Advertentiën. AFBBAÜK Oostzeeiijl 200 - Rotterdam. UIT DE PERS. LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Voor alle vot riiomende als Kaam, Dear, Warande, Bedstee, inrj Dt uren en Kozijn n, Marmeren Schoorsteenmantels en Tegels, Flank ken, Binten, Palen, Divers Ijzerwerk en meer is uw adres BERGPLAATS Br'efadresA DROPPERT, Rotter dam, Yredenoordplein 19. Geen Ziekte Overspanning, Wormen bij Hoofdpijn. Gebn.» Haaruitval Enersan tabletten Ruwe en Slijm 3 Maagzuur, Hoesten, Als gij U ■PIlJCRtBW Bussen 90 ct. f 1,75, 14,25, f 8,25. maatregel de staf aanleggen of hl] socialis tisch, maar of hij praktisch is." Dat is kort en krachtig gesproken en mij dunkt, het laat niets aan duidelijkheid over. Voor den oor log waren alleen de Socialistische maatrege len praktisch, maar dat schijnt nu toch ver anderd te wezen. Want we moeten voortaan kijken of verschillende maatregelen praktisch zijn en niet of er 'n Socialisch tintje door loopt. Ziezoo, waarde vriend, dat kun-je in je ooren knoopen. Misschien komt het je te pas in het leven. Je spreekt immers wel eens met 'n Socialist? Zeg het hem dan maar, wat ik je geschreven heb. Op de Kiesver- eeniging komt het misschien ook wel ter sprake. Je bent immers lid van een Kiesver- eeniging? Wat zeg-je?Neen?Maarschaam- je je dan niet Je moet onmiddellijk lid wor den, hoor! En dat niet voor de leus. Om alleen je contributie te betalen. Neen, werk dadig lid! Dat moet je! Dat ben je verplicht, ik hoor er wel nader van, hé? Ik mag onze briefwisseling wel. Werkelijk, geloof me, er is nog zoo ontzaggelijk veel te doen. We zitten in rustige rust, maar het is valsche rust. Apropos, ik geloof, dat je getrouwd bent. Ik geloof zelfs, dat je kinderen hebt, van on geveer tien-twaalf, veertien-jarigen leeftijd. Je hebt, meen ik, ook nog een zoon, die lid is van eene Jongelingsvereeniging. Nee? O, ik dacht het. Maar waarom dan niet? Waar doet-ie dan in vredesnaam z'n verdere ont wikkeling op? Op godsdienstig, op politiek gebied. Ja, nu zit je met de mond vol tanden en met de handen in het haar. Daarop weet-je mij niet te antwoorden, nietwaar Geen won der. Je bent ook niet verantwoord! Je meet je kinderen sturen naar een Zondagsschool. En als ze ouder worden naar 'n Knapenver- eeniging. En dan naar een Jongelingsvereeni ging. Dat moet. Je moet je doopbelofte na komen. Onderwijzen of doen onderwijzen, nietwaar Juist. Waarom doe-je het dan niet. Weet je wie ons daar zoo'n beschamend voorbeeld in geven? Diezelfde Socialisten, waarover ik in het begin van dit epistel schreef. Die hebben in ons land reeds wijdvertakte jeugdorganisaties met 'n eigen orgaan, „Het jonge Volk" geheeten. Zoo las ik dezer da gen, dat te Apeldoorn ook'n tamelijke afdee- ling was opgericht. De redacteur van „Het Jonge Volk", de heer Voogd sprak er. En nu sprak die wel, nadat het openingslied was gezongen, (tusschen twee haakjes: dat lied was het bekende B't Zonnetje gaat van ons scheiden")' dat de jeugd niet Socialistisch moet zijn, maar dat is natuurlijk klinkklaren onzin. Je begrijpt wel, dat het er dik opligt.Na tuurlijk maken ze propaganda voor hun partij. En dat geeft niets. Dat is in hun recht. Maar dan moeten wij niet achter blijven. Het Ne- derlandsch Jongelingsverbond heeft in khet begin van den oorlog 'n ernstige waarschu wing doen uitgaan. Ik weet niet, of het veel heeft geholpen. De Bond van Jongelingen op Gereformeerden grondslag heeft wel winst te boeken, maar het is nog lang niet vol doende. We doen te weinig. Ik wil niet ont kennen, dat er gewerkt wordt aan onze zijde. Zoo bestaat er 'n weekblad „De Jonge Garde". Dat wordt reeds tamelijk door onze jonge lieden van Christelijken huize gelezen. Maar nog lang niet voldoende. Weet je het adres Nee? Schrijf het dan eens op