Zaterdag 17 November 19i7. ïieums. Antirevolutionair 32sU Jaargang N°. 2338 Orgaan Eerste Blad. rlog R.V.S. IN HOC SIGNO VINCES n Goedereede t» 1 voor de Zuidhollandselie en Zeeuwsche Eilanden. Een tijdvak van overgang. „HET GOUDEN HIKT". OP BEU UITKIJK. Briaven uit het Centrum. .SDuiv. erken. 13043 Q g na tijd IRKSLAND W. BOEKHOVEN Zonen, ters, Vloer- en wand- alt, Mastie, Zoutzuur, antie. ropbrengst van pl.m, anbevelend, ALS BOVEN. het LfDËi )PGERICHT IN 1838 SI, INBOEDELS enz. 9741 35 6,05 19 6,19 26 39 6,26 6,39 49 6,49 92 7,02 07 7,07 15 7,15 25 7,30 55 10,05 01 JOLTGENSPLAAT. 4,45 6,50 720 7,41 7.49 7,53 8,06 8,16 8,29 8,36 8.50 Goedkoopste adres ,a. Begrootingen voor S. 12695 3 TênT^P AMEUBLEMENT. !f 140,- 120,- 100,— n Telef. 9411, Bittertam MEUBLEMENT. f 105,- 92,- 80,50 vlugge uitkeerlng. jent voor Goeree en J. VAN DER HAVE Heidemaatschappij lendijk 359 JIS—ROTTERDAM. band des bloeds. Wie Is een beest. uld jegens Anton, ie jaren lang daarover ïmunicatie begeerden, genaardlgen brief van geantwoord, beleefd, afstand, dat er van naar den eenen noch it meer is gerept. Het etuit de verte, even in zijn geheugen erkennen, dat hijzelf ven veel schuld heeft betreurtzal hij 3 overdenkt hij. hoe staat het met tjn broer nooit anders de religie, 'n vijand stus, en die óf nergens sdienst huldigde van ïwigheid ingaan? lm, den anderen zdon lure plicht te spréken vas, en dós hoop...? er een donderslag in hoort uit de helt daar den vrome spelen w broeder zijn zonden pdat hij nog in zijn e komen mag 7 dan niet, wie ge zelf ard beter dan de on- ronkaard immers zal ërven lelis Hamering uit. ipen in het binnenste station binnen en, met t stil. Wordt vervolgd, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie manden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 2. ADVERTENTIËN 12«/j Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing, i Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. iana sfsifehetos «s<p a&edactfie feesfeisid, Adverteiitlësi ess verdere Administratie frasac® toe se ssesisSeia ©au de ÏJtffi'evei s. ij die zich nu ahonneeren, om vangen de nog in deze. maand verschijnende nummers gratis. Ieder, die oogen heeft om te zien, merkt 't op dat de Maatschappij een groeiproces doormaakt en in een tijd vak van overgang verkeert. Dat is niets bijzonders in 't sociale leven, 't Is met 't sociale leven als met 1t leven van een mensch. Er is een geboortestondeer zijn de kinderjarenden jongelings- en jongedochtersleeftijddie des mans in 2ijn kracht en verval, en die des grijs aards, tot de tijd komt, wanneer zulk een sociale leven ophoudt te bestaan en uit den nacht van sociale somber heid de dageraad van een nieuwe Maatschappij te voorschijn kon t. Er is een maatschappelijke evolutie of sociale ontwikkeling. Gods openbaring en ge schiedenis wijzen het eeuw na eeuw uit, dat voortdurende ontwikkeling in 't Godsplan ligt totdat de hemelen opengaan in den dag der dagen en de Zoon des Menschen op de wolken zal verschijnen om de eeuwige Maatschappij uit te roepen, waarin alle gaven en krachten der uitverkorenen besteed zul len worden tot 't Eere zij 't Lam, dat op den Troon zit, eeuwigiijk en altoos Er is een ontwikkeling in 't Gods plan met de komst van Zijn Zoon als 't mensch geworden Woord Adam kreeg de belofte van genade in 't Paradijs Micha, de profeet zag Bethlehem-Efrata, klein om te wezen onder de duizenden van Judamaar Johannes de Dooper kon zeggen Zie H Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt't Konink rijk der hemelen komt. Er is een ontwikkeling in 't Godsplan met eiken wedergeborene