I BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN, K&e broodkaart vasa het 408t© ttfdvali loopl van ring" In vermocht te ontdekken tot de gematigde voorwaarden, door de geallieerde regeeringen opgesteld. Dientengevolge be sloot de opperste oorlogsraad om de krachts ontwikkeling van de geallieerden zóó te regelen en zóó hoog op te voeren, dat de centralen gedwongen zullen worden tot een vrede, die alle beginselen van vrijheid, recht, eerbied voor de wet der naties, Len z^oals het gewoonlijk verder nog heet, zal waar borgen Daarin zou men verder uitstekend geslaagd zijn. Want het communiqué, waarin het re sultaat der besprekingen wordt medegedeeld, maakt slechts melding van een bereikte een heid op alle punten, van onderlinge samen werking, van volkomen eensgezindheid enz. Dat alles zal intnssehen het beste uit de resultaten der gevechtsterreinen blijken dddr zal aan den dag moeten treden, of de geallieerden eindelijk een strategische eenheid van actie, tot dusver nog steeds gemist, zullen kunnen ontplooien. V De vredesonderhandelaars te Brest Litowsk zijn weer eens zonder resultaten te hebben geboekt, uiteen gegaan. De N. R. Ct. zegt: Het ging r.u over de vertegenwoordiging va* de Oekraïne. De Oekralensche republiek was al op de vredesonderhandelingen ver tegenwoordigd geweest en wel door afge vaardigden van de Rada te Kiëf. Trotzky had deze lieden in de vorige zitting als een gevolmachtigde vertegenwoordiging der Oekralensche republiek erkend en de centra len hadden op zijn voorbeeld hetzeifde ge daan. Maar Trotzky had er bij gevoegd, dat de heeren niettemin geen besluiten mochten nemen en niets overeenkomen met de een- tralen, tanzij met medeweten en goedkeuring van de Russische delegatie, d.w.z. ze waren volkomen zelfstandig en vrij, mits ze maar deden wat Trotsky aanstond. De Oekrainers hebben op dat voorbehoud van Trotzki geen acht geslagen en hebben zelfstandig en zon der de Rnisisehe delegatie te vragen, met de centralen onderhandeld. Toen zij den laatsten keer Brest verlieten was er princi- pleele overeenstemming bereikt. Inmiddels is de burgeroorlog in de Oekraïne zfln gang gegaan. De 30viëtparti], gesteund door St. Petersburg met zijn roede garde, voerde een onbarmhartige n krijg tegen den aanhang van de Rada, en toen men weer bij elkaar kwam, verklaarde Trotzky het mee- onderhandelen van de Rada als een gebeur tenis, die tot de geschiedenis behoorde, over mits deze inmiddels al haar maeht had ver loren en deze was overgegaan in handen van het uitvoerend comité te Charkof (dat de Oekrainische soviëts vertegenwoordigt). Maar de Rada was nog niet zoo afgezet als het leek, want baar vertegenwoordigers zijn toch naar Brest gekomen en hebben daar een gepeperd dispuut met den 'heer Trotzky geopend, waarin zij o.a. zijn berichten over den toestand in de Oekraine in strijd met de waarheid noemden. Het slot was, dat de centralen bij hun er kenning van de Rademenschen bleven en dat Trotzky volhield, dat deze lieden niets met de vredesonderhandelingen te maken hadden. Zoo ging men weer zonder resultaat uit een. Het nu openlijke eonflict tusschen Rada en volkscommissarissen, waarin de centralen zich voorloopig theoretisch op de zijde van de Rada stellen kan, nog tot interessante kwesties leiden. SCHOENEN. Uit goede bron vernemen wij dat binnen enkele dagen, het besluit, kan tegemoet wor den gezien, dat voor schoenen maximum prijzen worden gesteld. Ook zal de produc tie beperkt moeten worden tot van