en zeg het voort. Het is Oude Gracht 247, Utrecht. Re dacteur is de bekende schrijver M.v.d. Staal. Bovendien is er een staf van medewerkers, waarvan vele hun sporen op dat gebied reeds hebben verdiend. Ik hoop, dat je er 'n abon nement op neemt voor je kinderen. Ge moet ze bekend doen worden met allerlei op ver schillend gebied. „De Jonge Garde" geeft veel, hoewel nog niet alles. Maar dat kan pas, wanneer het lezersaantal vergroot. Ge kunt daaraan ook medewerken. Je kinderen hebben dat noodig, evenals zooveel anderen. Want anders verwordt onze maatschappij. Ge moet de oogen maar eens opendoen en met aandacht lezen en het gelezene overden ken. Hoe denk-je over wat ik gister in de courant las. Een theologisch student van moderne afkomst had examen. Dat wil zeg gen een voorexamentje voor z'n theologisch examen. Z'n professor vraagt heel eenvoudige dingen uit den inhoud des Bijbels. O.a. wat stond er in het Heilige der Heilige En ern stig klinkt het antwoord„De ark van Noach, professor." De professor staat verplet. Om den student op streek te brengen, vraagt hij „Met al de dieren er in?" En dan:Ja, prof., maar dan in miniatuur 1" Dat amice, was een student, die gauw predikant zal zijnNou geef ik je te raden. Hij kon vier maanden naar huis gaan, om weer eens terug te keeren. Zal hij dan weten, wat hij weten moet? Hoe kan zoo iemand nu de jeugd voorlichten Ik moet eindigen. Maar nog even moet ik vermelden de open brief van den heer van Aalst aan President Wilson. Waarschijnlijk heb-je die wel gelezen. En anders raad ik je ten sterkste aan, het te doen. Een mooie, mannelijke brief over de houding, die Ame rika inneemt tegenover ons land. ik hoop, dat Wilson hem in handen krijgt en dat niet alleen, maar dat er gehandeld wordt naar het slot van dé brief, want daar vraagt de heer Van Aalst, de voorzitter van de Handel-Maatschappij en van de N. O. T. om billijke politiek. Zal het gegeven worden Is er in den tegenwoordigen tijd nog sprake van billijk heid en recht? lntusschen, „HAKA" Polen te Schiedam en Rotterdam, het ge spuis dat naar onze grenzen is gedeser teerd in onze Noord-Brandsche dorpen, aanrichten. Volkomen juist, maar het ergste kwaad schuilt bij het eigen volk, waarvan een groot deel, helaaszich maar al te gemakkelijk besmetten laat met het gif van ontucht en zedeloosheid. En de üllerzwaardste schuld rust op de leidslieden die onder lach en spot en hoon vele jaren lang de rem van Gods gebod voor ons volksleven hebben krachteloos gemaakt. (Fr. Dagbl Erg3te Crisis-wee. Dit is wel de érgste crisis-jammer: De zedelijke ontaarding en verwildering onzes volks. 't Militaire leven doet zooveel kwaad. Straks, vreezen we, wordt zooveel vuil van de mobilisatie onze dorpen en gehuchten binnengedragen En wat zegt men hiervan: ln het jaarverslag van de Middernacht- zendingsvereeniging wordt geklaagd: uit Groningen worden ieder jaar tijdens den oorlog de klachten luider over den slechten invloed van de Engelsche geïnterneerden op vele jonge meisjes in die stad. Vele, zeer vele van haar zijn onder hun invloed op het ontucht afgedwaald. „De Zeeuw", dit vermeldende, voegt er aan toe: Het is niet te zeggen hoeveel kwaad de Engelschen te Groningen, de Russen en „Ik vraag sympathie voor de boeren". Dit opschrift overnemende van den „Van Dag tot Dag" schrijver in het „Hbld.", wensch ik enkele opmerkingen te maken naar aan leiding van het schrijven van v. B. in de Br. Ct. Hij woont op den zelfkant van de klei en van het zand en zoo is het wellicht te verklaren, dat hij, hoewel wonende tus schen de boeren, van hun bedrijf en positie, althans van die der zandboeren, klaarblijke lijk niets weet. Anders zou hij waarlijk geen aanleiding gevonden hebben om thans, nu inderdaad een noodtoestand voor den zand