1 BINNENLAND. OFFICIEEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS. ill v l Éfer I jut.::: ili >V, li li H- -li Niar wij in het journal of Commerce" van 17 October lezen, was er den itien op de veemarkt van Salfort bijna niets tc doen tengevolge van de moeilijkheden, voldoende laadruimte van Ierland naar Engeland te krijgen. Ruw geschat was er slechts onge veer een achtste van het getal lersche run deren en schapen op de markt, dat anders werd aangevoerd. Tengevolge daarvan waren de prijzen zeer hoog. 't[; Dr. A. Kuyper. Onder zeer talrijke blijken van belangstel ling, betoond uit regeeringskringen en uit alle rangen en standen der maatschappij, heeft dr. A. Kuyper heden zijn 89sten verjaardag gevierd, 's Middags, op de druk bezochte receptie, kwam o.m. een comité uit organi saties op sociaal en politiek terrein, die recht streeks de vrucht zijn van zijn arbeid of daar door gesterkt en uit kringen van vrienden en geestverwanten, den jarigen staatsman bij monde van den oud-gouverneur-generaal Idenburg, huldigen. Spreker deelde dr. Kuy per mede, dat het comité besloten heeft op dezen feestdag een fonds te stichten voor de instelling van een Kuyper-katheder aan de Vrije Universiteit, speciaal bestemd voor de bestudeering en uitbreiding van de beginselen, waaraan de kracht van het leven van den jarige is gewijd. Prof. dr. F. W. Grosheide heeft namens een comité van oud-laerllngcn en leerlingen der Vrije Universiteit het ontwerp van een gedenkraam aangeboden. Dit raam bestaat uit 4 ramen met 4 bovenlichten. In de bovenlichten zijn aangebracht de af beeldingen van het tegenwoordige gebouw der V. U., de portretten van de professoren Rutgers, Kuyper, Woltjer en Fabius (de oudste hoogleeraren) en een gezicht op het minis tertorentje (Hooger Onderwijswet). De 4 beneden ramen zijn alle in drie groote onderdeden verdeeld. De bovenste rij, doet symbolisch aanschouwen de 4 faculteiten, waarin thans aan de V. U. onderwijs gegeven wordt, t. w. medicijnen, theologie, letteren en rechten (mannen en vrouwenfiguren met bijbehoorende emblemen. De middenrij geeft het beeld van de kracht en de wijsheid (een ridder en vrouwenfiguur met zwaarden, schild des geloofs en met den wil en het Boek der Wijsheid). De beide middenvakken stellen voor de stichting der V. U. (rede: Souverelniteit in eigen kring) en de laatste overdraeht van het rectoraat door dr. Kuyper (rede: Evolutie. Deze 4 voorstellingen zijn omgeven door de wapens van Maassluis, Beesd, Amsterdam, 's Gravenhage, Oranje en Nederland, alsmede van het zegel der V. U. (maagd in tuin), het zegel van het studentencorps der V. U: (twee geuzen) en de initialen V. U. In de benedenrij staan in de binnenramen de woorden. „Aan dr. A. Kuyper door Oud- Leerlingen en Leerlingen der V. U. op zijn tach tigsten verjaardag 29 October 1917.". in de heide buitenvakken werden geplaatst. De Zaaier en de Maaier. Het algemeen motief van randversiering is de elivia. Het ontwerp is vervaardigd door den heer L. T. Asperslag, directeur der naaml. venn. Crabeth te 's-Gravenhage. Valsche zllrerbons. De minister van financiën brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zilverbons van f 2.59 zijn aangetroffen. Deze valsche bons hebben een onduldelijken blauwaehtigen ondergrond, terwijl de cijfers 2.50 in den onderdruk niet voorkomen. Overigens zijn deze bons vrij geed nagemaakt en dikwijls voorzien van een, hoewel niet onberispelijk, met vet na gebootst