UITSLAG VERK00PINGEN. VISSCHERÜ. BURGERLIJKE STAND KERS El SCHOOL LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Tegen C. H. te Ooltgensplaat Is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de keur op de polder „de Tllle" alhier. De militieplichtigen J. C. Gebraad, C. J. Huizer, A. Huijsmans. C. F. Schwlebbe, C, v. d. Sluis, A. Verkerke en C. de Wit lichting 1918, zuilen 7 Maart a.s. tot den werkelijken dienst worden opgeroepen. NIEUWS TONCE. Deze week zijn er aan H.H. landbouwers de vergunningsbewijzen voor den zaai van 1918 uitgereikt. Vrijdagmorgen j.l. zijn er ter gemeen tesecretarie bons voor sajet uitgereikt aan diegenen welker inkomen de f 1200 niet te boven ga. Op bon no. 9 der distributiekaart voor petroleum is er verkrijgbaar gesteld 2 Liter petroleum in het tijdvak van 16 tot en met 28 Februari 1918. DI8KSLAND. Bij den raad der gemeente werd onlangs door de woningbouwvereenl- ging een voorstel gedaan, zestien woningen bij te bouwen, kosten verleden jaar f 2500, nu werden ze begroot op 32 tot f 3400. De bestaande huur zou dan niet worden ver hoogd, doch de bijslag der gemeente werd hiermee hoóger. Thans is in de jongste Raadsv. hierop afwijzend beschikt doch be sloten tot den aanbouw van een 20-tal wo ningen, bloksysteem van eenvoudigen aard doch niet minder doelmatig, waarmede de arbeiders gezinnen die uit hunne woningen moeten, gebaat zullen zijn. Dit goede voorbeeld nu door de duurte der materialen alle eigenbouw stil staat oin door tusschenkomst van een bouwvereeniging in den grootsten woningnood te voorzien, moeBt niet alleen hier, maar in alle dorpen van Fiakkee toepassing vinden. In dezelfde verg. werd met meerderheid van stemmen afwijzend beschikt op het voorstel van B. en W. om dea tijdeiijken onderwijzer hetzelfde salaris te geven als de vasten, omdat hij zelfs aangeboden had het voor dat bedrag te doen omdat hij bij zijn ouders thuis en reeds overcompleet is. Het subsidie der Ambachtschool zal verhoogd worden, zoodra bekend is wat de andere gemeenten doen om in verhouding te blijven. Over verzoek van Gedeputeerde Staten om in te voeren het schrappen der wielen staak ten de stemmen. Het stembureau voor de a.s. verkiezingen werd als volgt samengesteld. De Burgemeester als voorz. ds heeren C. v. d. Poel, H. Kooman en C. Warnaer, en plaatsvervangers de andere vier raadsleden. Onder dankbetuiging aan B. en W. voor hun handelend vooruit optreden in den Raad werd goedgekeurd het in gesloten convert overhandigd geschenk aan Mej. Heijmansfaij haar 40 jarig Jubileum als Directrice der Gemeentelijke Bewaarschool. Tot Regentesse van het weeshuis werd herbenoemd Mevr. van Oversteeg, tot Regent K. P. Roodzatit. Besloten werd tot grendverkoop aan D. Bakker aan den Tramweg 4 f 1 de MJ vol gens bekende voorwaarden, en tot verkeo- ping van een boom achter het schoolplein. Mededeeling werd gedaan van de aardap pelenzaak die niet erg bemoedigend waren. De salarisherziening der onderwijzers werd uitgesteld tot na de behandeling in de 2de Kamer. Onze vroegere dorpsgenoot den heer J. Overbeeke is met ingang van 16 Februari benoemd ais assistent der Posterijen, met plaatsing ten postkantore te 's-Gravenhage. Dinsdag 19 Februari zal in de zaal van den heer J. Vermeulen de heer Samson een lezing houden over zijn drie-jarige ervariag als oorlogscorrespondent voor verschillende groote bladen aan het Westelijk front. Voor diegenen, die belang stellen in den wereld oorlog, een gelegenheid, om hier