GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. INGEZONDEN STUKKEN. VISSGHERIi. NIEUWE TONGE. Een jaar geleden is onze gemeente in het bezit gesteld van eene Lijk koets. Gedurende dat tijdvak zijn alhier over leden - 17 volwassen personen waarvan 13 met de koets zijn begraven, wel een bewijs dat daarvan een dankbaar gebruik Ij. gemaakt. Van de 17 overledenen waren zeer veel ouden van jaren, n.l. 1 boven de 90; 1 van boven de 80 en 7 van boven de 70 jaren. De arbeiderswoning van I. J. v. d. Broek bewoond door T. Felsborg is onder hands verkocht aan den bewoner en ei n we ning van M. Vreeswijk bewoond door L. Holleman is onderhands verkocht aan P. Mast en ook nog 2 woningen en schuur van A. Nieuwland bewoond door IJ. den Braber en H. v. Balen zjjn onderhands verkocht aan H. van Balen en nog drie woonhuizen van Mej. de wed. H. Overweel zijn onderhands verkocht aan H. Waling beurtschipper alhier. In het tijdvak van 1 tot en met 15 Fe bruari a. s. is er bij winkeliers verkrijgbaar gesteld 2 Liter petroleum. Dinsdagmiddag 5 Feb. 1918 zal er op het Gemeentehuis kostelooss inenting plaats hebben. DIRKSLAND. Op de vastgestelde kiezers lijst komen voor: 625 kiezers voor de 2e kamer 623 ~n Prov. Staten. 590 Gemeenteraad;. De nieuwe buurt bij de Gemeente het zoogenaamde Boschje welke thans door 20 gezinnen bewoond wordt is van gemeente wege genaamd „Davinalaan". De bewoners aldaar zullen goed doen zulks op het adres vooral met de Postbestelling op hun brieven enz. te laten vermelden. MELISSANT.* Tot bestuursleden van den CIchorelfabrlek te Goedereede xljn gekozen de heeren L. Sieling te Melissant en A.v. d. Vlucht te Stellendam. STELLENDAM. Het woonhuis en het daar bij hoorende pakuis van A. van Gelder, staan de aan de haven alhier is onderbands ver kocht aan J. Langbroek alhier, Alhier is een lading essenblokken ge arriveerd, welke aan de inwoners zal ver strekt worden tegen f 6,60 per 100 KG. Schipper J. van Dam alhier veruilde zijn blazer S. L. 34 aan een Scheveninger- visscher voor den blazer Sch. 455. QOEDEREEDE Op bon no. 1 is deze week K.G. gort verkrijghaar. Door schipper G. van Ouddorp is alhier 62000 K.G. gedroogde cichorei geladen. De eerste die door de droger^ „Goedereede" is afgeleverd. Donderdag nam. 3'/a tot 4'/» uur werden er ter secretarie, kolenbons uitgereikt voor 90 K. G. f 2 25. Dat door elk gezin een bon werd afgehaald is wel te begrijpen. Want met stooksel is 't alhier treurig gesteld. NIEUW-HELVOET. Door den Burgemees ter is van den Directeur der Gasfabriek een officieel schrijven ontvangen, met mededee- ling dat in overleg met het Rijkskolendistri- butiebureau den gasprijs voor de maand Janu ari 1918 bepaald op 7, 9 en 10J/a cent per M3, dit Is de prijs van het contract. HELLEVOETSLUIS. De luitenant ter zee 2e klasse H. O. van der Straaten a. b. Hr. Ms. „Raaf" is bevorderd tot de le klasse. Verslag van de Rede gehouden door Ds. Van Lummel te Zuidland over „Evenre dige Vertegenwoordiging* voor de Ant. Kies verenigingen van Hellevoetslui3 en Nieuw- Helvoet op Woensdagavond 30 Jan. 1918 in de Gereformeerde Kerk te Helievoetsluis. Dhr. P. Prins opent de vergadering met gebed, spreekt een kort woord ter inleiding en verleend daarna het woord aan Ds. Van Lummel. Spr. begint met te zeggen dat Evenredige Vertegenwoordiging ditmaal gepaard gaat met algemeen stemrecht. Ajgemeen stemrecht is evenwel nu nog beperkt door een leeftijds grens en sommige gevallen van uitsluiting. Dat algemeen