Tweede Blad. He Oorlog. Zaterdag 19 Januari 1918, No. 2586 Twee Bladen,. OFFICIÉÉL GEDEELTE. LAND- EN TUINBOUW. IN HOC'SIGNO WSES BINNENLAND. BUITENLAND. Ife broodkaart van tiet 38ste t^dvak loopt van Zaterdag1 19 tol en met ilinidag 99 Januari a s. PLAATSELIJK NIEUWS Dit nummer bestaat uit Verstrekking van schoenen tegen verminderden prijs. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat ingevolge besluit van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voor hen, die behooren tot een gezin, dat in het afgeloopen jaar blijkens de kohieren der gemeentelijke inkomstenbelasting geen grooter inkomen heeft gehad dan f 1209.—, eenvoudige schoenen sullen worden beschik baar gesteld tegen verminderden prijs. De verstrekking zal plaats hebben zonder dat er een ander onderzoek naar den wel stand der gezinnen wordt ingesteld dan noo- dig is ter beantwoording van de vraag of hun inksmen de gestelde grens te beven gaat. De aankoop van Regeeringsschoenen kan uitsluitend geschieden tegen inlevering van bons. Ter verkrijging van bons kan men zich aanmelden ten gemeentehuize als volgt Zij wier geslachtsnamen aanvangen met een van de letters A—C op Maandag 21 Januari 1918; Zij wier geslachtsnamen aan vangen met een van de letters D—H op Dinsdag 22 Jannari 1918Zij wier geslachts namen aanvangen met een van de leters IK op Woensdag 23 Januari 1918; steeds des namiddag van 2 tot 4 uur. Voor de overige inwoners zal er in de daarop volgende week gelegenheid worden gegeven ter bekoming van bons. Op een bon zullen uitsluitend die schoen handelaren, die in hun winkel hebben bekend gemaakt, dat bij hen regeeringsschoenen ver krijgbaar zijn, één paar schoenen kunnen af geven. De prijzen, welke door schoenhandelaren aan de houders van bons ten hoogste in re kening mogen worden gebracht zijnvoor mansschoenen (no. 41 tot en met 4ï) f 8,—, voor jongensschoenen (no. 25 tot en met 40) f 6,—, voor kinderschoenen (no. 20 tot en met 24) f 2.60, voor vrouwenschoeisel f6,— De schoenhandelaar ontvangt bovendien van het Koninklijk Nationaal Steuncomité voor een paar mansschoenen f 4,voor jongensschoenen f 3,—, voor kinderschoe nen f 150, voor vrouwenschoelse! f3—. Hierbij is rekening gehouden met de veelal gevolgde praktijk, dat de vrouwen als regel z.g. bandschoenen of pantoffels dragen. Voor duurdere s choenen wordt geen bon verstrekt. Er zal ernstig op worden toegezien dat de schoenen uitsluitend worden verkocht aan de personen, te wier naam de ingeleverd wor dende bons gesteld zijn. Wanneer blijkt, dat de bedoeling der rege ling met medewerking van een bepaalden handelaar wordt ontdoken zal deze onmidde- lijk bij de verdere distributie worden uitge schakeld. De Minister wenscht vooralsnog slechts één paar schoenen per gezinslid onder de werking van deze regeling verkrijgbaar te stellen. Zij die bons aanvragen moeten voor ieder lid van het gezin het juiste nummer van de schoenen opgeven Sommelsdijk 17 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkrijgbaarstelling van Petroleum. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van houders van peiroieumdistri- butiekaarten, dat, volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de geldigheidsduur van bon No. 7 zai zijn van 16 Januari 1918, tot en met 31 Januari 1918 en dat tijdens dien geldigheidsduur de aflevering op genoemden bon kan worden verzocht van twee liter petroleum. Uitdrukkelijk wordt onder de aandacht ge bracht, dat in het aangegeven tijdvak op voor afgegane bons niet meer mag worden geleverd, terwijl dit ook niet mag geschieden op volgende. De petro'.eumdistributiekaart is uitsluitend ten dienste vaH het gezin van hem, ep wiens naam zij staat. Zij raag niet deor of veer anderen gebruikt werden, op straffe van in trekking, onverminderd de straffen