ÜLU! Tweede Blad, II© Oerlof. Zaterdag 2 Februari 1M8. No, 2560 Twee Bladen, OFFICI&EL 8EDEELTE. UIT 0E PERS. Brieven uit het Centrum, BUITEN LAAD, PLAATSELIJK NIEUWS IN HOC-SIGrNO Y1FSES Dit summer bestaat ait ïïPe têfocidkaart van lief f Md vak loopt vaa Woensdag* S3 Jannari tof esi Zaterdag 2 Fe bruari a.g. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente SOM- MELSDIJK maakt bekend, dat het kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1918, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering .ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. SOMMELSDIJK, 30 Januari 1918. De Burgemeester, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling van Petroleum. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van houders van pefroleumdistrl- butiekaarten, dat, velgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de geldigheidsduur van ban No. 8 zal zijn van 1 Februari 1918, tot en met 15 Februari 1918 en dat tijden» dien geldigheidsduur de aflevering ep genoemden bon ka» worden verzoeht van twee liter petroleum. Uitdrukkelijk wordt onder de aandicht ge- braeht, dat in het aangegeven tijdvak op voor afgegane bons niet meer mag worden geleverd, terwijl dit ook niet mag geschieden op volgende. De petroleuradistributiekssart is uitsluitend ten dienste van het gezin vaa hem, ep wiens naam zij staat. Zij raag niet door of vaar anderen gebruikt worden, ©p straffe vau ia- trekking, onverminderd de straften bij de Blstrlbutiewet 1916 bepaald. Het is verboden bsns af te geven, zander daarvoor petroleum te ontvangen. Petroleum mag aiisluitené wor den gekocht bij den leverancier, ep de distri butiekaart vermeid. Het is aan den houder eener distributie kaart verboden deze aan een leverancier in bewaring te geven en hst is een leverancier verboden zoodanige kaart in bewaring te nemen. Sommelsdijk, 31 Januari 1818. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. OPENBARE KENNISGEVING. Goedkoope klompen. De Burgemeester vaa sommelsdijk, maakt bekend: dat ter verkrijging vaa bons ten ge meentehuize zitting zal worden gehoudea als volgt Voor de personen, wier geslaehtnamen aanvangen met één van de letters: A—G op Maandag, 4 Februari 1918 H—N op Dinsdag, 5 Februari 1918 O—Z op Woensdag, 6 Februri 1918 steeds des namiddags van 2—4 uur. Vooralsnog wordt slechts één paar klompen per gezinslid verkrijgbaar gesteld, en wel uitsluitend voor hen, die behooren tot een gezia, dat in het afgeloopen jaar blflkens de kohieren der gemeentelijke inkomstenbelasting geen grooter inkomen heeft gehad dan f 1200. Bij de aanvraag moet worden opgegeven hoe groot de klompen, inwendig gemeten, in c. M. moeten zijn. De aanvraag kan uitsluitend door volwas sen personen worden gedaan. Sommelsdijk, 31 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Grondwetsherziening. De grondwetsherziening is ook in de Eerste Kamer aangenomen. Wat brengt ons deze 6de grondwetsher ziening. Zooals bekend 't algemeen stemrecht, evenredige vertegenwoordiging, en stern- dwang, en meerdere gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, zorg der gemeenten ook voor de bijzondere scholen"2 wat betreft: schoolbouw, schoolverbouw, scheolmeubelen, verwarming, verlichting, schoonmaak, leermiddelen en administratie, wat uit de gemeentekas zal betaald worden, vaststelling van 't schoolgeld en der jaar wedden van de onderwijzers. Omdat we nu dit jaar reeds de verkiezin gen voor de Tweede Kamer zu len hebben en in 't volgende jaar die voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden willen we eens verzamelen wat al over deze veranderingen hier en daar ons meegedeeld wordt. Stemdwang. In Evenredige vertegenwoordiging van Dr. Beumer lezen we. Een nieuw lid van art. 74 der kieswet legt nu aan ieder, die volgens de kiezerslijst be- veegd is tot de keuze mede te werken, de verplichting op, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stem bureau in het voer hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict, behalve bij het be staan eener geldige reden van verhindering.