stemrecht daar is al jaren voor geijverd door de S.D.A.P., de partij die het meest consequet is van de partijen van het ongeloof. Tegen hen zal na verloop van tijd de strijd gaan, de andere liberale partijen worden gaandeweg minder, de strijd zal gaan tusschen de Christel ij ken en de rooden. Daar is in de S.D.A.P. wel veel dat aantrekt, doch ook wat tegen de borst stuit. Zij eischen alles voor zich op, zjj alleen brengen wat tot stand. Zoo hebben zij zelfs op officleële plaatsen (b.v. bij de afkondiging der Grondwet van het Stadhuis te 's Hage) den lof en triomph van het algemeen stemrecht verkondigd. Stelt men daar nu eens naast wat de Socialisten dezer dagen in de Kamer deden tegenover de wet om land aan arbeiders te geven, waar zij tegen waren, dan komt hun liefde voor den arbeider in eigenaardig licht te staan. Het algemeen stemrecht gaat van een ver keerd beginsel uit, daarom steit Spr. op den voorgrond dat de Antirev. vasthouden aan het Bijbelsche (en daarom het eenige juiste) huismanskiesrecht. Door de Evenredige Ver tegenwoordiging kan het verkeerde beginsel van het algemeen stemrecht veel verbetering brengen en daarom aanvaarden wij dit dank baar. Reeds een 35 tal jaren werd in ons hoofdorgaan „de Standaard" in een aantal artikelen Evenredige Vertegenwoordiging ver dedigd, spr. wil dit nadrukkelijk verklaren om wellicht het praatje der S.D.A.P. te smo ren dat E. V. door hen tot stand is gebracht. 1Het stelsel is op zichzeive doodeenvoudig, elke stem telt mee, dit is de groote gedachte der E. V., er is een rechte verhouding tus schen het aantal door eike partij uitgebrachte stemmen en de door haar te bezetten zetels. Elke kiezer stemt voor zijn partij en tegelijk een bepaald persoon. Spr. legt er den nadruk op, dat de kiezer stemt voor zijn partij, dat is het voornaamste. Alle stemmen uit alle 18 kieskringen waarin het land nu is verdeeld worden bij elkaar genomen en gedeeld door het aantal zetels. Deze uitkomst wordt nu maatstaf ter verdeeling van de zetels onder de verschillende partijen en wordt kiesdeeler genoemd. Spr. maakt dit duidelijk door het noemen van getallen, zooals te begrijpen is gaat de kiesdeeler meestal niet precies op in het aantal uitgebrachte stemmen van elke par- tjj, zoodat er van ieder een overschot is, zoo zal het kunnen voorkomen dat er bij 100 zetels, door deeling slechts 96 zijn te krijgen, de overige 4 zitten in de overschotten en moeten daaruit gevonden worden, de nieuwe regeling bepaald dat een overschot kleiner dan de helft van den kiesdeeler niet meetelt. De grootste overschotten krijgen eerst er elk een candi- daat bij. De verzameling van die gegevens vindt plaats in een Centraal-kiesbureau tev 's Hage, waarheen uit elke kieskring de stem men worden opgezonden, deze uitslag van het aantal te verkrijgen zetels is door middel van een telmachine spoedig bepaald. De kie zer stemt echter niet alleen voor zijn partij, maar wijst eveneens een bepaald persoor. De partijbesturen en andere belangengroe pen dienen bij hun kieskring (onze kieskring is Dordrecht) een candidatenlljst in met hoog stens 10 namen al3 het Kamerverkiezing be treft. Elk der partijen met hun candidaten komt op het stembiljet, de volgorde der par tijen zooals die op het stembiljet zulien wor den vermeld, worden door loting aangewezen, willekeur is uitgesloten. Eike candidaat die meer stemmen verkrijgt dan de kiesdeeler wordt direct verkozen verklaard, Een over schot wordt bij zijn opvolger