KAMEROVERZICHT. UIT DE PERS. OEMERGD HIEUW3. VERK00PINGEN. geluk, een zegen of een vloek; ze is con form Gods Woord óf ze is zondig. Indien het laatste, dan komt er eenvoudig nóóit een tijd, dat wij haar mogen binnen halen indien het eerste, dan moeten wij het altijd met haar houden. Die theorie van „Er is een tijd", gaat hier dus niet op. Daar kad hij weinig van terug. Maar hij vond die „democratie" dan toch een goede en kostelijke zaak, die allersteun en instemming waardig was en vroeg of ik het daar dan niet langer mee eens was, vroeger toch wèl. „Ik ben niet veranderdamice." „Maar dat stuk dan, dat ik van je gelezen heb Toen heb ik 't hem es uitgelegd. De meeste misverstanden komen hierdoor in de wereld, dat men elkaar voorbij praat. Men heeft dan een of ander woord. Maar men verzuimt van te voren goed af te spreken en 't met elkander eens te wor den over 't geen dat woord nu beduidt over de z4akdie men er mee op 't oog heeft. Dan wordt het praten in 't wild. Zoo is 't ook met de „democratie". Eerst moet vaststaan, wét men daarmee bedoelt ea w4t men als „democratie" ver werpt. Anders gaat het b.v. net ais met het woord „christelijk", waarmee men zoo lang heeft omgesold, tot ten leste op de openbare school een jood met gemak kon opleiden tot alle „christelijke" deugden. Ik vroeg mijn vriend, of hij er goede notie van had, dat met „democratie" tweeërlei richting werd bedoelt, die goed bekeken als Noord- en Zuidpool van elkander verwijderd stonden. Hij haalde de schouders es op. „Nu, 't is toch zoo", zei ik. „Wil je een voorbeeld: de democratie van de „pelgrim- vaders" in Noord-Amerika of van de afge scheiden landverhuizers, die er zich uit ons land vestigden, of ook van Paul Kruger's Boeren, is en was een héél andere dan de „democratie" van de bolsjewiki in Rusland of van de sansculotters .uit de dagen van Robespierre Die tegenstelling trof hem toch. „Inderdaad zei hij twijfelend En hij ging tenslotte heen in de overtui ging, dat ik daarin gelijk hadéérst de za ken goed defenieeren en dan praten I UITKIJK. Een begrooting behandelen, lezer, is ver velend. Vervelend voor de Kamerledenvervelend voor de journalisten, vervelend voor de stenografen. Soms kunnen spannende momenten komen, maar over het algemeen is het een allegaartje. Speciaal bij de begrooting van Binnen- landsehe zaken is dat het geval speciaal dit jaar. We hebben, in onze kwaliteit van over zichtschrijver, een zucht geslaakt, of we er dan nooit door komen. Enkele punten uit de Kamerzitting van Donderdag stippen we even aan. De salarissen van de leeraren H. B. S. zullen worden herzien. De heer Heres (Unie Lib.) kwam vertellen, dat het rapport der Staatscommissie haast gereed is. Het zal f 240.000 kosten. Daarna kwamen drie amendementen in behandeling en wel van de heeren Diesselhuys V. D.) Schaper (S. D. A. P.) en Van Gilsen U. L.). De strekking er van was, om resp. de H. B. S. van Helmond, Warffum en Steen- wijk, die thans 3 jarig zfjn om te zetten in 5 jarigen. Natuurlijk kost dat geld. Bij den heer Diesselhuys was het iets anders, dat op de voorgrond stond. Spr. wilde haast gemaakt zien, want te Helmond werden [zeer ernstig plannen beraamd om alsdan een katholieke H. B. S. te stichten. We zouden deze afgevaardigden willen vragen, of het niet onverantwoordelijk is, zoo veel geld uit te geven voor een schooi, die dan toch ten doode is gedoemd Dat merkte trouwens ook de heer Fleskens (Kath.) op Die zei96 °/o van de Helmond- sche bevolking is katholiek. Ze hebben dus recht op een Katholieke H. B. S. Als er nu, zooals de heer Diessel huys beweert, geen