voor de Zaidltollnndselae en Zeeaw§elte Eilanden. II© Oerlofg. Woensdag 28 November 1917 828i® Jaargang N°. 2341. dntirevolutimmr Orgaan iiMin. BK.Nl.lL IN HOC SIGNO VINCES DIJK. ilaar" KEUZE TERDAM, BUITENLAND. sten. H6öè soor- W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stokken v©®r de üedaetle bestemd, Advertenffën eis verdere Administratie franco S®e te aeodeai aan de Htgevefs. gereed nit. meer te daarom vu morgen van 12801 middag van ■T "elephooB 4 1245Ö an f 100 ivember. .13 3 27 ,©.69 015 0 39 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS S O M M E L S D IJ K. Telefoon Intercommunaal No. 2. ADVERTENTIËN 12«/s Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEW «n DIENSTAANBIEDINGEN 5» Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën werden ingewacht tot DINSDAG- en VRI|DAQMQRGEN 10 UUR. wat daar ge el vanaf wereld". «Idea. Veerea aldea. Kapok- rmeobelra ea Iden 1 Deken U. 13500 ei wasset wereld" r.™-..-..— hebt en over- vanaf eeg, astelKapok- 22 gulden, i ea gewaste Bedden hevea TRA CADEAU 9748 sckapsdoozta, ouder pannen, slackterg be- Bietenrieken 5 Inwaakkulpjes, n halve H. L., en Rieken. ÏD. toer gevestigd edert 1994. Me. 9 13845 ig etc. BErOlIfU BANK. sn 2—4 uur n.m «kantoer, D. MEUDE. EEeetan. 'rolongatlëa. a vaa geiden i vast tc (teilen Uit 't Voorloopig Verslag over Hfd -t. 5. (Binnenl. Zaken.) Het afdeeiingsondenoek heeft aanleiding gegeven tot de volgende beschouwingen en opmerkingen, die we voor ditmaal om bij zondere redenen willen overnemen, We leien dan in Bijlage A 't vo'gende Burgemeestersbenoemingen. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat voorai in de tegenwoordige omstandigheden gebleken was van hoeveel belang het voer een gemeente i3 een kun- J fr\ dmen en voortvarende»! burgemeester te be- v - jitten. Gebroken d ent te worden met het stelsel het burgemeestersambt te beschou wen als een honoraire betrekking, waar voor niet in de eerste plaats kennis, doch de beschikking over geldmiddelen wordt vereischt omdat hot ambt soo slecht wordt bezoldigd, dat onbemiddelde personen voor eene benoeming niet ia aanmerking kunnen komen. De betrekking neemt, wasneer xij goed wordt vervuld, in eenigiks belang rijke gemeenten, seer zeker in dete tijden, de werkkrach vau den Iunctionare3 vrij wel geheel in besleg Eene benoeming van een praktiserend geneesheer aan het hoifd eener gemeente van beteekenis, als onlangs geschiede, is dan ook reeds om die reden af te keuren en stelt de nadeelen der on voldoende b it 'ldigitg in het licht. Bij het Koninklijk besluit der benoemkg werd de- sen b urgemeester de bevoegdheid gegeven de praktijk als geneesheer te blijven u.t- oefenen; men vroeg of het juist was, dat de titularis desa bevoegdheid als voor waarde voor sijue benoeming had gesteld, Eenige leien meenden, dat de salarissen moesten worden vastgesteld door de Kroon en bevalen eene wel-wijziging in dien geest aan. Anderzijds werd dit denkbeeld bestre den ea de wenseheiijkkeid betoogd, dat Ge deputeerde Staten tea deie hun invloed be houden. Door de hier aan hetwoortf jij tide leden werd aanbevolen de bijdragen be doeld in art. 10 van de wet van 24 Mei 1897 Staatsblad to. 156), te vesboogen; langs dozen weg zou het üoel spoediger worden bereikt. Sommige leden meenden, dat verbetering der bezoldiging ea d e tengevolge verrui ming der keuza sullen intreden, indien sa menvoeging van gemeenten plaats heeft. Bij samenvoeging souden ook de secretarissen en de ambtenaren ter secretarie die over het algemeen te laag bezoldigd worden,be ter gesalarieerd kunnen worden. In vele gemeenten lijn ia de laatste j -.ren Regee ringsmaatregeleu g brekkig toegepast om dat voor de geringe bezoldigingen geen ge schikte krachten zijn te krijg n. 0 vo d,ende keunis van vele burgemeesters heeft bij de uitvoering van de Distnbutioutiewet o.m. herhaaldelijk totcomptabiiite.tsq iaestiesge leid. Er sijn tal van kleine gemeenten waar voor de samenvoeging ook in ander op zicht eau