boer is ingetreden, dezen nog te willen ver manen tot meer Christelijke liefde. Dat klinkt als een bespotting. Wat hij met instemming aanhaalt omtrent den Duitschen landbouw- toestand, wel, hetzelfde kan met evenveel lof gezegd worden omtrent onzen boerenstand en dat is bij herhaling gezegd door niemand minder dan door minister Posthuma, die thans blind schijnt te zijn voor het gevaar, dat den zandboer bedrijgt, wiens bedrijf door de eenzijdige oplegging van allerlei zware verplichtingen te gronde gaat. Want zoo is het. Door al het „regelen, dwingen, verbieden, drukken" van hoogerhand, door de toepassing op den boer en op hem vrijwel alleen! van de „wet van het in wendig oorlogsrecht", was de zandboer ge bracht op de grens van zijn bestaanszeker heid, werd hij ten slotte door de Regeerings- maatregelen geprikkeld tot het uiterste. Aan den boer is dank zij zijn bevoor rechten positie van producent van levens middelen! een afzonderlijke enorme be lasting opgelegd, waarvan het totaal hon derden millioenen bedraagt,1) waarvan rijk en arm hebben geprofiteerd. Die lasten heeft hij geduldig gedragen, terwijl anderen (ree- ders, fabrikanten, handelaars, exporteurs) reuzenwinsten maakten. Hij droeg ze niet alleen, toen de „winnende hand nog mild kpn zijn", maar ook daarna nog langen tijd. Tot de Minister misleid door der boeren lijdzaamheid en de slechte raadgevingen zijner adviseurs raakte aan hun bestaans recht, met hun rechten en eigendom naar verkiezing meende te kunnen handelen. Toen klonk het in een vergadering van duizenden landbouwers uit den mond van een eenvou- digen boer den Minister tegen: Gij zult den dorschenden os niet muilbanden!" Dat was een nood-, een wanhoopskreet, als zoodanig echter door velen nog niet verstaan. De consument wil het productie-vraagstuk van landbouwproducten slecht begrijpen. Reeds was het boerenbedrijf op het zand goeddeels ontwricht en ontredderd, toen de Minister kwam met zijn maatregel van totale ontei gening. Wat dat inhield? Dat den boer al zijn rogge werd ontnomen tegen veel te lagen prijs, den minimumprijs, reeds in Januari vastgesteld. Sinds dien waren alle vocdermiddelen, welke de boer moest koo- pen om zijn bedrijf zoolang mogelijk gaande te houden, zeer in prijs gestegen. De regee ring zelf nam den boer f 25 af voor de mais, die hij voor zijn rogge terugontving. Toch durft zij hem thans met 18 a 20 gulden voor zijn roggeoogst afschepen. Die onteigening beteekent: le dat de boer zelfs zijn brood- koren mist; 2e dat hem zijn bedrijfsmiddelen zijn ontnomen. Als v. B. beseft, wat dat zeggen wil, zal hem dit zeker weerhouden bij den Nederlandschen boer minder Christe lijke liefde te veronderstellen dan bij den „Westphaalschen Duitscher." Ontneem den fabrikant zijn grondstoffen, den timmerman en metselaar hout en steenen, den mulder zijn maalkoren (wat reeds ge schiedt), en zie eens, of zij dat alles blijmoedig ter wille der gemeenschap zullen dragen. Aan tienduizenden boeren ontneemt de Minister hun bedrijfsmiddel, het graam (want de zandboer verkoopt dat niet, maar zet dat om in vleesch en spek) met de be lofte: als er wordt aangevoerd uit Amerika, zal ik u schadeloos stellen. Van die belofte moet de boer nu maar zien te eten! Is het wonder, dat hij in verzet komt, als hem onder zulke omstandigheden nog het brood- koren wordt ontnomen en genoodzaakt wordt minderwaardig en duurder produkt daarvoor terug te koopen? Dat hij dit gevoelt als een onrecht? Ik wil nu niet het behouden van het broodkoren verdedigen als een natuur recht, en spreek liever van een concessie, welke de Minister, had hij billijk en ver standig gehandeld, had moeten doen. Hij had daarmee getoond de geestesgesteld heid van de boeren te begrijpen, daarmee rekening willen te