QFFiÓIËEL QËDEELH. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. RECHTZAKEN. VISSOHERIJ. GEMENGD NIEUWS. Oe broodkaart van liet 49ste tUdvak loopt van Maadag-25 Februari tot en met Donderdag 9 Maart a.s. zij reeds gearriveerd zijn te Pernau, de havenstad aan de Golf van Rig* en te Dorpat, de oude universiteitstad zij trekken op Reval aan en naderen Pskof. Verder naar het Zui den zijn zij de Beresina, bekend uit Napoleon's veldtocht, over en hebben zij BorUsof bezet. In Oekraïne hebben zij Sjltomir bereikt, werwaarts de Oekraiensche regeering was gevlucht, en de streek ten Noorden daarvan bezet. Middelerwijl komen vandaar vreemde be richten. Uit Petrogrado worden enkele korte en te genstrijdige bijzonderheden gemeld omtrent den indruk, die door de jongste verrassende ge beurtenissen daar in het leven is geroepen. En telegram maakt melding van het ver vangen van den maximalistischen opperbe velhebber Krylenko door een anderen maxi malistischen hoogwaardigheids bekleederdie als „dictator" zou zijn aangesteld en dan ook den strijd „tot bet uiterste" zou hebben ge proclameerd. Een ander, en meer waarschijnlijk telegram meldt echter, dat het sovjet-comité met 126 tegen 85 stemmen en 26 onthoudingen be sloten zou hebben om de Duitsche vredes voorwaarden aan te nemen en een deiigatie naar Brest-Litowsk te zenden. Het meest waarschijnlijke is, dat Dulfsch- land in zijn voorwaarden een nauwkeurige om schrijving gegeven heeft van den grondslag, waarop het met de maximalisten, vrede wi! sluiten, zoodat men te Bres-Litowsk dus, na dat de maximalistische leiders in hoogsten nood de voorwaarde» aangenomen hebben, spoedig tot het sluiten van den vrede zou kunnen overgaan. In hun strijd tegen de Turken hebben de Engelschen in Palestina Jericho bezet. VERSPREIDE BERICHTEN. Met het oog op de werkelijk buitenge woon onmenschelijke behandeling welke de Roemenen aan de Duitsche krijgsgevangenen ten deel doen vallen heeft üeneraal-Veidmaar- schalk von Mackensen een telegram gericht aan den Roeineenschen opperbevelhebber te Jassy, waarin met klem wordt aangedrongen op eene behoorlijke verzorging der Duitsche krijgsgevangenen terwijl tegelijkertijd uit drukking wordt gegeven aan het verlangen dat de betreffende kampen ter bezichtiging zullen worden opengesteld. Ter toelichting van dezen eisch bevat het telegram de be- eëdigde verklaringen van een tweetal Oos- tenrijksche onderdanen, de bankdirecteur Martin Simon en de notaris Josef Osato, die beiden als gijzelaars in Roemeensche gevan genschap hebben geleefd. Deze getuigen verklaren dat niettegenstaan de voldoende geldmiddelen beschikoaar wa ren van de driehonderd zeventig gijzelaars er niet meer dan drie en tachtig in leven zijn gebleven. Het lijden der Duitsche en Ooatenrijk-Hongaarsche krijgsgevangenen in het kamp te Sipote is zoo tergend dat de getuigen het een misdaad zouden achten, wanneer zij dit niet ter kennis van de we reld zouden brengen. Van de zeventien dui zend gevangenen bleven er niet meer dan ongeveer vier duizend in leven, waaronder twee d drieduizend Duitschers. De Duitschers werden het slechts behandeld, en zij hadden als commandant een wild beest in tnenschen- gedaante. Met een dikken knuppel ranselde hij de gevangenen dagelijks tot bloedens toe. De meesten der Duitsche gevangenen stier ven aan hongertyphus, vlekkoorts, en een niet gering deel viel onder de