groot v ordeel zoude zijn de om standigheden, waaronder wij leven, hebben meer dan ooit op de gemeenschappelijke belangen vaa verschillende grensgemeenten, die met eenhei i van bestuur gebaat zoudee zijn, de aandacht gevestigd. ïn vele geval len is samenvoeging een socia'e noodzake lijkheid, Als voorbeeld werd Enschedé ge noemd, welke g meente geheel door Lon- neker wordt omkneld en in hare ontwik keling wordt belemmerd. In verband met den afloop van het proces over de veront reiniging der Twinktlsche beek heeft En schedé een vloeiveld noodig voor het fa briekswater, doch kan de gemeente daarin niet voorzien, doordien Lonneker weigert daartoe mede te werken, Ook verzocht men te worden ingelicht over de houding van den Minister ingenomen tegeaover de .tap pen van Gedeputeerde Staten van Gronin gen totvereenig.ng van de gemeenten Hooge- ■and en Sappemeer. Voorts zoude bij eene op ruime schaal toegepaste samenvoeging van gemeenten de kostbaarheid van afzon derlijke administration, die voor gemeenten van slechts enkele honderden zielen zwaar moet wegiii, worden vermeden. In verbind met hét vorenstaande ver zochten sommige leden, de Regeering een systematisch onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en de noodzakelijkheid van samenvoeging van gemeenten. Ook waren ec-nige leden van meesing, dat de burgemeesters-vacatures beter zou den worden vervuld, indien daarbij de ia- getetenen medezeggenschap hadden. Thans wordt hun belangea jr-.etisch alleen san- dacht gewijd in het advie3 van den Com missaris der Koningin. Wetswijziging in dien zin, dat de ingezeten invloed hebben op de keuze, werd dezerzijds aanbevolen. Zoolang deze echter uitblijft, is het redelijk dat bij benoem'Tgen de algemeeae geest, die ter plaatse heerschr, in aanmerking wordt genomen. Er waren leden dis meenden,z eh in hunne opvatting dat de Minister daar mede rekening houdt te hebben vergist. Zij wezen er op dat te Sappemeer, eene voor uit sir wende en democratisch getinte ge meen! e, een burgemeester van conserva tieve beginselen is beroemd. De mogelijk heid werd geopperd, dat deie betrekking voor den titularis als leerschool mostt die- den voor een volgende burgemeestersfui c- tie elders. Dit koa niet worden goedgekeurd. Andere leden hadden niet den indruk ge- kregen dat de Minister zich er op zoude toeleggen bij burgemeestersbenoemingen met den geest vau de meerderheid der bevol king rekening te houden. Door hem is toch in tal van gemeenten van overwegend po litiek Christelijks richting de benoeming van een vrijzinnige bevorderd Gewezen werd op Hoerde. Doornspijk Zalk, Groo-.-Ammers en Langerak. Gaarne zouden zij intusschen naar bedoelde opvatting zien gehandeld. Verscheidene leden konden zich met een medezeggenschap der ingezetenen in de be noeming nut vureenigen. Zij gaven aao eene benoeming door de Regeermg ver de voor keur boven gemeentelijke keuze wiji eerst- htd elde wij^e van aanstelling meer waar borgen geeft voor eeue onafhankelijke en onpartijdige vervullirg van het ambt. Voorts werd er door sommige leden, naar aanleiding van bovenstaande beschouwin gen, op gewezen, dat het voor eene behoor lijke uitoefening der taak niet ia do eerste plaats aankomt op administratieve kennis maar karak er en takt. Om die leden zou bijv. een stolsel, alieen gediplomesrdeu voor de betrekking in aanmerking te doen komen geenszins aaubaveiing verdienen. Zoodanig stel.el zou juist seer geschikte krachten van eene benoeming uitsluiten. Ook ver rotte men zich tegen het d nkbeeld ter ver krijging van meer gesch ku funot ouarisseu gemeenten te vereenigen Daartoe zoo zei den zij, mag slechts worden besloten als de plaatselijke omstandigheden het wensche- L,k maken. Vervolgens werd hieibij de vraag ter sprake gebracht, of bij de benoeming van den burgemeester van Groningen art, 8 van de Instructie voor den Commissaris des Ro llings (Koninklijk besluit vaa 27 Septem ber 1850 Staatsblad no 62) is nageleefd. Immers de nieuwe titularis werd