Tweede Blad. .lie Jttodiifj Zaterdag 17 November 1917. No. 2558 Twee Bladen. officieel gedeelte! wm-M tuinbouw. UIT DE PERS. BINNENLAND. 8ÜITES1LAND. ik) Tri 5 jT'-j xi'j.! 1 3 lite act IN HOCSIGNO WSES Dit nummer bestaat uit «a', i S ii'f. -> INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennlaf, dat het verzoek van het Bestuur van de polders loozende op de haven van Som melsdijk, om op het perceel, kadastraal be kend in Sectie D, no. 925 een bronsmotor- gemaal te mogen oprichten door Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland is toe gestaan. SOMMELSDIJK, 13 November 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be 'Seeretaris, De Burgemeester, Ir. GEELHOED. B0UMAN. Opkoopen, vasthouden en prijsopdrijven van fevénsmlddélen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Haitdei heeff'bij brief van 20 October 1,917 aan de Burgemeesters medegedeeld.dat naarmate de economische moeilijkheden hier te lande toenemen, de groep van personen, die alle goederen opkoopen, waarvan op prijsstijging gehoopt wordt, grooter wordt. Niet zelden ook veroorzaken deze perso nen daardoor moedwillig een tijdelijk gebrek aan bepaalde goederen en daardoor een on- noodige prijsstijging. Zonder in ook maar één enkel opzicht een nuttige tusschenscha- kel in den handel te'vormen, belemmeren vorenbedoelde gelegenheidshandelaren in niet geringe mate een zoo geregelde goe derencirculatie, als ih deze tijden nog moge lijk zou zijn. Het is dringend noodzakelijk, ook om de taak der regeering niet noodeloos te verzwa ren, dat met kracht tegen dezen misstand wordt opgetreden. Op uitnoodiging van den Minister zal van gemeentewege streng worden toegezien op den opslag van goederen, welke niet in overeenstemming is met een reëelen handel. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat onder de tegenwoordige tijds omstandigheden een dergelijke handel minder geoorloofd is dan ooit en dat Lder, die zich op deze wijze, hetzij aan vasthouding, hetzij aan prijsopdrijving schuldig maakt, zich blootstelt aan inbezitneming en daardoor aan somtijds zèer aanzienlijk geldelijk verlies. De inwoners worden aangespoord in de gewenschte richting mede te werken door dén Burgemeester mededeeling tè doen van hunblijkenden onregtl matigen opslag van goederen. Zij worden tot dat doei gewezen op het feit; dat voor het goedgezinde ge deelte der bevolking dé bestaansmoeilijkhe- den ernstig en onfioocllg worden verzwaard door de gewetenlooze praktijken van enkelen. Sommelsdijk*, 15 November 1917. De Burgemeester van Sommelsdijk, - BOUMAN. Gebruik van vetten in bakkerijen, hotels', enz. De BURGEMEESTER van Sommeldijk, maakt bekend, dat de Minister van landbouw, Nijverheid en Handel heeft verboden plant aardige en dierlijke vetten pf samenstellingen daarvan, behalve natuurboter, te verwerken 1°. in producten van bakkerijen of banket- bakkeryen i 2\ in hotels, restaurants en daarmede ge-: lijkstaande inrichtingen, bij het bereiden van spijzen. Sommelsdijk, 15 November 1917. De Burgemeester voornoemd, M BOUMAN, Vordering peulvruchten oogst 1916 of ouder. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk jnaakt ingevolge opdracht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bekend; dat alle houders van gele erwten (alle soor ten), grauwe erwten (alle soorten), gele boo- ngn (alle soorten) en witte boonen (alle soor ten) /an <Jén oogst 1916 of ouder, verpilicht zijn binnen tweemaal vier en twintig uur aan den Burgemeester opgaaf te doen van de bij hen aanwezige voorraden, anders dan voor eigen huiselijk gebruik. Formulieren daarvoor zjjn ten kantore van het Levensmlddelenbe- tirijf verkrijgbaar. De bedoelde voorraden worden ingevolge art. 9, tweede lid, der Dlstributiewet 1916 in bezit géiidmen. Sommelsdijk, 15 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN, De