m ES «T BH lie Oorlof. Tweede Blad. Zaterdag 22 December 1917. No. 2318 Twee Bladen. OFFICIÉÉL GEDEELTE. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMEENTERAAD. IN HOC-SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit grieven uit het Centrum. Vervoerverbod benzine en motorbrandstof. De Burgemeester van Sommclsdijk brengt onder de aandacht onderstaande, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del onder dagteekening van 3 December 1917 vastgestelde distributieregeling van benzine, alsmede voor vloeibare brandstoffen, ge schikt tot voortbeweging van motorrij-, mo- torvoer- en motorvaartuigen. ARTIKEL 1. (1) De verkoop, de aflevering en het ver voer van benzine, anders dan in reservoirs van motorrij-, motorvber- en motorvaartuigen is verboden. (2) Onder benzine worden verstaanruwe benzine en benzol en al hare derivaten, als mede mengsels daarvan, een en ander ter beoordeeiing van de Toewijzingscommissie voor Benzine (na te noemen T. C. B.). ARTIKEL 2. (1) Het vervoer van motorbrandstof in reservoirs van motorrij-, motorvoer- en mo torvaartuigen is verboden. (2) Onder motorbrandstoffen worden ver staan benzine en alle andere vloeibare brandstoffen, geschikt tot voortbeweging van motorrij- motorvoer- en motorvaartuigen, met uitzondering van petroleum en gasoiie. ARTIKEL 3. (1) De verbodsbepalingen van art. 1 en 2 zijn niet van toepassing op verkoop, afle vering en vervoer van benzine en motor brandstoffen ten behoeve van of in militairen dienst. (2) De verbodsbepalingen in art. 1 gesteld, voor zoover betreft het vervoer, zijn niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 1 liter. (3) De verbodsbepalingen in art. 1 gesteld, voor zoover betreft het vervoer, zijn niet van toepassing op de spoorweg-maatschap pijen ten opzichte van verplaatsing van de bij haar aanwezige voorraden ten dienste van haar bedrijf. (4) De verbodsbepaling van art. 2 is niet van toepassing op motorbrandspuiten, mo- torslangenwagens, motorvuilniswagens en motorsproeiwagens. ARTIKEL 4. (1) Van de verbodsbepalingen in art. 1 gesteld, kan onder daarbij te stellen voor waarden ontheffing worden verleend door de T. C. B. (2) Van de verbodsbepaling in art. 2 ge steld, kan ontheffing worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, of, ingevolge zijne machtiging, door de T. C. B. ARTIKEL 5. (1) Een verzoek tot ontheffing van het in art. 2 gestelde verbod zal niet in gunstige overweging worden genomen dan in het geval dat het gebruik maken van een mo torrij-, motorvoer- of motorvaartuig onver mijdelijk is, hatzij in verband met ambt, beroep of bedrijf van den aanvrager, hetzij wegens andere dringende omstandigheden. (2) Aan eene ontheffing kunnen voorwaar den worden verbonden eene ontheffing kan te allen tijde worden iugetrokken. ARTIKEL 6. (1) Een verzoek tot ontheffing van het verbod in art. 2 gesteld, wordt door den be langhebbende ingediend bij de T. C. B., met gebruikmaking van het formulier, als bijlage 1 aan deze regeling toegevoegd. Door de zorgen van belanghebbende wordt dit ver zoek, na te zijn Ingevuld, aan den Burge meester van de plaats zijner inwoning aan geboden, ten einde daarop diens advies te doen plaatsen, en vervolgens aan de T. C. B. toegezonden. (2) D. T. C. B. doet het verzoek, begeleid van haar advies, en, bij gunstig advies, on der mededeeling van de voorwaarden, welke naar hare meening aan de ontheffing moeten worden verbonden, aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel toekomen. ARTIKEL 7. (1) Eene ontheffing van het verbod, ge steld in art. 2, wordt verleend in den vorm van een ontheffingsbewijs volgens bijlage II, behoorende tot deze