Brieven uit het üentrum. KAMEROVERZICHT. LAND- EN TUINBOUW, VERK00P1NGEN. bij den aschhaard verbannen worden. Ziehier hoe er met de éène-school-voor- hllen en de theoretische gelijkheids-Idee, die hèm den besten onderwijzer acht, die te allen tijde z'n g&nsche klasse in den bepaalden tijd „op peil" brengt alsof het aanbren gen der „leerstof" gelijk staat met water-in laten door een schutsluis in 't bassin wordt afgerekend, als de commissie betoogt „dat onze tegenwoordige schoolindeeling psychologisch onjuist en maatschappelijk ongewenscht Isdat sociologisch een afsplitsing intellectueel hoogstbegaafden naast een practisch en philantropisch wen- schelijk afzondering der intellectueel laagst- bescbaafden wenschelijk is en dat zoowel school als maatschappij 'n splitsing der mid denstof naar bizonderen aanleg en beroeps keuze, de sexe-verschillen hierbij in het oog houdend, dringend eischen". Ja, ja, dat is stadhuislatijn 1 Ik wéét het wel Maar wordt hier niet, zonder een woord van den hoogen God te reppen, tóch feite lijk erkend, dat 't geen de nier.sch wórdt in hoogsten instantie afhangt van wat God in hem heeft gelégd ett dat zich opvoeding en onderwijs daarnaar schikken moeten En dan, wat bizonderheden aangaat 'k Doe maar weer één greep „Plant- en dierkunde zijn voor onze groo- testads-kinderen alleen kunstmatig tot ora- gevings wetenschap te maken. Op bet cogenblik is dit geheele natuurknnde-onderwijs één groote misluk king, een krachtverspilling en tijdverknoe- ing En wat is er mee gedweept I Wat is er niet 'n pressie uitgeoefend op de onderwijzers, om toch vooral veel aan natuurkunde „te doen" op de lagere school. Nu moet men 't goed verstaan. Dit „rapport" ligt geheel buiten onze prin- cipiëele lijn. Met geen enkel woord wordt hier God in de opvoeding erkend of ook maar op den machtigen invloed der religie gezinspeeld, daar niet van. Maar scherper veroordeeling van de rich ting, waarin de oude godiooze paedagogiek ons lager onderwijs dreef, hebben we zelden gezien. En daarover verheugen we ons. UITKIJK. 40 kiezers in een district; thans zullen er slechts 25 kiezers in een kieskring noodig zijn, terwijl de kieskringen wel vijf- of zes maal zoo groot z$n als een district. Verondersteld dus, dat in elke kieskring slechts 25 van die kiezers zijn (en dat zal wel!) dan zfjn er over het geheele land 18 maal 25 is 450 kiezers en dan kan de candidaat op de lijst voor het geheeleland voorkomen. Natuurlijk is het dan nog de groote vraag, of die candidaat zal gekozen worden. Intusschen is het niet anders dan groote verbrokkeling, 't Is van harte te hopen dat de onze A. R. mannen aan dat beginselloos gescharrel niet zullen meedoen. Inmiddels is het Centrale convent bij el kaar geweest. Het voorstel van het centraal comité in eiken kieskring drie iijsten gaat niet door. Over het geheele land krijgen wij drie lijsten. Verschillende kieskringen wor den vereenigd tot een lijst. Dus nu aan den electoralen arbeid. KiesvereenigingenMet nieuwen moed en lust Het was natuurlijk weer het oude liedje. Ik kreeg de avondbladen in mijn handen. En getrouw stond in het Nieuws v. d. Dag, in het Handelsblad, in de N. Rott. Courant een verslag van het Centrale convent. En het blad waaraan ik werk, een A. R. dagblad (mfjn hoofdredacteur was n. b. zelf ter con vent geweest!) had niets. Natuurlijk niet. Dat is de afspraak. Eerst nu mag worden geplubliceerd. Moeten we daar nu altijd op stuiten, op die ja, het is geen mooi woord, maar 't is zoo, op die verraders Zijn het ontevredenen of worden ze bekoord door het lieve