ill De Oorlog. officieel gedeelte. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS RECHTZAKEN. KERK EN SCHOOL De broodkaart van het 40ste tydvafe loopt van Zondag- 3 tot en met Woensdag 13 Febr. a.s. Wi een goede positie te verschaffen; bestuur der van dit bureau mag geen sinecure zijn. Integendeel, deze „epperpropagandist" zou zelf ook voor de Kiesvereeaigingen moeten optreden en altijd weerbaar moeten zijn. Zijne positie en werkkring zou trekken vaa overeenkomst vertoonen met den arbeid der vrijgestelden onzer jonge Chr. Vakver- eeniglngen. De taak van dit bureau zou onder andere zijn: le. het kweeken van gewestelijke propa gandisten 2e. de zorg voor een goede partij bibli otheek 3e de A.-R. brochurehandel 4e de zorg voor de financiën Over de propagandisten schrijft ook de Nieuwe Haagsche Courant een behartigens waardig woordwant vooral in de komende tijden zal aan de verspreiding onzer begin selen ook door het gesproken woord alle aandacht moeten worden gewijd. Het blad merkt op dat de waarde van het optreden van sprekers door alle partijen wordt erkend niet het minst door de A.-R. De A.-R. partij heeft ten allen tijde het groote nut van de propaganda met het woord begrepen. Vandaar dat haar kles- vereenigingen en prov. Comité's al jaren lang eiken winter vergaderingen uitschrij ven, waardoor diverse sprekers de begin selen, worden bepleit. En nog altijd wordt door het Antirevolutionaire volk aan deze propaganda groote waarde toegekendt Zelfs in deze politiek dooden tijd zijn er niet weini ge kiesvereenigingen, welke een spreker uit- noodigen om de practische en principieeie politiek\te behandelen. En meestal zqn der gelijke vergaderingen zeer goedbezocht. Intusschen valt het niet te ontkennen, dat het getal der propagandisten te wen- schen overlaat. Het is veel te klein. En zoo komt het, dat eenerzijds niet weinig kiesvereenigin gen er in 't geheel niet in slagen een spre ker te krfjgen, en dat anderzijds degenen, die zich voor dit werk geven, veel meer aanvragen ontvangen, dan waaraan zij kun nen voldoen. Op den duur zal het zeer schadelijk ge volg van dit gebrek aan sprekers, aan pro pagandisten, niet uitblijven. Wanneer op een dorp, waar men voorlichting en bezie ling voor den strijd wenscht door een pro paganda avond, reeds eenige winters ach tereen te vergeefs pogingen in het werk zijn gesteld om een geestverwant voor dit doel te doen overkomen, is het gevaar niet uitgesloten, dat men ten slotte den moed opgeeft en dat het politieke leven min of meer inzinkt. Een propaganda-avond is hoegst nuttig. Het meeleven en de belangstelling in de publieke zaak worden daar gewekt. En niet zelden ontspint zieh naar aanleiding van het gesprokene een discussie, welke leerzaam is en de denkbeelden verheldert. Geen enkele reden is er om op het werk van propagandisten uit de hoogte neer te zien, integendeel, de arbeid aan de politieke opvoeding des volks is van hooge waarde. En We achten het noodig op het sehoone, op het waardige van die taak den vollen na- drnk te leggen, opdat de jongeren, die er allicht zeker Iets voor voelen, deze taak op te vattea, ziek niet laten afschrikken door het afkeurend en minachtend oordeel van dorre en kortziehtige „intellectueelen", die misschien den mond vol hebben van soeiale gerechtigheid en democratie, maar die geen oogenblik behoefte gevoelen, om tot het volk te gaan in zijn rijke leven, contact met dat volk te zoeken, van het volk te leeren (het is soms in zijn wijs heid zooveel knapper dan een professor) en zelf te arbeiden aan zijn ontwikkeling. De liberale hebben ook een tijd gehad, dat ze laag neerzagen op de propaganda. Maar bij hen komt een ommekeer. Zij ge voelden, dat de A.