plaats is voor twee H. B. S, dan zal er één op moeten doeken. Het is zeer billijk, dat dit de openbare is. Maar weet den afgevaardigde dan niet, dat er in recht en billijkheid, vooral op onderwijsgebied, bij het overgroote deel der linkerzijde, gelachen wordt om rechten billijkheid Maar met dit alles zijn we er nog niet. Andere leden wilden ook zoo'n H. B. S. opgericht zien n.l. in Vlissingen en in Drente, meer dan een als het kan. Minister Cort v. d. Linde, die daarna aan het woord kwam, kan de sprekers niet allen hun zin geven, want dan was 't eind niet te voorzien. Er is trouwens geen geld voor ook. Er kan maar één Hoogere Burgerschool worden opgericht en dat zal zijn, zegt de Minister, In Vlissingen. Die stad heeft de meeste steun noodig. Zeer sympathiek was de minister, om, toen hij de heer Diesselhuys van antwoord diende als er geen plaats is voor twee H. B. S. en de bizondere verdient de voorkeur, dan moet de openbare vervallen. Inderdaad raar om sympathieke woorden! De heer Schaper (S. D. A. P.) vond wel, dat de Minister in de ciericalen invloed stond, maar daar stond tegenover, dat de heer Troel stra (S. D. A. P.) kwam tfhrklaren, dat hij het eens is met den Minister; dat de levensbe schouwing van andersdenkenden moet wor den geëerbiedigd. Zeker een zeer loyale houding! De volgende dag was er stemming over de amendementen. Het eerste werd aange nomen, rechts tegen links, alleen de heer Troelstra hield woord en stemde tegen. .Het tweede amendement werd ook aangenomen, nu zuiver, rechts tegen links. En het derde ging den zelfden weg op, maar nu stemden twee A. R. leden n.l. Van der Velden en Duymaer van Twist vóór. 't Is dan het oude liedje. Nog steeds door trokken van de oude zuurdesem, de anti-christelijke dan. Voor Minister Cort was het dus een échec. Hij was natuurlijk ontstemd, maar liet het niet blijken. Nu is het voor de heeren verbazend ge- makkelflk om amendementen aan te nemen, maar waar moet het geld van daan komen. Maar dat was het niet, lezer. Het was de anti-clericalen geest 1 Werkelijk we hebben nog geen onderwijs- bevrediging. Enkele ondergeschikte punten, als meer subsidieering van vak- en teekenscholen laten we maar rusten. Het belangrijkste hebben wij u meegedeeld. Het Kruithuis. Door eea wonderbaarlijken loop van ge beurtenissen is het krankzinnig-misdadig plan vaa eenige opgewonden knapen, die blijkbaar niet wisten, dat zij bun eigen leveas en die van duizenden mcdemenschen in ge vaar brachten, nog voorkomen. Laat ons God danken voer dit gelukkig verloop. Hoeveel explosieve stoffen in het complex magazijnen, dat de misleide kiaderea ver- n ekn wilden, aanwezig wares, is nog niet bekend. Wanneer het bekend zal wezen en een militair deskundige is zoo vriendelijk eens uit te rekenen binnen weiken straal alle levan zou zijn vernietigd, dan zal er wel licht een siddering van afgrijzen varen coor het land. Dat de misdadige opruiing, welke in ons vrije vaderland in anarchistische broeinesten plaats heeft, tot waanzinnige misdaden voe ren moet, dat kon men ook zonder het ang stig verhaal van het bedreigde kruithuis wei weten. Zal men nu eindelijk eens ie s z en ge beuren tegen de opruiers, die tot allerlei di recte actie aanzetten En onze brave vaderlandsche liberale pers die indertijd Ferres zoo verheerlpte, moge zich herrinneren, dat dit heerschap er een anarchistisch schooltje op nahield in den trant als sociaal-anarchistische jeugdorgani satie van de beklagenswaardige vijf Amster- damsche jongens. Toen wij voor het eerst het relaas van het misdadig pogen der overspannen knapen