geld Ik hoop, dat het het eerste is. Dat zij zich dan beteren't Is schande, dat het gezegd moet worden 1 Ik kijk tn'n velletjes eens na: m'n brief is vol. Ik moet ophouden. Hartelpe groeten, je vriend „HAKA." XIX. Amice I Eerlijk moet ik bekennen, dat ik zoo nu en dan de kluts kwijt begin te raken. Je moet dat a.u b. niet verkeerd opvatten, want dan begrijp je mij misschien niet. Als ik nu zeg, dat ik de kluts wat kwijt ben, heb ik het oog op de politieke partijen in ons land. Zooals je weet, hadden we een S. D. A. P. welbekend. Daar naast was een 8. D. P. ook welbekend. Denk maar om de proclamatie tot algeraeene staking» en demonstraties. Tusschen twee haakjes: denk maar niet dat het afgeloopen is met de relletjes. Ik vrees dat ze nog wel eens zulien terugkeeren. Zoo juist lees ik in het Handelsblad, dat de Wqn- koopianen onder voorzitterschap van David Wijnkoop zelf Zondagmorgen in „Believue" te Amsterdam een demonstratief congres hebben gehouden, waar de verschillende za ken nog eens ampel werden besproken. En zeker, het slot van het verslag zegt wei: „de menigte ging kalm uiteen" en dat ga- loof ik graag, maar ik kan je verzekeren, dat in de harten weer heel wat ontevredenheid ter neer is gegooid, die, 't zij vroeg of laat, tot uitbarsting komt. In verband met dit con gres nog iets. Misschien herinner je je nog wel dat nd de aardappelrelletjes van verleden jaar in de hoofdstad, burgemeester Tellingen het houden van optochten had verboden, een zeer wijze maatregel overigens. Want al zijn de demonstranten op zichzelf al heel kalm er zijn altijd kwajongens en op rellet jes belusten, die de gemoederen opzweepen en dan zijn de gevolgen niet te over zien. Wat doet nu de burgemeester. Op aan drang van de S. D. A. P. heeft hij de zwak heid dat verbod in te trekken Zoodat de herhalingen van verleden zomer binnenkort zeer wel mogelijk kunnen zijn. Wat een on vergeeflijke zwakheid! Of hij ook in socia listische wateren verzeild is geraakt! Krachtiger daar tegenover is de houding van Mr. Zimmerman, den Rotterdamschen burgemeester, die ze ook had verboden. Ook hem wordt verzocht het verbod in te trek ken, maar hij weigert het en handhaaft het ten krachtigste. Dat is tenminste het bewind in handen houden Natuurlijk ben ik oudergewoonte weer ge heel van onderwerp afgedwaald. Ik zal dus maar gauw terugkeeren. We hebben dus een S. D. A. P. en S. D. P.; en nu is er een andere partij gekomen die zich zeer bescheiden aandient onderden naam van socialistische partij (S. P.) Hoofd dier partij is een redacteur van de „Tele graaf" dezelfde die verleden jaar geld zou hebben aangeboden, „om relletjes te maken". Statuten en huishoudelijk reglement is er reeds. De partij is geconstitueerd I Natuurlijk ook reeds een program. Leden zijn ontevre denen, zoowel uit de S. D. A. P. als de S. D. P. Zuilen die heeren nu de rellettes in „op tima forma" gaan maken? 't Is te hopen van nietMaarik ben er wel wat bang voorDe groote menigte is nu eenmaal niet te overtuigen, dat men er niet komt met demonstreeren. Neen, door de volksvertegen woordiging in de Kamer wordt aangedron- gen op betere voorziening. Klemmend moeten de puntjes op de i's worden gezet. Maar geen demonstraties, geen optochten, geen relletjes, laten we dat voorop stellen"Zoo- als van zelf spreekt brengt dat alle tongen in beroering. Donderdag a.s. begint zeer waarschijnlijk in de kamer het levensmidde lendebat. Min. Posthuma zal het niet gemak kelijk hebben! Om weer terug te komen op mijn „de i kluts kwijt raken" ga ik verder en spreek weer de politieke