Woensdag 6 Maart 1918. Is li f U ci: ÏN HOCSICjïO VINCES dam. HAAS. luizen. I dat ik daarop ddelen en met weder ARS XX sommelsdijk. ■trifle r*s-d«5© *ei»de«» *&sm» de- zen ren an be- ma elk en. Drop, iscuits Wf- - 7" bevat 33st® Jaargang N°. 2369, ¥@©F de «RNIS. Enorme gen. Ver voeren en 10020 S Johs.z Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 5.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. it SKeeuwsebe ESIlandeai. W. B0EKH0VÏH.& Zonen, Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Ad Vérten tiën worden ingewacht tot DINSDAp- en VRIIDAGMORGEN 10 UUR. %SSe «taefeftiesi voor RedaeMe rssüëai vtsrc r© 1 367 ,75. i# 1 LUI />/o sintore der ;eru |en beveelt (end. @hristefijk@ Boeren- m Tflfndersbond. Ons werd toegezonden een circulaire die voor de Boeren op onze eilanden niet zonder beteokenis is, We laten ze geheel overnemen; en doe iedere boer er zijn voordeel mee. We merken er nog bij op dat op 7 Maart a.s. te Utrecht een Alge meene Vorgad. zal plaats hebben te 11 uur voorin, in 't gebouw van Kunsten en Wetenschap- en en dat daar gesproken zal worden oor prof Diepenhorst over Het geeste lijke voorop en door prof Slotemaker de Bruine over Patroonsorganisatie en Organisatie van den arbeidbehalve deze sprekers zullen ook in kleinere ver- gadëriugen (sectien) gesproken worden door W. de VJügt over De vaststelling van arbeidsvoorwaarden na den oorlog door J. Baikesiein over De Middenstand en de distributie; door A. CoJijn over De landbouw en de Eegeeringsmaatrege len. Een zeer belangrijke Vergadering dus. En nu de Circulaire. L. S. Met het verzoek om uwe medewerking te verleenen aan de stichting van een Christe- 1 ij ken Boeren- en Tulndersbond komen wij tot U. Voor de toelichting van dat verzoek heb ben wij slechts kort uwe aandacht van noode. Wij leven in fel bewogen tijden, die het economisch leven tot in zijn grondslagen beroeren en ook in het boeren- en tuinders- bedrijf schokkende veranderingen brengen. Telkens worden onze Christen-mannen ge plaatst voor de vraag op wat wijze zij zich hebben aan te passen aan de nieuwe toestan den. Welnu, de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond tracht tot krachtige actie bijeen te brengen Christen-patroons, die gevoelen dat in Gods Woord beginselen liggen, welke in den strijd om het stoffelijk maatschappelijk bestaan beheoren te worden geëerbiedigd. Ter rechtvaardiging van dit streven is het niet moeilijk een klemmend betoog te geven. Alles gist en woelt op sociaal terrein het is een tijd vol van opbruisend leven „orga nisatie" zoo luidt het slagwoord van allen kant aangeheven. Nieuwe problemen worden aan de orde gesteld denkt slechts aan de houding tegenover de overheidsmaatregelen die den Christen tot ernstige overpeinzing moeten leiden. Zal ons beginsel bij dit alles doorwerken, dan kan niet worden gemist eene vereeniging waarin voorlichting wordt ge schonken over en uitvoering gegeven aan hetgeen naar den eisch van Christenplicht dient te geschieden. In deze periode vooral kiemt sterker dan eoit de noodzakelijkheid om onder eigen ba nier op te trekken. Eene ingrijpende staatsbemoeiing zuigt voortdurend grootere stukken vaa het maat schappelijk ieven cp. Zal tegenover een driest staatsabsuiutisme, dat èn nu èa straks zijn verdedigers vindt, de rechtvaardige vrijheid van het bedrijfsleven worden gered de mannen van Christelijke overtuiging zullen, in organisatie vereend, hun stem met gezag moeten doen hooren. Het gevaar dreigt dat-bij de invoering der evenredige vertegenwoordiging allerhande zoogenaamde „neutrale" bonden de mannen van C„nstelijken huize zuilen trachten los te maken van de partijorganisaties, waartoe ze behooren aan onzen Boeren- enTuin- dersoond de taak om tegen die vermenging van economischen en politeken strijd tepfo- testeeren. Onze Christen-arbeiders hebben tegenover de revolutionaire vakactie een zware taak om het goed recht hunner Christelijke orga nisatie te verdedigen. Zal