1mb- ei tuinbouw. plaatselijk mmwb ingezonden STUKKEN. 8emen8d NIEUWS. kerk Ei school flSSOHEifj. LAATSTE BERICHTEN. 1918 en dat tijdens dien geldigheidsduur de aflevering op genoemden bou kan worden verzocht van twee liter petroleum. Uitdrukkelijk wordt onder de aandacht ge bracht, dat in het aangegeven tijdvak op voor afgegane bons niet meer mag worden geleverd, terwijldit ook niet mag geschieden op volgende. De petroleumdistributiekaart is uitsluitend ten dienste van het gezin van hem, op wiens naam zij staat. Zij mag niet door of voor anderen gebruikt worden, op straffe van in trekking, onverminderd de straffen bij de Distributiewet 1916 bepaald. Het is verboden bons af te geven, zonder daarvoor petroleum te ontvangen. Petroleum mag uitsluitend wor den gekocht bij den leverancier, op de distri butiekaart vermeid. Het is aan den houder eener distributie kaart verboden deze aan een leverancier in bewaring te geven en het is een leverancier verboden zoodanige kaart in bewaring te nemen. Sommeisdijk, 16 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling regeeriagsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn: Op bon no. 62: BRUINE BOONEN, tot een gewicht van 0,25 K.G. Op bon no. 63: GROENE ERWTEN, tot een gewicht van 0,25 K.G. Sommeisdijk, 16 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Paardep een. De heer W. C. Fiege Jr. te Tiel, adviseur van de paardepeenteiers op het eiland Over- flakkee heeft de bemiddeling ingeroepen en verkregen van enkele Tweede Kamerleden, onder wie jhr. De Muralt. Deze heeft aan de N. V. Bieta te Rotterdam het volgende tele gram gezonden „Een groot aantal van mijn vrienden, land bouwers uit Flakkee zijn bevreesd, dat de paardepeen, die zij voor 15 Februari nog aanbieden, niet voor April door Bieta uit handen van de verkoopers zal kunnen wor den overgenomen. De peen, voor 15 Februari aangeboden, loopt kans na 1 April te verrot ten, indien zij werkelijk niet voor 1 Aprii door Bieta is weggehaald. Wie draagt nu de risico Is het niet mogelijk, speciaal voor FJakkee, dat de peen, die aangeboden wordt voor 15 Februari, dan ook direct voor reke ning van Bieta blijft liggen? Blijkt dan on verhoopt, dat Bieta voor 1 April niet kan vervoeren, dan lijden de landbouwers toch geen verlies. Ook sn verband met krimp is de overneming bij aanbieding geweaseht. la dat geval zuilen de landbouwers genoegen nemen met den vastgestelden prijs. Ik sein opzettelijk aan u en nog niet aan den minister, omdat deze het op het oogen- blik bijzonder druk heeft. Kunt u de zaak niet oplossen, dan zai ik mijn toevlucht moe ten nemen tot het stellen van vragen of het behandelen der zaak in de Kamer, wat Ik veel liever niet dos". De N. V. Bieta heeft hierop o.a. het vol gende geantwoord. „Het spijt ons wel, dat wij uw verzoek niet kunnen inwiiiigen om de Flakkeesche peen onmiddelijk voor onze rekening te ne men. Dit voorstel is van zoo ingrijpenden aard en heeft zoo verstrekkende gevolgen, dat wij het onmogelijk In overweging kunnen nemen. Het zal u genoegzaam bekend wezen, dat de N. V. Bieta de peen koopt ter distributie aan veehouders. Onze werkwijze is er daarom op ingericht, dat de verbouwer de peen levert in het schip, terwijl de kooper ze tezelfder tijd ontvangt, dat ze ingeladen wordt. Volgens uw voorstel nu, zou depeendoor ons ontvangen worden op hetoogenblik.dat ze aangeboden wordt. Wij kunnen ze onmo gelijk