partijtjes, die tegenwoor dig worden opgericht. Het krioelt er gewoon i van, 't is of ze uit den grond worden ge- I stampt De Evenredige Vertegenwoordiging maakt dat reeds heel gemakkelijk. Want het indienen van een candldatenlijat zal dan ook vrij gemakkelijk zijn. Vroeger waren om een candidaat te stellen noodig Een mensch is maar een mensch, zegt een volksuitdrukking. En dat is volkomen waar. Dat is ook in obs Lagerhuis [gebleken. Want wat daar is afgespeeld, is zoo won derlijk, zoo onbegrijpelijk, dat we even heb ben getwijfeld om de houding van Minster Cort v. d. Linden. Als iemand ter wereld ons tegengevallen is, dan is het de oude Cort. Eerst behandelen we den dag van glorie, als we het zoo eens mogen uitdiukken. Den dag, waarop Cort de linkerzijde geheel tegen zich kreeg en rechts mee. Dat was de dag, waarop Z. Ex. de ver schillende sprekers beantwoordde. .Enkele punten uit die rede zullen we even aanstip pen. Hij ontkent, dat de regeering gebruik maakt van haar buitengewone positie. Con flicten met de Kamer moeten zooveel moge lijk worden voorkomen. Maar hij achtte de regeering daarvoor niet verantwoordelijk. De heer Troelstra kreeg tot antwoord, dat dit ontwerp voor saiarisregeiing niet in strijd is met ons parlementair stelsel. Dan komt de Min. bij de bezwaren tégen het eigen lijke onderwerp zelf. Gezegd is: het bizonder onderwijs zal meer bij dit ontwerp gebaat zijn dan het bizondere. De minister, dat de openbare onderwijzers 1 millloen gld. meer zullen krijgen en de bizondere 1.9 millioen. Maar dat geeft niets. Er is (zei de Min. echt pacificistischgeen verschil meer tusschen openbaar en bizonder onderwijs. Allebei zijn het deelen van het Volksonderwijs. Niet ik, zegt hij, heb de schoolstrijd meer opgerakeld, maar de heeren die ten onrechte het verband tusschen dit wetsontwerp en art. 192 hebben gelegd. Ook is het omhangig wetsontwerp geen aalmoesgeverij. De Minister erkent, dat onder de onderwijzers een ontevreden stemming heerscht, wat te begrijpen is. Dan wordtMin. Treub ontmaskerd, op een vergadering van onderwijzers, nog niet zoo heel lang geleden heeft hij n.i. ge zegd, dat het schande is, dat de verbetering der salarissen zoo lang uitblijft. En wat is nu het geval, nu hij Min. van financien is Nu komt de premier vertellen, dat hij zeer moeilijk de 3 millioen gulden, die noodig zijn voor het ontwerp, van Treub vast heeft kunnen krijgen. Geen wonder, dat in de Kamer beroering kwam. Hiermee hebben we het voornaamste uit de rede van den Minister aangestipt. Over de replieken, die niets nieuws be vatten zullen we verder zwijgen. Den volgenden dag was Min. v. d. Linden juist omgekeerd. Toen werden n.i. de arti kelen behandeld, waarbij verschillende amen dementen kwamen n l. van de heeren Ketelaar (V. D.), Van der Molen (A. Ren Oto (U. L.) En nu de zwakke houding van den Minister. Het amendement Van der Molen wordt onaannemelijk verklaard. Het zou zeer bizon- der gunstig voor onze onderwijzers geweest zijn. Dat amendement-Ketelaar ontraadde hij ten sterkste. Vrienden had de Minister nu niet meer. Want hij kreeg zoowel rechts ais links tegen over hem. Over de geheele Kamer ging een atmosfeer van ontevredenheid, die verschil lende leden als Kooien (R.K.) en \an Wijn bergen (R.K.) lieten blijken in hun woorden. Maar tot verandering was de Min. niet te bewegen De stemmingen over deze amendementen werden tot later uitgesteld. De Indische begrooting. Ja, daarover zijn we voor (medio Febr. al over begonnen. Dat is verbazend vlug, maar we meenen het niet 1 Alles wat besproken is, zullen