Advertentiën. tü. mmm, somoisi®. DRIJFRIEMEN. C. W. OSCAR ALBREGHS CARBID GJOQ OKA f JJ WerkpaariliD Hul UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. HAAST UI! OPEN HAARDEN GIJ ALLEN Boeren-Leentafc „MiMeltais-SomieMijF1 P. FEIJEN Steeds voorhanden goede KEIZERSTRAAT'26a, ROTTERDAM BOTEL en RESTAURANT VAN HENNESSE HOOGSTRAAT 126, ROTTERDAM. Het beste in de stad voor Logies. 12567 Voor Dineeren speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzen, vlugge, nette en zindelijke bediening. Let vooral op HOOGSTRAAT 126. die lijdt aan jicht EN rheu- matiek'ïn een middel zoekt tot leniging uwer kwalen. i koopt een flesch anker] PAINtEXRELLER VAN 55 orBOd Sttf'ENKELS INWRUVING - - - BRENGT REEDS VERMINDE- S1 RING UWER PIJNEN! Mm K Ontvangen een groote partij J. P. MEUWLAKD FZ. - HEUL - DIRKSLAHD. MQEUAKSCBE-WEG176, HIEUW HELVOET ïenMteM FiRMA T. SCHILPEROORD HVÜH9A10V :Z£L qin Homxïïos ft A nu reeds drie jaar aan één stuk. Nooit zijn daarop aanmerkingen gemaakt. Tot plots Engeland komt met de eiscl), die daarvoor te inaken. Waarom Wel, die materialen worden gebruikt voor oorlogsdoeleinden. Best mogelijk, zegt onze regeering, als je dat dan maar bewijst. Dan houdt de doorvoer direct op. Want we willen strikt neutraal blijven. Kon het welwillender en hoffelijker? Maar Engeland zegt niets en bewijst niets. Onze regeering is overtuigd, dat ze niet werden gebezigd voor oorlogsdoeleinden. En daarom geeft ze niet toe. Goed zoo. Niet toegeven Anders gaan we Griekenland achterop. En dat mag niet. Laten zien, dat, al zijn we klein, we toch haar op onze tanden hebben. Zooals altijd, blijkt ook nu weer duidelijk, hoe er gemeten wordt met twee maten. Want toen Amerika nog niet in oorlog was met Duitschland, leverde het aan Engeland ontzaggelijke voorraden munitie en staal. Voor oorlogsdoeleinden natuurlijk. Dat vond Engeland niet3 bizonders. Natuurlijk niet. Het was ten eigen bate. Spoedig komen 8000 invalide Engelsche in ons iand. Dat beteekent 8000 broodkaarten. Dat beteekent vermindering van ons rantsoen. Maar daar aan denkt Engeland niet. Dankbaarheid kent Albion niet. Dat blijkt weer uit deze kwestie. Daar komt nog wat bij. Zooals de groote dagbladen meiden, hebben Frankrijk en Bel gië zich aangesloten bij de nota's der Britsche regeering. Nu wil ik Frankrijk er buiten laten. Maar over België ben ik verbitterd. Vergeet de Belgische regeering dan, dat in ons land duizenden van haar onderdanen zitten en ons brood opeten Is dat dankbaarheid Nog altijd zit er hier in ons land een kliek, die in nauw contact staat met de regeering in Havre en intrigeert en scharrelt om een deel van ons gebied te annexeeren. Men kan het ontkennen, men kan het tegenspreken, maar het moet 'n feit zijn. Daar gaat achter de schermen heel wat om, meer dan wij weten en vermoeden 1 De regeering van ons land verkeert weer In 'n moeilijk parket. Dat haar wijsheid gegeven worde, om die tot 'n goed einde te brengen. Temidden van dat oorlogsrumoer, van al die diplomatieke onderhandelingen, maakt de Protestorische Christenheid zich op, het vierde eeuwfeest te vieren van de Kerkhervorming Voorwaar 'n droeve tijdMaar dat neemt niet weg, dat we Luther kunnen gedenken, ais de ons-van-God-gegeven Hervormer, 't Zal geen luisterrijk feest zijn. We zullen het „onderons" moeten doen. Maar, al was het anders beter, omdat het 'n teeken was, dat er geen bloed werd vergoten, nu het feit er eenmaal toe ligt, heeft het ook z'n voordee- len, die we niet uit het oog mogen moeten verliezen. October-maand. Luther-gedenk- maand. 