Tweede Iliad. He Twee Bladen. BUITENLAND. Zaterdag 8 December 1917No. 25M 0FFIG1ËEL GEDEELTE. Brieven uit het Centrum. BINNENLAND. GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. IN HOCSKxNO WSES Dit naaaffisr bostaat tuit ms-sr Verkrijgbaarstelling van Thee en Keffie. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van houders van thee- en koihe- distributiekaarten, dat volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gedurende het tijdvak, aanvangende on 1 Dec. en eindigende op 15 Dec. 1917 zal mogen worden verkocht én afgeleverd: op bon No. 7 van de thee-en koffiekaart 0.05 K.G. Theeop bon No. 8 van de thee- en koffiekaart 0,5 K.G. Koffie. Verkoop en aflevering van thee- of kot he aan verbruikers is slechts geoorloofd tegen inontvangstneming van een bon, voor dien verkoop en aflevering geldig verklaard. Over treding zal tijdelijk of voorgoed tot uitsluiting van de distributie of intrekking der kaart kunnen leiïén. Sommelsdijk, 5 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VIII. Amice I Natuurlijk, kan het anders, wijl dit blad een politiek blad is in de eerste plaats en wijl jij een goed antirevolutionair bent, staat dezen brief in het teeken van de j.l. gehouden De- putateu-vergadering te Utrecht. Ik begin met te zeggen, dat ik er niet geweest ben. En nu schijnt het eigenaardig, om er dan toch wat van te zeggen, maar ik kan het niet nalaten. Stel je voor de groote zaal van Tivoli in Utrecht. Zij is vol, tjokvol. Enkel mannen, broeders Deputaten. Ouden en jongen. Ge baarden en ongebaarden. Maar allen bezield met dezelfden gloed voor de antirevolutio naire beginselen en allemaal gereed om óp teestaan, want straks komt de voorzitter, de 80-jarige Kuyper binnen. En wat kunnen zij dan anders doen dan opstaan en zingen uit volle borst: „Dat 's Heeren zegen op U daal?. Hij komt binnen en het gebeurt. Natuurlijk gebeurt het. Dat is nogal e nvoudig. De vijand lacht er om. Hij zegt dat we van Dr. Kuyper een afgod maken! Maar wij weten wel beter, nietwaar? Wij kennen het: „Gij zult geen andere goden voor mijn aange zicht hebben". En wij trachten er naar te leven, onder Gods genade. Maar dat sluit niet uit, dat we onzen leider, onzen van God gegeven-leider toch mogen, neen móeten eerenl En dat doen we dan ook. Hij is intusschen op het podium gekomen. Doodsche stilte heerscht er. Uit zijn mond klinkt het gebed. En dan volgt de gewone rede, die altijd een meesterstuk is van stijl, kortheid, gloed, bezieling. Maar vooral deze De stem verzwakt den laatsten tijd. Allen spitsen de ooren. Daar klinkt het: Hooggeachte Heeren en Broederen! De radicale omzetting, waarmede de nieuwe kieswet onze antirevolutionaire partij in het fundament zelf van haar be staan bedreigen komt, is in zoo hooge mate bedenkelijk, dat uw Voorzitter in de rede, die aan onze beraadslagingen voorafgaat, ditmaal voor alle dingen op dit hoogernstig gevaar uw oog heeft te richten. Voere mijn rede daarom den titel: „Dekleineluyden". Och, amice, wees zoo goeden kijk je beurs eens na. Ik weet wel: de tijden zijn moeilijk, maar doe me 'n pleizier en rook wat sigaren of wat pijpen minder en koop die rede „De kieine luyden!" Een genot, om te lezen.Be denk ook, dat het misschien de laatste „openingerede ter Deputaten vergadering" is, die ge leest! Wat moet er een ontroering gegaan zijn door al die mannen, toen de Voorzitter op het laatst zei: En daarom zij 't u door uw straks verscheidenden Voorzitter enz." Dr. Kuyper voelt het: Zijn dagen zijn ge teld en hij roept het zijn vrienden ter Depu- tatenvergadering toe, dat zij sterk zijn in Gods kracht en blijven „kleine luyden". Nu iets anders paar aanleiding van de Deputatenvergadering. En wel dit. Het is weer het oudje liedje