het hun gezegen- den arbeid niet aanmerkelijk verlichten in dien kan worden gezegd, dat ook de Chris telijke bedrijfsleiders in grooten getalen ge voelen, dat vereeniging op Chrlsteiijken grond slag onontbeerlijk is Omxal deze en meerdere redenen wenden wij ons tot U met het dringend verzoek op bijgaand biljet uw bereidwilligheid om tot onzen Bond toe te treden kenbaar te maken. Ook al zijt gij reeds oij een of andere neu trale organisatie aangesloten, dan zult gij toch gevoelen hoe daarnaast behoefte blijft bestaan aan eene vereeniging, waarin belij dende Christenen elkaar ontmoeten, beraad slagen en handelen aangaande hetgeen hun tegenover de gewichtvolieeconomische vraag stukken ie doen staat. Onderstaande heeren werkten tot de op stelling daarvan mee en namen bereids in de Commissie van Organisatie zitting. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, Amsterdam, Voorzitter. Mr. J. Gqedbloed, Groningen, Secretaris. A. CoujN, Nieuwer Amstel. J. A. Dominicus, Wemeldinge. F. A. Dijksterhuis, Mensingeweer. S. Groot, Enktiuizen. T. van den Herberg, Anjam. A. HogeBOOM, Honselersdijk. H. Roeterdink, GorseL A. van der Schans, Drongelen. Y. W. Tijsma, Leeuwarden. R. Troost, Cubaan! R. Toren, Oostwoid (Gr.). Y. P. Veldhuis, Sneek. Enkele provincies, als Zuid-Holland, zijn daarin nog luttel vertegenwoordigd, omdat daar van bijzonder provinciale bearbeiding meer heil werd verwacht. Verschillende saamkomsten in onderschei dene deelen van ons land staan gehouden te .worden terwijl het voornemen bestaat over eenigen tijd een landelijke bijeenkomst in Utrecht saam te roepen. Vooraf echter dient vast te staan dat het door ons opgevatte denkbeeld weerklank vindt in Neeriand's boeren- en tuindersbe volking. Prof. Mr. P. A. DIEPENHORST, Prinsengracht 552, Amsterdam, Voorzitter. Mr. J. GOEDBLOED, Groningen, Secretaris. SI De heer I. Sjsel de Schepper en het Viuchtooid-desat in dë Tweede Kamer op 22 Jan. 1918. Naar aanleiding van het gesprokene in de zitting van de Tweede Kamer op 22Jas.j.L, in verband met het Vluchtoord Gouaa, heeft de heer I. IJssel de Schepper, voorziiter der Commissie van Toezicht op het Goudsche Vluchtoord, een uitvoerig schrijven aan de Kamer gezonden. In dit schrijven geeft de heer I. IJssel de Schepper een overzicht van de totstandko ming* van het Vluchtoord Gouda, hoe de aanleiding daartoe is geweest de door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland tot den Burgemeester van Gouda, gerichte vraag of in overweging koa worden geno men de vorming eener plaatselijke Commissie om aan de Vluchtelingen huip en steun te verieenen. In den breede zet schr. daa uiteen op welke wijze de door den Minister van Bin- nenl&ndscne Zaken in het leven geroepen Centrale Commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken Vluchtelingen, waarvan voorzitter is de heer F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken met den Burgemeester van Gouda overleg heeft gepleegd en welke regelingen ziin ge troffen voor de vestiging van het Vlucht oord Gouda als winterkamp. Het resultaat der tusschen den Burgemees ter van Gouda en Baron van Tuyll van Serooskerken, als vertegenwoordiger der Regeering, gevoerde besprekingen was dat een winterkamp zou worden gevestigd in de tot verblijfplaats voor 2400 Vluchtelingen in te richten kassen van de N. V.Snijgroen- kweekerij v.h. Gebr. Steensnia tegen een vergoeding van den door de Regeering vast- gestelden prijs van 10 cent per persoon, per dag. De Regeering contracteerde hiermede een huurprijs van f 240.