I It PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. POSTERIJEN RECHTZAKEN. VERK00PINGEN. 1 ft De broodkaart van de 33§te week loopt van Zondag 18 tot en met Woensdag 28 Nov. a.s. fe u Bil wijze te gebruiken. Behalve het nadeel, dat een groot convooi licht kon worden verrast en in zijn geheel, vernield door snel varende schepen, zooals onlangs het geval was in de Noordzee, bracht dit systeem ook nog andere nadeelen mede. In de eerste plaats was het zeer tijdroovend, aangezien de sneller varende schepen zich naar de langzamer varende moes ten schikken. Zoo was onlangs in de Noord zee de snelheid maar 7 knoopen, terwijl mo derne handelsvaartuigen in d"n regel 10 knoo pen maakten. Ook dit oefende langzamerhand eene verlammende uitwerking uit op den ge- heelen wereldhandel en tezeifder tijd op de geheele oorlogsmachinerie, die vooral in En geland zoo zeer afhing van het behoorlijke functioneeren der zeeverbindingen. Verder bracht een groot convooi moeielijkheden mede in de havens, in het bijzonder in de kleinere maar het gelijktijdige laden en lossen van een tiental vaartuigen zeer licht opstoppingen en ophooping van waren tengevolge had Dit tezamen met de moeielijkheid, altijd op het geschikte oogenblik voldoende arbeidskrach ten ter beschikking te hebben, maakte het systeem in hooge mate gevaarlijk. Het blad wijst er tenslotte op, dat de Engelsche scheep vaartcontroleur onlangs genoodzaakt was, den ligtijd der schepen in de havens te ver lengen van twee op tien dagen, wat ook al een gevolg was van de boven behandelde verschijnselen in verband met den duikboot oorlog. Ten slotte schrijft „Aftonbladet", dat de Engelsche minister van marine onlangs eene poging deed, de funeste uitwerking van den duikbootoorlog weg te praten maar dat zijne opgaven en berekeningen zelfs op leeken den indruk maakten, voor de gelegenheid te zijn bij elkaar gelapt. „Finland's velk sterft van honger, wan neer het niet geholpen wordt", aldus begint een interview, dat een medewerker van het Deensch blad „Politiken" had metDr. Georg van Wendt, professor aan de universiteit te Helsingfors, die tot den 7en November in Kopenhagen vertoefde, om daar met verschil lende autoriteiten, o.a. den Amerikaanschen gez. te onderhandelen over de onmiddel lijke le 'eraatie van levensmiddelen aan Fin land. Wanneer deze onderhandelingen niet tot een goed resultaat voerden, zei pro fessor Von Wendt, dan zou de heele stede lijke bevolking van Finland van den honger sterven. Het lot van België en Polen was niets, vergeleken bij dat van Finland. Laat mij zeggen, zeide Von Wendt, dat men mij altijd vraagt over de Finschï politiek, over onzen strijd voor zelfstandigheid, om het recht van een klein volk, zooals men dat zoo keu rig in Engeland zegt, de werkelijkheid is, dat wij in de eerste plaats strijden voor ons leven, om niet van den honger om te komen. In den nacht van den 4en op den 5en Juli werd Finland's noodlot beslist. De thermo meter daalde toen over geheel Zuid-Finland tot 5 graden vorst, met het gevolg, dat meer dan 100 millioen kilo rogge van de Finsche consumptie van 300 millioen kilo werden ver nietigd, zonder nog het gedeelte te rekenen, dat onbruikbaar werd. De aardappeloogst mislukte, aangezien er in Finland geen regen viel in het midden van Augustus. Het resul taat was allervreselijkst. Er waren boeren, die in het geheel 'niets geoogst hadden, noch rogge noch aardappelen. Men zond een extra- trein naar Rusland, om levensmiddelen