gevoegd, met dieiir verstande dat de plaatsing op de lijst van candidaten voorrang heeft, d.w.z. dat de overschotten eerst aan no. 1 van de iijst wor den gegeven, vervolgens van no. 2 enz. Door dit stelsel heeft de kiezer zijn rechtmatigen invioed, de partij invloed door samenstelling der candidatenlijsten. Uit het bovenstaande blijkt dat zij die bovenaan op de iijst voor komen, de grootste kaas hebben. Op som mige punten zijn er onbillijkheden voor de kleinste partijen, toch zijn wij voor deze re geling dankbaar. Wij zullen ons echter aan eenige dingen moeten gewennen, ledestem- busuitsiag zal pas eeniga dagen later bekend zijn, 2e ge«n tasschentijdsche verkiezingen meer, bij ontstane vacatures treden de per sonen die op de candldatealijst geplaatst waren en niet gekozen, als plaatsvervangers op, 3e zoo een candidatenlljst wordt aange boden met foutieve opgaven, zoo heeft de persoon die ze aanbiedt nog 3 dagen tijd ter verbetering. Dit is een stap ia de goede richting, waar dit onder het tegenwooidige stelsel nog al eens tot verwikkeling aanleiding gaf. De ver schillende lijsten uit verschillende kieskringen kunnen door machtiging aan elkaar word en verbonden en als één lijst beschouwd. Ver der kent de E. V. stemdwang, iedere kiezer moet opkomen behoudens bizondere omstan digheden, anders beloopt hij boete. Daardoor is de werkwijze der kiesverenigingen andeis geworden, tneer propaganda dan voorheen moet gemaakt worden, en in het slot wekte Spr. daartoe in gloedvolle woorden op. Een drietal aanwezigen stelden vragen, die door Spr. werden beantwoord. Hierna dankte dhr. Prins den spreker voor zijne schoone rede en eindigt Ds. Van Lum mel met dankzegging. ROQf ANJE. Alhier is Maandagmorgen voor 't eerst de leeuwerik gehoord. Op de bonnen zijn verkrijgbaar groene erwten en bruine boonen. TINTS. Een Inzender bepleit in de N. R. Ct. het nemen van maatregelen tegen de mus- schen, evenals men dat in het buitenland ook doet ten gerieve van den landbouw. Ook hier hoort men, als alles zoo prachtig op het veld staat, menige klacht over de mussehen. Ook doet men reeds aan maat regelen, als daar zijnvogelverschrikkers, lijnen met rinkelende voorwerpen, jongens met potdeksels enz. Maar de inzender be doelt, dat er van overheidswege wat moet gedaan worden. Als men z'n oor te luisteren legt aan wat het volk soms maakt van de organisatie van ons mensehelijk lichaam en van de mid delen tegen verschillende gebreken in dit lichaam kan men soms wat te hooren krijgen. Als het ingewand niet al te best functio neert, heet het, dat men „pijn in 't harl" heeft, als men kieBpïjn heeft, wordt wei eens de welgemeende raad gegeven, wat suiker op een brandende sigaar te leggen, de minder aromatische geur helpt een mensch er dan wel eens af. Erger. Als een arme zieke zich door langdurig te bed liggen doorligt, werd ons wel eens verzekerd, dat een groene deken onder den lijder en een emmer water onder het bed hulpe kan bieden. Maar er is nog erger. Ds. M.J. A. de Vrijer van Odijk schrijft in een der kerkelijke b a- den„men verwondert zich als dorpsbewo ner minder, dat kinderen sterven dan dat ze leven". Hij wijst dan op de vaak „middeleeuwsche begrippen" over voeding en verpleging en op de dwaze raadgevingen van familieleden en buren. Vandaar, dat Z Ew. zijnen eollega's voor stelt, de artsen te helpen, door dit alles te bestrijden en te wijzen op het verkeerde van 't gebruiken van vreemde geneesmiddelen, methodes of onmethodische