-R. het groote nut er van beter inzage dan zij, en dat zij geheel van het volk dreigden te vervreemden. Vandaar dat ook thans mannen van naam uit hun kringen zich voor dezen gewichtigen arbeid geven. Wij mogen niet achter blijven. Het is een moeilijk werk. Moeilijker dan college geven en geleerde vertoogen hou den. Maar het is daarom niet minder schoon. Het blad besluit met den wensch, dat vele mannen zich mogen aangorden om tot het volk te gaan; een wensch, waarbij wij ons van harte aansluiten. De Kamerverkiezingen. Dezer dagen heeft te Rotterdam de ver gadering plaats gehad van den kieskring Dordreeht van de Liberale Unie. Een voorloopige candidatenlijst is opge maakt, waarop geplaatst werden de heeren 1. prof. mr. J. E. Heeres, 2. P. J. de Kanter, 3. M. van der Hout, 4. G. E. van Schouwen, 5. prof. B. D. Eerdmans, 6. jhr. R. R. L. de Mmalt, 7. jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, 8. mr. H. Smeenge, 9. mr. D. Fock, 10. A. Roodhuyzen. Voor de samensteling der definitieve lijst moet overleg plaats hebben met de kieskrin gen Rotterdam, Den Haag, Lelden en wel licht ook Utrecht. Passagiers van de Nieuw-Amsterdam. Blijkens een bericht uit New-York aan den Matin, zijn 33 mannelijke en 7 vrouwe lijke passagiers van de Nieuw-Amsterdam door de Amerikaansche autoriteiten aange houden, nadat ze eerst een scherp verhoor hadden ondergaan. NEDERLAND EN DEN OORLOG. Het telegrafisch verkeer voor Handels doeleinden. Het ministerie van bultenlandsche zaken deelt mede, dat blijkens In den avond van 9 dezer ontvangen telegrafisch bericht van Harer Majesteits gezant te Londen, de Brlt- sche regeering hem heeft verwittigd, dat het telegfafisch verkeer voor handelsdoeleinden onverwijld hersteld wordt. Reuter seint: Officieel is bekend gemaakt, dat het em bargo op Nederlandsche telegramihen voor- (eopig (provisionally) Is opgeheven. DE TOESTAND. De vrede met de Oekraïne. Dat was het eerste bericht dat we ont vingen na het schrijven van ons vorig over zicht. Dat is het eerste belangrijke bericht na weken. De eerste vrede is onderteekend. Een groep van 40 millioen menschen, scheid zich af van de vijanden van Dultsch- land en wil voortaan weer als vriend en natuur vredelievend leven. En nu weten wij wei, dat deze groep (Oetraine) geheel Rusland niet uitmaakt, het vermoeden lag reeds voor de hand dat Centraal Rusland spoedig volgen zal. En ziedaar Maandag bereikte ons het bericht In de zitting van heden deelde de Voor zitter der Russische Delegatie Trotzky mede, dat Rusland, hoewel afziende van het sluiten van een formeel vredesverdrag den oorlogstoestand met Duischland, Oostenrijk- Hongarije, Turkije en Bulgarije geëindigd verklaarde Tegelijkertijd was bevel tot volledige demobilisatie van de Russische Strijdkrach ten op alle fronten gegeven Het slot is dus verrassend zegt de N. R. Ct. „De toon tusschen de wederzijdsche onder handelaars was hoe langer hoe vijandiger geworden. Trotzky toonde niet de minste neiging zijn voorwaarden te matigen de centralen toonden geen neiging voorwaarden te aanvaarden, die zoo weinig in overeen stemming met de krachtsverhouding der onderhandelde partijen was. De centralen legden zelfs eenige onverschilligheid voor de uiteenzettingen van Trotzky aan den dagen schenen den weg op te gaan, zich met een afzonderlijken vrede met de Oekraïne te vergenoegen en Groot-Rusland maar in zijn sop te laten gaar koken, gezien dat het te uitgeput was en ai te veel binneniandsche vijanden had om, ook ai werd het weer oorlogstoestand, nog gevaarlijk te kunnen worden. Dat kon er düs op worden gewaagd. In totale tegenstelling met de strekking van al wat hij tot nog toe te Brest-Litofsk had verklaard, heeft Trotzky echter bakzeil ge haald. Zijn voorwaarden kon hij niet doorzetten, en wat doet hij nu Hij verklaart kort en goed den oorlog voor geëindigd en demobi liseert het heele Russische leger. Onvoorwaardelijke demobilisatie, kan het erger? Dit staat toch gelijk met een onvoor waardelijke overgave. Trotzky heeft niet ge vraagd wat de Duitschers van zijn verklaring omtrent het ophouden van den oorlogstoe stand denken, maar dat is ook niet