Zaterdag *7 October 1917. A n tirevo lution a 82 Jaargang N° 2332. Orgaan foor de Znidhollandiclie en Zeeowiehe Eilanden. Tweede Blad. feuilleton IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. GEMEENTERAAD. TWEE BROEDERS W. BOEKHOVEN Zonen, Aiie stukken vwor «ie tSeds&etfie bestemet, Ativertentléia en verdere Administratie trnnco t«e te zenden «nn «ie Uitareve* s Dit nummer bestaat ait 3INNENLAND. Deze Courant verschijnt*eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 2. ADVERTENTIËN 12l/j Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. De Rijksseruminrichting. Wij ontvingen het Verslag van de werkzaam heden dezer Inrichting over de jaren 1912, 1913, 1914 en 1915. 't Is een heel lijstje sera en entstoffen, welke daar wordt bereid en vandaar worden verzonden ter voorkoming en genezing van ziekten bij paarden, groot en klein vee, bij hoenders en honden. Ook wordt daar bereid een middel ter verdelging van ratten en muizen en bestaat er gelegen heid om drinkwater, vleeschwaren enz. te la ten onderzoeken. Ruim een 30-tal sera en ent stoffen werden in 't laatst genoemde jaar ver zonden, voldoende om een totaal aantal die ren van 485973 te behandelen. Hier volgen er eenige de cijfers noemen het getal dieren, die er mee behandeld konden wordenvlek ziekteserum 354100 borstziekteserum (varkens) 11000, miltvuurserum 1500, goedaardige droes- serum 1200, varkensserum20000, serum tegen de „Kleinsche" kippenziekte 10000, serum te gen hondenziekte 100, varkenspestentstof 339 boutvuurpoeder 21400, miltvuurentstof 2333, entstof „Kleinsche" kippenziekte 14500, mid del ter verdelging van ratten en muizen 1785 Kilo. Er werden aan de Inrichting 883 inzendin gen onderzocht en wel: betreffende ziekten bij paarden 70, bij runderen 111, bij varkens 197,-bij schapen 3, bij gelten 1, bij konijnen 36, bij hazen 7, bij honden 11, bij katten 2, bij kippen 359, bij andere vogels 58, bij vis- schen 9. Hieronder waren begrepen 36 urine monsters. Omtrent het middel ter bestrijding der mui zen en raüenplaag lezen we, dat er zeer vele aanvragers waren. In 1914 werden niet minder dan 2019 Liters verzonden aangaande de ver kregen resultaten kwamen slechts 1798 berich ten in: 1157 vermeldden gunstige, 641 on gunstige resultaten. De onvoldoende uitkom sten komen in hoofdzaak voor bij de bestrij ding der rattenplaag, en voortgezet werden daarom de onderzoekingen naar andere mid delen tegen die piaag. Deze te vinden is niet gemakkelijk, daar ze zoo weinig mogelijk schadelijk moeten zijn voor andere dieren en voor de ratten smakelijk dienen te zijn. Een middel, dat daar aan vrijwel voldoet, bevind zich in de bul bus sciilae, een dikke peervormige ui, die een gewicht tot 21/2 KG. bereikt. Men on derscheidt twee soortende roode en de witte wa:rvan de variteit in Italië voorkomt. De roode ajuin -wordt fijngemalen, met stroop meel enz. verwerkt tot koekjes, welke door de ratten gegeten worden. Wanneer de dieren van deze koekjes gebruiken volgt meestal de dood binr.en 12 uur. In 't laatste jaar werd dit middel algemeen verkrijgbaar gesteld, jiadat men bij proefnemingen zeer gunstige resultaten er mee verkregen had. Het onderzoek van drinkwater toonde aan dat in vele gevallen dit niet deugt. In 1915 wer den 248 monsters onderzocht: 70 weden goedgekeurd, 178 afgekeurd. Uit het onder zoek van regenwater is weer herhaalde malen gebleken, dat de daken, goten en putten aan sterke verot treiniging blootstaan, zoodat de monsters niet als drinkwater goedgekeurd konden worden. Van de 30 monster uit Fries land kon slechts 1 monster goedgekeurd wor den. Uit deze provinsie worden veel monsters door veeartsen ingezonden, dewijl door het gebruik van 't water de gezondheidstoestand