iets meer van te kunnen weten. De beide gemeenteveldwachters zijn aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter. De Burgemeester van Dirksiand, Melis sant en Herkingen is bij Koninklijk Besluit benoemd tot schoolopziener in het eiland Fiakkee. g Daar tegenwoordig door de duisternis en late aankomst der tram de laatste post bestelling niet plaats vindt, kan ieder een kwartier na aankomst der tram zijn brieven kosteloos aan het postkantoor afhalen. MELISSANT. De Burgemeester van Melis sant maakt bekend dat in de week van 18 tot 23 Februari zal verkrijgbaar zijn op bon no. 41 5 ons gort, op bon no. 42 een half ons havermout, op bon no. 43 3 ons erwten. GOEDEREEDE. De lijst van stemgerech tigde ingelanden van den Piaspolder, ligt ge durende 14 dagen ter inzage bij den secre taris dier polder. Donderdagmorgen ten haiftwaalf ure is het huwelijk voltrokken van onze Edel-Acht- baren heer Burgemeester van Goedereede en Stellendam, J. A. Charbon met mej.J. W. Goekoop. Van eenige gebouwen wapperde de driekleur, en ook op de in de haven lig gende schepen. OUDDORP. Nog langen tijd, na het min der worden der meekrapteelt bleven twee meestoven in den winter aan het werk. De eene is dit jaar verbouwd tof een vijfde cicho- rei-drogerij, en de laatste, de „Onderneming" genaamd, is thans in andere handen overge gaan. Deze meekrapfabriek zal ln een gar- nalenpellerij veranderd worden. De koopsom bedraagt f 20 000. Naar wij vernemen zal de cichorei-dro- gerij, de Onverwacht tevens ingericht wor den als branderij en maalderij. Het fabrieks wezen breidt zich hier al gaandeweg uit. Een enkele landbouwer is van plan ta bak te gaan verbouwen. Naar men zegt zijn sommige akkers daarvoor heel geschikt. Om reden velen zich ongerust maken, dat de regeering beslag zal leggen op de varkens zijn er in deze gemeente tijdens de laatste dagen heel wat knorrepotten doodge maakt, ook voor menschen die nog volop spek in voorraad hebben. HELLEV'OETSLUiS. Vrijdag 15 Febr. 1918 nam. 7.30 uur is alhier een openbare raads vergadering gehouden, de agenda bevatte de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Verlenging ontruiming onbewoonbaar ver klaarde woningen. 3. Indeeling Gemeentelijke stemdistrlcten. 4 Benoeming stembureaux. 5. Dlstributieverordening. 6 Blanco crediet distributie. 7- Gasrantsoeneering. 8. Uitkeering gasprijs aan Gasfabriek. Het verslag komt in het volgende nummer. BRiELLE. Maandagmorgen had de aige- meene ledenvergadering plaats van de ver- eenlging Pluimvee in Nederland afd. Voorne en Putten, in het café van den heer J. Dedert alhier. Blijkens het jaarsverslag van den secreta ris, is het ledental met 37 achteruitgegaan, zoodat de afdeeling thans 210 leden telt. De rekening verantwoording van den pen ningmeester sluit met een batig saldo van f 55.60, die van den veilingmeester met een tekort van f 72.93 en die van de voedercem- missie met een batig saldo yan f 4.81. Er waren 457.296 eieren aangevoerd en deze zijn verkocht tegen een gemiddelden prijs van f 9.20. Verkiezing bestuur: aftredend de heeren B. Langendoen en P. Luijendijk, die bij ac clamatie herkozen worden en de benoeming weder aanvaarden. Verkiezing bestuur, vaca ture wijlen den heer A. Noordermeer; deze fuctie werd met 21 stemmen opgedragen aan den heer J. Klok Cz. Als afslager word herbenoemd de heerH. Sjouwke. Nu volgt een discusie over 't al of niet stopzetten van de veiling. De voorz. zegt, dat er hh een tekort is vanf 250 es, dat dat