benoemd bij een besluit vau dezelfde dagteeking als waarbij de aftredende burgemeester tot Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen werd benoemd, en uit zijn eerstge- raeide functie werd ontslagen Staatscourant van 11 September 1917, no.212). Dezeheeft de in art. 8 bedoelde aanbevelingslijst niet kunnen inzenden. Naar aanleiding hiervan werd nog de op merking gemaakt, dat eene vervulling van dergelijke betrekkingen zonder het geven van gelegenheid aan daarvoor geschikte personea zich voor eeue benoeming aan te bieden, niet is aan te bevelen. Men zoude met het oog hierop gaarne zien. dat aan vragen om ontslag in de Staatscourant zouden worden gepublieeerd. DE TOESTAND. Deze week bepaald weinig nieuws. De Engelschen hebben hun offensief bij Kamerijk voortgezeten zijn er in geslaagd om plaatselijke vorderingen te bevechten. Voor al Westelijk van Kamerijk, in de streek van Bourlon, hebben zij eenig terrein gewonnen, dat tengevolge van de verbitterde tegenaan vallen der Duitschers, gedeeltelijk weer ver loren ging. De Franschen hebben op den rechter-Maas- oever een aanval ondernomen. Zij hebben naar zij melden, eveneens na een korte artil lerie-voorbereiding, dus min of meer door verrassing de eerste en tweede Duitsche Unie genomen in de streek van Samogneux, over een front van 37s K.M. In Italië een merkwaardige lange voortduur van den stilstand aan de Piave-linle. Volgens de „Köln. Ztg." wordt daar echter een voort zetting van het Duitsche offensief binnen af- zienbaren tijd verwacht. De nieuwe Russische regeering heeft, aan haar belofte gestand, geheime diplomatieke stukken openbaar gemaakt. Dit zou geschieden in een Geelboek. We hebben nu nog slechts een uittreksel van een telegram van het Peterburgsch Agent schap, en dat telegram zal wel weer niet meer dan een uittreksel van het Geelboek zijn; maar wat we nu reeds weten over de plannen tot verdeeling van Voor-Azië en dergelijke wekt verlangen op naar een nauw keuriger kennis van de publicaties, zegt de N. R. Ct. De Russische regeering, optredend voor een algemeenen vrede, en een algemeenen wapenstilstand, scheen niel geheel consequent toen zij haar opperbevelheöber last gat met de vijandelijke bevelhebbers over een wapen stilstand te gaan onderhandelen. Dat zou toch op een afzonderlijken wapenstilstand uitloopen. De opperbevelhebber, zoo heette het, wei gerde en werd afgezet. De Vorwaerts geeft aan de hand van de Neue Freie Presse een andere lezing, vol gens welke de opperbevelhebber (Doechonin) met geweigerd heeft en ook niet is afgezet, en hij geen andere last heeft gekregen, dan om over een algemeenen wapenstilstand met alle legeraanvoerders te onderhandelen. VOOR JERUSALEM. Het is zeker niet te veel gezegd, dat de gansche christenheid met belangstelling de opmarsch volgt van het Engelsche leger in Palestina. Generaal Alenby rukt snel op, na dat hij de sterke sperstelling bij Gaza om getrokken is. Het gebergte zooveel mogelijk overvleugelend, de woestijn vermijdend, snelt hij met zijn troepen door het land der Phlli- stijnenGaza, Gath, Askalon zagen hem voor hun poorten verschijnen en al verder rukt hij op; naar Jaffa, rechtsaf van het spoorweg kruispunt naar Jerusalem, terwijl zijn rech tervleugel voor Hebron de palmstad staat. Alenby staat nu voor de „opgangen naar de hoogte", die naar Jeruzalem voert. Jeruzalemeens koningin van het oosten, nu een bedelares onder de steden. Eens de burcht Davids, toen de stad des grooten ko- nings, nu vertreden van de heidenen. Wanneer het er de tijd voor was, zou deze gebeurtenis, Alenby met zijn leger voor Je ruzalem, het onderwerp kunnen zijn voor een heldendicht. Want Jeruzalem is de stad der volkeren Christen, Jood en Arabier voelt zich aan haar verbonden. Judea, Palestina is het Heilige land van weleer, maar ook het Kanaan der Israëlieten, In dat land en voor die stad wordt nu de banier van een christenland ontplooid, de Halve Maan zinkt weg achter de bergen van EfraïmPalestina wordt