geweest! Zooals je misschien wel zult weten, draagt de Depu tatenvergadering een huishoudelijk karakter, d. w. z. de pers wordt er niet toegelaten. Alleen wordt den volgenden dag aan de partij bladen een communiqué verschaft. Maar wat hebben we weer gezien? Dai de bladen van andere politieke richtingen ellenlange ver slagen gaven over de vergadering,|dien eigen avond nog! Een gaf zelfs, enkele minuten, nadat de rede was uitgesproken, een resumé er van! Hoe is het toch mogelijk? En dat is iedere keer zoo. Zijn er dan onder de Deputaten verraden? Of hoe dan. „De Standaard" zelf vraagt het zich ook af. Is „Tivoli" niet een geschikte plaats soms? Zijn er verborgen hoekjes, waar men de luistervink kan spelen? Of wat is het dan? In ieder geval het is zoo. Het „Friesch Dagblad" jammert er ook over en „De Stichtsche Courant", dat artikel overnemend, voegt er het hare aan toe. Zij roepen om openbare vergadering, ook de Deputaten vergadering. Dan kan ieder blad er het zijne van zeggen, op eigen verantwoordelijkheid dan natuurlijk. Dat was dan ook wel de eenige oplossing. Ik heb de laatste dagen eens uitgekeken of „De Standaard" met name Dr. Kuyper zelf dan, er niets van zou zeggen. En waarlijk: in het blad van Vrijdag jl. stond er een driestar onder den titel: Voortaan openbaar. Dr. K. geeft dit advies. Van tweeën éénóf niet meer in „Tivoli" vergaderen (ik weet niet, of het baten zal, maar betwijfel het sterkóf voortaan de Deputaten-vergade- ringen openbaar! Hij voegt er bovendien aan toe, dat openbaarheid op zichzelf geen kwaad kan, integendeel, het zou eer winste dan schade zijn. Want: „in publiciteit zit de beste controle en tegelijk de eenige goede waar borg tegen onjuiste persberichten". En, bij uitzondering, zouden de deuren voor de een of andere zaak, korten tijd ge sloten kunnen worden. De ervaring heeft ge leerd, dat die korte, gesloten zittingen meer geëerbiedigd worden. Welaan dan! Openbaar dan! Dan zijn we van alles af. Want nu is het iedere keer zoo. En niet alleen bij de Deputaten-vergadering Want „De Stichtsche Courant" vertelt in bovengenoemd artikel, dat zij één hater redacteuren zond naar de Predikanten-con ferentie te Utrecht. De toegang werd dien journalist geweigerd. Dien eigen avond ech ter had het liberale „Handelsblad" wéi een verslag! Dat moest onder ons niet voorko men. Zonde en jammer is het! Laten we toch werken voor onze pers. 't Is zoo brood-noodig. Zoo velen lezen nog de flauwe, zoutelooze, ongodsdienstige kost, opgedischt in neutrale bladen, in z.g. neutrale bladen dan. Haast liet ik mij verleiden, je een staaltje te vertellen van die neutrale bladen, om voor de zooveelste keer te vertellen, dat ze een vijand zijn in onze christelijke gezinnen, maar dan wordt mijn brief te lang. Vorige Zaterdag werd-ie wegens plaatsgebrek niet geplaatst, dus moet ik voorzichtig zijn. Later misschien wel eens. Ik heb nog meer in mijn koker. Mijn aanteekenboekje verricht goede diensten. Als altijd,HAKA. NEDERLAND EN DEN OORLOG. Bommen op Terneuzen. Vannacht omstreeks half vier zijn er weer twee bommen uiteen vliegmachine geworpen nabij de hofstede van den landbouwer J. Ram- mondt, even benoorden de met de nationale kleuren verlichte coöperatieve suikerfabriek Sas van Gent. De bommen kwamen op een stuk bouwland terecht en hebben geen schade aangericht. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen. Op het front in Vlaanderen is de actie weer sterk toegenomen. Ditmaal ten voor- deele der Centralen. Het Duitsche legerbe- richt van hedenmiddag meldt dat de Engel- schen een belangrijk deel van hun winst bij Kamerijk gedeeltelijk vrijwillig gedeeltelijk gedwongen weer hebben opgegeven. Berlijn zegt: „Ten Z. en Z.W. van Moeuvres bestorm den onze troepen Engeische loopgraven en drongen door tot voorbij den weg Bapaume- Xamerijk. Tengevolge van onze laatste voor spoedige aanvallen en onder den gestadigen druk uit het Noorden en Oosten, ontruimde de vijand tusschen Moeuvres en Marcoing zijn voorste stellingen en trok op de hoog ten ten N. en ten O. van Flesquières terug. Hem dicht op de hielen volgende, namen wij de dorpen Graincourt, Cantaing, Noyelles en de boschhoogten ten N. van Marcoing. Over een breedte van 10 K.M. hebben wij onze linies, tot 4 K.M. diepte toe, vooruit- gebracht. Op zijn terugtocht heeft de vijand de dor pen, voor zoover de tijd het hem toeliet, door brand en ontploffing verwoest. De puinhoopen van deze dorpen en het doelloos begonnen vernielingswerk aan de stad Ka merijk, waar de vijand nu weer ver van verwijderd |is, zijn de sporen, welke de En- gelscheu van hun doorbraakslag bij Kamerijk, dien zij met zoo groote verwachtingen be gonnen, voor geruimen tijd op Frankrijk's bodem heeft achtergelaten. De verliezen, die de vijand in de laatste dagen, vooral in het bosch van Bourion heeft geleden, zijn bui tengewoon hoog. Het aantal yan de uit de gevecht;n bij Kamerijk binnengebrachte gevangenen is gestegen tot m.eer dan 9000, de buit aan kanonnen tot 148, die aan machinegeweren tot 716." Ook op het Italiaansche front voor de Centralen gunstige gevechten. Zij meiden van dit gevechtsterrein. „De in de Zeven Gemeenten op 4 dezer begonnen aanval van de legergroep van veldmaarschalk Conrad v. Hötzendorff leverde groote successen op. Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hebben de sterke Italiaansche stellingen in het Me- letta-gebergte bestormd en tegen herhaalde tegenaanvallen behouden. De Duitsche artil lerie heeft aan den strijd deelgenomen. Totdusver zijn 11,000 Italianen gevangen en 60 kanonnen buitgemaakt." Na een volkomen hopeloore worsteling van de Duitsche beschermingstroepen tegen de overmacht, een worsteling, die evenwel met ongekende energie en taaiheid is gerekt, is eindelijk Duitsch-Oost-Afrika geheel door de troepen der geallieerden bezet. Nog hand haaft zich een kleine Duitsche colonne, niet meer op Duitsch gebied eehter. Zij zwerft rond in de aangrenzende Portugeesche kolonie DE TOESTAND. Gerekend vanaf den 19 December zullen 28 dagen lang, dus wél uitgerekend tot 7 Januari toe, de wapens op het geheele Oos telijke front, van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee, rusten. Dit valt ten minste op te maken uit de ni»t-in-alle-opzichten-duidelijke bijzonderhe den, die van Russische zijde omtrent het verloop en het resultaat van de tusschen Rusland en de centralen gevoerde bespre kingen over een wapenstilstand, worden me- degedee'd. Tot t en definitief resultaat hebben de be sprekingen niet geleid. Naar hetgeen van Russischen kant wordt medegedeeld, zouden de Russische afgevaardingen eerst een ver klaring hebben afgelegd over de vredes voorwaarden. Daaruit zou dus blijken, dat de maximalisten niet alleen, zooals de cor respondent van de „Daily Chronicle" het meldde, een wapenstilstand willen nastreven, met uitstel van de vredes-onderhandelingen tot de Europeesche conferentie, maar dat zij wel degelijk op een vrede willen aansturen. Door de vertegenwoordigers der centralen werd een bespreking oyer dit onderwerp echter naar de poiitiek verwezen, zij, als militairen, konden slechts over een wapen stilstand onderhandelen. Verder weigerden de centrale afgevaardigden in te gaan op een voorstel tot het sluiten van een alge- meenen wapenstilstand voor alle oorlogvoe renden. De Russen kwamen daarop met hun voor stel voor een afzonderlijken wapenstilstand voor den dag. Als voorwaarden stelden zij, consequent aan hun maximalistische