binnenland, uit de pers. officieel gedeelte. plaatselijk nieuws ingezonden stukken. verk00pingen. RECHTZAKEN. De broodkaart van de 30§te week loopt van Dinsdag- 16 tot en met Vrifdag 26 October a.s. Dat willen wij niet zeggendoch hunne scheepskanonniers hebben crbaimelijk slecht gericht. Van de Peters en Paulskerk zijn de vensters van den Noordelijken voorgevel stuk gescho ten. Reeds zijn de stukadoors met temper mes en troffel bezig om de spleten in de muren van het koor te dichten. In een plant soen voor het kerkportaal is een geweldig gat geslagen van vier Meter diepte en acht Meter breedte. Tegenover de kerk staat de St. Andreas-school. Boven den Ingang leest men de oude visschersspreukVrije Visschers- gilde„Zal wel gaan." Onder leiding van twee geestelijken dragen de jongens uit de verwoeste schoollokalen meubelen en wat van het leermateriaal nog is overgebleven. De be schieting vond te zeven uur plaatseen half uur later en de heele mannelijk nakomeling schap der visschersbevolklng van Ostende was aan de granaten ten prooi gevallen." NEDERLAND EN DE OORLOG. Een verbinding via Berlijn. Uit toonaangevende onzijdige kringen ver- peemt de Londensche berichtgever van de „Birmingham Post", dat de Duitsche gezant te 's-Gravenhage aan de Nederlandsche re geering te verstaan zou hebben gegeven, dat een overzeesche verbinding voor handels berichten via Berlijn mogelijk blijft. Men meent, dat Berlijn langs niet-officieelen weg nog verbinding onderhoudt met Zwit serland. De „Tel." meldt, dat wij inderdaad sinds een paar dagen handelsberichten via Berlijn ontvangen. Worden die geruchten bevestigd, dan blij ken de Engeische pogingen dus verijdeld. Stoomtrellers opgebracht. Te IJmuiden vreest men, dat eenige stoom trellers, die over tijd zijn, naar Engeland zijn opgebracht. Het motief voor het opbrengen zou zijn, dat het grootste deel der vangsten (groote soorten schelvisch, kabeljauw, enz.) naar Duitschland wordt uitgevoerd. Amerika en Nederland. In een telegram van den Washingtonschen correspondent van de Morning Post in de Nederlandsche bladen opgenomen, wordt be weerd, dat de Nederlandsche Regeeritig hals- starig weigert een schikking aan te gaan nopens de in Amerlkaansche havens liggende Nederlandsche schepen. Wij hebben ons naar aanleiding van dit bericht tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken gericht, waar men ons mededeelde, dat deze voorstelling van zaken geheel on juist is. Van Nederlandeche zijde zijn integendeel bij de Amerikaansche Regeering twee voor stellen aanhangig gemaakt om tot schikking komen. Het eene betreft een verdeeling der thans in Amerika liggende schepen met hun ne ladingen tusschen de Commission for Re lief in Belgium en ons het tweede stelt voor een regeling voor de toekomst voor en heeft de strekking een bepaald aantal schepen voor dezen dienst van de Commission for Relief beschikbaar te stellen, ofschoon deze voor stellen reeds eenige maanden geleden aan hangig zijn gemaakt, is ondanks het aandrin gen van onzen gezant en onze delegatie in Amerika nimmer eenig antwoord of tegen voorstel van Amerikaansche zijde ontvangen Goederenvervoer gestaakt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal het goederenvervoer per spoorweg tus schen Amsterdam en Rotterdam begin No vember geheel gestaakt worden. Hetgeheele goederenvervoer zal dan geheel te water dienen te geschieden. Nederland en de Entente. Het „Nieuws van den Dag" schrijft, naar aanleiding van de grintkwestie en de komst van 16,000 invalide krijgsgevangenen, o.m. Maar zestienduizend