den Turk ont rukt. De aandacht van Christen en Jood wordt geboeid door het tafereel dat zich daar ont rolt. Beide buigen zich voor die wondere profetiën in grimmige taal, die als zoovele bliksemstralen het heilige land vau weleer en de koningsstad hebben verteerd en het oude volk verjaagd over den aardbodem. Jood en Christen zien voor hun geestesoog oprijzen het land vloeiende van melk en honig, het volkJehova's oogappelde stad om ringd door bergen, sterk, schoon, toenemend in glans en schittering, de koningsstad. Dan komen de schaduwenJeruzalem wendt het oog naar Sodomzij boeleert met haar verleiders. De profeten waarschuwen, zij ont werpen het donker, angstwekkend tooneel. Dan wordt weggenomen „het sieraad der kousebanden, de netkens, de maankeng; de ringen en de voorhoofdsierselen." Op het land ging de doorn en de distel op ophel en de wachttoren werden spelonken. De verdervers werden tegen haar uitgezon den, elk met zijn gereedschapde uitgelezen cederen werden omgehouwen en in het vuur geworpen. De poorten treurden en droegen leed, de dochter Sions was ledig gemaakt en zat op de aarde. En vele heidenen gingen voorbij de stad en zeiden, een ieder tot zijn naastewaarom heeft de Heere aldus gedaan aan deze groote stad Met het antwoord „omdat zij het verbond des Heeren, haar Gods heeft verlaten, en heeft zich voor andere goden nedergebogen, en die gediend." Het was het Jeruzalem dat de profeten dood de; de bloedstad, over welke de oordeelen kwamen. De Christen ziet nog een later tafereel. Buiten de muren der stad wordt een kruis opgerichteen man, om stuwd door vreemde soldaten en krijschend volk wordt door de stra ten geleid, wordt aan het hout genageld. Jeru zalem wierp den Redder der wereld uit. Dan gaat de dag geheel over in nacht. De Romeinsche cohorden omzwermen de stad, die als door een orkaan wordt verwoest geen steen bleef op de anderen. „Het land waarin zij niet geboren waren, daar moesten zij sterven. En in het land, naar hetwelk hun ziele uitgaat om daar weder te keeren, daarheen zullen zij niet wederkeeren.' Christen en Jood buigen zich over de won dere profetiezij lezen verder hoe de wrake vervuld zal worden en de grimmigheid ge stild. Wanneer de vijand zeggen zalHa, zelfs de eeuwige hoogten zijn ons ten erve gewor den dan verandert het tooneel. De bergen Israels wordt voorzegd, dat zij weer vrucht zuilen dragen voor het volk Is raels. „Want zij naderen te komen. Want ziet Ik ben bij u, spreekt de Heere en Ik zal u aanzien. Gij zult bebouwd en bezaaid worden. En Ik zal menschen op u vermenigvuldigen, het gansche huis Israels, ja dat geheelen de steden zullen bewoond en de eenzame plaatsen bebouwd worden. Want Ik zal hen uit de heidenen halen en zal hen uit alle landen vergaderen en Ik zal hen in hun land brengen Zouden deze tijden nu in vervulling gaan Generaal Alenby staat voor Jeruzalem. Pale stina wordt aan de Turken ontrukt. De En gelsche regeering beloofde aan het Zionisme van Palestina een Joodschen staat te zullen maken. Zou dit Engelsche leger een kruistocht doen? Zullen de voorzegde dingen nu ver vuld worden Wanneer het de tijd er voor was, schreven we hierboven. Maar de tijd is het er niet voor. Eerstens vermelden de profetiën dat de Heere aan Israël een nieuw hart en een nieuwen geest zal geven „Zijn Geest in het binnenste van hun". Nu zien wij nog over dat volk „uitgegoten een geest des diepen slaaps". Want de Heere heeft gezegd„Daarom dat dit volk tot Mij nadert met zijnen mond en zij Mij met hunne lippen eeren, doch hun hart verre van MiS doen, en hunne vreeze, waarmede zij Mij vreezen, menschengeboden zijn, die hun geleerd zijn daarom zal de wijs heid zijner wijzen vergaan en het verstand zijner verstandigen zal zich verbergen." Christen en Jood zien met belangstelling naar wat in het oosten gebeurt en als het de tijd er voor was, zouden wij onsverheu gen dat de Turk uit Palestina werd ver dreven. Maar de tijd, die de profeten voorzegden is deze niet. Het leger, dat nu