Export-Centrale. (U i t v o e r - M a a t s c h a p p ij). Iemand vraagt ons of de Export-Centrale al ih werking is en stelt nog een paar vra gen, dienaangaande, waarop we hier willen antwoorden. Ja, de Export-Cetitrale of Neder- landschè Uitvoer Maatschappij is inwerking getreden op 16 October. Daags te voren wa- reh benoemd de vijf directeuren dezer instel ling, welke met een kapitaal van vijf millioen gulden haar arbeid hoopt aan te vangen. Al dadelijk was er voor ruim 4 millioen inge schreven uit landbouwkringen door bemid deling van het Nederl. Landbouw-Comité voor 1 millioenuit landbouw-industrie-krin- gen voor 3 ton; door bemiddeling van de Kamer van K. en F. voor ruini 12 tondoor den Ned. Bdnd van Graan- en Meelhandela ren- voor f25.000, enz. De Ned. Handel-Maat- schappij verklaarde het ontbrekende voor haar rekening te willen nemen, opdat de oprich ting zoo spoedig mogelijk kan plaats hebben. üe zoo veelbesproken en zoo zeer bestre den instelling is er dan. Ze doet echter nog slechts voorbereidend werk. 't Spreekt van zélf, dat vöor zoo'n lichaam de voorbereiding niét gering is. Ook is het kantoor nog niet ree, waarvoor het voormalige „Restaurant Róyal" wordt ingericht. Voorloopig heerschen timmerman en schilder nog oppermachtig.*) Wat het eigenlijke doel is, en de beteeke- nis Art. 2 der Statuten luidt De Vennoot schap -hèeft ten doel: zoolang het goederen verkeer 'mét' Het' buitenland als gevolg van den oorlogstoestand zal zijn belemmerd; te voorzien in- en tusschenkomst1 te verieenen bij den uitvoer van goederen uit Nederland én te bevorderen dat tegenover'dien uitvoer goederen worden ingevoerd,'waaraan hier te lande behoefte bestaat, alsmede alles, wat met een en ander verband hófldt". 't Gaat dus om goederen tegen goederen. En niet om waardeloos of sterk in' waarde verminderd Duitsch papier voor kostelijke Nederlandsche waren. Voorts is'het te doen om'een over zicht te'houden van hetgeen ons land uitgaat en vafi hetgeen er inkomt. Ook straks na den oorlóg zal zulk een overzicht in den eersten tijd nog zeer noodig zijn. We zouden anders gevaar loopen, dat ons landjcwerd leegge zogen door de tiu oorlogvoerende naties, die dan alles wat eetbaar is, en nog meer tegen fantasieprijzén zouden opkoopen. Art. ill der Statuten bepaald ook: De Vennootschap zal van geen artikel den uitvoer bevorderen, dan tot de maximale hoeveelheid, waartoe de Minister-van Landbouw, Nijverheid en Han del voor een bepaald tijdvak'machtiging tot uitvoer heeftverleend". Hoe lang de Maatschappij zal blijven be staan is niet te zeggen. Dit zal geheel van de omstandigheden afhangen. Er-waren van alle zijden bezwaren ingebracht tegen de Ex.- C. en toch ziet-men het vreemde verschijn sel, cat ruiiii werd ingeschreven voor het maatschappelijk kapitaal, niettegenstaande mét nooit taeer dan vijf procent rente zal kunnen krijgen. Dit zat wél ioo verklaard moeten worden, dat dé belanghebbenden, nu de Maat schappij toch tot stand kwam, allen een beetje invloed willen hebben op den gang van za ken. Wij gelaovèn echter, dat die invloed niet groot zal zijft. Uit den aard der zaak berust de gróote macht bij de Regeering. Uit art 3 zien we, dat over düur en hoeveelheid van Uitvoer door de Vennootschap voorstellen worden gedaan aan den Minister. De besluiten betreffende de uitgifte van schuldbrieven en "certificaten hebbende goed keuring van den Minister noodig. Voor de verschillende Ministers hebben Regeerings- commissarissen zitting in dén Raad van Com missarissen of de gedeiëgeeren Commissie niet zónder goedkeuring van den Minister mogen wórden uitgevoerd;1 dit is dus een zuiver recht van veto voor den Minister. De bal&ns, Winst- en verliesrekening wordt den Minister van Financiën aangeboden, die ze heeft goed te keuren. En Zdo voorts. Hieruit