bij de Distributiewet 1916 bepaald. Het Is verbeden bons af te geven, zender daarvoor petroleum te ontvangen. Petroleum mag uitsluitend wer den gekocht bij den leverancier, op de distri butiekaart vermeid Het is aan den houder eener distributie kaart verboden deze aan een leverancier in bewaring te geven en het is een leverancier verboden zoodanige kaart in bewaring te nemen. Sommelsdijk, 15 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. (Ingezonden). Zaaizadenkeuringen 1918. Ofschoon de keuring van gewassen te velde reeds eenige jaren wordt toegepast, is dit voor vele landbouwers nog nieuw en wel geheel onbekend. Het spreekwoord „onbekend maakt onbemind" is ook hier op zijn plaats. Het vlugst en meest bemind wordt iets het welk aan de betrokkenen financieele voor- deelen oplevert. Bij de keuringen te velde bleek echter meermalen dat de gelegenheid' •pas kwam wanneer het te laat Is. Toen in Juni 1917 door Zijne Excelleniie den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel werd bepaald dat van den oogst 1917 in de eerste plaats zaad, afkomstig van te velde goedge keurd gewas, voor den zaai zou mogen wor den bestemd, terwij! voor dergelijk zaad prij zen in uitzicht werden gesteld die belangrijk hooger waren elan de consumptieprijs, nam de belangstelling voor de keuring te velde zeer toe. Door de Centrale Cemmissie voor de Zaai zadenkeuringen van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, werd in afwijking van haar gewone werkwijze, na bovenge noemde ministerieele beschikking den land bouwers de gelegenheid gegeven hun laad- bouwgewassen voor de keuring te velde aan te geven, waarvan het zaad na goedkeuring als reservezaaizaad zou mogen worden ver handeld. Teneinde te voorkomen dat bij eventueel tekort aan te velde goedgekeurd zaaizaad, niet voldoende voor den zaai beschikbaar zou zijn werd als hulpmiddel nog Ingesteld de z.g.n. keuring op partij. De hiervoor vastge stelde maximumprijzen zijn belangrijk lager dan voor zaad afkomstig van te velde goed gekeurd gewas, terwijl de distributiekosten voor beiden gelijk zijn. Vele landbouwers bieden nu hun zaden ter „keuring op partij" aan omreden zij niet aan de noodzakelijkheid of het bestaan der keuringen te velde hebben gedacht. Sommige koopera betrekken bij voorkeur op partij gekeurd zaad omreden den handelaar dit goedkoeper levert en de kwaliteit van het zaad veelal beter is dan van te velde goedgekeurd gewas. Daar mij van verschillende landbouwers werd gevraagd naar het voer en tegen va* „te velde" en „op partij" gekeurd zaad, acht ik het gewenscht een en ander hier nader te omschrijven. Bij kenring van gewassen te velde stelt men zich ten doel alleen die gewassen voor zaaizaad te bestemmen, waarvan gebleken is dat zij een goede «tand vertoonen, voldoende raszuiver en vrij van met het zaad overgaande ziekten zijn. Qewassen met onregelmatigen stand, vermengd met minderwaardige rassen of ziekten werden onvoorwaardelijk af gekeurd. De kwaliteit van het zaaizaad liet in 't afgeloopen najaar nog al eens te wenschen over. De oorzaak daarvan was dat sommige landbouwers het zaad niet voldoende schoon maakten, terwijl het voor eenige weken terug de instructies niet toelieten dergelijke partijen af te keuren voor zaaizaad. Thans is deze regeling echter anders, partijen zaad afkom stig van te velde goedgekeurd gewas, die onvoldoende geschoond of van slechte kwa liteit zijn worden onmiddelijk afgekeurd. Ofschoon het gewenscht is dat het zaai zaad zoo goed mogelijk wordt geschoond, is het gevaar voer minder goed zuiveren meer denkbeeldig dan werkelijkheid. Door vóór het zaaien het zaad zelf opnieuw schoon te ma ken of door iets meer zaaizaad per H.A. te gebruiken is het kwaad verholpen. Geheel anders is het gesteld met „op partij" goedgekeurd