van het vee wordt geschaad, Omtrent de geheimmiddelen leerde het on derzoek, dat een groot deel van deze iedere waarde miste, terwijl een ander deel bestond uit stoffen, welke een erkend genezende wer king bezitten, doch di - tegen een tehoogen prijs worden verkocht. De aan de geheim- middelen toegevoegde attesten schijnen nog altijd een groote aantrekking te hebben voor den veehouder. C. B. menschelijk gebruik, hetzij door een strikt persoonlijk stelsel van rantsoeneering. van alcoholhoudende dranken. Tevens om een beroep te doen op het Nederiandsche volk om in deze tijden het gebruik van alcoholhoudende dranken geheel na te laten. Namens de meer«Han 125000 leden van die vereenigingen wordt een krachtige agitatie in het geheele land voorbereid om de ver spilling van voedingsstoffen voor de vervaar diging van schadelijke genotmiddelen te doen eindigen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Graan voor alcohol. Door alle drankbestrijdingsvereenigingen in ons land is het besluit genomen om ge meenschappelijk aan de Regeering te vragen de alcoholfabricage uit voedingsmiddelen voor mensch en dier en het kolenverbruik voor de alcoholindistrie terug te brengen tot den kleinst mogeiijken omvang, hetzij door verbod van productie van alcohol voor Vermakelijkheidspartij. Op de dezer dagen te 's Gravenhage ge houden vergadering van het terzake gevormde voorloopig Comité is besloten tot de oprich ting eener Neutrale partij, onder wkr vaan zich zullen kunnen scharen allen, die direct of indirect belang hebben bij de kunst en het amusementsbedrijf als medefactoren van het algemeen staatsbelang. Om het doel te berei ken zullen ter voorbereiding eener te beleg gen groote algemeene propagandavergaderlng vooraf in eenige hoofdplaatsen verschillende sprekers optreden, die in breede trekken het standpunt der nieuw gevormde partij zullen uiteenzetten. De afgevaardigde van Zierlkzee. Het Hdbl. verneemt, dat mr. R. J. H. Patijn, afgevaardigde van Zierikzee, op van verschei dene zijden tot hem gerichte vragen heeft geantwoo-d, dat hij in 1918 geen Kamercan- didatuur meer wenscht te aanvaarden. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Zitting van Dinsdag 16 October. De rechtbank heeft heden veroordeeld P. M O., 42 jaar, schipper te Raamsdouk, wegens verduistering in beroep te Oude Tonge, tot zes weken gevangenisstraf. J. v. K. en C. G., arbeiders te Oude Tonge, wegens diefstal door twee vereenigde perso nen, ieder tot twee dagen gevangenisstraf. J. B. de J., 39 jaar, lossen werkman te Oude Tonge, wegens mishandeling, tot f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Faillissementen fn Nederland, Volgens mededeeling van het Handelsin- formatiebureau van VAN DER GRAAF <SCo 's Bureaux voor den Handel zijn over de afge- ioopen week, eindigende 20 Oct., Neder land uitgesproken 16 faillissementen tegen 2t faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Oct., 1917 727 faillissementen tegenover 866 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Donderdag 25 October 1917 n.m. 3 ure. Voorzitter opend de vergadering met ge bed waarna de secretaris de notulen voor leest welke goedgekeurd en geteekend worden. Afwezig de heer J. Slis. Ingekomen stukken. Schrijven Ged. Staten In Zuid-Holland, daarbij het raadsbesluit goedkeurende tot opruimen der boomen aan den Ring alhier. Idem Ged. Staten daarbij goedkeurende de verordening haven en kaaigelden. Missive Bond Heemschut ten doel hebben de de schoonheid in Nederland te bevorderen daarin verzoekende op het besluit terug ie komen om de boomen om de kerk uit te roeien. Schrijven van een Kapitein ter zee in de Stelling Hellevoetsluis om een politieveror dening in het leven te