Woensdag 15 Januari 1918 >er. 328te Jaargang N°. 2355, voor de Zaidhollandselie en ^eenw^elie Eilanden. es flle Oorlog. m Antirevolutionair Orgaan TTERDAM IN HOC SIGNO VINCES rei BRIEfL N, lericït seflert JmachSnas, IMCJ. gensplaat Waarom vrseze voor 't Sociale Recht? 120. AAM BINNENLAND. BUITENLAND. 12962 repareeren. Loeg-en. IKRANEN. :n, schagen, W, BOEKHOVEN Zonen, %lle «tukken v««»r «Ie Ftedaette fstessaesiiiö. astien es* veröesre idsiiRtntraüe frwsco fee te «en«te» aan de Tel. Int. No. 21. ELEN. olenstraat 12-14. noderne MEUBELEN Ameublementen in i glazen, 1 eiken StMl- )or f 95. tegen de concnr- 13448 E. - en Buitenlandsehe an en geven op ver- 1.1. draineeren, eerst het- oed geschied, wende i 30 jaren met succes chting te verstrekken. ZK net n.rrn. erd te zijn Is spoedige. )eze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. 1UITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. IFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 202. ADVERTENTIËN WU Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. n 150 oorraad Rioolbuizen, aken van Regen- en •raad Dakpannen, in n. Vloer- en Wand- rende muren plafon iz. san. doch wat daar ge rende vlo kei vassal sdeï-wereld". 30 gulden. Veeren >t 27 gulden. Kapok- rkamermeubeien ea 10 gulden 1 Deken ADEAU. 12569 lakei vaaat tlerwerelCi In sommige politieke organen wordt iTee ze uitgesproken voor de toe komst in verband met de Kamerver- iezingen en de sociale eischen, die door e arbeidersklasse zullen gesteld worden. ,e vreezen een overvloed van arbei- [erseischen, waaraan voldaan zal moe- en worden door de Volksvertegen woordigers op straffe van bij een nieuwe erkiezing onherroepelijk te worden uitgeworpen als een te conservatief, of ■tejdnoeg vooruitstreverig element in iSBdendaagsche toestanden. Ze vreezen inder 't algemeen kiesrecht een toevloed ran kiezers, die in materialisme opge- 'oed en voor de verhouding van 't mijn en dijn" niet al te zeer oprecht okend staan, welke kiezers de toon- iangevers zullen worden in 't politieke oven, en naar wien de Kamermeer- lerheid in de allereerste plaats zal u. uisteren. In één woord't democra at! ische van onzen tijd staat hen gewel- gifi lig tegen en de eiach van meer sociaal onecht stuit hen tegen de borst; tegen borst de vraag van den vierden ..stand, dat in 't Parlement meer dan voorheen, niet getreuzeld, niet ellenlang reredevoerd, niet de tijd met allerlei mvruchtbare debatten en discussies zal %jworden vermorstniet te veel gepeuterd 'ra gepenterd zal worden aan de wets- ^tellen die 't sociale leven aan- en 't belang des arbeiders zal nkörten; maar 't democratische van onzen Tijd, dat vooral, na dezen oor- og, vraagt ommeer samenwerking van tapitaal en arbeidom meer iavloed op 't bedrijf; om meer macht en kracht van de vakorganisatiesmeer wettelijke tracht van 't collectieve arbeidscon- ;ract; meer invloed der vakbonden op de verdeeling der goederen, en meer srkenning dier bonden en organisaties door de Regeering bij 't ontwerpen van laar wetten en meer voeling bij allerlei sociale en economische vragen die op tomen zullen. Om een rad, een nood- sakelijk rad te zijn in de regeerings- nachine, die niet draaien mag of ook dat rad oefent invloed. We deelen die vreeze geenszins. Om wee redenen niet. Ten eerste, omdat er werkelijk jegens ien vierden stand nog wat goed te naken isomdat er nog pijnlijke roofjes zijn aan 't lichaam van den arbeid, die log geheeld moeten worden en ook kun- têit wordenomdat er nog zooveel Imisstanden zijn, die er niet behoefden te 'wezen; omdat de Wet lang gamer inge liend wordt, dan 't Rechtsbesef ineen Wolk werkt en er dus terecht wat haast aoet gemaakt worden om de omvor mt ming der Maatschappij en dus de daar mee gepaard gaande omvorming van rechtsbesef in