Woensdag IB Februari 1918. 82st0 Jaargang N\ 2868, tv/. lflrc.No. 11. MCJ. happij RIEK. Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES 55 Rotterdam IVEL. Gans7' fERDAM. tl© Knidhollandüche en SEeeuwscli© Eilanden. IBBRIEF Heeren isplaat Onze organisatie voor „Kieskring Dordt". mi DE KAMER. ÜST DE PERS. loofdpijn, slechte 8 KMIDEN aog nooit van de ;vreden zijn over kxijgbaar. ihouwerij lateriaal. en rRIESCHELOO, 'el. Int. No. 21. tend staande 'ende prijzen "iRD, Meu- 12568 W. BOEKHOVEN Zonen, OEN HAAG (morgen van 12801 ;middag van D. MEIJDE. van Effecten. 'rolongatiën. n van gelden er vast te stellen. een Partijdag1 op 21 Fet>r. 2. 2. •iefoon Wo. 1IM6, irraad Rioolbuizen, en van Regen- en ,ad Dakpannen, in Vloer- en Wand- iide muren plafon isier* aan. HiFF. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SGMMELSD.IJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN 12>/2 Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DiENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besiaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRijDAGMORGEN 10 UUR. 4i8e gtu&feen voor «Ie Redacfle 8&e»êem«i, 44veitenilên e» verdere i%«Snai»i»trêiir<r- um? «ende» ©mi de (LiMre*©* PECTUS JOEKHOVEN. ÏINDEWEIJ Wz- L. KEIJZER SR. ROSSUM. fcRS. llING. *OEK. Gz. |MAN. heer W. J. loltgensplaat. ikantoor Bultenlandsche geven op ver- Waar de Kieswet eeu andere indee- ling van Districten heeft gemaakt, wil len we iets vertellen over onze Antirev. organisatie, zooals die voerloopig op 11 Jan. j 1. te Rotterdam in een ivettige vergadering is vastgesteld. Maar eerstens zeggen we, dat in aan tocht is Daar zal optreden, volgens ontvangen bericht, onder méér, de Heer H. DE WILDE met 't onderwerp: Nieuwe Banen. Van andere sprekers hebben we nog géén bericht. Maar ieder rekene er maar op," dat er is op 27 Fébr. een Partydag. Er is ook een Centrale Vergadering van Bestuursleden en afgevaardigden, die is op 20 Febr. in de Christelijke School te Middelharnis Maar de Partydag in de Zondagsschool als deze door 't Bestuur dier School na onze nog te doene aanvrage, afgestaan wordt. Op de Centrale Vergad, in de Chr, School zal ook gesproken worden over ome Organisatie en over 't Centraïen i Convent en over de Candidatenlijsten Nier 2e Kamer; waarom we dan ook alle kiesvereenigingen dringend uitnoodigen om zich te vertegenwoor digen. De aan de Kiesv. gestuurde uitnoo- diging (convocatiebiljet van 6 Febr.! gaf deze Agenda: 1. Kieskring Dordt. Partijdag. Finantiën. Centralen-Convent. Enz. Maar na de afzending van de Agenda, kwamen nog zeer belangrijke stukken. 1. Program van Actie. Samenstelling van Candidatenlijst voor Flakkee, Brielle, Hoeksche Waard, IJselmonde, Dordt en om streken, Loosduinen (Kieskring Dordt met 101 dorpen), daar moet vooral over gepraat worden Over de Candidatenlijst voor 2e Kamer. Wie moeten er op Ieder ziet dus, dht we een belang rijken tijd voor onze Organisatie tege moet gaan. Alle hens op 't dele, voor de Centrale op 20 Febr. èn voor den Partijdag op 27 Febr. DE SECRETARIS. 3. 4. 5. En V Concept-Program van Actie 1918. Aan de Antirevolutionaire Kiesvereeni gingen ia verso ij den k-t Concept-Program van Actie 1918 Dit Co cpt-Program luidt: De A. R.-partij ook nu bij de komende stembus naar haar nog onlangs herzien Program van beginselen verwijzend, is noch tans van oordeel, dat er ook ditmaal alles zins reden bestaat, om in een kort Program van Actie zich over enkele op den voorgrond tredende punten van Staatsbeleid te verstaan, en acht dien ten behoeve zich met name over de navolgende dertien onderwerpen te moeten uitspreken. 1. Voor zoolang de Oorlogstoestand, met namein de ons begrenzende Staten, nog aanhoudt volharde onze Rsgeering in de voorzichtige en toch krachtige houding, die zij dusver inzake de oorlogsaangelegenheden aannam. Voorts blede heel ons volk haar den onmisbaren steun, om, mochten zich bij het herstel van den vrede voor Nederland grensmoeilijkheden voordoen, alle rechten van ons land ongescho nden te handhaven. En is ten slotte de oorlogstoestand geheel ten einde gekomen, dan richte ons beleid er zich op, om aan Hare Majesteit de in vloedrijke positie te hergeven, die Zij aan het Hof van Arbitrage en aan de Vredes- conferentiën in Hare Residentie ontleenen mocht. 