we niet behandelen. Want wat naar voren werd ge bracht is een getrouwe herhaling van wat ieder jaar wordt gezegd, aoodat het o.i. voor onze lezers vervelend zon zijn. Het spreekt vanzelf, ,dat de specialieiten als Bryandt (R. KScheurer (A.R.) en Men- dels (S. D; A. P.) weer het woord voerden. Eerstgenoemde is o.m. een groot voorstan der van zelfbestuur voor Indië, maar hij waarschuwde tegen haastwerk. Hij vindt, dat de Indische bevolking er nog niet rijp voor is. De heer Schreurer neemt het nog eens op voor een opiumverbod. De opiumregie moet verdwijnen. Meer zullen we er niet van vermelden. Het andere gesprokene was van niet veel heteekenis. Geitenfokkerij. De Bond van Geltenfokvereenigingen in Zuid-Holland hield 16 Febr. 1918 een buiten gewone algemeene vergadering te Rotterdam. Het hoofdpunt der agenda was de be spreking van het voorstel van den Directeur- generaal van den Landbouw, tot het vormen van een Provinciale Regelingscommissie, te zamen met den Provincialen Bond van Gfv. in Z.-H. en den Roomsch Katholieken Bond van Gfv. in Z.-H. Deze Regelingscommissie zou dan tot taak hebben het regeeringssubsidie onder de aangesloten Gfv. te verdeelen. De Regeering is namelijk ongezind in twee of meer bonden afzonderlijk subsidie toe te kennen om de spitsing in afzonderlijke bonden niet in de hand te werken. Langdurige en uitvoerige gedachtenwlsse- ling had over dit voorstel plaats. Algemeen betreurde men, dat ook op het gebied der Gfv. samenwerking in één Bond en zijn afdeelingen niet langer mogelijk was, doch de Katholieken zich afscheidden in afzon derlijke vereenlgingen en zoodoende samen werking met andersdenkenden ook op dit terrein niet langer mogelijk bleek. In vele kleinere plaatsen met gemengde bevolking zal dit aanleiding geven tot ver deeldheid en versnippering van kracht. De meerderheid der vergadering besloot zich te schikken in de omstandigheden, nadat het punt door den voorz. Dr. Bakkeren den heer Bos was toegelicht en de heer van Eek enkele prsctische wenken had gegeven voor de uitvoering. De bezwaren van andere zijde ingebracht, o.a. door den heer Bora en den secretaris werden door de meerderheid niet gedeeld of niet onoverkomelijk geacht. Met 34 tegen 18 stemmen volgde de ver gadering het advies van Ds. Cramer, om in beginsel tot samenwerking te besluiten en af te wachten hoe dit in de toekomst zal werken. In elk geval zal de Regelingscommissie rekening dienen te houden met het werkplan door den Provincialen Bond vastgesteld. Nadat Ds. Cramer tot secretaris-penning meester was benoemd in de plaats van den heer Fr. Monchen, die bedankte, werden als leden van dezen Bond in de Regelingscom missie gekozen de heeren Marbus, Cramer en G. van Eek de laatste als lid buiten het bestuur. Met 3 leden van den R. K. Bond zal deze commissie onder voorzitterschap van den Directeur-Generaal van den Landbouw be schikken over het Rijkssubsidie. Vervolgens gaf Dr. Bakker toelichting van het fokreglement en de instructie voor Bok- houder en Controleur. De aangesloten afdeelingen kunnen voor f 16, den halven prijs, tatoeëertuigen van den Bond ontvangen om de lammeren te merken. Bij de rondvraag nog eenige discussie over het ruilen der bokken. (Part. Corr.) Bereiding van „Noodvoer". Wij wezen de vorige week op de steeds grooter wordende moeilijkheden, waarmee de varkensmesterij plaats heeft, en in verband daarmee op de enorme prijzen, die moeten betaald worden voor de nog in den vrijen handel zijnde artikelen. Thans willen we een enkel woord zeggen over het „noodvoer", dat op initiatief de