op die voorwaarden aan de veehouders overdragen en zouden dientengevolge het risico van bederf, mogelijk ook van transport enz. krijgen, gedurende den tijd, die verloopt tusschen koop en inlading. Daarop zijn onze financiën niet gebaseerd, temeer omdat dit risico met het o@g op bederf in het voorjaar verre van denkbeeldig is. Mocht u hiertegen willen aanvoeren, dat nu de verbouwer dat risieo draagt, dan merken wij ten eerste op, dat hij als eigenaar beter voor bederf van zijn product kan waken dan wij, die plotse ling voor ontzettende massa's zouden gesteld worden, maar verder ook, dat het zijn eigen verkiezing is geweest, de peen' zoo lang achter te houden en daardoor oorzaak geweest is, dat duizenden veehouders gedu rende December, Januari en ook thans nog zonder het artikel voederpeen hebben geze ten, tot schade, zoowel van melk- als van vleeschproductie als tot verlies van arbeids kracht der paarden. Wij hebben hun toegezegd, dat de peen ons 14 Februari aangeboden, uiterlijk einde Maart zal afgenomen zijn doch verder kunnen wij niet gaan-'. De telers zijn besloten met het oog op het rot men spreekt van 60 pet. rot ver gunning tot drogen te vragen. Lukt dit, dan zijn zij tot onmiddellijken verkoop tegen ver hoogde prijzen bereid. De voorraad op Flakkee alleen wordt ge schat op nog f80ü.000 H.L. N. R. Ct. Pe broodkaart vam Siel 41ste iljclvaëi. loopt van i&ofider^iair 14 lot en mnei Zondag 24 Fe&ruar.a.§. SOMMELSDIJK. Te beginnen met Zaterdag a.s. zal bij die winkeliers, die het voor hunne ramen hebben bekendgemaakt, regeerings-sa- jet verkrijgbaar zijn, uitsluitent op'bons. In het huis wijk C. no. 7 is de besmet telijke ziekte Diphtheritus uitgebroken. M1DDELHARNIS. Na een verblijf van 7 jaar in Ned. Indië is Zaterdag den heer R. Gous- waart bij zijn familie aihier aangekomen. Onze vroegere dorpsgenoot den heer K. van der Valk heeft de vorige week met gunstig gevolg examen afgelegd voor Assis tent-Conducteur der posterijen. De centrale proeftuin heeft in 't jaar 1917 weder met succes gewerkt. Van de f 4000 is thans f 2000 afgelost. Terwijl er totaal nog f 650 in kas is daar de eigenlijke schuld f 1300 is. f DEN BOMMEL. Van de dorschmachine van K. Campheus te Ooitgensplaat staande bij den landbouwer J. C. Bons alhier, is een drijfriem ontvreemd hebbende een waarde van f 400.— Zij die wegens het onvoldoend aantal aanwezig zijnde wittebroodkaarten verleden week bij de uitreiking van broodkaarten daar voor bruinbroodkaarten hebben ontvangen kunnen die deze week alsnog ter Secretaris voor wittebroodkaarten verruilen. Deze week werd van de houders van varkens door den Gem. veldwachter een op gave verlangt van de bij hen aanwezige var kens. OOLTGENSPLAAT. in de week van 18 tot 23 Februari is op bon no. 20 een ons gort per hoofd, en op bon no. 21 een half ons ha vermout per hoofd verkrijgbaar. NIEUWE TONGE. J.l. Vrijdag zijn alhier 31 tuintjes verhuurd. Bij gehouden inschrijving brachten deze in totaal f 2100 op. Deze week is er aan de inwoners 2'/t ons (H.G.) zeep uitgereikt. P. Holleman, had het ongeluk zijn been zoodanig te bezeeren zoodat hij met den wa gen huiswaarts moest gebracht worden. Naar men verneemt zijn tegen 1 Mei a.s. 8 huisgezinnen geheel zonder huisvesting. DIRKSLAND. Van wege de Afd. Dlrksland van den Volksbond zijn in den winkel Cohen alhier een verzameling verschillende paplersn voorwerpen tentoongesteld welke kunnen