noodig. Zij kunnen immers nu alle voorwaarden bepalen en ten uitvoerleggen, die hun goed dunkt. Als er een macht ter wereld is, die hen dat zou kunnen verhinderen, dan is deze macht stellig niet in Rusland te zoeken. Willen zij het bezette gebied kortweg in lijven, willen zij Litauen tot een koninkrijk verklaren, of wat dan ook, zij kannen hun gang gaan. Trotzky zal het - hen niet ver hinderen. Hij bemoeit zich niet verder met de zaak, verklaart den oorlog voor uit en gaat naar huis, evenals de Russische solda ten. De vrede is voor Rusland veel slechter dan de centralen nog wel bereid waren bij verdere onderhandelingen te geven". Hopen we dat Roemenië, nood gedwongen nu spoedig volge. Op het spoor. De politie te Amsterdam schijnt de daders van den diefstal van den koffer met een waarde van f 18 000 aan goud op het spoor. Woensdagavond trokken 12 rechercheurs met een inspecteur naar een café in de Jor- daan, er op uit, maar zij die gezocht wer den, waren er niet. In den loop van den vol genden avond zijn toen 5 verdachten gear resteerd en is bij hen huiszoeking gedaan. De vermoedelijke hoofddader woont in de Lindestraat, dus in de onmiddelijke nabijheid van de plaats, waar de kist werd weggenomen. Bij de huiszoekingen is veel geld gevon den en ook verschillende gouden voorwerpen. De meeste gouden sierraden waren verkocht aan een uitdrager, die ze echter alweer aan vele anderen van de hand heeft gedaan. Bij de moeder van den hoofdverdachte werd een belangrijke som gelds in beslag genomen. De gearresteerden zijn bekenden van de justitie twee van hen zijn buitendien deserteurs. Naar wij vernemen heeft een van de ge arresteerde bekend, de daad gepleegd te hebben. Onverwacht gevolg. In het Museumkwar tier te Amsterdam woont, volgens „Het Volk", een mevrouw, die heel zuinig met de brood kaarten deed, zoodat er op het eind der pe riode een broodkaart over was Het dienst meisje vroeg de kaart ten behoeve van een groot gezin. Mevrouw weigerde, doch de meld pikte de kaart in. Thuis komende van de wandeling vroeg mevrouw naar de kaart. Jansje zeide ze weg te hebben geschonken. Zonder meer stapte mevrouw naar de po litie, want de kaart hoorde op het dlstribu- tlkantoor thuis. Meid moet op het bureau komen. „Waar is de kaart?" „Hier meneer I" „Zoo, je kunt gaan." „Neen meneer, wilt u een agent mee stu ren, want mevrouw heeft 30 H. L. anthraciet in de kelder I" Agent mee, anthraciet mee. Tableauw Varkens op 't dak. Een inspecteur van po litie tè Rotterdam heeft Vrijdag, na tal acro batische toeren over daken te hebben ge maakt, geconstateerd, dat bewoners van een pand in de 2e Lombardstraat een varken hielden in de brandgang die van een binnen plaatsje van bedoeld pand voert naar de Doelstraat. De dikhuid had naar schatting reeds een gewicht van 60 K. G. Een andere inspecteur signaleerde enkele dagen geleden een paar varkens op het dak van een huis aan den Goudsche Singel, Een Schevenlngsche logger vermist. De houten zeillogger Sch. 29 Maria Catharina, schipper S. Roos van de reederij W. L. W. Stevens te Scheveningen welke op den 17en der vorige maand van IJmuiden uitvoer is nog niet teruggekeerd en wordt als ver loren beschouwd. De bemanning welke te Scheveningen woonachtig was, telde zeven koppen. Ook 'n kolengeschiedenis. Het had de aan dacht getrokken, dat in groote zaken en cafe's te Rotterdam groote hoeveelheden coces wer den bezorgd blijkbaar buiten de distributie om. Door de politie werd daarom een wagen met 50 mud coces aangehouden en-de ver voerder gearresteerd. Dit leidde tot de aan houding van nog twee personen. Bij onder zoek bleek dat dit tweetal op valsche volg briefjes, die zij vermoedelijk hebben laten drukken op naam van een Kralingsch steen kolenhandelaar of van een tot nog toe onbe kend persoon hebben gekocht, groote partij en coces hebben doen afhalen aan de gemeen telijke gasfabriek aan den Korten Feijenoord- dijk. Volgens schatting zijn ze opdeze wijze in het bezit gekomen van ten minste 500 hectoliter. Aan deze gasfabriek betaalden zij hiervoor f 1.73 per hectoliter terwijl de co ces door hen aan particulieren werd afgele verd tegen f 4.50 tot f 5 per hectoliter. OPENBARE KENNISGEVING. Manufacturen. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden de volgende beschikking van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarnaar men zich ter voorkoming van strafrechter lijke vervolging gelieve te gedragen. Sommelsdijk, 8 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 1, 1 sub b, van de wet van 1 September 1917, Staatsblad no 578; Heeft goedgevonden te bepalen le. het vervoer van manufacturen uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in- of buiten die gemeente gelegen, is verboden 2e. onder manufacturen worden in deze beschikking verstaan alle textiel goederen, niets uitgezonderd, in ruwen, halfbewerkten of afgewerkten staat (ook gefectionneerd), vervaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels 3e. het verbod sub. lo. gesteld Is niet van toepassing op zendingen van niet meer dan 10 K.G. bruto gewieht 4e. het verbod sub. lo, gesteld is niet van toepassing, voor zoover bet vervoer gedekt is door een vervoervergunnlng (geleide-bil jet) afgegeven door het Rijksbureau voor Manufacturen 5e. ontheffingen van het verbod sub. lo. gesteld kunnen, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden worden verleend door het Rijksbureau voor Manufacturen, Willem straat 54, 's-Gravenhage. De Minister voornoemd, POSTHUMA. OPENBARE KENNISGEVING. Varkensvleesch. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat het niet met de bedoeling van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel strookt, Indien thans nog door par ticulieren varkens voor eigen gebruik worden geslacht. Indien toch nog huisslachtingen plaats vin den, zal op last van den Minister Ingevolge het le lid van artikel 9 der Distributie wet 1916, bij de betrokken personen opgave wor den gevorderd van den bij hen aanwezigen voorraad varkensvleesch en die hoeveelheid ingevolge het 2e lid van genoemd wetsarti kel in bezit worden genomen. Sommelsdijk, 11 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. OPENBARE KENNISGEVING. Margarine. De Burgemeester van Sommelsdijk wijst er de winkeliers met nadruk op, dat de ver koop zoowel van onverpakte margarine als van margarine in andere dan de orgineele verpakking na 18 Februari e.k. niet meer zal zijn toegelaten en dat overtreding van dit verbod, zoowel als de verkoop der kwaliteiten, die door een letter worden aangegeven, tegen een hoogeren prijs dan op de verpakking staat vermeld, wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste f 10.000. Sommelsdijk, 11 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSD'JK. Tegen L. van E., J. P., C. T., L. T. en L. G. allen meisjes van 12 h 13- jarigen leeftijd is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van roode kool alhier. J. K. had het ongeluk zoodanig zijn vinger met een snijmachine te verwonden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dienstplichtige A. Joppe van de lich ting 1918 is alsnog afgekeurd. MIDDELHARNIS. De Burgemeester brengt ter openbare kennis, dat hij voor de inge zetenen ten gemeentehuize alhier te spreken zal zijn op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week des voormiddags en op andere dagen van de week des namiddags. In de woning gemerkt D 141, doet zich een geval van besmettelijke ziekte, diphteritus voor, DEN BOMMEL. Dc verordening, regelende de jaarwedde van het hoofd en het verder onderwijzend personeel, is goedgekeurd van H. H. Ged. Staten terug ontvangen. Op bon no. 31 is verkrijgbaar een half pond erwten, en op bon no. 32 een half pond boonen. Op voorstel van den Burgemeester werd een brandkast op het Gemeentehuis aange schaft. Voorwaar een groote verbetering. NIEUWE TONGE. J. 