en in hoogg'e- stemden jubel zong de dichter der grijze christelijke oudheid Zij gaan van kracht tot kracht steeds [voort Elk hunner zal in 't zalig oord, Van Sion haast voor God verschijnen, Er is een ontwikkeling in 't goede maar ook in 't Booze zoodat de mensch der zonde het vleeschgewordeu Slecht zich met volle wapenrusting plaatsen zal tegen den Godmensch, om diens macht op aarde zoo mogelijk te ver nietigen. Er is ontwikkeling in 't Godsplan met alles wat organisch leeft. Plant en dier en mensch 't wordt geboren en sterft. Maar bij den menschen'tinensche lijke openbaart zich die ontwikkeling op de meest belangrijke wijze In aller lei vorm. De Maatschappij groeit. Nieuwe toe standen en nieuwe levensverhoudingen zijn in aantocht. In alle landen der oude, en nieuwe wereld overal waar de mo derne cultiur haar invloed laat gelden zien we een arbeidersbeweging den strijd aanbinden voor een verheffing van den vierden en vijfden staDd. De werklieden over de gansche wereld willen moer dan nu nog, deel hebben aan de rijk dommen en schatten onzer beschaving. En nu de oorlog sinds enkele jaren duurt en er alreeds andere toestanden zijn ingetreden, roept en blijft roepen die arbeiderswereld om meer invloed op de Regeering; om meer invloed op de Maatschappijom meer invloed op de wetten des Lands, die met „productie", maar vooral met „distributie" en „ver deeling" der geproduceerde goederen in 't allernauwst verband staan. Er was een tijd der Gilden toen er bijna geen strijd in de arbeiderswereld wasniet kon zijn, omdat elke leerling een gezel kon worden; elke gezel een meester, als hij voor de oversten van 't Gild zijn proefstuk maar geleverd had. Er kon geen arbeidersbeweging ont staan, omdat elk arbeider de zekerheid had eens patroon te zullen worden. En omdat door de regelen van 't Gild reeds zulke goede levensverhoudingen waren geschapen, dat men aan organisatie van gezellen en knechten niet dacht. Maar de Gilden zijn verdwenen. Ze weiden bij de ontwikkeling der industrie meer een rem dan dat ze den vooruitgang bevorderden. Het internationale leven dat zich begon haan te breken 't gaan werken voor de wereldmarkt; de uit vinding varf steeds betere machines; het egoistisch optreden van de Gilden- besturen het geknoei dat er soms plaats had bij de beoordeeling der door de naar „baas" of „meester" solliciteerende gezellen in één woord heel dejnieuwe phase, waarin bedrijf en in dustrie kwam, was oorzaak, dat de Gilden uit den tijd raakten. Maar helaas er kwam geen nieuwe organisatie voor in de plaats! Vrijheid! (lelijkheid! en Broederschap! Weg met de Gildqp, dat dwangsysteem Zoo werd de leus in 1789 Maar er kwam na de verdwijning dier organi saties niets nders dan de chaos, de verwarring en de verwildering in en van 't Sociale leven. De rijken werden al rijker en de armen al armer. De werkman was een stuk vee geworden. Een nommer in de fabriek. Al 't men schelijke in hem werd uitgeschud. Hij werd slaaf en leed meer dan een slaaf, met vrouw en kinderen ellende en gebrek. In 't eene Land ontworstelde de arbeider zich eerder aan dit sla ven- juk dan in 't andere, Engeland en Duitschland waren hier de pioniers; Engeland meer langs den weg van coöperatie en vakorganisatieDuitsch land meer door verovering der politieke macht, terwijl men in Nederland al zeer weinig deed, weinig sociaal gevoel openbaarde en geen sociale Wetgeving kende dan zich openbaarde in 't Kin derwetje van Houten en dat vond weer hierin zijn oorzaak, dat de Schoolstrijd aller kracht in beslag nam en men op sociale s'udiën zich niet met de borst