2. Onze buitenland3che politiek worde in zoo rechtstreeksch verband met de bevoegd heden van de Staten-üeneraal gebracht, dat alle onnoodige geheimzinnigheid wegvaile en almeer geheel ons volk In de verant woordelijkheid voor onze buiteniandsche politiek kunne deelen. 3. De wijziging van art. 192 der Grondwet vlnde zulk een uitwerking en toepassing, dat, met wegneming vaa alle geldelijke bevoorrechting van het openbaar boven het bijzonder onderwijs, de vrijheid en zelfstan digheid van het bijzonder onderwijs er in elk opzicht door gewaarborgd worde. Bleek het voorshands nog niet wel mogelijk alle Overheidsbemoeiing met het bijzonder on- de^vijs aanstonds geheel van de Gemeente loajte maken, zoo drage toch de Gemeente bemoeiing ten deze geen ander dan een tijdelijk karakter, en blijve steeds het streven der antirevolutionaire partij gericht op alge- heele en finale overbrenging van de school- zörgen op het Rijk. 4. De schoolduur van het gewone lager onderwijs worde, evenals in Zwitserland en Duitschland uitgebreid tot den veertienjarigen leeftijd. 5. Zonder verder verwijl ga de Regeering over tot uitvoeriüg van de in 1913 door H. M. de Konlp^in uitgevaardigde wetten van sociale strekking, en daarop volge zoo spoedig mogelijk de aanvulling van die wet ten door opneming in de verzekering van de zelfstandig hun bedrijf uitoefende personen, en door opneming van de geneeskundige verzorging in de ziektewet. Voorts wordë de ongevallenverzekering uitgebreid tot land bouw, visscherij en zeevaart. 6. Mede door den wettelijken uitbouw van het collectieve arbeidscontract worda de weg gebaand voor het in het leven roepen van nieuwe maatschappelijke organen, welke bij de voorbereiding en uitvoering van wettelijke maatregelen zeggenschap erlangen. 7. Ten opzicht® van den arbeidsduur worde gestreefd naar meer bescherming van vol wassenen, inzonderheid van da gehuwde vrouw. 8. In onze sociale wetgeving worde alle eenzijdigheid gemeden, en aan de behartiging der belangen van onzen middenstand ern stige aandacht gewijd. Den middenstand worde, deels ook door hulpe der Regeering, de mogelijkheid van meer afdoende organi satie verleend. 9. De vrijheid van bedrijf en handel, welke in de laatstverloopen jaren aan zoo knellende banden werd gelegd, worde, zoodra het einde van den oorlog en het wegvallen van zijne gevolgen dit gedoogen, in hare eere her steld. Zoolang dit niet het geval is, ga ech ter de Overheid voort te waken tegen onre delijke prijsopdrijvingen, waar dit ter voor koming van maatschappelijke inzinking on vermijdbaar is, te voorzien tegen verlaagde prijzen in de nooddruft der bevolking. 10. Blijkt het Vrouwenkiesrecht niet langer, conform ons Program van Beginselen, te keeren, dan zij ons streven er op gericht, het een even uitgebreid' karakter te doen erlangen ais het kiesrecht, dat thans aan den man is verleend. 11. De zoo ver om zich grijpende moder niseering van de verdedigingsmiddelen te land, op het water en in de lucht vinde, na het herstel van den vrede, om ten onzent geleidelijke toepassing. Ook in onze Koloniën worde, zoo te land als te water, een afdoende verdediging ingericht, die haar ongebroken kracht behoudt, ook al mocht de gemeenschap met het Moederland worden afgebroken. 12. Voorts worde in Nederlandsch-Indië het nog steeds zich zoo sterk uitzettende opiumgebruik ingeperkt. Elke Christelijke kerkformatie erlange er gelijkelijk vrijen toe gang en geldelijken steun. De overheldsschool en de vrije school worden op voet van ge lijkheid bejegend. En aan alle Christelijke missiën worden gelijke bescherming van Regeeringswege verleend. 