wijzen van doen in de behandeling van zieken en kinderen. Verslag van de jaarvergadering der Anti Rev. Kiesv. „Nederland en Oranje" te TiNTE, gehouden op 29 Jan. 1918. Tegenwoordig zijn 13 leden en 1 bezoeker. Waar waren de andere leden Waarom toch niet eens een blijk van belangstelling gege ven Natuurlijk waren er die wettige redenen hadden, weg te blijven. Maar konden alle redenen door den beugel. Ik kan 't niet ge- looven. De voorz. laat zingen Ps. 72 6, gaat voor in gebed en verzoekt den secretaris de no tulen te lezen. Deze voldoet daaraan. En zoo kregen we de praelectuur van de notulen van 4 vergaderingen, weike werden vastge steld, onder de opmerking, dat zooveel mo gelijk op elke verg. notulen behooren voor handen te zijn. Voor kennisgeving worden aangenomen eene circulaire van den uitgever Kok over „De Kleyne Luyden" alsmede de inge komen statuten van de georganiseerde Anti Rev. Partij, zooais die na de laatste wijzi gingen door het Centraal Comité zijn ver zonden. De penningmeester de heer J. v. d. Linde, doet rekening en verantwoording over het boekjaar 1917. De inkomsten bedroegen f 57. De uitgaven f 50,37. Voordeelig slot alzoo f 6,63. De voorz. benoemd de heeren A. Roskam en H. v. Halen, om de finantieele bescheiden na te zien en daarvan op de e.k. verg. rap port uit te brengen. De penningmeester deelt mede, dat op de lijst voor het te kort van het vorige boek jaar is ingeteekend voor een bedrag van f 24. De tekorten zijn hiermede uit de wereld geholpen. Aan de beurt van aftreding waren de hee ren bestuursleden D. Schipper en P. V/. J. Krijnen. Gekozen worden alsnu tot bestuurslid de heeren P. W. J. Krijnen en P. Boutkan. Het rapport van den afgevaarde naar de laatste deputaten verg. kan niet worden uitgebracht, aangezien de afgev. niet op de verg. tegen woordig is. De heer J. v. d. Linde deelt mede, dat met den voorz. der Centrale Anti Rev. Kiesv. is gesproken over optreden van den heer Schouten van Rotterdam te Tinte. De voorz. zeide, daarover te zullen schrijven. Tot nu toe is echter van deze zaak verder niets ge hoord. De heer Johs. Roskam Az. steit bij de rondvraag voor, alhier eene openbare ver gadering te doen houden met debat, waarop propaganda zat gemaakt worden voor ons Anti. Rev. beginsel en tevens de Evenredige Vertegenwoordiging eens helder zal worden uiteengezet. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De noodige schikkingen worden getroffen en de uitvoering opgedragen aan het bestuur der Kiesv. Na dankgebed bij monde van br. Johs. Roskam jz. sluit de voorz. de vergadering. Na afloop werden volgens het reglement der Kiesv. de functies door de bestuursleden voor 1918 aldus verdeeld: P. W. J. Krijnen, voorzitter; W. Beukeiman, secretaris; J. v. d. Linde, pennisgmeesterC. Manintveld, bibliothecaris; P. Boutkan, alg. adj. BRIE1 LE. De «annenzangvereeniging „Cre- cendo", onder ieidisg van den heer E. M. de Bruin gaf Dinsdag jl. in't Hotel de Nymph alhier, eene uitvoering. De zangnummers werden goed gezangen, terwijl de twee stukjes van den heer J. H. Been getiteld „De Bak kersjongen van den Brie!" en „Aan bqord van een 17e eeuws oorlogsschip" goed ten uitvoering werden gebracht. Dinsdagmorgen jl. werd alhier *t stoffe lijk overschot van den zoo jeugdig gestorven C. Vrij (bijra 13 jaar oud) ter aarde besteld. Daar de jongelingal3 leerling op de Ambachts school alhier was, waren Directeur, leeraars en leerlingen aan de groeve aanwezig en werd door de leerling A. Verhagen namens alle leerlingen een krans op de baar gelegd met 't opschrift „Aan onze vriend". Nadat het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, las Ds. M. Gravendijk P3. 