lie Oorlog. Tweede Blad. Zaterdag 1 December 1917. No. 2342 Twee Bladen. OFFICIÉÉL GEDEELTE. RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Ifte broodkaart van de 34§te weefe loopt vao Donderdag 2f)3nivenilier tot en met Zondag 9 De cember a.s. PLAATSELIJK NIEUWS IN HOC SIGNO VIÏÏSES Dit aaiamer bastaat aU Verkrijgbaarstelling van Petroleum. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van houders van petroleumdistri- butiekaarten, dat, volgens bepaling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de geldigheidsduur van bon No. 4 zal zijn van 1 tot en met 15 December 1917, en dat tijdens dien geldigheidsduur jje aflevering op genoemden bon kan worden verzocht van twee liter petroleum. De petroleumdistributiekaart is uitsluitend ten dienste van het gezin van hem,epwien3 naam zij staat. Zij mag niet d.or of voor anderen gebruikt worden, op straffe vaa in trekking, onverminderd de straffen bij de Distributiewet 1916 bepaald. Het is verboden bons af te geven, zonder daarvoor petroleum te ontvangen. Petroleum mag uitsluitend wor den gekocht bij den leverancier, op de distri butiekaart vermeld Het is aan den houder eener distributie kaart verboden deze aan een leverancier in bewaring te geven en het is een leverancier verboden zoodanige kaart in bewaring te nemen. Sommelsdijk, 29 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verbouw van gewassen 1918. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekekd, dat de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, ingevolge de Konink lijke besluiten van 30 September 1916 (Staats blad no. 463), 3 Februari 1917 (Staatsblad no. 204) en 6 November 1917 (Staatsblad no. 615), houdende aanwijzing van gewassen, waarvan de verbouw kan worden verboden, beperkt of niet dan voorwaardelijk kan wor den toegestaan, bij beschikking van 16 No vember 1917, het volgende heeft bepaald: (Zie verder aanplakbord). SOMMELSDIJK, 29 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Verkoop, aflevering en vervoer van calcium-carbld. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk brengt ter openbare kennis, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het vol gende heeft bepaald: 1°. de verkoop, de aflevering en het ver voer van calcium carbid is verboden; 2°. het verbod sub 1°. gesteld is niet van toepassing op den verkoop, de afleveringen het vervoer van hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G., voor zoover de verkoop en de aflevering geschiedt door kleinhandelaren, als zoodanig erkend door den heer voorzitter van de Toewijzingscommissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke, en die het be wijs van zoodanige erkenning kunnen toonen 3°. van het verbod sub l9. gesteld kan ontheffing worden verleend onder daarbij zoo noodig te stellen voorwaarden door den voor zitter of plaatsvervangend voorzitter van de Toewijzingscommissie voor kaarsen en sche merlichten en dergelijke, Parkstraat 103, te 's-Gravenhage. Indien aan houders van voertuigen en rij wielen geen rijtuig- of rijwielkaarsen worden verstrekt en zij in het bezit zijn van een car- bidlantaarn, kan door de in de gemeente aan wezige rijwielhandelaren en rijwielherstellers, boven onder 2". bedoeld, aan bedoelde houders van voertuigen en rijwielen carbid voor de vulling dier lantaarns worden afgegeven, voor zoover de bij dezen aanwezigen voorraad strekt en tot een maximum-hoeveelheid van 1 K.G. in de maand per rijwiel en 2 K.G. in de maand per voertuig. Verkoop mag alleen plaats hebben, indien de belanghebbende een verklaring, door of vanwege den burgemeester zijner gemeente afgegeven, kan