nieuwe gasten, dat beteekent zestienduizend broodkaarten min der voor onze langzamerhand ondervoed rakende hard werkende arbeiders, voor onze jeugd die in den groei is; dat beteekent voor ons allen minder melk enz., en ten deele weer verergering van den woning nood, die in den aanstaanden winter be denkelijke afmetingen dreigt aan te nemen. Een comité zal wel zorgen dat al die En- gelschen en Duitschers onder dak komen. Maar in de hoofdstad moet men onbewoon baar verklaarde woningen weer in gebruik nemen voor onze armen. En als men dan bedenkt, dat het de landgenooten van die zelfde beklagenswaardige vreemde „stum pers" zijn, die onze eigen stumpers tot zwaarder te dragen ellende brengendie door machtsmisbruik en met verkrachting van onze rechten, aan het Nederlandsche volk een deel van zijn levensonderhoud en noodige grondstoffen onthouden, en zich tegelijkertijd voor hun onderdanen de gast vrijheid en barmhartigheid van dat in-de- engte-gedreven Nederland laten aanleunen dan begrijpt men toch niet, dat de re geeringen van deze groote mogendheden niet in den grond zinken van schaamte. De Londensche correspondent van de Telegraaf had nóg een berichtjede regee ringen van België en Frankrijk zouden volkomen instemmen met Engeland's dwangmaatregel tegenover ons. Dit verdient opheldering. Frankrijk laten wij daar, maar de regeering van België Moeten wij dat ook nog verdragen, terwijl wij in de laatste twee jaar 15 millloen hebben uitgegeven voor Belgische bekla genswaardige stumpers" om niet te spreken van de verergering van den woningnood en de vergiftiging van een deel onzer pers, wegens het herbergen van Belgen die nu niet juist tot de stumpers behóoren Wij hopen dat dit bericht, dat op ons publiek een allerpijnlijksten indruk moest maken, afdoend wordt tegengesproken. Of verbeeldt men zich te Havre, dat wij Hol landers er toe te brengen zijn, krom te lig gen en de hand te kussen die ons kwelt en worgt? KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting op 19 October 1917. Het Openb. Min. eischte tegen: P. A. v. d. B., Notaris te Goedereede zon der vergunning van Burg. en Weth. een hek bij zijn woning met scherpe punten te laten maken f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. H., verstek, in jagende houding met ge laden jachtgeweer aangetroffen zonder ver gunning en in gesloten jachttijd. Op getuigen verklaring f 20 boete subs. 20 dagen hecht, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer. L. I., 37 jaar metselaar te Dubbeldam. Op 17 Augustus 1917 n.m. lO'/s te den Bommel in een andermans tuin zich bevindende en daaruit peren wederrechfelijk toegeëigend f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. O. J. B., 20 jaar te den Bommel. Alsvoren f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Joh. v. O., 47 jaar, landbouwer te Oolt- gensplaat, op 1 September 1917 v.m. lluur, 4 stuks vee over den trambaan te laten loo- pen f 4 boete subs. 4 dagen. W. V., verstek, op 31 Augustus n.m. 8 uur appelen uit een andermans tuin zich toegeëigend. Op getuigen verklaring f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. N. T., 19 jaar wonende te Ouddorp. Op 31 Augustus 1917 alsvoren f 10 boete subs. 20 dagen. G Gr., 16 jaar zonder beroep wonende te Ouddorp. Alsvoren f 10 boete subs. 3 weken tuchtschool. M. R., 30 jaar verlofhouder te OudeTonge. Op 25 Augustus n.m. 11 uur bezoekers na sluitingsuur in zijn lokaliteit te hebben f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. K. de V., 20 jaar, arbeider te Oude Tonge. Op 8 September 1917 n.m. IO'/j