kastijdingen van dit onmenschelijke beest. Velen vroren dood. Wekenlang kregen de gevangenen per honderd man niets anders dan 14 a 20 kilo gram slecht maismeel en ieder een halve ui. De Duitschers konden hiermede niets begin nen daar zij gescheiden van de Oostenrijkers en Hongaren de bereidingswijze niet kenden en ook niet over vaatwerk beschikten. Zij aten derhalve het tauwe meel als beesten uit de hand. Er waren dagen waarop 300 man omkwamen. Velen stierven op de privaten, anderen bleven dagenlang in de woningen liggen voor zij begraven werden. Het is voorgekomen dat honden aan de dooden gevreten hebben. Bij een dergelijke gelegenheid trachie een krijgsge vangene den hond te verjagen, doch hij moest zijn daad met een pak siaag van den onmenschelijken commandant bekoopen. Ook gebeurde het dat nog levende zieken bij de dooden ge worpen werden. Medicamenten waren bijna in het geheel niet aanwezig. De getuigen verklaren dan ook, dat indien ïiiet onverwij ld woidt ingegrepen de achtergeblevenen zeker zullen omkomen. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente SOM- MELSDijK maakt bekend, dat het suppletoir kohier der Grondbelasting over het dienstjaar 1918, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen, «j SOMMELSDIJK, 22 Februari 1918. De Burgemeester,. BOUMAN. i i SOMMELSDIK. Ph. C. v. D. had het onge luk zoodanig zijn hand te klemmen dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Zij, die gewoon zijn des najaars een door hen zelf gemest varken te slachten zul len goed doen met het mesten van varkens voor dat doel voort te gaan, daar het niet in de bedoeling van den Minister ligt deze huisslachtingen in het a.s. najaar te verbieden. Zij die opgaven hebben te doen inzake de rundertelling worden verzocht die opga ven te werpen in de daarvoor in de vestibule van het gemeentehuis geplaatste bus. MIDDELHARN1S De volkszang en de mu ziekvereniging „Sempre Cresendo" hopen de 2e Pinksterdag deel te nemen aan het te houden Concours te Gouda. De zang in de le afdeeling en de muziek in de 2e afdeeling. Door den heer J. Koert zijn 2 pakhui- zen ondershands gekocht van den heer C. Kolff staande op het Visschersdijk en Vin gerling. Door den heer L. Stapel is een stuk bouwgrond 1800 M2 gelegen aan de Hobbe- mastraat ondershands gekoeht van dea heer C. Kolff. De werkman L. v. d. Meide had het ongeluk een stuk van zijn pink af te klem men tusschen een waggon van de R. T. M. Tusschen Vrijdag en Zaterdag zijn bij den heer Joh. Dubbeld 3 kippen en eenlge planken ontvreemd. Voor de betrekking van Chef van den Centraien proeftuin alhier zijn sollicitanten opgeroepen. DEN BOMMEL. Deze week is op bon no. 33 verkrijgbaar 1 ons regeerings-havermout en op bon no. 34 1 pond erwten en op bon no. 35 1 psnd boonen. Aan belanghebbenden woidt medege deeld dat lederen werkdag des v.m. 9 tot 12 uur bonnen voor reparatieleder z|n te ver krijgen, en op a.s. Maandag 4 Maart van des v.m. 9 tot 12 uur zal er wederom gelegen heid worden gegeven tot het afhalen van bonnen voor kaarsen. Op de leerpliehtl ijst raodel A komen 375 namen voor. Op dealphabetlsche lijst van vorderings- plichtige paarden komen alhier 529 stuks voo r. Voor de nationale militie zijn alhier 24 personen ingeschreven. Tegen J. F. R. v. d. Hall is proces-ver baal opgemaakt wagens overtreding der keur op de példer de Tllle. De verordening tot wijziging der ver ordening op de heffing van den Hoofd. Om slag is goedgekeurd van H.H. Ged. Staten terugontvangen. In het afgeloopen jaar zijn 38 personen boven het eerste levensjaar kosteloos Ingeënt. OOLTGENSPLAAT. In de week van 25 Februari tot 2 Maart is op bon 24 een ©ns Bak- en' Braadvet en op bon 20 een pond Capecijners per. hoofd verkrijgbaar. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het Suppletoir Kohier der Grond belasting over 1918 invorderbaar is verklaard en den ontvanger ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. NIEUWE TONGE. Naar we uit goede bron hebben vernomen, zal A. Knöps, milicien vaa de jaarklasse 1918 tegen 7 Maart a.s. worden opgeroepen, om alsdan in den werkelijken dienst te worden ingelijfd. Goed afgeloopen. Donderdagmorgen lag de wed. H. van den Broek bewusteloos te bed. Daar er van het gastoestel eea slang was gebarsten zou de vrouw haast in het gas gestikt zijn, doch daar de buren hierin spoedig erg hadden werd geneeskundige hulp dadelijk ingeroepen. Na eenige uren kwam de vrouw weer bij. Bij de winkeliers is deze week verkrijg baar gesteld: Havermout, Gort, Erwten en Boonen. Da arbeiderswoning van den Heer A. Nieuwland, bewoond door L. Holster, is on derhands verkocht aan E. Kornet alhier. Deze week zijn weder eenige H.L. kolen gearriveerd, welke naar men verneemt nog deze v/eek verkrijgbaar zullen worden gesteld. Deze week is er een begin-gemaakt met het vervoeren van koepeen naar de N. V. „Bieta", fabriek te R'dam. 4 Schepen zijn deze week al vol vertrokken en thans liggen er weder 4 te laden. DIRKSLAND.* Den heer Th. J. van Loo alhier, benoemd Controleur bij 't Distributie- bureau te Vianen zal 1 Maart deze betrek king aanvaarden. Deze week is op bon 48en49 verkrijg baar 1 Hectogr. Gort en Hectogr. Haver- mouih. MELÏSSANT. De Burgemeester van Melis sant maakt bekend dat in de week van 26 Februari t/m 5 Maart 1918 zal verkrijgbaar zijn op bon no. 44 3*/2 ons vet. STELLENDAM. W. v. d. Ree alhier had het ongeluk bij het houthakken zijn linker wijsvinger zoo goed als af te kappen. Ge neeskundige hulp werd dadelijk Ingeroepen. Deze week is verkrijgbaar op bon no. 11 1 ons havermout, op bon no. 12 K.Q. erwten en op bon no. 13 'A K.G. boonen. Alles per persoon. OUDDORP. Den heer directeur voor de distributie van het levensntiddelenbedrïjf, is in het vervolg alleen te spreken eiken Dias dag van 9 tot 11 uur des voormiddaga. In de vorige week zijn weder eens brandstoffen beschikbaar gesteld en wel steen kolen, eierbriketten en bruinkoolbriketten. Velen verlangden er hard naar. De Herv. Kiesvereeniging vergaderde Donderdagavond. In plaats van Ds, A. v. d. Kooij, werd als bestuurslid gekozen de heer Job Padmos Lz. Het bestuur bestaat verder uit de heeren J. v. d. Veide, voorzitter; Kr. Grinwis Jz., secretaris; KI. Westhoeve Pz., penningmeester; W. Hameeteman Tz., v. d. Bok en C Voogd K.Gz. Besloten werd een spreker uit te noodigen, voornamelijk ter verduidelijking van het nieuwe kiesstelsel. De zangvereeniging Halleluja, directeur de heer van Eijk, gaat met haar plan niet door om hier een tweede uitvoering in dezen winter te gevenwel wordt Dinsdag 26 Febr. een uitvoering gegeven in de Bewaarschool te Goedereede. Wellicht staat deze verande ring in verband met het besluit, dat het be stuur der Chr. School alhier heeft genomen, dat bij een zanguitvoering in de oude school geen voordrachten ter