lazen, konden wij nauwelijks geiooven dat een zoo gevaarlijke verzameling als een berg plaats van munitie onbewaakt kon wezen. Als dit werkelijk het geval blijkt te zijn, dan zijn er in dit plan niet alleen schuldige knapen en nog schuldiger opruiers maar ook zeer nalatige militaire overheden. Er staan in ons land wellicht nog heel wat volgeladen munitie-bergplaatsen. Hoe staat het daar overal met de bewaking? Kan men eenigermate gerust wezen, dat de Chineesche toestand, welke nu aan het licht is gekomen, van stonde af verandert Hier is een schandelijk verzuim gebleken. (Maasbode). Een ongewone huwelijksvoltrekking had, zoo bericht de L. Kvoor den ambtenaar van den burgerlijken stand plaats te Heerlen. De bruigom, zekere H., afkomstig uit Voe- rendaal, was n.l. geaetiteerd In de strafkolonie Veenhnizen. Om bepaalde redenen had hij den wensch te kennen geven, dat zijn voor genomen burgerlijken huwelijk zou worden voltrokken. Deze wensch was door de betrok ken autoriteiten ingewilligd^ en dientengevol ge was H., onder begeleiding van een paar marechausees, naar Heerlen getransporteerd. Na de huwelijksvoltrekking, welke plechtig heid eveneens door de gendarmen werd „op geluisterd" is de bruidegom weer onder het zelfde geleide, naar Veenhuizen op transport gesteld. Het bruidje bleef treurend achter 1 Diefstal ia het stadhuis. Men meldt ons uit Alkmaar: Van het schrijfbureau, staande In de kamer van onzen Burgemeester, heeft een brutaie diefstal plaats gehad van een kunstig bewerkte uit parlissanderhout vervaardigde sigarendoos, welker deksel van een fraaie zilveren plaat was voorzien. Direct na de ontdekking van dezen diefstal waarschuwde de Burgemeester de politie, die een nauwkeurig onderzoek deed instellen. Weldra bleek, dat de goud smid Plas de sigarendoos gekocht had, ter wijl het verdere onderzoek door een enveloppe uitwees dat de dader een militair was, dienst doende op het garnizoenbureau als ordonnans. Deze heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij was belast met .het bezorgen van een brief aan den Burgemeester en hiermede op het Stadhuis komende, zag hij op dat oogen- biik geen bode, terwijl de deur van de Bur gemeesterskamer open stond. Van deze gelegenheid heeft hij gebruik ge maakt om de sigarendoos te stelen. Hij heeft deze onder een valschen naam bij den goud smid Plas verkocht. Als motief voor zijn daad gaf hij op uit dea dienst te willende siga ren had hij opgerookt en van de opbrengst van de doos goeden sier gemaakt. Hij is reeds gestraft wegens desertie en diefstal van een rijwiel. De aanslag op het kruithuis. Het verhoor van de vijf gearresteerde jonge mannen, die gepoogd hebben een kruithuis aan den Haar lemmer weg, onder Sloterdijk, in de lucht te doen vliegen heeft tot gisternacht ongeveer drie uur geduurd. De inspecteur van politie van de gemeente Sloten, de heer Bos, heeft vier van hen tot bekentenis gekregen, alleen de fotograaf blijft zwijgen. Er is door het vijftal gehandeld met een vooropgezet plan. Vier weken geleden heb ben ze er al met eikaar over gesproken. Elk van hen heeft voor het een en ander gezorgd, een paar dagen te voren was de lont gemaakt, die echter slecht gebrand heeft, omdat er salpeter in de stijfsel aanwezig was. Het vijf tal wordt heden ter beschikking van de ju stitie gesteld. Dienstweigeraars. De Alkm. Ct. meldt, dat Maandagavond eenige dienstweigeraars we gens hun gedrag uit de Huishoudschool moes ten worden overgebracht naar de Cadetten school. Zij weigerden te vertrekken, waarom later de hulp werd ingeroepen van luitenant Rutgers. Deze begaf zich 's