- De kiezers worden aan hunne verplichtin gen herinnerd, doordat deze krachtens art. 55 op de oproepingskaart wordt opgenomeH en bovendien op de openbare kennisgeving, welke in elke gemeente meet geschieden. Binnen 2 dagen na den dag der stemming deelt het stembureau, en dit zijn de ge volgen, die aan het niet-stemmen verbonden zijn, binnen 2 dagen deelt het stembureau aan den burgemeesters de namen mede van de kiezers, die zich hadden moeten aanmel den, doch dit hebben nagelaten. Deze personen ontvangen binnen 14 dagen na den dag der stemming een uitnoodiglng vau den burgemeester hunner woonplaats om zich binnen andermaal 14 dagen, naar verkiezing schriftelijk of mondeling tegenover den burgemeester of een door dezen aange wezen ambtenaar te verantwoorden terzake van hun verzuim. Is da burgemeester vaa oordeel, dat een geldige reden van verhindering om voor 't stembureau te verschijnen, is aangegeven, dan is daarmede de zaak afgedaan. Bestaat er evenwel geen geldige redt», dan komen de straffen. Bestaat er geen geldige reden, dan zendt de burgemeester de stukken aan den ambte naar van 't Openbaar Ministerie, die met de vervolging is belast, onder mededeellng, dat hem van een geldige reden van verhindering niets ls gebleken. Deelt de kantonrechter deze meening, dan kan de nalatige kiezer worden gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden- Zija tijdens 't plegen der overtreding nog niet 2 jaren verteopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gel^ke ©vertreding onherroepelijk is gewor den, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, dan kan een boete van ten hoogste tien gulden worden opgelegd. Dit zijn de dwangmiddelen, waarmede de Staat de kiezers naar de stembus drijft, ie de hoop dat zij, daar eenmaal aangekomen, vau hun kiesrecht gebruik maken, 't Is dus een stemplicht, die het wel heet, maar niet is. De Minister heeft dit zelf ook erkend. Iri de Memorie van Antwoord schreef Z.Ex. Het ligt voor de hand, dat stemplicht in den strikten zin van't woord niet kan worden gesanctioneerd. Het geheim der stemming belet immers na te gaaa wat de kiezer met zijn stembiljet in 't stemhokje gelieft te doen. Evenmin verdient het aanbeveling den kiezer te verplichten een gtembiljet in ontvangst te nemen, zich daarmee naar een lessenaar te begeven en vervolgens 't biljet in den bus te werpen. Eea onwillige brengt ook dwang in deze richting niet tot stemmen. Wat wei kan worden opgelegd is de plicht om voor het stembureau te verschijnen, be houdens natuurlijk gegronde motieven v.an verhindering. Veilig kan worden aangenomen, dat als de kiezer zich eenmaal de moeite van een be zoek aan het stembureau heeft getroost, hij in verreweg de meeste gevallen ook zijn recht zal uitoefenen, zoodat het beoogde doel zooveel mogelijk wordt benaderd. „Dit zal de taak van onze organisatie niet gemakkelijker maken", oordeelt de Vrije Westfries. Onze taak wordt een andere. Maar zeker niet minder omvattend. De zorg voor de kiezerslijsten, die nu zoo veel van onze aandacht en werkkracht vraagt kan straks vervallen, is dan niet meer noodig. Met de