afwisseling van de zangnummers mogen gedaan worden. HELLEVOETSLUIS. De adjunct-commies bij 's Rijkswerf F. M. Verbeek te Helder wordt met 1 April a.s. op de Marinewerf alhier tijdelijk werkzaam gesteld. BRIELLE. In de Donderdagavond gehouden vergadering der kiesvereeniging afdeeling Brlelle v. d. liberale Unie alhier werden ge kozen als bestuursleden Mr. v. Egter van Wlssekerke (voorz.) K. Overbeeke vice voorz. van Krieken 1ste secretaris, L. v. d. Knoop 2de Secretaris, Mr. L. Trouw pen ningmeester, L. Pad, Blink en van Stapele leden. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 2-tal gasverbruikars alhier, welke hunne muntmeters geledigd en de inhoud zich toe geëigend hadden. Deor den Inspecteur van politie alhier worden alle ingezetenen attent gemaakt dat er hier ter stede valsche guldens in omloop zijn met de beeltenis van H. M. Koningin en 't jaartal 1914. 't Randschrift „Qod zij met ons" ontbreekt, verzocht wordt goed op te letten van wien men dien ontvangt en on- middelijk kennis daarvan geven op 't politie bureau. ROCKANJE. Naar wij vernemen, zullen de 2 compagnilln van het 33ste bataljon L.W.I. die najaar 1917 aaar Brlelle zijn overgeplaatst ter besparing van vuur en licht, weer «Je leegstaande barakken alhier betrekken, tegen einde Maart. Op de bonnen is verkrijgbaar havermout. Volgens de professoren v. Rijnbeek ea Hsga is na herhaaldelijk onderzoek gebleken dat de modder in het meertje „de Waal" geen noemenswaardige hoeveelheid radium bevat. J.l. Woensdag 20 Februari, werd de vergadering der A. R. Kiesv. alhier gehouden. Nadat op gebruikelijke wijze de bijeenkomst was geopend gaf da voorzitter een uiteen zetting van de evenredige vertegenwoordiging ei* 't gemeenteprogram. Door de bespreking, die er op volgde werden enkele zaken nog eens wat duidelijker toegelicht. Er zal ver volgens geregeld vergaderd worden, om onze beginselen en onze Vad. Geschiedenis te bespraken en om elkaar op de hoogte te houden met 't geen in Raad en Kamers be handeld wordt. Met het zingen van Ps. 89 8 e» dankge bed werd de vergadering gesloten. 't Aantal kiezers in onze gemeente be draagt 585. Van de ruim 2500 zielen dus rala het '/s gedeelte. NIEUWESLUIS, Tot Directeur van het Distributiebureaa is benoemd Dhr. T. Kra- nenbrlak vaa Abbeabroek, In de plaats van des heer M. de Lijster van Heenvliet secr. der gemeente. De eenige slager hier te Nienwesiuis, heeft zijn zaak voorloopig stopgezet. SPi'JKËNISSE. Vrijdag a.s. moeten op het distributiebureau (school) worden ingeleverd alle nog geidig zijnde bon bladen, behalve voor petroleum, koffie, thee, kaarsen en schemerlichten. Inplaats daarvan zullen worden verstrekt bonboekjes tegen 5 «ent per stuk en voor elk persoon een (dus een gezin van 4 personen krijgt 4 boekjes tegen betaling van 20 cent) de melkboekjes kosten 10 cent per stuk. Voor hea wier geslachtsnaam aanvangt met A tot M voprm. 10—12 nur, voor de overigen vaa 3—5 uur. Bfj den nachtwaker M., doet zich een geval voor van Febris Typhoidea. Het 5-jarig zoontje van den landbouwer J. Br., In den polder Putten, kreeg op sta! van een koe zoo'n trap, dat het boven het oeg een tamelijk lange snede op liep, welke door Dr. van der Linden te Hekelingen ge hecht werd. Bij onderhand8«hen verkoop Is het huis met schuur en machinale inrichting tot vlas bewerking van den heer J. Brandenburg, overgegaan aan den vlasboer J. Holleman. Bij het inspannen geraakte het paard van den melkveehouder Verhagen eensklaps in een z.g.n. welput welke soms door onbe kende oorzaak ontstaan. Het dier zat mét 't achterlijf geheel in den berm der dijk, maar wist na veel sprongen zich vrij te maken, en weer vasten grond onder de voeteH te krijgen. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactiet Wat een liefde heeft die D. Poortvliet voor de Openbare Onderwijzers, blijkens „Vooruit"! Of ze geiachen zulien hebben Kollossaal I Hij heeft zijn best ook maar niet gedaan 1 En het was nóg verkeerd. Het was echt stumperachtig I Om twee redenen. Ie. Hij vergeet totaal, dat de duurtoeslag moet komen uit de belasting, en dat in ons dorp de belastingbetalers niet allen voorstan ders zijn van de Openbare Schooleen groot gedeelte is dat niet. Zij hebben zelf een School, en moeten zelf voor duurtoeslag van hunne Onderwijzers zorgen. Onrechtvaardig zou het zfjn, indien zij gedwongen worden dit o«k te doen voor de Onderwijzers van de Openbare School. Bn Poortvliet is toeh voor recht niet waar Wat zou D. Poortvliet zeggen, als de Bijzondere Onderwijzers, die ook tot hun twintigste jaar zoowat studeeren, toeslag gingen vragen van de gemeente Zijn er ook geen deel van hunne voorstanders belasting betalers? Onrechtvaardig, zou hij zeggen, is dit, want ze dwingen mij voor die fijnen te betalen, ik weet niet, of D. P. belasting betaalt, ik veronderstel dit slechts. 2e. Hij spreekt woorden, maar toont geen daden. Dat is het ellendigste vaak van vele verdedigers van h. i. goed recht. Zij zoeken naar splinters, maar den balk in eigen oog merken ze niet. Dat zulien hoop ik de onder- w^zers ook gevoelen. Zij kunnen wel begrij pen, dat mannen, die zelf offeren voor hun eigen school, geen lust gevoelen voor onder houd van andere scholen. Bij eenlg nadenken zullen ze het zelfs in strijd met hun eerge voel achten, geld te ontvangen, dat ze ver krijgen van menschen mede, die hun werk overbodig achten. En nu zeggen we niet, dat de Onderwijzers van de Openbare School het best hebben, maar wij bejammeren het, dat ze zulke llef- delooze vrienden hebben, die rillen, als er daden getoond moeten worden. Weet ge wat Ik wilde voorstellen? Dit: Laten de Onderwijzers, of neen laat Poortvliet aan de vrienden van het Openbaar Onderwijs voorstellen een dnurtetoeslag te geven voor de Onderwijzers. En dan Poort vliet boven aan t Hij eerst teekenen Het zijn toch ook zijn arbeidersHij heeft nog wel een paardje te veel en zij hebben te weinig. En hij weet het nog wel van zijn opvoeding immerswie twee rokken heeft, geeft er een, die geen heeft. Er staat niet: Trek de rokken Van een ander maar uit. Het kan er bij hem wel op overschieten. Hooge loonen keert hij niet uit, Zoolang de Sociale wetten er niet zijn, rkan hij met kinder»» werken. E» heeft hij eens een dag of wat een arbeider noodig, dan kan hij groot loon geven, anders gaat een ander met den arbeid van zoo'n arbeider strijken, en die winst kan D. P. zelf best gebruiken, al mag een ander dat zoo niet misschien. En de arbeider, die een paar dagen bij jD. P. geholpen heeft diens kapitaaltje te vormen, mag dan voor de volgende maanden en weken zien, dat hij zijn fortuin zoekt bij anderen, die hem moeten gebruiken voor minder dringend werkl Kom Poortvliet boven aanl Schande is het, als je arme arbeiders ver hongeren 1 Niet geredeneerd over anderen, zelf