1. Vrijdag werden aan de inwoners kolen uitgereikt. Bij het schep pen ontstond er twist tusschen P. T. en A. H. De twist liep zoo hoog dat A. H. zulk een klap kreeg dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Het zoontje van Arie Holster welke een z.g.n. schoen van een varken had ingeslikt moest j.i. Vrijdag naar het ziekenhuis te Rot terdam worden overgebracht. Na geholpen te zijn te R'dam is deze 's avonds gezond en wel thuis gekomen. Het strookje grond van I. J. van den Broek liggende op de Stoovendijk alhier is onderhands verkocht aan Mej. de wed. H. Vreeswijk om aldaar een nieuwe woning te bouwen. Vrijdag 15 Februari a.s. zullen alhier van Mej. de wed. D. Breesnee 32 tuintjes worden verhuurd voor den tijd van 10 jaren. Nooit gebenrd. Naar we uit goede bron vernemen zijn er alhier tegen 1 Mei a.s. 37 hulsgezinnen de hnur opgezegd. D1RKSLAND. De van ouds bekende krui denierszaak van den Heer L. v. d. Gevel is dezer dagen overgegaan aan schipper M. J. Peekstek welke zijn schuit verkocht heeft en nu den vasten wal gekozen heeft. Bq P. B. is door de politie 2 Heet. tar we in beslag genomen. Tegen een nog jeugdigen knaap is pro cesverbaal opgemaakt wegens aanranding van een minderjarig meisje. De Burgemeester zal niet dezen Vrij dag, doch wegens afwezigheid volgende week Maandag te Herkingen zitting houden. HERRINGEN. Wegens afwezigheid zal de Burgemeester Vrijdag a.s. niet als naar ge woonte alhier te spreken zijn doch wel 's Maandags 11 Febr. daaraanvolgende. De dienstplichtige L. J. v. d. Velde is tegen 7 Maart e.k. opgeroepen zieh naar Rotterdam te begeven om aldaar bij de Nat. Mill, te worden ingelijfd. Gisteren werden alhier alle straten en pleinen op last van B. en W. schoongesehnnrd. Dit jaar wel wat laat maar daarom niet min der nuttig. Vanwege de Landbouwvereenlging wor den alhier telken Maandag en Vrijdagavond musschen opgekocht 2 cent per stuk, zoe- dat door menigeen een ware jacht op dit gedierte wordt gehouden. L.I. week werden bij A. M. alhier en kele pruimenboomen voor brandhout weg genomen. Deze week zijn bij de winkeliers op de bons verkrijgbaar gesteld 3 ons vet en 1 ons gort per hoofd. STELLENDAM. In de laatst gehouden ver gadering van den raad der gemeente alhier werden de salarissen der onderwijzers be handeld. B. en W. hadden voergesteld voor onderwijzers deze regeling: minimum f 725 maximum f 1150. Voor hoofden f 500 daar boven. Over dit voorstel staakten de stem men. Een voorstel om een duurtetoe- slag over 1917 te geven werd niet behan deld. Handwerk- en herhalingsonderwijs, vergoeding woninghuur en les en talen wer den niet besproken. Het kohier der Grondbelastingen 1918 is invorderbaar verklaard en den heer Ont vanger ter invordering ter hand gesteld. De heer P, B. Crezee alhier is benoemd tot opzichter van het z.g. Heerenland ge legen in De Generale Dijkagle van Stellendam. Alhier is deze week verkrijgbaar op erwten of boonen, op 7» K.G. is bon 7 een 1/1 K. G bon 8 2 ons gort en op bon 9 een zachte zeep, alles per persoon. Aan den landtaarnopsteker alhier is een duurtetoeslag van f 20 en aan de helpsters bij het handwerkonderwijs een van f 25 toegekend. GOEDEREEDE. Vrijdag werden ter secre tarie kaarsen afgegeven voor neringdoenden, ambachtslieden en voor staigebruik k 50 cent per pak. Deze v/eek zijn bij verschillende win keliers op bon 3, erwten verkrijgbaar, terwijl in de eerste helft dezer maand op bon 16 en in de tweede op bon 18, eener thee- en koffiekaart, 1 ons koffie per persoon boven de 15 jaar verkrijgbaar is. Ook in deze gemeente zijn aan de land bouwers zaaigraaniijsten uitgereikt. Door het uitpikken van de z.g.n. over loop, kreeg de visseher T. v. d. H. een stuk ijzer in het aangezicht, en wel zocdanig dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Dec. 1916, 1267 personen en op 31 Dec. 1917,1288, zoodat de bevolking dezer gemeente in 1917 met 21 personen is vermeerderd. Er