regeling. (2) Te zamen met het ontheffingsbewijs, in het voorgaande lid bedoeld, wordt ten behoeve van elk motorrij-, motorvoer- of motorvaartuig, voor hetwelk eene afzonder lijke ontheffing is verleend, een herkennings- teeken (waarvan het model als bijlage !II aan deze regeling i3 toegevoegd) uitgereikt tegen betaling van f 5,— per stuk. (3) Het herkenningsteeken, in het voor gaande lid bedoeld, behoort bij het gebruik maken van het motorrij-, motorvoer- of mo torvaartuig duidelijk zichtbaar op de voor zijde daarvan te zijn aangebracht op de wijze te bepalen door de T. C. B. (4) Duplicaten van ontheffingen als in het Iste lid van dit artikel bedoeld, of vau het herkenningsteeken, in het 2e lid van dit ar tikel bedoeld, kunnen door de T. C. B. wor den uitgereikt tegen inlevering van het on bruikbaar geworden origineel. (5) Een ontheffingsbewijs als in het 1ste lid van dit artikel bedoeld, wordt niet uit gereikt dan na onderteekeniag en toezending aan de T. C. B. van de verklaring, welke als bijlage IV aan deze regeling is toegevoegd, en tegen betaling van het In het 2de lid van dit artikel genoemd bedrag. ARTIKEL 8. Met ingang van 17 December 1917 is ver voer van motorbrandstof in reservoirs van motorrij-, motorvoer- en motorvaartuigen, ook al werd eene ontheffing als in art. 7, lste lid, bedoeld, verleend, verboden, tenzij aan de bij die ontheffing gesteide voorwaar den wordt voldaan, het herkenningsteeken is aangebracht overeenkomstig de voorschriften van art. 7, 3e lid, en het ontheffingsbewijs, bedoeld in art. 7, lste lid, op eerste aan vraag vertoond kan worden. ARTIKEL 9. Het verbod van vervoer van motorbrand stof in reservoirs van motorrij-, motorvoer- en motorvaartuigen treedt in werking: voor vrachtauto's en motorvaartuigen op 23 December; voor alle andere motorrij-, motorvoer- en motorvaartuigen op 6 December. ARTIKEL 10. Overtreding van eene der bepalingen van 1 e onderwerpelijke regeling, zoowel als het niet nakomen van eene voorwaarde, waaron der ontheffing der gestelde verbodsbepalingen werd verleend, zal, onverminderd de toe passing der strafbepalingen van de Distri- butiewet 1916, indien daartoe termen zijn, aanleiding zijn tot intrekking der verleende ontheffing. Formulieren veor aanvragen om ontheffing als in art. 6 bedoeld, zijn ter gemeentesecre tarie verkrijgbaar. Sommelsdijk, 18 December 1917. De Burgemeester voornoemd, j. TIMMERMAN Mz. L. B. Verkrijgbaarstelling van Koffie. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van houders van thee- en koffie- distributiekaarten, dat volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gedurende het tijdvak, aanvangende op 24 Dec. en eindigende op 31 Dec. 1917 zal mogen worden verkocht en afgeleverd op bon No. 26 van een thee- en koffiekaart 0,05 K.G. Koffie, (extra rantsoen). Verkoop en aflevering van thee- of koffie aan verbruikers is slechts geoorloofd tegen Inontvangstneming van een bon, voor dien verkoop en aflevering geldig verklaard. Over treding zal tijdelijk of voorgoed tot uitsluiting van de distributie of intrekking der kaart kunnen leiden. Sommelsdijk, 21 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. X. Amice l Natuurlijk was het op Zondag. En omdat de bladen van onze richting dien dag heilig houdèn ging er van het dag blad, waarvoor ik werk, geen verslaggever ter vergadering. Anders was ik er vast hééngegaan. Ik mag wel een roerige vergadering, zoo nu en dan. Verleden week was ik op 'n Socialisten vergadering, even maar. En toen Maar neen, laat ik daarover nu niet spre ken. Dan ga ik te veel uitweiden. Ik wil je wat vertellen van de vergadering dien Zondag j.l. in „Tivoli" te Utrecht