avonds verge zeld van luitenant Tulleken, naar de Huis houdschool en trachtte de mannen te over reden goedschiks naar de Cadettenschool te gaan. Zij bleven evenwel weigeren, waar door ten slotte een tumult ontstond, dat door een handgemeen werd gevolgd. Inmiddels trachtten een aantal beneden zittende dienst weigeraars te ontsnappen, door een deur in te trappen. Door een schot van den schild wacht voor de deur werden zij evenwel in bedwang gehouden. Toen nu de luitenants zich met sergeant Vledder ijlings naarbene- begaven, om versterking te halen, losten de schildwachten een paar jonge maun n, die door het tumult wat zenuwachtig geworden waren, in de veronderstelling, dat het "luch tende dienstweigeraars waren, twee schoten, met het noodlottig gevolg, dat luitenant Ru'- gers en sergeant Vledder heiden door de borst werden geschoten. Zij werden gedu rende den nacht geopereerd. De toestand van beiden is zorgwekkend, maar Dinsdag was er nog hoop. Nog deze nacht! Dezer dagen werd ge- meldt, hoe sommige landbouwers aan de Oostgrens trachten in Duitschland hun kar- wij duur te verkoopen. De heer H, landbouwer te Nieuw-Beerta, ging daartoe eiken avond per rijtuig nair Butide (Duitschland), om daar in ce» hotel te slapen. Dat zou vijf maanden zoomoeten doorgaan, om gerechtigd te worden zij" kar- wij voor Dnitschen pr^s in Duitschland te verkoopen. Hij deed Donderdag zijn laatsten tocht: direct na aankomst te Bunde over leed hij. 't Doet ons denken aan het woordNog dezen nacht zal uwe ziel van U geëischt worden. Burgemeester en veldwachter. Reeds lan gen tijd bestaat er ernstige oneenigheid tus- schen den burgemeester van Valburg en een van de gemeenteveldwachters, M. genaamd, die den Burgemeester beschuldigt van onge oorloofde handelingen. M. heeft deswege een klacht ingediend bij den commissaris der Koningin, die in verband met de daarin ge uite beschuldigingen nu weer een klacht te gen M. bij de justitie heeft ingediend, we gens laster. De zaak is reeds in onderzoek. Raar geval Eenige weken geleden heeft te Borne een vader zijn pasgeboren kind als meisje aangegeven, terwijl nu blijkt, dat hit een is van het mannelijk geslacht. Ook zal bij de rechtbank aangevraagd worden om overschrijving van een jongmensch, dat zich daar voor de militie kwam aangeven en toen bleek als meisje in de boeken H te staan ingeschreven. (Hbld.) De Mammon te Loosduinen Een welge steld tuinder lag op sterven. Aan zijn neef en erfgenaam verzocht hij het kussen, waar op hij nu lag, hem mede te geven in de dood kist. De man stierf en aan zijn wensch werd voldaan. Intusschen moet gebleken zijn, dat in dat kussen nog vier duizend gulden ver borgen was Op Zaterdag 2 Februari bij afslag, des avonds 6 uur te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek vana. 0.35.20 H A. of 1 g. 61 R. V. M. bouwland te Ouddorp, in het Oude Nieuwland, aan den Langedijb, kad. Sectie B bo 21, verhuurd tot 11 Nov. 1920 aan de Wed. W. Mierop en de Wed. K. Westdijk 4 f 80 per jaar. b. 0.58.80 H.A. of 1 g. 84 R. V. M. bouwland te Ouddorp, in het Oude Nieuwland, aan den Langedijk, kad. Sectie B no 118 en 119, verhuurd tot 11 Nov. 1920 aan Eeuwit en Jacob Breen C.Gz. f 57 per jaar; ten verzoeke van den heer Job Kaptijn te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Oj) Zaterdag 2 Februari bij afslag, des avonds 6 uur te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek. a. ten verzoeke van Mej. G. Lodder JbcJ- te Ouddorp, van 1.24 60 H.A. of 2 g. 214 R. V. M. weiland te Oud dorp in den polder het Oudeland in Dimmen stee, kad. Sectie D no 153, dadelijk