willen roepen om het houtkappen te verbieden. Voorzitter. Om hierop te antwoorden ge loof ik niet dat dit in deze gemeente noodig is, weshalve Burg. en Weth. voorstellen hierop niet in te gaan. Wat het schrijven betreft van den Bond Heemschut, deze heeft misschien gemeend dat wij alle boomen om de kerk willen uit roeien wat niet het geval is, maar alleen die om de kerkgracht. En daar het gevaar der boomen niet denkbeeldig is, bewijst, dat hedennacht uit één der niet verkochte boo men een kroon ts gewaait en deze gelukkig niet naar dehuizenkantis gevallen enjme,dunkt dat er geen bezwaar bestaat om het vfcorstel van den heer Doornbos om alle boomen op te ruimen en weder direct nieuwe tepooten aan te nemen. De heer Doornbos geeft nog te kennen dat hij langs de boomen is geloopen en er nog drie waren waar niets aan te zien is en de overigen allen min of meer inwateren en voor het schoon in de toekomst het wenschelijkste is ze op te ruimen. De heer Mijs is van meening dat Burg. en Weth. de vorige maal er voor waren dat deze bleven staan. Voorzitter. Dit is nu geschokt en.wanneer nog meer kronen uitwaaien zal het mooiste gezicht der boomen toch gaan verdwijnen. De heer Timmerman vraagt wat of er als het niet aangenomen wordt met dezen boom moet gebeuren. Waarop de Voorz. antwoordt dat deze in elk geval moet verwijdert worden. Het voorstel in stemming gebracht wordt met 9 stemmen voor 1 tegen (de heer A. A. Mijs) aangenomen. Verzoek van Mej Vis waarin zij te ken nen geeft door den Secretaris bij deurwaar ders exploit de woning te zijn opgezegd en aangezien zij geen andere woning heeft, in te rrogen gaan wonen bij den heer P. Wiel- houwer op de Westdijk te Middeiharnis, tot tijd en wijle er een woning openkomt Voorz. deelt mede dat de instructie der vroedvrouw luidt dat zij moet wonen tus- schen het Telegraafkantoor en de Boekdruk kerij van Harnack, dus vooraan op de Zand pad, maar aangezien er geen woning dispo nibel is dit verzoek toe te staan, wat wordt goedgevonden. Komt ter tafel verslag der commissie tot wering van schoolverzuim wat de heeren ter inzage zal worden toegezonden. Verzoek van den heer J. J. Hoek onderwij zer alhier om ontheffing van zijn aanslag in den Hoofd. Omslag. Aangehouden. Verzoek van den heer P. Mast en Joh. van Nimwegen om een stuk grond in erfpacht te mogen hebben dat aan de gemeente be hoort aan den Dorpsweg, en de pacht iets minder tq stellen wegens de duurte van materialen enz. Voorz. steld voor hun het gevraagde stuk grond In erfpacht te geven, maar de erfpacht niet te minderen, en deze te houden op 8 cent, wat algemeen wordt goedgevonden. Vaststelling pensioensbijdrage gemeente veldwachter J. Uljl. Eenige posten worden overgeschreven. Daarna wordt het kohier voor schoolgeld vastgesteld. Vervolgens komt in behandeling Gemeente begrooting over 1918, welke post na post wordt voorgelezen. Aan den post gekomen, tractement onder wijzers, vraagt de heer van Dorsser of aan de onderwijzers geen verhooging, althans 18 DOOR P. BROUWER. (Auteursrecht voorbehouden.) Kornells Hamering is grijs geworden. In één jaar is hij er tien verouderd! Hij woont allang niet meer in de plaats, die getuige was van zijn mannelijke kracht, van zijn levensvoorspoed, van den bloei zijner zaak, van den groei van 't bedrijfèn van zijn diepen val „Dddt was het leven hem een kwelling geworden, een dagelijksche pijniging: daar was zijn rol voorgoed uitgespeeld. Waar hij eens een plaats der eere innam, daar stak men nu de lip tegen hem uit en hij moest er met schaamte het aangezicht verbeken. Met aller goedkeuring verdween hij. Zijn vrouw was 't een verademing, dat zij niet langer de nleuwsgierge, spottende of medelijdende blikken der menigte