IMS- Tweede Blad Üe Oorlog. Zaterd?tg29 December 1917. l^o, 2530 ri\iee Bladen.. OFFICIÉÉL aeOEELTE. mmmimn. aUlTEÜLAND. GEMEENTERAAD. IN HOC SIGNO WSES Dit aumaief bestaat an Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 49: GORT of HAVERMOUT tot een gewicht van 0.15 K.G. Sommelsdijk, 22 Dec. 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Brand. Was er den ganseuea Diaa- en Woens dag stille rust op 't dorp, om een uur o! elf luidde de brandslok voor een klein schuurtje op den Achterweg, 't brandde af met nog twee belendende schuren. We twij felen er niet aan, of baldadigheid ia hier in 't spel. Zal de aardsche rechter dezen booze vinden? Waarschijnlijk niet. Ia Sommeisdijk is eenige jaren geleden brand gesticht, maar nog is de dader soek. Men vermoedde daar iemand; onder elkaar noemde men namen; maar de rechter vond niemand. Ea 't sal hier net eender gaan, tenzij We vinden dien brandstichter oen groot en laf aard. Want wat 'n kunst is dat om in 't nachtelijk uur op een donkere plaats en afgelegen brand te stichten. Niets geen kunst, 't Werk van eea onbekwaam, een individu zonder geweten. Is 't tegen den Rechtschen Raad een pro test Maar de Rechtsche Raad wordt door zoo'n brand voor jaren bevestigd en gesterkt. Is 't tegen de herbergeluiting en 't gebed in den Raad Dan is deze brandstichter en boosdoener een kroeglooper eerste klas en beeft sijn idiote handeling, zeker onderin- vloed van Bacchus, geen invloed om de Verordening in te trekken. Die blijft om dat ze goed is. En aan de 400 a 500 on derteekenaars van 't verzoekschrift oca de herbergen te sluitenbij allen roodert gloed en bij alle klokgeklep, al brandt er nog veel meer: nog steeds een eeresaluut! De verordening is de wil des volks ea aan dien zijn we getrouw, welke booze onver laat, dronken of niet dronken, ook neg ver der den rooden haan wil laten kraaien God wil 't eu daarom moet het ea daarom zal er zegen op rusten, wat een onverlaat ook durft ondernemen, en welke scha hij ook berokkend aan stille, nette burgers, die niemand deerden. Is 't een vijand der Kerk en van haar prediking? Nog hooger dan de vlammen stegen, zal in de Kerk opstijgen 't lied der hope, ja des vasten vertrouwens in Hem: Want God de Heer, zoo goed zoo mild Is te allen tijd een zon en schild, Hij zal genade en oere geven. Hij zal hun 't goede niet ia nood Onthouden; zelfs niet in den dood, Die in oprechtheid voor Hem ieven. Welzalig Heer, die op U bouwt En zich geheel aan U vertrouwt. Is T bloed der martelaren, 't zaad der kerkelke vuurvonk van een steetje is een vonk van nieuwe kracht ea oplaaiende geestdrift om de Waarheid van Christus aan rijk ea arm bekend te maken ea zon daren, heeren als knechteD, op te roepen tot bekeericg en zaligheid, Er is wat te doen in Sodom, eer 't niet dsor brand vau men- schenhanden. maar door God zelf wordt gestraft in Zijn heiligen toorn. Want Mid- deiharnis staat niet hoog'. Waarom is die brand gesticht? „Men" zegt allerlei. Maar wat er verder ook ge- beure: Ieder Christen hééft meelij met zoo n boosdoener, maar ook ieder Chri ten blijft vaster dan ooit staan in sijn heilige over tuiging, dat noch wraak, noch laster, noch hartstocht, noch onverstand, noch verdruk king, noch tegenwerking 't werk Goda in de gemeente Middelharnis kan vernietigen, 't Werk des duivels moge fel zijn als 't vuur, er is een Hoogere kracht, hemalsch, oauitbiusschelijk, die 't werk Zijner handen niet zal laten varen, want God is getrouw en een Waarmaker van Zijn Woord, dat alleen in den weg Zijner geboden voor Mid delharnis voorspoed, geestelijk en stoffelijk te vinden is. 