te aan vaarden, b. ten verzoeke van Mej. K. M. Lodder te Ouddorp van 1.05 30 H.A. of 2 g. 88 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het West Nieuwland, genaamd „Blokje van Wil lem", kad. Sectie A no 375, verhuurd tot 11 Nov. 1920 aan Dirk van der Wende E.Czn. f 142/45 per jaar en van 1.10.20 H.A. of 2 g. 120 R. V. M. bouwiand te Ouddorp in den Ouden Oostdijk aan den Middeldijk, ge naamd „700 Roeden", kad. Sectie C no 117, verhuurd tot 11 Nov. 1920 aan de Wed. C. Hameeteman Tz. f 100 per jaar. Notaris VAN DEN BERG Op Zaterdag 2 Februari 1918 des v.m. ten 9Va uur te Melissant aan den Molendijk te genover de hofstede van den heer J. Sieling van ruim 30 populieren boomen staande aan gemelden Molendijk. Deurwaarder GROENENDIJK. Bij inschrijving te koop 2 Esschenboomen staande op het erf van de woning van den heer J. Emmerzael, aan den Wouddijk te Zwarte waal. inlichtingen geven de eigenaar Abr. Emtner- zeal te Zwartewaal en Notaris L. P. VAN DEN BLINK té Brielle, te wiens kantore bil jetten worden ingewacht tot en met 5 Febr. a.s. Op Woensdag 6 Februari 1918 bij afslag telkens des avonds 7 uur In het Hotel Meijer te Middelharnis: Het perceel Bouwland, nabij den Steenen- weg te Middelharnis, Sectie B nummer 699, groot 50,70 hectare (1 gemet 31 roeden voornsche maat) In huur geweest bij wijlen Johannls de Vogel en direct te aanvaarden. Ten verzoeke van den WelEerw. Heer Ds. W. van Dam. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 6 Februari 1918 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis: van vijf aaneengebouwde Huizen met erven aan den Ring te Middel harnis, annex en ten oosten van het Gemeente huis, kad. Sectie B nummers 2038,203-), 2040, 2041 en 307, groot 1 are 84 centiaren. Ten verzoeke van Mevrouw Wed. J. C. den Baars te 's-Gravenhage. Notaris VAN BUUREN. Verhuring bij inschrijving voor 3 jaren ingaande 15 April a.s. van 4-25-10 H.A. wei land te Zuidland, in de Molengorzen, in 2 perceelen. Inschrijvingsblljëtten gesloten in te leveren vóór of op Woensdag 6 Februari 1918. Notaris LOEFF. Op Woensdag den 6 Februari 1918 des n.m. ten 2 ure te Middelharnis in polder het Oudeland aldaar, op de hofstede bewoond door den heer K. van Es van zeer zware iepeboomen (omvang op borsthoogte 21/i M staande op gemelde hofstede. Deurwaarder GROENENDIJK. Bij inschrijving naar de beneficie met eene vaste huursom van veertig gulden per H A. per jaar te huur voor den tijd van zeven jaren, ingaande dadelijk, de nieuw gebouwde kapitale hofstede genaamd „Welgelegen" in de onmiddellijke nabijheid (10 minuten gaans) van het dorp Ooltgenspiaat, voorzien van gas- en waterleiding met 35-66-76 H.A. uit muntend wei- en bouwland, bewoond geweest door wijlen den Heer Hijmen Schilperoort. Inschrijvingsbiljeften in te leveren bij No taris Akkerman te Ooltgenspiaat vóór of op 6 Februari a.s. alwaar alle gewenschte In lichtingen te bekomen zijn. Op Donderdag 7 Februari 1918 bij Veiling en op Donderdag 21 Februari bij Afslag, beide dagen 's morgens elf uur, van: de kapitale Bouwmanswoning met Schuren, Erf, Tuin en Boomgaard te Vierpolders en diverse percee len Bouw- en Weiland, samen groot 25.73.70; benevens eene Arbeiderswoning met Tuin. Voorts 4.70.40 Bouwland onder Vierpolders, 2.98.30 Weiland onder Nieuwenhoorn en 1.83.29 Weiland onder Zwartewaal, Alies breeder bij biljetten. Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Donderdag 7 Februari 1918, in het ho tel Hobbel te Ooltgenspiaat bij veiling en Op Donderdag 14 Februari 1918 in int ho tel Moeiker te Ooltgenspiaat bij Afslag, telkens des voorm. ten elf ure, van Koop 1. Een pÊrceel Bouwland, gelegen aan den Galatheeschen dijk onder Ooltgenspiaat. Kad. Sectie C numero 274, groot 1 20.70 H.A. Grondlasten f 5.40. Koop 2. Een westelijk afgepaald perceel Bouwland, groot ongeveer 0 99 50 H. A. ge legen achter perceel een aan den Alteklein- schen dijk, kad. Sectie C. numero 275 (ged.) Grondlasten f 4,—. Koop 3. Een Oostelijk afgepaald perceel bouwland, groot ongeveer 074.40 H.A. Kad. Sectie C numero 275 (gedGrondlasten f 3 50. Koop 4. Een perceel bouwland, gelegen aan den Galatheeschen dijk kad. Sectie C numero 270, groot 1,25,50 H. A. Grondlas ten f 5.50. Koop 5. Een perceel bouwland, gelegen achter perceel 4 aan den Altekleinschen dijk Kad. Sectie C. numero 271, groot 1,09,00 H.A. Grondlasten f 4 60. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 7 Februari bij veiling en Op Donderdag 21 Februari bij afsl3g, tel kens 's morgens elf uur, in het Hotel „De Nymph" te Brielle, van: Het Woon- en Winkelhuis met pakhuis, erf en tuin en afzonderlijk staande schuur, samen groot 13 roeden, 86 ellen, in het dorp Vier polders aan de Rattendijk, hoek Achterdijk, tegenover den Kerkweg, waarin sinds jaren met sucees is gedreven handel in Kruide niers- en Grutterswaren en aanverwante arti kelen, te verkoopen in 2 perceelen, vooralle doeleinden geschikt. Aanvaarding en betaal dag 3 Mei a s. Zie verder veilingsbiljetten. Inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen gaven de verkooper en be woner den heer Jb. Luijendijk te Vierpolders en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Bij veiling Donderdag 7 Februari en afslag Donderdag 21 Februari 1918, beide dagen 's morgens 11 uur, in het Hotel De Nymph, van: 2-46-70 uitmuntend Bouw- en Weiland onder Vierpolders en Heenvliet, in Oud-Hellevoet, als: 1. 0 85-90 Bouwland in Heiningen aan den Tusschenweg, b. d. woning van den Heer J. Luijendijk Jz. Verhuurd aan den Heer P. Poldervaart tot blootschoof 1918, om f 80,— per jaar. 2. 1-60-80 Weiland in Westeinde van Den y- vliet aan den Lageweg bij, den Mosterdijk. Direct te aanvaarden. Inlichtingen geven de verkooper, de Heer A. van der Linde Jbz. te Goes en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Op Donderdag 7 Februari 1918 veiling en Op Donderdag 21 Februari 1918 afslag beide dagen 's morgens 11 uur in het Hotel „Nymph" te Brielle, van: De kapitale Bouw manswoning met Schuren, Erf, Tuin en Boom gaard aan den Kerkweg in den polder Veck- hoek te Vierpolders en diverse perceelen Bouw- en Weiland, In de polders Veckhoek en Nieuwland, samen groot 25 73-70, waar van de Bouwmanswcning c. s. met 18-11-50 in Veckhoek verhuurd aan den Heer W. A. Mol te Vierpolders tot over 1923; benevens een Arbeiderswoning met tuin, 0-15-75 aan den Nolledijk. Alles behoorende tot de nalatenschap van Mejuffrouw de Wed. D. Mol. Voorts: 4-70-49 Bouwland onder Vierpol ders, in Veckhoek (Betjeshii) aan den Kerk weg bij de woningen van Westdijk. Eigen dom van den Heer W. A Mol Dz. 2 98-30 Weiland onder Nieuwenhoorn, poider Nieuwenhoorn, in Rozenhoek aan den Hoogenboomschen weg bij den Mosterdijk. Eigendom van den Heer J. Mol Dz. En 1-83-29 Weiland onder Zwartewaal aan den Wouddijk bij de woning van den Heer A. van den Ban, verhuurd aan den Heer J. P. Ruighaver te Zwartewaal tot over 1922. Eigendom van den Heer A. W. Mol Dz. te Tinte. Alles breeder bij biljetten. Inlichtingen geven de verkoopers en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielie, te wiens kantore biljetten met schets verkrijgbaar zijn. Op Vrijdag 8 Februari 1918, des voormid dags 10 uur aan den Oudelandschen