op zich gevestigd zou zien. En ook zijn zonen, al dient tot hun eer gezegd, dat zij zich als Sem en Japhet hadden afgewend en hun vader eerden ondanks zijn diepen val, zij drongen niet op blijven aan. De situatie was onhoudbaar geworden niets bond hem tenslotte aan zijn woonplaats. Hij kon ruim bestaan; zijn zonen namen de zaak over, al bleef hij er fiaantieël bij geïnteresseerd; in zijn woning namen zij hun intrek; nog enkele maanden zou er af en toe over hem worden nagepraat en dan och I hij wist hoe dat ging zou zijn naam en roem vergeten zijn en na een paar jaar werd hij er een legendarisch persoon uit een vroe ger tijdperk, met wien het leven van d&r. niet meer rekende. 'n Bittere vernedering voor dezen manl Zóó had hij zich zijn toekomst nooit ge dacht levende gestorven Op zijn nieuwe woonplaats, zou hij een nieuweling zijn; a'tijd 'n vreemdeling blijven te oud om er meer in te burgeren; 'n on wennig element, dat er een piddts besloeg, maar er niet wortelen zou. Altijd moest hij vreezen, dat op de een of andere wijze 't gerucht van wat daar ginds met hem gebeurd was, ook naar hier zou overwaaien. Dat alles maakte hem schuw. Zijn leven was feitelijk gebroken. En al had hij, wat zijn tijdelijk bestaan betreft, geens dings gebrek, het werd, een eentonig afrollen van zijn levensdraad dat hij lijdelijk onderging, zonder echte levensvreugde, zonder veel levensverheffing en waarbij in grauwe eenvormigheid de eene dag aan den anderen werd gehecht. In zijn vroegere woonplaats was hij, vóór zijn vertrek nog met de kerk verzoend en had dus een goede attestatie meegekregen. Voor den kerkeraad had hij zijiPzonde be leden en beronw getoond en op de gebrui kelijke wij.:e was daarvan aan de gemeente mededeeling gedaan. Dat betrof zijn kerkelijken staat Maar hoe zijn staat was voor den hoogen en heiligen God, déérvan kon niemand ge tuigenis afleggen: de vroeger zoo gulle, openhartige, de broederen zoekende in dustrieel is wat zijn zieleleven betreft uiterst gesloten geworden en zelfs ds. Helmhuis moet tot zijn smart erkennen, dat elk gesprek in vage algemeenheden hangen blijft. Met stille trom was hij vertrokken Toch had nog 'n pijnlijke scène 't vertrek verbitterd en vergiftigd. 't Was toen 'n paar oude vrienden hem opzochten om verschillende zaken te regelen, die uit zijn vroegere relaties tot kerk, school, vereenigingsleven enz. waren overgebleven. Daar moesten nog contributies vereffend worden, 'n paar oude notulenboeken opge vraagd enz. 't Gesprek bleef geheel aan de oppervlakte. Blijkbaar spanden de bezoekers zich in, om elke toespeling op wat gebeurd was te vermijden eu dat gaf vanzelf iets gewron gens aan hun onderhoud de broederlijke vertrouwlijkheid werd geheel gemist. Plotseling werd het de vrouw des huizes te machtig! En wat zij tijden lang had opgekropt, móést er nu uit Onbeteugeldrauw uit de ziel. „En nu moet ik 't zeggen eer we hier voorgoed weggaan: mijn man is gevallen niets tegen te zeggen en hij wordt er op aangekeken verdiént, daar niet van, 'k heb 'm duizendmaal gewaarschuwd, 'k durf 't hier te zeggen waar-ie bij zitmaar jullie. hóór je dat?. jullie, z'n vrin den uit de kerkeraad en uit 't schoolbestuur jullie, die 'm eiken dag hebben gezien en gesproken: julhe hebben net zoo goed schuid als jullie je plicht hadden gedaan, zou dat érgste misschien niet zijn gebeurd..." De „vrienden" staan paf. Alie gemeenschap met de zonde van Ha mering, technisch geheeten ^openbare dron kenschap", werpen zij verre van zich, hoe zeer ze ook diep medelijden hebben met den gevallen broeder. Verbazing maakt hen sprakeloos. Maar hun gansche gelaat protesteert. Jullie hébben geweten je móét gewe ten hebben, dat rnijn man dronk die-ie hoe langer