overleggen, waarin wordt ken nis gegeven, dat den kooper voor zijn voer tuig of rijwiel geen kaarsen van gemeente wege worden toegewezen. Voor de distributie aan doctoren en vee artsen is een afzonderlijke regeling getroffen, waarin Dr. Sikkel, directeur van het bureau der dokters-noodverziening, zijn medewerking verleent, zoodat voor deze categorie van per sonen het vorenstaande niet van toepassing is. De verschillende categorieën van belang hebbenden, zooals industriën, vlsschersvaar- tuigen en dergelijke zullen zich steeds recht streeks tot den voorzitter der Toewijzings commissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke, Parkstraat 103, te 's-Gravenhage hebben te wenden. Voor zeer bijzondere gevallen en afhanke lijk van den stand van den import van het artikel zal een geringe toewijzing van calcium- carbid kunnen plaats hebben voor bijverlich ting van particuliere woningen van grooteren omyang, die thans uitsluitend op petroleum zijn aangewezen. Belanghebbenden worden er op gewezea, dat alleen in zeer dringende gevallen een geringe toewijzing zal kunnen plaats hebben. Aanvragen moeten worden ge daan aan de Toewijzingscommissie voor kaar sen, schemerlichten en dergelijke. SOMMELSDIJK, 29 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. NEDERLAND ÉN DEN OORLOG. De rondreis der Duitsche geïnterneerden. Men meldt ons: Na de luisterrijke pracht van het oude kasteel Nyenroode, heeft het troepje Duitsche geïnterneerden, dat op het oogenblik eene rondreis door Nederland maakt, gisteren te Utrecht gelegenheid gehad de kennismaking met ons hedendaagsch geestelijken econom. leven voort te zetten. In de morgenuren wel een bezoek gebracht aan de de Rijksmunt en de welbekende drukkerij der firma J. van Boekhoven welke beide instellingen met groote belangstelling werden bezichtid. Na het noeumaal maakten de deelnemers eene wan deling door de oude gedeelten der stad, waar bij o.a. de Universiteit, de Aule en den Dom bezocht werden. De organist van den Dom. den heer Molenbeek, was zoo vriendelijk en kele muziekwerken ten gehsore te brengen, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Daarop begaf men zich naar de Koning- klijke Fabriek van Goud den Zilverwerken der firma Begeer. Enkele ingenieurs onder de geïnterneerden bleken zich bijzonder voor de verschillende procédé te intresseeren, ter wijl dank zij de populaire toelichting der ge leiders en de talrijke demonstraties, ook de leeken onder het gezelschap, zich een duide lijk beeld konden vormen van den gang van het bedrijf. Ten sl*tte kregen alle bezoekers eene fraaie bronzen gedenkpenning ten geschenke. 's Avonds waren de reizigers te gast bij he( energieke jaarbeursbestuur bij welke ge legenheid hen tal van bijzonderheden omtrent het wezen der Jaarbeurs werden medege deeld, en hen een gedenkboek en andere drukwerken werden aangeboden. Verhooging Abonnementsprijs. In een buitengewone vergadering van le den der drie vereenigingen van courant-uit gevers. „De Nederlandsche Dagbladpers", „De Nederl. Periodieke Pers" en den „Bond van Courantiers", Dinsdag j.l. te Amsterdam gehouden, is eenparig uitgesproken, dat ten gevolge van de nieuwe belangrijke stijging van de prijzen der verschillende bedrijfsbe- noodigdheden, met ingang van 1 Januari a.s. een algemeens verhooging der abonnements prijzen van de couranten gerechtvaardigden noodzakelijk is DE TOESTAND. De oogenblikkeiijke toestand is thans deze RUSLAND LEOT DE WAPENS NEER. De nieuwbenoemde Russische opperbevel hebber Krylenko, die juist als vredesman het opperbevel op zich genomen heeft, schijnt niet aan het front