Dijk te Oude Tonge: van Jaarling Hengst, Hoornvee, Slag- en Klaverhooi, Stroo, Voerbieten, Rij tuigen, Landbouwwerktuigen en Gereedschap pen enz. Ten verzoeke van Mej. Wed. 1 van den Doel te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 13 Februari 1918 des voor middags ten tien ure op de hofstede „Welge legen" in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Ooltgenspiaat, ten verzoeke van de erven van den heer Hijmen Schilperoort, pu blieke verkooping van: Paarden: Vosblesmerrie oud 8 jaar; bruine ruin oud 5 jaar; bruine merrie klepper oud 11 jaar; stamboek vosblesmerrie oud 4 jaar (drachtig)bruine ruin oud 10 jaarvosmerrie oud 9 jaar; bruine merrie oud 6 jaar (drach tig); bruine merrie oud 1V2 jaar; bruine mer rie oud l'/j jaar; vosblesmerrie oud U/2 jaar. Bij ieder paard volgt een gareel van f30,— HoornveeBonte koe (legt Maart haar 3e kalf af)vier kalfdragende schottenacht tweejarige vaarzendrie eenjarige stieren drie eenjarige ossen, voorts een groot aantal kippen en eenden. BoereninspanEen veerwagen, een tiibury, een veerkar, vijf boerenwagens, een karos, twee wielsleëen, vijf sachsploegen, een cor- rectploeg, tweeschaar en portugalploeg, een aanaardploeg, een dekplocg en moorpioeg, twee wiedmachines, twee zaahnachines Smijth en Fioter voor vlas, een grasmaaimachine, een schudder, hark, rosmolen met dorsch- machine, wanmolen, v indmolen, vijf houten eggen, vier ijzeren eggen, een zigzag, twee houten sleepers, een ijzeren sleeper, twee rol- biokken, een rijiviigwip, een sproeier, twee bascules, juinren, zeeven, voerbakken, ton- tuig, twre peemoiéns en verder schuur- en stalgereedschappen, tonnen, manden, zakken, palsn, planken, halken en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Notaris AKKERMAN. Verhuring bij inschrijving naar de pacht som voor den tijd van 10 jaren van a. 2-00-90 H.A. (4 gem. '112 r. V. M.) wei land in den polder Klinker'and te Nieuwe Tonge, in de z g. Oude Stee. b. 1-38 69 HA. (3 gein. 6 r. V. M) weiland in den polder, Duivenwaard te Nieuwe Ton ge, einde Jan Kipsweg. De inschrijving geschiedt per 0-45 92 H.A. of Voornsch gemet. Inschrijvingsbiljetten moe ten worden ingeleverd ten kantore van nota ris Van Buuren te Middelharnis voor cf óp 15 Februari 1918. Ten verzoeke van Mej. de wed. Ds. Breesnee te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 16 Februari bij inzet en Zaterdag 23 Februari, bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, van Een perceel Bouwiand te Ouddorp in den polder het Oudeland, aan den Breedenweg en aan het eerste lietje, kad. sectie D. No. 795, groot 41 aren, 90 centiaren of 274 roeden Voornsche maat, verhuurd tot 11 Nov. 1919 aan de Wed. Kr. Westdijk KIz, c. s. 4 t37,— per jaarten verzoeke van Mejuffrouwen M. en J. de Graaff te Dirksland. Notaris VAN DEN BERG. Op Zaterdag 16 Februari bij inzet; en Op Zaterdag 23 Februari bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek vana. 1.90.90 H.A. of 4 g. 47 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den polder het West Nieuwland, aan den Groeneweg, kad. Sectie A no 54, genaamd „de Vier gemeten", in 2 perceelen en com binatie, verhuurd tot 11 Nov. 1921 en wel: de Zuidelijke 2 meeden aan Joh. Pikaart 4 f 163,75 per jaar en de Noordelijke 2 meeden aan Joh. Both 4 f 165,10 per jaar, b. 0.95.22 H.A. of 2 g, 22 R. V. M bouwland te Goe dereede in den Plaspolder, kad. Sectie B no 305 en 306, in 2 perceelen en combinatie, verhuurd tot 11 Nov. 1921 en wel: Sectie B no 305 aan W. v. d. Bok 4 f 71,77 per jaar en Sectie B no 306 aan Leendert Breen Jbz. 4 f 68,72 per jaar. c. 