't Is niet mijn bedoeling deze brief te vullen met herinneringen aan Luther. Dat zou trouwens niet kunnen, want zooveel plaats heeft de redactie wekelijks niet voor mij. Bovendien zullen mijn lezers toch wei een tijdschrift lezen. En die staan er vol van deze week. Zoo ge geen tijdschrift leest, dan geef ik je beleefd in overweging, het te gaan doen. „De Spiegel", „Woord en Beeld", „Thi- motheus", zijn prachtige weekiilustraties. Ik kan ze je aanbevelenEn daarom schrijf ik nu niet langer over Luther. Bekwamer pen nen dan de mijne zullen het wel verder doen. Intusschen duurt de oorlog voort. De po gingen, gedaan om vrede te krijgen, mislukten nog steeds. De conferentie te Stockholm is geëindigd, of beter gezegd, is failliet. Alleen Troslstra zit nog eenzaam in Zweden's hoofd stad, om te kijken of er gedelegeerden ko men. Maar ze komen niet. Ze hebben er ge noeg van. En geen wonder. De actie van den Paus schijnt helaasook op niets uit te loopen. Of wordt in het Vaticaan te Rome gewerkt onder dc diplomaten 't Is te hopen. En zal tenslotte het protest tot volkeren en vorsten van de Protestantsche Kerken in ons land 3ucces hebben Dat weet God alleen Maar we moeten het bij dat ééne niet laten. We moeten voort blijven gaan, steeds maar hameren op hetzelfde aambeeld. En den aiier- hoogsten bidden, dat Hij het wee, dat over de wereld hangt, doe ophoude. Intusschen met hartelijke groete „HAKA". Grind en zand, In verband met de grind en zand kwestie tusschen Engeland en Nederland hangende heeft de heer van Hamel (Amsterdam IV) de minister enkele vragen gesteld, waarop de minister van buitenlandsche zaken Jhr. D. London het volgende antwoorde: In antwoord op de le vraag van den ge- achten afgevaardigde verklaar ik mij gaarne bereid de met de Duitsche en de Britsche regeering gevoerde briefwisseling over den doorvoer van zand en grind van Duitschiad naar België en van metalen in omgekeerde richting aan de kamer over te leggen, nadat overeenkomstig internationaal gebruik de toe stemming der betrokken regeeringen, ieder voor haar deel, daartoe verkregen zal zijn. Tegen overlegging der beide rapporten door de Nederlandsciie genie-officieren in opdracht van de regeering uitgebracht heb ik even min bezwaar. Zoodra mogelijk zal ik een en ander-aan de Kamer doen toekomen. Op de 2e vraag, of n.l. de Nederlandsche regeering van de Britsche een voorstel heeft ontvangen om de gerezen geschilpunten aan arbitrage te onderwerpen, en of zij geneigd is een zoodanig voorstel te aanvaarden of respectievelijk harerzijde te doen, kan ik ant woorden, dat van de Britsche regeering gee nerlei voorstel van die strekking is ontvan gen. Tegen het aanvaarden van zoodanig voorstel zou de Nederlandsche regeering geen bezwaar hebben voor zoover daarmede be doeld wordt met goedvinden der betrokken regeeringen aan de uitspraak van een in ternationale scheidsrechterlijke commissie de vraag te onderwerpen, of de bedoelde trans porten over Nederlandsch grondgebied be schouwd moeten worden als transporten van legervoorraden („Convois d'approvisoinne- ments") in den zin van art. 2 van het ver drag van 1907 betreffende de rechten en ver plichtingen van onzijdigen in den oorlog te land. De regeering is evenwel van oordeel dat, na het voorgevallene, het doen van zooda nig voorstel geenszins op haar weg ligt. De 3e vraag, de vraag nl. wat de regee ring, gedaan heeft of denkt te doen om te bevorderen, dat aan de belemmering van het gebruik der Britsche kabels voor handels doeleinden zoo spoedig mogelijk op een met onze waardigheid overeenkomende wijze een einde worde gemaakt, noopt mij liet navol gende op te merken De regeering heeft sedert twee jaar ge daan, wat in haar vermogen lag om zich re kenschap te geven van het gebiuik, dat van het doorgevoerde zanö en grind gemaakt werd, ten