13. Vooral na den finantieelen druk, dien de geheel bijzondere oorlogstoestand in het leven riep, is het, tot behoud van de mo gelijkheid van een vruchtbaar hervormend optreden, allereerst noodig dat in. den pu- blleken dienst, wat bereikbaar is vereenvou digd en bezuinigd worde, zonder te kort te doen aan belooning van het personeel in Staatsdienst overeenkomstig den prij3 der noodzakelijke levensbehoeften. Voorts zal meer nog dan anders zijn te streven naar eene belastingheffing naar draagkracht, die ook verband houde met de talrijkheid van het gezin, doch evenmin eene doelmatige verdeeling in directe en indirecte heffingen uit het oog verliest. Ook worde er bij de regeling der grondbelasting tegen gewaakt, dat het voo? ons volksbestaan juist thans zoo gewichtig gebleken landbouwbedrijf, niet door eene onevenredige verhooging, die met name den kleinen landbouwer zoo ge voelig zou benadeelen, getroffen worde. Bij de aigemeene beschouwingen was 't dit jaar een strijd, hoe men de O.W.-ers 't spoedigst zou kunnen ontlasten, om de zak ken der minderbedeelden er van te voorzien. Het program van Troelstra lachte ons in dezen meer toe dan dat van Dresselhuis. Aan de heeren zal spoedig gelegenheid gegeven worden om te toonen hoeveel waarde aan hun woorden moet gegeven worden. Als aanstonds 't wetsvoorstel Lohman e.s. behan deld wordt zal hiervoor een schoone gele genheid gegeven worden. De nieuwe grond wet, die afgekondigd is, elscht volkomen gelijkstelling van bijzondere en openbare scholen. Geef aan de heeren onderwijzers dan nu maar alvast, dat ze een gelijke sala risregeling krijgen. Heel veel moed hebben we niet, dat de heeren van Links dit zoo maar zuilen geven. Ais 't gaat, zooals 't Middelbaar Onderwijs behandeld is, #n Hierbij kregen we de motie Teenstra. De Kamer van oordeel, dat het nood zakelijk is, dat op ruime schaal worde overgegaan tot het oprichten van nieuwe Rijks Hoogere Burgerscholen, en dat de daarvoor noodige gelden worden beschik baar gesteld. Gaat over tot de orde van de dag. Deze motie werd ingedient, omdat men teleurgesteld was door's Ministers antwoord. De Minister zegt liefde te hebben voor dit onderwijs, maar dat bleek niet uit de begroo ting. Daarom moest Z.Ex. eens wat aasge- vuurd. Hij moest voor oppositie van Rechts ook niet uit den weg gaan. Die waren spoe dig met hun adressen klaar en daar kan men wel steeds mee volhouden. Met zulke kost kwam men aandragen bij den Minister, die zoovele plaatsen zegent met zijn R. H. Scholen. Op Middelharnis hebben we zoo'n propa- gande-school van 't materialisme, etc. er bij gekregen en dat is de schuld van eigen lauw heid. Op Oud-Beierland ook. (Ja, dan heeft minister Cort wel geldDoch gaat men de stichting van de R. H. B. te Oud-Beierland na, dan begrijpt ge eenigszins de geest, welke Links moet bezielen, als ze zoo'n Minister nog aanvuren. Te Oud-Beierland was een bloeiende Open bare Mulo-School en 2 Lagere Christelijke scholen. Toen besloten de voorstanders der Chr. School ook een Mulo-School te stichten. En die Chr. Mulo-School werd een succes, de Openbare School werd bijna leeggepompt. Ze daalde tot 20 leerlingen, terwijl de Chr. Mulo School meer dan 100 leerlingen teide. Toen ontstond het verlangen naar een openbare H. B. S. Een H. B. S. die de meerderheid der bevol king niet verlangde. Die ook de omgeving niet verlangde. De Minister luistert immers naar den volkswileigenlijk nog niet genoeg volgens den heer Teenstra. En Oud-Beierland kreeg, al waren de materialen nog zoo duur, zijn verlangde H. B. S. Dan is er wei geld, zie je. Maar voor de onderwijzers, neen, dan ben je aan 't ver keerde kantoor. Aileen de ambtenaren van den minister hebben de gemeenteraden aan gespoord om de salarissen der Openbare Onderwijzers op te voeren. Nu, misschien krijgt de Minister nu nog eens medelijden met de Chr. Onderwijzers. Maar we dwalen af. 