't Weggezonken Mcnhesrse is alleen door volle Christusprediking te redden. i Ea geve Hij aan die stille burgers, wiea 't kwaad des boozen overkwam, genade om te berusten in Zijn wil en 't alles aan Hem over te geven en 't voor Hem neer te leggen. Mij komt de wrake toe toe s?gt de Heere, en Ik zal 't vergelden. Maar aan de burgerij roepen we toe: Volhardt in Uwe trouw, bij de grootste vijandschap en ver trouwt op Hem. Hij is en blijft tcch ondanks alle wederwaardigheden, de God cnzes Ge- loofs, de God onzer hope, de God onzer liefde. NEDERLAND EN DEN OORLOG. Bommen op Goes. Wederom hebben vlie gers bommen geworpen op Nederiandsch grondgebied en wel Zaterdagavond ongeveer 11 uur op Goes een 6- h 7-tal projectielen. Twee e.-van vernielden huizen, terwij! er twee. in het water en een op het land te rechtkwam. De vlieger kwam tweemaal over de keuken van den heer De Loor waarop een bom gegooid werd. Het bovenstuk van de woning van den orgelfabrikant, den heer Giessen, is geheel vernield. Tot zijn geluk was de knecht nog niet naar bed, want het geheele dak boven zijn bed werd uiteengeslagen. De heer Visser, drogist, is, terwijl hij in de gang van zijn huis aan de haven stond, door scherven ernstig in den buik gewond. Ook de dienstbode werd gewond. In de haven heeft een bom de roef van een schip vernield. Een kleine kade werd vernield. Er zijn honderden ruiten gesprongen, Alle lichte» moesten oogenblikkelijk ge doofd worden. Overbodig te zeggen, dat er groote opwinding in de stad heerscht. Een zeegevecht? Gistermorgen zijn ter hoogte van het lichtschip Maas drie Engel- sche torpedojagers, welke eenige koopvaar dijschepen konvoyeerden getorpedeerd. Na ontvangst van dit bericht te Hoek van Holland is de stoomreddingsb oot met de Roode Kruisvlag in top cn de noodige ver bandmiddelen derwaarts vertrokken. 10 N.N.W. half N. werd het wrak gevonden van een gezonken torpedoboot met den kop boven. De zee wa3 overdekt met olie. Bij het wrak dreef een mijn. Een ongemerkte zwemgordel, blijkbaar afgesneden, werd op- gevischt. In verband met het gebeurde is het ge reedliggende convooi net uitgevaren. De verongelukte torpedojager maakte deel uit van een Britsche flotille, die een con vooi, dat hedenmorgen den Waterweg bin- nenstoomde, begeleidde. Gedurende den afgeloopen nacht heerschte een dikke mist. Men vermoedt nu, dat de torpedojager ten gevolge van den mist op eea mijn is geloo- pen Dit is te meer waarschijnlijk waar verschillende Dnitsche mijnen in den omtrek van lichtboei Maas werden opgemerkt, die klaarblijkelijk een der laatste nachten door de Duitschers daar gestrooid zijn. Het is dus niet onmogelijk, dat de beman ning van den gezonken torpedoboot door an dere begeleidende Britsche strijdkrachten is opgepikt. Terzake kundigen achten torpedee ring zelfs geheel buitengesloten, omdat dan zeker ook schepen van het convooi het slacht offer van den duikbootaanval zouden zijn geworden. Van uit Katwijk werd uit Noordelijke rich ting een geweldig kanongebulder gehoord. Het schieten duurde slechts korten tijd. Om streeks half twee is in dezelfde richting een zware ontploffing vernomen. DE TOESTAND, Van de gevechtsterreinen de afgeloopen week niet bijster veel nieuws. De Italianen hebben doer herhaalde tegenaanvallen ge poogd om de voordeelen, door de centralen tusschen Asiago en de Brenta behaald, door het nemen van de M. Rosso, en de hoogten ten westen en oosten daarvan, te niet te doen. Echter, naar uit Weenen en Berlijn gemeld wordt, zonder succes. Van de vredesonderhandelingen meermel- dingswaard. Het antwoord, dat de centralen op die na dere omschrijving van de vrede-basis gege ven hebben, is in menig opzicht verrassend. De centralen wijzen, zooals een voorbarig Reuter-telegram reeds meldde, de Russische eischen niet af, integendeel, zij erkennen, dat zij een grondslag voor zulk een vrede vor men, dat er besprekingen over gevoerd kun nen worden. Zij beantwoorden de afzonder lijke punten en gaan er