de hoofden en harten Van duizenden, gelijken tred te doen Siouden met wat 't Parlement tot stand ^ïd prangt. Maar w 3F Ml ten geen tweedewe deelen eeze voor een al te woest bestormen van 't stembuslokaal door den vierden Hand; we vreezen voor geenoverrom Deling van de stembus en dus van 't A Parlementwe vreezen voor geen al veel drijven naar sociaal onrecht jegens 't kapitaal, omdat ook in onzen tijd gezien wordt, wat in alle eeuwen door te bespeuren viel, n.l, een gapende 3* sfg lU klove tusschen ideaal en werkelijkheid. Het ideaal zal blijven, wat ook vaag en omsluierd is in 't menschelijke den ken, niet en geenszins de trek naar 't verloren ParadijsEr is in aller men- schenziel een heimwee naar 't volko- mene en 't volmaakte; er is een echo van de Paradijshymne, die juichte van heerlijkheid en eere en vrede met God en de schepselen, de dieren niet uitge sloten er is een naritseling in de ziel v n die schoone Edensweelde, toen er rust en genot en volkomen zaligheid, vree en vreugde was aan de stroomen van den Frath en Hiddekel. Het ideaal blijft en de Christen hijgt naar de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid wonen zal. Het Sion van Vrede door 't recht van Golgotha wenkt hemontslagen van allen boei van zonde en oDrecht en bit tere wereldsche onrechtvaardigheid en tekortkoming, door eigen, ja maar ook door anderer schuld! Het ideaal blijft, maar wat botsing is er tusschen dat ideaal en de werke lijkheid. En dan in die werkelijkheid zelfs nog datgene wat zonder te groote moeite verbeterd kan worden, maar door sleur, door zelfzucht, niet verbeterd wordten dan in die werkelijkheid nog datgene, wat 't Volk zelf als verbete ring noemt, doch door de trage Wet geving maar onveranderd blijft en die Gods water maar over Gods akker loo- pen laat met een »après nous le dé- luge< di. wie na ons komt moet 't maar beter doen. Hel ideaal blijft, maar de tegenstel ling met de werkelijkheid is alle eeuwen door even schril geweest. En steels, ook heden, zijn er duizenden inden Lande, die de geschiedenis der eeuwen verstaan den mensch, óók zich zelf kennende wereld kennen met al hare zondige ambitien, afdwalingen en tekortkomin gen, en daarom wel als Arbeider voor 't eerst ter stembus op zullen gaan, maar met de bewustheid van die schrille tegenstellingen in de ziel. Die naar de stembus gaan met 't inzicht van be staande zonden en ongerechtigheid; naar de stembus gaan met geestelijke vragen en beginselen, en dus van al de mooie idealen, die de Democratie voorspiegelt wel niet afstand doen, maar ze toch met een schouderophalen aanstaren, als onbereikbaar, omdat 't idealen zijn die met ongrijpbare luchtkasteelen veel ge meen hebben. Er zal bij die duizenden nieuwe kiezers wel een begeerte zijn om tot de volmaaktheid ook in 't so ciale leven voort te varen en spoed te maken om sociaal onrecht weg te nemen, om zich niet rustig neer te leggen bij 't mo gelijk-veranderbare maar toch ook met kalmte zullen aanvaarden den afstand, die er steeds liggen blijft tusschen 't wenschelijke en 't tot stand gekomene. Daarom vreezen we voor meerderen invloed van den Arbeid bij de stembus en bij de sociale Wetgeving, die in aan tocht is, niemendal. Er is een tekort aan achterstand in de sociale Wetgeving Laat die eerst aangevuld worden, 't Is broodnoodig. En jaren zijn daarvoor noodig, eer aan 't heerschend Rechtbewustzijn inzake Rijkdom en Armoe; Productie en Ver deeling der geproduceerde goederen ja vooral de Verdeeling en ieders portie aan den disch des Levens, is voldaan. Nog wel 5 stembussen kunnen ge plaatst d.i. 20 jaar kunnen verloopen, eer er iets bijzonders in de Wetgeving zal zijn tot stand gekomen. Naar 't ideaal zal gegrepen worden, maar deWerke lijkheid zal niet minder koud en ontroe rend zijn dan