toelegde. Maar al waren de worstelin gen tegen 't ontzenuwende, mensch- kwellende, onredelijk bestaande arbei dersleven in de verschillende landen ook van eigen type en karakterer was dan toch tegen de uitwassen van 't Kapitaal een strijd geboren men duldde niet^ langer den kinderarbeid, den over matigen vrouwen- en mannenarbeid de lange arbeidstijden en de lage loo nen; men vereenigde zich tot betere levensvoorwaarden; om te komen tot een werkelijk menschwaardig bestaan. Er kwam maatschappelijke evolutie. De vierde stand vroeg om meer reeh- Hotel EeitoiirMt Gedempte Boereoetelger 63A, 63B 12451 Bi re O», nsb!j de Hoofdetesg, DINERS 1en hoogsr, LOGIES MET ONTBIJT f 1,26, f 1.60 en f 1.75 Tel. No. 1532 Aanbevelend, oronFictair E. C. F. v. 4. LEE-Xoenen Het door leder aanbevolen adres ten. Rechten in de fabriek doorhooger loonrechten in den Staat door Kies recht men vroeg om meer democrati sche opvattingen ook in 't sociale sa menleven En ieder ziet het, die niet blind is, dat we nu, na de eerste worstelingen sinds 1840 tot 1890 leven in een sociaal overgangstijdvak. Afknabbeling van 't Kapitaalmeer arbeidersrechten op alle trappen van den maatschappe- lijken ladder 't Tijdvak der sociale en politieke democratie is er. En door den oorlog zijn de inzichten versterkt, dat de arbeidersklasse na den vrede natio naai en internationaal ook aan groote vraagstukken des levens zal moeten meehelpen. En dan komt vanzelf ook de vraag aan de ordeWie zal in de toekomst, in den strijd tusschen Kapitaal en Arbeid de leiding hebben 't Kapitaal wapent zich. De Arbeid ook. De Soci aal-democratie loert op victorie. De Christelijke arbeidersbeweging wil voor uit om de leiding te kunnen aanvaar den En zoo is er nu een tweede worsteling. De eerste vijftig jaar was 't een strijd om de oogen open te krijgen voor de slavernij. In de toekomst gaat 't om de leiding in 't Sociale leven. Zal 't Kapitaal den Arbeid er >onder« zien te houden Zoo neenhoe zal er dan harmonie kunnen zijn En als 't Kapilaal eensgezind optrekt tegen de eischen van den Arbeid, om nog meer deel aan den levensdisch dan tot heden, wie zal dan bij dien Arbeid de leiding hebben Wordt de Maatschappijvorm Rood Of getemperd Rood Hoe zal de Maatschappij er over 20 jaar uit zien In geestelijken zin In stoffelij- ken ziu Wat zal de moderne Vakor ganisatie in de toekomst prestoeren Wat de Kapitaals associaties Wat 't Christelijke Vakvereenigingsleven, hetzij van Protestantsche, hetzij van R. Ka tholieke zijde? We leven nu in tijdperk van over gang. 't Collectief Arbeidscontract als zopdanig wint overal sympathie; 't is een bron van vrede. Maar de inhoud ervanDaarover zal 't in de toekomst gaan De Arbeid vraagt op alle terrein medezeggenschap en invloed. Maar hoever zal en mag dien zich uitstrek ten Nochtansblind in de toekomst, doch ziende op 't gebod, hebben Kapitaal en Arbeid in den aanstaanden moeilijken tijd, waarin de chaos weer in orde moet herschapen wordenhebben ze allebei na den vrede te belijden, dat alléén in den weg van Recht en Gerech tigheid zegen is te ontvangen. Samenwerking zoo ver en zoo lang mogelijkEn met een teeder geweten om elkaar niet met opzet te benadeelen en tegen te werken. 't Was In den mooien nazomer. Eiken morgen, zoodra ze thuis ontbeten hadden, gingen ze naar 't park: drie, vier oudjes, wier levenswerk was afgeloopen en die thans voortsloften naar hun eindje, dat hen misschien dezen winter nog wel ach terhaalt. 