daardoor toe over een meer positieve omschrijving te geven van hetgeen zij met hun oorlogsdoeleinden beoogen, hetgeen zij tot dusver in zuiver negatieven zin alleen gedaan hadden. De centralen erkennengeen gewelddadige annexaties van bezet gebied te beoogen; geen van de volkeren, die hun zelfstandig heid verloren, hun zelfstandigheid te willen onthouden; het recht van de nationale min derheden het beginsel om geen schattingen behalve vergoeding voor gewelddaden aan de burgerlijke bevolking van den tegenstan der in strijd met het volkeren-recht toege bracht. Het antwoord op punt 6 (koloniën) wordt niet gemeld. Alleen op punt 3, de moge lijkheid voor niet-zelfstandige volkeren om hun zelfstandigheid te krijgen, door middel van een referendum, wordt door de cen tralen een belangrijk voorbehoud gemaakt. De kwestie van de nationale groepen kan, volgens de centralen, niet langs internatio nalen weg geregeld worden, maar moet langs constitueelen weg worden opgelost. Het behoeft niet gezegd, dat dit antwoord der centraien, dat zóó dicht de Russische eischen nadert en op duidelqke wijze met de positieve omschrijving van de oorlogs doeleinden der centralen een aanvang maakt, een even algemeene beteekenis heeft als de Russische vredes-beginselen zelf. Het antwoord der centralen biedt niet al leen een grondslag voor de overeenstemming met Rusland, raaar ook voor een algemeene overeenkomst. In het antwoord van de centralen wordt daarop zelfs uitdrukkelijk gewezen, en wor den de andere oorlogvoerende partijen vrij duidelijk tot een deelneming aan de bespre kingen uitgenoodigd. Er moet, zoo heet het, uitdrukkelijk op gewezen worden, dat alle thans aan den oorlog deelnemende mogend heden zich binnen een behoorlijken termijn zonder uitzondering en zonder eenige reserve tot de nauwkeurigste inachtneming van de voorwaarden hebben te verplichten. Hier is dus het groote psychologische oogenblik gekomen, waarop vele vredes- vrienden hun hoop vestigden, dat n.l. de cen tralen bij de onderhandelingen met Rusland zulke vredes-voorwaarden zouden vaststellen, of aanvaarden, dat de geallieerden daardoor de overtuigende, positieve bewijzen zouden krijgen van de eerlijke vredes-geneigdheid der centralen en van hun bereidheid om de onvoorwaardelijke offers te brengen, die de geallieerden voor het tot stand komen van den vrede noodig oordeelen. In het antwoord op de Russische eischen geschiedt dit van den kant der centralen. De algemeene beginselen, waarin zij toestemmen, komen aan de eischen van de geallieerden in het algemeen in zooverre tegemoet, dat dezen, wanneer zij door den geest van ge- matigheid en bezadigdheid bezield werden, er een grondslag in zouden kunnen vinden voor een vrede-door-overleg en voor bespre kingen. Ongetwijfeld blijven er nog vele dub belzinnigheden mogelijk en blijven er zekere tegenspraken. Maar het antwoord der cen tralen is toch reeds 3terk-positief en positief genoeg om een basis voor overleg te vormen. Of echter in de landen der geallieerden de echte Kerst-stemming voldoende aangebro ken s. VERSFREiDE BERICHTEN. „Brief van mijn pa". in het Ochtendblad van de N. R. Ct. van 18 December is een brief van een Zuid-Afri kaner aan zijn in Nederland vertoevende zoon opgenomen. Aan dezen brief is het volgen de ontleend In lange tijd heb ik geen brief van jou ge- krij en het ons niet gehoor, hoe het in ou Holland ga. Di hollandsche dagbladen krijg ons ook niet meer en in di laatste wat ons gekrij het, het die nieuwskierige kantoor zoo met di schaar gewerk, dat amper niks ais di ad vertenties overgeblij het. O ver dl oorlog lees ons ni banje ni, alieen meld di Engelsman, elk 2 week een groot overwinning, het iiui- lo dan de dour van di kombuis van di laatste huis van di dorp „Never heard of" geneem misschien dat