te ontvangen. Die werd ook geladen, maar de levensmiddelen werden er weer uitgehaald in Petersburg, waar volgens Von Wendt, de hongersnood vreeselijk moet zijn. Toen men er toe overging, broodrantsoenen in Finland in te voeren, kreeg ieder individu 175 gram brood per dag. Later verhoogde men dat rantsoen tot 200 gram, maar thans kon men dat rantsoen in het geheel niet meer krijgen. De redacteur vroeg, of men in Finland boom schors met het meel vermengde. Ja, zeide professor Von Wendt, dat doen wij al lang en eveneens rendiermos. De helft van onze broodkaart bestaat daaruit en dat smaakt niet goed. Maar dat zou niet zoo erg zijn, wan neer wij er maar mede konden uitkomen. Maar het is thans zoo gesteld, waarvan de bevolking nog geen vermoeden heeft, dat de staatsbakkerijen nu dikwijls slechts meel kun nen krijgen, doordat men zich bovenmen- schelijke moeite geeft, om eenige ladingen samen te schrapen. Wij staan nu al een lan gen tijd iederen dag voor de catastrophe en het is mijne overtuiging,' dat, wanneer wij geene hulp krijgen, de stedelijke bevolking zich voorloopig al niet door de eerstkomende drie weken zal kunnen doorslaan. Ik spreek hier van het allernoodzakelijkste. Alle luxe levensmiddelen zijn natuurlijk reeds lang uit geput. Voor enkele maanden b.v. ontvingen wij nog één maal in de week een tiende liter melk, maar thans is er bepaald, dat al leen jkinderen onder de twaaif jaar en oude menschen boven de 70 melk kunnen krijgen. Veel hoop op hulp is er niet, vervolgde de professor. Amerika zal ons misschien helpen. De Entente heeft zich steeds tot de spreek buis gemaakt voor de zaak en de rechten der onderdrukte volken. Ik heb een Entente-diplo maat gevraagd, of het mogelijk was, dat men nu zou verhinderen, dat de Amerikaansche voorraden naar Finland gingen. Voor ons, antwoordde hij, is dat alleen een quaestle van hoogere politiek. Voor ons antwoordde ik hem, gaat het alleen maar om het leven. Zweden, dat zooveel tekort komt, heeft ons met werkelijke grootmoedigheid compensaties gegeven en doorvoerconsenten. Men heeft begrepen, dat wij een strijd om ons leven voeren. Maar voor Engeland en Amerika schijnt het moeilijk te zijn, om dat te begrij pen. Het is mij, in het algemeen gesproken, een raadsel, waarom Engeland ons en de andere noordelijke landen in de armen van Dultschland wil drijven en daarmee dat land een grooten dienst wil bewijzen. Het is on begrijpelijk, dat de verlichte Engelsche poli tici niet inzien, waar hunne politiek toe leidt. Wij hopen er toe, dat Europa in zijn geheel een slaaf wordt van de niet-Europeesche mo gendheden. Onder den titel „Het offensief voorden vrede" schrijft „Ekstrabladet" „De Centrale mogendheden hebben aange boden, over den vrede te onderhandelen, maar dit aanbod werd afgeslagen. Zij hebben daarop in hun antwoord aan den Paus ontwapening aangeboden, mits de geallieerden hetzelfde willen doen. Maar ook hierop hebben zij een afwijzend en hoonend antwoord ontvangen. Reeds toen de Centrale mogendheden hun eerste vredesvoorstel deden, hebben wij er voor gewaarschuwd, geen geloof te hechten aan de dwaze geruchten, die destijds werden rondgestrooid, dat het vredesaanbod een be wijs van zwakte zou zijn. Het zal thans ie dereen wel duidelijk zijn, dat het juist is wat wij toentertijd schreven en sindsdien vaak hebben herhaald. De centralen willen graag vrede hebben maar zijn anderzijds niet gedwongen om vrede te sluiten Nu zijn de centralen het offensief voor den