tekort grooter zal worden en zoodoende het spaarpotje er aan zal gaan. Na heen en weer de verschillende voorstellen besproken te hebben, wordt besloten, tot Augustus a.s. te veilen. Mocht dan het wekelijks tekort grooter worden, dan zal het bestuur een aigemeene ledenverga dering uitschrijven om-dan eventueel tot het stopzetten der veiling te besluiten De eierenophaler, Both wordt herbenoemd tot Augustus a.s. tegen een belooning van f 12.50 per week, waarvoor hij 3 dagen per week eieren moet ophaien. De veilingmeester, de heer Mol wordt her benoemd. De heer J. 't Mannetje, doet verslag ais afgevaardigde, van de algem. vergadering op een wijze, dat de voorz. hem daarvoor zijn dank betuigd, daar neg nimmer zoo'n goed verslag is uitgebracht. Dezelfde heer wordt weder benoemd tot afgevaardigde en de heer E. Wevels tot diens plaatsvervanger. Bij de rondvraag zegt de heer 't Mannetje, dat 't hem spijt, dat er aan deze vergadering geen verloting is verbon den, daar er nog kippenvoer op den zolder der afdeeling ligt, dat verloot had kunnen worden. Daarover wordt veel gediscussieerd en tot slot wordt besloten, wanneer de ver loting van de 260 K. G. veevoeder mag plaats hebben, dit bekend za! worden gemaakt. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De cursus 1918—19 der Ambachtschool te Brlelie neemt een aanvang op 1 April a.s. Inschrijving daarvoer van nieuwe leerlingen kan geschieden van 9 tot en met 28 Febr. Bij 't stoomgemaal alhier is benoemd tot machinist dhr. L. I. Berkhout te Velp. Er hadden zich voor die betrekking aangemeld 360 personen. Door het alhier bestaande Kinderkoor onderafdeeling der Chr. G^m. Zangvereesi- ging „Exelsior", werd 13 Februari 1,1, voor een volle zaal van 't Hotel de Nymph een uitvoering in zang en voordrachten gegeven, welke alle goed afgewerkt werden, zoodat alle bezoekers hoogst voldaan huiswaarts keerden. Dat de hoekjes tuingrond rondom Brlelie nog veel waard zijn, bleek 1.1. Woensdag, toen er een stukje tuingrond geveil werd groot 19 A. 40 c.A. voor de som van f 1030. TINTË. Tot wijkverpleegster van da af deeling Oostvoorne-Tiate van het „Groene Kruis" ia benoemd Zuster Goeüs van Apel doorn, die de benoeming heeft aangenomen en 1 Maart a.s. in functie hoopt te treden. Verslag van de vergadering der Anti Rev. Kiesv. „Nederland en Oranje", gehou den op Dinsdag 12 Februari j.l. Tegenwoordig waren 12 leden. Het is akelig, er teikens op te moeten wijzen, dat er zoovele leden nalatig zijn in hun roeping. Wanneer zal daaraan tach eens een einde komen I Waarom toch volhardt in lauwheid en lusteloosheid De voorz. laat zingen P3. 73 1 en gaat voor in gebed. De secretaris leest de notuien, weike wor den goedgekeurd. Aan de orde komt alsnu een schrijven van Ds. C. W. J. van Lummei in verband met diens optreden in politieke verg. aihier. De noodige schikkingen worden in verband met dat schrijven getroffen. Vervolgens leest de voorz. het concept- program van actie 1918 met begeleidend schrijven van het moderamen van hetcentr. comité der Anti Revolutionaire partij. Dit concept geeft aanleiding tot zeer breedvoe rige besprekingen, vooral over punt 4, uit breiding van den schoolduur van het gewone lager onderwijs tot den veertien jarigen leef tijd. Bij meerderheid van stemmen neemt de Kiesv. dit punt aan en besluit den afge vaardigde van de Anti Rev. Centrale Kiesv Brielle naar het .Centralen-Convent, Ds. C. W. J. van Lummel, daarmede in kennis te stellen. De afgevaardige naar de laatste