de fabricage van Augustus 1912 en voordehoogte van schacht en hak voorschriften worden ge geven. MANUFACTUREN. Het Rijksbureau voor manufacturen deelt mede dat ten behoeve vaa handelsreizigers tijdelijk ontheffen verleend wordt van het verbod tot vervoer voor de koffers met mon stercollecties van manufacturen. HUISSLACHTINGEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de vol gende circulaire gericht: Het Is mij gebleken, dat het aantal huisslach tingen hand over hand toeneemt, zulks In strijd met mijn bedoeling, u kenbaar gemaakt bij circulaire van 16 November 1917. In verband hiermede heb ik de eer u te verzoeken, er in uw gemeente de noodige bekendheid aan te willen geven, dat het niet met mijn bedoeling strookt, indien thans nog door particulieren varkens voor eigen gebruik worden geslacht. Mochten onverhoopt toch nog huisslach tingen plaats vinden, dan draag ik u op om ingevolge het 1ste lid van art. 9 der Distri- butiewet 1916 bij de betrokken personen opgave te vorderen van den bij hem aanwe zigen voorraad varkensvleesch en die hoe veelheid ingevolge 2de lid van genoemde wetsartikel in bezit te nemen. De eventueel In bezit genomen hoeveel heden zullen ter beschikking moeten worden gesteld van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging. Gaarne zal ik van leder zich voordoend geval door u op de hoogte worden gesteld, waarna u omtrent de benoeming van schat ters nader zal worden bericht. (St. ct.) OFFICIÉÉL BEDEELTE. Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn: Op bon no. 59: Bruine boonen tot een gewicht van 0,15 K.G. Op bon no. 60: Groene erwten tot een gewicht van 0.15 K.G. Sommel8dijk, 26 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. koffiedlstrlbutlekaarten, dat volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal mogen worden verkocht en afgeleverd gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 Febr. 1918 en eindigende op 15 Febr. 1918, op bon No. 16 van een thee- en koffiekaart 0,1 K.G. koffie; gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Febr. 1918 en eindigende op 28 Febr. 1918, op bon No. 18 van een thee- en koffiekaart 0,1 K.G. koffie. Verkoop en aflevering van koffie aan verbruikers is slechts geoorloofd tegen Inontvangstneming van een bon, voor dien verkoop en aflevering geldig verklaard. Over treding zal tijdelijk of voorgoed tot uitsluiting van de distributie of intrekking der kaart kunnen leiden. Sommelsdijk, 2 Febiuarl 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrjjgbaarstelling van koffie. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt ,ter kennis van houders van thee- en VastsfplHng der Kiezerslijst 1918-T9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk maken bekend, dat de ingevolge artikel X van de additioneele Artikelen der Grondwet op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1918-1919, benevens de alphabetische lijsten der namen en voor namen van hen, die met betrekking tot een of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd of daarop zijn gebracht, van den 31sten Januari tot en met den 31sten Maart a.s. ter secretaris der gemeente voer een ieder ter inzage worden nedcrgelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 28sten Februari a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop veorkemt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Sommelsdijk, 39 Jansari 1918. Bureemsester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED.BOUMAN. Zondag 3 *0! ess met Woensdag* 13 Febr. a.s. SOMMELSDIJK. P. Kieviet, J. Muiier en N. M. L. Nieuwenhuijze zullen 7 Maart a.s. te Rotterdam worden ingelijfd. Tegen de 13-jarige C. B. is procesver baal opgemaakt wegens diefstal van uien. Tegen H. B. is eene klacht ingediend wegens beleediging van L. W. MIDDELHARNIS.