vrede begonnen of het hun gelukken zal, den vrede door een reeks van overwinningen af te dwingen is natuurlijk af te wachten. In ieder geval zou het een zware nederlaag voor de geallieerden zijn, als zij thans vrede moes ten sluiten. Engeland, Frankrijk en Amerika beschouwen de invasie in Italië slechts als een episode, die niets aan het eindresultaat zal veranderen Bij het uitbreken van den oorlog dachten de geallieerden, dat zij de centralen zouden kunnen uithongeren; de Engelsche vloot zou alleen door haar blokkade het pleit beslech ten. Dit bleek onjuist te zijn en men begon met het samenstellen van groote legers, om den vijand militair te verslaan. En nu moet het geld den oorlog beslissen, zooals de En gelsche blokkademinister in een interview met Reuter heeft gezegd. Van deze Interessante woorden moet men goede nota nemenzij schijnen er op te wijzen, dat de geallieerden het ook opgeven, de centrale mogendheden militair te verslaan 1" De bekende historius van den Londen- sche Universiteit, Professor Sydney Low, is zeer pessimistisch gestemd over de neder laag der Italianen, en schrijft met betrekking hiertoe het navolgende in de „DAILY CHRO- NICIE" „De Italiaansche Isonzo-legers zijn ep el lendige wijze verslagen. Indien Cadornaden stormloop niet kan tegenhouden, zou hij zich genoodzaakt kunnen zien, tot over de Po terug te trekken, en zelfs Piedmond alsmede Lombardye aan den indringer over te laten. Dit zal echter niet geschieden want voor en aleer het zoover gekomen is, zal Italië vrede gesloten hebben. De door de Duit- schers toegebrachte slag fceeft een evengroote politieke als strategische beteekenis. Rusland kan inderdaad uit het oorlogsbedrijf uitge schakeld worden Indien nu echter Italië ook wegvalt dan zou het mogelijk kunnen zijn, dat de Amerikaansche hulp te laat kwam om een vrede zonder beslissing of een vrede door vergelijk die voor ons een nederlaag zou teeteekenen, te verhinderen. Derhalve moe ten de Westelijke Mogendheden al hunne krachten inspannen ten einde hunne Zuide lijke Bondgenooten te helpen en hun te be vrijden. Cadorna heeft meer manschappen noodig, en voor alles zeer zwaar geschut, waarop hij niet langer wachten kan. Enge land en Frankrijk moeten dit zenden zonder ook maar èèn dag te aarzelen, zelfs indien zij daardoor de legeraanvoerders op andere plaatsen tegen zich in het harnas zouden jagen en de militaire werkzaamheden in het Westen daardoor vertraagd zouden worden." - Naar aan de „KOELN1SCHE ZEITUNG" van de Italiaansche grens wordt geseind, ver neemt het „JOURNAL DE GENEVE" uit Rome, dat Venetië bereids door de Italianen ontruimd wordt. SOWMELSDIJK. Voor belanghebbenden lig gen ter gem.-seeretarie ter inzage wenken betreffende het bewaren van aardappelen ge durende den winter met afbeelding. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Het bestuur van de Oude en Nieuwe Stadsche polder maakt bekend, dat er 29 Nov. a.s. schouw gehouden zal worden. Tof bestuursleden van de Antirev. Kiesvereeniging zijn gekozen H. Trommel Jz. en J. Wagner. DEN BOMMbL. De Jongelingsvereeniging Ps. 121 -. 