zaaizaad. Dit zal in den regel van zeer goede kwaliteit zijn, omreden het anders niet voor den zaai was goedgekeurd. Waarborgen voor raszuiverheid of ziektevrij heeft meu echter in 't geheel niet. Integen deel, zullen vooral ouder de tegenwoor dige omstandigheden, nu reeds veel van 't beste te velde werd goedgekeurd, veetal zaad afkomstig van minderwaardige gewassen ter keuring worden aangeboden. Het is mij o.a. bekend dat Wilhelminatarwe ter keuring op partij werd aangeboden hetwelk op'toog zeer prachtig zaad was ea waarvoor beslist gemakkelijk koopers te vinden waren. Bij nauwkeurig onderzoek kwamen we tot de ontdekking dat de party zeer sterk met steen- brand was besmet, iets wat men bij goed schoonmaken, niet met het bloote oog aan het zaad kan zien. Meermalen zal het kunnen gebeuren dat dergelijke partijen worden goed gekeurd, en indien hiervan werd gezaaid zon der vooraf het zaad te entsmetten, hetwelk bij aankeop van nieuw zaaizaad nog te dik- wijls wordt nagelaten, dan kan men er zeker op rekenen dat men het velgende jaar 10% of meer oogstvermindering heeft wegens aan tasting door steenbrand. Evenzoo is het gesteld met de raszuiver heid. Het is o,a. voorgekomen dat partijen erwten, welke tijdens de keuring te velde werden afgekeurd wegens het voorkomeH van springers, werden aangeboden voor keuring op partij. Iedereen die dergelijke springers van nabij heeft bekeken, zal het bekend zijn, dat, hoe flink en forsch zij zich boven hun makkers verheffen, zij slechts aan hun top met eenige peulen bezet zijn. Dat het aanschaffen van zaaizaad waar van de herkomst onbekend is soms groote financieele schade kan veroorzaken, onder vonden in 1917 nog vele landbouwers in 't noorden dezer provincie, wellicht buiten schuld van hun leverancier bij den aan koop van „op party" goedgekeurde voor- jaars. zaaitarwe. In Maart gezaaid vertoonde zij e'ndc Juli nog niet de minste neiging tot doorschieten, zoodat verscheiden H.A. als waardeloos moesten worden omgeploegd. Zooals uit bovenstaande blijkt komt het dus in 't kort hierop neer, dat zaad afkom stig van te velde goedgekeurd gewas vol doende waarborgen geeft voor raszuiverheid en ziektevrij, terwijl op partij gekeurd zaad in den zak heel mooi is doch men niet weet weike oogst men er van kan verwachten. Terloops wil ik er hier nog op wijzen dat voor de in 1918 te houden keuring van ge wassen te velde alleen die gewassen in aan merking komen waarvan het gebruikte zaai zaad afkomstig is van in 1917 te velde goed gekeurd gewas, waarvan de herkomst vóér het zaaien werd gecontroleerd. Wie dus zijn voorjaarsgewassen in 1918 te velde wil laten keuren, koopt alleen zaaizaad met erkende herkomst geleverd in van plombes voorziene zakken afkomstig van erkende telers of er kende landbouworganisaties, terwijl geen plombes ^worden afgenomen alvorens door den controleur der Hoil. Mij. van Landbouw de herkomst werd vastgesteld. Zaad, afkom stig van partijkeuring, of waarvan da plombes zonder onze voorkennis worden verwijderd, komen niet voor erkenning in aanmerking. De Hoofd-Controieur voor Z. H. G. A. v. d. WAAL. Klaaswaal, Januari 1918. In den tegenwoordigen tijd nu er een be langrijk tekort is aan voedingsmiddelen, en wel met name tarwe is het van het grootste belang, om maatregelen te nemen, teneinde dc opbrengst der landbouwgewassen zoo hoog mogelijk op te voeren. Vele ongunstige invloeden kunnen we niet beheerschen doch den invloed welke schadelijke dieren, op de uitkomst van den oogst uitoefenen, liggen voor een gedeelte in onze handen. Mijn be doeling is hier aan te toonen, op welke wijze de voor den landbouwer zoo schadelijke musch, het beste onschadelijk te maken is. Deze „straatjongen" onder de vogels, welks hoofdvoedcl bestaat uit zetmeelhou- dende granen, dus