- per dag, centrale verwarming inbegrepen, in te gaan op den dag waarop de Vluchtelingen de kassen be trokken: 17 December 1914; dit contract kon van dag tot dag worden opgezegd. In den breede gaat schrijver dan over in details die onze ruimte niet gedoogd op te nemen en zegt ten slottetegenover de uit latingen van den Minister van Binnenland- sche Zaken. „Er is geen contract gesloten in de eerste dagen van den toevloed der Vluchtelingen. Het eerste contract is gesloten toen die dagen al lang voorbij waren, de toestand te Gouda zich geheel had geconsolideerd en van ver rassing of gebrek aan tijd was toen geen sprake meer. Nog minder geldt dat voor de eerste wijziging van het contract in Juni 1915: Dat contract is door den Minister ge sloten in volle kennis van zaken, in een tijd, waarin die overstelpende drukte der Vluch telingen ai lang voorbij was. De Minister had niet het recht bij zijne verdediging voor dit contract (en immers op dit contract komt het hier in hoofdzaak aan) bij de Ka mer den indruk te wekken, dat alles was geschied in die eerste, zenuwachtige dagen van October 1914! De Minister had, en heeft het recht niet om, tls hij een contract siu't ter vervanging van één dat reeds zeven maanden loopt, zich te verschuilen achter overhaasting en zijn mede-contractanten klakkeloos te beschuldigen van overrompe ling. Op 17 .December 1914 treedt het eerste, contract in werking, toen de eerste drukte der Vluchtelingen reeds voorbij was; het tweede contract (en nog eens over dit loopt eigenlijk de kwestie, want toen werd eerst die thans uitgekreten bepaling omtrent den duur gemaakt!) werd aangegaan injuiil915 en de Minister aarzelt niet bij de Kamer da voorstelling te wekken, dat hij ook toen nog, door drukte bezwaard, ternauwernood wist wat hij teekende. .He.t staat den Minister vrij zich zeiven zulk een testimonium paupertatis te geven maar hij heeft riiet het recljt (lie eigen armzaligheid te dekken door zijn me de-contractanten uit te schelden." Schr. onderwerpt met vertrouwen aan de Kamer de vraag, of het oirbaar is voor een Raadsman de Kroon, in die hooge positie, de schuld voor een onereus contract te wer pen op zijn mede-contractant, wanneer hij zelf erkent, dat dit bezwaar voortspruit uit omstandigheden, welke noch hem, noch dién mede-contraetant bekend waren. En de heer IJssel de Schepper besluit, dat hij van de Kaaier, die hein in zijn vergade ring van 22 Jan. 1918 in zijn eer heeft aan getast, nu hij aantoont dat da tegen hem ingebrachte beschuldigingen, ten eenenmaie ongegrond zijn, eerherstel verwacht. De Karner mag zich er niet toe verlagen, dat hare Leden vrijelijk, onbewezen en on houdbare beschuldigingen in de wereld slingeren. De komende verkiezingen. Naar men meedeelt, geschiedt de canüi- daatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op Dinsdag 21 Mei. De stemming zal vermoedellijk niet eerder dan in de eerste week van Jali plaats vinden. NEDERLAND EN DEN ÜÜSLOG. Opgebracht. De treillogger Katwijk 84, over welks uit blijven men reeds ernstig ongerust was, ia volgens te IJtnuiden ontvangen bericht door Duitsche strijdkrachten naar Zeebtugge me degevoerd. Dit schip is van dezelfde reederij als de in de vorige week eveneens naar Zeebrugge opgebrachte treillogger Katwijk72. (Nieuwe Ct.) Volgens te IJmuiden ontvangen telegram is de logger K.W. 44 naar een Fransche haven opgebracht. iSJfTElü» DE TOESTAND, Vrede met Rusland. Ja 't is thans een feit. Gisteren (Zondag) middag 5 uur heeft de Russische delegatie, te Brest-Litawsk aangekomen, het voorge legde vredesverdrag zonder verdere pour parlers geteekend. De manier, waarop de vrede gesloten werd, teekead zijn karakter en zijn waarde. De Russische delegatie verklaarde, dat be sprekingen volkomen doeiioes waren en dat, onder den druk van den opmarsch der Duitschers, die voortgezet zou worden, zoo lang het verdrag niet geteekend was, be sloten was om onmiddellijk maar tot het ver drag over te gaan. Tegelijk werd door de delegatie de beschikking gevraagd over een trein om dadelijk daarop weer te vertrekken. Met het mes op de keel is Groot-Rusland dus gedwongen geworden de harde vredes- vaorwaarden docr de eentraien voorgelegd, te aanvaarden en te berusten in de uiteen valling van het rijk door de erkenning van de onafhankelijkheid van Finland en Oekraine, en het afstand doen van het ge bied der randstaten over wier lot de