z.g. kiezersteelt hebben we ons niet meer bezig te houden. Het lastige uit zoeken van wie wèl cn wie niet in de ter men vallen om op de kiezerslijst geplaatst te worden, is dan overbodig. Dat is zeker een niet geringe verlichting. Ook het ophalen van de kiezers op den stemmingsdag, zal tengevolge van de in voering van den wettelijken stemplicht min der van onze krachten vergen. Wat onze beste werkers soms niet konden bereiken zal straks de wet doende trage en onwillige kiezer naar de bus drijven. Toch zallen controle en 't ophalen van kiezers waarschijnlijk niet geheel achterwege kunnen blijven. Er zullen altijds kiezers zijn, met name onder tuinders, landbouwers en visschers die ze«r geldige redenen voor ver zuim kunnen aanvoeren, en die we toch gaarne aan de bus zouden zieu. Warneer b.v. onze visschers op zee zijn en ora welke reden daa ook niet gemakkelijk aan den wal kunnen komen, dan zal dit door de betrokken burgemeesters, vermoedelijk wel als een geldige reden voor verzuim wor den aangemerkt. Zullen ze dan toch aan de stemming deel nemen, dan zit er niet anders ©p, dau dat wij ze eenvoudig laten halen. Met vele bou wers staat het niet anders. Wanneer zij, zooals dat vaak het geval is, op grooten afstand van het stemlokaal aan den arbeid zijn, dan bestaat de kans dat zij de stemming vergeten, en dat hun verzuim door den burgemeester als geoorloofd wordt aangemerkt. Er kunnen er ook zijn, die wel in de ge legenheid zijn om te kunnen stemmen, maar die er een berisping of een kleine geldboete voor over hebben, wanneer ze rustig aan het werk kunnen blijven. Zulke kiezers moeten dan worden gewaar schuwd en opgehaald en dat kan alleen, wanneer de controle behoorlijk in orde is. ÉIDit zal echter niet de hoofdzaak van onzen arbeid uitmaken. De groote meerderheid van de kiezers zal aan de bus komen en daar dan zoo ongeveer een ieder die den bepaalden leeftijd heeft, het kiesrecht bezit, zal het aantal kiezers aanmerkelijk grooter zijn, dan thans het geval is. Het actieve kiezercorps wordt belangrijk grooter. Niet alleeH de nieuwe kiezers, maar ook heel de onverschillige middenstof, die nu slechts hoogst zelden in actie komt, zullen dan komen opdagen en hun gewicht in de sehaal werpen. Wat zuilen deze elementen doen, in welke richting zullen zij zich bewegen Dat de gelederen der socialisten belangrijk zallen versterkt worden, verwacht 't blad niet. Veeleer verwaehten wij een niet onbelang rijke versterking van het conservatisme. De duizenden en duizenden kiezers in de groote steden, b.v. die nu, hoe ook de poli tieke wateren worden opgezweept, niet in beweging zijn te brengen, maar rustig, alsof er niets gebeurde, thuis blijven, zullen ver moedelijk niet het roode leger versterken, maar liever op de conservatieve candidate» hun stem aitbrengen. Maar hoe dit ook zij, men gevoelt dat er straks, meer nog dan nu, van een krachtige propaganda, eea stevige bewerking, een degelijke voorlichting, veel zal afhangen. Al het mogelijke zal dus gedaan moeten worden om ons kiezerkorps te vergrooten, om de vaak weifelende middenstof naar onze zijde over te halen, de kiezers van de waarde en de bsteekenls van onze beginse len te doordringen, en ze voor de holle en vaak leugenachtige leuzen van de tegenpartij te waarschuwen. Aan de propaganda door woord en ge schrift zal de grootste aandacht geschonken moeten worden. Dit klemt te meer, omdat meer nog dan thans iedere stem, waar ook uitgebracht, beteekenis en invloed krijgt. En óók, omdat voortaan met de Tweede Kamer ook de Provinciale Staten en de Gemeenteraden aftreden, zoodat de