aan 'f werk Voor hoeveel ieekent gij Zie, dan kan je ook je beginsel 1) in daden toonen, en behoef je geen burgemees ter, waar je niets van hebben moet, mee te vereeren Of rilt ge nu ook bij die gedachte, en krijgt er kippenvel van? Wij rillen, als we heoren van liefde met gesloten beurs, zooals gij hier op nahoudt. Speel in het vervolg geen personen racer uit tegen de Onderwijzers. Wat hebben zij er aan te hooren, welke slechte eigenschap pen of goede eigenschappen deze of gene heèft. Daden, daar hebben ze wat aan. Zij zullen wei wijzer z(jn zich daardoor tot stem vee te verlagen, anders sijn ze hun toeslag niet waard. E» nu schrijf ik dit, gedachtig aan het boerenspreekwoord„Men kan een koe bij het water brenge», maar men kan haar niet tot zuipen dwingen", 't Goede m.a.w. kan uien voorhouden, maar me» kan niet dwingen het op zich te nemen. Toch hoop ik hartelijk, dat al bekeert D. P. zich niet, velen inzien, hoe dergelijke menschen schermea met graote woorden en gaarne daden doen verrichten uit de beurs van anderen, maar zelf daden doen uit eigen middelen, dat is gacsch wat anders. Me dunkt da Openbars Onderwijzers zullen wel eens terneer geslagen zijn, als ze zooveel laksheid In eigen kring ondervinden en daarbij hooren van ds opofferingen, die anderen zich ge troosten. X. Geachte Redactie. Sta mij ioe dat ik door middel van Uw blad het scheeve bericht uit Zuldland even recht zet en tevens mftn bevreemding erover uitspreekt dat Uw correspoadent op een dergelijke wijze over mij spreekt. Ik heb nooit in een politieke vergadering gesproken, kan dus moeilijk propagandist der Cbr. Histor. Unie zij» en nog veel minder hier en daar kiesvereeniglngen hebben op gericht. Uw correspondent kon dat weten. Waar heid is, dat ik na de aanneming van het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging mij heb aangesloten bij de Chr. Histor. Unie, omdat deze de eeniga Chr. partij is, die rekening houdt met de historisch ver kregen rechten van de Hervormde kerk, die voor mij nog altijd is de kerk der vaderen. Ten slotte waagt uw berichtgever zich aan het profiteeren, wanneer hij de samen stelling van het bestuur der nieuwe kies vereeniging meedeeit, want de vergadering waarin de bestuursleden de functies onder ling verdeelen zullen, moet nog gehouden «orden. Met dank voor de gelegenheid tot rectificatie Uw dienstw. B. C. KOOLHAAS, Ned. Herv. pred. Zuldland. Mijnheer de Redacteur Spreuken. Strooi nimmer één vonk ergernis in het hart van haat, opdat ge 't niet in den vuur gloed des tooras «1st ontbranden, want de gifdampe» die daar uit voorkomen zouden U in het gelaat spuwen. Dè raadselen van dit leven zijn gelijk mist, hoe langer de zon toeft, des te vnriger wordt het verlangen haar te zien en wanneer ze eindelijk met haar gouden stralen het floers doorboort ziet men het onderscheid tusschen schijn en wezen. De laatste klaagtonen op aarde zullen weg sterven met de echo van het wereldwee en verzinken in het verleden® dan zal die grootc sehare der verlosten de jubeltoon aanheffen in het eeuwig heden, waar geen toekomst wacht. P. DE WIT. S. Onderwijzerssalarissen. Geachte Redactie. Zou ik o»k nog een klei» plaatsje moge» innemen in uw veelgelezen blad ten einde de messing der onderwijzers voorkomend in het Zaterdagnummer van 23 Februari eense nader onder de oogen te zien. Bij voorbaat mijn oprechten dank. Klaarblijkelijk hebben