watermerk. De valschheid der bons is intusschen aanstonds te onderkennen aan een drukfout in de W van het woord „Twee". Terwijl bij de echte zilverbons de binnenste beenen van de W gekruist zijn, is dit bij de bedoelde valsche bons niet het geval. Aangezien valsche zilverbons niet door het Rijk worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen, nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, Indien zij kenmerken van vervalsching vertoonen, te weigeren of wel, zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst, bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuis steeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. (St.ct.) Verbod van vervoer stof, kaf enz. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat de Minister van Landbouwnij verheid en Handel, bij beschikking van 12 October 1917 het volgende heeft bepaald: ARTIKEL I. Het is verboden stof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en handel3gewassen af te leveren, te vervoeren of te doen ver voeren. ARTIKEL II. Het verbod, gesteld in artikel I, geldt niet a. voor afleveringen of vervoer op last van een Regeeringscommissaris voor de Rijks- graanverzameling, het Commitè van Graan handelaren te Rotterdam, de Commissie voor den Graanhandel te Amsterdam en de firma VAN STOLK'S Commissiehandel te Rotter dam b. voorafleveringen of vervoer van partijen, die geadresseerd zijn aan een Regeerings commissaris, de Veevoederfabriek „Zuidhol land" te Schiedam of aan de firma VAN STOLK'S Commissiehandel te Rotterdam. ARTIKEL III. Onder granen worden in deze regeling verstaanwintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomer- gerst, haver, evene en boekweit. Onder peulvruchten worden in deze rege ling verstaan: veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen-, Waalsche), alle soorten groene erwten, inbegrepen gele erwten, alle soorten grauwe erweten, alle soorten bruine, gele en witte fcoonen. Onder handelsgewassen worden in deze regeling verstaankanariezaad, koolzaad raap zaad, boterzaad, dedcrzaad, b'suwmaanzaad, lijnzaad. Sommelsdijk, 26 October 1Ö17. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz. L. B. Verkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 40: Zeep (zachte, groene of gele) tot een ge wicht van 0.2 K.G. Sommelsdijk, 27 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. LANDSTORM. Inschrijving voor den Landstorm. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van de in onderstaanden staat ge noemde personen, dat zij ingevolge de wette lijke voorschriften in deze gemeente voor den landstorm zijn ingeschreven op den dalum, in het aanhangsel op het register, voor de jaarklasse en onder het volgnummer, achter ieders naam aangegeven. Geslachte- en Voornamen Polder van de Jan Datum van geboorte 21 Januari 1879 Datum van inschrijving 15 October 1917 De inschrijving is geschied in het aanhangsel op het register Model No. 1voor de jaar klasse 1899; onder volgnummer 12. Register model No. 1 betreft hen, die be stemd zijn uitsluitend voor ongewapenden dienst; register model No. 2 betreft hen, die bestemd zijn zoowel voor gewapenden als voer ongewapenden dienst. Onder de tegen woordige omstandigheden kan echter ook van de in register model No. 1 ingeschreven personen gewapenden dienst worden gevor derd. De hierboven genoemde personen zullen zonder nadere wettelijke voorziening niet tot den werkelijken dienst kunnen worden ge roepen. Deze personen kunaen ter secretarie dezer gemeente bekomen een persoonlijke kennis neming nopens hun inschrijving voor den landstorm. Sommelsdijk, 29 October 1S17. De Burgemeester veorneemd, BOUMAN. iï-e b. osdkaan vao de week Uopl van Zalerda? 