* Aan het rijkhshengsten- veulen-depot te Bergen op Zoom is door dhr. J. Koert alhier, den 3-jarigen hengst „Uffo" fokker S. C. Sietsemate Toornwerd gemeente Mlddelstum gekocht voor f 5500. Tengevolge van de mist i3 Zaterdag het naar Rotterdam gaande (stoomschip Middelharnis, terwijl het -de Maas overstak om op Schiedam aan te leggen in aanvaring geweest met het afkomende stoomschip De Stad Sneek. Laatstgenoemde boot kreeg op de kop een groot gat boven de waterlijn, terwijl van de Middelharnis de steven eenigs- zins werd ontzet. Overigens bepaalde de schade daar zich tot het buffet. Den Heer J. v. d. SUk heeft bedankt als lid der Gascommissie. Den Heer L. C. Schoenmaker Chef van den Centralen proeftuin alhier is in gelijke betrekking benoemd te Arum (Friesland.) DEN BOMMEL*. Bij Kon. Besluit van 24 Januari goedgekeurd dat dhr. L. C. Brink man, Burgemeester alhier, benoemd is tot secretaris dier gemeente. OOLTGENSPLAAT. Tot bestuursleden van de Antlrev. Kiesv. zijn herkozen de H.H. C. Braber Kz. en Joh. Crezee en gekozen Ds. C. Dekker. Woensdag 6 uur zal in 't café Van der Welle de jaarvergadering plaats hebben van de varkensverzekering de „Voorzorg". In de week van 4 tot 10 Febr. is op bon 15 een half pond bruine boonen per hoofd verkrijgbaar, en op bon 20 een half ons havermout per hoofd. Heden arriveerde hier een schip met een kleine hoeveelheid steenkolen, naar we vernemen kunnen echter de ongeveer 600 gezinnen te dezer plaatse hier alle niet van voorzien worden en zullen moeten wachten tot er een schip aankomt. NIEUWE TONGE. D. de B. had j.l. Zon dag met zijn fiets het ongeluk in de sloot terecht te komen en moest met zijn fiets en een nat pak huiswaarts keeren. De arbeiderswoning van den Heer 1 Mosselman is onderhands verkocht aan IJ. den Braber alhier. De boeretjknecht M. K. had het onge luk met zijn voet tusschen de ploeg terecht te komen en in zijn voet te snijden hij moest per wagen huiswaarts worden gebracht. De maximumprijs van volle rauwe melk is vastgesteld op f 0.15 per Liter. MELISSANT.* Door den Rentmeester van de Heerlijkheid Diert, den heer J. C. de Gast te Sommelsdijk, zal een gedeelte van den Noorddijk van polder Dirksland, behoorende tot die Heerlijkheid worden verhuurd om te scheuren. STELLENDAM. Tot bestuursleden van den bakkersbond G. en O. werden herkozen de heeren Johs. van Beek, W. van Es en P. D. Holleman. Deze laatste werd tevens gekozen tot afgevaardigde naar deprotestvergadering te Amsterdam. De kiezerslijst dezer gemeente voor het jaar 1918/19, benevens de alphabetische lijs ten der namen van hen, die van de kiezers lijst zijn afgevoerd, of daarop zijn gebracht, ligt van 31 Jan. t/m 1 Maart 1918 ter secre tarie voor een ieder ter inzage en Is tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar. Op enkele plaatsen Is alhier de prijs van de melk gestegen van 14 cent op 17 cent per liter. Donderdag zuilen alhier de boomen op de Voorstraat publiek verkocht worden. Alhier is 35000 K,G. dennenhout gear riveerd voor de landbouwvereeniging „Ons Belang". De vorige week deed onze burgemees ter ondertrouw. Ter gelegenheid hiervan werden de schoolkinderen van beide scholen alhier