't Zijn ou-kereltjes van 'n d5g. Ze kuierden wat langs de bloembedden als de zon wat heet werd, zochten ze de schaduw van 't geboomte; ze keken naar de vogels en naar de goudvischjes, en ze gaven elkaar trouw rendez-vous op de mooie, witte bank, vlak tegenover den grooten vijver. Mijn weg leidde er vaak langs. Langzaam kwam ik dan aangedrenteld had schijnbaar alléén oog voor de natuur- pracht om mij heen, maar luisterde tegelijk nauwkeurig toe naar de drukke gesprekken, die de oudjes onder elkander hielden. Dat was vaak vermakelijk. Allerlei onderwerpen behandelden zij en dat soms met een levendigheid en een intense nelangstelling, alsof zij nog stonden in den lentetuin huns levens, in plaats dat ze langs den grafrand wandelden. Zoo herinner ik me één keer 'k Zie 't manneken nóg zitten. Klein, gekromd, ingevallen, maar on danks het feit dat de tijd hem hopeloos verharend had, tóch nog levenslustig en met een paar heldere, oolijke kijkers in z'n oud mannetjes-kop. Levendig zat hij te betoogen, 'n Krantje, ópen, op z'n khie. De vrije rechterhand onder druk gebaar zwaaiend in de lucht om hem heenv En net, toen ik vlak bij was, kwam hij aan 't hoogtepunt zijner redeneering en hoorde ik hem zeggen „De toekomst is voor de democratie!" Toen werd het een heel gekakel en ge- snetter daar op die bank, waarvan de ver warde klanken nog een heel eind verder mij in»de ooren klonken. Zij verwoeien met den wind; alleen die ééne zin,hoogstwaarschijn lijk door mijn maat hier of daar opgeraapt of uit zijn krantje opgevangen, bleef mij bij. En 'k heb daar veel over nagedacht. Wij beleven tijdcn-vau-beroering We hebben 't geluk dat onze Overheid, door tal van maatregelen den geweldigen schok, waarmee de gebeurtenissen in dezen oorlogstijd op ons aanstormen, wat tracht te breken. Maar de zuiging wordt toch eiken dag sterker. Het heden heeft veel, dat beangst en ons nijpt en de groote meerderheid gaat onder dat wee gebukt, terwijl een kleine groep winstmakers zich op geoorloofde en onge oorloofde wijzen, verrijkt. 't Goud stroomt onze Bank binnen. En 't Nederlandsche volk verarmt. Niet in volstrekten, maar toch zeer zeker wel in betrekkelijken zin, en dat lijkt me nog erger, wijl men er dan minder oog voor heeft. Zeker, de inkomsten stegen Maar als mijn salaris, of toeslag, of ver dienste, kortom mijn inkomen uit wat hoofde ook, b.v. met 200 gulden stijgt en ik moet door den ongunst des tijds, voor mij en mijn gezin 400 gulden meer uitgeven, dan teer ik in, daar gaat niets af. En zóó staat het met 't volk. Enkelen maken reuzenwinst. Niet weinigen gaat het góéd Maar het volk in zijn gehéél gaat met zorg en kommer de toekomst tegemoet en vóélt, dat zijn levenspositie aanmerkelijk zwakker is geworden. Dat wekt natuurlijk onrust. 't Volk gaat vragen of de regeering, die het heeft, wel waarborg genoeg geeft voor een bewind, dat met die nieuwe nooden en vermeerderde behoeften des volks rekening houdt. Daar komt dan nog meer bij. Ook in ander opzicht is het vertrouwen des volks in de regeerïngswijsheid der be- windvoerende mannen en kringen, zeer verzwakt. De wereldoorlog overviel ons. Om een Schriftuurlijk beeld te gebruiken: voor negenennegentig van de honderd, gelijk de barensnood een bevruchte vrouw. Men dacht niet, dat zooiets mogelijk was. Vandaar de weerzin in veie kringen tegen de ontzaglijke oorlogskosten, eik jaar weer. Men geloofde eenvoudig niet, dat het ooit werkelijk tot een oorlog kómen zou en voor een soort premie van een vredesverzekering achtte men dat oorlogsbudget toch te hoog I Meenens zou 't immers nooit worden Nu ja, men hoorde wel het rommelen van allerlei verwijderde, soms naderende onweersbuien't bliksemde weieens felaf en toe hield men zijn