Deputaten verg. de heer W. v. d. Linde, brengt rapport uit over deze aangelegenheid. Evenzeer wordt rapport uitgebracht van het verhandelde op de jongste verg. van de Centrale Kiesv. Brielle door den afgevaar digde, den heer W. Beukeiman. Naar aanleiding van dit rapport wordt besloten, een protest in te dienen bij den centralen afgevaardigde naar het Centraai- Convent wegens het niet' op de candidaten- lijst brengen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer door de Centrale KieSv. van den heer Colijn, burgemeester van Nieuwer- Amstel en lid van de Tweede Kamer. Vervolgens wordt gehandeld over de leden lijst der Kiesv. De voorz. neemt op zich, te zorgen, dat op het laatste oogenblik vóór de politieke lezing van 15 Febr. nog een aantal herinne ringen zullen worden rondgezonden. Nadat de heer A, Roskam Sr. is voorge gaan in dankgebed, sluit de voorz. de zeer geanimeerde vergadering. SPIJKENISSE. Vorige week ontstond tus- schen schooljongens aan den Hoek een klop partij waarbij door D. H. met een schroeve- draaier van een fiets de 10-jarige B. in de zijde stak, zoodat hij tamelijk bloedde. In verschillende gezinnen heerscht onder de kinderen mazelen. Maandag a s. zal van gemeentewege worden verkrijgbaar gesteld havermout en bruine of witte boonen. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkooping door Notaris Akkerman van ongeveer 5 H.A. Bouwland in 't Hotel Moelker (in huur bij H. van Nieuwenhuizen). Gemand in massa k f 1280 per halve H.A. door H. van Nieuwen huizen, Ooltgensplaat. BRIELLE. Ten overstaan van N.-taris C. H. Heij, werden den )3den dezer in 't Hotel de „Nymph" aihier geveild 2 ^huizen met erven alhier en een stuk tuingrond. .Hoogste biedeis warenkoop 1 het woonhuis met erf aan de Voorstraat groot 2—36 A., G. Troost voor f 2925—. Koop 2 woonhuis met erf aan de Lijnbaan, groot 76 cAA. A. E. Veenenbosch voor f 5.50—. Koop 3 19-40 A. tuingrond aan de Kadesingel gemeente Vier- polders, A v. d Ham alhier voor f 1030 STELLENSAM. De vorige week werd door de garaaienvisschers alhier vier dagen ge- vischt met gemiddelde vangsten van70KG. Alles werd aan de pellerijen geleverd tegen 25 cents de K.G. SOMMÈLSDIJK. Geboren: Dingena, d. v. Wouter Wielaard en Cornelia Koning; Elizabeth, d. v. Marinus van der Veer en Trijntje Appel; Cornelia, d. v. Gerrit van den Nieuwendijk en Jannetje Holleman. STAD AAN 'T HARINGVLIET. OndertrouwdJan Auwke Peekstok j.m. oad -26 jaar en Adriaantje Dina Huizer j.d. oud 30 jaar. DIRKSLAND. GeborenHendrik, z. v. Aren Begtman en van Elizabeth de Man; Hendrik Christiaan, z. v. Arie Groenendijk en van Leuntje Brug- gemanTeunis, z. v. Jacob van 't Hof en van Johanna Breeman Johannis, z. v. Adam van Dpe en van Marina Cornelia Matsinger Pieternella, d. v. Leendert Engel van Vliet en van Adriana Maria BechthumHuigerina en Johannis Gerardus, d. en z. v. Hendrik Knops en van Huigerina Lngtenburg; Arie, z. v. Job van Ostende en van Johanna Jan netje Struijk; Hendrika, d. v. Steven Tamboer en van Leentje van der WekkeCornelia, d. v. Jacob van Oostende en van Jannetje Klap muts. OndertrouwdJacobus Guldemeester j m. 25 jaar en Maria van den Houten, j.d. 24 jaar. OveriedenGrietje Boot, oud 94 jaren, weduwe van Marinus den Boer. HELLEVOETSLUIS. Bevallen: S. F. van Soldts-van der Veer z. A. Bijl-Onder de Linden, d. OndertrouwdD. Ruiter, j m. 20 jr. en E. D. v. Hartingsveldt, j.d. 21 j. Getrouwd: J. Kuiper, j.m. 27 j. en C. A. Haringa, j.d. 21 j. NIEUW