tarwe, en verder nog schadelijk is door het beschadigen van zaai- bedden en het uit den grond halen van kiemende planten, is wel een van de grootste vjjandea der graan verbouwers. Toch staat hier tegenover, het vernietigen van bladroller en spanrupsen. Over 't geheel doet hij meer kwaad dan goed. Iedereen is het bekend welke schade hij in de tarwevelden kan aanrichten, en hoe dichter deze velden bij dorpen of buurtschap pen liggen, hoe grooter de schade. Op som mige plaatsen was deze zoo groot, dat de Keurings Commissie der Holl. Maatschappij van Landb. niet in staat was het aangegeven perceel te keuren. Half geledigde aren en gebroken stengels was het overblijfsel van eens zoo schitterend groeiend en bloeiend tarweveld. De musschenbestrljdiitg is geen uitvinding van den niewen tijd. In Matheus 10 29 vinden we er al melding van gemaakt, zoo dat dit den Indruk wekt, dat de musch ook in het Heilige Land voor eenige cultures schadelijk was. Heden ten dage zijn er eenige gemeenten in ons eiland, waar het musschengild# be staat, en ,waar de resultaten, niet alleen op het veld maar ook in de zak gezien worden. Men verbouwd daar de tarwe tot onder de rook der huizen. Met het oog op de aan een bestrijding verbonden kosten, zou het wenschelyk zijn, dat alle landbouwers ge zamenlijk musschendrijfjacht organiseerden en de polderbesturen in Fiakkec hieraan een subsidie verleenden. Op die manier betaalden de uitwonende eigenaars ook hun aandeel in de kosten. Ora de bestrijding met weinig kosten uit te voeren zou b.v. eik landbouwer op zich moeten nemen een zeker aantal musschen per H.A. van zijn bedrijf te leveren, terwijl voor elke musch meer een vasten prijs ge steld kon worden.. De beste tijd veor bestrijding zijn wel deze maanden. In elke musch die thans ge dood wordt vernietegen wij de toekomstige stamvader of moeder van een talrijk nage slacht, door dat elke vrouwelijke musch ge middeld 3 maal per jaar een broedsel van gemiddeld 5 eieren heeft, wat dus in 1 jaar een vermeerdering van 15 maal het aantal vrouwelijke muscchen zou geven. Nam elke landbouwer nu op zich om in de winter maanden 5 musschen per H.A. van zijn be- dryf te deoden en rekenen we de oppervlakte van Fiakkee op 25000 H.A. dan zouden 125000 musschen onschadelijk gemaakt worden. Rekenen we dat de helft hiervan tot hst vrouwelijke geslacht kan behooren, dan kunnen deze op het eind van dit jaar 62500 X 15 656209 voortgebracht hebben. Natuurlijk zullen er op het einde van het jaar niet zooveel zijn, daar het mustchen- geslacht, zonder noch door de boeren ver volgt te worden, toch reeds door allerlei vijanden aangevallen wordt, zoodat waar schijnlijk niet de helft van het hierboven gehoemde aantaal den yollen waschdom bereikt. Melissant, L. C. KEIJZER A.Wz. NEDERLAND EN DEN OORLOG. De Westpolder. De metorreddingboot Jhr. Rutgers van Rozenburg, van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij, is Dinsdag middag, ruim twee uur, de Schevenirigsche haven uitgegaan, omdat van den vuurtoren gerapporteerd werd, dat er een boot met menschen op zee drijvende was. Ten half vier is de reddingboot terugge keerd in de haven, met 10 man ongewond, 2 man gewond ea 1 deode, bchoorende tot de equipage va* het stoomschip Westpolder van Rotterdam. Bij aankomsten waren de aangebrachten te zeer overstuur, om iets over hun weder varen te kunnnen zoggen. Alleen wisten zij mede te dcelen, dat hun schip in een om mezien tijds gezonken was. Nader wordt ons gemeld, dat de West- poider 15 mijlen N.W. van Scheveningen ge zonken is. Of dit geschied is tengevolge van het loepen op een mijn of door torpedeering, weet men niet. De bemanning bestond uit 18 personen. Bij de ramp zijn 5 hunner ver dronken Voorts is er een dood te Seheve- nlngen aangebracht. De