2 brengt ter kennis van belangheb benden dat alleen Donderdags van 6—7 uur boeken uit de bibliotheek worden afgegeven. De passagiersstoomboot „de Maasnyph" voer Dinsdag 1.1. op den steenendam van het havenhoofd met het gevolg dat zij de schroef aan stukken sloeg. Daar het water zakkende was, zat de boot zeer gevaarlijk. Woensdag werd zij door een sleepboot van hier naar Rotterdam gebracht, wat het gevolg is dat de dienst deze week geheel gestaakt is. Aan belanghebbende schippers wordt bekend gemaakt dat zij hun petroleumkaart voor de top-, boord- en ankerverlichting bij den Gem. Veldwachter Geluk kunnen afhalen. Op bon no. 12 der distributiekaart is verkrijgbaar 12 K.G. regeeringsaardappelen NIEWE TONGE. Bij de gehouden verkoo- ping op Donderdag j.l. van 15 boomen en ver der boomgewas, bracht dit in totaal op f235,25. Alhier wordt aan de melkleveranciers en landbouwers geen toeslag toegekend. Ofschoon alle schoenmakers van regee- ringsleder zijn voorzien, toch werden Maan dag j.l. geen aangiften gedaan een enkele heeft zich opgegeven voor goedkoop repa ratieleder. DIRKSLAND. Hier is thans groot gebrek aan keukenzout. Bij de meeste winkeliers is geen korrel meer te bekomen. Onze vroegere dorpsgenoot den heer J. Overbeeke thans te 's Gravenhage heeft met gunstig gevolg te Utrecht examen afge legd als conducteur der Brievenmalen. HERRINGEN. Bij het verrichten zijner werk zaamheden geraakte bij smid Nieuwland een stuk ijzer in een zijner handen. Geneeskundige hulp werd daartoe ingeroepen en het werk hem voor enkele dagen verboden. Deze week zijn ter secretarie dezer gemeente bonnen verkrijgbaar gesteld ter bekoming van goedkoopere klompen. Zij die beneden de f 0,85 in de Gemeente Belasting zijn aangeslagen komen daarvoor in aan merking. De vergadering van stemgerechtigde manslldmaicn heeft Maandag 1.1. in de con sistorie der N. H. Kerk niet kunnen door gaan wegens onvoltalligheid. Alhier circuleert wederom evenals vo rige jaren een lijst ter inteekening om een feestje te bereiden voor de kinderen gaande op de Zondagschool wat bij leven en welzijn op de 2de Kerstdag staat gevierd te worden. MELISSANT. De Burgemeester van Melis sant maakt bekend, dat op Donderdag 22 November a.s. des voorm. van 9—12 en des nam. van 2—4 uur ten gemeentehuize alhier zitting wordt gehouden voor het verstrekken van bons tot het betrekken van klompen tegen verminderden prijs. Voor de verstrekking dier bons komen voorloopig slechts die personen in aanmer king, die behooren tot een gezin dat over dit jaar niet in den Hoofdeiijken Omslag is aangeslagen en die een bedrag betaalden van ten hoogste f 1,14. Geen bon wordt afgegeven aan hem, die niet weet op te geven de lengte van zijn klompen binnenwerks gemeten, in cM. uit gedrukt. STELLENDAM. Dinsdagavond arriveerde de tram welke 8 uur 36 alhier moet vertrek ken om 10 uur 30. De vorige week is in 5 dagen door de garnaienvisschers alhier aangebracht 19000 K.G. garnalen die aan de pellerijen werden afgeleverd tegen 12 cent per K.G. BRIELLE. Gepasseerden Dinsdagavond heeft 't Bestuur van onze Ambachtschool een 4-tal opgemaakt voor een leeraar, in 't Machine- Bankwerken, Draaien en Vakteekenen. De Minister zal uit dit 4-tal een keuze doen. TINTE. Door de orgelcommissie alhier werd onderstaand strooibiljet verspreid in Tinte Rockanje en Ben Bricl. In het Kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente zal ten bate van het orgelfonds op 20, 21 en 22 November a.s. een Bazar worden gehouden. Allerlei artikelen zullen ten verkoope wor den aangeboden; als: Handwerken, manufacturen, schrijfbehoef ten, bijbels, psalmboeken, toilet-artikelen, galanterieën, luxe artikelen enz. enz. Er is gelegenheid zich te vermaken met Grabbelton, Julianaboom, Boonentellen, Vis- schen, Sjoelbak, enz. enz. Op een herhaald verzoek om petroleum voor herhalingsonderwijs in de