getracteerd op een zakje bruidsuikers. GOEDEREEDE. Het kohier No. 5 der Per- soneele Belasting 1917 is invorderbaar ver klaard en aan den heer ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Maandag werden de schoolkinderen op een flinke zak bruidsuikers gelracteeid, door het bruidspaar den Edelachtbaren heer Bur gemeester en zijn bruid. HELLEVOEÏSLUSS. Den Heer F. P. Kort te Middelburg is benoemd tot agent van politie alhier. Vrijdag 1 Febr. 1918 hield de Chr. Zang- vereeniging „Volharding" (Directeur dhr. J. van Harüngsveldt) haar 12e jaarfeest in in- tiemen kring. De avond werd afgewisseld door voordrachten en samenspraken en zal nog lang in het geheugen der leden als een aangename herinnering bewaard blijven. De zangvereeaiging die circa 40 leden telt maakt op 't oogenbilk een ongekenden bloeitijd door zoodat wij met verlangen uitzien naar een uitvoering die naar wij hopen niet lang meer u.tblh'ven zal, daar wij die in langen tijd heb ben moeten missen. A. M. van Alem, sergeant-schrijver wordt met ingang van 16 Maart e.k. eervol ontslagende sergeant torpedist J. L. van Dort wordt overgeplaatst van Hr. Ms. „Em ma" op Hr. Ms. „Schorpioen"; idem L. J. Frankevoort van Hr. Ms. „Schorpioen" op Hr. Ms. „Emma" en de torpedomaker J. P. Lubsen van Hr. Ms. „Schorpioen" op Hr. Ms. „Hertog Hendrik'. BRiELLE. Alhier zijn thans vastgestelde lasten van Kiesgcrechtigen, zooals die lijst herzien overeenkomstig ds gewijzigde Kies wet, voor Brlelle waren de kiezers het vorige jaar 675 en thans 883. VERSLAG van de rekening en verant woording van de riekenbus „Eer dracht en vlijt" te Brielle (opge richt 1 October 1827) over het jaar 1917. ONTVANGSTEN. Batig slot over 1916f 421,53 Inleggelden19,50 Contrlbutlën 3495,99 Inkomsten der bezittingen 901,83® Aflossing eener Hypotheek 5000,— Totaalf 9838,91® UITGAVEN. Leverantiën drukwerken, enz. v f 179,25 Doodengelden 260,— Medicus1847,10 Apotheker1843,95 voor verbandmiddelen 211,06 Bode145,20 Boekhouder100,— Rente voor diens borgtocht 25,— Opgenomen geld terugbetaald 400,— Rente daarvan25,— Hypothecaire beleeniog j4000,— Geplaatst op de Rijkspostspaar bank 600,— Saldo op de volgende jaarreke ning 202,35® Totaalf 9838,91® ROCKANJE. Op de bonnen is te verkrijgen havermout, vet en zeep. Uit naam van de Antirevolutionaire kies- vereeniging zal in een van de logementen alhier optreden den heer J. Pool, met het onderwerp: Evenredige vertegenwoordiging en ons program. Den dag en de plaats zullen nader gemeld worden. Door het dochtertje van de heer C. Kr. is op weg van de dninen naar 't dorp (langs de korte weg) een horloge verloren. Dringend is het verzoek aan de vinder(ster) dit terug te bezorgen. T1NTE. Vrijdag 15 Februari a.s. hoopt in een openbare vergadering met debat alhier op uitnoodiging van de anti-Rev. Kiesver. op te treden met het onderwerp: „Evenre dige Vertegenwoordiging", Ds. C. W. J. van Lummel, Geref. predikant te Zuidland. In een advertentie zal nader tijd en plaats enz. worden bekend gemaakt. Wie nu eens goed op de hoogte wil komen van een en ander verzuime niet, de noodige schikkingen te treffen, teneinde deze verg. bij te wonen. SPJJKENISSE. Bij onderhandschen verkoop is de arbeiderswoning van P. de Snaaijer staande aan den Hoek, overgegaan aan T. van Dijk. Vrijdagnacht is een alleenstaande schuur aan den Mollendijk in eigendom toebehoo- rende aan M. Verkade en verhuurd voor ber ging van gereedschappen van den tuinders- baas Bakker gedeeltelijk afgebrand De