theorieën vasthoudend, dat de centrale troepen, die op het Russische front vrij zoude.: komen, niet naar andere fronten overgebracht zou den worden. En voorts, dat het eiland Mohn door de Duitschers ontruimd zou worden, hetgeen vermoedelijk geëischt werd om de gevaarlijkste bedreiging van het Russische „front" en van de hoofdstad weg te nemen. Van de zijde der centralen werden deze voorwaarden geweigerd, dergelijke eischen werden alleen, zoo heette het, aan een ver slagen land gesteld. Van hun kant steiden toen de centralen een algemeenen wapen stilstand voor van de Oostzee tot de Zwarte Zee, welk voorstel door de Russischen mili taire deskundigen in overweging genomen zou worden. Er werd beiderzijds daarop toegestemd in een verlenging van den wa penstilstand tot 28 dagen, van den lOen December af. Van een officieelen algemeenen wapenstilstand, waarop een „verlenging" zou wijzen, was echter tot dusver niet bekend. Vervolgens stelt de ^Voorzitter voor, om over te gaan tot het benoemen van een lid van de Commissie tot wering van school verzuim in de plaats van den heer J. Tim- mers. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. Timmers en C. Alblas. Na gehou den stemming is de heer J. Timmers met algemeene stemmen gekozen, en zal hem met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Hierna gaat de openbare vergadering in geheiifle zitting over. Na heropening vraagt de Voorzitter of er nog iemand is die iets te zeggen of te vra gen heeft, waarna de hetr J. Struik den Voorzitter mededeelt, dat hij het noodig acht dat er een tijdelijke Weihouder wordt be noemd. Nadat de Voorzitter het voorstel Struik in rondvraag had gebracht, en allen er vóór waren, werd gestemd voor een tij delijk Wethonder en werd gekozen de heer J. Vroegindeweij. Daarna vraagt de heer Bruggeman den Voorzitter of er niets te doen is tegen de baldadigheden op den Westdijk. Ook ver schillende leden voegden zich bij het verzoek van den heer Bruggeman om met het oog op dé publieke eerbaarheid het politetoezicht te verscherpen. De Voorzitter wees er op dat de ouders ook verpiicht zijn hieraan zooveel mogelijk mede te werken. Doch daar werd tSgen in gebracht dat waar de ouders daarin nalatig zijn de overheid verplicht is daaraan een einde te maken. Ten slotte werd den Voorzitter verzocht met de aanstaande feestdagen de politie zoo veel mogelijk te versterken met rijkspolitie te versterken hetgeen werd toegezegd. Hier na werd de vergadering gesloten. Verslag van het verhandelde in den Raad der gemeente Middelharnis op Woens dag 5 Dec. des namiddags 230 uur. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren L. Koote en C. Esseling beiden met kennisge ving. De Voorzitter de heer Kolff opent de ver gadering en verzoekt den Secretaris de no tulen voor te lezen waarna dezelfde worden goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken. a. Een schrijven van heeren Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen, supietoir ko hier Hondenbelasting. b. Goedgekeurd twee raadsbesluiten be treffende de gemeentebegrooting. Van het zelfde college goedgekeurd terug ontvangen twee verordeningen ten eerste winkelsluiting en ten tweede herbergsluiting, vervolgens goedgekeurd terug ontvangen eene verorde ning om den raad voortaan te openen met gebed. In verband hiermede vraagt den Voor zitter de leden of zij een Ontwerp hebben van het gebed, wat door den heer Alblas aan den Voorzitter wordt overhandigd. Doch de Voorzitter verzocht den heer^lblas dit voor te lezen 't welk luid als votgd: „Almachtige God! wij bidden U om Uwen algenoegzamen zegen bij de vervuiling der werkzaamheden die ons zijn opgelegd, schenk ons wijsheid en voorzichtigheid. Verlevendig in ons het diep besef van