Westpolder, kapitein J. de Wit, was op weg van Rotterdam naar Engeland. De aangebrachte verwonden zijn naar het Ziekenhuis in Den Haag vervoerd. DE TOESTAND. De bondgenooten van Augustus 1916, be leven thans geen pleizierigen tijd. In nauwe lijks onderhalf jaar tijds is er wel een groote verandering gekomen in de betrekkingen tus- schen Rusland en Roemenië. In Augustus 1916 was het voor een goed deel de lokstem van Petersburg, die Roeme nië, tot deelnemen aan de wereldoorlog ver leidde. De steun, door den tsaristischen bond genoot verleend, was niet zoo krachtig, als men zich dien te Boekarest gedroomd zal hebben, maar eendrachtig streden, vooral na de groote ramp, Roemenië overkomen, Rus sen en Roemenen, samen en vergoten hun bloed veor dezelfde idealen. En nu hebben de nieuwe machthebbersin Rusland den jongen, weinig-gelukkigen bond genoot, een formeel ultimatum gezonden, waarin gedreigd wordt met het afbreken van de betrekkingen en de „meest krachtige mi litaire maatregelen". Geëischt wordt n.!., dat binnen 24 uren een aantal gearresteerde sol daten en officieren, die waarschijnlijk de rnaximalistische theorieën gepropageerd, of In praktijk gebracht hebben, in vrijheid zul len worden gesteld en dat de autoriteiten, die de militairen arresteerden, gestraft zuilen worden. Te voren ware* de maximalisten reeds overgegaan tot het arresteeren ran den Roe- meenschen gezant, maar deze werd later in vrijheid gesteld, mogelijk om hem het ulti matum te kunnen overhandigen. Tusschen Petrogrado en Jassy dreigt dus een breuk, die zeifs tot een formeel gewapend conflict leiden kan Bevorderlijk voor een toenadering tusschen de geallieerden en de rnaximalistische regee ring in Rusland zal dit optreden van Rus land tegenover Roemenië niet zijn. Balfour heeft gisteren in het Lagerhuis juist meegedeeld, dat Engeland het rnaximalistische bewind eigenlijk wei niet erkennen wii en het als van tijdeiijken aard beschouwt, maar dat men toch maar voornemens was „offi cieus® relatie" er mede aan te knoopen. Dat voornemen uit te voeren, zal, na het nieuwe incident, nu wel dubbel moeielijk vallen De maximalisten toonen, dat men van hun kant al heel weinig toenadering te verwachten heeft. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de gealli eerden, wanneer Rusland zijn bedreigingen tegenover Roemenië uit gaat voeren, op een of andere wijze voor Roemenië en tegen de maximalisten partij zuilen kiezen. Tegengesproken werd onlangs, dat dc Japanners troepen naar Wladiwostok gezon den hadden. Een officieel Japassch commu niqué meldt nu echter, dat een Japansch oorlogschip, naar die uiterst-Oostelijke haven plaats van Rusland gezonden is, „om de belangen der vreemdelingen te beschermen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar den 4en Januari uit Chicago wordt geseind aan de Europeesche uitgave van de „New York Herald", wordt de toestand in de staten Illinois, Indiana en Ohio wat betreft het brandstoffenvraagstuk, steeds ernstiger. Op de klachten, dia uit een groot aantal ste den in die staten tot hem kwamen, heeft de nieuwe directeur-generaal der Staatspoerwe- gen geantwoord, dat de toestand het gevolg is van het feit, dat honderden spoorwagens ongebruikt staan, aangezien zij niet kunnen worden hersteld, in verband met de hooge kosten der arbeiderskrachten. Sedert dien is de toestand in de Nieuw Engeland-staten in- tusschen nog ernstiger geworden dan in de bovengenoemde staten, zoodat men verwacht, dat de Regeering zich eerst met de oplossing van de moeilijkheden daar zal bezich Jiouden Te Berlijn wordt dezer dagen eene ten toonstelling gehouden van eene oorlogs-bi- blioteek. Wat hieronder verstaan moet wor den Niets meer of minder dan eene zeer omvangrijke collectie geschriften en curicsi- teiten afkomstig uit alle