alle eeuwen door deze geweest is. En dan nog; wanneer er soms de Roode Vloed woest en wild bruist en een bestorming van 't Regeerkasteel dood en politiek bederf zou brengen in onze Staatsinstellingen, en hij de So ciale grondslagen onzer Maatschappij zou willen omkeeren door ruw geweld, dan zou de Christenkiezer zich tegen dien stroom keeren, en zeker en gewis daar tegen in den Naam zijns Gods een dam opwerpen, afgedacht nog van 't feit. dat zelfs de Sociaal Democratie, geleerd door scha en schande ten huidigen dage reeds afziet van al haar voornemen, die ze in de 60er jaren onder den invloed van Marx en Engels en Lasalle, als re volutionaire partijkoesterde, Mr. Troel - stra, ministermr. Mendels, minister Van Kol, minister Maar zeg onsZal dat ministerschap precies als overal, niet on-socialistisch zijn Slechts doodgewoon democratisch Want de S. D. A. P. is revisionistisch geworden in merg en been En daarom Vreest geen Roode Vloed. De Roode Ministers zelf zullen den Rooden Vloed wel in zijn bedding houden Provincial Sectie voor den Kieskftng Dordrecht. Vrijdagmiddag werd in het restaurant Frlt- schey (Maaskade) te Rotterdam, op initiatief van het moderair en van het Provinciaal Co mité een vergadering gehouden, om te komen tot constitueering van een provinciale Sectie voor den Kamerkieskring Dordrecht. Na geanimeerde discussie werd met alge- meene stemmen tot constitueering van een zoodanige sectie besioten. Daarvan zullen voorloopig lid zijn de afgevaardigden van de vroegere Kamer- en Statendistrictcentraies. De vergadering verkoos tot moderamen een vijftal heeren, die onderling de functies vetdeelen, zoodat het nu bestaat uitP. Rijs- dijk te Sliedrecht, voorzitter; J. A.J. Jansen, te Dordrecht (Reeweg no. 32), secretaris Mr, G. van Baren, te Schiedam, penningmeester R. Medema, te Pernis, en j. Bouman, te Som- metsdijk, assessoren. Aan dit moderamen werd opgedragen zoo spoedig mogelijk een huishoudelijk reglement voor de provinciale sectie te ontwerpen. De heer Rijsdijk sprak een bezielend woord om tot werkzaamheden in de onderscheidene kiesvereenigingen aan te sporen. Ten slotte vertolkte de heer Jansen van Dordrecht de gevoelens der vergadering door de leden van het moderamen van het vroe gere provinciaal Comité, de heeren Joh. Krap, voorzitter, en Mr. J. A. de Wilde, secretaris, dar.k te zeggen voor hetgeen zij in deze funtie hebben verricht. Daarna werd deze opgewekte vergadering door Ds. van Lummel van Zuidland met dankzegging gesloten. DE TOESTAND. Bij de vredesonderhandelaars te Brest Litowsk'zit niet die „schot" in de bespre kingen, dat ze vóór de onderbreking ken merkte. De derde openbare zitting bracht als voor naamste resultaat de erkenning van de Oekrainische delegatie. Graaf Czernin hield een lange toespraak tot de Oekrainische hee ren en erkende hen als een zelstandige af gevaardiging en gevolmachtigde vertegen woordiging van de Oekrainische volksrepu bliek. En daar ook de maximalisten nkti tegen het optreden van de Oekrainers in konden brengen, was de zaak spoedig ge regeld en nemen de Oekranische afgevaar- den officieel achter de groene tafel plaats. Verder verliep de zitting in een dispuut over de geoorloofdheid van officieele revo lutionaire propaganda, tijdens den wapen stilstand, door de maximalisten onder de Duitsche troepen gemaakt, een belangwek kend debat, waarbij Trotzky veel slagvaar- heid ontwikkelde en taai zijn standpunt verdedigde, maar dat tot geen resultaat leidde. Op de vierde openbare zitting, waarschijn lijk Zaterdag gehouden, zijn de groote ge schilpunten omtrent het oogenblik en de wijze van demobilisatie ter tafel gekomen. Echter zijn de volledige telegrammen omtrent het verloop van de zitting, op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, niet