is gehouden. Er waren ruim 1800 bezoekers. Me dunkt een respectabel getal. De verslagen hebben we natuurlijk uit de groote dagbladen van de andere partijen. Wie er dus waren? Wel de bekende „Bond" (van de klasse-onderwijzers). De Óssendorpers. De heer Ossendorp is er na melijk voorzitter van. Wat de heeren en dames bewoog naar het centrum van het land te komen Wel, Minister Cort van der Linden, had een ongehoorden daad verricht. Die had een ontwerp tot salaris verhooging der onder wijzers ingediend, waarmee de onderwijzers en de onderwijzeressen van den „Bond" het lang niet eens waren. De reden, waarom volgt straks. Ze is heel eenvoudig. Natuurlijk staat protesteeren vrij. Niemand zal hun dat beletten. SjMaar je moet hooreo, hoe het ging. Een verstandig mensch zooals jij het ook zoudt doen, zou redeneeren als volgt: We moeten salaris-verhooglng, want met het salaris dat we nu hebben, is het geen rond komen. Minister Cort van der Linden heeft een ontwerp ingediend, maar dat bevalt ons niet. We gaan protesteeren en we nemen op de protestvergadering met algemeene stemmen aan een motie, waarin er bij de volksver tegenwoordiging op aandringen, het ontwerp zooveel mogelijk te verbeteren, zoodat er betere toestanden in het leven worden ge roepen. Nietwaar? Dat is logisch gedacht en ge redeneerd. Natuurlijk zegt ge. En zoo zal het ook wel gebeurd zijn, daar in Utrecht op dien bewusten Zondag, 't Waren allemaal onder wijzers en onderwijzeressen, die verstandig redeneerden. Zeker, dat denkt ge maar. Maar 't ging heei anders. Een motie werd welis waar aangenomen, maar alleen een motie, waarin de Tweede Kamer werd aangespoord, het ontwerp eenvoudig te verwerpen zonder meer. Maar dan hebben ze niets, zal-ie zeggen. Natuurlijk niet. Maar dat geeft niet. Want 't zit 'em ergens anders in. Hoor maar, wat ik las in een driestar er over: De heeren en dames, die te Utrecht bij een waren, zijn niet de allerlaagst gesa- lariëerden. Daardoor gaan zij door het voorgestelde ontwerp niet vooruit. Dit ergert hen, en vooral ergert hen, zooals uit de rede van den heer Ossendorp bleek dat degenen, die door dit ontwerp het meest geholpen worden (n.I. doordat zij het allerlaagste salaris hebbenbijzondere onderwijzers zijn. De in Tivoli vergaderde heeren en da mes redeneeren aiduswij willen óók verhooging hebben ai moeten daardoor de allerlaagst gesaiariëerden slechts 100 in- plaats van 200 gulden ontvangen! Zooals je ziethet is weer het oude liedje Door het ontwerp van den heer Cort zou den de bizondere onderwijzers het meest gebaat zijn. En dat mag Immers nietl Stel-je voor! De anti-these komt er weer in uit. Neen, er is nog lang geen pacificatie. Het lijkt er niet op. Er kunnen liberaal als de heer v. d. Linden, de minister van Binnen- landsche zaken, kan wel vóór pacificatie zijn, maar daarom zijn de liberale, sociaal-demo cratische onderwijzers het nog niet. De schoolstrijd is volstrekt nog niet op gelost, ook als plechtig afgeloopen Woens dag overal in alle gemeenten afgekondigd het koninklijk besluit der Grondwetsherzie ning, waarbij ook artikel 192 is betrokken en er dus grondwettelijke gelijkstelling is Maar om op die vergadering terug te komen. Want we zijn er nog niet! Een verslag er over heb ik o.a. ook in „Het Volk" gelezen. Twee brieven waren er ingekomen, die onder daverend applois van instemming werden voorgelezen. In de eene stond: „als dit protest niet helpt, moeten de grenzen ae parlementaire middelen maar overschreden worden." De tweede maakte het nog bonter Want daar stond in, dat men „voor geen maatregel moest terugdeinzen". Ziezoo dat is de verkopte anarchie. Je begrijpt natuurlp