einde vast te stellen, welke hoe veelheden van dat materiaal voor niet-miltaire doeleinden bestemd waren. Immers in tegen stelling met de meening der Duitsche re geering, waaraan deze nog steeds Vasthoudt, acht de Ned. regeering zich krachtens de Rijnvaartakte van 1868 en het Verdrag van 1839, beide steunende op de VVeener Slotak te van 1815, voor militaire doeleinden be stemd zijn, verplicht. De regeering is zich bewust van de mo gelijkheid, dat het werkelijk gebruik van het doorgevoerde zand en grind niet overeen stemt met de uitkomsten van haar onderzoek dat zich uiteraard niet kon uitstrekken tot een doorloopend toezicht op het gebruik dier materialen in België. Aan de Britsche regee ring heeft zij dan ook te kennen gegeven, bereid te zijn, alle gegevens ten bewijze, dat het doorgevoerde voor oorlogsdoeleinden ge bruikt werd, aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Zoodanig bewijsmateriaal heeft haar tot nu toe niet bereikt. Wat den doorvoer van metalen van België naar Duitschland betreft, deze is overeen komstig de in het begin van den oorlog door de Nederl. regeering bepaalde gedragslijn, geheel verboden sedert de regeering zich vergewist heeft, dat die goederen door de Duitsche overheid in België gerequireerd worden. Alléén wordt uithoofde van de voor melde verdragsbepalingen nog toegestaan de doorvoer van zuiver metaal, dat in som mige fabrieken van België wordt gewonnen uit ertsen, welke daartoe uit Duitschland naar België zijn vervoerd geworden. De Britsche regeering heeft ten einde de Nederl. regeering te dwingen tot een houding die deze laatste in strijd met hare verdrags plichten acht, een maatregel getroffen, die het economisch leven van Nederland en zijn koloniën ten ernstige bedreigd en die ik zeg dit met nadruk in geen enkel verband staat met de aangelegenheid, waar het om ging. Zij heeftnl. geëischt, dat de Nederl. regeering de bedoelde doorvoeren geheel zou stopzet^n op straffe van ontzegging aan den Nèderlandschen handel van het gebruik der Britsche kabels, een gebruik, dat zij den 3en Augustus 1914 krachtens de be voegdheid, welke artikel 8 van vde Interna tionale Telegraafconventie van 1875 aan de contracteerende partijen toekent wel is waar in beginsel geschorst had voor alle andere dan Britsche regeerlngstelegrammen, doch onder mededeeling, dat zij bij wijze van gunst („bij act of grace") het gebruik harer kabels tot wederopzeggens zou vrijstellen. Tegen de bedoelde weinig welwillende poging om druk op haar uit te oefenen, is de Ned. regeering door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant te Londen met klem opge komen, tot dusver evenwel zonder uitwer king. De Ned. regeering zou het in strijd achten met hare waardigheid, in strijd ook met het beginsel, waaraan zij in hare verhouding tot alle oorlogvoerende partijen onwrikbaar heeft vastgehouden en vasthouden zal, wanneer zij door eenigerlei pressie van een dier par tijen zich liet afbrengen vatr een plicht, dien zij krachtens bestaande verdragen tegenover een andere partij te vervuilen heeft. De regeering vertr uwt, mijnheer de voor zitter, dat hare houding in overeenstemming is met den wil van de Volksvertegenwoor diging en van het geheele Nederlandsche volk. Deze verklaring wordt met luid applaus door de Kamer ontvangen. Een vermiste koffer. Een handkoffertje werd achtergelaten in den trein te Amersfoort. Een militair die te Amsterdam instapte met be stemming voor Gorinchem via Rotterdam, zag het valies in den lreinloop staan maar meende dat het toebehoorde aan een reiziger in een der compartimenten, alhoewel hij het zonder ling vond, dat iemand zoo maar nonchalant een koffertje in de gang van een