oorlogvoerende lan den, en betrekking hebbende op den wereld oorlog. Het is een Duitsch groot-industrieel, die gedurende 2jaar hiervan eene interes sante verzameling heeft aangelegd. De biblio- teek telt meer dan 38.000 deeltjes oorlogsli teratuur en 2500 couranten, waaronder 85 te velde verschijnende biaden. Verder vindt men er maar plakkaten, brieven van vliegeniers, levensmiddelen kaarten, gedenkbladen, enz. Naar de „Tomps" van 7 Januari mede deelt ondervind het Fransche spoorwegver keer zeer veel oponthoud tengevolge van de seeuw. Op de lijn van Cusset naar Boën (Loire) sneeuwde een trein ineen locomo tief, die uit werd gezonden om hulp te ver- leenen, onderging hetzelfde lot. Op de lijn van Mende naar Labastide is het spoorwegver keer met het oog op de sneeuw stopgezet. In genoemde streek vriest het 16 graden. Ook in de Dröme is het spoorwegverkeer onderbroken, Ia het Loiregebied is het her vat, maar niet dan op de meest apnormaie wijzeeen trein, die van Terrenoire naar Sait-Etienne moest, werd door zeven loco motieven getrokken I Te Parijs zakte de thermometer in den nacht van 6 ep 7 Januari tot 10 graden beneden nulin de omstreken vroor het 16 graden. In de laatste week van het jaar 1917 kwamen in Parijs 958 sterfgevallen voor te gen 833 in de daaraan voorafgaande week en een gemiddelde van 915 sterfgevallen in het seizoen. Doer geboorte vermeerderde de be volking met 614, zoodat het aantal sterfge vallen dat door geboorten in eene week tijds met 347 overtrof. SOMMELSDIJK. Landbouwers dis opgaven hebben te doen van hun voorraden paarde- peen enz., worden dringend verzacht de in gevulde kaarten welke door den Burgemees ter zijn verstrekt te werpen in de bus welke daartoe in de vestibule van het gemeentehuis Is geplaatst. Ten gemeentehuize zullen bons voor den aankoop van Regeeringsschoenen ver krijgbaar zijn voor hen wier namen aanvan gen met een van de letters A—C op 21 Janu ari a.s. met een van de letters D—H op 22 Januari a.s., en met een van de letters I—K op 23 Januari a.s. steeds des nam. van 2—4 uur. Donderdagmorgen vergaderde de Dorps- vereeniging „Sommelsdijk" te Sommelsdijk in het Hotel Spee ter bespreking, welke hou ding aan te nemen tegenover de regeerings- maatregels aangaande den paardepeen-kwestie. Met algemeene stemmen werd aangenomen om aangifte te doen bij den Heer Burgemees ter wat de hoeveelheid betreft, maar niet te teekenen het contract der „Bieta", op hare bekende voorwaarden. Nog werd besleten, dat verzocht zou wor den aan de Centrale Boerenbond van Fiakkee een deputatie te zenden naar zijne Excellen tie den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, in opdracht deze te verzoeken de voorwaarden der Bieta te wijzigen en te brengen in een vorm wat prijs en levering betreft, aannemelijk voor eiken landbouwer. Bij den schoenhandelaar G. Breur al hier werd gisteren een paar fijne chroomlee- ren maaspantoffels van voor de raam gesto len ter waarde van f 9. Van de dader geen spoor. M1DDELHARNIS. Wegens het breken van een as der torenklok zal het luiden der klok voor «enigen tijd niet plaats hebben. Mej. de Gr. had het ongeluk eenvuur- spranbel in haar oog te krijgen 't welk zulke ernstige gevolgen had dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door de gladheid had mej. M. M. het ongeluk te vallen waardoor zij haar pols brak. Vrijdagavond had de verkooping plaats van 5 woonhuizen en zijn geveild als volgt le. van J. v. d. Meuien door Joh. Mossel man voor f 21002e. van Goumare door M. Bom voor f 1169., 3e. van H. v. Groningen door J. Boeter voor f 690. 