wel, wat de bedoe ling is. En als je het nu nog niet duidelijk is, wil ik ten overvloede wel zeggen, dat, toen de heer Ossendorp zijn rede had geëindigd, er uit alle hoeken der groote zaal geroepen werd: „Staking! Staking!" Was het de bedoeling van de spreker, die stemming te wekken? Het antwoord zal ik je zalf laten geven, als ik verder aanhaal de woorden van den heer 033endorp, die zei: „Ik zal over sta king niet spreken: maak eens een vuist, als je geen haHd hebt. Maar maakt je bond sterk en zorgt voor een flinke weerstandkas en dan zullen we verder zien Dan zullen we verder zien. Nu we zuilen het dan maar afwachten, wat er zoo al zal gebeuren. Maar vast wilien we dit constateeren, dat weer eens duidelijk is gebleken, welk een geest er heerscht bij den Bond van klasse onderwijzers. Een echt-revoiutionaire geest. En dat zijn nu de opvoeders van onze jeugd, van de kinderen onzes volk. Het gaat hard achteruit. Laat het voor ona een aansporing zijn om pal te staan in den strijd voor het bizonder onderwijs, voor het Christelijk onderwijs dan. Dat is zeker het tooneel verleden Zondag te Utrecht zal geen goed hebben gedaan aan de reputatie van de Openbare School. Inte gendeel, de school, „waaraan de natie ge hecht is," heeft het vast kwaad gedaan. Tot volgende week. Hartelijk gegroet van „HAKA". NEDERLAND EN DEN OORLOG. Bommen op Sas van Gent. Woensdagnacht tusschen halftwaalf en 12 uur zijn uit een vliegtuig bommen geworpen op Sas van Gent. Twee zijn neergekomen bij de groentendrogerij van Canisvliet, een kwam neer bij de coöperatieve suikerfabriek, en een bij de suikerfabriek van den heer Malotaux. Er is heel weinig schade aange richt; eenig elzen struikgewas is vernield, en er zijn wat ruiten gesprongen. Alle drie fabrieken waren verlicht. Een der bommen werd voorafgegaan door een lichtbom, gedragen door een prachtige wit-zijden parachute van meer dan 20 meter omtrek. Een Duitsch vl egtuig. Te Heythuysen (Limburg) is Woensdag avond een Dultsche tweedekker wegens een defect aan den motor in het veld neer gekomen. De beide inzittenden, een officier en een onderofficier, zijn geïnterneerd. DE TOESTAND. De Centralen beginnen de vredesonderhan delingen met Rusland op den grondslag „zon der territoriale en economische overweldigin gen" en betuigen zich bij monde van den Oostenrljksche minister-president, nogmaals bereid om op dien grondslag een algemeenen vrede te sluiten. Tegelijk zijn ook, naar de „Tel." meldt de Russische vertegenwoordigers naar Brest Li- towsk vertrokken. En, naar Tretzky verklaarde hebben zij tot instructie om aan Duitschland een vrede aan te bieden „zonder annexatie en zonder schadeloosstelling", op den grond slag van het recht der volkeren om over hun eigen lot te beslissen. Tusschen de omschrijving van 't beginsel waardoor men zich b(j de vredes-onderhan- delingen van belde kanten zal laten leiden, bestaat dus een opmerkelijke overeenkomst. Kwam het enkel op de woorden aan, dan konden de vertegenwoordigers eikaar dadelijk ai de hand reiken en de vrede teekenen. Maar het komt óók aan op de opvatting, die men zich van de woorden maakt, en op den geest waardoor zij bezield zijn. Welke zonderlinge omschrijvingen zijn er niet van het begrip „annexaties" gegeven, door de Bulgaren, waar het om de eentralen gaat, niet op de laatste plaats. Het zal nu moe ten blijken, of ook die omschrijvingen en op vattingen met elkaar in overeenstemming zijn, en dat zal heel wat meer tijd en moeiten vermoedelijk vorderen dan de simpele ver gelijking van de woorden. Van de fronten geen nieuw3. Alleen Italië moest enkele stellingen aan de Centralen overlaten, waarbij het ongeveer 9000 man als gevangene in Dultsche handen achterliet. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente SOMMELSDIJK op Donderdag 20 Dec. des nam. ten 3.30 ure. Voorz. den EdelAchtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de H.H. Mijs en. van der Meide. De Voorz. opende de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. Daarna werden de Notulen der vorige ver gadering door den Secr. gelezen, en onver anderd goedgekeurd en geteekend. 1. Ingekomen Stukken. a. Missive van H.H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd teruggezonden werd de Ge meente-Begrooting voor het Dienstjaar 1918. b. Request van verschillende bewoners van de z.g.n. „Wittestraat" om verlichting van den trap „Molendijk-West-Krakeelstraat" aan gezien het reeds thans was voorgekomen dat Iemand aldaar was gevallen en tengevolge daarvan zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De heer Gideon vroeg of het dan niet mo gelijk was om een baiie of leuning er bij of eraan te bevestigen opdat verdere onheilen werden voorkomen. Ook de andere leden waren voor het mee- rendeel van meening, dat dit ten eer gevaar lijke plaats was. De Voorz. was ook van meening, dat indien het mogelijk was, dit bezwaar zou ondervangen worden, er evenwel bijvoegend dat het ook op andere punten van het dorp donker was, en het ook onmogelijk was, (krachtens de opgelegde beperking der straat verlichting) dat het 's avonds overal licht kon wezen. Een en ander leidde ertoe om te besluiten gehoord de besprekingen over dit punt, dit Request overeenkomstig het voorstel des Voorz. te stellen in handen van B. en W. ter afdoening. c. Verzoek van de Wed. T. Schoi om verhooging van haar salaris aisschoonhoud- ster der O. L. School en aanverwante bezig heden, daar zij door de stijging van de prijs der levensmiddelen enz. niet bestaan kan van het loon dat haar thans hiervoor wordt toegekend. Gelijk verzoek van K. Zaaijer om verhoo ging van tractement voor het schoonhouden der paaltjes op de Begraafplaats, aangezien deze reeds aanmerkelijk waren vermeerderd, terwijl nog steeds daarvoor hetzelfde salaris werd genoten. Tevens verzocht hij eenige tegemoetko ming voor de verlichting gedurende den nacht. Deze requesten werden eveneens ge steld in handen van B. en W. opdat daar over in de volgende vergadering door voor meld college preadvies kon worden uitge bracht. 2. Aanbeveling van de Regenten van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer C. J Mosterdijk. Op de voordracht waren geplaatst de H.H. C. J. Mosterdijk en P. Kievit Dz. Eerstgenoemde werd met algemeene stem men herbenoemd. 3. Verkiezing van 3 leden voor de Com missie tot Wering van Schoolverzuim, vaca ture J. van der Poel, T. Buurveid en L. Pen. Voor de le Vacature was de voordracht de H.H. J. van der Poe), en J. A. Jongsma. Den heer van der Poel werd met alge meene stemmen herkozen. Voor de 2e Vacature bestond de voor dracht uit de heeren T. Buurveid en G. Joppe Dz. Eerstgenoemde werd met algemeene stem men herkozen. Voor de 3e Vacature werden aanbevolen de H.H. L. Pen en j. C. van Gent. Ook thans werd den aftredende heer L. Pen met algemeene stemmen herbenoemd. 