onze afhankelijkheid van U en doe onze beraad slagingen strekken tot behartiging van de ware belangen dezer gemeente." Amen. Daar de Voorzitter ook een ontwerp heeft en daar dit precies overeenkomt stelt de voor zitter den raad voor dit aan te nemen waartoe woidt besloten. x Verder deeld de Voorzitter mede dat goed gekeurd van Ged. Staten is terug ontvangen de bouwverordening en een verordening erf pacht, Verder is terug ontvangen Gemeente begrooting 1918 waarin zij gewijzigd willen hebben den post distributie f 6000 dit te brengen op f 3,— per inwoner en za! dit thans bedragen f 13000 waarop de Voorzitter mede- deeld dat dit eene wijziging op de "begrooting tengevolge heeft van f 1470. Deze wijziging wordt op verzoek van den Voorzitter door den Secretaris voorgelezen en de volgende posten te verminderen als volgt: straatver lichting met f 470, straten f 300, pompen en riolen ieder met f 200. Deze wijziging wordt door den raad goedgekeurd. Verder is ingekomen een schrijven van de gasfabriek Ouae Tonge, betreffende het plaatsen van een lanlaarn bij 't Panhuis. Na dat dit door den Secretaris is voorgelezen blijken de kosten onder de gegeven omstan digheden zoo hoog dat de Voorzitter den raad voorstelt om daar voorhands nog af te zien waartoe wordt besloten. Daarna deeld de Voorzitter mede dat is ingekomen een schrijven van de vereenigde gasfabrikanten inhoudende herziening salaris regeling van den Directeur. De Voorzitter stelt voor dit voor kennisgeving aan te ne men waartoe wordt besloten. Hierna stelt de Voorzitter voor om een geldleening aan te gaan voor de distributie, groot f 6000, doch daar er Vio afgetrokken mag worden, bedraagt de leening f 5400, aflosbaar in 9 jaar. Hiertoe wordt besloien. Daarna heeft nog een kleine wijziging in de gemeentebegrooting 1917 plaats van twee posten, een van f 100 en een van f25. Wordt goedgekeurd. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niel teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur! Beleefd is mijn verzoek, onderstaande voor mij, ais ingezonden stuk te willen plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Er is op Middelharnis eene veiling, de landbouwer is verpiicht aldaar een monster van zijn partij uien te brengen, die hij wer.scht te verkoopen. Nu weet ieder, dat eene ui of juin genoemd, niet iets is, wat zooals bijv. lucifers, in eene fabriek gemaakt wordt bij duizenden, allen groot, even dik en van dezelfde kwaliteit. Een ui is nu toevalligerwijs eene vrucht, een voortbrengsel der natuur, die groeit, groot en klein en van verschillende kwaliteit. Vroeger, d.w.z. voordat de veiling bestond, verkocht de teler zijn uien aan commissionairs, han delaren of beurtschippers, die op het eiland Flakkee woonachtig waren. Dan kwam de kooper bij den teler aan huis of ontmoette hem op eene beurs en kocht dan van hem de uien. Was de teler beslist een vertrouwd persoon, in het oog van den kooper, dan werd wel eens gekocht op het woord, dat het uien van prima kwaliteit waren, doch bestond er eenigen twijfel over de kwaliteit dan ging de koopman naar de putten zien en zoo werd dan de koop gesloten. Na dat de koop dan gesloten was, had de kooper dus geen aanmerkingen meer maken, daar hij geen monster, doch de heele partij uien had kunnen bezien. Uien is een artikel, dat hee! slecht op mon ster verkocht kan worden, omreden het tot de zeldzaamheden behoort, dat het monster evenredig de partij is, daar eene put uien heel goed op twee of drie plaatsen wei heel goed eerste, tweede en derde kwaliteit kan zijn, tot staving hiervan kan ik hieraan toe voegen, dat verleden week een landbouwer en zijn knecht elk een monster uien op de veiling brachten, en wel van dezelfde put uien, welke monsters