HELVOIT. GeborenJan, z. v. H. Hooghart en P. J. Borsje; Leentje, d. v. A. C. Goudswaard en J. C. v. d. Graaf; Leendert Willem, z. v. L. van Buren en W. LugtenburgAdriana Cor nelia, d. v. P. Kramer en J. M. Zevenbergen Addie Adriaan, z. v. A. A. Roosa en M. AarnoutseMaud, d. v. D. Kool en A. W. Wijn. Overleden Jan Sjoukens 5 mnd.Jasper van Es, 69 jr. echtg. van Trjjntje Mosterdjk Leendert Went 4 mnd.Maria Cornelia Bak kers, 90 j. wed. van Albert v. d. MeerMar ten Wilhelm Smqtiak 62 j. echtg. van Chris tina de Graaff. NIEUWENHOORN. GeborenJacob, z. v. P. v. Lien en I. Ver- heijPietertje Maria, d. v. G. J Haverkamp en J. Barendrecht; Leendert, z. v. C. Kuit en A. HoagenboomArie, z. v. Pi. v. d. Hoeve en B. Tol; Johannes, z. v. H. v. Trierum en E. A. v. LienWilhelmus Catharinus Hen- diikus, z. v. H. Thiele en H. A. Kreuien. GetrouwdCornelis Rosmolen 20 j. en Maria Rietdijk 28 j. Overieden Teunis Leendert Veldhoen 12 j.; Krijn Zevenbergen 77 j. wonende te Zuidland. ROCKANJE. Geboren: Neeltje, d. v. W. Poldervaarten W. Barendrecht; Wijntje, d. v. W. van den Hoek en N. C. van der Voorde; Bertus, z. v. E. M. BriggemanJannetje Martina, d. v. J. J. van Sabben en M. Post; Jacob Pieter Marinus, z. v. L. Trouw en L. Plek; Arie, z. v. J. Langendoen en M. van Marion ;Kla- zina, d. v. P. G Bakker en H. Rietdijk. GehuwdR. Groeneveld en A. Breekhout. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 17 Februari 1918. Ned, Hervormde Kerk. fknnmelsdfjk, v.m. 9 38 en'sav. 6 uur Ds. Westrik. Middeïharnis, v m. 9.30 en 's av. 6 uur (Doop) Ds. Poft Srsd aan Haringvliet Den Bommel, v m. 930 en 's av. 6 uur Ds. Langhout. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 (H. Aen 's av. 6 uur Ds. Bokma van Schiedam. Oide Tonge, Nieuwe Tonge v.m 9.S9 en 's av. 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, Dirksiand, v.m. 9,30 uur Ds. van As. Aieiissani, Stellendam, Qoedereede, v.m. 9,30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, Brielle, Oostvoorne, v.ra. 9.30 uur Ds. Poldervaart. Oosivoorne (Evangelisatie), itockanje, v.m 9.30 uur Ds. Witkop. Nieiiw-Heivoet. v.m. 9,30 uur Ds. Timmer van Hellevoetsluis. Heilevoetsluls, Zuidland, Simonshaven, Nteuwenhoorn, v. m. 9,30 uur Ds. Voogd van der Straaten Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds Teenstra. Spijkenisse, v.m. 930 uur Ds. v. d Wall. Hekelingen, Geervliet, v.m. 9.30 uur Ds. IJzerman. Heenvliet, Abbenbroek, vm. 9.30 uur Ds. Roobol. Zwarte waal, v.m. 9.30 uur Ds. Baar. Vierpolders, n.m. 2 uur Ds. Bremer van Brielle. Vierpoldcrs (Evangelisatie^ v m. 9,30 uurLeesdlenst. Niettwesluls, v.m 9,30 dhr. van der Ent en nam 5 uur dhr. J. A. Schalakamp. Gere'ormeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. G van Velzen. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel, v.m. 9.30, n.m. 2 en 'sav. 5.30 uur Leesdienst. Ooltgensplaat, Meltssant, v.m. 9.30en'3nam. 2 uurDs. deBruijn. Stellendam, Ouddorp, Brielle, v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. M. Gravendijk. Rockanje, v.m. 9,30 en nam. 2,30 uur Ds. Q. L. Goris, van Overschie Ttnte, v.m. y. 38 en n.m. 2 uur Leesdienst. Ni w-Helvoet, v.m. 9,30 Ds. Verrij en 'snra.5 uur Leesdienst. HeUevoetsluls, vm. 9,33 Leesdienst en n m. 5 uur Ds. Verrij. Zuidland, Spijkenisse, nam. 2 uur Leesdienst. Abbenbroek, v.m. 9.30 uur Leesdienst. Zwartewaal, v.m. 9.30 (H. A.) en 's av. 6 uur Ds. Mol. Gereformeerde Gemeente. DL-ksiand, v.tn. 9.39, n.m. 2.30 en 's av. 6 uur Ds. Verhage. Doopsgezinde Kerk. mödorp, Ds. K. W. Rossing. SOMMÈLSDIJK.* Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier den Heer L. van Wallenburg van Veere. In de gisterenavond gehouden algem. vergadering van de vereen, „tot stichting en instandhouding van een schooi met den Bij bel" alhier, zijn de beide aftredende Bestuurs leden de heeren K. Doornbos en A. Mol we der herkozen. OOLTGENSPLAAT. Tot leeraar bij de Hervoimde Gemeente is befoepen Ds. S. C van Wijngaarden te Wijngaarden. Tot Kerkvoogden bij de Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de H.H. A. van Ros- sura en H, v. Nieuwenhuizen welke hun be noeming weder Heten welgevallen. NIEUWE TONGE. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk aihier zijn door de notabels herbenoemd den Heeren Jb. Niekerk en A. Prince. De heeren P. Keijzer en J. van Vliet hebben hunse benoeming ais notabel aange nomen. OUDDORP. Na het vertrek van de onder wijzeres Mej. Ketel is er aan de Chr. School een vacante betrekking. Tot nog toe is nie mand daarvoor benoemd kunnen worden. Thans zal weder een oproep van sollicitan ten gedaan worden, van onderwijzer of on derwijzeres; ook met het oog op het aan staande vertrek van den heer BIJpost die met 1 Mei zijn militiepliehten gaat vervullen waardoor alzoo een tweede vacature ontstaat. Maandagavond te 6 uren trad in de Herv. kerk, die stampvol was en waarin bij na geen enkele plaats onbezet bleef, de veld prediker Ds. Jansen op. Van het begin tot het eind werd de begaafde spreker met on verdeelde aandacht gevolgd, niettegenstaande de godsdienstoefening bijna twee en een half uur heeft geduurd. Wij willen het een en ander uit de rede van Ds. Jansen mede- deelen. De oorlog heeft nu langer dan drie en een half jaar geduurd en veien ^^n voor de gruwelen van dien oorlog ongevoelig ge worden. Dé Heere God wordt vergeten en den Mammon van het geld te harder gediend. In een overgroot aantal plaatsen van Neder land is het kerkbezoek afgenomen, en vooral door de inwoners der groote steden worden de bioscopen als het ware bestormden vele der dorpelingen als zij in de groote steden komen, kunnen de p'aatsen der ij delheid van allerlei soort zwaarlflk onbezoeht laten. Wat een verootmoediging was er 1 Aug. 1914 en nog eenigen tijd daarna! En thans, het kanongebulder wordt van uit de verte vernomen, de aanspoelende mijnen spreken van dood en verderf maar waar wordt ver ootmoediging aangetroffen Hoe is het daaromtrent gesteld met de kinderen Gods? Naar aanleiding van den tekst Klaagi. 322 „Het zijn de goedertierenheden des Heeren dat wij niet vernield zijn" bepaalde spreker ons er bijhoe Jeremia naar Egypte vluchtte en wat hij in Egypte beleed. Jeremia vluchtte voor den vijand die Jeru zalem innam. Dat vluchten voor een vijand het is verschrikkelijk. Denk aan de Beigen die in 1914 bij duizendtallen over onze gren zen kwamen, waarbij er waren, die ai hun bezittingen verloren hadden en de kinderen tevergeefs aan hun moedersom brood smeek ten. Wij Nederlanders behoefden nog niet voor den vijand te vluchtenin deze ge meente is nog volstrekt geen broodsgebrek. Waarom niet I Omdat de Heere zoo getrouw wordt gediend? Ach neen! bij veel Neder landers is 't maken van woekerwinst nommer éénvelen verrijken zich op oneerlijke wijze en vragen niet naar het gebrek dat mede- landgenooten lqden. Ach hoe weinig komt het voor, dat een boer in een greppel tus- schen zijn korenveld neer knielt om den Heere te danken voor die 30, 60 ja 100-vou- dige vrucht! Het zijn