Woensdag 31 October 1917. 32 ,r Jaargang N°. 2333. voor de Znidhollandiche en Kreuwiche Eilanden. 1 lie Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Dr. Maarten Luther en zijn Herdenking. Harvormingslisd. BUITENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle stukken v©©r de Redactie bestemd, Adrertentlëia est verdere Administratie franc© toe te sesiden aan de Ultrevers 3 Een toevlucht voor de zijnen! Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon fntercommunaal No. 2. ADVERTENTIËN 121/» Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertenticn worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. 't Protestantsehe volk maakt zich op den Hervormingsdag te vieren. Het vierde eeuwfeest te beleggen. Vreugde te openbaren over 't Reformatiejaar. En hoezeer we ons in de Luthersche theologie in haar beschouwing der Sacramenten van Doop, Avondmaal en Biecht niet kunnen vindenen hoezeer j[a we met hem verschillen in de beschou- wing dat de Roomsche Kerk de Anti- Christ zou zijn en ofschoon we zijn verhouding van Volk tot Overheid niet kunnen toestemmenen zijn beschou wing over de M Schrift niet in alles strookt met onze Calvinistische opvat tingen .dit alles belet niet, dat we dr. Maarten Luther de hulde bren gen willen, die hem toekomt. En niet alleen hem, maar ook allen, die als zijn voorgangers aan de restauratie der R. Kerk hebben meegewerkt; want men vergete niet, dat Luther stond op de schouders van voorname voorgan gers Deze voorgangers hebben den weg gebaand, langs welken Luther 't Duit- sche Volk vooral bereiken kon. Luther was niet hst licht;' zosvelen vóór hem hebben in groote vrijmoedig heid de zonden der R. K. als met den vinger aangewezen, In de zoogenaamde middeleeuwsche donkerheid blonken er reeds evangelische lichtenwerd kritiek op de Kerk niet gespaard en zuiverheid in geloof en zeden reeds aangeprezen. De R. Kerk is vóór Luthers aanplakken der 95 stellingen reeds herhaaldelijk gewaarschuwd en trouwens de 95 stellingen waren niet van dien aard om de R Kerk daardoor op haar grond- festen te doen beven want Lather bleef ook na die aanplakking nog Roomsch. Trouwens, die 95 stellingen waren slechts tegen één fout, tegen den Aflaathandel; waren voor Luther maar iets bijkomstigs; doch de hoofdzaak was zijn zondenlast en al moest van Staupitz, den vicaris zijner orde hem zeggen„Magister Martinus ik begrijp dat niet", toch Luther begreep 't wel, dat hij voor een rechtvaardig God niet verschijnen kon, hoevaak van Staupitz ook zeiChristus verschrikt niet, doch vertroostnochtans de schrik des doods zat Luther op de hielen. En in de Schrift vond hij den troost, dien hij buiten de Schrift zocht. De rechtvaar dige zal door 't geloof levendat was de rijke vondst, waaruit de aanplakking der 95 stellingen volgde. Door 't geloof leven en niet uit de werken der wet; niet door aflaat Uit genade leven door 't geloof en niet door priesterlijke schulddelging den last des toorns Gods laten afwerpen, werd de hoofdgedachte zijns levens. En wel waren er reeds conciliën ter refor matie bijeengekomen in 1409 te Pisa; in 1414 te Konstanz; in 1431 te Ba zel, maar ze raakten slechts de opper vlakte, de uiterlijke verbetering. Doch bij Luther was 't om een innerlijke reformatie te doen, om 't volle licht der Schriftom de autoriteit dier Schrift en niet die der Curie of Kerkregeer- ders. De 95 stellingen waren in 't La tijn geschrevengansch niet voor 't volk, maar bedoelden slechts een we tenschappelijk dispuut uit te lokken in de kringen der theologen Maar de aflaat, de zielehandel bail al reeds zoo veel afkeer gewekt, dat de 95 stellingen slechts de vonkeu in 't buskruit waren. De academische gewoonte om stellingen aan te plakken en in dispuut te bren gen, was hier (en de tijdsomstandig heden drongen daartoe door Tetzels optreden in zake den St. Pieterspen ning) de aanleiding om binnen vier weken de Christenheid in rep en roer te brengen. En 't was reeds in de 36ste stelling, dat hij »de vrijheid van den Christenmenschc bepleitte in deze woor den: Ieder Christen, die waarlijk be rouw heeft, komt volkomen vergeving van straf en schuld toe, ook zonder af iaat Luther te WittenbergLuther te Worms voor den Rijksdagwelke dag en welk feit men ook 't hoogste stelle de aanplakking die een protest