die nen als noodverwarming. Daar door de braad- stoffensehaarschte dezer dagen velerlei wordt aangewend tot hulpmiddel raden ze ieder aan aldaar eens een kjjkje te gaan nemen. De heer J. Both heeft zijn zaak als bode op Rotterdam overgedaan aan J. C. de Vos alhier. Deze week is op bon no. 46 4 Hecto gram vet verkrijgbaar. HERKINGEN. Dezer dagen is het 25 jaar geleden dat de Landb-mwvereeniging „De Eendracht" alhier in het leven werd geroepen. L.l. week ontviel de landbouwer J. M. v. Eek aihier een zijner beste veuleapaarden door den dood, wat momenteel een bijzonder verlies mag heeten. Bij H.H. winkeliers Is deze week ver krijgbaar gesteldzeep en havermout. Met ingenomenheid zien we van uit Dlrksland onze kolenvoorraad weer aanvullen. Mogelijk wordt ons weer eens spoedig een hoeveelheid toebedeeld. STELLENDAM. Tot bestuursleden der Vis- sehersvereeniging „Eensgezindheid" zijn her komen de heeren M, Keijzer, Jobs. de Geu3 en Johs. Jansen. Door den heer P. B. Crezee werd in zijn schuur een witte muis gevangen. Men zal trachten het beestje in het levea te houden. L. v. Es alhier welke een wondje aan zijn hand had kreeg een zoodanig opgezwol len arm, dat geneeskundige hulp noodzakelijk werd. Op de Voorstraat alhier zijn veel gaten gegraven van meer dan een meter middellijn en zoo diep dat zij met water gevuld zijn, om, nadat er andere aarde in gebracht is weer nieuwe boompjes in te planten. Daar deze gaten des avonds niet verlicht worden, zuilen vooral de vreemdelingen dienen uit te kijken om niet in een put terecht te komen. Alhier is voor diegenen welke daarvoor in aanmerking komen regeeringssajet ver krijgbaar gesteld en wel 1 ons per persoon. Alhier is een lading eikenhout gearri veerd, welke aan rie inwoners verstrekt zal worden tegen f6 per 100 K.G. 't Is gebeurd bij iemand op de Molen kade. 't Was groote schoonmaak geweest. Alles kreeg een flinke beurt, dus ook het vloerkleed dat om te drogen op het z.g. Weitje werd uitgespreid, 's Avonds werd ver geten het kleed terug te halen. Den volgen den morgen direct kijken of het kleed er nog lag. Helaas, 't kleed was weg, terwijl er een vuil laken voor in de plaats iag. Gevraagd bij buren, niemand wist iets van 't kleed af. Dan naar de politie. Deze mee naar het Weitje om te constateeren dat het laken was het witbevroren vloerkleed. Tableau. De 13-jarige J. de L. aihier had het ongeluk door het ijs te zakken. Hij wist spoe dig het droge te bereiken, zoodat hij meteen nat pak vrij kwam. - In den loop der maand Februari kan aan de houders der brandstoffenkaart verstrekt worden 1 H.L. Duitsche kachelkelen (90 K.G.) en tevens 50 K.G. anthraciet, stukkolen of eierbriketten. De Duitsche kachelkolen kosten f2.25 rijloon. Van de laatste soorten zal de prijs vermoedelijk zijn f2.60 per 90 K.G. OUDDORP. Wegens het voorkomen van gevallen van besmettelijke keelziekte in de gemeente Goedereede, van waaruit vele kin deren de Zondagsschool in den Oosidijk, on der deze gemeente, be-oeken, is deze Zon dagsschool-arbeid tijdelijk gestaakt. HELLEVOETSLUIS.