op de veiling gekeurd werden en wel met het eigenaardig gevolg, dat het eene monster was A kwaliteit en het andere monster B kwaliteit. Nu zou ik wel eens aan ieder weldenkend mensch de vraag willen stellen, of zulke toestanden houdbaar zijn? Hoe moet die man, die A kwaliteit moet leveren, nu uien leveren van de put, waarin ze een monster van B kwaliteit geplaatst hebben Vroeger behoorde het tot de zeldzaamhe den, indien de producten niet naar genoegen geleverd waren en waarin vond dat zijne oor zaak Omdat er toen een band bestend tus schen kooper en verkooper, de verkooper dacht bij aflevering, als ik mijne producten goed en behoorlijk klaargemaakt aflever, dan komt de kooper beslist bij mij terug, als hij weer order heeft om te koopen en geeft hij mij eene goede prijs. De kooper meende bij ontvangst der producten, ik wil goede waar betrekken, doch als deze dan ook wer kelijk goed is, maak ik zeker geen aanmer king, want als dan diezelfde teler weder iets te koop heeft, krijg ik hoogstwaarschijnlijk de voorkeur. Welke gevolgtrekking kunnen wij dus hieruit maken Deze, dat kooper en verkooper bij onder- handschen handel beiden elkander verstaan en terwiile zijn. Wat geheel anders is de handel op heden. Nu hebben kooper en verkooper met elkander niets uitstaande, men weet nooit van te voren aan wieii men zal verkoopen en doet men daardoor dikwijls zaken met per sonen, met wie men in normale tijden niets te maken zou willen hebben. Ais bijv. kooper en verkooper deze week kwestie hebben gehad over de aflevering van het product kan het voorkomen, dat diezelfde persoon van dienzeifden teier de daaropvol gende week weder diens product afmijnd. En dat juist bevordert de samenwerking in den handel niet. Zoo ook het invoeren van A en B kwali teit. Sedert dit systeem in toepassing is ge bracht, is er aanhoudend kwestie bij het af leveren der uien. Over het ontstaan der uien- en peenoorlog wil ik hier niet lan ger uitweiden, maar wel, hoe deze kan verdwijnen, om plaats te maken voor den vrede van weleer. Dan is de. eenige en ware weg, om den tusschenhandel, die momenteel geheel uitge schakeld is, weder in het leven te roepen, zoodat het den teler vergund worde, zijn pro duct op de veiling of aan handelaren, of aan commissionairs te verkoopen, zooals hij dat zelf verkiest, met dien verstande, dat de koo per toch verplicht is, het door hem gekochte op de veiling ie verkoopen. Nimmer schreef ik in eene courant over zaken, ditmaal wil ik eene uitzondering ma ken, nu er binisen 8 dagen reeds twee malen ongeregeldheden op de veiling plaats hebben gehad, die natuurlijk altijd in het.nadeel van den producent zijn. Mogelijk komt dit schrijven ook nog in handen van de Heeren der. Groenten-Centrale of andere autoriteiten, die het in hun macht hebben, een groote weldaad aan het meeren- deel der bevolking van Flakkee te bewijzen, door het daarheen te leiden, dat de teler zijn product kan verkoopen naar eigen keuze aan handelaar of op de veiling, desnoods aan den handelaar per gezegeld contract, wat dan geregistreerd wordt, zoodat er nimmer fraude plaate kan hebben. Na het in werking treden van deze bepa lingen zullen de reëele handelaren en telers weder als voorheen zaken met elkander kun nen drijven in de beste harmonie. Hopende, dit schrijven tot het gewenschte resultaat moge leiden, teeken ik, Hoogachtend, UEd. dw. dn., M. DE HAAS. Sommelsdijk, 6 December 1917. Aan de Redactie der Maas- en Scheldebode. Af./ Mag ik voor onderstaande regelen beleefd een plaatsje vragen in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK! Landgenooten, Buiten onze grenzen woedt de oorlog en binnen onze landspalen nemen zorg en nood hand over hand toe. Er is gebrek aan graan. Er is