was, dan wel de niet-herroeping van zijn geschriften met dat merkwaardige God helpe mij, Amen! (Het>Hiersta ik, ik kan niet anders,wordt door historische critici ontkendalleen 't God helpe my wordt waarlijk als Luthers laatste woord genoemd)welke datum men ook nemeLuther heeft de Her vorming*, door zijn voorgangers begeerd en geprofeteerd, volbracht en voor haar hoofdbeginsel den strijd ten einde toe- gestreden nl. Gods Geest alléén komt toe de heerschappij over de ziel en niet aan de Kerk En uit dat hoofdbeginsel "trok hij zijn reformatorische conclusion of .hesluiten. Want is Gods Geest alleen de heerscher der ziel, dan is er ook Christelijke Vrijheid vrijheid om tegen de machten der Kerk te plaatsen de ordinantiën Gods voor alle leven in en buiten de Kerkdan moest ook de eenheid der Kerk opgeofferd worden aan de vrijheid, want een Eenheid zon der die vrijheid was de doodvrijheid met verscheidenheid moet er zijn. En als Gods Geest alleen de heer schappij had, dan zou die Geest ook overtuigen van zonde, en gerechtigheid en oordeel en dus de konsjentie open gaan het recht dier konsjentie om naar Gods Woord te leven en niet naar 't Woord der Kerk en der Conciliën was daarmee bevestigden als dat geweten overtuigde van zonde en nood zakelijke genade, dan kon niet de Kerk met haar goede werken* doch slechts 't bloed van Christus reinigen die de Genade zelve was, Offer en Offeraar tevens. En als Gods Geest alleen de heer schappij had, dan leidde die ook alleen in de waarheid in en vormde alzoo de menschelijke persoonlijkheid, die durft te zeggen voor Paus en Kerk voogd Ik gal Gode meer gehoorzamen dan de menschen, want dan is 't de Goddelijke Geest die tot zoo'n vrijmoe dig getuigen hoopt en den mensch maakt tot een waarlijk individu, een gekenteekende, godsdienstige, naar Hem luisterende, karaktervolle persoonlijk heid. En als Gods Geest alleen de heer schappij heeft, dan is er ook maar één Wet; één wet van dien éénen Geest, en die Wet is de Schriftdaarom van den Paus en van de Kerk en van de Conciliën terug naar de Wet des Gees - tes, naar die Schrift, die de Wet des levens is. En van dat Woord zouden z e af blij ven zei Luther, En dat beteekende wat in dien tijd, toen grootsche mach ten in Kerk en Staat daar anders over ja» a .n f> sl o ba mm a.aj».n a a a a a oH <3 3 3 2 Een vaste burg is onze God, 1 Al drukt het leed, al dreigt het lot, Hij doet zijn hulp verschijnen! De vijand rukt vast aan Met opgestoken vaan: 5ji Hij draagt zijn rusting nog «j Van gruwel en bedrog, e; Maar zal als kaf verdwijnen! Geen aardsche macht begeereii wij; 2 Die gaat welras verloren! <3 Ons staat de sterke Held ter zij, a Dien God ons heeft verkoren. Vraagt gij zijn naam? zoo weet, <3 Dat Hij de Christus heet. ej Gods Eengeboren Zoon, Verwinnaar op den troon! De zeeg' is ons beschoren! En grimd' ook d' open hel ons aan, Met al haar duizendtallen, Toch zal geen vrees ons nederslaan, e, Toch doen wij 't krijgslied schallen1 Hoe ook de satan woedt, Wij staan hem voet voor voet, 3 Wij tarten zijn geweld! Zijn vonnis is geveld Een woord reeds doet hem vallen! Gods woord houdt stand in eeuwigheid <S En zal geen duimbreed wijken. Beef, satan! Hij die ons geleid, Zal u de vaan doen strijken I <3 Delf vrouw en kindren graf, Neem goed en bloed ons af. Het brengt u geen gewin 3 Wij gaan ten hemel in a En erven koninkrijken! (MAARTEN LUTHER). dachten Dat woord was reeds een heldenwoord. Zoo danLutber en de Kerkhervor ming! ze bohooren bij elkaar. En al is 't dat wij., Gereformeerden veelliever, den naam van Calvinisten dragen en geen Lutheranen zijn; al is 't dat 't cujus regio cius religio* d i. wiens rijk, diens godsdienst ons tegen de borst stuit en ons een inkonsekweatie van Luthers vooropgestelde Christelijke vrij heid dunkt, waar wij Calvinisten tegen over stellen de vrijheid der Overheden om op hun wijze God te dienen, maar daarbij tevens dezelfde vrijheid der onderdanen om van 't Geloof der Over heden af te wijkennochtans heeft Luther aan Europa een inzicht geschon ken, dat toen, maar oolc stééds, in een zondige wereld eene voortdurende Re formatie noodig is. Een Reformatie in de R. KerkEen reformatie óók onder de reformatoren en Gereformeerden zeiven. Zelfs de ^Hervorming* heeft reformatie noodig! E> feitelijk weinig