trein liet staan. Te 's-Gravenhage zag hij, hoe het valies nog steeds bleef staan, in Rotterdam idem hoewel daar alle passagiers de coupe's van dit com partiment verlieten. Toen begreep hij, dat het koffertje moest worden beschouwd als verloren voorwerp en hij nam het mede naar zijn woonplaats, Ai- blasserdam. Toen hij het daar opende, bleek hem uit de papieren wie de eigenaar was: een predikant te Utrecht. Hij zond direct een telegram met bericht, dat hij in het bezit van het valies was. De Utrechtsche eigenaar is naar Alblasserdam gereisd en heeft daar het koffertje met de f 16.000 inhoud als zijn eigendom herkend en weer in bezit genomen. Aan den inhoud ontbrak niemendal. (U. D.) Onze postzegels Door het groote gebrek aan Arabische gom zal, naar de Ned. ver neemt, een proef worden genomen om de post,- frankeer,- en plakzegels te voorzien van plan- tenlijrn. Het bezwaar van deze kleefstof moet gelegen zijn in het spoedig vocht opnemen, waardoor groote kans ontstaat, dat dezegels aan elkander gaan kleven, althans indien ze op elkander gelegd bewaard worden. De zegels zullen kenbaar zijn aan de gele tint aan de achterzijde. 'n Heele verzameling. Bij een ingezetene van Strijp zijn ongeveer 10.000 nikkelen stui verstukken in beslag genomen. Smokkelen Zaterdag zijn vier agenten van politie te Venlo, als verdacht van smokkelarij naar de gevangenis te Roermond overgebracht Brand in een munitiewerkplaats. Zater dagavond omstreeks 6 uur is de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand in de smederij en draaierij van de munitie werkplaats van de Marinewerf te Amsterdam. Aan de toevallige omstandigheid dat een werkman, die bij het verlaten van de werk plaats zijn hulssleutel had laten liggen en met den portier dezen is de brand voldoende tijdig ontdekt om ernstig onheil te voorkomen. Het vuur is vermoedelijk door zelfontbran ding van poetskatoen ontstaan in een afge schut houten kantoortje in de groote machine hal, in welke een groote hoeveelheid half of geheel afgewerkte granaathulzen opgestapeld staat. In bovenbedoeld kantoortje werden ook verf en ander licht brandbaar materiaal be waard, zoodat het geheel in lichte laaie stondr toen de twee mannen de hal binnentraden de vlammen hadden zich toen reeds medege deeld aan de zware balken, die het houten dak der uitgestrekte loods schoren. Het liet zich dus aanzien, dat er groot gevaar bestond voor het heele gebouw om in vlammen op te gaan, met al de zich daarin bevindende kostbare machines, terwijl het bluschwater zeker ook zeer schade had kunnen aanrichten. De brandweer onder leiding van commandant Gordijn is er echter met sterk matereriaak tijdig bij geweest, om een groot onheil te voorkomenalleen het houten kantoortje met inhoud is een prooi der vlammen geworden. St. Elmuivuur. In den nacht van Donder dag op Vrijdag tegen eenen was aan het kruis van den toren te Wijdenes een fraai natuur verschijnsel waar te nemen. Eerst vertoonden de uiteinden schitterende lichtpunten, deze vermeerderden en liepen ineen, zoodat op een gegeven oogenblik het geheele kruis scheen te gloeien. Even stond alles in een cirkel van een zwak blauwachtig licht. Na eenige se conden was ailes verdwenen. Asn den Electrischen draad. Woensdag tegen den avond stond een Duitscher een Feldwebel tusschen de twee draden met iemand op Hollands gebied le praten. Hij strui kelde en viel met den mond op den electri schen draadhij was terstond dood. De over ledene was onderwijzer, ongehuwd en reeds twee jaren hier aan de grens werkzaam. Rare dienstmeisjes. Twee d ienstmelsjes heb ben een aantal brieven weggenomen uit de buitenpostbus Van het postkantoor te Gronin gen, met het doel er minnebrieven