blijkt o.i voldoende het karakter der Maat schappij. Zelfs over de ontbinding hebben de aandeelhouders niets te zeggen. De kroon beslist en het Koninklijk Besluit, dat deze beslissing inhoudt, wordt eenvoudig- aan den Raad van Commissarissen meegedeeld. Op den dag na die mededeeling zoo wordt geacht is dan door de Algem. Verg. van aandeelhouders tot liquidatie besloten. Dit klinkt mal, maar hiertegen is o.L niets te zeg gen, als men let óp het doei, der Maatschappij. Dit doel, dat anders niet zou worden bereikt, is tocheenheid en vastheid' van leiding in deze voor ons land zoo uiterst belangrijke kwestè van in- en uitvoer. C. B. Dit artikel was reeds geschreven, toen de bladen meldden, dat de statuten der E.-C. zijn goedgekeurd en de werkzaamheden se dert eenige dagen zijn aangevangen. Onze voeding en verbouw. Voedermengsels.-* Men weet, dat volgens besluit van den Minister van Land bouw dato 18 Sept. de aflevering van gemengd veevoeder is verboden. Behoudens te veriee nen ontheffing. Reeds zijn 115 aanvragen hiertoe behandeld: 59 zijn door de Toewij- zings-Commissie geweigerd. De Commissie stelt prijs op eenvoudige samenstellingen, waarvan de waarde en de te betalen prijs door de verbruikers gemakkelijk kunnen wor den beoordeeld. Vermengingen met houtzaag sel, gemalen krijt, meer dan de helft aan been- derenschaafsel, gerstnaalden, gemalen stroo, riet en kaf, grondnoten- en andere doppen, werden door de Commissie afgewezen. Dat gèeft dus een heele zuivering in den knoei handel. 1. Voederbieten mangels; 2. koolrapen en knoilen31 paardepeen. Voor den oogst 1917 is de prijs van 1 vastgesteld op f 22, van 2 op f 20, van 3 op f 24 per 1000 K.G. Met de hooge kosten, aan deze verbauw verbon den, is bij dé prijsbepaling rekening gehou den. Voor het oogstjaar 1918 zullen volgens bekendmaking dés Ministers belangrijk lagere prijzen worden gesteld. Omdat het niet wen- schelijk wordt geacht, dat men die producten voor den handel gaat verbouwen op het beste land en ten koste van veel kunstmest en ar beid. Zal daardoor de teelt voor den handel verminderen, dit zal -=~ oordeelt de Minister voor de veehouders niet-hinde:es, omdat zij zelf die produkten voor hun eigen behoeften kunnen verbouwen op gescheurd grasland. Boekweit voor eigen gebruik. Er was den Minister van verschillende kanten verzocht om den boekweittelers hun. oogst te laten, houden. -Voor de volksvoeding was het totaal van den oogst van geen 'groote beteekenis, terwijl de zandboer, die reeds al zijn rogge moet afstaan dan aithans zijn boekweitepap en -pannekoek'kan blijven eten. Wij* bedoelen natuurlijk het kleinste deel der zandboeren, want de meesten verbouwen geen boekweit. Op dat-verzoek-is een gunstige beschikking gekomen aan eiken boekweitverbouwer wordt voor eigen gebruik 1 H L. per gezin terug gegeven, welke uiterlijk 1 Sept. 1918 verbruikt moet zijn. Tarwe en rogge zoo wordt nog eens aan deze mededeeling toegevoegd —kunnen niet worden gelaten. Op dit punt toont de Minister dus zijn Friesche hoofd. Jammer Varkensdistributie. Over 1916 zijn door de Inkoop-Combinatie varkens geleverd aan 906 van de 1120 gemeenten, totaal bijna 78 mil lioen K.G. varkensvleesch, per hoofd 12,62 K.G. Hierin is dus niet begrepen wat de ge meenten zich door „eigen aankeop"verschaf ten. Voegt men dit er bij en wal door de slagers op vrije markt werd aangekocht dan komt men tot 90 millioen K.G. Bij een ver bruik van deze hoeveelheid en hetgemiddeld slachtgewicht thans rekenend op hoogstens 60 K.G., zouden nu per jaar anderhalf milli oen varkens noodig zijn, of 30.000 stuks per week. Bij telling op 10 Augustus bedroeg toem het aantal varkens ruim 30000, verdeeld •ver 11000 varkenshouders (met 10 en meer) vindt men'vooral! in de weidestrekem Wel vindt men ook in de zandstreken in totaal een groot