* De cp Maandag gehou den algemeene vergadering der N. V. Gas fabriek Hellevoetsluis-Gooredijk, heert de balans en de verlies- en winstrekening goed gekeurd en besloten geen dividend uit te keeren. Hr. M3. „Schorpioen" zal begin Maart worden verplaatst naar Viissingen, alleen de torpedowakers blijven voorloopig hier. Naar men zegt zullen binnenkort de andere wacht schepen eveneens vertrekken. Indien dit wer kelijk zoo is, beteekent dit aanmerkelijke achteruitgang van de gemeenten Hellevoet- sluis en Nieuw Helvoet. BRIELLE. Donderdag 21 Febr. zuilen in de kleine Herv. kerk Zendingssamenkomsten met lichtbeelden worden gehouden. Voorde kinderen der Zondagsschool des avonds 5 30 uur vrijen toegang. Voor volwassenen des avonds 8 uur tegen betaling van het toe gangsbewijs welke aan de kerk k 10 cents verkrijgbaar zijn. 't Batig saldo komt ten goede aan de Ned. Zendingsvereeniging. Ook in deze gemeente is een commis sie gevormd om ook het fonds „aanpakken" eens te steunen. In de eerstkomende weken zullen eenige dames bij de leden der gemeente rondgaan om voor dit doel giften in te za melen. Aanpakken heeft het doel te trachten door geheel Nederland een millioen gulden bijeen te brengen teneinde daarmede de trac- tementen der predikanten van elke richting in de Ned. Herv. Kerk te verbeteren. Vrijdagavond j.l. werd alhier een nieuwe kiesvereeniging opgericht genaamd „de Li berale Uni i" de oude liberale kiesvereeniging is als nu ontbonden. Vrijdag 22 Feb. zal in het hotel de Nymp vanwege den bond voor Vrouwenkies recht afdeeling Brielle en Omstreken, den heer P. F. v. d. Wallen, Directeur der Schelp- en Kalkbranderij een lezing houden over 't onderwerp „Brandstoffen", het ge sprokene zal met lichtbeelden jwnrden toege licht. J ROCKANJE. Wij herinneren de lezers aan de openbare vergadering der Antirevolutio naire Kiesvereeniging, die Woensdagavond te 6 ure in de Geref. Kerk zal gehouden worden. De heer J. Pool hoopt dan te spre ken overevenredige vertegenwoordiging en het gemeenteprogram. Eeu knecht van den heer W. v. B., had het ongeluk met een voer stroo tegen een telefoondraad te rijden, zoodat deze afknapte. De voerman werd door den sergeant-majoor, die dadelijk ter plaatse van het ongeval kwam, verzocht te blijven waar hij was, op dat eerst door. autoriteiten het ongeluk kon worden onderzocht. TINTE. Verslag van de politieke rede van Ds. C. W. J. van Lummel. Vrijdag 15 Febr. j.l. trad in de Geref. Kerk alhier in politieke verg. op Ds. C, W. J. van Lummel van Zuidiand. Spreker begint met op te merken, hoe wonderlijk men tot na toe met de dlstricts- schaar geknipt heeft, ons zooveel mogelijk de „fijnen" te weren. Dat zal nu uit zijn met de Evendige Ver tegenwoordiging. Wij Anti Rev. aanvaarden dat steisel als correctief op het algemeen kiesrecht gaarne, hoewel wij het huismans- Idesrecht niet opgeven. Een goed Anti Rev. is een raar mensch. Hy legt zich nergens bij neer. Dus ook niet bij het algemeen kiesrecht, een stelsel, dat ai versleten was, toen het hier te lande in de maak was. In het buitenland toch is reeds gebleken, dat het geen goede vertegenwoordiging van een volk geeft. Het heeft zijn beste dagen al gehad. Het Evangelie van de Socialisten zal bitter teleurstellen. Het gaat den weg van alle revolutionaire dingen. 