4. Benoeming van een lid der Gascom- missie wegens periodieke aftreding van den heer S. Knops, welke ook met algemeene stemmen werd herkozen. Als plaatsvervangend lid was den heer J. Timmerman Mz. aan de beurt van aftre ding, welke weder herkozen werd. 5. Voorstel van B. en W. om aanvulling van de politieverordening, met een verbod betreffende het berijden van de Jacob Bane- straat, loopende van Binnenweg naar Korte- weegje, met beladen wagens. De Voorzitter dit voorstel toelichtend, zeide, dat sommigen de aardigheid schenen te heb ben van die straat gebruik te maken, wat tengevolge heeft gehad, dat deze geruimen tijd onbegaanbaar was; vervolgens wijl er te voren weinig of in 't geheel geen grint tot onderhoud van genoemde straat noodig was, dit jaar een belangrijke hoeveelheid gebruikt is, om deze in begaanbaren toestand te brengen. Ten slotte was B. en W. van meening, dat aangezien de Langeweg nu bestraat, en dienvolgens in de beste orde is, deze nu dient bereden te worden. Daarom waren B. en W. van meening dat het noodzakelijk was om dit artikel in de politieverordening op te nemen, zoodat de Jacob Banestraat thans voor beladen v/agens ontoegankelijk is, tenzij de noodzakelijkheid vereischt, zooals voor molenwagens en der gelijke, zulks in antwoord op een vraag van den heer M. Joppe. De heer Doornbos vroeg of het nu tevens niet noodig was, om een gelijk verbod in de verordening op te nemen, betreffende het berijden van de Van Aertsenstraat. De Voorz. en ook enkele leden van den Raad waren van meening dat daartoe than3 nog geen aanleiding bestond, maar dat in dien de noodzakelijkheid zulks mocht gebie den, dit B. en W. niet zou weerhouden om andermaal tnet een voorstel tot aanvulling van de Politie-Verordening te komen. Het voorstel van B. en W. werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. 5. Voorz. de vorige vergadering is aan B. en W. in overweging gegeven, in hoeverre aan de lotsverbetering van het onderwijzend personeel der O. L. School kon worden tege moet gekomen. Nu is dit punt zooals de Heeren weten, ook bij de Kamer aanhangig zoor de bekende motie Marchant, dat indien dit ontwerp tot wet wordt, aan de onderwlj- ders die aan onze O. L. Schoei verbonden zijn, een duurtetoesiag waarborgt van f 150 voor het jaar 1917 uitgenomen de onderwij zers Kievit en Hoek zoomede de onderwijze res Mej. van Dorsser en het hoofd der School dhr. Thielman. Krachtens de bepaling die in dit ontwerp is opgenomen, zouden dus genoemde perso nen niet onder die gunstige bepalingen val len en dus geen cent uit 's Rijks kas krijgen. B. en W. hebben deze zaak besproken en de meerderheid van het College stelt voor die vier personen voor het jaar 1917 een Duurtetoesiag te verleenen van f 50. Ik, aldus de Voorz., als de minderheid in voormeld college ben van meening, in ver band dat de anderen f 150 krijgen, dat het voorgestelde bedrag te gering is, en daarom wenschte ik dit bepaald te zien op f 100. Beide Wethouders waren een andere mee ning toegedaan, waarom thans het voorstel van B. en W. is om f 50 te geven. Den heer van Dorsser. Mag ik ook de reden weten, waarom nu juist die personen worden uitgesloten Voorz. De Regeering heeft betreffende dit punt een eigenaardig standpunt ingenomen. Zij is van meening, dat, als de onderwijzer met minder dan 5 dienstjaren f 600 verdient, deze er gemakkelijk mee kunnen komen. Onze onderwijzers beneden 5 dienstjaren hebben f 600, en de Regeering verklaart zich alleen bereid dan aanvulling te geven indien dit minder is. Evengelijk is het met 't hoofd der school. Indien deze f 200 heeft boven het wettelijk minium, dan heeft ook deze volgens hen dit niet noodig, zoodat ook deze geen cent krijgt. De onderwijzeres Mej. van Dorsser met meer dan 10 dienstjaren, heeft volgens hun oordeel ook voldoende tractement, om reden zij In deze omstandigheid niet gehuwd is, en er dus wel van komen kan. Het is zeg ik een zeer eigenaardig motief, maar het slot is, dat indien dit ontwerp tot Wet verheven wordt, deze vier personen geen cent krijgen. Den heer van Dorsser. Is dit voor elke onderwijzeres. Voorz. Alleen die onderwijzeressen met 10 dienstjaren of