Regeering zal worden gefabriceerd uit allerlei afvalstoffen, en dat aan de varkensmesters tegen zoo billijk mo gelijke prijzen zal worden verstrekt. Vroeger deelden we reeds mee, dat het aan prof. H. P. van Calcar te Leiden was gelukt een var kensvoer saam te stellen uit verschillende minderwaardige stoffen, zoowel afval ais andere. De fabricatie geschiedde in een proefinstallatie, tot weiker inrichting de Re geering den noodigen steun had verleend. Toen de resultaten bevredigend bleken, heeft de Minister zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat speculanten zich van deze zaak meester zouden maken. Hierdoor toch zou niet aileen de kwaliteit allicht worden geschaad, maar ook de prijs meer dan ge- wenscht was, worden opgevoerd. De Minister wilde dus de Regeering de leiding doen be houden en het toezicht geven aan een Cen traal lichaam. Er werd daartoe een commissie benoemd, die den langademigen naam draagt van„Commissie belast, met het toezicht op de bereiding van veevoeder uit afvalproduc ten." Voorzitter dezer Commissie is genoemde Professor Van Calcar. Hem staan ter zijde een 5-tal leden, waaronder de Directeur van het Proefstation te Wagenlngen dr. B. R. de Bruin. Een 8 h 10-tal fabrieken zullen inwerking worden gesteld, waar de droging en menging zal plaats hebben, o.m. in Amsterdam, Rot terdam, Groningen, Arnhem, Helmond en Breda. De grondstoffen moet komen uit de keukens der groote gemeenten, uit slacht plaatsen, voorts uit boerderijen, waarvan b.v. de kleine aardappelen betrokken kunnen worden, en de tuinderijen. Al wat maar eenigszins waarde als veevoeder kan hebben, dient te worden benut. Samenwerking van verschillende krachten, in de stad en op het platteland, is dus noodzakelijk. De Regeering verdient in deze lof voor haar pogen, om hiervoor den boer-varkensmester bruikbaar te maken véél, dat anders verloren gaat of minder nut doet. En erkend moet Worden haar goede bedoeling, om de zucht naar winst buiten te sluiten: de fabrikant is de bereider (droger, maler, vermenger) tegen een door de Regeering vastgestelden prijs, en deze levert de bereide producten aan den boer eveneens tegen een bepaalden prijs. Prijsopdrijving 't zij door den handel, 't zij door den boer zelf is buitengeslotenver- valsching kan evenmin geschieden. Wij moeten nu afwachten, in hoeverre de varkensmester nu werkelijk van dit „nood voer" zal profiteeren. De „schillenboeren" die in de groote stad de schillen ophalen voor hun koeien (om Amsterdam zoo vertelt de landbouwmedewerker van het N. v. d. D. worden 6 k 700 koeien met keu kenafval gevoerd) zijn met deze vinding na tuurlijk niet ingenomen. Maar het mindere moet thans vooral voor het meerdere wijken. C. B. Zaterdag 23 Februari, bij afslag, des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, van Een perceel Bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland, aan den Breedenweg en aan het eerste lietje, kad, sectie D. No. 795, groot 41 aren, 90 centiaren of 274 roeden Voornsche maat, verhuurd tot 11 Nov. 1919 aan-de Wed. Kr. Westdijk Klz. c. s. éf37, per jaar; ten verzoeke van MejuffrouwenM. en J. de Graaff te Dirksland. Notaris VAN DEN BERG. Op Zaterdag 23 Februari bij afslag, des avonds 6 uur te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek van: a. 1.90.90 H.A. of 4 g. 47 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den poider het West Nieuwland, aan den Groeneweg, kad. Sectie A no 54, genaamd „de Vier gemeten", in 2 perceelen en com binatie, verhuurd tot 11 Nev. 1921 en wel: de Zuidelijke 2 meeden aau