103 en bracht daarna namens de ouders dank aan de belangstellenden, Directeur, leeraars en leerlingen der school voor de be toonde belangstelling en voor hun tegen woordigheid, waarna we allen diep bewogen de doodenakker verlieten. SPiJlfhiNISSE. Het middelste der drie woon huizen van de Heer C R. Hoogenboom, staande bij de Openbare School is in eigen dom overgegaan aan den Heer J. Dekker. Van den bode op Rotterdam G. v. G. is waarschijnlijk te dier plaatse van een ge laden handkar ontvreemd een pak inhou dende een tweetal costuums. V1ERPOLDERS. De kiezerslijst is vastge steld op 230 kiezers. Een verzoek van het pas opgerichte dameszangkoor om de school te mogen ge bruiken voor haar repetities, is met alge- meene stemmen ingewilligd. P. Sturm, is Zaterdag met zijn hoofd in de horens van een koe terecht- gekomen. De wonde is door den geneesheer verbonden doch niet levensgevaarlijk. VERBETERING. Nadat ons eerste blad was afgedrukt ont vingen we bericht dat de vergadering van Chr. Land- Tuin- en Zuivelarbeiders op Maandag a.s., waarin de heer Knetsch van Lisse zou optreden, niet door gaat en tot nader te bepalen dag is uitgesteld. Gemeenteraad te NIEUW-HELVOET op Donderdag 31 Januari 1918 v.m. 9'/2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Alle leddn aanwezig. De Voorz. deelt mede, dat bij publieke inschrijving voor het rooien der 12 boomen, 6 inschrijvingen zijn ingekomen. De laagste inschrijver was f85, aan wien het ia gegund. in antwoord op een vraag van dhr. van Hartingsveld in de laatste vergadering ge daan deelt de Voorz. mee, dat in Rotterdam thee- en koffiekaarten worden verstrekt aan 2/3 van de ieden van een gezin, dat kan dus nu eens voordeelig, dan eens nadeelig zijn en hangt af van de leeftijd der gezinsleden. Voor deze gemeente heeft hij gedaan weten te krijgen dat voor 3 gezinsleden beneden de 16 jaar één kaart mag worden verstrekt. Verder geeft de Voorz. eenige inlichtingen betreffende het uitreiken van schoenenbons. Proces-verbaal van kasopname bij den Ontvanger heeft plaats gehad. Goedgekeurd wordt opheffing van 2 onbe woonbaar verklaarde woningen in de kom door verbouw. Een adres is ingekomen van de Lib. Kies- vereeniging „Vooruit" om de grens voor toeslag op petroleum aanmerkelijk te ver-' hoogen, goedkoope sajet van gemeentewege verkrijgbaar te stellen en restitutie te ver kenen op de verhoogde gasprijs en eocesprijs. Benevens van de Vereeniging Rijkswerklieden om teruggaaf van te veel betaalde gas- en cokesprijs. B. en W. willen de grens voor petroleum op f300 belastbaar inkomen handhaven. Dhr. Langerveldt zou het willen verhoogen tot f 500. De Voorz. en dhr. Kramer zijn tegen ver hooging. De laatste rekent voor dat iemand met f800—f 1000 ink omen daarvoor in aan merking zou komen. Wegens de hooge kos ten acht men dit niet gerechtvaardigd. Be sloten wordt het verzoek af te wijzen. Da Voorz. zegt aan het Steuncomité op vervoek in Nov. 1917 opgave te hebben ge daan van het aantal inwoners en de benoo- digde hoeveelheid sajet. Daarop is antwoord ontvangen meldende dat het kwantum aan merkelijk lager zal zijn dan gevraagd is, omdat er niet voldoende gefabriceerd wordt. Van gemeentewege is al het mogelijke ge daan, tot heden is er nog niets gearriveerd. Dhr. van Hartingsveldt vraagt op welke wijze