houden, en aan de gemeen schap was dit ook ten goede gekomen. „Verstandig geven en nemen is noodig", schreef de „Van dag tot Dag" schrijver van het Hblb. „Als er door de boeren weinig rogge, tarwe en haver gezaaid wordt voor a.s. jaar, dan is het de bevolking die lijdt". En hij besluit: „Ik heb medelijden met den Minister, wiens taak zoo zwaar is, maar ik gevoel tevens veel sympathie voor onze knoestige, koppige, hardwerkende landbou wers, die zich verongelijkt gevoelen". lntusschende boer, de verdrukte zand boer, zal ook verder zijn plicht, hem opge legd door de Christelijke liefde, verstaan. De gedachte aan de zware verantwoordelijkheid welke hem door de nood der tijden op de schouders is gelegd, deed hem weer naar zaaimand grijpen en het koren uitstrooien over het geploegde land. Maar hij blijft ook protesteeren. Zijn recht geeft hij niet prijs. Eensgezind zullen de boeren blijven èn in het opvorderen van hun rechtmatig belang, èn in 't vervullen van hun plicht jegens de gemeenschap; ook van hun harden plicht. C. B. 0 Wat zou met de teruggave daarvan de zandboer per hoofd een bankje van dui zend thans pracjitig geholpen zijn 1 Tramongeluk te Sloterdijk. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het tramongeluk dat Maandagavond te Sloterdijk heeft plaats gegrepen, bleek ons na dat wij ons naar de plaats des onheils hadden begeven, in zijn gevolgen van ernstiger rard dan het eerste bericht, hetwelk men nog in ons Ochtenblad van heden vindt, het deed voor komen. Niet alleen zijn er verschillende pas sagiers, die in den omgekantelden motorwa gen zaten, min of meer ernstig verwond, maar er is ook een doode te betreuren. Een vrouwwier indentitelt Maandagavond niet was vast te stellen, werd half vermorzeld na ongeveer een uur tobbens onder den motor wagen vandaan gehaald. Men beweerd, dat het ongelukkige slachtoffer nog even gekermd heeft, en dat zij daardoor gevonden is. We hoorden echter, dat de toestand waarin het lijk werd aangetroffen, het zeer waarschijnlijk maakt, dat zij onmiddelijk bezweken is. Hoe het mogelijk is, dat zij onder den omgeval len motorwagen is geraakt, is ten eenemale onverklaarbaar, tenzij ze niet tot de passagiers heeft behoord, en als voorbijgangster op nog meer onverwachte wijze overvallen is. Hier tegen pleit echter dat de motorwagen ligt over een gedeelte van den weg, dat niet voor voorbijgangers bestemd is. De eerste hulp is aan de verwonden verleend door dr. Jonkind, te Sloterdijk, in de barak van het Witte Kruis. Een dame, wier oog zeer ernstig beschadigd was is een woning binnengeloopen en daar voor- loopig geholpen. In ziekenauto's zijn de ern stig gekwetsten overgebracht naar het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam. Over de toedracht van hef ongeluk ver nemen we het volgende: De tramtrein be stond uit twee wagens, nl. een motor- en een bijwagen, en kwam uit de richting Haar lem. In den motorwagen zaten ongeveer 15 passagiers. In groote vaart is de trein door de gevaarlijke bocht vlak voor Sloterdijk ge vlogen op ditzelfde punt heeft eenige jaren geleden een soortelijk ongeluk plaats gehad. Volgens den bestuurder heeft de rem, die vóór deze bocht altijd aangezet wordt, ge haperd. De motorwagen is uit de rails ge sprongen, tegen een paal aangebotst en daarna omgevallende bflwagen is eveneens gede railleerd, doch staande gebleven. Er moet nog een paniek hebben geheerscht; verwarde angstkreten klonken uit den dwars op zijn zijde liggende, wagen maar spoedig kwamen met of zonder hulp de passagiers, bijna allen gewond, daaruit te voorschijn. De burgemeeter van Sloterdijk jhr. van Suchtelen v. d. Haare, stelde met den inspec teur der maatschappij den heer Van Kervel een onderzoek in. De tramdienst ondervond natuurlijk ernstige