ontvangen. Uit de bijzonderheden, tot dusver ont vangen, blijkt alleen de besprekingen over de kwestie van het begin der demoblisatie, nadat het meeningverschil wederkeesig toe gelicht was, werden afgebroken. Waarschijn lijk zal het vraagstuk eerst door een com missie behandeld worden. Van de oorlogsterreinen ook geen nieuws. De „Matin" heeft nu weer van een „zeer gezaghebbend" persoon uit Berlijn gehoord, dat de Duitschers in het Westen een laatste en geweldig offensief bij Verdun zullen on dernemen en een afleidingsoffensief in de richting van Calais. De militaire leiders in Frankrijk zijn dus gewaarschuwd. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar Stockholm's Tidningen viaHaparan- da verneemt, deelt een Russisch blad mede, dat kortelings op een Russisch spoorwegstation een hevige ontploffing heeft plaats gehad, waardoor twee treinen met Kozakken die naar het Don-gebied op weg waren, in de lucht gevlogen zijn. De ontploffing was zóó hevig, dat over een afstand van 2 K.M. in den omtrek alles verwoest werd. Van de Kozakken werden 2000 menschen gedood. Bovendien werd de voornaamste munitie opslagplaats van het Zuid-Oostelijk front vernield, Naar aan het Beri. Tageblatt van de Zwitsersche grens wordt geseind, spreken de Daily News en de Daily Telegraph in hunne uitgaven van 5 dezer, die de censuur heeft doorgelaten, van oneenigheden onder de Ge allieerden met betrekking tot de vredescon ferentie te Brest-Litofsk. Deze meeningsver- schiilen zouden eene gemeenschappelijke be antwoording van het Russische vredesvoor stel onmogelijk gemaakt hebben. Naar wij in het „Journal of Commerce" van 31 December lezen, heeft de contro leur van de brandstoffen in de Vereenlgde Staten eene"'verordening vastgesteld, waarbij alle steenkolen, die door de kolenmijnen worden geproduceerd, van staatswege wor den gerequireerd. Naar het blad verneemt, is de kolencontroleur tot dezen krassen maat regel overgegaan ten einde het mogelijk te maken, dat de vele schepen, die thans in de havens worden vastgehouden door gebrek aan kolen, eindelijk die havens kunnen ver laten. Bovendien heeft men hoop door dezen maatregel de snelheid der goederentreinen te verhoogen. Ten einde de munitiefabrieken in Buffalo Niagara Falls voldoende electrieifeit te ver zekeren, heeft de regeering bovendien alle eleetriciteit, welke door de verschillende elec- triciteitsmaatschappijen aan den waterval wordt voorgebracht, gerequireerd. Naar wij in het „Journal of Commerce" van 31 December lezen, hebben in Engeland In het oude jaar twee groote branden enorme schade aangericht. In Swanssa woedde den 30en in de dokken eene van de geweldigste branden, die de stad ooit heeft meegemaakt. De „Pacific Patent Fue Works" brandde dien tengevolge geheel af. De schade werd op 10,000 pond sterling geschat. Het brandende pek, waaruit de vlammen telkens weer op schoten en de rook veroorzaakten een dicht waas over het geheele dok. De productie van de fabriek werd op 4000 ton brandstoffen per week geschat. Den 28en December vernielde een andere groote brand te Tilbury een groot blok ge bouwen, dat door de Orient Line als kantoren en bergplaatsen werd gebruikt. De schade werd hier op tusschen 10.000 en 15.000 pond sterling geschat, Aan de Parijsche uitgave van de „New York Herald" werd d.d. 30 December uit New York geseind, dat er duizenden men schen in lange queues stonden te wachten voor de gebouwen, waar kleine hoeveelheden brandstof werden verdeeld. Gelukkig hield de bevolking zich kalm, ondanks de felle koude. Dien dag vroor het 8 graden, en de weerkundigen waren van meening, dat het nog kouder zou worden. Te Brooklijn is een baby in haar wiegje doodgevroren, terwijl de ouders er op uit waren om wat kolen te zoeken." Den volgenden dag, 31 December, werd