het zal worden gedistribueerd. Voorz. Precies zooals bij de schoenenbons. Besloten wordt van gemeentewege geen sajet te verstrekken, de Voorz. zal nogmaals bij het Steuncomité op zending van sajet aan dringen. De Voorz. verstrekt tot in bijzonderheden mededeelingen omtrent de kwestie van den gasprijs. Een telegram met antwoord om een onderhoud met het Kolenbureau is nooit be antwoord. B. en W. hebben toen 8 Januari 11. een onderhoud gehad met de afd. Crisis- zaken van het Dep. van Landbouw en heb ben op .verzoek een schriftelijk rapport van het gesprokene aan Crisiszaken ingezonden. De Voorz. leest dit rapport voor. Dit rapport was in alle opzichten degelijk en zakelijk geargumenteerd. Cuslszaken heeft beloofd deze zaak afdoende te regelen, een antwoord Is echter nog niet ingekomen. Wel is op 28 Januari 1918 een schrijven ingekomen van den Directeur der Gasfabriek dat v oor Januari 1918 de gastprijs is bepaald op 7—9enlOl/2 cent per M3. De Voorz. zegt dat de Directeur op eigen hoatje gasrantsoeneering heeft ingevoerd en aan de ingezetenen gaskaarten heeft uitge reikt buiten B. en W. om. B. W. willen daar voor dan ook geen verantwoording dragen. 'Dhr. v. Hartingsveldt weet te verzekeren dat een ge raadsleden te Helievoetsluis aan üed. Staten hebben gevraagd wie er moet rantsoeneeren en dit College heeft geantwoord „de Raad". De Voorz. zegt ook dat dit juist is. B en W. hebben deze zaak bezien van een rechts kundig standpunt. Dhr. van Hartingsveldt zegt gelezen te hebben, dat te Haarlem een gemeentegasfa briek bestaat, die met de naburige gemeente Velzen een contrast voor gaslevering heeft. Door de stijging der kolenprijzen is onlangs de gasprijs te Haarlem verhoogd, doch niet voor de gemeente Velzen, omdat daarmee een contract bestaat. Precies hetzelfde geldt voor deze gemeente. Over deze zaak wordt uitvoerig gesproken en ten slotte besloten alsnog geen restitutie te verleenen op gas- en cokesprijs, maar het antwoord van Crisïszaken af te wachten. Eenige af- en overschrijvingen 1917 wor den goedgekeurd. Aan de orde komt een adres van het Ned. Onderw, Genootschap, om verhooging van de salarissen der onderwijzers, dat gesteld was in handen van B. en W. Volgens een aanschrijving van Ged. Slaten zouden de salarissen van het tegenwoordig personeel moeten worden verhoogd tot een bedrag van f 2775. Dit was B. en W. wat te k:as, zij hebben zelf een schema ontworpen en-dit zal kosten f1950. Dhr. Kramer gunt het den onderwijzers gaarne, doch vindt ook dit iaatste bedrag te hoog voor de Gemeentekas Is. Hij weet wel waar dit van daan moet komen. Natuurlijk uit den Hoofd, Omslag, maar de gemeente- naren moesten het weer maar betalen. De onderwijzers krijgen voor de abnormale tijds omstandigheden 15 °/o duuTtetoeslag van het Rijk, daar mogen wij ook rekening mee hou den. Bovendien worden er een 200-tal per sonen gedwongen mede te betalen aan de forenzenbelasting te Helievoetsluis. Zoodoen de wordt de belastingdruk te zwaar voor de menschen met een beperkt inkomen. De ver hooging van f1950 betreft slechts een 10 tal personen. Dhr. v. Hartingsveldt gaat geheel accoord met het gesprokene door dhr. Kramer. Hij wil het bedrag bepalen dat naar billijkheid de onderwijzers toekomt, en daarna de mid delen zoeken tot dekking. Het hooge eind cijfer behoeft niet af te schrikken, als het overigens een billijke regeling is. De Voorz. handhaaft het voorstel en wil daarvan niet afwijken. De heer Kramer meent dat de Voorz. door