hulle over 25 jaar in di salon van di dorp vecht. Ons zie hier uit di telegrammen dat di Ita lianen nu gaat avanti naar di andere kanti, wat ons banje verwonder het, daar di bladen hier het geschrijf dat di Oostenrijker niks meer kan ni. Wat moet ons nu denk ea waarom mag ons di hollandsche dagbladen niet leea? Het lijkt voor mij het is niet zoo banje mooi ni voor di ou tante, als hulle wel schrijf. Ook lijkt het di Russen ni banje lust meer het te vecht en het ons altijd geioof, di Russen met hulle macht mensen, di oor log zal beslissen. Mr. P. het gisteren bij ons gezels en het hij voorgelees de Italianen uit Oostenrijk vlucht en dat di Duitser en Oostenrijker hulle najaagt. Mr. P. zeg, hij gun dit di Duitseher met zijn heele hart. Daar ik verwonder was dit van hem te hoor, het ik voor hem ge vraag of hij zoo groot vriend van di Duitser geworden is. Hij zeg „no fair, maar is het niet een lekkere job een millioen vluchten de knuflooketers na te jaag. Ons boerenmensen is banje trots op di groot Afrikaner Smuts. Jongen wat praat hij banje, hij het nog grooter bek als een En gelsman, daarom respecteer hulle hem in En geland. In Oost-Afrika het hij tegen di Duit ser wel niks kunnen maak ni, maar in Eng land slaat hij dag voor dag heele Duitse legers dood. Ons het nooit geweet ni, hij veel van Duits land afweet maar niks, misschien weet di mensen tegen wat hij praat, ook niks van Duitschiand en denk slim Johnnie hoe groo ter bek hoe meer di mensen hoera brult. Hij is nu die groote man in England, misschien banje gelukkig voor ons mensen, het ons re den om trots te wees dat een Boer nu di eerste man in England is. Niet alleen hij banje praten kan, hij kan ook raooi schrijf. Ons het nu pas zijn boek gelees, „Een eeuw van onrecht". Een prachtige boek en kan ons nu verstaan, waarom Fouiie rebel geworden is, nadat hij di boek gelees het. Jongen wat is di leven toch snaaks. Smuts di eerste man in England waar hij in alle dorpen praat in die grootste nails en waar alle mensen hoera brult. Het vorige jaar het ik generaal De Wet nog gehoor, hij het dl burgers toegespreek, een paar maand nadat hij uit di tronk gekom het, hij het ni in een groote Hall gepraat, maar op een wa gen en het ons ook niét hoeia gebrul. Ons het hem verstaan, maar kan ons Smuts ni verstaan si, is voor ons te hoog. Fourie is doodgeschied en di boek van „Een eeuw van onrecht", het hulie verbied. Di Russen maak nu elke week een beetje revolutie en zeg oom Danie, dat komt om dat di Gouvernement hulle di zoopje niet iaat drink. Misschien dat hulle nu een beetje stil z$n zal, het nu di partij van de Bols-Whis- key di macht in handen. Het is een goede ding dat di Hollander niet in di oorlog gegaan het. Oom Johannes zeg, di oorlog gaat vastloop en di tijd zal kom dat di Engelsman en di Duitser om di tafel gaat zit, waarop dl kist staat met di koek er in, en di andere naties om di tafel met di leege kist. Als di Hollander in di oor log gegaan was, het hulle nog niet gekomen om di tafel met di leege kist, doch hethuile in de kist met de koek gekom. Di boeken wat jij gesfuur het, het ik ge krij en di boek „de Avonturen van Baron von Munclihausen" het ik aan Johannes gegeven. Het is machtig jammer di Mijnheer Münch- hausen dood is, het bij in deze tijd ais Reu- ter-correspondent miilionair kunnen worden Notulen der raadsvergadering van DEN BOMMEL, van Woensdag 19 Decem ber 1917 v.m. 9Vs uur. Aanwezig de leden J. C. Borgdorff, P. G. Jacobs, B. Jongeling, T. J. Knoop, W.J. Ros molen, J. Mooijaart en J. Mijs en de secre taris de heer L. de Winter. Na opening met gebed door den Voorzit ter den heer Borgdorff, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onver anderd worden goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken a. proces-verbaal der