't Zal toch ieder wel een raadsel zijn, hoe Teenstra er bij kwam deze Minster over deze zaak hard te vallen. Men schijnt van Links allen buitenzinnig te zijn van liefde voor 't Middelbaar Onder wijs. Alle liefde voor de Lagere School schijnt aan de Middelbare School geschonken te zijn. Dat wij toch eens wakker geschud mochten worden. De heer Koster constateerde met voldoening, dat van verschillende zijden werd aangedron gen op de stichting vaa Middelbare Scholen. Geen landbouwer, koopman of industrieel kan thans bijna Middelbaar Onderwijs missen. Wanneer in de centra geen Middelbaar Onderwijs te krijgen is, dan leidt dit er tö'e, dat de bewoonbaarheid op 't platteland aan merkelijk daalt, zoowel van de industrieelen en kooplieden, die spoedig naar een andere plaats met beter onderwijs voor hun kinde ren gaan, ais voor de ambtenaren, die naar verandering streven. De Minister helpe daarom het platteland door de oprichting van H. B. S. in allerfili centra. Het kost veel geld, ja maar als we veel geld uitgeven voor spoor, tram en waterwegen, dan moet men ook voor het onderwijs geld uitgeven, als de behoefte daaraan blijkt. Het uitgeven van gelden voor Middelbare Scholen in die plaatsen is naar sprekers oordeel welvaartspolitlek in den besten zin des woords; enz. Het staat dan ook onomstootelijk vast. Links Is van 't grootste gewicht van 't Mid delbaar Onderwijs overtuigd. Men zou zoo denkenze zullen als paddestoelen uit den grond verrijzen. Niemand verhindert hen, om ter doen zooals wij gewoon zijn. De handen uit de mouwen te steken en een school op te richten. Maar dat is niet edel van u. Zij zijn de menschen, die altijd aan de Staats ruif knabbelen en wij wij moeten ons zelf maar redden. Voor onze fiere, gegoede welgestelde liberalen om zich voor te scha men. Zoo'n aanstellerijDat maakt maar lawaai van on -.e centen. 'tWas beter, dat ze nu maar eens teruggaven, wat ze ons ont nomen hebben. Doch neen, ze denkenheb ben is hebben en krijgen is de kunst.'t Heele stelletje ging Troelstra te ver. Hij was ge troffen door geest en toon bij deze bespre kingen. Is dat Onderwijsbevredlging? Troel stra onderschreeft bijna alles wat de heer Rutgers zooeven zei. En wat had onze dap pere voorvechter gezegd Ten aanzien van den aandrang op de Regeering geoefend, tot uitbreiding van het aantal H. B. S., herinnert spreker aan het standpunt, het vorig jaar verdedigd door den heer de Savornin Lohman, die toen wees óp het goed recht van ouders, welke voor hun kinderen onderwijs ver langen op Christelijken grondslag. Toen zijn daarbij ter sprake gebracht de moei lijkheden voor die plaatsen, waar slechts voor een H. B. S. plaats is. Dit geldt voor de meeste gemeenten des laads. Dan komt de vraag welke H. B. S. moet dat dan zijn De heer de Savornin Lohman meende.dat dan een keus moest worden gedaan met wijs beleid en rechtvaardigheid. Dan hadden Middelharnis en Oud-Beier land natuurlijk geen openbare H. B. S. ge kregen 't kan nog wel veranderd worden Als alle H. B. S. door 't rijk gesticht worden en bij volkstemming uitgemaakt wordt of 't een Openbare dan wel een Christelijke zal zijn. Dat is toch zeker de eenige rechtvaar dige oplossing. Ten aanzien van de H. B. S. teDokkum nu meenen sommigen, dat die plaats meer in aanmerk'ng komt voor een Christelijke H. B. S. De vraag, of ergens een confes- sioncele school zon moeten komen, in plaats van een openbare, bestaat echter niet voor sommige heeren. De heer Ter Laan zegt: in Doiikuni moet een Rijks H. B. S. zijn en nu mijnentwege, ook nog een Christe lijke. Dat is alles wat we van de heeren gehoord hebben betreffende hef Chr. M. O. Overigens doet men alsof de Rijks H. B. S. is de nationale instelling voor Neder land. Spreker hetreurt dat, en hoopt, dat de Regeering daarop zal antwoorden, door eenvoudig hun wenschen te negeeren. De eenzijdigheid waartoe die gedragslijn leidt, wordt gedemonstreerd door 't geval. Op zich zelf zou die plaats van 4000 zielen absoluut niet voor een H. BS. in aanmer king komenhet is een der kleinste ge meenten van ons land. Verder ontbreekt er de klasse van menschen die H. B. S.