aan hetzelfde blad geseind, dat de thermo meter tot 12 graden beneden nul was gedaald. Verschillende personen zijn van koude om gekomen, honderden bevroren. De queues voor de brandstoffenwlnkels duurden voort duizenden, meerendeels vrouwen, stonden urenlang voor de distributle-bureaux te wach ten. Op den eersten dag van het nieuwe jaar seinde de correspondent, dat New-York in het vervolg zes donkere avonden en nachten per week zal hebben, daar de electrlsche centrales met het oog op de kolennood slechts één nacht per week mogen werken. Er wor den ernstige pogingen in het werk gesteld om de stad van kolen te voorzien. New York heeft gisterennacht waar schijnlijk de laagste temperatuur beleefd, die het ooit sedert de stichting heeft meegemaakt, seint de correspondent van de „Times" den 30en December. Gisteren stond de thermo meter den geheelen dag ongeveer 6 graden beneden nul (Fahrenheit). Slechts eenmaal in 1880, heeft het meterlologisch bureau zulk een koude op te teekenen gehad. Maar van daag werden alle records geslagen en daalde de thermometer tot 14 graden beneden het nulpunt van Fahrenheit. Door de groote ijs- schotsen in de Hudson wordt de aanvoer van steenkolen naar de vrijwel koollooze stad ontzettend bemoeilijkt. In Brooklijn verklaarde de administrateur van de kolenvoorraden, in antwoord ep duizenden klachten, dat hij alles in het werk stelt, om den voorrang te verkrijgen voor het vervoer op de spoorwe gen voor de noodige steenkolen voor de be narde stad. Waar deze 24000 ton steenkolen dringend noodig heeft, zijn er slechts 3000 ton op weg naar de stad. Twee schepen met steenkolen, die in Nowton Creck arriveerden, werden door honderden mannen, vrouwen en kinderen bestormd, die de steenkolen on der zich verdeelden, totdat de politie hen uiteenjoeg. Niet alleen in de huizen der armen wordt geleden, maar ook in de rijkere kwar tieren en in de groote gebouwen, waarin de kantoren van Manhatten gehuisvest zijn, zit men zonder verwarming. De treinenloop on dervond overal vertraging. In New York zijn honderden gasbuizen bevroren en barstten de waterpijpen. De „Nordd. Alg. Ztg. deelt bijzonderheden mede omtrent de uitkomsten van een ambte lijk onderzoek naar de gesteldheid der levensmiddelendrogerijen in Duitschland. Ter wijl de productie der aardappeldrogerijen in Duitschland in de bedrijfsjaren 1913/14 1915/16 van ll'/s millioen centenaars op 17Vj millioen centenaars gestegen is, bedraagt het totale productievermogen der aardappellen- drogerijen thans 37 millioen centenaars. Ge durende den oorlog zijn vooral inrichtingen tot het drogen van veevoeder, alsook groen- tendrogerijen in grooten getale opgericht. Volgens-de tot dusver ingekomen berichten telt Duitschland thanscirca 700 aardappel- drogerijen (zonder droogtrommels), circa 250 droogtrommels, circa 400 open droog- inrichtingen, circa 150 inrichtingen tot het drogen van graan, circa 250 groentendroge- rijen, circa 225 drooglnrichtingen in suiker fabrieken en 22 inrichtingen voor het drogen van melk. Bovendien zijn van de in Duitsch land aanwezige moutdrogerijen er ongeveer 200 voor het drogen van graan ingericht. Ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van den Duitschen keizer schreef de Fransche afgevaardigde Francois Deloncle in het „Journal" van 17 Juni 1913: „Willem II heeft in de 25 jaren van zijn regeering voor zijn land een momentaal werk geschapen. Hij heeft den vrede weten te bewaren en voor zijn rijk resultaten be reikt, die kostbaarder zijn dan de meest glorieuse overwinningen konden brengen. In alle landen, in alle werelddeelen hebben de Duitschers zich een schitterende positie ver worven. Dit is voornamelijk te danken aan de overwinning van 1870, maar daarna In

Maas- en Scheldebode | 1918 | | pagina 1