een traien beslissen zullen, en het teruggeven van de Oost-Anatolische provincies aan Turkije en het aangaan van een handelsver drag met Buitschland, waarbij dit rijk: ge- ruimen tijd als eerst-begunstigde beschouwd zal worden. Een geforceerde vrede, die niet in het minst de waarborgen voor duurzaamheid biedt, welke een vrede door overleg geschon ken hebben zou en die alleen de noodige zekesheid behoudt, zoolang in de machts verhouding van de beide partijen geen be langrijke wijziging komt. Voorloopig ziet het er echter niet naar uit, dat het verziekte Rssland weer spoedig opsterken zal. Volgens hetgeen de Russische delegatie naar Pelrograno seinde en van daar wordt medegedeeld, zouden de vredesvoorwaarden, die de Russische afgevaardigden in het ver drag te onderteekenen kregen, zelfs nóg harder zijn dan reeds op te maken viel uit de bijzonderheden, die onderstaatssecretaris von der Bussche verleden week in deu rijks dag mededeelde omtrent het vredes-uitima- tum, dat aan Rusland was voorgelegd. In het vredes-verdrag mo.ét van de Russen ®ok geëïscht worden de afstand van Kurdakhan, Kars en Batoem, op grond van het „aelfbe- stemtning3recht" der volkeren. De bedoelde gebieden z(jn Kaukasische provincies voor wier beteekenis alleen de naam Batoem reeds meer dan voldoende ge tuigt, aan de Armeensche grens gelegen. Was de afstand van die provincies begre pen in den eisch tot teruggave vandeOost- Ajaatolische gebieden aan Türkjje, door het vredes-vsrdrag gesteld In dat geval sou men ook rekening gehouden met eventuele „desannexaties", dien eisch wel ia een zeer ongewonen zin uitgelegd hebben. Hoe dan ook Turkije zai ter „beveiliging" van het armeensche gebied, dat het wederom van ^benden" aan het zuiveren is, om er zijn hellzaa»j gezag, waarvan de armenen kunnen getuigen, weer te herstellen, aange drongen heboen op de vorming van een „randstaat", waarvar. het lot nader bepaien zat. De afgescheiden Kaukasische provincies zullen vermoedelijk tot een zelfstandig Georgië verheven worden. Dadciljk na de onderteeking van het vre des verdaag hebben de Duitschers de voort zetting van den opmarsch in Groot-Rusland geslaakt. Uit de bijzonderheden die omtrent de laatste vorderingen gemeld werden, blijkt dat de Duitschers reeds gevorderd jwaren tot de uiterste Noord-Oostelijke grens van Esthland, waardoor zij tot op 100 kilometers van Petrogrado genaderd waren. Een laatste souvenir aan den oorlog heeft een Duitsche vlieger aan de Russische hoofd stad gebracht in den voirn van een paar bommen, die, met welk doel? op Petrogrado geworpen werden. Er werden drie personen gedood en vijf gewond. Een andere vraag is, of de opmarsch der eentraien ook In de Oekraïne nog doorgezet zal worden. Door de bezetting van Kieff is Dulschland reeqs tot in het hart van den nieuwen staat doorgedrongen en heeft daar mede het belangrijkste doel van zijn op marsch bereikt. In Podoüë zijn de Oosten rijkers tot Shemerika genaderd, dat een 140 kilometers van de grens gelegen is. Zij zuilen nog wel verder voorwaarts rukken om de Oekraine te „helpen" en de voorraden te redden. LAND- EN TUINBOUW. Algfemeene vergadering van den Fiak- keeschen Boerenbond op Donderdag 28 Februari 1918 nam. half 4 in 't HOTEL SPEE te Sommelsdijk. Voorzitter de heer J. Overdorp. Tegenwoordig zijn alle leden van 't Da- gelïjkseh Bestuif en alle Mededeelingen vertegenwoordigende ruim 1200 leden. De Voorzitter opent de vergadering met de "volgende rede. Ik heet u allen van harte welkom op onze eerste algemeene vergadering in dit jaar. Zij het mij vergund nog even een terugblik te werpen over de werkzaamhedenin het afgeloopen jaar, al kan ik helaas niet anders consfateeren dan teleurstelling, de Regeering bleef steeds doof voor onze dikwijls billijke verzoeken. Gij kent allende tegenwoordige cultuur regeling, die met recht een premie is op bedrog en leugen en tot veel ontevreden heid aanleiding heeft gegeven en hoe wij met degelijke voorstellen, goedgekeurd op al onze afdeelïngen tot de regeering zijn gekomen om hierin verandering te brengen, doch helaas tevergeefs. 