aantal varkens, maar verdeeld an der tal van mesters. Intusschen is de mesterij in de zandstreken enorm vermindefd. C. B. r> - i - t Vakorganisatie. Naast coöperatie,' die op 't platteland ge meenschappelijk- zal kunnen geschieden, is de vakorganisatie een machtige- beweging tot opheffing van den arbeidenden stand-i In de laatste jaren is hun positie juist daardoor verbeterd. „De werklieden mogen niet zonder recht met eenige voldoening er op wijzen",— zoo schrijft de „Standaard" idat hun positie in de laatste jaren in een gunstigen zin is gewijzigd. Dank zij ook den in vloed, die van hun vakvereenigingen is uitgegaan", r Als voordeelen van die vakorganisatie noemt ze het volgende: „Door die vakvereenigingen stellen zij aan de patroons hun voorwaarden, meer malen ook met de uitgesproken of niet- uitgesproken bedreiging bij niet-inwilligiug tot werkstaking over te gaan; zij sluiten collectieve (gemeenschappe lijke) arbeidscontracten; hun loonen zijn, vergeleken met 20 £25 jaren geleden, meer .dan verdubbeld de arbeidsduur is verminderd.; hun levenswijs is geheel veranderd en verbeterd; En deze ontwikkeling staat niet stil. Niet het minst door de gewijzigde ar beidsvoorwaarden met name- door de hoo- gere loonen, kost het bauwen en herstellen, het verven en stukadooren, het maken van kleedingstukken,- enz. veel meer dan eenige jaren geleden. Men kan er zich intusschen •van verzekerd houden, dat die loonen niet zoo licht -zullen dalen, veeleer dat zij nog hooger zullen gaan en dat mede daardoor alles nog duurder zal worden". Door de meerdere verdiénsten ging de ver effening van 1 den stand-der-arbeiders hand in hand, zoowel wat levenswijze als hun be kwaamheid en gevoel van verantwoordelijk heid aangaat. „Hiermede in overeenstemming is ook de strijd, dien de meeste vakvereenigingen voeren tegen het misbruik, zelfs tegen het gebruik van sterken drank. Een werkman n— zoo redeneert men heeft recht op behoorlijk' loon, op een behoorlijk vrijen tijd, op vaststaande redelijke arbeidsvoor waarden doch die werkman moet dan ook bij de uitoefening van zijn vak, in heel zijn leven, blijk geven op dat recht aan spraak te mogen maken. Geen rechten zonder plichten". :.- v Hetzelfde geldt ook wat betreft zijn strijd tegen de werkeloosheid. Er - ligt een aan klacht tegen hen, die, zoodra zij een paar dagen zonder arbeid zijn; zich om gelde lijke ondersteuning wenden tot een Steun comité of tot andere min of meer phiian- troplsche instellingen. „Een degelijk vakarbeider, die voor zijn rechten opkomt, zal het toejuichen, dat het zich-zelven helpen gelukkig reeds bij enkele werklieden op den voorgrond treedt; doch hij zal er ook aan toevoegen, dat het moet doordringen tot alle vakvereenigingen, tot alle werklieden. Dat de uurloonen bij som mige vakken, die 10 A 15 jaren in het drukste seizoen ter nauwernood het vierde van een gulden konden bereiken, thans tot 45 cents zijn gestegen, mag en kan den flinkén werkman niet misgund worden doch dan mag ook verwacht worden, dat wanneer het minder gunstige seizoen is aan gebroken en de werkzaamheden schaarsch zijn, de stukadoor, de metselaar en de ver ver niet op eens armlastig is, steun be hoeft van een of ander comité. Hij heefl tegen diê periodiek terugkeerende werk loosheid in de gunstige seizoenen te sparen. Ons durkt, dat het plicht is van de leiders der vakvereenigingen om de leden daarop te wijzen, hen op te voeden in de leer van het zich-zelf helpen. De georganiseerde werklieden moeten een voorbeeld zijn voor de ongeorganiseerden; als zoodanig gaat van hen groote invloed uit op heel den stand der werklieden. Goed voorgaan; doet goed volgen. Op practische wijze kan de vakvereeniglng dit doen door een werkloozenkas op te richten, waarin de leden der vakvereeni glng vrijwillig of verplicht bijdemeèste