laatstgehouden kas opname b. aanneming der benoeming als hoofd der Openbare School aan de Zuidzijde, door T. de Jong; c. dankbetuiging van C. J. Geluk voor toe-, gezegde belooning van f 40 voor grintweg opzichter met toebehooren; d. goedkeuring van het gewijzigde leerplan voor de belde openbare scholen wegens brandstoffenbesparing. Aan de orde komt: Wijziging begrooting 1918. Zonder hoofd, stemming en zonder discus sie wordt besloten tegemoet te komen aan de wenken van H.H. Ged. Staten ten opzichte der geraamde distributiekosten, en zich te vereenigen met de door den Secretaris voor gestelde wijzingen. Gasfabriek. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming vereenigt de vergadering zich met het voorstel tot eene geldieening voor de gasfa briek en het benoemen van een deskundige ter al- of niet overname der gasfabriek te Oude Tonge door de betrokken gemeenten. Grintweg Scheidweg. Naar aanleiding van het ingekomen voorstel van Ooitgenspiaat om evenals in 1917 ook in 1918 het onder Ooitgenspiaat liggende gedeelte scheidweg te begrinten voor f60, wordt zonder hoofd, stemming besloten waar het bewuste einde meer dan 20 M3 grint met arbeid vereischt en de grint en vervoer zeer duur wordt, het gemeentebestuur vau Ooit genspiaat te verzoeken de bijdrage te willen verhoogen tot minstens f 100. Bclooning Gemeente-geneesheer. Wegens spoedig vertrek van arts S. P. Nicoiai, hebben B. en W. eene oproeping voor gemeente-geneesheer geplaatst tegen nader te bepalen salaris. Onder die advertentie stond echter een andere van S. P. Nicoiai om te voorkomen dat er weer een geneesheer te Den Bommel komt. Het optreden van Nicoiai vindt algemeene afkeuring, doch van zoo iemand ais hij is zulks niet te bevreemden. Medegedeeld wordt voorts, dat Nicoiai de praktijk aan dr. Parree van Oude Tonge en Gnirrep van Stad aan 't Haringvliet heeft verkocht, zonder mede weten van het gemeentebestuur, terwijl dr. Gnirrep nu alles doen. wil om te beletten dat hier weer een geneesheer komt en zelfs wil dwingen om voor hem verlof uit dienst te verkrijgen. Ook dat tegen het gemeentebe stuur dwingend optreden vindt afkeuring. Voorgelezen wordt een schrijven van dr. H. van der Meer te Hengelo, voorheen te Den Bommel, waarin deze zegt, dat een mensch- lievend arts met hart voor praktijk en pa tiënten te Den Bommel een goede praktijk kan hebben en wil zijnerzijds gaarne alle ge- wenschte goede inlichtingen naar waarheid geven. Voorgelezen worden vervolgens brie ven van 4 geneesheeren, waarvan sommige persoonlijk bezoek toezeggen of vragen. Algemeen wordt geoordeeld, dat door het verkeerde ondoelmatige nalatige optreden van 5. P. Nicoiai, die in alles toonde niet de rechte man op de rechte plaats te zijn en waarover het aantal klachten vooral van arm lastigen in en buiten den gemeenteraad vele waren, zoodat hem meermalen, een aan schrijving door B. en W. moe3t gericht wor den, dat de praktijk de laatste 2 jaren zetr achteruitgaan was, welke onder dr. van der Meer zeer goed was en ook onder dr. van Haga zeer toenam. Om nu te trachten weer een geneesheer te verkrijgen wordt na eenige discussies zonder hoofd, stemming besloten voor de eerste 2 jaren den geneesheer te geven vrije woning met f 500 uit de gemeente kas, behalve de gewone bijdrage uit de kas van het Burgeiijk Armbestuur, Aan de dia conie der Ned. Herv. Kerk zal dan verzocht worden hunne bijdrage van f300 tot f500 te verhoogen. Verwacht wordt voor een kundig menschiievend en werkzaam^ arts de onder dr. Nicoiai verloopen praktijk weer zal ople ven, zoodat na 2 jaar de gewone subsidie weer kan verieend worden, vooral ook indien de bewoners van den Bommei in Zuidzijde en omstreken zich willen toonen tot deze gemeente te behooren en de gemeentelijke geneesheer te nemen, waartoe ook de