enkel de goedertieren heden (les Heeren dat wij niet vernield zijn. Jeruzalem is ingenomen; tempel en altaren zijn verwoest; de schatten van het Huis des Heeren werden naar Babel vervoerd; de Is raëlieten daarhenen in ballingschap gebracht. Lees Psalm 79 1. Jeremia treurde daarover. Hij had als een goed vaderlander zijn land en volk lief. Toen hij daar in Egypte was waardeerde hij recht wat het is een vader land te hebben. Hoe velen in onze dagen cijferen die vaderlandsliefde weg. En toch heeft de Heere ieders woning bestemd. Wat spreekt elk plekje van onzen geboortegrond van de goedertierenheden des Heeren. Zelfs plaatsen in ons kerkgebouw, indien zij eens spreken konden, zouden van menige ver zuchting, van menig gebed uit de diepte en ook van menige uitredding door de hand des Heeren kunnen getuigen. Jeremia vluchtte naar Egypte. Wat beleed hij daar in Egypte Zat hij moedeloos ter neder? Kwam hij in opstand tegen zijn Ma ker? Zag hij als Asaf uitsluitend op den voorspoed der goddeloozenof vervloekte hij den dag van zijn geboorte als Jobof morde hij als menig kind Gods doen kan, wanneer hij pijnen lijdt en waardoor weieens door zusters en broeders in het geloof aan zijn genadestaat wordt getwijfeld? Jeremia klaagde over zijn zonden en de zonden zijns volks. Doen wij dat ook in deze drukkende tij den Jeremia vermeldde de goedertierenheden des Heeren, waardoor hij niet vernield was. Hij deed als vele vromen vermogen te doen psalmen te zingen in den nacht. In den nacht van ellende, van gebrek, van benauwd heid. Het is veor de wereld onbegrijpelijk, zij kent niet de dingen, dié des Geestes Gods zijnde wereld acht dat dwaasheid. Maar hebben wjj kennis aan het heerlijke lied: Zoo ik niet had geloofd (enz. Ps. 277) Gelukkig, dat er in Nederland nog gevon den worden, die hun knieën niet voor Baal gebogen hebben. Die bidden geleerd hebben ook voor de jongelieden in het leger, waar zij aan zooveel verleiding bloot staan. Ge lukkig, dat we een koningin bezitten, die met haar voik medeleeft, die met en voor haar volk bidt. Het zijn de goedertierendhe- den des Heeren dat wij niet vernield zijn. Zalig wie behoort tot het volk in Ps. 33 genoemd„Zijn machtig arm beschermt de vromen en redt huis zielen van den dood." De collecte voor den geestelijken arbeid onzer onze militairen bracht f 98op; boven dien was op een zanguitvoering, onder di rectie van den heer van Eijk, ruim f 18 voor dat doel ingezameld. Ten slotte vermelden wij nog, dat de groote lampen der beide hier bestaande gemengde zangvereenigingen het kerkgebouw prachtig verlichten. HELLEVOETSLUIS. |Ds. G. Verrij, Geref. predikant alhier ontving een beroep naar de Geref. Kerk van Wormerveer. TINTE. Thans kan worden medegedeeld, dat het transport van het pijporgel der Geref. Kerk alhier van Goes naar Tinte de volgende week zal plaats hebben. VIERPOLDERS. Vrijdagavond 22 Febr. hoopt de Heer T. Stok, agent van de Neder- iandsche Zendingsver. een lichtbaeidenavond te geven in 't Evangelisatielokaai (waarschijn lijk 0.30) Een kindervoorstelling zal zoo mo- gelgk vooraf gaaa, Biddag. De classis 's-Gravenhage van Gereform. Kerken besloot in haie vergadering van dea 12den dezer, met het oog op den nood der tijden, een biddag uit te schrijven, en wel op Woensdag den 27sten dezer. Hiervan zal mededeeling worden gedaan aan de Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk, alsmede aan die der Chr. Geref. Kerk en aan de Geref. Gemeenten in Nederland. VERSPREIDE