partijen, die de meer derheid behalen dan over de gcheele linie zegevieren. Het blad ziet dan ook in de toekomst voor onze organisatie een zware taak weg gelegd, die alleen naar eisch kan worden volbracht als op aller medewerking en toe wijding te rekenen is. De groots schaar. „Er heerscht" zegt de Rotterdammer „een groote onwetendheid over het nieuwe kies stelsel." Wel zelden is een ingrijpende hervorming zoo koud het Nederlandsche volk voorbij gegaan. Immers dit systeem brengt een omwente ling in de bestaande organisatie-verhoudin gen. Op dit oogenblik is de organisatie van elke partij gebouwd op de districtsindeeling. Die districtsindeeling vervalt. Daar is geen district Ridderkerk, geen distriet Brielle, geen Dordrect, geen Gorkum meer. Met geheele land is één kiesdistrict en de stemmen in de Llmburgsehe gemeente Vaals uitgebracht kunnen invloed uitoefenen op die in het nokje van Groningen uitgebracht. Voor de Tweede Kamer is het land ver deeld in 18 kieskringen. Om ons uit Zuid-Holland te bepalen, daar treffen we vier kieskringen aan: Rotterdam, omvattend de geheele gemeente Rotterdam 's Gravenhage omvattend geheel den Haag; Lelden met de Zuid-Holiandsche gemeenten, thans behoorend tot de kiesdistricten Leiden Haarlemmermeer, Katwijk, Brcukelen, Bode graven, Delft, Loesduiden en Gouda. En dan eindelijk de kieskring Dordrecht, met de Znid-Hollandsche gemeenten nu in gedeeld bij Dordrecht, Gorkum Sliedrecht, Ridderkerk, Brielle, Schiedam en Zieriksee. De Nieuwe Haagsche Courant zegt er van Altijd stuit het tegen de borst, als men siet, dat groepen die het sterkst zijn toch ten slotte onder moeten liggen, omdat zij siaehtoffer zijn van een niet rechtvaardig werkend kiestelsel. Jarenlang is het gebleken, dat de rechtsche partijen numeriek in de meerderheid waren en toch wist herhaaldelijk de linkerzijde de overwinning bij de stembus te bevechten. 't Sterkst sprak dat in het ongeluksjaar 1905. Toen waren er 40.000 kiezers meer voor rechts dan links. Had men toen een billijk stelsel gehad dan zou het kabinet Kuyper niet tot aftreden asijn genoopt en had het de vete hoogst gewichtige wetsontwer pen welke klaar lagen, zoowel van de soci ale aangelegenheden ats van het onderwijs, in het Staatsblad kunnen brengen. Zelfs in 1913 behaalden wij de meerderheid onder de kiezers (links 55 zetels met een stemmcncijfer van 385.316 en rechts 45 zetels met een stemmencijfer van 405.375). Er is dus alles voor te zeggen, dat er ein delijk een billijker stolsel zal komen, dan dat waaronder wij tot nu toe hebben getobd. Die groote schaar was ook oorzaak, dat er In 't een district een heftige partijstrijd was, terwijl er in een ander volstrekt gebrek aan politieke belangstelling bestond. Dr. Beumer zegt er van in zijn meerge noemde brochure: Is het stemmenverschil tusschen 2 partijen in een district zeer gering, zoo kan dit hen die bfl een vorigen verkiezingsstrijd de ne derlaag leden, er toe drijven een volgend maal niet alleen de uiterste krachtsinspan ning te ontwikkelen, maar ook de uiterste middelen aan te wenden om een overwinning te berechten. De partijstrijd ontaardt dan ge makkelijk in persoonlijke aanvallen op den kandidaat der tegenpartij, die bij een stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging vrijwel geheel uitgesloten zijn te achten. Doch ook een volslagen gebrek aan poli tieke belangstelling kan zich voordoen. Eene minderheid, die in een district niet meer dan eenige honderden uitbrengt, zal er allicht toe komen van alle stembusactie af te zien. Zij weet dat al hare opofferingen aan tijd en