't Is een wonderboom die heden is en morgen niet meer zijn zal. Vastheid geeft ons alleen Gods Woord. En daarin worden wij gewezen op de vertegenwoordiging der gezinnen als de eenig juiste. Zulk eene vertegenwoordiging is in Gods Woord gegrond. „Reeds Mozes had naast zich 70 oudsten. En wat waren dat voor menschen Da hoofden der ge slachten. Een wezenlflke vertegenwoordiging krijgen wij alleen door de vertegenwoordiging der gezinnen. Spreker legt op zeer bevattelijke, recht populaire wijze het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging uit. Wij zullen daarvan geen overzicht geven, aangezien het reeds eerder in ons blad ge schiedde, waarop enkele uitspraken van den geachten redenaar de aandacht vestigen. Het stelsel der Ev. Vert. gaat uit van het goede beginsel, dat er een behoorlijke ver houding moet zijn tusschen het aantal ge kozenen en het aantal kiezers. Spr. gaat nu na, hoe dit voor de 2e kanier in practijk zal zijn te breagen. Over de staten en de raden zal hij het niet hebben, omdat we dit jaar alleen met de kamer te maken hebben. Voor staten en raden hebben we nog 1 jaar den tijd. Op zeer onderhoudende wijze trekt spreker nu aan het rekenen, waarbij het niet ontbrak aan een smakelijk humoristisch sausje, waar mee alles overgoten werd. Daarvan verstaat spreker het geheim. Daarbij stelt spreker de vraag: „Hoe zal het gaan, als er b.v. van de 100 kamerleden zeg 95 gekozen zijn. Hoe moet het nu gaan met de overige 5?" Sommigen zeggen„Geef de grootste par tijen er dan nog 't zetel bij". Anderen zeg gen „Dat is gemeen". Maar spreker zegt „Dat is niet gemeen". Hij legt dat dan nader uit. Maar dit 9telsel is niet aanvaard door onze regeering. Zij gaat uit van de stelling, dat de partij, die het grootste stemmen overschot heeft, recht heeft op nog 1 zetel. Stel, zegt Spr. dat er zoo nog 4 van de zetels aan den kant komen. Hoe dan met den eenen nog overgebleven zetel. Dan komen de partijen in aanmerking, dia nog geen enkel lid in de kamer hebben. Een voordeel van de Ev. Vert. Is, dat men niet, zooals Spr. zelfs, wel besturen van kiesvereenigingen heeft hooren zeggen, meer kan komen aandragen met het bekende: „Och het geeft tech niets, of je stemt" als je zit in een streek, waar je niet heel sterk staat. Het zal nu niet meer zijn: „Het is toch maar morren met een houtje in de goot". Neen, men zal daar nu kunnen zeggen „We zullen nog eens in de handen spuwen". We zullen ons inspannen. De vroegere laks heid wa3 wel niet goed, maar tot op zekere hoogte te verklaren. Maar nu Is daar geen sprake meer van. Elke stem telt mee. Dus na moeten we ons bij de komende stembus voornemen„Geen Anti Rev. oud wijf blijft achter het spinnewiel" had ik haast gezegd, merkt Spr. op. Zetels, die we anders niet zouden veroveren kunnen nu bemachtigd worden met de over schotjes van de stemmen der gekozenen. Er zijn geen herstemmingen meer en ook geen tusschentijdsche verkiezingen meer. Dus den eersten keer moeten we bij de stembus het dan ook doen, dat het kraakt. Het is maar voor eenmaal in de 4 jaar. Daar moeten we ons dan eenmaai eens flink voer opofferen. De uitslag wordt 's avonds niet meer da delijk bekend. Dus de socialisten kunnen nu 's avonds geen versjes meer zingen over 46—54 enz. op straat. Spreker treedt nu in eene besch uwing over het stembiljet, hoe dat er uitziet. Hij houdt daarover eène prettige causerie, en maakt duidelijk dat de kiesvereenigingen heel gemakkelijk, aan hun kiezers, die dat noodig hebben, het nummer kunnen aan wijzen van de waschlijst, dat ze flink zwart moeten maken. Hij denkt, dat als ieder f 100 kreeg, als hij zich niet vergist, er wel niemand zal zijn, die een flater zou maken. Spr. zegt na, hoe het gaat met de indie ning der candidaten lijsten. Dezen keer zullen aile partijen met eigen lijsten komen. Ook maakt hij duidelijk, dat de plaats op de candidatenlijst van groote beteekenis