storing, doordat de baan versperd was. Passagiers moesten overstap pen. Wij vernemen nog, dat ernstige klachten waren over de afwezigheid in de tram van verbandmiddelen en van werktuigen, waar aan bij dergelijke ongelukken zoo dringend behoefte kan zijn om slachtoffers tijdig te be vrijden. Woensdagmiddag tegen 12 uur was de politie te Sloterdijk er nog niet in geslaagd de identiteit van de verongelukte vrouw vast te stellen. Bij de «Joode is niets gevonden, wat eenige aanwijzing zou kunnen geven en vaa hare vermissing was nog geen aangifte ge daan. Van geen der gewonden, die in het Wilhelminagasthuis verpleegd worden, was de toestand heden ernstig. Van de dierectie der Electrische spoorwegmaatschappij verna men wij Woensdagmorgen omtrent de toe dracht van het ongeluk net volgende: Het déraillement is met zekerheid te wij ten aan het niet opvolgen onzer instructies, het te snel rijden van den wagenvoei der. Toen het bekende ongeluk van 3 jaar geleden had plaats gegrepen, zijn de wagenbestuurders nog eens uitdrukkelijk herinnerd aan het voor schrift om voor deze bocht te rijden met een snelheid van niet meer dan 15 K.M. en reeds op eenige 100 meter afstand van de bocht zijn enkele heldere lichtpunten aan gebracht om de wagenvoerders te waarschuwen, dat zij vaart moeten temperen. Dit kan de wagenbestuur der van de verongelukte tramtrein niet ge daan hebben, want uit de sporen op den weg blijkt, dat de motorwagen nog gekan teld op zijn zijde ongeveer 30 meter voort- geschoven is. Deze motorwagen was trou wens pas verleden week uit de remise ge komen. Alles was er aan in orde, obk de rem-inrichting, die Maandagavond onmidde lijk deskundig onderzocht en is volkomen deugdelijk gebleken. Voor de directe staan daarom vast, dat het ongeluk aan den wagenbestuurder te wijten is. De bocht moet zoo kert zijn om dat de rijkswa terstaat zich er steeds tegenverzet heeft, dat de kruising van den weg en trambaan grsoter gemaakt wordt. Nader blijkt, dat de verongelukte vrouw niet onder den motorwagen vandaan gehaald is. Zij is plat gedrukt gevonden in den wa gen. De directe verzekerde ons nog, in tegen spraak met andere berichten, dat in ieder rijtuig aanwezig is snelverband, een zaag, een beitel en een vijzel, in één woord, alle matriaal, waaraan bij ongelukken behoefte kan zijn. Het personeel zou echter door den schrik zoo zeer het hoofd zijn kwijt geraakt dat het er niet aan gedacht zou hebben, hier van gebruik te maken. De motorwagen was reeds opgevijzeld voor de hulpwagen, die te 11 u. 33 uit Haarlem aankwam, ter plaatse was. De hulpbrigade kon niet eerder ter plaatse zijn, omdat bij het ongeluk verscheidene masten, waaraan de diensttelefoon bevestigd is, omver waren geworpen, waardoor de telefoonlijn defect geraakte, zoodat eerst na een half uur, via de rijksetlefoon, verbinding met de remise te Haarlem werd verkregen. Behalve de conducteur werden nog zeer ernstige gewond milicien Aalders uit Halfweg mevrouw Dros en dr. Dros, mej. Jong en de heeren Romein en Kubbinga, allen uit Am sterdam. Papiernood. Papiernood dwingt de persredacties Om saam te persen al hun stof. Publiek gaat verder: perst de kranten Met handpers tot briket of slof. (Haagsche Post.) Aan groot gevaar ontsnapt. De heer H. te Honselersdijk Is aan een groot gevaar ont snapt. Terwijl hij in zijn kamer zat, kwam plotseling een groot stuk van het plafond naar beneden. De heer H. had nog juist den tijd op te springen en ontkwam zoo aan een wissen dood, daar de stoel waarop hij ge zeten had, geheel verbrijzeld werd. Een N. H. dorp In gevaar. Het dorp Berk hout (nabij Hoorn) heeft Donderdag op Vrij dag een zeer angstige nacht doorgebracht. De alarmklok luidde, want het geheele dorp werd bedreigd met overstrooming. De sluis deuren