geld, althans voorloopig vargeefsch zijn cn besluit dus zich te onthouden. Ook de meer derheid ondervindt den schadelijken invloed van dezen toestand. Zij behoeft niot te vree zen voor verlies van 't district. Een trouwe opkomst harer kiezers is niet noodig; ook bij geringe actie is zij van de overwinning zeker. De propaganda voor de beginseien wordt nagelaten. Wij, A. R., kunnen daarom blijde zijn, dat aan dezen toestand een einde is gemaakt XVI. Amice 1 Je zult je zeer waarschijnlijk nog wel her inneren, dat ik in mijn zevenden brief, dien ik aan je schreef, sprak over Mr. Louis Israels, die in de „De Telegraaf", in een artikelenreeks „Recht en Wet" het had over bigamie. Hij beweerde, dat het aiet eens onder de misdrijven behoorde en de overtreding op de Wet gelijk stond met kleedjes kloppen na bezetten tijd. Nietwaar, dat alles herinner-je je nog Wel. Ik heb dat zedeloos genoemd; ik sprak over verwerding der maatschappij. Nu las ik dezer dagen weer over bigamie. En wel in het „Friesch Dagblad". Nu niet in ons land. Maar in Engeland. Dezer dagen werd n.I. voor een Lendensche rechter een soldaat gebracht, die zich schul dig had gemaakt aan bigamie (het hebben van twee vrouwen). De soldaat werd vrij gesproken. Op wat grond? vraag-jc zeker. De rechter zei: „Onze regeering liet ons zonder leger en wij waren hulpeloos tegenover een der meest geduchte vijanden van de wereld; de mannen die zich vrijwillig voegden bij lord Kitchener's leger, acht ik een troep van helden. Zij maakten zich zelfs onster felijk in de geschiedenis van ons land en ik zal ze altijd daarnaar behandelen, in gevallen van dezen aard, als zij voor mij moeten komen." 'n Aardige forrauleering, vindt-je niet? In de geschiedenis van Engeland maken de soldaten zich onsterfelijk. Dus moeten we dit niet aanrekenen als een zwaar misdrijf. Dus met andere woorden gezegddie jon gens mogen ook wel wat hebben. Als het niet erger is dan bigamie, nu dan loopt het wel los. Wat moeten we van zoo'n rechter verder zeggen. De oorlog heeft heel wat op zijn geweten. Daaronder behoort zeker ook de zedelijke verwording van den Staat. Ook in Nederland. Schatten gelds worden er verdiend. O. W. Is maar al te goed bekend. Eenvoud verdwijnt. Men gaat er maar op los leven, verteert schatten gelds. Voornamelijk wordt het besteedt aan luxe. In Den Haag vertelt „De Nederlander" is het voorgekomen, dat eea vrouw, die vroe ger (dus toen het nog dure tijd was!) zeer zuinig en spaarzaam moest leven, in een tijdsverloop van nog geen kwartier een bont mantel kocht tusschen de vüf en tienduizend gulden En dat is nog maar één staaltje van de honderden. Dagelijks zie-je in de verschillende cou ranten zoo'n O. W.-er berichtje. Of ik oorlogswinst maken afkeur Volstrekt niet. De een zijn dood, is de ander z'n brood. Of, om het uit te drukken, zooals het on der ons pastGod heeft allerlei middelen en wegen. En als iemand op een eerlijks manier goed geld kan verdienen, waarom dan niet Daar zit het 'm echter juist in. Op een eerljjke manier. Meestal wordt het oneerlijk verkregen. En dan is het grove zonde. Laten mijn lezers nu onder elkaar geen namen gaan noemen. Neen, laten we ieder de hand in eigen boezem steken en mogen ons afvragen, of wij er niet mede schuldig aan zijn. De Nederlander schreef verder over dat geldverspillen„De wuftheid en de weelde nemen hier te lande hand over hand toe." Is daaraan niets te verhelpen? De overheid zou de invoer van luxe arti kelen kunnen beletten. Dat was wel een stap in de goede richting. Maar of het radicaal zou helpen. Neen, de radicaalste oplossing zou zijn, dat men terugkeerde tot de Oud-Hollandsche zuinigheid. Ja, die oorlog, die oorlog. Die heeft al wat kwaad gesticht. Intusschen duren de vredesonderhandelin gen voort. De termijn, 14 Januari, is reeds lang verstreken. Niemand heeft ze afgebroken (die enkele dagen uitgezonderd dan) dus worden ze stilzwijgend voortgezet. Zal het op vrede uitloopen God geve het. Europa snakt er naar. Overal gaan vredes- stemmen op. 