is. Spr. zegt, „stel, dat ik er erg op gebrand was, om in de kamer te komen, dan zou ik graag no 1 op de lijst staan en b.v. Dr. Kuijper onder no 8 zien staan. Dr. Kuijper zou natuurlijk heel wat meer stemmen krijgen dan ik. Die zou een groot overschot krijgen. Daarmee kon hij volgens de wet mij armen stakkerd, helpen en ik was ook boven Jan. Daarom moet de partijleiding met nauw gezetheid zorgen, dat iedere candidaat een goede plaats op de lijst krijgt. Vooral dezen eers+en keer moeten we heel voorzichtig zijn en ditmaal heel veel over laten aan ons centraal-comifé, hoewel het anders niet naar onzen-aard is. Men heeft ons beschuldigd, dat onze partij zoo laat met de plannen voor den dag komt. Met een beeld aan het dam- en schaakspel ontleend en eene ontmoeting, die spr. eens had met Dr. Kuijper maakt hij duidelijk, dat dit slimme tactiek is van onzen 80-jarigen veldheer. Dus niet klagen, dat we zoo laat zijn. We zijn klaar. Wc hebben eene goede organisatie. Bij de Christ. Hist, is dat anders. Die springen nu hier, dan daar op de ketting. Maar ais er over 14 dagen bij ons eene deputaten verg, te Utrecht moet zijn, zeggen we„Present meneer". Er is geen reden voor ons, om onze goede, oude organisatie weg te gooien en te zeggen: „al die.oude sokken moeten er eens uit". „We moeten spiksplinternieuwe lui hebben". „Werkelijk dan zal het niet zoo gesmeerd loopen". We zullen nu zeker wel niet de oude schoenen te gauw weg gooien. Alsnu heeft spr. het over den plicht, om als kiezer op het bureau te komen. B^ de eerste verkiezing moeten nu al dadeiijk komen die lui, die ons anders hij de herstemmingen de das om deden. Anders krijgen ze een standje van den kantonrechter en hij herhaling eene boete. We moeten nu de menschen, die ons niet kennen, op de hoogte brengen van het waar achtig heilzame onzer beginselen. Dus meer vergaderingen houden dan voorheen. Niemand moet meer zeggenik hoor niet bij de kiesv. Men moet op de verg. komen, mee helpen aan de propaganda. Er zijn er hier velen, die een hekel aan ons hebben. Ze Wetea uiets van onze beginselen. Spr. ontmoette eens iemand, die niet eens wist, hoe een bijbel er uitziet. We moeten zeggen, dat boek, dat je niet kent, maakt je gelukkig. Onze arbeid wordt met Ev. Vert. veel zwaarder. We moetea "werken met blaadjes. We moeten duidelijk raaken, dat we niet alleen praten over den hemel, maar dat we oak uit den hemel gehoord hebben, hoe het hier op aarde meet wezen. Wordt das lid van de Anti Rev Kiesv. Spr. dankt God, dat hij de Anti Rev. be ginselen kent, en dat die hem steeds dier baarder worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd deor eenigen gebruikgemaakt. Hierna werd de verg. gesloten. ZUIDLAND. De hulppostbode L. vanTrigt kwam verleden week met zijn fiets op 't dorp zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen en hij vooreerst zijn werk. niet zal kunnen verrichten. De oudste Inwoner der gemeente Slmons- haven is j.l. Vrijdag overleden in den geze- genden ouderdom van ruim 94 jaren. Eerstdaags zal in aansluiting met het telefoonnet alhier ook Simonshaven worden opgenomen en aldaar een publiek telefoon station worden gevestigd in het pand van den postbode W. van dar Linden. Een heele voor uitgang voor zoo'n afgelegen gedeelte van de gemeente Geervliet. Door het ingrgpen der regeering zal in dit jaar weinig vlas verbouwd worden. De heer Hage vlasfabrikant alhier besloot