31 fcJeber lot en Met f&tnsdaff U l«ven- ber a.s. SOMMELSDIJK. De landstormplichtige der jaarklasse 1908 C. H. van Eek en die van de jaarklasse 1917 G. van den Doel zullen op Dinsdag 6 November a.s. in werkelijken dienst worden gesteld. Uitslag verkoop boomen aan den Enke len Ring op Maandag j.l. No. 1 gemijnd door P. Kasteleijn alhier f 68. No. 2 C. Tieleman te Meliss. f 60. No. 3 aangeloopen P. Kasteleijn alhier f 39. No. 4 gem. door C. Tieleman te Meliss. f 28. No. 5 aangeloopen T. Buurveld alhier f 35. No. 6 gem. door C. Tieleman te Meliss. f 67. No. 7 aangeloopen P. Kasteleijn alhier f 43. No. 8 f 41. No. 9 gemijnd door f 72. Te zamen f453. De 11 boomen welke op 25 September wer den verkocht brachten op f 697. Alzoo brach ten de 20 boomen aan den Enkelen Ring in totaal op f 1150. M1DDELHARNIS. Door den heer L. Stapel zijn drie woonhuizen staande op den Oostdijk onderhands verkocht aan de heeren J. Buisse, A. Schellevis en G. van der Meide. OOLTGENSPLAAT. Deze week is op bon 21 rq'st, op bon 16 bak en braadvet en op bon 14 gort verkrijgbaar. Een openbare vergadering van den raad dezer gemeente is belegd tegen Woensdag 31 Oct. a.S, des namiddags ten 2 ure. Blijkens publicatie wordt aan de politie verordening toegevoegd, het is verboden boomen, struiken, heesters enz. te rooien zonder toestemming van den Stellingcom mandant, doch voor de 40 H.A. boschland dezen zomer verkocht is toestemming ver kregen. Door de dochter van C. v. d. V. is een zilveren horloge gevonden, hetwelk verleden week was verloren door den militair Cam- phens uit Nieuwe Tonge, thans in garnizoen te Amersfoort. Doof den heer R. Kiewiet is een roode postduif gevangen met witte stuurpennen en dito staart, aan den eenen poot een bruin lederen ring en aan de andere poot een ge wone witte ring gemerkt B 3312. Zaterdag zou door de militair A. D. wonende te Rotterdam doch hier in garnizoen een mand groenten per beurtschipper naar zijn woonplaats worden vervoerd, aangezien de mand niet te best was, werd door de ge meenteveldwachter bemerkt dat zich daarin ook aardappelen 25 K.G. Bravo's bevonden, benevens goederen aan het Rijk toebehoorende en waarvoor hij geen vergunning had deze te vervoeren. Procesverbaal werd tegen voor noemde militair opgemaakt. Vrijdag werd een koe van den slager Buth naar de slachtplaats vervoerd, het beest echter zeer wild zijnde wist aan zijn gelei ders te ontsnappen en rende in woeste vaart het dorp door, eindelijk wist men het dier na een lang tijdsverloop met behulp van vele bereidwillige handen te boeien en zoo te vervoeren. Alles liep zonder persoonlijke on gelukken af. NIEU A'E TONGE. Onze dorpsgenoot de mllitiepllchtlge L. Kievit Lz. thans korporaal is geslaagd voor het examen onderofficier. Bij de landbouwer A. van Es moest zijn vee uit één zijner weiden onder Oude Tonge met een roeiboot uit de weide wor den gehaald. Zoolang als bovengenoemde landbouwer is, is dit nog niet voorgekomen. J.l. week zijn er bons uitgereikt voor 1 pak kaarsen. De inwoners waren hier over zeer te vreden, door de schaarschte aan petroleum kon men deze goed gebruiken. Naar men verneemt zal de keuring van den landstorm jaarklasse 1898 en 1899 voor deze gemeente plaats hebben te Ooltgens- plaat op een nader te bepalen tijd in No vember. Zondagmorgen omstreeks 11 uur werd ons dorp opgeschrokken door een hevige knal, of dit een mijn was die ontsprong we ten we niet doch de knal was zeer luid. HERKINGEN. Alhier zal ook mede met de reeds gebruikelijke distributieartikelen, bak en braadvet worden betrokken. Door den Burgemeester dezer gemeente is tegen Donderdag 1 Nov. a.3. des voorm. 