hoe meer onder de macht van den drank is-geraaktWant 't is niet ineens gekomen 1 Toen we trouwden nam ie ge regeld 's ochtends en 's avonds z'n glaasje en daarmee uit't is langzamerhand ge komen dat hebben juliie onder je oogen zien gebeuren, en nóóit, hooren jullie dat? nóóit is er éèn geweest, die 'm gewaarschuwd heeftjuliie z&gen het en deden je oogen dicht misschien heb je in stilte voor 'm gebeden, ik wil 't hopen maar gesproken, toen 't nog tijd was, heeft er niet één De aangezichten, die zoo even nog in ergenis geheven waren, zinken beschaamd er is wéarheid in 't geen deze vrouw zegt. Hamering z't er roerloos bij. Kijk naar zijn tuin, ot 't alles buiten hem omgaat. Maar 't is alles wdér, wat zijn vrouw zegt I Zij zijn wel koeler tegen hem geworden, trokken zich ai 'n paar jaar uit zijn omgang wat terug; stemden hem uit colleges, waarin zij hem geen plaats meer waardig keurden schuwden hem min of meer, toen zij z'n val zagen aankomen te avond of te morgen, bang om mèt hem te worden gecompro mitteerd maar gespróken, hem broeder lijk vermaand, hem gesmeekt, om zrn zon digen weg te verlaten heeft er nooit één Zijn vrouw stort nóg 'r hart uit. „Wat jullie hebben gedaan Als mijn man bij je kwam, of 't ochtend was of avond,— dan schonken jullie hem een glas, omdat-ie dat graag had en omdat dit hier in 't veen jullie vervloekte gewoente is .en dat als je wist, dat ie 't niet hebben kon. Ei% als we bij jullie op visite waren, en er werd over God en godsdienst gepraat. en hij had op mijn wenk bedankt, om nog es ingeschonken te worden, dan hielden jullie aan en jullie vrouwen zeurden van nog een half glaasje en. nóu zeggen jullie zeker achteraf, dat een man maar sterk zijn moet en z'n maat moet weten Snikkend zonk ze op haar stoel neer. Haar kracht was uitgeput. Maar de scherpgepunte pijlzat. De „vrienden", elkander aangezien en met de oogen ondervraagd hebbende staan lang zaam op; laten de vrouw voor wat ze was; geven Hamering de hand en wenschen hem „het beste" op zijn nieuwe woonplaats. Eén hunner had het geval op den kerkeraad medegedeeld, hopende wat 3oelaas te vinden bij de broederen voor zijn ontruste concientie Maar ds. Helmhuis had toen in alle een voudigheid verteld, dat hij den gevallen broeder voor eenzelfdezonde-van nalatigheid vergiffenis had gevraagd en daér was 't bij gebleven Kornelis Hamering is uit zijn woonplaats verdwenen, zijn naatn wordt er niet meer genoemd. Zijn oudste zoon is tot diaken gekozen; de andere stond reeds candidaat voor 't schoolbestuur. Niemand vraagt hun naar hun vader. 't Zou moeten zijnDrinkt-ie nog En dat vraagt men toch niet'n enkele keer wordt in vertrouwelijk gesprek zijn historie nog aangehaald ter illustratie van de goddelijke waarschuwing: Die staat, zie toe dat hij niet valle Hij woont nu in Apeldoorn. Daar, midden in den rijkdom van Gods heerlijke Schepping, zijn beiden, man en vrouw, na de schokkende gebeurtenissen van den laatsten tijd, wat tot verademing gekomen. Eerst was Kornelis er erg onwennig. Hij mist er 't gedreun en 't geklop, 't ge hamer en gedaver van zijn werkplaatsen voorheen de muziek, die hem 's morgens wekte en 's daags prikkelde tot zijn werk. Hij had er te weinig bezigheid. In huis wat hand- en spandiensten ver richten voor z'n vrouw, die niet met 'n dienst meisje op streek komen kon, zoo tusschen- tijdszijn kippen naloopenden tuin in orde houdenwandelen daar bracht hij z'n tijd mee door, maar 't gaf geen voldoening. Toen vatte hij de sludie voor z'n vak weer op, rekende en teèkende 't gaf wat afleiding, maar geen levens vervuiling. Eigen schuld wierp hem buiten zijn levens element. Als een visch op het droge t Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3