den tegenstand ontmoet te hebben die men verwachten zou, rekening gehouden met het feit, dat Ducho- nin, volgens de berichten, een verbitterd ver zet had aangekondigt tegen al degene, die mochten pogen zich als zijn opvolger op te werpen en het gezag op de fronten uit zijn handen te nemen. Krylenko is dadelijk met zijn vredeswerk begonnen en heeft een deputatie naar den Duitschen commandant gezonden om een aanbod tot wapenstilstand te doen. De Duitsche bevelhebber heeft in het aan bod om de besprekingen over den wapen stilstand te beginnen, in beginsel toegestemd. Zondag zullen verdere besprekingen over het aanbod gehouden worden. Intusschen heeft Krylenko reeds opdracht gegeven om alle vijandelijkheden op de Russische fronten te doen ophouden. Rusland is dus de eerste mogendheid, die, „officieel" de wapens neerlegt. Intusschen heeft men nog af te wachten, of de bevelen van Krylenko onvoorwaardelijk opgevolgd zullen worden, of Duchonin niet in verzet komen zal, en vooral welke resultaten de verdere besprekingen over den wapenstll- stilstand a.s. Zondag zullen hebben, voor een definitief oordeel over dit ongemeen belangrijke feit uit te spreken. Men zal natuurlijk dit feit met spanning afwachten. Want er doemen verschillende vragen op. Zal het geheele Russische leger thans met de nieuwe regeling meegaan Zullen de Bolsjewiki nu werkelijk de macht hebben, om bij deze onderhandelingen, waarop dan vanzelf de vredesonderhande lingen zullen moeten aansluiten, uit naam van geheel Rusland te spreken? En nu spreken we nog maar van Rusland alleen. Voor het overige kunnen nog inte ressante verwikkelingen zich voordoen. Bij vosrbeeld aan het Roemeeesche front, waar de Russen de wapenbroeders der Roemeniërs zijn. Wat zullen nu de Roemeensche soldaten moeten doen, als de Russen er werkelijk het bijltje bij neer zouden leggen Het is haast niet denkbaar, dat Roemenië zonder Russi sche hulp den strijd aileen zou willen voort zetten. En hoe moet het in Aziatisch Turkije gaan, als de Russen daar den strijd tegen de Turken zouden opgeven en deze hun handen tegenover de Engelschen in Palestina en Mesopotanië vrij zouden krijgen? Het wordt duidelijk, dat de overige geallieerden op deze wijze van zelf betrokken kunnen worden bij hetgeen nu van Russische zijde begonnen is en zich er maar niet van kunnen afmaken met te zeggen, dat de houding van Rusland of de tegenwoordige Russische machthebbers hen niet raakt. Een veelbeteekend symptoon is trouwens de brief van Lord Lansdowne aan de Daily Telegraph gericht en die de sensuur heeft doorgelaten, 't Is of er in Engeland ook de terugslag van wordt gevoelt. Men oordeele zelf, als we een gedeelte der brief laten volgen: „Laat mij eindigen met uiteen te zetten, aldus Lansdowne, waarom ik zooveel belang hecht aan deze overweglngén. Wij gaan dezen oorlog niet verliezen, maar zijn verlenging zal den ondergang voor de beschaafde wereld beteekenen en een eindelooze verzwaring van den last van menschelijk lijden, die reeds op haar drukt. Veiligheid is onschatbaar voor een wereld, die genoeg levenskracht bezit, om er bij gebaat te zijn. Maar wat zal de waarde van 'de zegeningen des vredes zijn voor volken, die zoo uitgeput zijn, dat zij nauwelijks de hand kunnen uitstrekken, om ze te grijpen? Naar mijn meening zal, als de oorlog bijtijds tot een einde gebracht moet worden, om een wereldcatastrophe af te wen den, hij ten einde gebracht worden, omdat de volken van de landen die er bij betrokken zijn, aan weerszijden inzien, dat hij te lang geduurd heeft. In Duitschland is dat gevoel al sterk. Als het gepraat over vrede niet