uit te ha len, die ze echter niet vonden. Brieven van zakenmenschen welke ze er uitgehaald had den, werden niet door haar terugbezorgd. De politie heeft proces-verbaal tegen de beide meisjes opgemaakt. Maatregelen zullen worden genomen om herhaling te voorkomen. Een van de twee heeft zich bovendien schuldig gemaakt aan diefstal van een gou den ketting ten nadeele van den heer V., bij wien zij in dienst is geweest. Zij is ter be schikking van de justitie gesteld. Goede vangst. De Friesche wouden worden in den laatsten tijd onveilig gemaakt door lieden, die er 's nacht op uitgaan om te roo- ven. Niet altijd gelukt het de daders op het spoor te komen. Eenige dagen geleden werd te Valom een aardige vangst gedaan. In het holst yan den nacht hoorden een paar echtelieden eenig gestommel in het ach terhuis. Voorzichtig werd door de bewoners het slaapvertrek en daarna het gebouw ver laten, waarna de' man vervolgens van buiten af alle deuren afsloot, terwijl de vrouw zich in allerijl naar de buren spoedde, teneinde deze te wekken. Met knuppels en met een brandende fiets lantaarn die tot verlichting moest dienen, ge wapend, werd daarna een inval gedaan en inderdaad een jongmensch van een gunstig bekend staande familie uit den omtrek aange troffen. 5 Eigen schuld, een dorpje in de gemeente Schoterland (Ben. Knijpe), is een winkelier ster door B. en W. uitgesioten van den ver koop van distributie-goederen wegens den verbazend vuilen toestand, waarin zich haar winkel bevond. Toen een inspecteur van den keuringsdienst haar bezocht, weigerde ze de zen heer als zoodanig te erkennen. De man zei haar toen, dat ze moest zorgen binnen een week haar winkel schoon ter maken. Hij zou dan weer terugkomen. Ze deed het niet. 't Gevolg bleef niet uitze mag nu geen re- geeringsartikelen meer verkoopen en ziet zich dus door eigen schuld van haar broodwin ning beroofd. Hoe langer hoe gekker. Een jongedame stuift door een der gangpaden van het Wa renhuis te Den Haag naar een mannelijke be diende: „Le directeur, oii est le directeur Cette fllle Ia (een der vrouwelijke bedienden) ne parle pas francais"De mannelijke bediende loopt bedaart met de woedende Belgische mede en wijst haar den weg naar den direc teur, waar zij haar verontwaardiging luchten kan over het feit, dat zij in het land harer bescherming niet eens mag eischen, dat zij in het Fransch wordt te woord gestaan (N. Ct). Verdiend loon. Te Franekerverkocht iemand 10 liter petroleum en kreeg daarvoor den woekerprijs van f 1.70 per liter. Gelukkig werd dit entdekt en is de verkooper gever baliseerd. Grassoep. Een recept, dat misschien in de toekomst van nut kan zijn is in de Vegeta rische 'Bode van deze maand opgenomen. Het betreft de toebereiding van grassoep. Het recept luidt: „Men neme een hoeveelheid (b.v. een halve emmer) zoo mogelijk jong, versch gesneden gras, wascht het en zet het met ruim water op het vuur en laat dit ongeveer een half uur koken, totdat het water groen ziet, ten bewijze dat de sappen aan het gras onttrok ken zijn. Dan verwijderde men het gras door paardeharen zeef of vergiet. Het vocht wordt gelijk bloemkoolsaus met bloem en boter be reid. Verhouding op 1 L. vocht 30 gram tar webloem en 40 gram plantenboter. Men smelt de boter, roert de bloem er door en brengt dit roerende aan de kook, giet het vocht, telkens bij scheutjes, er bij, totdat alles ver bruikt is. Dan laat men de soep roerende even doorkoken, nadat men er zout en een scheutje soya aan toegevoegd heeft. Men kan er een geklopt ei door roeren, doch noodig is dit niet." Koperen naamborden. Te Rotterdam moe ten tegenwoordig de koperen naamborden het ontgelden. Het gele koper doet Immers een