Joh. Fikaart k f 163,75 per jaar en de Noordelijke 2 meeden aan Joh. Both k f 165,10 per jaar, b. 0.95.28 H.A, of 2 g. 22 R. V. M. boHwiand te Goe dereede in den Plaspolder, kad. Sectie B no 305 en 306, in 2 perceeien en combinatie, verhuurd tot 11 Nov. 1921 en wel: Sectie B no 305 aan W. r. d. Bok k f 71,77 per jaar en Sectie B no 366 aan Leendert Breen Jbz. i. f 68,72 per jaar. e. 2.12.00 H.A. of 4 g. 185 ft V. M. bouwland te Ouddorp In den Ouden Oostdijk aan den Miédeldijk, kad. Sectie C no 128 en 129, verhuurd tot bloot- schoof 1925 aan Klaas Grin wis K.Tz. k f 323,86 per jaar. Notarissen W. H. VAN BILDERBEEK te Dordrecht en VAN DEN BERQ te Qeedereede. Op Zaterdag 23 Februari by afslag, des avonds 6 uur te Ouddorp in het loge ment Akershoek, van een perceel beuwiand te Ouddorp, in den polder het Oudeland na bij den Brecdeweg, kad. Sectie D Na. 387, groot 67 aren 60 centiaren of 1 gemet 1411/* Roeden V. M., verhuurd tot blootschoof 1919 aan Klaas Hameeteraan Cz. k f 06.— per jaar, ten verzoeke van den Heer C. J. H. van den Broek te Heemstede. Notaris VAN DEN BERG Maandag 18 Februari 1918, veiling, en Maandag 25 Februari 1918, afslag, telkens des middags 12 uur In het Hotel „De Nymph" te Brielle, van: het Huls met Schuur, bljschu- ren, tuin, boomgaard en weiland onder de gemeente Roskanje in Stuifakker, groot 98—40 roeden (erfpachtsrecht) waarbij waarschijnlijk over te nemen drie bunders huurland. Erfpachtscanon ruim f 10,— per jaar. Aanvaarding terstond. Breeder bij biljetten omschreven. Inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen geven de eigenaar de HecrC. Poldervaait Bzoon te R^ckanje en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Zaterdag 23 Februari 1918 des voor- middags 10 aur op het terrein aan de Openbare Lagere School aan den Oostdfjk te Den Bommel van aannemers materialen, w.o. stellingpafen, planken, touwen, bulxams, steen- en schuierwagens, kalkkuipen, schaaf bank, baddings, planken, latten, ijzeren ankers met beugels, draadnagels, een houten loods enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Zaterdag 23 Feb. 1918. 's nam. 1 uur, te Stellendam op „Even Buiten" van Meubi laire goederen, twee boomen, twee brugleg- gers enz., behoorende tot de nalatenschap van wijlen den Heer Matthijs de Geus. Om contant geld. Notaris VAN DER SLUYS. Verhuring bij inschrijving naar de Beneficie voor den tijd van 10 jaren, direct ingaande van 1.24.20 H. A. (2 gein. 211 r. V. M.) bouw land aan den Dulvenwaardsehen dijk te Nieuwe Tonge, in den polder Duivenwaard, zijnde de z.g. Stoofwei. De jaarlijksche pacht bedraagt f 50 per 0.45.92 H. A. of Voornsch gemet. Ondergeteekende Inschrijvingsbiljetten moe ten worden ingeleverd ten kantore yan Nota ris P. A. van Buuren te Middelharnis voor of op 25 Februari 1918. Ten verzoeke van Mej. de wed. Dingenus Breesnee te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN.j Dinsdag 26 Februari 1918 voorn. 10 uur. Verhuring voor 4 jaren, der dijken, gorzen en visscherijen der Ambachtsheerlijkheid Grijsoord, bij A. T. Waare <5 Zonen, te Onde Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 27 Februari 1918, afslag, des 's morgens elf uur, in het Hotel „De Nymph" te Brielle, vande Kapitale Bouw manswoning met schuren, erf en tHin onder de gemeente Zwartewaal bij het dorp en diverse perceelen Bouw- en Weiland, te za men groot 9-98 40 buuders, waarvan 7-94-64 bunders onder de gemeente en in den polder Zwartewaal en 2-04-00 bunders onder de gemeente Heenvliet in den Westen Zuid hoek van de Ee. Alles terstond in genot en gebruik te aan vaarden. Inmiddels uit de hand te koop. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Woensdag 27 Februari des avonds half zes te Stellendam in het Logement van Troost, verhuring bij inschrijving voor het seizoen 1918 van 21 perceelen Hoverijland onder Stellendam in kavels 12 en 24 van den Adrianapolder en kavel 35 van den Een- drachtspolder, om met aardappelen of ajuin te beteelen. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 27 Februari 1918, 's voorm. 10 uur, te Sommelsdijk, in den polder het Ondeland, aan den Kleiburgschen weg, van 7 paarden, 21 stuks vee (waaronder 7 melk koeien en 2 kalfschotten), eenige kippen, Rijtuigen, Landbouw-, Schuur-, Stal- en Melk- gereedschappen enz. ten verzoeke van den Heer D. D. Kastelein lz. te Sommelsdijk. Notaris VAN DER SLUYS. Woensdag 27 Februari 's middags half twee nur te Stellendam bij de Ned. Herv. Kerk, om contant geld, van 14 groote Iepen- boomen om te rooien zeer geschikt voor werkhout. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 27 Februari te Stellendam in het Logement van de weduwe Knöps, bij inzet en op Woensdag 6 Maart te Stellendam in het Logement van Troost bij afslag, tel kens des namiddags 3 uur, van 5.61 10 H.A. of 12 G. 65'/» R. V. M. Bouwland te Stellen dam, zijnde kavel 5 van den Adrianapolder, in 3 perceelen, combinantiën en massa, ten verzoeke van Mevrouw Bebelaar- de Leuw te 's Gravenhage. Dadelijk deor de koopers In eigen gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 28 Februari 1918, 's avonds 6 uur, te Stellendam, ter herberge van Mejuff de Wed. J. G. [Knöps, afslag van Een huis met schuurijes, erf en grond, te Stellendam, in den elfden kavel van den Eendrachtspolder, kad. ..Sectie B. nommer 1191 groot 02 Aren, 61 centiaren, ten ver zoeke van de Erven van wijlen den Heer M. de Geus. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 28 Februari 1918, des v.m. 10 uur, ten verzoeke van en op de bouw- wonlng bewoond deor dhr. J. A. Slis Dzn. aan de Langstraat te Ooltgensplaat, (Tram station Achthuizen), verkoop van uitmun tend le klasse Stamboekpaarden en Stam? boekvee (15 paarden en 30 stuks hoornvee) rijtuigen, wagens, machines, landbouwgereed schappen en verdere roerende goederen. Notarissen J. VAN ISPELEN te ©ude Tonge en Mr. A. MiJS te Rotterdam. Op Donderdag 28 Feb. 1918 's voorm. 10 uur te Dirksland aan de Tuinstaat, van een Merrlepaard, meienwagen, koekbreker etn partij zakken, 2 kachels enz. ten verzoeke van den Heer L. van de Gevel. Notaris VAN DER SLUYS. Op Zaterdag 2 Maart by afslag, des namiddags 4 nar te Ouddorp, in het Logement van Akershoek vana. 1.12.10 H.A. ef 2 G. 131 R.V.M. bouwland te Oudderp In het West Nienwland In den Noerdheek, kad. Sectie A ne. 28, verhuurd tet U November 1920 aau M. en C. Witte Fz. if 121 per jaar b. 79 ares ef 1 G. 216 R.V.M. beuwiand te Oudderp In het Weet Nieawlaad la deu Zaid- heek, kad. S eet ie A ne. 441, verhuurd aan C., J. eu KI. Tanes Klaaszsaea, tet 11 No vember 1921 k f 108 20 per jaart. 9.57.80 H.A. of 1 771/» R. V. M. beuwiand te Oad- derp ia dea polder het Oadeland, aan het Kraliagerd(|kje, genaamd „Krabhelaad", kad. Sectie D ne. 824, verhaard tot 11 Nevember 1920 k f70 per jaar aan Abel Meijer Fz. d. 2.31.60 H.A. of 5 G. 13 R.V.M. bouwland te Ouddorp In het ©ude Nieuwland, genaamd „de Kavel", kad. Sectie B no. 399, verhuurd aan Corn. Santifort H.Jz. tot 11 November 1920 k f 150 per jaar, in 2 perceelen en combinatie, ten verzoeke van den Heer L. Buth te Oude Tonge. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 6 Maart 1918 des voormid dags 16 uur aan de Oostelijken Achterstraat te Sommelsdijk. Levende Have met volledige boereninspan. Tenverzoeke van den heer Klaas de Graaff te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 7 Maart 1918 inzet en Op Donderdag 14 Maart 1918 afslag beide dagen des nammiddags 3 uur in Hotel Spee te Sommelsdijk, van A. 4.42.10 H.A. (9 gemeten 189 roeden Voorn sche maat) bouwland aan den Kruis of Vroon- weg in den peider het Oudeland onder de gemeente Middelharnis kadaster Sectie G nummers 2, 3, en 4. In huur by den Heer L Zeedfjk te Som melsdijk tot blootschoof 1921 voor f 311.22 per jaar. B. 2 13.80 H.A. bonwland aan den Sehen- kelweg In den Heerenpolder onder de ge meente Oude Tonge kadaster Sectie B. num mers 193 en 753. in huur by den Heer J. Th. de Laat te Oade Tonge tot blootschoof 1921 voor f 167.68 per jaar. C. 7.17 80 H A. (15 gemeten 189 roeden Voornsche maat) bouwland en watering aaa den Westdyk in dea poider Diederik onder de gemeente Melissant kadaster Sectie A nummers 349-350 en 351 en 787 benevens de meedeeigendora naar rato der bundertal- len in 19.49.19 H.A. (42 gemeten 133 roeden Voornsche maat) gorzen dykweiland slik en watering kadaster Sectie A nummers 4S8- 469-470-721-722-723-724 en 725. In huur by den heer J. A. Struik te Me lissant tot blootschoof 1921 voor f 501.85 per jaar. D. 4.91.30 H.A. (10 gemeten 210 roeden Voornsche maat) bouwland en watering aan den Westdyk in den polder Diederik onder de gemeente Melissant kadaster Sectie A nummers 438-439-440 en 668. In huur by den heer A. v. d. SIttys te Dirk sland tot blootschoof 1921 voor f 467.— per jaar. E. 10.85.— H.A. (23 gemetca 186 roeden Voornsche maat) bouwland aan de Westdyk en den Sehenkeldqk ia den polder Diederik onder de gemeente Melissant kadaster Sectie A nummers 442-443-444 en 643. In haar by den Heer J. M. van Eek te Herkingen tot bleotschoof 1921 voor f 1033.— per jaar. Breeder omschreven bq notitien, gratis ver krijgbaar ten kantore van den notaris Leu- vehaven 107 te Rotterdam. Notaris Mr. A. MIJS. 13547 Zaterdag 9 Maart by Inzet en Zaterdag 16 Maart by afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek I. ten verzoeke van Mevrouw de wed. J. Mp Dz. te Oude Tonge van 1.61.20 H. A. of 3 Gem. 153 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den polder het West Nieuwland aan den Groenendyk, kad. Sectie A. nos. 501 en 502 voor het geheel verhuurd aan Willem Mas tenbroek Mz. en Klaas Meyer Jz. tot 11 No vember 1919 f 181.821/» per jaar, In 2 per ceelen en combinatie; II. ten verzoeke van Mej. M. Mys te Oude Tonge van 0.74.80 H. A. of 1 6. 189 R. V. M. bouwland en uitpad te Ouddorp in den polder het Oude land aan het tweede lietje, en den Breeden weg kad. Sectie D. nos. 798 en 799 verhuurd tot 25 December 1918 aan Pieter Breen Ja- cobszoon k f 45.61 per jaar. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 9 Maart by inzet, en Zaterdag 16 Maart bij afslag telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek van 1.05.10 H. A. of 2 G. 861/» R- V. M. bouwland, te Ouddorp in het West-Nieuwland, aan den Groenenweg, kad. Sectie A. No. 50, ten verzoeke van den Heer J. de Kluiver te Nymegen. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 13 Maart ter herberge van C. van der Velde te Herkingen, by Inzet, en Op Woensdag 20 Maart ter herberge van J. v. Putten aldaar, by afslag, telkens des nam. half vier: 2.02.20 H. A. of vier Geme ten 125 Roeden Voornsche Maat bouwland te Herkingen In den St. Elisabethspoldert

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2