zoo duidelijk en stellig is geweest, dat de Engel- sche regeering het ernstig op kon vatten, moet men de verklaring daarvoor waarschijn lijk zoeken ten eerste in het feit dat het Duitsche despotisme geen onafhankelijke meeningsuitingen duldt, en ten tweede hierin, dat de Duitsche regeering er vermoedelijk in geslaagd is, de doeleinden van de geallieer den verkeerd voor te stellen. Zoodoende heeft de opvatting post gevat dat daartoe behoort de vernietiging van Duitschland en het opdwingen aan Duitsch land van een regeeringsvorm, die door zijn vijanden vastgesteld is; voorts haar vernie tiging als groote handelsmogendheid en haar uitsluiting van het vrije gebruik van de zee. De Duitsche vredespartij zou vermoedelijk een ontzaglijke aanmoediging ontvangen a s te verstaan werd gegeven: le. dat wij de vernietiging van Duitschland als groote mogendheden niet beoogen, 2e. dat wij aan zijn volk geen anderen regeeringsvorm willen opdringen dan die, welke het zeif perkiest, 3e. dat wij, Wfialve bij wijze van wettigen oorlogsmaatregel, niet verlangen aan Duitsch land zfin plaats onder de groote handelsmo- gendheden te ontzeggen; 4o. dat wij bereid zijn, om als de oorlog uit is, in overleg met andere mogendheden de groep van internationale vraagstukken te onderzoeken, waarvan er enkele uit den jongsten tijd dagteekenen, die in verband staan met de kwestie van de „vrijheid der zeeën"; 5o. dat wij bereid zijn een internationale overeenkomst aan te gaan, krachtens welke ruimschoots gelegenheid geboden zou wor den, om internationale geschillen met vreed zame middelen te regelen." We zeggen toch zeker niet te veel als we nu vooral met spanning afwachten. SOMMELSDIJK. Bon no. 4 der petroleum distributiekaart is geldig voor het tijdvak van 1—15 December voor 2 L. petroleum. De uitslag van de keuring van den Landstorm jaarkiasse 1899 is als volgt: Geschikt: T. van Brussel, M. de Leeuw, G. van den Nleuwendijk, L. Schellevis, F. van der Sluis, J. Vis, P. Bouma. OngeschiktP. de Blok, P. van den Doel, A. van der Meljde, J. Spee, J. B. Vis, S. Visser. En van lichting 1898 GeschiktJ. van Assen, A. Bette, A. van den Doel, R. van Es, M. Joppe, J. Kern, J. van der Sluijs, J. Verbiest, R. Vroegindeweij, J. Wandemaker, M. Breur. OngeschiktA. Brinkman, J. Tieleman. De aanvraagbiljetten Inzake verbouw gewassen oogst 1918 moeten door belang hebbenden voor 5 December a.s. worden in geleverd ten gemeentehuize, in een in de vestibule geplaatste bus. Door den gemeente-veldwachter is tegen den Belgische geïnterneerde S. Db. proces verbaal opgemaakt wegens openbare dron kenschap. Door den controleur van de Rijksgraan- verzameling zijn eenige partijtjes tarwe in beslag genomen wegens vervoer naar den molenaar. MIDDELHARN1S.* Belanghebbenden wor den attent gemaakt dat zij hun aanslag in de Grond- en Personeele belasting dienstjaar 1917 voor 1 December a.s. moeten hebben voldaan. Op de gehouden vergadering van den Kolenbond zijn tot bestuursleden herkozen de heeren J. J. de Bakker, J. v. der Slik Jr. J. Mosselman, en tot lid der Commissie A. Kerk hof. Ook is er een Commissie benoemd tot het nazien der rekeningen, bestaande uit de heeren B. Haagens, L. H. de Ruiter en P. v. d. Waal. Den heer J. Mosselman heeft een woon huis staande op den Oostdijk onderhands verkocht aan den heer T. Vroegindeweij. De IJmuiden vischlogger IJM. 421 die bijna geheel was bemand met visschers uit deze gemeente en waarover men ongerust werd omdat hij telang uitbleef blijkt volgens ont vangen telegrafisch bericht bij de rederij te IJmuiden, in Duitschland te zijn opgebracht. Donderdag is de Centrale veiling ge schorst, daar er een nieuwe regeling was ge maakt, waar de Inzenders van monsters uien, niet mede content waren. Terwijl de landbouwer A. P. de G. aan 't ploegen, was verwonde hij zich zoo ernstig met 't schar aan zijn voet, dat hij genoodzaakt was zich huiswaarts te begeven. Do«r de firma Kolff is de vischsloep Voorlichter onderhands verkocht aan een reder te Vlaardingen. Donderdagavond zijn bij Ds. Pop eenige ruiten ingegooid.