't Is ontzettend, dat enkele mannen als Lloyd George, Clemenceau en Wilson het heft in handen hebben Wiison, de vredelievende president van de Amerikaansche republiek. 't Is immers een bespotting! En dan de Pers. Ja, die heeft ook wat op haar geweten. We kunnen gerust zeggen, dat ze 'voor een groot deel den oorlog in stand houd Zou-je aiet wenschen, dat er voorloopig niet één courant meer bestond? Ik geloof, dat het een radicale oplossing zou ZÏjH. Maar daar siaat weer tegenover, dat de courant, de goede courant dan, oneindig veel nut sticht. Nog maar te weinig wordt er gedaan voor onze Pers. Zeker, er wordt voor gewerkt. Maar nog steeds niet genoeg. Ik meen in deze brieven er wel eens op te hebben gezinspeeld, dat de Socialisten ons daarin een beschamend voorbeeld zijn. Maar niet alleen de Socialisten. Gok de Katholieken. In „De Residentiebode", een Katholiek dag blad, las ik verleden week Zaterdag een mededeellng, die ik niet kan nalaten, jou ook even te verteilen. In zekere parochie bestaat een liefdewerk, dat zich ten doel stelt de „Residentiebode" gratis te verspreiden in arme huisgezinnen. Nu reeds vier jaar lang krijgen 50 huisge zinnen dagelijks gratis het Katholieke klad toegezonden. Waarom wordt dat gedaan Omdat men inziet, dat het opvoedend werkt. Er moet altijd Katholieke lectuur voorhanden zijn. Heb ik te veel gezegd, als ik het voorbeeld beschamend noem. Bestaat er ia de streken, waar een „Maas- en Scheldebode" werdt gelezen, zoo'n ver- eeniging of commissie, zoo ge het noemen wilt? Die aan arme gezinnen een dagblad verschaft, of als dat te veel is, een blad als dit, dat tweemaal per week verschijnt? Ik trek het sterk ia twijfel. Amice, wat denk-je, zou er beginnen aan kunnen zijn. Weet-je niemand, die het Initiatief wil nemen Of kun-je het zelf niet. Het most omgaan buiten redactie of uit gevers. De Commissie moet iets apart zijn. Me dunkt: het is wel om te doen. Alierwege wordt propaganda gemaakt. Wij mogen niet achter blijven. Wij moeten voor uit. Steeds hooger! Tot eer van God. En voor het welzijn van den naaste. Dat het zoo zij. Intusschen, tot ziens, „HAKA". DE TOESTAND. In Italië wordt thans wezenlijk gevochten en wel tengevolge van een aanval der Itali anen, die tusschen Asiago en Brenta aan de centralen eenige hoogtestellingen hebben ontrukt, met het gevolg, dat zij dezen het gebied ten Zuiden van de Frenzeia vrijwel weer hebben ontnomen. Beoordelaars der toestand verwachten echter niet dat deze gevechten de inleiding van groote operaties vormen. Maar het succes is voor de Italianen toch van niet gering» moreele beteekenis. Niet alleen Londen heeft deze week een en andermaal een aanval uit de lucht te doorstaan gekregen, ook Parijs heeft zijn beurt gekregen. Woensdagavond had de raid van vijande lijke vliegtuigen op Parijs plaats. Om half twaalf werden de alarmseinen gegeven, meldt men uit Parijs. Er werden bommen op verscheidene pun ten der Parijsche agglomeratie geworpen. Er worden slachtoffers en materieele schade gemeld. Bijzonderheden ontbreken nog. Uitvoeriger Inlichtingen zullen gepubliceerd worden, zoodra gecontroleerde berichten binnenkomen. Van Duitsche zijde