4e. van C.Jordaan door G. van Eek voor f 1605., 5e. van K. v. d. Velde door A. Vermaas f 675. Door de melkboeren is alhier de melk met 2 cent per liter opgesiagen en kost nu 17 cent. STAD AAN 'T HARINGVLIET Door den hevigen wind is Maandagmorgen bij P. J. v. N. alhier een gat in het dab gewaaid. Wel een bewijs dat de storm nogal hevig was. Op 31 December 1917, telde deze ge meente 1093 ingezetenen. Door den Gemeente-geneesheer alhier, is de typhus geweken verklaard. Deze besmettelijke ziekte heeft één slachtoffer ge ëischt. De Burgemeester alhier heeft een Open bare Raadsvergadering uitgeschreven tegen Dinsdag a.s. des voormiddag! 19 uur. Vass de 15 alhier ingeschreven niilitie- plichtigen hebben er een 5-tal om verschil lende redenen vrijstelling aangevraagd. De iijst van Stemgerechtigde Ingelan den ligt gedurende 14 dagen voor een leder ter inzage. DEN BOMMEL. Voor de mllitieiichting 1919 hebben zich een 20 tal jongens aange geven. De heer J. J. Preuniger aris, te Wisse- kerke heeft de benoeming tot Gemeente geneesheer alhier aangenomen. De uitreiking van broodkaarten zal voortaan niet meer door de bakkers, maar rechtstreeks van de Gemeente-secretarie ge schieden, op de daarvoor bekend gemaakte uren, Deze week werd door den Gemeente veldwachter een opgave bij de winkeliers in manufacturen verlangt, van de bij hen in bezit zijnde manufacturen en wol. Het bevolkingscijfer op 1 Januari 1918 bedroeg alhier 1853 zielen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan A. Osseweijer alhier, vergunning verleend, tot het bouwen van een woonhuis aan den Tilschendijk alhier. De Heer Pr. Bom, hoofd van het Levens- middelenbureau en ambtenaar ter Gemeente secretarie alhier is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Strijp, doch heeft voor de benoeming bedankt. OOLTGENSPLAAT. Tot Bestuursleden van de muziekvereeniging „Uitspanning door In spanning" werden gekozen, J. S. v. d. Mast, Voorzitter, Joh. van Kempen, Penningmeester, L. Hokke Secretaris, Jb. Troost, Secundus. Tot Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf is door B. en W. benoemd dhr. van Oosterom thans nog Militair. NIEUWE TONGE. Donderdag j.l. zijn van hisr 7 personen vertrokken van de militie 1918, ook is nog van hier vertrokken J. Oosterling welke 1 jaar vrgsteüing was ver leend wegens kostwinnerschap doch had ook bericht ontvangen dat hij onder de wapenen moest komen. Als een bizonderheid kan vermeld wor den dat de begrafenis „Eigenhulp" alhier 131 leden h*eft 1—6 jaar, id van 6—12 jaar en aisvoren van 12—18 jaar. Ieder lid zal een nieuwe polis ontvangen niet m«er genaamd „Ouderling" maar da vereeniging „Eigen Hulp" goedgekeurd bij Kon. besluit van 31 Maart 1911 N 13. DIRKSLANB. Zaterdagmiddag wordeu bij de Hoeve van den landbouwer B. den Baars een 100 tal kopbooomen publiek verkocht. Het woonhuis in de Winterstraat be woond door gezusters Kwak is op het bod van inzet door F. Nieuwland a f 3100 aan- geleopen. HERK1NGEN. De heer R. Bruggeman die 1.1. Vrijdag te Oude Tonge een nieuw paard aankocht verloor het dier nog dezelfden daar opvolgende nacht door den dood. De mijn deze week alhier aangespoeld is door militaire personen van de gevaarlijk ste onderdeelen ontdaan, naar dorp gebracht, en veilig opgeborgen, zoodat voorziening van ramem enz., voorbarig is gebleken. Maandagmorgen 1.1. was bij de siager, Huize, heining en poort van voor de woning verdwenen. Zou ook hier moeten gedacht worden aan behoefte aan brandstof of bal dadigheid ook de drijfveer moeten zijn. De volgende week zal aan de inwoners weer een portie regeeringsvet worden ver strekt 40 cent de 5 ons wat zeer velen weer welkom zijn. MELISSANT. De Burgemeester van Melis sant maakt bekend, dat bons voer het be trekken van schoenen tegen verminderden prijs worden afgegeven op Donderdag 24 Januari a.s. des voormiddags van 9—12 uur. Voor de verstrekking dier bons komen voorioopig die personen in aanmerking, die

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 3