BERICHTEN. Het te Kopenhagen verschijnende Nati- onaltidende wijdt eane vergelijkende beschou wing aan de oorlogsrooruitzichten voor 1918 en wel in het licht der gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Aan het artikel wordt het navolgende ontleend„Het Fransch-En- gelsche offensief in 1917 heeft zijn doel niet bereikt, en in dien tusschentijd hebben zich op het Oo3teiijk en Zuid-Oostelijk oorlogs- tooneei ernstige gebeurtenissen voorgedaan, die de kansen der Geallieerden in de hoog ste mate hebben verkleind, terwijl de kan sen van Duitschland er zeer door gestegen zijn. Eerst kwam Rusland als bondgenoot te valles, gevolgd door de groote Italiaansche nederlaag, die Frankrijk en Engeland op slag dwong, hun Westelijk front tot aan de mon ding der Piave te verlengen. Het is duidelijk dat het verval van Rus land een buitengewoon greoten invloed op de machtsverhouding tusschen de beide groepen van mogendheden heeft uitgeoefend. Nage noeg de helft van het aantal beschikbare manschappen ging door afvalligheid van Rus land verloren en het Westelijk front biedt dan ook na de Italiaansche nederlaag aan merkelijke kansen voor een Duitsch-Oosten- rfjksch offensief. Neemt men hierbij in aan merking dat de Centrale Mogendheden voor de Russische catastrofe en de Italiaansche nederlaag niet slechts aan het Westelijk, het Zuid Oostelijk en het Oostelijk front hebben weten stand te houden doch bovendien nog troepen voor een ovérwinnenden veldtocht tegen Roemenie beschikbaar konden stellen, dan ziet het er wel' naar uit, dat de kansen der Centrale Mogendheden voor den oorlog in 1918, in vergelijking met de vooruitzich ten van een jaar geleden, beslist gunstiger zijn. De verovering van Bagdad en Jeruzalem door de Engelschen, kan van militair stand punt beschouwd niet opwegen tegen de ge wijzigde verhoudingen aan de Europeesche fronten. Da vraag laat zich dan ook stellen waarop de militaire verwachtingen der Wes telijke mogendheden gebaseerd zijn, die toch noodzakelijk ten grondslag moeten liggen aan hunne politieke houding en hnn besluit om den oorlog voort te zetten zonder zich te storen aan het vredesaaubod, of indien men wil de indicaties in deze richting van den tegenstander". VERKOOPINGEN. Op Vrijdag 22 Februari 1918 des na middags V/t nur op het terrein aan de Openbare Lagere School aan den Oostdijk te Den Bommel van aannemers materialen, w.o. stellingpalen, planken, touwen, bulzums, steen- en schuierwagens, kalkkuipen, schaaf bank, baddir.gs, planken, latten, ijzeren ankers met beugels, draadnagels, een houten loods enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Dinsdag 26 Februari 1918 voorm. 10 uur. Verhuring voor 4 jaren, der dijken, gorzen en visscherijen der Ambachtsheerlijkheid Grijsoord, bij A. T. Waare Zonen, te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 27 Februari des avond3 half zes te Stellendam in het Logement van Troost, verhuring bij inschrijving voor het seizoen 1918 van 21 perceelen Hoverijland onder Stellendam in kavels 12 en 24 van den Adrianapolder en kavel 35 van den Een- drachtspolder, om met aardappelen of ajuin te beteeien. Notaris VAN DEN BERG. MIDDELHARNIS, 13 Februari. Centrale groenten- en fruitveilingUien kwal. A over zee f 20,10—21,—, neutrale staten f 20,90— f 22,20, overland f 18,50,'kwal. B overzee f 19,60—19,70, neutrale staten f 18,50—19,80, overland f 16,—, uitschot uien f 9,j-12,— alles per 100 K:G,

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4