wordt opgegeven als motief van deze daad: „Op Kerstavond en in den loop van Januari hebben vliegers onzer vijanden niettegen staande onze waarschuwing weder open Duitsche steden, ver buiten het operatiegebied aangevallen. Dank zij onzen afweermaatre- gelen waren verliezen en schade onbeduidend. Als represaille werden hedennacht bij een eersten methodischen aanval 14.000 K.G. bommen op Parfls geworpen". In Duitschland begint men met krachtige maatregelen tegen de staklngs-beweging op te traden. De opperbevelhebber in de Mar ken heeft het „stakings-comité" ontbonden en eike vereenlging tot leiding der beweging ontbonden. Daardoor hoopt men ongetwij feld te voorkomen, dat de staking vsrder wordt georganiseerd en zleh verder zal uit breiden. Maar bet toegepaste middel brengt ook gevaren mede en kan tot-een „ongeor ganiseerde" uitbreiding en opleving van de staking leiden. SOMMELSDIJK.* Onze vroegere dorpsge noot, de Heer P. C. Appel, reserve le Luitenant, is met ingang van 1 Februari bevorderd tot Kapitein. De landloeper Jan den Herder, welke Maandag gevonden werd aan den Lorredijk, is alhier Donderdagmiddag aan de gevolgen overleden. MIDDELHARNiS. Door den heer J. Witte- koek is een woonhuis staande la de een- drachtstraat onderhands gekocht van de heer J. Boeter. Woensdagavond is een stukje bouwland groot i gemet en 31 roeden eigenaar D.van Dam Ingezet door den heer J. Verolme voor f 2405. En van de Wed. den Baart eea huis staande naast het gemeentehuis ingezet deer den heer L. Stapel voor f 2325. A.s. Woensdag des aamraiddags te 3 uur zal onze nieuwe Burgemeester de heer J. Bouman, Burgemeester van Sommelsdijk en Nieuwe Toage worden geinstalleerd. Na afloop dezer installatie zal gelegenheid worden gegeven den nieuwen titulaires met zijn benoeming te feliciteeren. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De kiezers lijst dezer gemeente, met een lijst van nieuwe en afgevoerde kiezers, ligt voor een ieder ten gemeentehuize ter inzage. Op 31 December j.I. was de stand der bevolking als volgt 556 mannen, 535 vrouwen in totaal 1091. Gedurende bet vorige jaar zijn alhier geberen 7 jongens en 16 meisjes terwijl zgn over leden 7 mannen en gelijk getal vrouwen. Ingekomen zijn 15 mannen en 16vronwen en vertrokken 29 mannen en 27 vrouwen. Het getal voltrokken huwelijken bedraagt 13. Heden is alhier weer een schip met kolen gearriveerd, wat wel, bq gebrek aan brandstoffen een buitenkansje genoead mag worden. Op bon no. 8 van de Rijks Petroleum- kaart is van 1 tot en met 15 Febraarl 2 Liter petrolenm verkrijgbaar. Met ingang van 15 dezer zal in deze gemeente, waar tet dusver nog melktoeslag werd verleend, niet meer worden aitgekeerd. OOLTGENSPLAAT. De nieuwe kiezerslijst voor het jaar 1918—1919 bevat 698 kiezers. De Burgemeester maakt bekend dat het kohier No 1 der Grondbelasting over het jaar 1918 invorderbaar is verklaard, en den ontvanger ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bg de wet bepaalden voet te voldoen. De volgende 33 jongelieden zija voor de Nationale militie van 1919 ingeschreven J. Bakelaar, A. de Berg, P. Beger, J. L. Bree- man, A. C. de Bruin, J. van Dam, D. de Geus, A. van Hazsent, J. A. Jacobs, A. Kagcheland, M. Kerp, A. Kloet, C. Korteweg, P. Kreeft, S. C. Kreeft, J. Mooiaart, W. Nattekaas, S. van Nleuwaal, K. vaa Oostende, H. Peekstok, C. Osseweijer, A. J. van Peperstraaten, P. Prins, M. J. van Rijen, G. J. v. d. Stelt, D. Troost, P. v. d. Veer, A. de Vos, J. de Vos, J. J. de Vos, A. de Waal, A. v. d. Welle, J. v. d. Welle.

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3