10 ure eene openbare vergadering van den raad uitgeschreven. Werden verleden week alle inwoners van een kleine hoeveelheid bruinkoolbriketten voorzien en ook enkelen van wat antrachiet thans wordt deze week alien weer 1 H L. steenkolen of 1 H.L. gascokes verstrekt. DIRKSLAND. Deze week is op bon 28 verkrijgbaar 0-4 K.G. erwten, op bon 29 0.1 K.G. Havermouth en op Bon 30 0.35 K.G. Vet. De N. V. Groentendrogerij verkreeg dezer dagen de Koninklijke Goedgekeurde Statuten. Woensdag 31 Oct. v.m. 9.30 zal er eene openbare Raadsvergadering gehouden worden. MELISSANT. De Burgemeester van Melis sant maakt bekend dat in de week van 29 October tot en met 3 November 1917 op bon no. 25 verkrijgbaar is 4 ons normaal bak- en braadvet. STELLENDAM. Deze week is alhier ver krijgbaar op rijstbon No. 32, 1 ons haver mout, op rijstbon No. 33, 2 ons rijst en op zeepbon No. 33, 2 ons zeep alles per persoon. Door het ruwe weer is op het Haring vliet een ijzeren boot gezonken, behoorende bij den blazer K. L. 28. Men legde een boei op de boot om ze bij goed weer te lichten. Alhier is een lading steenkolen gearri veerd, waarvan ieder 2 X 80 K.G. ontving tegen den prijs van f 2.— per 80 K.G. Aan den buitendijk alhier is Zaterdag een mijn aangespoeld welke Zondag door militairen onschadelijk is gemaakt. Van een welput staande achter de wo ning van den heer F. v. d. Vlugt alhier, werd de hals door den bliksem getroffen en in tweeën gesplëten. Door A. de Jager alhier zijn opgevischt en aangebracht 10 vaten machineolie, 2 va ten spiritus eenlge kisten boter, vet en spek. Eetwaren waren echter allen bedorven. OGEDEREEDE. De vorige week Vrijdag is aan het Noorderstrand een mijn aangespoeld, die Zaterdag met goed gevolg werd gede monteerd. Naar we uit goede bron vernemen za! alhier een electrice centrale worden opgericht. Al Is de cichorei drogerij nog niet vol tooid, toch werd Zaterdag j.l. al cichorei aan gevoerd. Zaterdag en Maandag werd alhier we derom kolen aan elk gezin verstrekt, 80 Kilo k f 2.- Deze week is op bon no. 13 een '/2Pond gort verkrijgbaar. Door een Noordzeevisscher werd een baal veeren opgepikt en alhier aangebracht. OU^DORP. Al weder een diefstal, in de de vorige week. Bij iemand aan den Molen weg is de geheele wasch verdwenen en die stond nog wel in het water. Men meld ons later: Door het krachtig optreden van de heer A. Padmos werd hedennacht een (de?) dief gepakt, waar onze gemeente sedert eenigen tijd berucht door wordt. Toen mej. K. Padmos dezen nacht gerucht op haar erf hoorde belde zij haar broer, met wien ze partic. telefonisch is verbonden, op, en die het geluk had zekere W. B. een be rucht Individu uit deze gemeente te pakken te krijgen en onschadelijk te maken. Hij zit reeds achter slot en grendel om vertransporteerd te worden naar Rotterdam. Op de najaars-veemarkt was 48 stuks vee aangevoerdeen groot getal voor deze plaats. De handel was levendig. Door den hevigen wind zijn er in het eind van de week, aan her Noorderstrand mijnen aangespoeld die Zaterdag en Zondag tot ontploffing zijn gebracht. 