toe ie voegen hebben indien wc die in zijn geheel onder het overzicht op Hamen. Zij spreken voor zichzelf. De strategische gevolgen van het offensief, door de centralen ingezet, hebben zich met een voor de Italianen schrikwekkende snel heid voltrokken. Zaterdagavond zijn «Ie Duitsche troepen, die tusschen Flitsch en Tolmein en ten Zuide daarvan door de Italiaansche bergstellingen heengebroken zijn, Cividale reeds binnenge rukt. En als gevolg daarvan hebben de Italianen Görz, of Gorizia zooals het scdeit heette, hun stellingen op den Karst enMon- falcone ontruimd en zijn zij in snellen terug tocht naar de vlakte van Venetië terugge trokken. Wat de Oostenrijkers met hun offensief in Juli 1916 van Zuld-Tirol uit, ondanks de kracht, waarmede zij hun aanval doorzetten, niet bereiken konden, is nu in een eersten stormloop als het ware geluktde vlakte van Venetië, die voor den aanvaller de gelegen heid tot een snellen opmarsch biedt, is be reikt. De Oostenrijkers hadden het vorige jaar door een breederen bergmuur heen te dringen, maar zij hadden er waarschijnlijk op gerekend, dat de Italiaansche stellingen daar niet zoo sterk zouden zijn als op het Oostelijk deel van het front, aan de fsonzo. Zij slaagden bij hun opzet niet. Nu hebben de centralen den smalsten maar ook den meest krachtig versterkten bergmuur doorbroken en het doel bereikt. Met Cividale hebben de centralen immers niet alleen den Italianen een gewichtig steun- punt-ln-den-rug genomen, maar ook eerste stad in de laagvlakte bereikt. Daarmede is voor de centrale» de gelegen heid voor een omvattende beweging op groote schaal geopend, fn de laagvlakte im mers is hun de mogelijkheid geboden door een snel en krachtig vooruitbrengen van hun troepen, de Italiaansche stellingen in de Juiische Alpen en aan het Tiroolsche front in ernstig gevaar te brengen. Zij kunnen daardoor niet alleen die stellingen voor de Italianen onhoudbaar maken, maar tevens belangrijke Iegerafdeelingcn afsnijden en ge vangen maken. De groote vraag is, of de Italianen zich nog tijdig kunnen herstellen, om den op marsch der centralen in de laagvlakte tegen te houden. De kans daarop is niet groot. Hun levende weermacht heefteen geduchten knak gekregen door het verlies van 100000 man, hun artillerie is geweldig verzwakt door het verlies van 700 slu^ken, wanorde en verwarring heerschen in hun midden. Te verwachten vait dan ook, dat het belangrijke knooppunt Udine, door de centralen, die, zooals het Duitsche avond-communiqué meldt op snelle wijze de achtervolging voortzetten genomen zal worden. Wel kunnen de Itali anen, van de vele zijrivieren, die de vlakte loodrecht doorsnijden, als natuurlijke verde digingslinies gebruik maken. Maar de cen tralen hebben aan hun zijde het geweldige moreele overwicht, dat, gelijk bij vroegere strategische ondernemingen gebleken is, als een zeer invloedrijke factor beschouwd moet worden. Of het de Italianen wat zal helpen, dat de regeeringen van Engeland en Frankrijk hun kritieken' toestand, zooals de Times meldt, „in welwillende overweging" zullen nemen, is zeer twijfelachtig. Zelfs al mocht het re sultaat van deze welwillende overweging het besluit zijn, om rechtstreeksche hulp te verleenen, dan is de vraag, of deze nog op tijd zou kunnen komen, en komt ze te laatï dan is het maar verloren moeite. Daar het doel, dat de centralen nastreven, klaarblijkelijk is, de Italianen van zich af te schudden en daarna een versterking van hun Westelijk front mogelijk zou kunnen zijn, schijnt een verscherping van de aanvallen in het Westen voorshands de beste steun, dien den Italianen kan worden verleend. DE TOESTAND. Aan de nuchtere veelzeggende berichten die de Duitsche en Weensche Regeeringjover de ontwikkeling van de gebeurtenissen op het Italiaansche front geven, zouden wg VERSPREIDE BERICHTEN. De Stockholmsche Correspondent van de „Vossische Ztg." verneemt langs indirek- ten weg uit Petersburg dat de bezetting van Oesel in de Russische hoofdstad een paniek heeft veroorzaakt, niet alleen door het feit, zelf, doch ook door de alarmeerende wijze waarop de gebeurtenissen in de plaatselijke pers zijn weergegeven. Eene beschouwing der „Nowoje Wremja": „Petersburg in ge vaar" en eene verklaring van den Minister van Marine, in de „Ruszkaja Wolja" dat het nieuwe