poli tie doet ijverig oaderzoek, daar aan kwaad willigheid wordt gedacht. Bij het plaatsen van de groote sp'egel- ruit in de meubelvvinkel van den heer J. Bok king, gleed deze door de gladheid van de stoep, en werd gedeeltelijk beschadigd, zoo dat er weer een nieuwe zal worden ingfzet. VIERPOLDÉRS. Vrijdagmiddag 2 unrisbij de kerk het jongetje D. v. d Linde door een wagen overreden. Zijn beentje is gebroken. Na verbonden te zijn door de geneesheer De Snoo van Brielle Is hij 'a avonds naar het ziekenhuis vervoerd te Rotterdam. Bij deze gelegenheid bleek weer eens, boe nuttig het zou zijn, wanneer hier enkele personen wa ren, die eene cursus van „Eerste hulp bij ongelukken" met gunstig gevolg bij gewoond hadden. Mej. A. Hoen, onderwijzeres alhier heeft 31 Jan. bij haar afseheid van de kinderen een étui met 12 zilveren dessertvorkjes gehad, van 't personeel een fijn likeurstelletje en van de Herhalingsmeisjes een waterkaraf met 2 glazen. De leerlingen werden op bruldsui- kers getracteerd. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELSDIJK op Vrijdag 1 Febr. 1918 des nam. 3.30 uur. Voorz. den EdelAchtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de H.H. van Beek en Mijs welke met kennisgeving afwezig zijn. De Voorz. opende de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige vergade ring door den Secr. werden gelezen en on veranderd vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken: a. Missive van H.H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd teruggezonden werden de na volgende Raadsbesluiten: Af- en Overschrijving op de Begrooting Dienst 1917. Het geven van grond in erfpacht aan P. Mast en Joh. van Nimwegen. Wijziging in de Politie-Verordening. Kohier Schoolgeld. b. Mededeel in g van H.H. Ged. Staten dat de Gemeente Sommelsdijk krachtens de wet 1897 op 30 Dec. 1.1. voor het O. L Onder wijs nog tegoed had f 130.70 c. Mededeeling van hetzelfde College als- dat de Gemeente over 1915 nog f 92,20 tegoed heeft voor het O L. Onderwijs. d. Bericht van B. en W. van Middelharnis alsdat de Raad in haar laatstgehouden ver gadering tot lid en plaatsvervangend lid der Gas-Commissie heeft benoemd resp. de H.H. C. Alblas en J. J. de Bakker ter vervanging van de H.H. C. Kolff A.Cm. en T. C.Nipius. e. Bericht van de H.H. Kuops, T. Buurveld L. Pen en C. J. Moaterdijk, dat zij hunne be noeming respectievelijk als lid der Gas-Com- missie, Commfssie tol Wering van School verzuim en Regent van het Burgerlijk Arm bestuur aannemen. Verzoek v-an Jacoba van Broeke om ver- hooging van haar salaris voor het schoonma ken en schoonhouden van het Gemeentehuis. Voorz. Hoewei dit stuk bij B. en W. nog niet in behandeling geweest is meen ik dat dit verzoek in de gegeven omstandigheden billijk is, waarom ik voorstel dit ter afdoe ning in handen van B. en W. te stellen. Al dus besloten. g. Voorz. Dan is in de vorige vergadering besloten om het verzoek van de Wed. T. Schol om verhooging van haar salaris als schoonhoudster der O. L. Schooi, aanmaken der kachels enz. ook In handen te stellen van B. en W. Dit is dan ook geschied, maar nu is ons gebleken, dat zij vermoedelijk ook in dc termen valt voor een Rijksduurtetoeslag wat gezien de Jaarwedde van f 150 een bedrag van f 75 als Duurtetoeslag zou geven, waar om ik voorste! dit verzoek voör kennisgeving aan te nemen, met dien verstande evenwel, dat mocht het blijken dat zulks niet het ge val is, dat alsdan dit verzoek weer in be handeling zal worden genomen. 