24 vaten met olie zijn aangespoeld, terwijl door de visschers 17 groote vaten zijn opgepikt. Om strandroof tegen te gaan, wordt het geheele strand door de kustwacht bewaakt. Een ieder zij gewaar schuwd. De gelden voor de benoodigde coces in de cichorei-drogerijen zijn verzonden, zoo dat de aanvoer van de zoo zeer begeerde brandstof spoedig te verwachten is, en het drogen kan beginnen. BRIELLE. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaart 't beroep van L. J. v. Leenen c.s. alhier tegen de jaarwedden-regeling voor de openbare onderwijzers alhier, zulks in ver band met 't niet langer dan tot 1 Jan. 1918 van kracht blijven van de tegenwoordige regeling. De collecte voor de Gustaaf Adolf ver- eeniging heeft alhier opgebracht f 20.47 en de collecte gehouden op den lichtbeelden- avond bedroeg f 5,067a Laatstleden Donderdagavond te 7 uur had een algemeene ledenvergadering plaats van de vereeniging de Ambachtschool voor Brielle en omstreken in het scho lgebouw alhier plaats. Met het niet voltallig bestuur waren slechts 11 leden ter vergadering op gekomen. De heer J. H. van Leeuwen, voorzitter dier vereeniging opende deze vergadering, heete de aanwezigen welkom en gaf in korte trek ken een kijk op de zaken dier school, daatna werd de finantieele toestand uit een gezet welke niet zoo bevredigend kon genoemd worden, met de Rijks- en Provinciale subsl- diën is slechts 65 pCt. van de kosten gedekt de ontbrekende 35 pCt. te bestrijden uit de schoolmiddelen is zeer bezwarend. Dienaan gaande heeft hef bestuur zoowel bij het Rijk als de Provincie op een hoogere subsidie aangedrongen. Als punt van behandelen komt nu aan de orde voorlezing der notulen. Daar de Secre taris der vereeniging de heer Dr. Kerbert niet aanwezig was konden die der vorige vergadering niet gelezen worden zoodat er overgegaan werd op de begrooting 1918. De voorzitter deelde mede een nieuwe be- groutiug daar het Rijk de eerst gevraagde subsidie niet heeft toegestaan en op de eerste begrooting die subidie was gebracht, dus 't was noodzakelijk hierin te wijzigen. Hoewel de middelen der vereeniging niet overmatig zijn heeft het bestuur toch gemeend de sa larisregeling van het personeel te herzien en stelde daaromtrent voor het salaris van den Dire:teur te aanvangen op f 2200 met 4 2- jaarlijksche verhoogingen van f 150 en van de Leeraren op f 1000 met 4 2 jaarlijksche verhoogingen van f 100 en voor de acte M„ O. f 100, dat van de concierge op f 300 met 2 jaarlijksche verhoogingen van f 50 en f 200 tergemoetkoming voor woning, vuur en licht dit laatste houd op zoodra bij de school een woning zal gebouwd zijn daarom heeft het bestuur de steun van meerdere subsidie noo- dig van de Staat en Provincie, een der ieden van de commissie welke de rekening over het afgeloopen jaar hebben onderzocht advi seert namens die commissie tot goedkeuring en brengt den penningmeester dank voor 't beheer en het bestuur voor de samenstelling. De voorzitter deelde nog mede dat aan het personeel 16 pCt. duurtetoeslag zal worden verleend. Na deze werd overgegaan ter verkiezing van bestuursleden, aan de beurt van afteden zijn de heeren Dr. Kerbert, Spoon en Mr. Trouw, de heer Spoon stelde zich niet meer herkiesbaar, de heeren Kerbert en -Trouw werden wederom herkozen en voor de heer Spoon werd gekozen J. C. Raue te Brielle, vóór de rekeningcommissie werden bij stem ming aangewezen de heeren |P. v. d. Boogert, L.J. v. Leenen