gebrek aan kolen. Ons broodrantsoen is reeds minder dan in sommige oorlogvoerende landen zelve. Ouders moeten het vragen om brood hun ner kinderen, onbeantwoord laten. En de arbeider kan zich voor zijn arbeid niet vol doende voeden. Straks moet het vee in de stallen worden afgemaakt, omdat het voeder op is. De mensch heeft nauwelijks genoeg en het vee lijdt gebrek. De' voorraden nemen af rijst is er bijna niet meer en de aanvoer staat stil. Ame rika houdt onze graanschepen reeds maanden lang vast. De honger klopt aan menige deur! Zóó gaan we den winter in. En als de kou nijpt, zal in menigen haard geen vuur zijn en in menig huis zal geen warmte zijn. Want de kolen zijn duur. En de kolen zijn schaarsch. Fabrieken,- die onmisbare producten voort brengen, zetten reeds hier en daar stop wegens gebrek aan grondstoffen [of kolen het verkeer is tot het uiterste beperkt. En ook de kolenaanvoer is gering, onzeker en ongeregeld. De werkeloosheid neemt daardoor hand over hand toe. Zóó gaan we den winter in Een winter* van zorg en een winier van leed. Medeburgers Nu is zuinigheid geboden. Nu is het noodig ons graan en onze kolen op de zuinigste wijze aan te wenden, opdat we zoolang mogelijk voedsel, opdat we zoo lang mogelijk warmte, we zoo lang mogelijk werk hebben. En ondanks dit alles, worden er nog steeds, week in week uit, groote hoeveelheden voe dingsstoffen voor mensch en dier, groote hoeveelheden kolen, vernietigd en nutteloos verspild, ja erger, ten verderve van de ge zondheid en welvaart gebruikt. Want in Schiedam branden nog steeds de vuren onder de ketels der jeneverstokerijen en elders werken de bierbrouwerijen nog steeds door. Zij verwerken graan tot alcohol, zij geven u drank voor brood. Nog pas verklaarde de Regeering, dat de branderijen 41 0/° graan ontvangen van hun normale verbruik. Weet ge, wat dit zegt In 1913 verbruikten de branderijen 1 millioen HL. graan. Thans ontvingen zij dus nog 8000 H.L. per week. Dat staat gelijk met het broodrantsoen van 4 a 500.000 menschen, dat is 7lj2 van ons dagelijksch broodgebruik, dat is ons rantsoen van een halven dag per week. Moet dat nog langer zoo doorgaan Thans stroomen reusachtige hoeveelden jenever vanuit de branderijen over onze ste den en dorpen, waar gebrek i3 aan brood en aan kleeren en aan schoeisel, maar niet aan jenever, waar van alles is gerantsoeneerd, behalve de jenever. In onbeperkte hoeveeiheden kan er ge dronken worden. En wordt er gedronken! Ondanks den ernst der tijden, neemt het drankgebruik schrikwekkend toe.^De accijns bracht van 1 Januari tot 1 October ruim 3 millioen meer op dan het vorige jaar en was hooger dan ooit te voren. De kroegen zitten vol en Schiedam vult de leege glazen. Medeburgers! daar moet een einde aan komen. Thans doen wij een beroep op U. In ons aller belang Heipt ons de alcoholindustrie te beperken. Wij roepen U op tot den strijd tegen de graan- en kolenverspiliing. Wij roepen U op tot den strijd tegen het drankmisbruik. Toont, dat het U ernst is daarmede, door in dezen geweldigen tijd van jammer en van wee, van nu af, metterdaad te breken met de drinkgewoonten en het voorbeeld der 'onthouding te geven. Ook zij, die onder gewone omstandig heden niet tegen een matig gebruik van alcohol verzetten, mogen beseffen, dat het thans niet slechts misdadig is onmatig te zijn, maar even zeer, dat het onverantwoor delijk is geld te besteden aan een prikkel, die slechts kan worden verkregen ten koste van het voedsel, waaraan het Vaderland ge brek heeft. LAAT STAAN DEN BORREL! TOT HEIL VAN U EN GANSCH HET VOLK Namens de Afd. Dirksland der Ned. Ver. tot a. v. Alch. Dranken. P. DIJKGRAAF, Secretaris. Dirksiand, 4 12-17.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3