2, Af en Overschrijving op de Begrooting Dienst 1917. 3. Voorz. Alvorens het volgende punt der Agenda te behandelen stel ik voor eerst punt 6 te neffien betreffende de „Regeling Jaar wedde Onderwijzers." Deze regeling heeft bij B. en W. meerma len een punt van overweging uitgemaakt, maar omdat wij in ons College niet homogeen waren, omtrent de wijze waaroe die regeling gemaakt moeBt wordenkannen we daarom trent met geen definitief voorstel komen. In dit verband meen ik even te moeten opmerken alsdat één der onderwiJzers-Orga- nisatle's gemeend heeft te moeten schrijven, dat de behandeling van het Onderwijzend Personeel der O. L. School een schandelijke behandeling is. Daarom meen ik hiertegen in deze Raadr- vergadering te moeten opkomen, zoo ook dat het Onderwijs op zulk eeu wijze niet hoog gehouden wordt. Ook dit wordt weerlegd door de feiten, daar we voor 1923 niets aan de Jaarwedden van het Onderwijzend Personeel behoefden te doen, daar geen enkele Wet ons daartoe kon verplichten. Onze Verordening is geldende tot 1923. Dat hebben die Heeren zeker maar even over het hoofd gezien. Wat de Wijziging der Jaarwedden aangaat, het is uitsluitend mijne meening welke ik gezegd heb. De Weihouders waren een an dere toegedaan. En toen ik de Agenda voor deze vergadering vaststelde dacht ik dat bij de Regeling van de Werkzaamheden der Tweede Kamer ook het Wetje betreffende de Jaarwedden der Onderwijzers in behandeling zou worden genomen, en dat daardoor van daag dat Wetje behandeld zou zijn- Tot mijn spijt is dit echter niet zoo ge weest, want de Minister heeft gemeend, na de Begrooting voor Binnenlandsche Zaken niet aan voormeld wetje te beginnen, maar met de Begrooting van Oorlog een aanvang te moeten maken. Daardoor staat dus nog niet vast, op welke wijze men meent van Rijkswege de Jaarwed den der Onderwijzers te moeten behandelen. Zooals de Memcrle van Beantwoording er op 't oogenblik ligt zal deze ean enkele onderwijzers een zeer belangrijk bedrag bij het tractement voegen want de Onderwijzers met meer dan 20 dienstjaren krijgen dan al leen van het Rijk f 3C0 naar ik meen. Dus ru zullen de Heeren het met mij eens zijn dat het n oeilijk is om de Onderwijzers- Jaarwedden te kunnen regelenmet het oc g op wat het Rijk In dezen van plan is, waarom ik U tot mijn spijt moet voorstellen, om dit punt van de Agenda af te voeren, tot tijd en wij'e dat we weten wat het Rijk eindelijk voor de Ondarwijzers-tractementen doet en ook haar bedeeling daaromtrent duidelijk is. Als ik goed ben ingelicht, wordt er geen enkele Verordening, regelende de Jaarwedden van he.t Onderwijzend Personeel op het oogen blik goedgekeurd docr Ged. Staten. Zoo zal het dan ook gaan met eik besluit dat daaromtrent thans genomen wordt, voor dat dit Wetje is goedgekeurd. Zoo heeft het ook geen gevolg gehad, in welk verband ik ook mededeeli.ig moet doen dat Ged. Staten ook nist goedgekeurd heb ben ons vorig Raadsbesluit tot toekenning van een duurteslag aan de Onderwijzersfes sen), zoodat ook daarmede gewaeht moet worden, totdat blijken zal op welke wijze het Rijk deze zaak geregeld heeft. En waar dit beslist deze week het geval niet zal zijn, stel ik voor deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering en hopen dat in deze zoo spoedig mogelijk gehandeld zai worden, opdat het onderwijzend personeel niet langer in het onzekere gelaten wordt. Op een vraag van dhr. M. Joppe, "of dan toch zeker met deze zaak spoed gemaakt zal worden antwoordde de Voorz. dat dit zeer zeker geschieden zou, hoewel de parlemen taire molen "langzamer maalt dan hij zich had voorgesteld. 