meer, en van de onderwijzers ook diegene die een plechtige beiofte hebben afgelegd van niet te zullen trouwen dus de monniken die zulk een bindende belofte heb ben gedaan. Ook den heer M. Joppe vond f50 wel wat weinig. Den heer Slis vroeg of dit voorgestelde bedrag kwam bij het tractement of dat dit verstaan moet worden als een duurtetoesiag welk laatste door den Voorz. toestemmend werd beantwoord. Aisnu het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht zijnde werd verworpen met 6 stemmen tegen en 3 vóór. Vóór stemden de H.H. Timmerman van Beek en Doornbos. Dientengevolge werd het voorstel des Voorz. om aan de meermalen genoemde per sonen f 100 duurtetoesiag te verleenen zon der hoofdelijke stemming aangenomeu. Daar nog eiikele Reclame's H. Omslag behandeld moesten worden, sloot de Voorz. de Openbare vergadering en daarna ging de Raad over in geheime zitting. Gemeenteraad te HELLEVOETSLUIS op Dinsdag 18 December 1917 des avonds 7'/j ure. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden aanwezig. De H.H. Benthem en Smit leggen de be lofte af en nemen zitting. Zij worden door den Voorz. geluk gewenscht. Aan dhr. M. van den Berg, hoofd der le O. L. School wordt tegen 1 Mei a.s. op de meest eervolle wijze ontslag ais zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de werk zaamheden in het beiang der gemeente ver richt. Benoeming onderwijzer aan de school voor M, U. L. O. (vacature v. Doorne). Voordracht is no. 1 Mej. K. Sol'aart alhier, no. 2 P. J. van Ravesteijn, Nijmsgen en n». 3 H. J. W. van Zantvoort, Alkmaar. Wordt no. 1 be noemd dan is de 2e voordracht P. J. van Ravesteijn, K. Sollaart en H. J. W. van Zant voort. Dhr. Kerbert vindt het vreemd dat er 2 voordrachten zijn, Mej. Sollaart is reeds aan de school verbonden. De Voorz zegt dat Mej. Sollaart benoemd is zonder hoofdakte, wordt zij nu in deze vacature benoemd dan scheelt haar dit f 100, terwijl zoo noodig de 2e voordracht dient ter vervulling der yacature Sollaart. Dit is de eenvoudigste manier, ter besparing van kosten en tijd. Na eenige discussie hierover wordt tot stemming overgegaan en met algemeene stem men benoemd mej. K. Sollaart, met ingang van 1 Januari 1918. In de vacature Sollaart wordt nu met aig. stemmen dhr. P. J. van Ravesteijn van N^megen benoemd. Dhr. Haas dringt aan in de vacature van den Berg zoo spoedig mogelijk te voorzien. Tot leden van het Armwezen worden her benoemd de H.H. van Lien en de Klerk voor de Waterleiding de H.H. de Boo en Kerbert. Het 2e Suppl. kohier Hoofd. Omslag wordt vastgesteld op f 1999,92seenige af-en over schrijvingen worden goedgekeurd. De Voorz. leest nu voor de ontvangen brief van het Kolenbureau, inhoudende dat, waar in deze gemeente geen overeenstem ming bestaat tusschen kolenprljs en gasprijs, dat de laatste thans ver beneden den kost prijs wordt geleverd, dat er zoodoende ern stig gevaar zal dreigen voor de verlichting der Stelling, bepaald den gemiddelden gas prijs voor de te leveren gaskolen aan de N. V. gasfabriek op 16 cent per M3, onder voor behoud deze naar de omstandigheden te wij zigen. Dhr. de Boo is verwonderd over deze daad van het Kolenbureau, doch nog meer hier over dat B. en W. dezen brief direct publiek hebben gemaakt. Wij zitten vast aan een contract, het Kolenbureau is dan ook buiten zijn boekje gegaanik zou wel van de daken willen prediken menschen betaalt niet meer dan de oude prijs. De concessie is door Ged. Staten goedgekeurd. Ik heb deze verhooging eens nagerekend, het zou over 5 maanden f 25,000 voordeel zijn voor de aandeelhouders, Ik meen dat dit niet op onzen weg ligt. Dhr.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3