- De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Alhier is gedurende de afgeloopen peecampagne 8000.000 K.G. suikerbleten aan de fairbank gewogen. Alhier zijn van de landstormlichting 1899 en 1898,2 personen van de 17 afgekeurd. Alhier is een bezending kaarsen gearri veerd, welke in hoofdzaak voor lichtlooze gezinnen tegen inwisseling van een bon beschikbaar zijn. Het lid der schattingscommissie C. Magielsen heeft alhier bedankt als zoodanig. M., had alhier het ongeluk door een rukwind in de kaai te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp wist men hem al spoedig op het droge te brengen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak af was. DEN BOMMEL. De Burgemeester der ge meente Den Bommel maakt bekend, dat het kohier Personeele Belasting, No 4 over het belastingjaar 1917, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Tegen T. B., van Oude Tonge is door den Gem. veldwachter Geluk proces-verbaal opgemaakt, wegens diefstal van een rijwiel lantaarn toebehoorende aan Joh. J., alhier. De heeren j. C. Borgdoiff, P. G.Jacobs, B. Jongeling en Joh. Kardux hebben hunne benoeming tot lid der commissie van advies voor den verbouw van gewassen 1918 aan genomen. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier der Rersoneele belasting No. 4 over het belasting jaar 1917, invorderbaar is verklaard en den ontvanger ter hand gesteld. Ieder daarop voor komende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. OUDE TONGS.* De Staatscourant van 3 November 1917, bevat de Koninklijk goed gekeurde Statuten der onderlinge geitenfok- vereeniging Oude Tonge en Omstreken. Deze vereeniging, opgericht aanvankelijk met-38, telt thans 75 leden. NIEUWE TONGE. Het kohier van de Per soneele Belasting No. 4, is invorderbaar ver klaart en den Ontvanger ter hand gesteld. Donderdagmorgen is er ter secretarie opgaaf geschied van kaarsen en schemer lichten. Bij C. v. d. Made, staat een peereboom voor de 2e koer in bloei. Bij den Landstorm jaarklasse 1898 kan nog worden toegevoegd W. Koert, welke Donderdagavond een biljet heeft ontvangen dat hij Vrijdag 30 November a.s. voor den keuring moest verschijnen. Zondag 2 December a.s. zullen de zit plaatsen in de Zuid-Capeile der Ned. Herv. Kerk in gebruik worden genomen. In het tijdvak van 1 tot en met 15 De cember a.s. is er bij verkoopers van petro leum verkrijgbaar gesteld 2 liter petroleum op de petroleumdistributiekaart. Zaterdagmiddag 1 December a.s. zal er op de z.g n. Oude Stee een verkooping plaats hebben van 50 zware iepeboomen op borst hoogte ter dikte van 1 a 2 meter. DIRKSLAND. Zitting voor de aangifte van de voor het oogstjaar 1918 te verbouwen ge wassen te Dirksland, zal plaats hebben in de Raadszaal op Maandag a.s. van 9—12, van 2—4 en van 6—8 Uur. Woensdag a.s. van 9—12 en van 2—4 uur. In het begin dezer week zou de vrouw van J. S. aan den Oudendijk eenige brand stof uit het schuurtje achter de woning ha len. Door den hevigen wind kreeg ze de deur tegen haar lichaam, waardoor ze tegen den grond gesmakt werd, met het gevolg dat ze haar been brak. De Zangvereeniging Excelsior, hoopt op Vrijdag 7 December in het koor der Kerk eene