rijksdaalder en het roode f4 f5. Dat er op een enkelen dag een klacht of tien over gemoerde bordjes inkomen bij de politie is geen zeldzaamheid. Verscheiden groote kan toren hebben dan ook hun koperen borden binnengehaald en ze vervangen door witge schilderde houten. De ironie van het noodlot heeft thans ge wild, dat bij een architect en timmerman, die van tal van klanten opdracht had hun voor de heeren dieven waardevolle borden door andere te vervangen, het eigen naambordje gestolen Is. Wijl hij vlak naast een politie bureau woonde, had hij 't cr maar op ge waagd'het zijne te laten zitten. De gevaar lijke nabijheid heeft de koperdieven echter niet weerhouden van de gelegenheid te pro fiteered wat de schaarsche straatverlichting hun vergemakkelijkte. Uit een plattelandsgemeenteraad. Naar aanleiding van de bouwplannen van een slachthuis heeft zich in de laatste raadszit ting van Harderwijk volgens de N. Nijkerker Ct. het volgende debat ontwikkeld De heer Vierhout tegen den voorzitterU gaat tegen den Raad in. De Voorzitter: Tegen zulk een boerenraad kan ik niet op. De heer VierhoutU kunt van een boer nog veel leeren. Meer dan van een gepen sioneerde Je hebt geen opvoeding genoten. Je bent minder als een boer. VSorzitter: Bent u uitgepraat? U hadthet woord niet. (De Voorzitter hamerl). De heer Vierhout: Klop maar, ik ga toch niét weg. De Voorzitter: 't Is hoogst onfatsoenlijk zoo te spreken. Ik heb nooit min van een boer gesproken. De heer VierhoutMag ik even het woord De Voorzitter: U moet eerst exuus aan bieden. De heer VierhoutU heeft gezegdeen boer achter den ploeg heeft geen inzicht. De heer Van MenkNeen, dat zijn inzich ten van een boer achter den ploeg. Be heer Van Esveld Mijnheer Van Menk, u staat te hoog, dat u op zoo'n manier ageert. Bijbelonkunde. Daarvan lezen we in de Geref. Kerk (confessioneel) het volgende staaltje Onlangs zat een theologische student in angst en vreeze in de studeerkamer van een onzer kerkelijke professoren. Hij moest exa men doen met het oog op het voorbereidend kerkelijk examen, en, overeenkomstig den wensch der Synode, begon de hoogleeraar zijn onderzoek met enkele algemeene vragen aangaande den inhoud der Heilige Schrift. (De studenf behoorde tot de moderne rich ting hetgeen in de meeste gevallen hetzelfde is als totaal onkundig in de Schrift). „Nu mijnheer", aldus Professor X.laat ik u dan eens iets heel eenvoudigs vragen wat stond er in het Heilig^der Heiligen?" Een blijde lach van eindelijk eens iets te weten, verheldert het studentenaangezicht „Daar stond de ark van Noach, Professor I" De Professor begrijpt, dat de student ge tracht heeft in enkele dagen een hoeveelheid bijbelkennis op te doen, wat tengevolge heeft, dat alles bij hem ligt doorééngeward. Toch waagt de Professor neg één poging „Was mijnheer, de ark van Noach in den tabernakel Met al die dieren er in Dan flitst den student misschien eene her innering dosr het brein aan wat de Filistij nen deden met de spenen en de muizen bij de terugzending der ark, en brutaalweg ant woordt hijja zeker, Professorin den taber nakel stond een verkleinde reproductie van die ark. Professor was ten einde raad. De student zat peinzend hoe groot zijn flater wei zou geweest zijn. Het eind washij ging naar huis, om over vier maanden te mogen terugkeeren. Een hulpbrandstof. In den laatsten tijd zijn op verschillende plaatsen proeven genomen met een hulpbrandstof, die in het zuiden van Limburg reeds jaren werd gebruikt, namelijk een mengsel van kolengruis en brandmergel. Naar de N. Ct. vernam, hebben in het bij zonder proeven, door een aantal bieekers te Delft genomen, bewezen, dat met een meng sel van 60 pet. ten deele op zichzelf