Bijz. School alhier ontving het bestuur weder een afwij zende beschikking van de Toewijzingscom missie in Den Haag. Tot stemhebbend afgevaardigde naar de Deputatenverg. werd door de Anti-Rev. Kiesv. alhier benoemd de heer W. van der Linde. Door de Anti-Rev. Klesv. alhier zullen pogingen aangewend worden, nu hetRotter- damsche raadslid de heer Schouten, niet zoo als oorspronkelijk de bedoeling van de Cen trale Kiesv. was, is opgetreden te Rockanje en Briele, Z. Ed. als nog hier te doen op treden met een politieke rede. HELLEVOETSLUIS. Met ingang van 1 No vember 1917 is C. van der Voorde benoemd tot kommies te water 2e klasse a/b van het recherchevaartuig „Zeehond" alhier, thans tijdelijk als zoodanig. De Burgemeester-Strandvonder heeft Donderdagmiddag doen verkeopen ruim 1100 K.G. boter en 200 K.G. spek, (ongeschikt voor de consumptie). Dit heeft den fabelachtigen prijs opgebracht van f 1235. Van de goederen als Strandgoederen den laatsten tijd alhier aangebraent zijn op last van den Minister van Landbouw daarvan machineolie, petroleum, benzine, margarine, vaseline, vet of rubber overgebracht naar het Algemeen Entrepot te Rotterdam. Uitslag raadsverktezing voor 2 leden, uitgebrachte stemmen 365. W. J. Kerkhoven (a.r.) 95, E. J. Benthem (lib.) 135, D. Reintjes (lib.) 75, J. Smit (Vrijz. Dem.) 174 en B. Boere (S. D.) 120. Herstemming tusschen Kerkhoven, Benthem, Smit en Boere. NItUW HELVOET. G. Graafland, alhier is aangesteld tot tijdelijk particulier klerk ter Inspectie der directe belastingen te Helle- voetsluis. SPI.KENISSF. Donderdagavond van 6V2— 8'/2 uur zijn in het lokaal, in gebruik door de vrijzinnige godsdienstsamenkomsten door de Heer A. Landmete uitgedeeld de bonnen voor klompen, 't Was een heele drukte, een woelige schare vulde de straat. Woensdagavond overleed plotseling door hartverlamming de wed. P. v. S. Eenige oogen- blikken vroeger had ze nog het avondeten gebruikt. Dinsdagavond zal de A. R. Kiesvereeni ging een openbare vergadering houden tot verdere regeling van de propaganda. Verslag van het verhandelde in den Gemeenteraad DEN BOMMEL, op Vrijdag 9 Nov. jl. des nam. 2 ure. Aanwezig alle leden. De heer J. C. Borg- dorfl, waarn. Voorzitter opent de vergade ring met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken a. Van Ged. Staten houdende bericht van ontvangst in zake wijziging politieverorde ning; b. van Ged. Staten dat dit jaar geen bui tengewoon onderwijssubsidie wordt toege kend c. van den Minister van Landbouw enz. in zake subsidie landbouwonderwijs; d. de balans winst- en verliesrekening der gasfabriek over de vorige maand e. een verzoek van C. van Vliet om een petroleumkaart, wordt als niet in den Raad behoorende, ter zijde gelegd. Begrooting 1918. De begrooting 1918 wordt post voor post behandeld en behalve volgnummer 110 dat met f 10,— wordt verhoogd en veranderd vastgesteld als door B. en W. is aangeboden. Benoeming hoofd der schóól a. d. Zuidzijde. Uit de voordracht bestaande uit de heeren T. de Jong ie Maasdam, W. Drenth te Hoe- dekenskerke en G. Th. Rotman te Middel- harnis, wordt met algemeene stemmen tot hoofd der openbare lagere school aan de Zuidzijde benoemd de heer T. de Jong te Cillaarshoek, gemeente Maasdam. Rioleering en demping. Het voorstel tot demping en rioleering van de sloot van de Wed. Krijger tot het schuurtje van P. Huijer aan den Oostdijk en demping der tusschensioot bij de le O. L. school met afheiningen enz. sterk verdedigd door de heeren Borgdorff