de onderwijzers bewerkt is. De Voorz. ontkent. Dhr. v. d. Ban wil uitstel tot een volgende vergadering. Dit wordt aangenomen met de stem van dhr. Langerveid tegen. Eenige an dere zaken worden eveneens aangehouden. Dhr. v. Hartingsveldt verzoekt betere dis- trlbueering van varkensvieesch, b.v. door kaarten op naam. De Voorz. zegt dat officieele rantsoenee ring van varkensvieesch ondoenlijk is, doch zal van de opmerking goede nota nemen. Dhr. van Hartingsveldt zegt dat te Helie voetsluis onregelmatigheden hebben plaats gehad met groentenvaten. Naar hij vernam is dit ook hier het geval, is dit tot financieel nadeel van de gemeente. De Voorz. zegt dat het voor deze gemeente een 14-tal vaten betreft, die echter door de gemeente zijn betaald. De persoon in kwestie, A. Konijnendijk, zal echter van gemeentewege tot betaling worden aangesproken Het uit gangspunt van de Groenten-Centrale he®ft echter afleiding tot dergelijke dingen. Op een vraag van dhr. Langerveid ant woord de Voorz. dat van een melkboer een monster melk is genomen. De uitslag was dat de melk van goede kwaliteit was met een hoog vetgehalte. (Melkboer Poldervaart). De vergadering wordt hierna gesloten. Dc copie van Ingezonden Stukken, die niel ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie. Mag ik voor onderstaande regels een plaatsje in Uw veelgelezen blad Bij voor baat mijn dank. Bij de onderwijsdebatten in de Tweede Kamer heeft wijlen Mr. Tydeman eens ge sproken over „de val van het onderwijs". Wat wilde hij met deze woorden te kennen geven Vele ouders, aangelokt door de goedkoope opleiding aan kweek- en normaalscholen, zenden hun kinderen, als ze in school in kennis eenigszins boven hun klassegenooten uitsteken, naar bovengenoemde Inrichtingen om daar voor onderwijzer(es) te studeeren. Deze kinderen, met succes hun studiën vol bracht hebbende, zien zich dan gevangen in eene val, waaruit de meesten hunner niet meer kunnen ontkomen en dan gedoemd zijn, tót hun dood toe, een armoedig bestaan voort te sleepen. Wat armoedig is het bestaan van den Ne der landschen onderwijzer. Het is genoegzaam bekend. Moeten niet alle jonge collega's, als ze eene betrekking bulten hun woonplaats hebben, ais ze dus op „kamers?" wonen, door ban ouders ondersteund worden, hetzij dan in den vorm van kleeren of anders met geld? Want van het salaris, dat zij als on derwijzeres) uitbetaald krijgen, blijft na aftrek van kostgeld en studiekosten, bitter weinig over, te weinig om daarvan alle ver dere noodzakelijke uitgaven te bestrijden. De ouder3 zijn er goed voor, zij kunnen bijpas- san, wat hun kinderen te kort komen. En datzelfde at moedige bestaan hebben ook de ouderen, hun vrouwen zijn huissloven, eene behoorlijke opvoeding der kinderen is onmo gelijk, want voor alles ontbreekt het geld. Kunnen dan de onderwtjzers(essen) niet eene andere betrekking zoeken, als de hunne zoo slecht betaald wordt Kunnen zij het onderwijs dan niet vaarwel zeggen? Neen, want de opleiding, die ze genoten hebben, is te eenzijdig. Ze zijn geschikt, voor onderwijzer, meer niet. Ze zitten in de val en kunnen er niet meer uit. Binnenkort wordt die val weer opengezet. Nog een paar weken en weer verschijnen in de locale bladen de oproepingen voor kweek- en normaalscholen, dan worden weer jongelieden en meisjes van 12 tot 15 jaa* geiokt naar die val, waar uil geen ontsnappen meer mogelijk is. Zij weten sog niet, wat hun toekomstige, raaat- schappcllke positie is, dat komen ze pas