vakvereenigingen bestaat terecht de verplich ting wekelijks een contributie of een premie storten. Dit is nu een vorm van sparen, van zich zelf te helpen, die groote waardeering ver dient. De' Duitsche vakvereenigingen zijn voorgegaan; in andere landen is men ge volgd. Het duurde echter langen tijd, eer het nieuwe instituut goede resultaten op leverde. Dit moest hieraan worden toege schreven, dat betrekkelijk slechts weinige werklieden zijn georganiseerd. In 1912 waren in Engeland van de 18 millioen werklieden nog.geen 4 millioen georgani seerd. In Duitschland van de 13'/j millioen ruim 3 millioen; in de Vereenigde Staten van N. Amerika van de 22 millioen slechts 2V2 millioen; in Nederland van de906,641 slechts 169,414, niet veel meer dan '/«van het aantal werklieden. Daardoor bleek de kas bij ernstige werkloosheid niet instaat om langer dan eenige dagen een behoor lijke uitkeering aan de werkloozen te ver strekken". En dit nu gaf aanleiding, dat de gemeente lijke overheid hier en daar steun ging bieden door een bijslag te geven op de uitkeering. De gemeente van Amsterdam is hiermee begonnen, in navolging van Gent. Daarom wordt dit bijslag-stelsel het Gentsche stelsel genoemd. Dit stelsel heeft vrij goed gewerkt. In tal van gemeenten waren werkloozenkassen, met bijslag van de Gemeente, opgericht. „Toen echter de oorlog in Aug. 1914 uitbrak en onmiddellijk duizenden bij dui zenden werklieden zonder arbeid waren, bleek het ai spoedig, dat de werkloozen kassen tegen zoo'n geduchte crisis niet opgewassen waren. Min. Treub voorzag dit en kwam daarom met zijn bekende Noodregeling, waarin het aan de gemeente of aan het gemeentelijk werkloosheidfonds mogelijk werd gemaakt, dat ook,al mocht de werkloozenkas niet meer kunnen uit- keeren, niet slechts de bijslag maar ook de uitkeering, dus geheel, het bedrag, aan de werklooze leden uit te betalen, waar tegenover het Rijk zich verbond om de helft aan de gemeente terug, te betalen. Dat de noodzakelijkheid Van vakorgani satie op onze eilanden maar steeds meer onder aile ajbeiders, met de hand zoowel als met 't hoofd (n.i. de onderwijzers) steeds meer ingezien worde opdat ook de voordeelen mogen verkregen worden. f til 353'■- 1 lip NEDERLAND EN DE OORLOG. Een Scheveningsche logger tot zinken gebracht. Hedenmorgen zijn té IJmuiden door den haringlogger Marien Bernardus YM. 203 aan gebracht de opvarenden, onder wie 1 aoode, van den .logger. Huibertje, Sch. 242, van de reedeiij naaral. venn. voorheen Frank Vrolijk te Scheveningen, schipper L. de Ruiter. De Huiberlje lag gisterenmorgen te half twaalf tusschen IJmuiden en Scheveningen aan de haringvleet, en schijnt .eenige mijlen in het versperde gebied geweest te zijn, toen onverwachts een duikboot bovenkwam, die zonder waarschuwing drie scho en op den logger loste. Het eerste schot ging vlak langs den boeg, het tweede trof dén logger boven de waterlijn, doch het derde schot trof het dek, en doede den scheepsjongen Groot veld van Scheveningen. Toen de logger daarop nog niet zonk, werd van de Duitsehe duikboot een aantal bommen aan boord gebracht, waar na de logger tot zinken werd gebracht. De Ver. Staten en Méderland. Reuter seint ons d.d.-heden uit Washing ton dat het departement voor de voedsel voorziening in onderhandeling ismetdebui- tenlandsche eigenaren van voedingsmiddelen die in New-York zijn opgeslagen. Het doel dier onderhandelingen is, bedeelde voorraden aan te koopen en ze in de Ver. Staten aan de markt te brengen. Naar het heet, zai Indien de goedkeu ring (den Nederlandsche eigenaars, Red.) niet wordt verkregen alsnog een uitweg kunnen worden gevonden om dit resultaat te bereiken. De Amerikaansche ambtenaren wijzen er op, dat onder de voedingsmiddelen in qtiaes- tie een paar millioen bushels haver voorko men, geconsigneerd aan kooplieden in