uitvoering te geven. OUDDORP. De Zangvereeniging „Looft den Heere", directeur A. v. d. Kemp, gaf Dins dagavond haar gewone jaarlijksche uitvoering. Een rijk, afwisselend programma, werd in goede orde afgewerkt. Achttien zangnummers stonden er op. Met aandacht werd er door de talrijk opgekomenen geluisterd, hetgeen zeker ook als een bewijs kan strekken, dat er goed gezongen werd. Zoowel de koornummers, als solozang met koor, voldeden heel goed. Men kon merken, dat de leden met toewijding zongen. Alle zangnummers op te noemen is niet noodig. Enkele, die een bijzonder pluimpje verdienen, laten we hier volgen Sneeuwklokjes, Op het feest van Beltsazar, Herfstliedje, Hoor, o Ver losser 1 mijn beê 1 en Zions toekomst, voor het geheele kooren verder Werkmanslied en Slaap in vreê, voor Sopraan Solo, onder begeleiding van het koor; vervolgens Zucht naar Boven, duet voor Sopraan en Alt, met begeleiding van bromstemmen en eindelijk nog een Sopraan Solo met orgel, Naasten liefde geheeten. De samenspraken vielen zeer in den smaak, werden goed voorgedragen en gaven een aangename afwisseling. Het wa ren er zesUit bange dagende professor en zijn knecht; voor de commissie; Brom en Zoonwoord en daaden edele wraak. In een der pauzen werd, als gewoonlijk, een collecte gehouden voor de Chr. School, die 15 gulden opbracht. Voor het zingen van het slotnummer bracht de directeur zijn dank uit voor de uitstekende orde, die er den geheelen avond geheerscht had, hoewel de hoorders als haringen in een ton moesten zitten en verscheidenen met een staanplaalje zich tevreden stelden. Ook werd aan de vereeniging dank gebracht voor de eendrachtige medewerking. Na het eindigen met dankgebed gingen alien voldaan en in kalmte huiswaarts. Jon gelingen en jonge dochters, die den leeftijd van 16 jaar of daaromtrent hebben bereikt, worden uitgenoodigd zich ais lid aan te mel den en te komen op de eerstvolgende repe titie, Woensdag 5 Dec. BRIELLE. Daar er alhier een oproeping is gedaan voor Machinist aan't stoomgemaal van 't Waterschap „de Noordsluis" hebben zich ruim 200 sollicitanten er voor aange meld. Gedeputeerde Staten stellen aan Pro vinciale Staten voor, dat met intrekking van 't Statenbesluit van 21 Juli 1914, met ingang van 1 Januari 1918, de provinciale subsidie ten behoeve van de Ambachtsschool alhier zal worden verhoogd tot f3450 'sjaars over de jaren 1918—1919 en 1920 mits het rijk, de gemeente en de omliggende gemeenten jaarlijks gezamelijk f8375 bijdragen. Van wege de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier is onderstaand request, aan onze ge meenteraad verzonden Ondergeteekende geven met verschuldigde eerbied te kennen, de Chr. Hist. Kiesvereeni ging te Brielle, Domicillie kiezende ten huize van haren voorz. S. Pols Jz., Noordeinde 87. dat adressenten in de vergadering in hun vereeniging lokaal hun leedwezen betuigen, dat de prijs van hei gas zoo zeer is geste gen, dat die stijging 't gevolg heeft dat een groot gedeelte der burgerij deze prijs onmo- lijk kan betalen. In deze toch zoo vreeselijke dure tijd, deze beleefd doch dringend verzoeken een zooda nige regeling te treffen dat b.v. de^j eerste 20JM3 tot den ouden prijs, van 20—30 M3 een hoogere enz. geleverd werd, waardoor diegene die 't moeilijkste kunnen betalen zouden kunnen zijn geholpen bij zeer zuinig gebruik, 't welke doende enz. namens de Chris. Hist. Kiesv., de Voorz. S. Pols Jz., de Secr.L. Ver maas. Hier ter stede bestaande vereenigingen worden beleefd uitgenoodigd dergelijke requesten aan den Raad der gemeente te zenden. Voor de betrekking voor Ieeraar in 't smeden aan de Ambachtsschool