Groene Kruisafdeeling mede kan werken. Instructie secretaris. In verband met de benoeming van een secretaris wordt zonder hoefd. stemming be sloten in zijn instructie nog de bepaling op te nemen, dat hij ook, behalve Zaterdag, iederen werkdag van 2—4 uur ter secretarie voor het publiek aanwezig moet zijn. Het argument, dat de middaguren noodig zijn om wettig te werken, vindt men niet opwegende tegen het gemak van het publiek uit Zuid zijde enz. om ook 's middags ter secretarie terecht te kunnen. Benoeming secretaris, ambtenaar van den Burg. Stand en lid Schattingscommissie. De secretaris zegt in een vroegere verga dering ontslag te hebben bekomen tegen den datum, waarop zijn opvolger die functie kan aanvaarden, d9ch niet gedacht te hebben, dat benoeming van Burgemeester zoo lang op zich zou hebben laten wachten. Hoewel de nieuwe Burgemeester, indien deze tot secretaris benoemd wordt op 1 Januari a.s. die functie met bet oog op de Koninklijke goedkeuring en wegens verhuizing wel niet zal kunnen aanvaarden verzocht hij beleeft ontslag als secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand en lid der Schattingscom missie van de Rijksinkomsteabeiasting met ingang van 1 Januari 1918, aangezien hij on mogelijk langer van zijne andere 3 gemeen ten gemist kan worden. Hierop wordt zon der hoofd, stemming besloten de heer L, de Winter te Dirksland met ingang van 1 Januari 1918 eervol ontslag te verleenen uit genoemde 3 functies. Tot stemming overgaande wordt no. 1 der aanbeveling L. C. Brinkman met 6 stemmen, behoudens Kon goedkeuring benoemd tot secretaris, terwijl 1 stem van onwaarde was no. 2 der aanbeveling was Abr. Jongeling, ontvanger, vervolgens wordt no. 1 der aan beveling L. C. Brinkman met 7 stemmen be noemd tot le ambtenaar van den Burg. Stand, no. 2 der aanbeveling was P. G. Jacobs, ten slotte wordt ro. 1 der aanbeveling L. C. Brink man met 5 stemmen benoemd tót lid der Schat- tingscommissie van de Rijksinkomstenbelas- ting, terwijl no. 2 der aanbeveling B. Jonge ling een stem verkreeen een van onwaarde. Alle deze 3 benoemingen worden gerekend in te gaan met 1 Januari 1918. Hierop gaat de vergadering te 11 uur over in geheime zitting ter behandeling reclames hoofd, omslag en hondenbelasting 1917 Hierna wordt de openbare vergadering te half twaalf hervat en treedt de nieuw be noemde Burgemeester L. C. Brinkman de vergadering binnen, leest de secretaris het benoemingsbesluit voor, spreekt de Voorzit ter Borgdorff voor de 4e maal een Burge meester installeerende het volgende WelEd. Achtb. Heer Brinkman Ik heet UEd. namens deze vergadering welkom in ons midden. Gelijk ons uit de voorgelezen stukken is gebleken, heeft het H. M. de Koningin behaagd U te benoemen tot Burgem. dezer gemeente, waaruit ons blijkt dat U tijdens Uw Burgemeestersschap te Oud Vossemeer het vertrouwen van H. M. hebt verworven, om Uw wensch die gij te kennen had gegeven te vervullen en U tot Burgemeester van den Bommei te be noemen. Wij feliclteeren U met dit vertrouwen der Overheid. Geen lichte taak is U opge legd en vooral in deze tijden van allerlei schaarschte van levensmiddelen en allerlei buitengewone administratie. Breiden de werkzaamheden uit, zie op tot Hem. die eezegd heeft: indien iemand wijsheid ont breekt dat hij ze van God begeereen laat nimmer de moed zakken. Het zal niet altijd gemakkelijk en als op rozen gaan om als hoofd der gemeente uw taak te vervullen het algemeen belang moet ten allen tijde voorop staan, en dan moet wel eens het persoonlijke wijken, 't Gevolg zou dan kunnen zijn dat een woord of besluit hard zou valien voor één persoon maar de rechtvaardigheid nood zaakt U daartoe. Ik wensch verder dat U de gaven ge schonken zij om zonder te vragen naar publieke opinies een vasten gang te gaan niet alleen ais Burgemeester maar als Bur gervader. 