2.12.00 H.A. of 4 g. 185 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den x Ouden Oostdijk aan den Middeldijk, katf v Sectie C no 128 en 129, verhuurd tot bloot- schoof 1925," aan Klaas Grinwis K.Tz. 4 f 323,86 per jaar. Notarissen W. H. VAN B1LDERBEEK te Dordrecht en VAN DEN BERG te Goedereede. Op Zaterdag 16 Februari bij inzet en Op Zaterdag 23 Februari bij afslag, telkens des avonds 6 unr te Ouddorp in het loge ment Akershoek, van een perceel bouwland te Ouddorp, In den polder het Oudeland na bij den Breedeweg, kad. Sectie D No. 387, groot 67 aren 60 centiaren of 1 gemet 141V, Roeden V. M., verhuurd tot blootschoof 1919 aan Klaas Hameeteman Cz. 4 f66.—per jaar, ten verzoeke van den Heer G. J. H. van den Broek te Heemstede. Notaris VAN DEN BERG Op Donderdag 21 Februari 1918 des voor middags ten 10 ure, ten verzoeke van den Heer I. J. Bom te den Bommel op diens hof stede genaamd „Zeldenrust" aldaar publieke verkooping van Een vosmerrie oud zes jaar; Een bruine merrie oud zes jaar (drachtig)Een bruine merrie oud acht jaar; Een bruine ruin oud ongeveer neger, jaarEen donkerbruine ment oud acht jaar (drachtig); Een blauwe schim-%y mei oud vier jaar (vermoedelijk drachtig); Een jaarling hengst; Een jaarling hengst. Rundvee. Een zwartbonte koe (drachtig); Een zwartbonte koe (drachtig) Een witkop koe (drachtfg; Een vale koe (drachtig)Een zwartbonte koe (drachtig). Zes tweejarige vaarzen; Vijf tweejarige ossen; Twee jaar ling vaarzenTwee jaarling ossen Twee mestvarkens. Voorts een Veerwagen, een tilbury, 3 boe renwagens, een wielslee, een sleepslee, rol- biok, sleepers, grubben, twee wieJpIoegen, een portugalploeg, drie houten en twee ijze ren eggen, een wanmolen, schoppen, rieken een centrifuge, een kunstmestbreker, ruiters, palen, en verdere landbouw- en meikinven- tarls. Voorts een groote partij hooi en stroo, een mestput, eene partij prikkeldraad en ijzer- draad, een put mangelwortels en poters, als mede eenige meubilaire goederen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Betaaldag der koopsommen boven f 10— 1 November 1918. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 20 Februari 1918, des voor middags 10 uur aan den Ring te Middelhar nis: van Paarden benevens Landbouwwerk tuigen en Gereedschappen, en wat verder te koop zal worden aangeboden. Ten verzoeke van den Heer Jan van der Slik Senior te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag den 22 Februari, des v.m. 10 uur, te Goedereede bij de landbouwschuur van den heer C. A. Vogel, aan den Hoofd- dijk, van 7 paarden, 21 runderen, landbouw gereedschappen en machines, als dorsch- zaai- en maaimachines, 3'/j H.P. gardner motor op kar, hooi, stroo, mest, voorts eenige kippen, 3 ganzen enz. ten verzoeke van den heer C. A. Vogel te Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 27 Februari 1918,. 's voorm. 10 uur, te Sommelsdijk, in den polder het Oudeland, aan den Klelburgsehen weg, van 7 paarden, 21 stuks vee (waaronder 7 melk koeien en 2 kalfschotten), eenige kippen, Rijtuigen, Landbouw-, Schuur-, Stal- en Melk- gereedschappen enz. ten verzoeke van den Heer D. D. Kastelein Iz. te Sommelsdijk. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 27 Februari te Stellendam in het Logement van de weduwe Knöps, bij inzet en op Woensdag 6 Maart te Stellendam in het Logement van Troost bij afslag, tel kens des namiddags 3 uur, van 5 61 1ÓH.A. of 12 G. 65Va R- V. iyi- Bouwland te Stellen dam, zijnde kavel 5 van den Adrianapolder, in 6 perceelen, combinantiën en massa, ten

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 2