods zulk een erkenning van Zijn Naam eischt. En nu werkt elke partij op haar eigen manier in èn door haar Kerk, in èn door haar School, en in en door haar invloed op 't-Hooger, Middelbaar en Lager Onderwijs, om dien Naam Gods weer te doen noemen ook op 't terrein van 't Staatkundig en 't Sociale leven. Neendie leuze is geen fictie, maar een factum, niet zelfbedrog, maar een zelfbewuste daad. x'iets orgineels, niets oorspronkelijks heeft die leuze, ze is niet nieuw, integendeel ze is oud, maar ze verschijnt in een nieuw kleed, om dat er ook in 't politieke leven sinds 1600 een evolutie beeft plaats gehad, waarmee te rekenen is. De tijd der vaderen in dien vorm, met die wetten en inzettingen is voorbij, er is een an dere Staat en een andere Maatschappij maar in haar moet geblazen worden de geest der Vaderen. De vorm is ver- auderd, maar 't wezen moet blijven. En tegenover ons vinden we de par tijen, die meenen, dat Gods Woord met de staatkundige verhoudingen niets te maken heeft. Die partijen moeten be streden. Om 't erfeei der Vaderen aan allen terug te geven. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente SOM MELSDIJK maakt bekend, dat het kohier van de personeele belasting no. 1 over het belastingjaar 1918, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. SOMMELSDIJK, 8 Maart 1918. De Burgemeester, BOUMAN. KOSTELOOZE INENT1NO. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk maken bekend dat op Donder dagen, den 28 Maart en 4 April a.s., des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Her inenting van de ingezetenen die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Knops aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboek jes der ouders of geboortebewijzen der kin deren. SOMMELSDIJK, 8 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. MILITIE. Vrijstelling van 'Geestelijken enz. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbende ingeschreve nen voor de lichting 1919, dat vrijsteiling van den dienst bij de militie wordt verleend le. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch Katholieken ordebroeder, die tot een binnen het Rijk gevestigde kioosterinrichting behoort 2e. aan den student in de godgeleerdheid en den zendelingkweekeling, die aan een bij algemeenen maatregel van bestuur aangewe zen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zen deling leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoen van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanig heden te bezitten is omschreven in een twee tal tabellen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen worden geraadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grend van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verklaring, waaruit het bezit dezer hoedanigheid blijkt, worden in geleverd bij den Burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven. De verklaring moet zijn ingericht overeen komstig een model, waaromtrent ter secreta rie der gemeente inlichtingen kunnen wor den verkregen. De inlevering moet geschieden vóór t April as. ingeval de reden van vrijstelling aanwe zig is op 21 Maart a.s. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst later, dan is het ge wenscht de Inlevering te doen zoodra moge lijk nadat de reden is ontstaan. Voor hem, die op 21 Maart een der voor noemde hoedanigheden bezit, moet de ver klaring op genoemden datum worden afge geven of moet althans uit de verklaring blij ken dat de toestand, die grond tot vrijstel ling oplevert, op dien datum aanwezig was. Voor hem die eerst later een van bedoelde hoedanigheden verkrijgt, moet in de verkla ring de toestand worden vermeid gelijk die is op het oogenblik der afgifte. Wat geldt voor hen die voor het eerst zijn Ingeschreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar opnieuw zijn ingeschreven. Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij een uitspraak vau Gedeputeerde Staten, die voor 1 Juni 1917 onherroepelijk is ge worden, of bij eea Koninklijk besluit dat vóór dien datum is genomen op een inge steld beroep. Omtrent de vrijstelling van de hierboven bedoeld? personen wordt beslist door Gede puteerde Staten, zoo de reden van vrijstel ling aanwezig is op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister gesloten is, anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wei ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna zoo de grond voor de vrijstelling ook bij dt ten vijfden male to nemen beslissing nog aanwozig blfkt voor, goed verleend. SOMMELSDIJK, 8 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat eene Openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag, den 13 Maart 1918, des namid dags ten 3l/a ure. Sommelsdijk, den 11 Maart 1918. De Burgemeester, BOUMAN. Invoering zomertijd. De minister van Blanenlandsche Zaken heeft een wetsontwerp Ingediend tot tijdelijk afwijking van den wetteiijksn tijd. Het wets ontwerp bepaait, dat de overgang geschiedt ia dier voege, dat wanneer de middelbare zon netijd van Amsterdam op 1 April 1818 twee uur aanwïst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn drie uur op dien voormiddag, en dat wanneer het volgens deze wet zoude aijn drie uur voormiddag op 80 September 1918, de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam wederom wordt Ingesteld. Van 1 April 1918 af tot 80 September 1918 wordt dus de in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 bedoelde wettelijke tijd met een uur vervroegd. DE TOESTAND. De omstandigheden worden „gunstiger" op de fronten tot het voortzetten van den oorlog, niet in woorden, doch in bloedige veldslagen. Het mooie lenteweer zal materieel en mo reel zijn invloed doen gelden, verbetert de gesteldheid van den bodem, biedt meer mo gelijkheid tot vliegeractie, ea prikkelt den moed tot nieuwe ondernemingen. Zaoaiswlj dezer dagen dan ook aantoonden, was vorige jaren om dezen tijd op het Westelijke hoofd front de groote „dans" dan ook reeds be gonnen en een nieuwe beweging, zij het voorwaarts of achterwaarts, ingezet. Nu echter blijft de actie nog steeds tot verkennings-ondernemingen en aanvallen op kleine schaal beperkt. We! Is de levendigheid, op verschillende punten van het front ont wikkeld, inde laatste dagen weer aanmer kelijk toegenomen en maken ook de laatste legerberichten wederom van talrijke raids en gevechten melding, maar er teekent zich nog geen bepaalde lijn in het oorlogsspel af, en de toestand blijft over heel da linie nog on gewijzigd. Over de factoren, die zich bij het uitstel doen gelden, of de Duitschers langeren tijd noodig hebben om met nieuwe verrassingen het offensief voor te bereiden, dan wel of zij van het groote gerucht over hun dreigend offensief, handig aangeblazen, gebruik maken om met des te meer gemak een defensieve houding aan te nemen en zich te beperken tot een handhaven van hun stellingen, valt natuurlijk niets te zeggen. Men kan dienaan gaande zich slechts in raadselen verdiepen. Alleen uit Palestina en Mesopetamië wordt van een actievs voorzetting van den krijg melding gemaakt met de resultaten daarvan voor een van de strijdende partijen. in Palestina hebben de Engelschen hun front Westelijk van de Jerdaan-vallei en ten Noorden van Jeruzalem weer verder vooruit- gebracht. Het Engelsche legerbericht maakt Mieiding van grootereii tegenstand der Tur ken, maar zij slaagden er niet in hun tegen standers terug te dringen en hun de door hen genomen stellingen te ontnemen. In Mesopotami# hebben de Engelschen hun opmarsch langs den Eufraat, waarvan de verrasssende bezetting van Ramadi het begin was, voortgezet tot het historische Hit, dat door hen genomen is"; de Turken hebben zich op Salija aan den Eufraat teruggetrok ken. Het is in rechte lijn een 50 Kilometer stroomopwaarts vaa Ramadi gelegen. Tot een beslissing in den wereldoorlog zulten echter ook deze wapenfeiten, de eenige waarvan melding wordt gemaakt, weinig bij dragen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het Weensehe „FremdenbSatt" verneemt, neemt de regeering der Oekraine maatregelen, om voor 15 April 30,000 wagons broodkoren, 1200 wagons suiker, 20-.0 wagons bevroren vleesch en 1000 wagons gedroogde vruchten naar de centrale mogendheden uit te voeren. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons verzocht, het volgende mede te deelen De laatste maanden bevatten de bladen herhaaldelijk berichten betreffende textiel fabrieken, die bij gebrek aan kolen genood zaakt zouden zijn, het bedrijf stop te zetten. Een dienaangaande ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebraeht, dat het sluiten dezer fabrieken in de meeste gevallen niet aan gebrek aan kolen is tos te schrijven, daar de kolenvoorziening der textielindustrie veel eer voldoende Is. Daarentegen moet het stopzetten vaa deze bedrijven geweten wor den aan de Engelsche beperkingsmaatregelen inzake den aanvoer van grondstoffen naar Nederland. Overeenkomstig hst besluit van het Prui sische Huis van Afgevaardigden van 14 December heeft de Minister van Financiën thans bepaald, dat aan gepensioneerden de zelfde ooriogs- en duurtetoesiagen zullen worden toegekend, welke zij zouden gekre gen hebben, indien zij nog in dienst waren geweest, onder voorwaarde, dat de som van het pensioen met eveniaeele bijverdiensten het bedrag van het laatst genoten salaris niet overtreft. Op dezelfde wijze zal aan weduwen en weezen van ambtenaren een toeslag ver leend worden, waarbij het laatst genoten salaris van den overledene tot maataf dient. Deze verordening is van terugwerkende kracht tot 1 December 1917. Het Duitsche Centraal Comité ter be strijding van de tubercolose heeft in Berlijn opleidingscursussen voor wijkzusters opge richt. Het doel der onderneming is het ge- heele Rijk met een dicht net van voorzorg inrichtingen te overdekken, welker doelma tigheid zal afhangen vooral van de werk zaamheid en de ervaring der wijkzusters, die daarom goed moeten onderlegd zijn. De „Leipziger Neueste Nachrichten" van 4 Maart maakt melding van een nieuwe methode, die men in Duitschiand toepast bij de bewerking van het stroo om de voedings waarde voor het vee te verhoogen. Men verwijdert de onverteerbare bestanddeelen en de overblijvende deelen vormen een voedzaam gemakkelijk verteerbaar en door deskundigen hoog aangeslagen krachtvoeder. Naast che mische inrichtingen nemen ook de bierbrou werijen een werkzaam aandeel in de vervaar diging van dit veevoeder, de bierproductie immers is zeer aanmerkelijk verminderd en er is dus ruimschoots tijd en gelegenheid, om zich aan de bewerking van het stroo te wijden, waardoor men meteen tal van arbei ders voor werkeloosheid behoedt. Van 1 centinaar stroo worden iets meer dan 2 centinaars krachtvoeder vervaardigd. Boven dien heeft stroo slechts een voedingswaarde van ongeyeer 10%, terwijl deze na de be werking ruim 32% bedraagt. In verhouding tot ander veevoeder is dit stroo-krachtvoeder ook tamelijk goedkoop en de dieren eten het I ti tf' ::i

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1