1Vie herinnert zich niet onze groote Pro testvergadering, toen wij in koor met al onze landbouwvereenigingen onze stem moesten verheffen tegen de vastgestelde lage graan prijzen en het ongehoorde feit, wij deafval- produkten van ons eigen graan duurder moesten terugkoopen. Hoe wij moesten wijzen op het feit, dat daardoor de graanprodukfie noodwendig moest verminderen tot schade van ons volk en daarvöor de verantwoording geheel voor rekening van de regeering latende, en al kregen wij eenige verbetering, ook dat had niet het gewenschte gevolg. Is door ons niet getracht verandering te krijgen in de leveringsvoorwaarden der gra nen en peulvruchten, dat wij niet langer van de willekeur van een enkele firma afhanke lijk zouden zijn en hoe hoog hadden wij in deze niet onze verwachten gestéld op den benoemden Regeeringseommissaris, een man, die de plaatselijke toestanden door en door kende, en toch kwam hierin tot op heden onbegrijpelijke redenen geen verandering. Ook de actie gevoerd tegen „Bieta" kwam niet geheel tot zijn recht. Wat zijn de oorzaken, wij zoo weinig succes kunnen boeken, In de eer3te piaats wei de weinige aktïe die uitgaat van de hoofden onzer voornaamste landbouwvereenigingen. Was hst niet de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die naar eerste geboorterecht verkocht voor een handvol zilverlingen en den boer opging met het contract „Biéfa", waarvan de handhaving gewoon vernietiging van het geheele kapitaal beteekende. Was het niet de voorz. van deZeeuwsche Maatschappij van Landbouw, die het nog opnam voor de 20% die van uien en kool worden geheven. Ten tweede ligt de schuld voornamelijk bij de leden zelf, te weinig zijn ze nog er van doordrongen, dat ze hun kracht moeten zoeken in de vereeniging zelf. Hoe treurig is het niet geloopen met de actie tegen Bieta, hoe de grootste producenten vooruit Hepen om het contract te teekenen, opdat ze nog een voorsprong zouden heb ben op huu collega's, met 'net gevolg, gij door eigen schuld machteloos werd geslagen. En ten derde worden de zaken van het Hoofdbestuur te weinig in de afdeeiingen behan/leld. Mijne heeren dat kan en moet anders worden. Een ernstige taak wacht u, bijna geheel afgesloten van het wereldverkeer rust op u de zedelijke verplichting al het mogelijke te doen om ons goede vaderland te bewaren voor den honger met al de vreselijke ge volgen daarvan. Moge gij' daarin slagen, ondanks de vergeuzing en wangunst, waar van gij ruimschoots een deel krijgt, onder Gods onmisbaren zegen tot heil van land en volk (Applaus). De notulen van 't verhandelde in de vorige vergadering worden vastgesteld, nalezingen afdoening van enkele ingekomen stukken komt aan de orde de verkiezing vaneen lid van het Dagelijksch Bestuur wegens perio dieke aftreding van de heer J. Breen Pz. te Ouddorp, de Voorzitter benoemd tot leden van 't stembureau de heeren^G. C. v. Schou wen te Oude Tonge en C. dè'Haas van Dors- ser van Nieuwe Tonge welke na afloop me de deeien dat zijn uitgebracht 73 stemmen waarvan op de heer Breen 57 en op den heer M. de Haas te Sommelsdijk 16 stemmen, de heer Breen verklaard op de des betreffende vraag des Voorzitters de benoeming te zullen aanvaarden terwijl hij de vergadering dankt voor het hernieuwd vertrouwen. De Voorzitter brengt vervolgens ter tafel de graanvordering en levering, den heerRe- geerings Commissaris durft blijkbaar geen verandering te brengen in de bestaande treu rige toestand en stelt dus een onbeperkt ver trouwen in Van Stolks Commissiehandel te Rotterdam, spreker dient namen het Dagelijsch Bestuur de navolgende motie in welke daarna met applaus wordt aangenomen. Aan Zijne Exellentie den heer Minister van Landbouw Nijverheid-en Handel te.s-Gra- venhage. Aan den heer Regeerings Commissaris \i I 1 1 i p- li U 1 -use.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1