rijden met een fiets zonder licht. Aangehouden. W. v. K., en J. K., vorige maal aangehou den om verbalisant te hooren, wegens in jagende houding zich bevinden op land waar voor zij geen vergunning hadden, ieder f 5 boete subs. 10 dagen hechtenis. C. v. P., vorige maal aangehouden om verbalisant te hooren, wegens te Oude Tonge in dronkenschap de orde verstoren f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. T. L., J. v. K., H. v. S., J. K., L. H., B. K., H. A. v. d. H., J. M.R,L.D.,P.B,J.v.d.L., Anth. d. B., K. C., A. v. d. VI.-, E. v. d. B., A. d. V., Jb. de R., en M. K., allen verstek. Verkrijgbaarstelling regeerlngsgoederen. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat in den loop van de vol gende week verkrijgbaar zal zijn Op bon no. 39 Gort of Havermout tot een gewicht van 0.15 K.G. SOMMELSDIJK, 19 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. BRANDGEVAAR. Het te verwachten ruim gebruik in den aanstaanden winter, niet alleen van hout voor huisbrand, maar ook van minderwaardig ma teriaal ter vervanging van steenkool, zal in niet geringe mate het brandgevaar vergroo- ten. Bovendien zal dit gevaar nog in de hand gewerkt worden door de te vreezen aanwen ding van primitieve verlichtingsmiddelen, als gevolg van het gebrek aan de gebruikelijke brandstof voor de kamerlamp. Nu de beschikbare voorraad goederen nauwe lijks voldoende is voor het onderhoud van de bevolking, is het meer dan ooit dringend noodzakelijk, dat geen materiaal door brand verloren ga. In verband met het vorenstaande worden de ingezetenen op verzoek van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Za ken, gewaarschuwd voor het buitengewoon groot brandgevaaar dat dezen winter te duch ten is, en, onder aanbeveling van uiterste voorzichtigheid, gewezen op de noodlottige gevolgen, welke in het bijzonder in den te- genwoordigen tijd van schaarste op elk ge bied aan brand zouden kunnen verbonden zijn. SOMMELSDIJK, 19 October 1917. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk. De Secretaris, Iz. GEELHOED. De Burgemeester, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Eene openbare vergadering van den Raad dezer gemeente is belegd tegen Donderdag j.l. n.m. 3 uur. Het Hoofdbestuur van den Flakkeeschen Boerenbond hield op Donderdag 18 October In het Hotel Spee te Sommelsdijk eene ver gadering. Aan de bestuurstafel ontbrak de heer Warnaer. De Voorzitter de heer J. O verdorp opende de vergadering en nadat de notulen der vo rige vergadering goedgekeurd en de ingeko men stukken gelezen waren kwam ter tafel den „Uienhandel". Uit het vervolg der dis cussie bleek dat hoewei de Minister zijn woord wil gestand doen om de handelsge wassen te drukken ten behoeve den teelt der voedingsgewassen deze wijze van doen allen rechtsgrond mist, blijkens de verklaring van een erkend bekwaam jurist, er giugen dan ook stemmen op om het tegen den Minister op te nemen: hard tegen hard en zoo min mogelijk tarwe te zaaien. Dit laatste werd door meerderen ontradenmen mocht be weerden deze het Nederlandsche volk niet het slachtoffer maken van de verkeerde hande lingen van den Minister, er werd gevraagd om inplaats 20tien af te staan, anderen wenschten de bepaling gemaakt te zien, dat men brood van zijn eigen geteeld graan zou mogen eten ter compensatie voor deze 20% die de regeering af neemt; gevraagd werd voor wie die 20 uien gereserveerd werden waarschijnlijk .voor het eigen land die ze niet gebruikt, er wordt door de huismoeders ge klaagd over dure eieren, spek en melk, maar over dure juin hoor je nooit