Ne derland. Volgens de (Amerikaansche) ambte naren heeft Nederland als regel niet zulke groote havervoorraden noodig gehad. Duitschland, daarentegen wil haver heel gaarne hebben. n. Ook in andere Amerikaansche steden is voor een waarde van verscheiden milioenen dollars aan voedingsmiddelen (voor buiten- landsche rekening Red.) opgeslagen. Broodkaarten. Minister Posthuma deelt in de begrootings- stukken mede, dat verwacht wordt, dat ge durende het eerste kwartaal van 1918 de geldigheidsduur der broodkaarten nog 11 da gen zal zijn, daarna 9 dagen. DE TOESTAND. Lloyd George's positieTs deze week lee- lijk in beweging gebracht. In het Lagerhuis heeft hij Woensdag reken schap moeten afleggen over zijn opzienbare en in Engeland wrevel opgewekte rede, die hij Maandag te Parijs, na zijn terugkeer uit Italië uitgesproken had. Asquith heeft van hem die rekenschap geëischt. Uit den tekst der rede immers blijkt dat de Engelsche premier o.a. o»k de volgende dingen zeide: „Wanneer wij één kilometer ver in de vijandelijke linies voortdringenwanneer wij een dorp nemen en eenige honderden ge'- an- genen maken, dan gaan wij ons te buiten in betuigingen van bewondering, en dat met recht! Want dat zijn de aanwijzingen van onze overmacht en de waarborg van de overwinning, die wij ten slotte behalen moeten. Maar wat. zouden wij zeggen, wan neer wij vijftig kilometers over de vijande lijke linies voortgedrongen zouden zijn wanneer wij 200,000 gevangenen hadden ge maakt en den vijand 2500 stukken van zijn beste geschut met een reusachtige hoeveel heid munitie en proviand hadden ontno men"] Een dergelijke uitlating van een succes, door den tegenstander behaald, wordt er door een zoo hoog staand staatsman zoo maar niet uitgeflapj, wanneer men niet in een toestand van opgewondenheid verkeert, of i,wanneer men opder den indruk van een geweldig succes gekomen is. 't Is dan ook zoo erg geweest, dat de rede geen onvoorwaardelijke goedkeuring in de Engelsche bladen vond. Zelfs zij die het nog het allermeest met Lloyd George eéns zijn betreuren nog den toon der rede. De Daily News heeft een kras hoofdarti kel met den ondertitel; „George's bliksem straal". Het is niet noodig, zegt zij, bij den ernst van den toestand stil te staan, die dopr Lio.yd George's rede geschapen is. Hoe men de zaak ook bekijkt, zij is de betreurens waardigste slag, die ons in dezen oorlog toe gebracht is. Het is een slag, die menige over winning te niet doet. Voor den vijand is hij een aanmoedigiug en voor ons een ontmoe diging, ja, hij is een misdaad, en die misdaad is-.zonder weerga." Ér zijn meer dergelijke uitlatingen van bladen, doch onze ruimte gedoogd niet ze alle op te nemen. Welnu dan, Woensdag in het Lagerhuis was Lloyd George zijn opgewonden stemming waarmee hij uit Italië is gekomen kwijt. Hij gaf rekenschap van zijn rede, maarop een manier, die niet als rekenschap in den vollen zin van het woord beschouwd kan worden. Hij bepaalde zich er toe om de tech nische samenstelling van den nieuwen opper sten oorlogsraad der geallieerden uiteen (e zetten en er den nadruk vooral op te leggen, dat het nieuwe lichaam geen ingrijpende in breuk maakt op dé autoriteit en het gezag van de verschillende regeeringen en van de mbitalre leiders. Het doel met de oprichting beoogd was slechts, zoo verzekerde de eerste minister, een centraal lichaam op te richten, met de taak belast om voortdurend toezicht te houden op de operaties te land en voor gelicht door inlichtingen van alle fronsen door plannen van de verschillende staven voorbe reid „voorstellen" te doen voor het beier voe ren van den oorlog. Tegen die samenstelling van den niéuwen oorlogsraad zal vermoedelijk geen lid van het Lagerhuis bezwaar hebben; van eenigdicla- torisch gezag, dat de raad krijgen zou, is geen sprake. Maar men vraagi zich