later te weten, als hette laat is. Daarom, ouders, laat uw kinderen niet voor onderwijzeresstudeeren. In vele andere betrekkingen kunnen ze beter slagen. Zendt ze liever naar Hoogere Burgerschool of Ambachtsschool. Weest gewaarschuwd voor de val van het onderwijs. J. J. KOL1JN. Onderwijzer te Goedereede. Mijnheer de Redacteur. Mag ik roor onderstaande .een plaatsje in uw veelgelezen blad. Het Hoofdbestuur van de Fiakkecsche Boe renbond met afgevaardigde van Middeihar- nis en Sommelsdijk hadden Dinsdag het aan gevraagde onderhoud met de Heer Oiij te 's Gravenhage. Volmondig erkende deze heer dat het beslaande contract „Bieta" door de paardepee.nverbouwers niet was te teekenen, hij zou direct de bezwaren ter bevoegder plaatse mededeelen de resuliaten zouden hun nader worden medegedeeld, zoodat het zaak is met het centracteeren nog af te wachten. Een verblijdend teefcen is het de N. V. „Bieta" haar agenten gelast na 14 Februari geen contracten meer af te sluiten. Daar deze N. V. opgericht is op initiafief van Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, niet de iandbouwers koopcontracten afsluit, die strijden tegen alle billijkheid, omreden zjj zelf de risico van haar daden niet durft te aanvaarden, zulien zeker weinige betreuren, als zij hare biezen pakt temeer honderden bereid zijn de peen af te nemen, zonder dergelijke contracten en indien geoorloofd voor veel hoogere prijzen. Hoogachtend, J. OVERDORP. STELLENDAM. De vorige week werd deer de grrnalenvisschers 6 dagen gevischt met gemiddelde vangsten van 75 K. G. per dag. Alles werd aan de pelterijen geleverd tegen 25 cent per K. G. GOEDEREEDE. Bij liet uitoefenen van zijn bedrijf verloor L. Lokker zijn geheele visch- tuig, wat in deze dagen een schadepost be draagt van f 800.— él f 900.— en dan bijna niet te koop door de schaarste aan touw en garen. Arronclisseinents Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 29 Januari 1918. A. v. S., 18 jaar, arbeider te Nieuwe Tonge, wegens diefstal van een rijwiellantaarn, twee weken gevangenisstraf. STAD AAN 'T HARINGVLIET.. Geboren: Teunis Lienus z.v. Mattheus Trommel en Maria Kornet. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 3 Februari 1918. Ned, Hervormde Kcrlc. Sommelsdijk •Middelbands, v m. 9.30 .en 'sav. 6 uur Ds. Pop. oiad aan 't Haringvliet Den Bommel, OoltsrenspSast, vm. 9.30 Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge en n.m. 6 uur Leesdiensr. Oude Tonge, Nieuwe Tonge vm 9.30 Leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, ölrkslsud, v.m. 9 30 en n.m 6 uur Ds. van As. Melisssnt, Stellendam, Goedereede, v.m. 9.30 uur Ds de Gidts. Ouddorp, Brielle, v. m. 10 Ds. Witkop van Rockanje en 's av. 6 uur Ds. Knottnerus. Oostvoorne, v.m. 9.30 uur Ds Poldervaart. Oostvoorne (Evangelisatie) Rockanje, Geen dienst. Nieuw-Helvoi-t. 9,30 uur Ds. Knotnerus van Brielle (Doopsbediening. Helievoetsluis, 9,30 uur Ds Timmer. Zuidland, Simonshaven, Nieuwenhoorn, v. m. 9,30 uur Ds. de Voogd v d. Straaten. Oudenhoorn, vm. 9.30 uur Ds. Feenstra. Spijkenisse, v.m.9.30 en nam. 2uurDs. v. d.Wal. Hekelingen, Geervliet, v.m. 9.30 uur Ds. IJzerman. Heenvliet, Abbenbroek, vin. 9.30 uur Ds. Roobol. Zwartewaal, vm. 9.30 uur Ds. Baar. Vierpolders, n.m. 2 uur Ds. Baar van Zwariewaal Vierpolders (Evane.) v.m 930Leesdienst en n m. 2 uur de heer Schalekainp van Nieuwersluis. Nieuwesluis. v.m. [9,30 en nam 5 uur de heer J. A, Sehalekarop

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 4