daar om dit jaar een twintig bunders hennep te zaaien dat tegenwoordig ook zeer rendable is en door 't Rijk nog is vrijgelaten. SP1JKENISSE. Het dubbel woonhuis staande achter de Herv. Kerk en in eigendom toe- behoorende aan den heer J. Brandenburg is bij onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer J. Hogenboom. Maandag J.l. zijn enkele wagons steen kolen aangekomen, van welke elk gezin 377i K.G. verstrekt werd tegen den prijs van 99 cent, afgehaald. Door den schipper J. Vlllerius is te Scheveningen aangekocht een zoo goed als nieuwe motorschuit. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Door den Bond van Flakkeesche Land bouwvereenigingen is aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het volgende gezonden Aan Zijne Exellentie den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen 't Hoofdbestaur van de» Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigingen, ver tegenwoordigende ruim 1200 practiscbe boe ren goedgekeurd bij Koninklijk Besluit laatst van 18 Dec. 1913 No 36 dat met gemengde gevoelens van verbazing en spijt Uw besluit inzake 't huisslachten van varkens heeft afgekondigd, gezien, dat 't hun verbaast dat Uwe Excellentie een besluit neemt waardoor voor een onberekenbaar kapitaal aan be trekkelijk waardeloos veevoeder zal verloren gaan. Immers honderden arbeiders in ons eiland hebben hunne jonge varkentjes den winter door gekregen zonder voeder dat door, of wegens het veevoederbureau is verstrekt, terwijl ook op de markt den aan koop van varkensvoeder onmogelijk is, en voorzooverre nog mogelijk, was dit te hoo- gen prijs, dan dat een arbeider dit zou kun nen aankoopen. Zij hebben dus met allerlei afval, groen onkruid, stukjes bleten rapen, loof van tuinvruchten en derg. hun biggetje in 't leven gehouden en tot betrekkelijke ontwikkeling weten te krijgen. Dit voeder gaat van nu aan voor de volksvoeding ver loren. Vervolgens is het houden van een varken, voor het meerendeel, zoo niet vcor allen een soort sport of liefhebberij. Door dit besluit worden deze menschen hei weinige genot dat het platte land of een klein dorp hun biedt rnet een pennesfreek vernietigd. Voorts hebben deze mensèhen en alle an dere burgers en landbouwers, die gewoon zijn hun eigen spek te mesten geen of wei nig behoefte aan de distributie van spek en regeeringsvet, dat dan weer ten goede kan komen en komt aan de bevolking der steden, dat het hun spijt dat Uwe Excellentie dit besluit heeft afgekondigd, anders dan voor zooverre het den kettinghande! ermee ge troffen word?. Dit besluit is voor de landelijke bevolking een groote bron van ergernis, terwijl de bevolking in de steden 'in de gelegenheid gesteld wordt, om allerlei comfort te genie ten, wordt de bevolking ten platte lande verboden de vruchten van zijn eigen zorg en moeite te genieten of te gebruiken, ter wijl het bovendien tot onmiddelijk gevolg hebben zai, dat de varkensteelt wordt uit geroeid ook tot schade van ons geheele volk. Redenen waarom ondergetekende zich met gepaste vrijmoedigheid tot Uwe Excel lentie wenden met het eerbiedig verzoek dit beslMit zooverre te w^zigen dat onder zekere bepalingen de ingezetenen varkens voor eigen gebruik mogen slachten, waar door de rnesterij zal worden aangemoedigd en een groote bron van ontevredenheid ten piattelande wordt weggenomen. 't Welk doende. Het Dag. Bestuur van den Bond van Ftakk. Landbouwvereenigingen. De Voorzitter, De Secretaris, w.g. J. OVERDORP. w.g. A. W. KEIJZER. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen gekomen de vlschsloepen Albatros st. de Waard f 4000, Oranje Nas sau st. D. Koster f 4000. Nona. De 28-jarïge vrouw van J. T. te En schedé, is aan Nona overleden, nadat ze 9 dagen in slapenden toestand had doorge bracht. Dure poesjes. Kattevelletjes worden tegen woordig in Friesland betaald met 71/» galden per stuk. Nu het weer lichte maan is, loopt menig poesje dat 's avonds buiten komt ge vaar gemept te worden. Geen ruimte meer. Te Winschoten zit het huis van bewaring en ook ds barak voor smokkelaars zoo vol als ooit te voren. Van 10 smokkelaars uit Beilingwolde aangebracht, konden slechts 5 wegeas plaatsgebrek wor den ingesloten. Uit de laatste zitting der rechtbank bleek nog dat voorloopig gedetineerden werden vrijgelaten om plaatsruimte voor anderen te maken. (Msb.) Verpletterd. Ia de machinekamer van het gebouw voor toegepaste natuurkunde der Technische Hoogeschool te Delft is het 14- jarig dochtertje van den machinist Van den Harst door een machine gegrepen en verplet terd. Vergiftiging. Weensdag hebben zich bij de echtgenoote en twee dienstboden van den burgemeester van Voorschoten na het gebruik van me'k ziekteverschijnselen voorgedaan, die aan vergiftiging deden denken. Bij on derzoek bleek dat de melk door den keurings dienst onderzocht, met arsenicum was ge mengd. Kettinghandel. Bij een barbier te Rotter dam, is 50 kilogram koffie en 90 kilogram thee, door hem voor f 660 en f 7 per kilo gram gekocht, in beslag genomen. Hij had deze waren ontvangen van zekeren C. op den Stationsweg, op wiens zolder acht kisten, inhoudende 400 kilogram thee, zijn in beslag genomen. Moord! Op Kadijk onder Leur is vermoord gevonden een man uit Zevenbergen. Hij had een schot door de slapenhij werd naast zijn rijwiel gevonden met de handen in de zak ken. Als verdacht van dezen moord is aan gehouden een rijksambtenaar, op wien be zwarende brieven zijn gevonden en die bij de vrouw van den vermoorde langen tijd in den kost was. DEN BOMMEL. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de zending op Donderdag 1.1. heeft opgebracht f 40. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond a.s. ten 6 ure hoopt Ds. Drast van De Belt in de Geref. kerk op te treden. Woensdag a.s. hoept de beroemen lee- raar een bezoek aan deze gemeente te bren gen en des avonds in de Herv. Gemeente op te treden. NIEUWE TONGE. A.s. Woensdagavond zal D.V. weder Ds. Kruijt bijbellezing hopen te kouden (vervolg Jona 2). HERKINGEN. De vergadering van stem- gerechtigs manslidmaten ter verkiezing van een notabel en een diaken is wegens on voltalligheid verdaagd geworden. Door Ds. J. W. J. Addink alhier Is eene catechisatie geopend voor hen die belijde nis wenschen te doen. OUDDORP. De opbrengst der zitplaatsen in de Herv. Kerk heeft over het jaar 1917 bedragen ruim f 1800. De collecten voor kerk en orgel te zamen waren bijna f 1000. SPiJKENISSE. Donderdagavond 7 uur zal in de Chr. School eene ledenvergadering gehouden worden, ter afdoening der gewone jaarlijksche huishoudelijke zaken. VERKOOPINGEN. Woensdag 27 Februari 's middags half twee uur te Stellendam bij de Ned. Herv. Kerk, om contant geld, van 14 groote Iepen- boomen om te rooien zeer geschikt voor werkhout. Notaris VAN DEN BERG.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2