onbruik bare kolen en 40 pet. van deze vette brand mergel grooter warmte kon worden ontwik keld dan met de zuivere kolen. Waaraan dit verschijnsel precies is toe te schrijven, schijnt nog een chemisch geheim, daar de mergel op zichzelf eer het tegendeel zou doen ver moeden. Het schijnt er evenwel zeer op aan te ko men, dat precies overeenkomstig de methode die de ervaring aan de hand heeft gedaan, wordt gestookt wil men de juiste resultaten bekomen. Daaraan schrijft men het, althans in belanghebbende kringen toe, dat proeven elders genomen misluktSi. Thans zullen van rijkswege proeven worden genomen en daar voor een vijftal waggons vette brandmergel worden aangevoerd uit Schin op Geul. Deze vette mergel schijnt alleen te worden gewonnen gedurende een bepaald gedeelte van het jaar, en de voorraden die thans voor ver voer gereed liggen, zijn weliswaar vrij groot, maar de gelegenneid ze te vervoeren is dit allerminst. Slagen de officieele proeven, dan zal daarna toch vrij veel tijd moeten verloopen vóórdat men met den afvoer begint, en inmiddels is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de ex ploitatie der betrokken groeven wordt stil gezet. Wie hij was. De aangehouden pseudo-rijks- inspecteur voor hooivordering, die in Fries land tal van veehouders oplichtte en zei J. v. d. Berg van 's-Hage te zijn, blijkt te wezen de 28-jarige Been, woonachtig te Amsterdam. Na verhoor te Heerenveen is hij naar Leeuwar den overgebracht in welk arrondissement hij ook zijn praktijken uitoefende. Wel wat laat. De bedorven go.tFO K.G. meel, die te Woensel (N.-Br.) liggen opge slagen, zuilen thans, dus 6 weken na het adres van de consumenten-commissie te Eind hoven, aan den Minister van Landbouw ter onderzoek naar een meelfabriek gezonden worden. In KERNLEDER, CHROOMLEDER, BALATA GUMMI enz. (Fabrikaat T. H. HAAGEN, Rot terdam) worden tegen fabrieksprijs geleverd door 12921 Monstercollectie op aanvraag. KundtlAiiiien en Gebitten. Nog sieehts enkele nieuwe en gebruikte alsmede gegoten en geëmaill. KEUKENFOR NUIZEN, (Merk „Küppertusch") bij 12317 F. N1EUWLAND - Smederij - Rijtufghandel STRAATDIJX - DIRK LAND. '3 m S *1 ER BESTAAT GEEN BETER MIDDEL DAN PAIN-EXPELLER-. BO'H.Hi APOTHEKERS EN DROGISTEN IN" ^lESSiHJEN VAN WEIGERT BESLIST WA IN- EXPEL LER II JITSCHE VERPAKKING Ad RICHTER Z<C' ROTTERDAM voor RIJWIELEN alsmede KAMERVERLICH TING met daarbij behoorende LAMPEN, verder ruime keuze RIJWIELLANTAARNS en verder alles op het gebied van GASVER LICHTING enz. 12853 LOOD- EN ZINKWERKER. AANLEG van GAS- EN WATERLEIDING. OVERAL TE ONTBIEDEN. Wesidijb, MIDIïELBARM"1, Tel. 29 Door deze maak ik mijn geachte cliëntéle bekend en opmerkzaam, dat de meubelen in Eiken, Mahonie en Note, op eigen Fabriek te Den Haag worden vervaardigd, en daardoor in staat ben, alle voorkomende meubelen te leveren tegen de meest cor.cureerende prijzen, de niet in voorraad zijnde Meubelen, worden volgens teekening gemaakt. Tevens groote voorraad aanverwante artikelen. mn 68081 9g NYviaan woHaia ntJA p«inm«A 'jraiSoioq* De Bank leent gelden aan leden tegen 4'/, pCL '•laars. Ze neemt gelden op tegen 3'/, pCI. 'a laara, ook van nlet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd wor- den bQ een der leden v*n het bestuur. Qelegenheld tot Inbreng- en terugbetaling van felden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 8 nut ten huize van den kaaaler D.JOPPECa SOMMLBDIIK. 8665 Smederij,Oude Tonge Geregeld in voor raad IJZEREN DAM- HEKKEN, HEININGEN, KRUIWAGENS, enz. enz. Prijzen, door de gedurige stijging van materiaal, worden op aanvrage gaarna toe gezonden. 12229 AANBEVELEND. w v?

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2