de onderwijzers de bedoeling van den heer P. Bom van den Bommel niet begrepen of niet willen begrijpen. De heer P. Bom is er terecht voor dat een ambtenaar een goed salaris heeft dus ook de onderwijzer. Maar men heeft het verkeerd opgevat. Wij kennen den heer Bom veel te goed, zoodat wij niet kunnen veronderstellen dat hij zijne meening heeft verandert. Maar al kenden wij hem niet, uit zijn schrijven bleek het toeh duidelijk genoeg dat hij inderdaad voor verhooging was. Wij willen ens niet aan belachelijkheden Moot stellen zooals onderwijzer Weiland dat in zijn gedichtje deed maar liever hfln meening weerleggen. De heer Kolijn zou den heer Bom het schrijven willen verbieden. De Grondwet zegt immers dat schrijven en drukken vrij is en heeft ook het recht daartoe als journalist. Misschien komen er wel enkele zinnen in het schrijven van den heer Bom voor, die een weinig schenen te zijn tegen verhooging der onderwijzers, maar men moet eerst een schrijven in het geheele verband nemen en daarna een oordeel vellen. füHÜ Ofschoon daartoe de aanleiding wel was willen wij ons niet bloot stellen aan alk-rlel hatelijkheden, zooals de onderwijzers dat deden. In de eerste plaats zouden wij van ons onderwerp af dwalen en ten andere verzwakking wij ons standpunt. Voorts betoogt men, dat Dr. A. Kuyper heeft gezegd dat de onderwijzers nog nDt hard genoeg schreeuwen. Nu doen zij het wel. Deze woorden zijn echter niet van toe passing op h«t schrijven van den heer Bora, omdat hij hier terdege de meening van Dr. Kuyper is toegedaan. Dus goed begrepen dat het onderwerp van het schrijven van den heer Bom was „On tevredenheid in voorspoed". Vat dit nu ook niet verkeert op Nogmaals mijn hartelijke?, dank aan de redactie der Maas en Scheldebode voor de plaatsing van dit sink. N. N. Veorburg, 23 Februari 1918. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van 22 Februari 1918. J. M. P., 61 jaar koopman te Middelharnis, beklaagd dat hij in den avond van 7 Novem ber 1917 om half zes uur heeft gereden over den overweg van de R. T. M. aan den Hooge Weg te Dirksland op het oogen- blik dat een trein van uit de richting Som- melsdgk naderde waardoor een botsing on vermijdelijk was, waarbij èa beklaagde èn de maatschappij schade bekwam. Beklaagde beweerde dat hij door een al daar staands woning de trein niet zag nade ren, terwijl tevens geen voldoende signaal gegeven was. Getidge Nieuwland, machinist op de be doelde trein verklaarde dat beklaagde de overweg «verstak op 50 meter aifstaud van de locomotief, terwijl hg tevens beweerde voldoende signalen te hebben gegeven. Vol gent zijn meening heeft de beklaagde de trein moeten zie». Getuige Wittekeek eveneens op de machine aanwezig, verklaarde dat slgaalen gegeven waren, ea dat beklaagde zeide, toen het ongeluk gebeurd was: „Ik dacht dat Ik er nog wel evei kon", waardoor hjj dus toegaf de trein opgemerkt te hebben. De ambtenaar vaa het O.M. eisehte in deze zaak f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. H. B., 29 jaar te Stellendam beklaagd dat hg op 3 januari 1918 op den openbaren weg (Mlddeldtjk) vervoerde elf alen e» andere visch welke te klein van afmetingen waren, zalks in 9tr|d met de Visscherfwet. Eisch elf boeten van f 1 subs. 1 dag voor Iedere boete. R. K., 31 jaar te Stellendam beklaagd dat hg op 3 Jan. 1918 in verboden tijd zich be vond met een aalschaar In de nabijheid