en P, Veenenbos. Er werden twee prijzen verloot onder de aanwezigen en wel le prijs een vuilnisbak, 2e prijs een poetsbak welke ten deel vielen aan de heeren P. de Jong en P. Veenenbos, daarna [dankte de Voorzitter de aanwezigen voor hunne opkomst en spoorde aan voor krachtige propaganda van de vereeniging. TINTE. De vrachtrijder R. kreeg, naar men ons meedeelt, bij den heer J. G. zulk een trap van zijn paard, dat zijn been gebroken werd. De heer G. vervoerde R. naar zijne woning te Rockanje. De vorige week kwam het zoontje van H. S. leelijk te pas. Bij het steken van snij- boonen in een molentje werd, zooals men ons mededeelt, het wijsvingerje van de linker hand gebroken. Bg het eten kreeg een zoontje van A. v. C. een beentje zoodanig in de keel, dat de wanden der keelholte, naar wij vernemen, zoo danig werden beschadigd, dat het kind onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. ROCKANJE. Bij den heer W. S., tuinder alhier, is onder zijn suikerbieten één voor gekomen van 30 pond en een andere bedraagt het gewicht van 24 pond. Een jongen had een mesje voor zijn moe der gekocht en dit rechtop in zijn zak gestoken. Hij gooide al spelende zijn pet in de lucht en toen hij die wilde oprapen, stak het mes met de punt een heel stuk in zijn lichaam. De vrachtrijder L. R. heeft van zijn paard een zoodanigen trap gekregen, dat zijn been stuk was, en hij eenigen tijd zijn werk niet zal knnnen doen. HELLEVOETSLUIS, Aan den adjudant onderofficier S. Jonker, alhier, is de gouden medaille voor 36-jarigen dienst uitgereikt. Door den Burgemeester is eene open bare raadsvergadering belegd op Dinsdag 30 October 1917, n.m. 7, :0 ure. Bij den Burgemeester Strandvonder, alhier is als strandgoed aangebracht 128 K.G. boter (ongeschikt voor de consumtlc) en een bus, inhoudende 227a L. petroleum. SPIJKENISSE. Door den storm van Donder dag is de polder Nieuw-Hongerland onderge- loopen, waardoor best weiland voor den win ter weer onbruikbaar is geworden. In de zitting van den gemeenteraad j.l. Vrijdag is aangenomen met algemeene stem men een per request ingezonden verzoek der winkeliers om winkelsluiting de eerste 5 werk dagen van 7 7 uur en Zaterdags van 7 9 uur ingaande 1 November tot 1 April. De toewijzingscommissie van Petroleum heeft op verzoek der Geref. Kerkeraad toege staan 8 Liter petroleum in de twee maanden tot het houden van catechesaties enz. Door het bestuur van den Polder Spij- kenisse en Schiekamp zal Zaterdag 3 Novem ber te 6 ure in de zaal van L. v. Bodegom worden aanbesteed het Schoonmaken der wa teringen in den Noordhoek. NIEUWESLUIS. Hoe langer zoo meer wordt ook hier de druk der tijden gevoeld, wie geen carbid met lampje heeft, moet zich met een klein petroleumlampje of met kaarslicht vergenoegen, ofzeer vroeg naar bed gaan. Brandstof is er bij velen zeer weinig, 't Is reeds lang geleden dat een weinigje steen kolen verstrekt werd. Bij eene verkooping van boomen, waaronder velen voor brand hout, werden de prijzen dan ook geweldig opgejaagd. Verschillende huismoeders zouden kooI en andijvie willen inmaken, maarzout is nergens te bekomen. Verder zijn alle levensbehoeften fabelachtig duur. Ja, 't is wel een moeielijke tijd dien we thans beleven. Heeft, met het oog daarop Openb. 6 5 en 6 ons niet veel te zeggen, en geeft het niet veel te denken Gemeenteraad te NIEUW HELVOET op Zaterdag 27 October 1917 v.m. 9'/1 ure. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden aanwezig, behalve dhr. v. d. Ban met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger wordt megedeeld, alles was in orde bevonden, in kas was aan geld en geldswaardige papieren f 3877,85. Eenige af- en overschrijvingen op de be- gröotfng 1917 worden goedgekeurd. Daarna wordt in behandeling genomen de begrooting 1918. Namens de commissie van onderzoek brengt dhr. v. d. Schilt daarover rapport uit, slechts één opmerking heeft de commissie te maken, de post van pakhuishuur voor berging van de distributie artikelen ad f 39 per 3 maan den komt wat hoog voor. De Voorz. antwoordt dat er op het oog en- blik niets anders beschikbaar is, daar komt bij dat het zeer gemakkelijk is, daar het pakhuis dicht bij het distribufiebureau is gelegen. Dhr. Kramer deelt mee dat in de huurprijs mede begrepen Ï3, het medehelpen aan het afleveren der goederen. De Voorz. zegt dat dit juist is, de ver huurder die tevens winkelier is, heeft ook zelf een gedeelte in gebruik. Dit schijnt som migen te ergeren, klachten zijn bij mij in gebracht, doch het is niets anders dan af brekende kritiek, er is niet de minste reden tot wantrouwen. Wel zegt de Voorz. dat het beter was om alle praatjes te voorkomen, dat de gemeente een pakhuis had waarover zij alleen de be schikking had, doch dat is er nu eenmaal niet. De commissie verklaart zich ten volle bevredigd. De voorz. leest nu artikelsgewijze de ver schillende posten der begrooting, daaruit blijkt o.a. dat de Hoofdelijken Omslag is geraamd op f 12000, Hondenbelasting f 300, Vergunningsrecht f 500. Dhr. van Hartingsveldt vraagt bij de uit gaven of de post straatverlichting ad f 1000 niet te hoog is. De voorz. gelooft dit ook er branden slechts 3 van de 36 lantaarns. De post Brandstoffen is echter zeker te laag, zoodat van de straatverlichting bij af- en overschrijving op brandstoffen kan wor den gebracht, het is een zuiver administra tieve maatregel. De post vuilnisophalen is in verband met een nieuw contract verhoogd tot f675 Sub sidie ad f 300 aan het Polderbestuur is daarop voorloopig gebracht, in afwachting eener nadere overeenkomst met het polderbestuur. Wellicht neemt de gemeente de wegen voor eigen rekening, zoodat het uitgetrokken be drag voor onderhoud zal worden aangewend. Op een vraag van de heer Hartingsveldt zegt de Voorz. dat het herhalingsonderwijs 1 Nov. met 20 jongens zal aanvangen. Zeer waarschijnlijk zal het ook op de school aan den Westdijk gegeven worden. De heer Kramer vraagt of de kwestie van den voor drie jaar benoemden geneeskundige, die het slechts voor één jaar wenschtaante nemen, reeds in orde is. De Voorz. ant woordt dat hij daarvan kennis heeft gegeven aan den Inspecteur der Volksgezondheid. Daarop is nog niets vernomen. De begrooting wordt daarna in ontvangst en uitgaaf met algemeene stemmen vastge steld op f 64137,Het nadeelig saldo van de dienst 1916 ad f 1900 zal, behoudens goedkeuring van Ged. Staten in den dienst 1917 of 1918 worden opgenomen. De heer Langerveld vestigt de aandacht op den zeer treurigen toestand van den weg bij de School aan den Westdijk, de kinderen kunnen er bijna niet door. De Voorz. zegt toe, daarin te zullen voorzien. Ingekomen is een afschrift van de winkel sluiting der gemeente Hellevoetsluis met ver zoek deze over te nemen. De Voorz. stelt voor er niet op in te gaan en het sluitings uur op 9 uur te handhaven. Het gaat met de gasverstrekking zeer eigenaardig. Volgens een schrijven van het