bij Scharwoude wilden niet sluiten, welke pogingen men ook aanwendde, zoodat het Zuiderzeewater, dat gestadig rees, naar binnen kwam, weldra de kolk overstroomde en de binnenslooten vulde. Daar het dorp Va 1 M. beneden A. P. ligt is 't begrijpen, dat mensch en vee vluchtten. Met vereende krachten slaagden de dorpelin gen erin door 't aanbrengen van zeilen en zand de opening in de sluis te dichten. Zoo werd de dreigende ramp gelukkig afgewend. Waarschijnlijk was een steen tusschen de deuren gekomen. (N. v. d. D). Van Urk. Tengevolge van den hevigen storm heeft de hooge vloed het weideland van Urk overstroomd. Vier vijfde van Urk staat blank. De moord in de Rotterdamsche remisie. Inzake de moord in de remise te Rotterdam kan nog worden medegedeeld, dat thans ook de tweede gearresteerde, L., volledig heeft bekend. In de woning van zijn moeder werden in den kelder verborgen gevonden 200 dubbel tjes en een portefeuille met bankpapier. Gebrek aan werk Aan de houtzagerij te Leerdam zijn heden alle jongens beneden 16 jaar (ongeveer 100) ontslagen wegens gebrek aan werk. De storm. Aan den Noordzeedijk te Har- lingen zijn 2 scheepsbooten aangedreven, welke tegen den steenen dijk zijn stuk ge slagen. Deze bootjes zijn vermoedelijk afkom stig van de drie lichters, geladen met steen kolen van Rotterdam naar Delfzijl bestemd, welke schepen ten noorden van de haven voor anker liggen. Men meldt ons uit EnschedéIn het Aamt- veen, nabij de Duitsche grens, is een sehuur, welke diende voor stalling van vee, door den hevigen stormwind ingestort, waardoor een paard werd gedood en een koe zoodanig ver wond, dat ze moest worden geslacht. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting op 31 October 1917. Veroordeeld ter zake „strooperij van veld vruchten". A. C. Gr. te Ouddorp tot l boete van f3. G. v. Gr. te Ouddorp tot 1 boete van f3. J. v. d. L. te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van'f 5. P. B, te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f 10. W. V. te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f 10. L. H. te den Bommel bij verstek tot 1 boete van f 5. B. K. te den Bemmel bij verstek tot 1 boete van f 5. L. in 't V. te Dubbeldam tot 1 boete van f 10. A Gr. te Dubbeldam tot 1 boete van f 5. Ter zake „jagen in gesloten jachttijd". J. H., te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f 10 sabs. 10 dagen, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel dit uit te leveren of betaling der ge schatte waarde op f 25 subs. 15 dagen hech tenis. Ter zake „overtreding spoorwegreglement". H. v. S., te Stellendam tot 1 boete van f 5 subs. 5 dagen. J. v. O., te Ooltgensplaat tot 1 boete van f 2 subs. 2 dagen. L. Dr., te Middelharnis tot 1 boete van f 5 subs. 5 dagen. Ter zake „binnenvisscherij uitoefenen zon der akte en zonder schriftelijke vergunning". H. A. v. d. H.^'te Middelharnis bij verstek tot 1 boete van f 5 subs. 5 dagen. Ter zake „jagen in gesloten jachttijd". W. v. K., te Ooltgensplaat en J. K., te Mid delharnis ieder tot 1 boete van f 10 subs. 10 dagen. Vrijgesproken, C. v. P., te Oude Tonge „ter zake orde verstoren" in dronkenschap. Ontslagen van rechtsvolging. P. P. v. d. B., te Goedereede ter zake politie overtreding. Veroordeeld. Ter zake „strooperij van veldvruchten". Q. J. B., te den Bommel tot 1 boete van f 3 subs. 3 dagen. Ter zake „vee laten loopen op bezaaiden grond". A. v. d. VI., te Goedereede bij ver stek tot 1 boete van f 3 subs. 3 dagen. Ter zake „tapperij na 't uur van sluiting opengehouden zonder vergunning". C. A. te Ouddorp tot 1 boete van f 5 subs. 3 dagen. M. R., te Oude Tonge tot 1 boete van f5 subs. 3 dagen. Ter zake „zandpad te Middelharnis berij den op verboden tijd en zonder lichtgevende lantaarn". J. K., te