Duitsche optreden buitengewoon gevaarlijke gevolgen met zich moet brengen, hebben de inwoners van Petersburg met een wilden schrik vervuld. Zondag geloofde men zelfs dat de vijand vlak voor de poorten der stad stond. Op het Snamenskiplein waar zich het Moskou-station bevindt, verzamelden zich honderdduizenden burgers gepakt en gezakt, die sterk gesticuleerende een extra-trein naar het binnenland eischten. Eene zelfde vertooning viel aan het Mos- kou-Windau-station waar te nemen. De toe stand werd nog erger toen 1.1. Zondag be kend werd dat op bevel uit Petersburg Revai ten spoedigste ontruimd moest worden. Hoe vertrekkend de paniek is, blijkt uit het feit,, dat de Petersburgsche zomer gasten', die wegens den woningnood nog steeds in hunne zomerverblijven aandeOost Finsche kust vertoeven, komen in groote scharen naar Peterburg vluchten, zoodat de straatweg van Sestrorezk met eene onaf zienbare schare vluchtelingen gevuld is. Bij den trein van Wiborg naar Petersburg spelen zich de wildste tooneelen af. Dat bij deze zenuwachtige stemming de meest over dreven geruchten worden verspreid en ook geloof vinden, is licht te begrijpen. Nu eens heet het dat de Duitschers reeds Hangon bezet hebben, dan weder weet men mede te deelen, dat Baltischport in Duitsche handen gevallen is. De hoofdspaaibank aan de Fontanka-kade wordt door reusachtige massa's belegerd, die niettegenstaande het Zondag is, eischen dat het bureau geopend wordt ter uitbetaling der spaargelden. Zeer onverstandig handelde de regeering toen zij om onbekende oorzaken Zondag vroeg plotseling het stoombootverkeer met Kroonstadt liet stopzetten; onmiddellijk ver spreidde zich de wildste geruchten, o.a. zou de Oostzee-vloot In Westelijke richting weg- gestoomd zijn, ten einde zich bij de Duitsche vloot aan te sluiten. Anderen wisten weder te vertellen dat artilleristen van Kroonstadt het geschut van de forten Pawel en Konstantijn onbruikbaar gemaakt hadden, enz. Toen in den vroegen ochtend eene groote Russische vliegmachine, die een proefvaart van Dudernhof naar No- woja Dereffna maakte, boven Petersburg verscheen, ontstond er op straat een wilde vlucht. Men geloofde een Dultsch vliegtuig te zien, en algemeen werd een wijkplaatsin de kelders gezocht. De kalmere elementen in de stad, die den militairen toestand juister weten te beoor- deelen, vreezen echter dat onrustige politieke elementen van den nieuwen toestand mis bruik zullen maken om uiterst gevaarlijks relletjes op touw te zetten. In de „Observer" houdt de marine-mede- werker, Gerard Fiennes zich bezig met de moeilijkheden, die zich zullen voordoen bij eventueel het vervoer van een Amerikaansch leger, naar Europa. De Duitsche duikbooten zullen ons nog wel genoeg scheepsruimte laten, schrijft hij, dat wij ons kunnen staande houden, maar niet genoeg om eene groote Amerikaansche armee naar Europa te trans porteeren en daar te onderhouden. De nieuwe schepen, die wij bouwen, zullen net voldoen- doende zijn, om de verliezen, die wij door den duikbootoorlog lijden, goed te maken. Daar wij bovendien aan onze andere bond- genooten scheepsruimte moeten Ieenen, is het onmogelijk, ook nog andere schepen ter beschikking te stellen voor het vervoer der Amerikaansche troepen. Deze overwegingen brachten den Engelschen scheepvaartcontro leur tot de verrassende verklaring, dat, wan neer de Amerikanen een millioen man wilden overbrengen naar Europa en daar onderhou den, zij zes millioen ton scheepsruimte jaar lijks van stapel moeten laten loopen, d.w.z. het drievoudige van de Engelsche productie in de beste vredesjaren. Maar, volgens Fien nes gaf deze schatting niet alleen de parti culiere meening van den scheepvaartcontro leur weer, maar ook de meening van de admiraliteit en van den minister van oorlog, zoodat men zeer zeker met alle factoren had rekening gehouden. De vermeerdering der Engelsche vloot bleek minder te zijn dan men verwacht had. In Februari had men hoop, de Amerikaansche tonnage bij de eigene te kunnên voegen, wat echter, met het oog op de Amerikaansche behoeften onmogelijk bleek. Men had dus in Engeland meer tonnage noodig dan oorspronkelijk was aangenomen, terwijl het er per slot van de rekening naar uitzag, dat men minder zou krijgen.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1