Kolenbureau mag het zelfde verbruikt als in 1914, terwijl de Direc teur der Gasfabriek een officieel schrijven heeft ontvangen, dat weer geheel anders luidt. De heer Kramer zegt, daar Hellevoet- sluis 7 uur en Nieuwenhoorn 8 uur bepaald als sluitingsuur, wij het ook wel op 8 uur konden bepalen, met uitzondering van de kapperswinkel en deze op 9 uur te stellen. Dhr. van Hartingsveld merkt op, dat de cafe's dan ook moeten bezuinigen, de kerken hebben hier geheel vrijwillig een goed voor beeld gegeven. De voorz. antwoordt dat café's een ander karakter dragen, het zijn zaken die hoofdza kelijk van den avond moeten leven. Goedge vonden werdt het sluitingsuur aan B. en W. over te laten. De samenstelling der Brandstoffencommis- sie te Hellevoetsluis komt ter sprake, op voor stel van dhr. Kramer zal worden beproefd, daarin ook een lid uit Nieuw Helvoet op te nemen. Voorstel komt ter tafel om de gemeente aan te sluiten bij den Centralen Keuringsdienst van Dr. Verweij te Rotterdam voor den tijd van éèn jaar. De maximumkosten zullen be dragen f 261, waarvoor kunnen worden op gezonden 56 melkmonsters en 28 verschillende andere monsters. De voorz. voelt er veel voor wegens de hooge kosten wordt echter met algemeene stemmen besloten niet toe te treden. Dhr. Langerveld wil de gemeente-melkver- ordening uitvoeren. De voorz. zal zoo nu en dan monsters doen nemen. Aan de heeren Fölting en Bakker wordt het salaris als ambtenaar op het distributie bureau van f 27.50 en f' 30 gebracht op f 30 en f 35 per maand. Mededeeling is ontvangen van Ged. Sta ten, dat op de bezwaarschriften van J. Flip- se, J. Berkhout, F. Monkhorst en G. A. de Vos gunstig is beslist, deze personen worden niet geacht hier te wonen. Een ingekomen verzoek van de afd. der S. D. A. P. om een commissie in te stellen tot distributie van zoolleder en sajet wordt afgewezen. Hierna sluiting. Droevig. De veldartillerist H. L. te Deventer die gestraft zijnde, niet mocht uitgaan, wist Zaterdagavond langs de omheining bij de kazerne deze heimelijk te verlaten, om een kort bezoek te brengen bij kennissen in de stad. Langs denzelfden weg werd de terug tocht ondernomen, doch bij het overkllmmen verloor de soldaat zijn evenwicht, stortte in de gracht en is waarschijnlijk met de borst kas terecht gekomen op een onder water zijnde ijzeren buis. Door toegeschoten hulp werd hij op het droge gebracht en in deer nis waardigen toestand naar de kazerne ver voerd, waar spoedig geneeskundige hulp aan wezig naar h waar h leed. Nood Octobei met on golven nacht, i Met de al spoe Menige* met elg waarin westen tjalk vo hossend groote hier hu De vlu* geen dc laveerer en de den hie gelijke en J. K dernem pogen schip b keeren. Een dingsm ook vo Koor men, sleeptrc zeilen, macht!) Intus kapitel Met vo zeelui doch c werd pen, e werd Eind machti op het lieten vaar vr de vle hun g< verbinc te hale schlppe en het reet ni liet me stra m Hij mc breuke te bren van H «e oog 'tjalk v. pulp, ven hee iets br denavo gewaaj Giste binnen tina k: J. Koo werk zeilen We den bi ming, Luther, niet ve II God v het kr fc3hrlstu I meer vroom Weder een bt booze 1 helle, beoefe prente -D dan dc F rechte E hart woont en op meer Gods, die ge voor huiche om on ten an leer. haast derde versta woord zeer g allerle men r ken. troost schuw zij g( niet g van a de ma wijl u Go terwij Gods plasre maal denke Want Hem daaro en hc vanL r lÉ A

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2