- onderwijs erlangen. De plaats is armde klokken luiden erArm Dokkum 1 Geen der omliggende gemeenten wil zich eenig finantieel offer getroosten; men achtte die H. B. S. noch noodig, noch wenschelijk. Dit enkel voorbeeld toont, hoe eenzijdig hier wordt gepleit voor de ontwikkeling van de volksontwikkeling door de heerèn, die in de oprichting van Rijks Hoogere Burgerscholen, in hun oog de eenige nor male aandringen. Ook bij 't vak-onderwijs kwam diezelfde strijd om den hoek gluren. De Minister ver klaarde aan den heer van Wijnb^-gen, die een spoor zou hebben ontdekt van voorliefde voor 't neutrale vakonderwijs, dat het ver schil in behandeling van de Zita-school en de neutrale vakschool was ontstaan door 't verschillend karakter der beide scholen, ge lijk ook Prof. Heeres had aangetoond. Daarop (prof. Heeres) antwoordde de kloeke verdediger onder de R. K. heeren Deze betoogde, dat de neutrale vakschool en de Zita-school van karakter verschillen. Wie dat het meest op prijs zal stellen, zal juist de Zita-school zijn, die niet gaarne op één lijn zal worden gesteld met een neutrale vakschool. Spreker 13 het dus nog nooit zoo eens geweest met den heer Heeres als ten aanzien van deze zaak. De Zita-vereeniging is een vaa de Katho lieke model-inrichtingea, wsike niet alleen vakschool is, die er 3leehts een onderdeel van is. En als de heer Heeres zegt, dat de Zita-vereeniging zich ten doel stelt de bevor dering van den godsdienst en de goede ze den, dan antwoordt spreker dat dit zeer juist is, maar dat alle Katholieken instellingen, patronaten en dergelijke zich dat ten doel stellen. Maar als prof. Heeres zegt, dat die neu trale vakschool gediplomeerde leeraressen heeft en geheel iets anders Is, dan zon spreker haast willen zeggen. Zie dat is nu juist het liberale standpunt. De keer Heeres moet het spreker niet kwalijk nemen als hij dit zegt, dat het echt liberaal is om eerst geld op tafel te willen hebben. De Zita-vereeniging is al een jaar of tien bezig. Nu zal de Zita-vereeniging worden gereorganiseerd, de vakavondschool zal wor den uitgebreid tet een vakdagschool. Daar om vraagt ze nu om subsidie. Maar de neu trale vakschool had niets gedaan', voordat ze zekerheid had van een flinke subsidie. Propaganda. Het Friesch Dagblad zegt: In 't jongste nummer van „Onze gids", het maandblad van den Bond van A.-R. Prop. Clubs trekt een artikel van den heer v. d. Deure van Edam over de A.-R. pro paganda zeer de aandacht. De schrijver wekt tot „Voortvaren" op. De A.-R. partij mag niet gaan rusten op verkregen lauweren. Geschied dit, dan wordt zij door andere, meer actieve partijen over vleugeld. Wij, die gelooven, dat onze be ginselen de ware zijn, hebben dan ook de roeping die beginselen met méér ijveren meer energie dan dit door andere partijen, met de hunne geschiedt, te verbreiden en te verdedigen. Daarom niet verslappen in de propaganda voor onze beginselen. Vooral door de Evenredige Vertegen woordiging is een propaganda-regeling urgent geworden. In afwachting van het rapport over de propagandaregeling, uit te brengen door de Commissie van drie personen, daartoe vanwege het Cenfraal-comité aangezocht, wil de geachte schrijver nu reeds enkele lijnen aangegeven, waarlangs z. i. die pro paganda moet worden opgezet. Zoo noemt hij een uitnemend propagan- da-middel geregelde cursus vergaderingen in besloten kring. Verder wijst hij op de taak van het Cen traat-Comité, dat z. i. in de laatste jaren te weinig zorg heeft besteed aan de stel selmatige verbreiding onzer beginselenen geeft hij een plan van actie, dat wij gaarne hier willen afdrukken en in ernstige over weging geven Allereerst moet de propaganda worden ter hand genomen door het Centraal Comité, zooveel mogelijk in overleg met onzen Bond. Door het Centraal-Comite worde een bureau gevormd (met minstens één bezoldigden propagandist) van waar alle actie als van een centraal punt geleld wordt. Besliste voorwaarde voor dit bureau is, dat het niet te grootscheeps worde op gezet. 't Moet niet de bedoeling zijn, iemand

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1