werden 6 huwelijken gesloten. Op de herziene kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor den raad 306, voor de Prov. Staten 311 en voor de Tweede Kamer 311. Met 1 Maart e.k. zal de heer Kabel, ambtenaar op het Post- en Telegraafkantoor alhier, werkzaam worden op de Provinciale Griffie te Arnhem. BRIELLE. Laatsleden Donderdagavond heeft alhier de bestaande Gymnastlekvereeniging „Brunio", hare winteruitvoering gegeven, voor een goedgevulde zaal in 't hotel de Nymph. Tot Regent van 't Merula Weeshuis alhier, werd door meerderheid van stemmen in de gemeenteraad benoemd de heer T. F. v. d. Wallen. TINTE. Alhier zullen pogingen worden aangewend om voor de gemeente Oostvoorne te Tlnte ook een stembureau te krijgen. Als afgevaardigde naar de Jaarvergade ring der Centrale Antirev. Kiesv. in het dis trict Brielle die 11 Febr. te Rotterdam ge houden is werd benoemd de Heer W. Beu- kelman. Ook hier werden circulaires verspreid namens de commissie van organisatie voor de oprichting van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond. In de circulaire wordt uit eengezet waarom naast de bestaande orga nisaties eene plaats moet ingeruimd worden voor eene vereeniglng van belijdend Protes- tantsche boeren en tuinders. Voorz. van de commissie van organisatie is Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Dinsdag 26 Feb. 's middags half twee wordtin Hotel Coomans te Rotterdam eene vergadering gehouden waar de plannen nader zullen worden uit eengezet. 't Is te hopen, dat in deze streken onze mannen ook zullen deelnemen aan de actie. HELLEVOETSLUIS. Dertien vereenigingen alhier hebben een particuliere levensmid- delencomraissie opgericht, welke zal trachten maatregelen te treffen ter verzekering van een goede distributie van levensmiddelen en brandstoffen. Hierbij zal zij trachten over leg te plegen met B. en W. en mochten dezen daartoe niet bereid gevonden worden, dan zal de commissie zich in alle voorko mende gevallen rechtstreeks wenden tot de betrokken Rpsdistributiekantoren of tot den minister van landbouw. ROCKANJE. A.s. Woensdag 20 Februari s' avonds 6 uur zal in de Geref. Kerk alhier een openbare vergaderig gehouden worden waarin 't onderwerp, Evenredige Vertegen woordiging en het gemeenteprogram door den heer J. Pool zal behandeld worden. SPIJKEN1SSE. Verslag van de buitengewone vergadering van het Groene Kruis op Vrijdag 8 Februari. De voorz. opent op de gebruikelijke wijze en verzoekt den secretaris de notulen te lezen der vorige vergadering welke onver anderd worden vastgesteld. Vervolgens zet de voorz. het doel der vergadering uiteen n.l. tc komen tot het aanstellen van een wijkverpleegster. Door het bestuur was con tact gezocht met verschillende corporaties in Spijkenisse, Hekelingen en Hoogvliet met dit gevolg dat het gemeentebestuur ten on zent een jaarlijksch subsidie toezei van f 200, de Herv. Kerk f 50 en de Geref. Kerk f 25. Het gemeentebestuur van Hekelingen f 100, de Herv. Kerk f 50 en het Burg. Armbestuur eveneens f 50. Van Hoogvliet kwam geen antwoord in, zoodat op een gecombineerde bestuurverg. van de Groene Kruisbestaren van hier en Hekelingen besloten werd deze plaats uit te schakelen en met z'n beide het plan der wijkverpleging tot verwezenlijking te brengen. Het hoofdbestuur van 't Gr. Kr. zei voorts nog toe gedurende een twee of drietal jaren f 200 per jaar, alzoo tezamen uitmakende f 675. Voor salaris en'te maken onkosten werden de uitgaven voor een wijkzuster begroot op rfc f 1000, dus komt er tekort rnim f 300, waarvan Spijkenisse f 200 en Hekelingen f 100 op de een of andere manier zou moe ten bijdragen. De voorz. deelde mee dat van de 250 leden die onze plaatselijke afdeeling telt een 80 onder hen meer zouden kunnen bijdragen dan f 1, wat tot heden als de vastgestelde jaarlijk8che contribuitie geldt. Over een en ander ontspon zich een breede discussie waaruit de volgende 3 voorstellen in stem