4e. B. en W. vragen machtiging tot het aangaan van een Geldleenlng, noodzakelijk tot betaling van de keien aan den Langeweg. Deze leening moet afgelost worden in 30 jaren met een rente van 5 °/0. 5. Benoeming van een Onderwijzeres aan de O. L. School. Alphabetlsch luidde de voordracht van B. en W.Mej. K. Pen C. E. Schcllevls en L. Thielman. In verband met de voorlezing voor de voor deze benoeming vereischte stukken achtte de Voorz. het wenschelijk de deuren te sluiten. Na heropening der vergadering werden op Mej. Thielman uitgebracht 8 stemmen ter wij! Mej. K. Pen 1 stem verkreeg, zoodat eerstgenoemde benoemd was. Daar nog een Suppi. Kohier H. Omslag te behandelen was, hetwelk de Voorz. in ge heime vergadering wenschte te doen, werd de Openbare vergadering gesloten. VERBETERING. Door den zetter is in het raadsverslag van Nieuw Helvoet, zie ons vorig nummer, een regel overgeslagen, waardoor het gesprokene van de heer Hartingsveld verkeerd is weer geven. Er had moeten staan „Dhr. van Hartingsveld gaat geheel accoord met het gesprokene door dhr. Kramer. Dhr. Langerveld is het met de twee vorige sprekers niet eens, hij wil het bedrag bepalen dat naar billijkheid de onderwijzers toekomt en daarna de middelen zoeken tot dekking. Het hooge eindcijfer behoeft niet af te schrikken, als het overigens een billijke regeling is." KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van 1 Februari 1918. C. J. de V., 32 jaar, werkman te Oude Tonge, beschuldigt dat hij op 18 Dec. 1917 des avonds 11 uur heeft gereden op de Statiunweg te Oude Tonge op een fiets zonder voozien te zqn van een helder voorultstralend licht. Eisch f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. W. B., 47 jaar, landbouwersknecht te den Bommel. Beklaagde heeft op verschillende datums in de maanden Oct. en Nov. van het vorige jaar, niet voldaan aan de ver plichtingen der Leerplichtwet. Eisch f8 subs. 8 dagen hechtenis. J. de L., 23 jaar, metselaarde Oude Toage, ter zake van het op 1 Dec. 1917 in deMag- dalenapolder aldaar wederrechtelijk zich toe- eigenen van eenig brandhout. Beklaagde verklaarde daartoe vrijstelling te hebben ver kregen van den opzichter der polder. De rechter las daarop een tegenovergestelde verklaring van beklaagde voor, gedaan tegen over de veldwachter. Deze zaak werd aan gehouden tot een volgende zitting, teneinde anderen in deze te hooren. B. V., 26 jaar, te Sommelsdijk en K. J. M. 27 jaar, timmerman te Middelharnis, beklaagd, dat zij In den avond van 14 Dec. 1917 te hulfacht in jagende houding met een lantaarn zich hebben opgehouden in den polder de Oude Stad te Stad aan 't Haringvliet. Eisch voor ieder f 15 boete subs. 15 dagen met verbeurdverklaring van de uit te leveren lantaarn. Bij niet uitlevering ieder f 7 boete subs. 7 dagen hechtenis. M. v. d. St., 18 jaar, klompenmaker, en A. d. G. landbouwersknecht, beiden te Her- kingen, beschuldigd dat zij in den avond van den 19e Dec. te 8 uur zich hebben opge houden tegen een muur aldaar zonder toe stemming van de bewoners van het huis en aldaar voor hen hinderlijk ge* eest zijn, welk feit tevens in strijd is met de politieveror dening der gemeente Herkingen. Eich voor leder f 10 subs. 10 dagen hechtenis. M. v. d. St., als voren, beklaagd dat hij op 18 Dcc. des avonds 8.30 uur een draaiboom heeft weggenomen bij Wittekoek te Herkin gen waardoor gevaar en nadeel kon worden verkregen. Eisch f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. F. v. d. M., 38 jaar, arbeider te den Bom mel, beklaagd van op verschillende tijdstip pen in de maanden Oct. en Nov. zich te hebben schuldig gemaakt aan overtreding leerplichtwet. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. L. T., 41 jaar, arbeider te Sommelsdijk, beschuldigd als voren. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. G. v. d. N., 45 jaar, arbeider te Sommels dijk, eveneens als voren. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. Sch., 36 jaar, schippersknecht te Som melsdijk beschuldigd als voren. Eisch f 8 boete sub. 8 dagen hechtenis. J. Tr., 50 jaar, koopman te Sorimelsdijk, eveneens voor overtreding leerplichtwet. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. T. B., 26 jaar, smidsknecht te Som melsdijk, beklaagd als voren. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. M. C., gescheiden huisvrouw van W., wo- nonde te Ouddorp, alvoren, (bij vernieuwing) f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. L. V., 37 jaar, landb. te Stellendam, te recht staande dat hij op 15 Dec. 1917 des morgens halftwaalf, in jagende houding in den Halspolder op de grond van anderen is aangetroffen, zonder schriftelijke vergun ning daartoe kunnende overleggen. Eisch f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. St. Tr., 18 jaar, arbeider te Stellendam, beklaagde heeft op 18 Dec. des avonds half- zes zich op de Voorstraat te Stellendam zich hinderlijk voor anderen aangesteld. Eisch f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Uitspraken Woensdag 13 Febr. a.s. VISSCHEHIJ. MIDDELHARNIS Na enkele maanden stil gelegen te hebben, zijn de 2 alhier nog thuis- behoorende vlschsloepen „Oranje Nassau" en „Albatros" Maandag weder naar zee ver trokken. STELLENDAM. Door A. Blokland alhier werd Donderdagmiddag aan den buitendijk een zeer groote visch gevangen. Vermoede lijk is het een dolphijn. Het dier, dat naar wij vernemen 600 pond woog, werd aan de Visch- meelfabriek alhier verkocht. De vorige week werd door de garnalen- visschers alhier 4 dagen gevischt met gemid delde vangsten van 70 K.G. per dag en per vaartuig. Alles werd aan de pellerijen gele verd tegen 25 cent per K.G. GOEDEREEDE. Door de Noordzeevisschers werd de vorige week tot 12 manden visch, per vaartuig gevangen. Toen de Noordzeevisscher A, v» H. de vorige t wal zij' Duitsch schipPe Dat zu geen b< der^viss OUDI Zaterda, aan, die Een de opkoopi NIEU en telef Januari 395 tele totaal 5 STEL legraafk behandr en 37 o Verdv sniidsfir schillen dam. Hi voor ce horloge stond c nit de die al gereden drinken de hand goudsmi Llndeng de kruie even" ne hij ever, de kar i De pt werd ge ten op hunner een mar antwoor waarop agent v waarop zoek bh koffer te ter waa van een ontvreeiï dagavon jeeft ge y'éK weggi Oogeli de Pool haar sc pilaar vi zweek e blikken i DIefsti te Amsti haar too; en uit e< De re Leiden sloten, politlebe gesteld. BU Gebori en Aartj Onder! ifMnnetje Overlef weduwn Putten 8 Meiden. 71 j. we Gebori J. M. Han en N. Ki been en Gehuu Overle nelis Ho Hendrik Dirkzwatj Beval! M. v. d. Getrou H. B. Ve Overlei MIDDE predikan verhoogd - De kerk gehj ding hee OOLTi uur zal i| avond g school g genoodig in het Cl OUDE te Den I Her v. K NIEUVi t/m 7.30 hebben v P. Keijze TINTE dat tot d Sing „V openbare Een besti BRIELI openbare meisjesve m

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2