en Jongeling, wordt krach tig bestreden door den heer Knoop, die het enkel een bukken voor het dreigement van J. Both noemt, terwijl de kosten zeer hoog zijn. Na uitvoerige discussie wordt dit punt tot later uitgesteld. Opzichter grintwegen. Door B. en W. wordt voorgesteld C. Geluk f 40,— vergoeding te geven evenais destijds zijn voorganger Witvliet voor het toezicht op de grintwegen, keuren en meten van grint enz. De heer Mijs zou het keuren en meten aan den dijkopzichter Smits willen laten en vindt dat Geluk het toch al te druk heeft, zoodat hij hem haast nooit in de Voorstraat ziet. Na eenige bespreking, waaruit blijkt, dat het ook niet kwaad is Geluk met het toezicht op den gemeentewerkman en straten te be lasten, wat voor den Burgemeester dikwijls moeielijk is, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten C. Geluk f 40,— per jaar te geven voor het toezicht over wegen en stra ten en het daaraan werkzame personeel de regeling der werkzaamheden en voor het keuren en meten der daarvoor aangevoerde benoodigdheden. Ontvanger. Op verzoek van den Ontvanger wordt zon der hoofdelijke stemming goedgevonden diens zoon B. C. Jongeling toe te laten als plaats vervangend Ontvanger. Duurteteeslag ambtenaren. Na eenige besprekingen, waaraan alle leden deelnemen, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten over 1917 aan gemeentarabte- naren reet uitzondering van onderwijzers 12 pCt. duurtetoeslag te verleenen evenals de onderwijzers die van 't Rijk ontvangen en om de onder wij zerssalarissen spoedig te herzien. Ontvangerskantaor. Met het oog op de vele extra-diensten wordt op verzoek van den gemeenteontvan ger beslaten hem f 25,— vergoeding voor ditmaal te verleenen voor vuur en licht in zijn kantoor. Hoofdeiijken Omslag. Wegens vertrek wordt besloten den heer A. Stolk 2 maanden ontheffing te verleenen van den Hoofdeiijken Omslag over 1917. Af- en overschrijving. Goedgevonden wordt te doen af- en over schrijvingen op den dienst 1917. Gasfabriek. De Voorzitter wenscht het gevoelen van den Raad voorloopig te vernemen omtrent de overname der gasfabriek door de ge meente, waartoe de directie het voorstel deed, waar de heer Jongeling zich sterk voor verklaarde, doch anderen weer bezwaren opperden. Rondvraag. De heer Mijs zou willen dat de gemeente werkman behulpzaam was bij het indalen der kist bij begraven, omdat sommigen daar mee erg onhandig zijn. De heer Knoop vraagt of er geen lichte turf komt voor haarden enz. Be heer Mooijaart vraagt of de Voorzitter niet een lid der brandstoffencommissie moet benoemen in plaats van het vertrokken lid, waaromtrent opgemerkt wordt, dat de nieuwe te benoemen Burgemeester door de commissie daarvoor aangesteld wordt, zond ra hij in de gelegenheid is het beheer van den tegen- woordigen beheerder over te nemen, en de Raad daar buiten staat. De heer Mijs klaagt dat de distributie deze week verkeerd is geloopen en de havermout en gort direct uitverkocht was en velen niets ontvingen, terwijl de winkeliers het voor hun klanten bewaren. De Voorzitter zegt dat de administrateur, wat de Secretaris ook direct bij zijn aan merken opmerkte, verkeerd gerekend heeft, anders kon er geen tekort zijn en voorts strenger zal optreden. De heer Jongeling zegt ook dat met klanten niet gerekend mag worden, dat het lang goed gegaan heeft en nu weer klachten en zegt ook, dat het spek van A. de Jong afkomstig bleek van een vischvarken, dat had De Jong te Rotterdam niet moeten aanvaarden. Niemand meer iets te vragen of te zeggen hebben ging de vergadering te bijna 6 ure uiteen. De cople van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Boomenstrooperij te Oude Tonge. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de relletjes welke Dinsdag j.l. zijn voorgevallen met de nacht waker te Oude Tonge, wenschte ik onder staande regelen In uw geacht blad te plaatsen. Wilt gij zoo vriendelijk zijn deze op te nemen? Bij voorbaat mijn dank. Dat de nood in dezen tijd groot is, niet met het een of ander, maar bijna met alles wat noodig is voor het menschelijk bestaan, weet een ieder. Zoo heeft vooral ook een huismoe der met veel moeielijkheden te kampen, met de voor haar onmisbare brandstoffen. Van daar dan ook dat er veel menschen zijn die boomen aan de dijken gaan hakken, om zoo doende te zorgen dat moeder de vrouw niet zonder brandstof zit. En ook is deze manier van zorg in den regel de goedkoopste. Mijnheer de Redacteur, gij zult mij vragen, maar dat mag toch niet? Op deze vraag zal ik u antwoorden dat ik het aan een elk zijn meening overlaat of dat mag of niet. Maar ik weet wel dat de nood een mensch soms kan dwingen iets te doen wat hij niet graag doet. Maar er is een spreekwoord dat zegt „Wie kaatst moet de bal verwachten" en zoo is het ook hier mee, wie hout gaat stroopen ioopt de kans dat hij procesverbaal oploopt. Zoo was het ook j.l. in den nacht van 4 op 5 November dat er een drietal menschen aan het boomen hakken waren aan den Ouden- landschendijk te Oude Tonge die ongeluk kigerwijs (voor hen) werden betrapt door de nachtwacht van Oude Tonge. Ik begrijp zeer goed dat het voor de betrokkenen niet pret tig is, als zij door de algemeene omstandig heden gedwongen worden hun nachtrust prijs te geven om boomen te gaan hakken, nog een procesverbaal op de koop toe te krijgen. Maar geachte ingezetenen van Oude Tonge, bedenk dan ook dat het voor een politieman die niet. meer kwaad doet dan zijn pl cht be tracht, het ook niet prettig is als hij daar voor de haat van zijn dorpsgenooten opzijn hals haalt. Ja, mijnheer de Redacteur, schrik niet, maar Dinsdagavond was de onrecht vaardige toorn zoo hoog gestegen, dat be doelde waker bij zijn gang over de Molendijk door een fanatieke menigte gevolgd werd, die joelende achter hem liepen roepende slaat hem dood, trapt hem de hersens in enz. enz. Ja mijnheer de Redacteur, een individu ging zelfs zoover hem een klap in zijn nek toe te brengen. Door de duisternis en de verwarring kon de waker niet conslateeren wie dat deed, en natuurlijk heeft deze groote held, welke zijn heldendaden in het duister pleegt, zijn naamkaartje niet achter gelaten. Jammer genoegI Ik geloof dat de meening bfstond dat de nachtwacht niet naar buitendorp moest, ja, enkele personen strooide uit dat de nachtwaker n et buiten 't dorp mag komen. Maar deze meening, mijnheer de Redacteur, is intusschen onwaar gebleken, daar officieel door den Burgemeester is bekend gemaakt, dat de nachtwacht niet alleen buiten mag, maar ook buiten moet komen. En dat is maar goed ook, want weet wel, waarde medeburgers, dat niet alleen boomen buiten staan, maar dat er zooveel buiten 't dorp ligt, dat voor de heeren langvingers ook niet veilig is, en die zijn er maar genoeg tegen woordig in Oude Tonge! De praatjes dat de politie, wanneer hij iemand bekeurd, f 15 ontvangt, zijn groote leugens. Ik hoop dat deze regels aanleiding zal zijn voor het publiek, om hun meening te wijzi gen, daar toch genoeg is aangetoond (dat het toch geen vitterij of uitsloverij is als er een enkele boomenhakker bekeurd wordt. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de plaatsing teeken ik Hoogachtend, Uw dw. dn. JOH. VAN PEPERSRATEN. Oude Tonge, 10 November 1917. SOMMELSDIJK. Mej. M. A. Gravendeel telefoniste op het telefoon- en telegraafkan toor alhier, is tijdelijk verplaatst naar Was senaar. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF «SCo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- ioopen week, eindigende 10 Nov., Neder land uitgesproken 13 faillissementen tegen 15 faillissementen In dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Nov., 1917 774 faillissementen tegenover 917 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. zit Nc Zaterdag 17 November 's avonds 6 uur te Ouddorp, in het logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving. a. Ten verzoeke van Jan Hoek Janzoon, voor het seizoen 1918 van bouwland te Oud dorp in het Oude Nieuwland aan den Wes- terweg in 2 perceelen, de noordelijke meed, groot 38.73 aren of 253 R. V. M. en de Zui delijke meed, groot 38.88 aren of 254 R. V. M. b. Ten verzoeke van de dames Akershoek voor 10 jaar Ingaande blootschoof 1917 van 25 50 H.A. of I66V2 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het Oudeland aan den Pik de Poeweg. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 19 November 1917's middags 12 uur in het Koffiehuis „De Zalm" te Brielle, van Pm. 3 Gem. Voerknollen, in 6 koopen aan den Oostvoornschen weg, tegenover de woning van den heerL Comijs, nabij Brielle. Betaaldag 1 April 1918. Inlichtingen geeft Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Woensdag 21 Nov. 1917 's nam. 2 uur in het hotel Moelker aldaar; afslag van ongeveer 3 H.A. 31 A. 98 c.A. boschhak hout en laan in den polder Oudeland te Oolt- gensplaat, kad. Sectie A nos. 224, 225, 226 geheel en no 1051 gedeeltelijk. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 21 November 1917's avonds 6.30 uur, te Dirksland ten herberge van H. v. d. Doel, veiling en Op Woensdag 28 November 1917's avonds 6.30 uur te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, afslag van 2 woningen met erf en grond te Dirksland, aan den Molendijk, kad. Sectie B nos. 1824 en 1825 groot 99 centi aren, verhuurd aan A. v. 't Hof en KI, de Jong, iedere woning voor f 1,50 per week, ten verzoeke van C. Ridder te Dirksland, in 2 perceelen en in combinatie. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 22 November 1917, afslag, des voormiddags half twaaf in het Café „Tivoli" van den Heer L. Scheigrond aan den Straatweg te Nieuw-Helvoet van 6 woon huizen met erven en tuin aan den Koedijk, als 1. Het dubbel Pand, verhuurd aan den Heer J. Hosman tot 1 Juli 1918, en aan den Heer C. de Gorter tot 5 April 1918 elk om f 216,— 's-jaars (in 2 Perceelen). Deze Huizen bevatten elk 2 flinke Kamers, En-suitte, Zijkamer, Keuken en Kelderboven flinke Slaapkamer en Logeerkamer en ruime Zolder. 2. Een blok van 4 Woningen, naast het vorige, elk bevattende Voor- en Keukenkamer en groote Zolder. Elk verhuurd voor f 2,50 per en bij de week (in 4 perceelen). Alles in den besten staat, voorzien van gas- en waterleiding. Betaaldag 2 Januari 1918. Inlichtingen geven den verkooper, de Heer H, Vons, Nieuwe Binnenweg 103, Rotterdam en Notaris L. P. VAN DEN BLINK te Brielle. Prei Stad Ooit Oud Nteu Herk Dirk Mell "EC. -

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4