optrekt om het Joodsche land te veroveren, zijn geen kruisvaarders, maar Indiërs en negers. Het Zionisme, aan wien nu betoften ",wer- den gedaan, is niet de kern van het oude, Godsvolk, maar is het tegendeel. Het werk der wederbrenging, nu op touw gezet, is niet Gods werk, maar menschen- werk. Het doel dat nagestreefd wordt is niet Gods eere, maar eigenbelang. Nuchter beschouwd is de opmarsch in Pa lestina een politieke zet. Engeland heeft behoefte aan beveiliging van het Suez-kanaalhet heeft belang bij de vernietiging van Turkijehet wenscht Pa lestina, Mesopotamië, Arabië en Perzië te be zitten uit koloniaai belanghet wil Duitsch- land beletten over land Indië en Afrika te bereiken. Maar er is nog meer. Engeland's gezag is in het westen aan het tanen. De geweldige slagen der Centrale le gers verpletteren een voor een zijn oorlogs illusies. Engeland heeft voor eigen volk een prestige, een overwinning noodig. En het heeft behoefte aan geldaan crediet, want het stak zich diep in de schuld. En deze beide doeleinden bereikt het in Palestina. De verovering van Jeruzalem her- steldt wellicht het geschokt vertrouwen in eigen land e* de belofte aan het Zionisme verzekert Engeland de sympathie en den steun van de Joodsche geldmacht, de groot ste van heel de wereld. En daarom, bij alle belangstelling die ons dezen veldtocht inboezemt en welke herin- neringen de plaatsnamen ook wakker roepen, een aureool omstraalt Alenby niet. De veld tocht is slechts een zet op het groote wereld schaakbord. (O. C.) In het Zwecdsche blad „aftonöladet" van 17 November vinden wij eene interessante samenvatting van de broodrantsoenen, zooals die ihans in de verschillende landen der wereld zijn vastgesteld, hetzij door invoering van het kaartsysteem, hetzij dat men, zooals b.v. in Engeland, de bevolking voorloopig nog vrij laat, maar haar met alle macht tracht te overtuigen, dat een bepaald ge middeld broodverbruik per dag noodzakelijk is. Uit deze samenvatting blijkt, dat van de aangegeven landen, het toegestane brood- verbruik het grootst is in Bulgarije, waar het rantsoen op 500 gram is gesteld, ver- volgens komt Denemarken met 315 gram, dan Noorwegen met 285 gram, Duitschland en Oostenrijk met 280 gram, Zweden, Ne derland en Zwitserland met 265—250 gram, Italië en Turkije met 250 gram en eindelijk Engeland en Frankrijk, waar het maximum- verbruik met 200 gram is aangegeven. Het blad constateerd tenslotle, dat Engeland's hongerblokkade tegen Duitschland in dit op zicht Duitschland blijkbaar niet het sterkste heeft getroffen. Aan de "Frankfurter Zeitung" wordt uit Stockholm geseind, dat volgens een door het te Helsingfors verschijnende blad „Iswes- pia" opgevangen draadloos bericht, van het Peterburgsche revolutlonare militaire Comité, de rust in de stad volkomen teruggekeerd is. De progroms der diefstallen hebben op gehouden. Dank zij de medewerking der Roode Garde en van het plaatselijke garni zoen kan de orde volkomen gehandhaafd worden. Van alle fronten komen deputatie's aan om zich van den waren toestand op de hoogte te stellen. Volgens rnededeelingen van de meerderheid der gedelegeerden schaart het gansche leger zich aan de zijde van de nieuwe machthebbers. De „DAILY EXPRESS" ziet in de over winning der maximalisten eene Duitsche over winning, en geeft hiervan de schuld aan Ke renski „De pro-Duitsche anarchisten heb ben Petersburg in bezit genomen. Zoover de hoofdstad betreft is aan de regeering van Kerenski een einde gekomen. (Inmiddels heeft zich de overwinding der maximalisten voltooid. Red.) Wij hebben ons er steeds van onthouden in deze kolommen kritiek uit te oefenen, die eene ongeëvenaard moeilijke taak nog slechts zou verzwaren. Thans mag ech ter worden gezegd, dat Kerenski nooit blijk heeft gegeven over de groote hoedanigheden te beschikken, die noodig waren voor het herstel der orde in Rusland. De extremisten, die thans de macht in handen hebben, zijn l

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1