levens af, of dat dan het lichaam is, dat voor de ge allieerden de noodige eenheid van „leiding" brengen moet, of dat de ééne leidende en ingrijpende hand moet zijn, die den geallieer den de zoo noodige en begeerde strategische eenheid schenken zal. En ging zelfs de samen stelling van zuikeén raad met zooveel moeilijk heden gepaard, dat er ernstig sprake moest zijn van het aftreden van den Engelschen minister-president Maandag zal het debat over de Parijsche rede van Lloyd George worden voortgezet. Mogelijk zullen nog wel ernstige grieven aan den dag komen en nog wel andere bezwaren worden gemaakt. Maar men heeft nu enkele dagen voor „beraad en overleg en gelegenheid om te overwegen welke gevolgen het zou moeten hebben, wanneer men den eersten minister zijn uitlatingen ten volle zou aan rekenen. V Van de ontwikkeling der gebeurtenissen in Rusland verkeert men in bijna volslagen duister. De meest uiteenioopende en tegenstrijdige bijzonderheden worden gemeld, die niet de minste gevolgtrekking toelaten. Op het Iialiaansche oorlogsterrein zetten de centralen hun krachtigen druk op het piateu van de Zeven Gemeenten, ten zuiden van het Sugana-dal voort. In vergelijking niet de snelheid van hun opmarsch naar de Piave vorderen de centralen nu slechts langzaam op het bedoelde plateau en ook Oostelijk van het Suganadal, hetgeen op den toenemenden tegenstand van de Ita lianen wijst. Maar de centralen vorderen en brengen hun stellingen langzaam maar zeker vooruit. En met elke vordering wordt de flank-bedreiging voor de Italianen, die achter de midden-Psave standhouden, grooter en daarmede de waar schijnlijkheid kleiner, dat de Italianen hun stellingen achter de Piave zullen kunnen hand haven. Het italiaansche legerbericht geeft overi gens toe dat de centralen de Piave bij de monding reeds zijn overgetrokken. Het meldt immers, dat bij Grisolera (een kleine tien ki lometers van de kust) vijandelijke elementen zich konden vastzetten tusschen de Piave en de di Piave Vecchia, het moerasgebied ten Z.-W. van de Piave, waar zij echter, naar gemeld wordt, werden tegengehouden. Spoe dig zal echter de bruggenhoofd-stelling, die de „vijandelijke elementen" ingenomen heb ben, krachtig versterkt wezen en zal het te genhouden grooter moeilijkheden met zich brengen. Ook van dien* kant is de Piave-positie voor de Italianen ernstig ondermijnd. In Palestina zet generaal Allenby zijn ze getocht voort. De Turken hebben zich nog niet kunnen hersteilen van hun nederlaag bij Berseba, en hebben hun nieuwe positie we der moeten prijsgeven. De Engelschen zijn aan de kust, waar zij nog het meest vooruit komen, een 10 tal kilometers van Joppe of Jaffa verwijderd, terwij! zij met hun Ooste lijken vleugel Jeruzalem naderen. VERSPREIDE BERICHTEN. in een artikel, dat tot titel draagt „Da uitwerking van den Duikbootoorloghoudt het Zweedsche „Afionbladet" zich bezig met het feit, dat de statistiek der Duitscheadmi- raliteit over den duikbootoorfog in de maand Sept. een achteruitgang der getorpedeerde tonnage aanwijst, die, naar het b'ad schrijft, de Entente niet heeft nagelaten als bewijs aan te voeren voor hare bewering, dat de uit werking van dit oorlogswapen zou vermin deren. Het blad schrijft dan, dat niet alleen de maatregelen, welke de Er tente in den laatsten lijd tegen de neutralen genomen hesft. van iets geheel anders getuigen, maar d t bovendien de vermindering der getorpedeerde tonnage zijne natuurlijke verklaring vindt in het fei*, dat de wereldscheepsruimte eene aanzienlijke vermindering onderging, juist tengevolge van den duikbootoorJog en dat het aantal torpedeeringen natuurlijk in de zelfde verhouding moest achteruitgaan. Bo vendien was de Entente genoodzaakt, de overblijvende tonnage op meer voorzichtige

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3