alhier heb ben zich 23 sollicitanten aangemeld. ROCKANJE. Vanwege de hevige wind die ook hier verleden week woedde, zijn aan 't strand heele stukken zand weggeslagen van den duinrand, op sommige plaatsen wel2M. Ook is er een wachthuisje weggeslagen en met de storm meegevoerd. Op de bonnen verkrijgbaar 2 ons gort op bon 10 en een Vi ons havermout op bon 11. De Burgemeester maakt belanghebbenden bekend, dat zij die in de jaren 1913,1914 en 1915 in deze gemeente handelsgewassen ver bouwd hebben, en daarvoor in aanmerking wenschen te komen voor het jaar 1918 hun aanvragen schriftelijk kunnen indienen op het distributiebureau, uiterlijk tot en met 5 December a.s. Na dien datum kunnen geen aanvragen meer in behandeling worden ge nomen. De formulieren voor de aanvragen zijn op genoemd bureau verkrijgbaar. NIEUW HELVOET. Op Zaterdag 1 Dec. 1917 des v.m. 9'/a uur zal eene openbare raadsvergadering worden gehouden. HELLEVOETSLU1S. Uitslag herstemming Raadsverkiezing jop 27 Nov. 1.1. W. J. Kerk hoven 137 stemmen, E. J. Benthem 167, B. Boere 144 en J. Smit 194. Gekozen de heeren Benthem en Smit. Geslaagd voor het examen M. O. Staat huishoudkunde en Statistiek dhr. P. C. de Jonge, in militairen dienst, alhier. SPIJKENiSSE. Een hier woonachtige famir lie hield een schooltje kippen, die met groote moeite aan den kost maar met nog grooter inspanning aan den „leg" werden gehouden. Wat moet zoe'n el eigenlijk opbrengen om dat alles goed te maken Enfin één ei (misschien de opbrengst van een geheele week van al de kippen) werd verkocht voor 17'/j cent zijnde een halve cent boven den maximumprijs. Heel, heel toeval lig bevond zich de Burgemeester ten huize van den kooper toen laatstgenoemde met het el binnentrad. Gevolg van een en ander was dat proces-verbaal werd opgemaakt; wat zou nu" een ei wel moeten opbrengen I Onder de verschillende takken van be drijf, die voor gereede uitoefening daarvan kunstlicht behoeven, zijn aparte rantsoenen kaarsen verstrekt niet door tusschenkomst van de winkeliers maar rechtstreeks door de ge meente. Begin December wordt het 25 jaar dat de Geref. Knapenvergadering „Samuel" bestaan heeft. In dien tijd werd ze opgericht door de Geref. Zondagschooivereeniging en heeft op 't oogen blik ruim 20 leden. GEERVLIET. Met ingang van 15 Decem ber, is tot burgemeester dezer gemeente be noemd den heer J. van der Minne, secretaris der gemeente. SIMONSHAVEN. Aan de oproeping, tot het houden van een vergadering op Woensdag 21 Nov. ten doel hebbende te trachten een werkliedenvereniging op te richten, gaven slechts een 25-tal werklieden gehoor, na af loop der vergadering gaven 19 personen zich als lid op. A.s. Maandag zal verkiezing van bestuur en vaststelling van het Reglement plaats hebben. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 27 November. De rechtbank heeft heden veroordeeld W. R., 34 jaar, landbouwer, en B. R., 42 jaar, weduwe van J. F., zonder beroep, bei den te Nieuw-Helvoet, wegens mishandeling, leder tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechte nis; J. B., 18 jaar, visscher te Brielle, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Faillissementen. Uitgesproken W. Plomp, handelaar in manufacturen, te Ouddorp. Rechter-commissarisMr. D. Lod der, surator: Mr. A. Zaaijer. De copie van Ingezonden Stukken, dte niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie, Zoudt UEd. zoo goed willen zijn, mij weer eens een plaatsje te verleenen in Uw veel gelezen kolommen Bij voorbaat mijn dank. Waarde lezers I Dat we in onzen eigen kring op school-

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3