van een vischwater. Eisch f 10 boete of 10 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen aalschaar. M. L., van Scheveningen(?) Op getuigen verklaring had beklaagde verleden jaar een schip gekocht te Goedereede. Getuige P., was op 28 Maart 1917 medegegaan als knecht om het schip van Goedereede naar Scheve- ningen over te brengen. Dit schip G.O. 1 was niet in dienst van het Rijk, vandaar dat de schipper zich had moeten voorzien van een schiftelijk bewijs va» de Hoofd In specteur geldende voor het bevaren van de Noordzee in verband met de Oorlogszee ongevallenwet. De ambtenaar van het O.M. gezien de weinige bekendheid met deze zaak, tevens gezien de ernst vaa het overtreden feit, wilde geen hooge straf eischen, en veroordeelde beklaagde daarom voorwaarde lijk tot een maand gevangenisstraf. J. K., 33 jaar en L. K., 36 jaarvisschora te Stellendam, beklaagd dat zij op 15 Jan. 1.1. zich hadden bevonden op den Buitendijk van de Woutrina polder, zonder Vergunning, niettegenstaande het duidelijk was verbode* bij daarop geplaatste borden. Eisch ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis. B. v. d. R., 29 jaar, en Adr. v. d. R., 23 jaar visschers te Stellendam geheel als varen. Eisch ieder f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. K., 29 jaar en A. S., 24 jaar eveneens visschers en wonende te Stellendam geheel als voren. Eisch ieder f 5 boete sabs. 5 da gen hechtenis. P. D. K., 39 jaar arbeider te Melissant overtreding Leerplichtwet. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. E. v. D., 35 jaar zonder beroep huisvrouw van A. v. P., te Dirksland alsvoren. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. C. G., 44 jaar werkman te Melissant, even eens overtreding Leerplichtwet. Eisch f 10 subs. 10 dagen hechtenis. F. H., 50 jaar huisvrouw van P. v. M., te Dirksland als voren. Eisch f 8 subs. 8 dagen hechtenis. J. de L., 23 jaar, metselaar te Oude Tonge thans niet verschenen. Beklaagde was ten laste gelegd dat hij op 1 Dec. 1917 in de Magdaienapolder aldaar zich wederrechtel|k toe had geëigend eenig brandhout. Be klaagde verklaarde daartoe vrijstelling te hebben verkregen van den opzichter der polder. De rechter heeft toen ia die zitting een tegenover gestelde verklaring van be klaagde, voorgelezen gedaan tegenover een ambtenaar. In deze zaak, van de vorige zit ting aangehouden werd thans gehoort J. P., 49 jaar opzichter der polder. Getuige ver klaarde gemachtigd te zijn dit hout te ver- koopen als het op den grond ligt. Beklaagde heeft echter enkele meters van een boom afgezaagd zonder vergunning. O. de Br., 52 jaar Brig. Comm. der Rijks- veld werd eveneens als getuige in deze zaak gehoord. Geëischt werd f 10 subs, f 10 dage» hechtenis Uitspraken Woensdag 6 Maart. STELLENDAM,* 25 Februari. De garnalen- visschers vischten in de afgeloopen week 3 dagen, enkelen 2 en weer anderen 4. Gevan gen werd van 30 tot 100 K.G. per dag. Alles werd aan de pellerijen geleverd tegen 25 c. per K.G. Pogingen om een deserteur te ontzetten. Een patrouille, bestaande uit twee man en een sergeant, had bevel gekregen een deser teur te halen van het politiebureau St. Pie- tershal op den O. Z. Voorburgwal te Am sterdam en over te brengen naar de Oranje Nassaukazerne. In de Hoogstraat kwamen uit een tapperij eenige mannen, die het dadelijk de patrouille

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2