hart vast: Zóu 't ook ergens inslaan Maar 't dreef altijd weer over. Dit werd zelfs zoo'n gewoon verschijnsel, dat de groote menigte zich in 't geheel niet meer ongerust maakte, ai kraakte het nóg zoo in de diplomatieke wereld, en al gingen de kranten ook nog zoo tegen elkaar te keer. Och, dat hóórde er zoo bij. Men kende 't al van de markt. Ook dciér zou men soms zeggen, dat de lui elkaar zóó, zóó zullen aanvliegen, en vijf minuten later zitten ze met elkaar, na gedanen koop, in 't café: de beste vrinden van de wereld. En nu, ineens sióég het in. Met een verschikkelijken slag En de oorlog, die eerst, naar 't algemeen gevoelen, geen drie maanden zou kunnen duren, is nu al drie jaar gevoerd en nog is het einde niet Dat heeft de volkeren geschokt. Het vertrouwen, niet alleen in de mannen die regeeren, maar in het stelsel, waarnaar geregeerd wordt, ondermijnd. Dat volk beschuldigt in zijn hart. Het heeft geen vertrouwen meer. Het vraagt zich af, of dan de mannen die Europa regeeren, met elkander niet schan delijk onbekwaam zijn geweest, dat ze een stelletje internationale raddraaiers hun spel, waarbij millioenen menschenlevens de dui- velsche inzet waren, niet konden beletten. Dat volk is zéér eenzijdig Dat wil ik even opmerken Want het vergeet, hoe in land na land ook de volkeren zich hebben laten opzwee- pen en soms nog verder gingen, dan de bedachtzame regenten wel wilden. Denk maar aan Italië Het móést en zóu oorlog hebben, 't Itali- aansche volk, of het zou den koning ver jaagd en zijn ministers gesteenigd hebben I Maar .dat tusschen haakjes .het volk vraagt naar, roept ons, broe.dt op ver betering in 't bemind En in zulk een positie snakt het naar een pakkende leus. Die velen meenen gevonden te hebben „De toekomst is aan de democratie!" 't Is mijn voornemen, die leus is te we gen en nader onder 't ontleedmes te zetten; .t zij direct, 't zij later. UITKIJK. V. Amice I Het is een stormachtige avond. Een sterke Westenwind jaagt de golven op, kopschui- mend, tegen de kust. Zooeven heb ik er voor gestaan. Daar kwam zij aanrollen, de Noord zee, in woeste kracht. O, wat was dat mooi, wat was dat eenig mooiMet z'n tweeën stonden we daar, mekaar haast moeten vast houden, vanwege de krachtige wind. En daar kwamen de golven, vormend bergen en da len, uitéénspattend tegen de golfbrekers aan den voet van den dijk. Boven op dien dijk stonden we; op dien beroemden zeedijk. Ik zal je niet langer nieuwsgierig laten. Want je wilt misschien wel weten, waar ik dan op 't oogenblik zit te schrijven, als ik zoo schrijf, dat ik stond op dien beroemden dijk. Zooals je weet, bestaan er in ons land twee beroemde zeedijken, n.l. in Noord-Holland, tus schen Petten en Kamp en in Zeeland, bij West- kapelle. Ik heb nog niet het genoegen gehad, eerstgenoemde te betreden. Daaruit volgt dus, dat ik stond op dien bij Westkapelle. Nu in dat dorpje vertoef ik op 't oogenblik. Terwijl ik dit zit te schrijven buldert de zee en tracht dien dijk te ondermijnen. Straks moet ik er nog uit, maar eerlijk gezegd, ik ben er bang voor. Toch zal het moeten. Ik zit hier anders zoo heerlijk. De kachel snort lustig, ook al tengevolge van den hevigen wind, die trek in den schoorsteen bezorgt. Boven mij hangt een petroleum-iamp, die goed licht geeft. In verband hiermee moet ik je eens wat meedeelen. Daarmee kun-je misschien ook je voordeel doen. De petroleum, die ik in de lamp heb, is uitgespaard op de 2 Liter, die de menschen vorige veertien dagen hebben ontvangen Dat is 'n sterk staaltje nietl Ik ben nog

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1