Sommelsdijk bij verstek tot 1 boete van f 5, en 1 boete van f3 subs, drie dagen elke boete. Ter zake „rijden zonder licht". J. M. v. R., te Achthuizen bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding politie verordening van Dirksland". J. d. R., te Somelsdijk bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen. Ter zake „overtreding der trekhondenwet". A. de V., zwervende bij verstek tot 3 boeten van f 2 subs. 2 dagen elke boete. Ter zake „overtreding der leerplichtwet". E. v. d. B., te Ouddorp bij verstek tot 1 boete van f 8 subs. 8 dagen. Ter zake „in staat van dronkenschap de orde verstoren". T. L., te Dirksland tot 1 boete van f 10 subs. 5 dagen met verbeurd verklaring van het in beslag genomen mes. Ter zake „vertoeven in een tapperij na 't uur van sluiting. A. de B., en C. S., beiden te Oude Tonge, tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen. Ter zake „openbare dronkenschap". J. v. K„ te Dirksland bij verstek tot 1 boete van f 5 subs. 3 dagen. Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 30 October. N. R., niet-verschenen, wegens mishandeling te Spijkenisse, f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J- W., 24 jaar, zonder beroep, te Dirksland, wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. In de zaak van H. L., 55 jaar, landbouwer te Nieawenhoorn, van wie een hond, te Heenvliet, een aan een ander toebehoorende, gans zou heboen doodgebeten en die des wege door het kantongerecht te Brielle bij vonnis dd. 4 Juli 1917 was veroordeeld tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis tegen welk vonnis zoowel bekl. als de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht in appèl was gekomen heeft het O. M. bevestiging gerequireerd, met verzwaring van de opge legde straf tot f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF (SCo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 27 Oct., Neder land uitgesproken 21 faillissementen tegen 17 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Oct., 1917 748 faillissementen tegenover 883 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. kan blijven bestaan indien slechts het goede geneesmiddel wordt aangewend. BH Zenuwachtigheid, slapeloosheid, on rust, gejaagdheid, examenvrees. Mijnhardt's Zenuwtabletten. Per koker 60 ct. 3 kok. f 1,70 kinderen en volwassenen. Neem Enfan-wormbonbons. I mm# Per doos 30 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten Per koker 45 ct. wordt genezen, de hoofdhuid bevrijd van roos en schilfers door wasschingcn met Purolzeep. BBaaa Per stuk 60 ets., 3 st. f 1.70 Bloedvormende licht verteerbare staal tabletten, tevens eetlustopwekkend. Per koker f 1.—3 kok. f2,85 roode ontstoken huid, doorloopen zeere plekken, schrijnen en smetten der huid. Gebruik Purol. a Per doos 15 en 30 ct. worden verwijderd door Mijnhardt's Laxeer- tabletten. Deze tabletten zijn bloed zuiverend, regelen den stoelgang. ■IBKaS Per doos 35 ct. 3 d. f 1,— Maagpijn, maagwater, oprisping, geen eetlust, slechte spijsvertering. Gebruikt Mijnhardt's Maagtabletten. Per koker 60 ct. 3 kok. f 1,65 vastzittend slijm op de borst, krie beling in de keel, verkoudheid. Neem Anga-bonbons. ■nu Per doos 30 en 60 cent. afgemat gevoelt en lijdt aan voort durende vermoeidheid, gebruikt dan Mijnhardt's Levetogen. Zie bij koop toe, dat op het door U gekochte voorkomt de naam van den fabrikant: A. M1JNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te Sommelsdijk Fa. Dijkema Doorn bos Dirksland Fa. L. W. ZaaijerA. v. OostenbruggeMiddelharnis P. WielhouwerOoltgensplaat G. v. Nim- wegen Jr.Spjjkenisse C. Barendrecht Brielle W. Bout Jr. Botermarkt 74; Hellevoetsluls A. v. d. Heuvel. Oude .Tonge J. d. Korte Sz. rh ié

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2