't Kan niet anders geloof ikdat U niet zonder schroom ook weer deze taak in eene Z. Hollandsche gemeente zult aan vaarden en vooral daar een verandering van werkkring altijd bezwaren meebrengt en nu te meer daar U uit Zeeland komende het spreekwoord kentGoed Zeeuwsch goed rond, maar denk dan en dat wensch ik dat U zult ervaren dat niet alleen de Zeeuwsche rijksdaalders, maar ook de Hol landsche rond zijn. Bij de aanvaarding van dit ambt door U spreek ik namens alle mijne mederaadsle- den en der burgerij den wensch uit, dat het vertrouwen en liefde wederzijds groeie en teeneme en dat wij als dagelijks bestuur en raadsleden dezer gemeente altijd aan genaam te zamen werken mogen en alzoo de belangen van den Bommei gebaat wor den. Ik heb de eer onder overreiking van de teekenen Uwer waardigheid het voor zitterschap U aan te bieden. Nadat op de vraag van den Voorzitter, niemand verder het woord wenscht zegt de heer Brinkman dank aan allen die tot deze benoeming hebben medegewerkt en die in de vacature zijn werkzaam geweest, zegt verheugd te zijn thans eene gemeente in Zuid-Holland, op Flakkee en wei den Bom mel te mogen beheeren, wenscht in vriend schap met allen te leven, wi! een ieder ter hulpe zijn, hoopt dat de teleursteiling van ="eii, die liever een ander tot Burgemeester zouden hebben gehad van korten duur moge zijn, doch de blijdschap van hen, die met zijne benoeming zijn ingenomen van blij venden duur, hoopt ai zijn krachten in dienst der gemeente te geven, wenscht dat de oorlog spoedig moge eindigen en de vrede weder keere, en dat het hem gegeven zij spoedig geheel op de haogte te zijn en zijne voor gangers geheel kan vervangea, en uit weder de beste wenschen voor gemeente en burgerij. Verder wordt medegedeeld dat zij die den Burgemeester soms willen feliciteeren zulk3 straks na de vergadering kunaen doen tus schen 12 en 1 uur in het vergunningslokaal van den heer Mooijaart. Vooruitioopeade op de Koninklijke goed keuring wenscht de Burgemeester reeds de wettelijke eeden af te leggen ais secretaris, wat daarop in het midden latende of zulks wettig is geschiedt. Maar aog een punt der agenda n.l. de be handeling der verordening op de onderwij- zersjaarwedde, tiidshalve nog niet afgedaan kan worden, stelt de heer Brinkman, Voor zitter, voor dit punt uit te stellen tot de eerst volgende vergadering. De heer Jongeling zegt dat deze zaak reeds al tc veel is uitgesteld en thans behandeld kan worden, aangezien B. en W. deze zaak reeds voldoende voorbereid hebben en de secretaris een staat ter vergelijking van een en ander in portefeuille heeft, zoodat de dis cussie spoedig kan afloopen, doch indien de Burgemeester er op staat, zal hij zich kies heidshalve daarbij neerleggen. Nadat de Voorzitter beloofd had in de eerste week van januari een raadsvergade ring voor dit punt te zullen beieggen, wordt dit punt zonder hoofd, stemming van de agenda afgevoerd, waarop, daar niemand der leden iets voor de rondvraag heeft, de ver gadering te half één gesloten. Gemeenteraad te HELLEVOETSLUIS op Dinsdag 18 December 1917 des avonds 77s ure. Slot. De Voorz. zegt in antwoord hierop aan dhr. de Boo dat dadelijke bekendmaking aan het aanplakbord een daad van menschlie- vendheid is, daar het voor velen bezwaarlijk zou zijn, Indien dit eerst aan het einde der maand bekend werd gemaakt. Van de t 25.000 voordeel zal nog al iets afgaan gezien de duurdere kolenprijzen en meerdere onkosten. Het nazien der boeken door een accountant is voor de fabriek nogal bezwaarlijk, daar dit tamelijk duur is en door haar moet wor den bekostigd. Het Kolenbureau is in dezen de wetgevende macht; te discuseeren over de billijkheid van dezen maatregel brengt

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3