ming kwamen. le. het bestuursvoorstel om de minimum contributie te houden op f 1 per lid, en den leden te verzoeken door vrijwillige bijdragen het tekort van de wijkverpleging te dekken, met dien verstande evenwel dat deze bij drage voor elk jaar dan verplichtend wordt 2e. een voorstel van den gemeentesecre taris om den Hoofd. Omslag als norm of als leiddraad te gebruiken voor de contri butie die zal worden geheven door het be stuur en 3e. een voorstel van een der leden om de minimum contributie te bepalen op f 1,50 en voor meergegoeden op f 2,50 per jaar, met dit gevolg dat het bestuursvoorstel met haast algemeene stemmen werd aangenomen. Door den secretaris der vereeniging Dr. A. Both werd naar aanleiding van een des betreffende vraag nader uiteengezet, wat behoorde tot den arbeid der wijkzuster. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. met een wooid van dank aan deopgekome- nen veer hun belangstelling en goede me dewerking. Er waren ruim 50 leden aanwezig. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd L. van den Doel, schippersknecht te Nieu we Tonge. DEN BOMMEL. A.s. Donderdagavond te 6 ure hoopt in de Hervormde kerk alhier op te treden Ds. B. Steenbeek van Prinsenland en Dinteioord tot het houden eener Zen dingsrede. Op Woensdag 27 Februari a.s. des n.m. ten 6 ure hoopt Ds. Lans van Monster alhier ten bate van het Chr. onderwijs eene rede te houden in de Geref. kerk. NIEUWE TONGE. Bij de op Vrijdagavond j.I. gehouden stemming van de manslidmaten der Ned. Herv. kerk alhier zijn herkozen als notabel de Heeren P. Keljzer en J. v. Vliet. Woensdagavond hoopt Ds. Kruit weder bijbellezing te houden over profeet Jona Hoofdstuk 2. D1RKSLAND. De Woensdagavondbeurten in de Herv. kerk zullen voortaan in plaats vafi 6 uur half 7 aanvangen. Heden Maandag 11 Febr. mocht Mej. A. Heijmans Hoofd der Bewaarschool haar 40-jarig Jubileum als zoodanig te herdenken. Dat van alle zijden haar gelukwenschen toe stroomden zal ieder die haar kende begrijpen, 't Zal ook voor de kinderen wel een ware feestdag zijn. STELLENDAM. Donderdag zal des avonds in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden ds, v. As uit Dirksland. I De een trekking van hoofdakte aai heeft zijn soil GOEDEREl gedurende Kerkeraads Aan kerk is ning over Woensdag OUDDORP van de Net' 1917 ligt bij mer een ieder 8 te ste beke het 12 ,_.tP Ned. ..„t bij Grinwis ter Maanda -veldpi d el l! gel pre et w de t ■/m m majoor tairen aan oefening eerste keer daar een 6 uren zal Herv. kerk, het belang In een volger te kunnen m BRIELLE. ging te dezer wikkeld. T haar op Ds. Kerk aldaar Daniël aan dag hield School zijn gen in den Voor hede verklaard Dt te Helevoets ven van Ma Ook is dot eeniging op vereeniging keld te wore voor persoc In de pen bij de Ph. Peter va Door gemeente al een uitdeeli Ellemeet grt missie heeft Opfjnen van gen de raac Mol, Joh. M< deze som, gezetenen, uitdeelen. Donde der Chr. Jong d. Chr. K De vergat Voorz. H. St een hartelij! schriftgedeel voorgelezen. De agenda afgewerkt. F strijd in het namen, 2 p de le prijs een zaklanti aan A. v. d. Een weds zen is ook le prijs vit zilveren ho monaie doo Een en at en eenige v Tot slot 1 namens de hun beste i ging. Ook en aangespi Knapenvere ^en was C PF-yond met alien zeer TINTE. der manslid Donderda der Geref. der mansiic De opkor Voorzitte vendijk. Na psalm wordt de gelegenheic Deze word keurd. De quaes rekening 1917. De inkon gaven f 12' f 57,535. Vervolge groot de s uitpad in k Een vra; antwoord. Als nu lq de orde wordt vast De afge doet reken De Heer komsten bi gaven belh het voord f 159,80. De praei van een d genomen. De scrib nu en stati der Gemee Hieruit t de Geref. 1 Hiervan tlgd tot de maten en Het aant uit, zoodai bleek. Op 16 leerling satle 11 er terscatechi taal aantal Verschil den gedaa de brant orgelcomn Nadat e gezang is de praeses it

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2