praten, bewijs genoeg dat juin hier te lande niet van aan belang gebruikt wordt, er moet dus wat an ders achter zitten. Het bestuur werd opgedragen te informee- ren welke leden van de Groenten Centrale bij het conserveeren of het droogen van uien geinterresseerd kunnen zijnvoorts werd de 25 voor de drogerijen aan ernstige critiek onderworpen. Juin die voor buitengewoon hoogen prijs verkocht kan worden wordt hier ondanks het steenkolengebrek gedroogd, en voor wie? Terwijl tienduizenden mudden paardepeen reeds aan het rotten zijn en niet gedroogd mogen worden, waarom 't Ant woord zal je nooit hooren werd gezegd. Ook werd ernstige critiek uitgeoefend op de han delingen welke plaats hadden op de veiling van heden en gevraagd of het veilingsbestuur bestuurd of agenten van juinhandelaren, be sloten werd een conferentie aan te vragen met 't veilingsbestuur en een audiëntie bij den Minister van Landbouw, ook de controle werd ter illustratie nog naar voren gebracht, de eene controleur ziet A aan voor B, terwijl er bij zijn (controleurs) die geen A uit een B (soort) kennen, geprotesteerd werd er te gen dat men de uien in 3 soorten zou moe ten veilen. Ten slotte werden nog besproken de erwten, maanzaad en landbouwverloven, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. M1DDELHARNIS. Voor de Landstorm jaar klasse 1899 en 1898 zijn ingeschreven, 18 en 19 personen waarvan de keuring zal plaats op 27 Nov. in de bewaarschool. Vrijdagmiddag zal er een openbare ver gadering van den gemeenteraad gehouden worden. De metselaar A. Dijkers had 't onge luk van eene stelling te vallen met 't gevolg dat hij twee ribben brak. OOLTGENSPLAAT. De schipper W. v. N. W. verwonde zich aan een staaldraad. Nadat de hulp van Dr. Hers was ingeroepen werd bloedvergiftiging geconstateerd. In het perceel Wijk A 277 komt een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. Deze week is op bon 20 weder regee- ringsrijst verkrijgbaar. Met ingang van-heden wordt de prijs der melk ook in deze gemeente gebracht op 15 ct. per liter. NIEUWE TONGE. Bij den landbouwer M. Vreeswijk bloeit er een perenboom voor de 2e maal. Dinsdagmorgen zijn van hier vertrokken T. Hoogmoed en L. Holleman teneinde te Rotterdam te worden ingelijfd voor de mili tie jaarklasse 1918. J.l. week werd bij iedere winkelier die stijfsel verkoopt opgenomen hoeveel K.G. stijfsel ze nog In voorraad hadden. Een openbare raadsvergadering van den raad dezer gemeente is belegd op Donderdag 25 October a.s. Deze week is er bij H.H. Winkeliers ver krijgbaar gesteld op bon no. 30, 4 ons rijst en op bon no. 31 tezamen U/2 ons Gort en Havermout. J.l. week arriveerden in deze gemeente 5 vaten petroleum ieder die van een petro- leumkaart voorzien was ontving op bon no 1 2 Liter petroleum. J.l. Maandag en Dinsdagmiddag werd ieder ingezetene in de gelegenheid gesteld goedkoope haring te koopen op de Gem. secretarie. DIRKSLAND. Vorige week moest door ge brek aan olie de watermachine worden stop gezet. Zaterdagavond werd gelukkig eenige voorraad aangevoerd zoodat de machine we der haar werk kon doen wat voor den land bouwer een ware uitkomst is, met het oog op vele werkzaamheden die nog moeten ge beuren. Op bon 27 is deze week 0.2 K.G. gort verkrijgbaar Tot Sumumierair, (Regestratie) is ge slaagd de zoon van den Heer M. KoomanHz. alhier. STELLENDAM. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat een afschrift van het pri mitief kohier van de hondenbelasting voor het dienstjaar 1917 gedurende 5 maanden van 11 Oct. 1917 tot en met 11 Maart 1918 ter Gemeente secretarie voor ieder ter lezing ligt. De keuring van de landstormplichtigen der jaarklassen 1899 en 1898 zal voor deze gemeente plaats hebben te Ouddorp op Dins dag 4 December v.m. 11 uur. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat een afschrift van het primitief kohier van den H. O. voor het dienstjaar 1917 gedurende 5 maanden van 11 Oct. 1917 tot en met 11 Maart 1918 ter Gemeentesecretarie voor ieder ter lezing ligt. De brandstofcommissie brengt ter ken nis van de houders der brandstoffenkaarten dat a.s. week aan ieder verstrekt zal worden een maximum hoeveelheid steenkolen van 2 H.L. op hun brandstoffenkaart. Deze hoeveel heid moet worden aangevraagd op bestelkaar- ten daartoe door de brandstoffencommissie aan de vorenvermelde houders uitgereikt. Deze kaarten moeten aan genoemde Commissie worden ingezonden 't welk portvrij per post kan geschieden voor Dinsdag 23 Oct. a.s. Besteikaarten na-dien tijd binnenkomende en niet vermeldende het nummer der brandstof fenkaart worden ontuitgevoerd gelaten. De maximumprijs der steenkolen bedraagt f 2 per H.L. van 80 K.G. (bruto) afgehaald aan schip of pakhuis. GOEDEREEDE. Ook in onze gemeente is de prijs van melk tot 14 cent perL. gebracht. Door de schaarste van zout, zijn som migen alhier genoodzaakt, met het slachten van hun varken-, te wachten. Door het zware onweder dat de vorige week Vrijdagochtend boven onze gemeente hing, is niet alleen de telefoondraad stuk ge slagen, zojals we in ons vorig nummer ver melden, maar ook nog 8 telefoonpalen wer den stuk geslagen of verbrijzeld. Ook kwam nog begin van brand aan het „Publiek Tele foon" aan het havenhoofd ten huize van J. v. Dam. De schade werd op f 60.— geschat. Naar we uit goede bron vernemen zal er deze week cokes worden aangevoerd voor de Cichorei-drogerij „Goedereede". OUDDORP. Onze nachtwaker, Joh. Heer schap, die sedert vele jaren de betrekking van nachtwaker heeft uitgeoefend, heeft tegen 15 Nov. ontslag aangevraagd. Inplaats van den heer Van Soest, die naar Rockanje vertrekt, wordt als commies bij 's Rijks belastingen op 1 Nov. naar hier overgeplaatst den heer Bennink van 's-Gra venhage. Er is al weder een mijn aangespoeld. De hoeveelste in de laatste dagen dat is, weten we waarlijk niet. Met een geweldigen slag werd deze mijn Zaterdagavond half zes op de Paardenplaat tot ontploffing gebracht. Alle ingezetenen worden er met nadruk aan herinnerd, dat het zeer gevaarlijk is, in de nabijheid van aangespoelde mijnen te komen. Wie het toch doet zal door politie of militairen verhinderd worden. Het moet bij de gemeente ook zuinigjes aan met de petroleum. Verleden week hebben de lantaarns voor het eerst gebrand. En dan nog maar de hoogst noodige. En zoo gauw de maan een beetje licht geeft, blijven de lantaarns uit. Het kan niet anders. BRIELLE. Gepasseerde Zaterdagmorgen had de Korporaal-smid J. Schippers alhier op de werf van de Torpedo 't ongeluk met zijn hand tusschen een zaagmachine te ge raken ernstig gekwetst aan dat deel, eerst ten huizen van Dr. de Snoo verbonden en verder per brancard tot verdere behandeling naar 't ziekenhuis alhier vervoerd. Daar 't zeer ernstig was werd hij nog dezelfden mid dag vervoerd naar een ziekeninrichting in den Haag. Laatsleden Vrijdag hield Mej. M. La- mers in hotel „den Doelen" alhier een lezing over de bestrijding der Tuberculooze met lichtbeelden, daar boven genoemde juffr. uit- genoodigd was vanwege de afdeeling Brielle en omsteken van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht, zoo opende de Voorzitster, Mevrouw Egter van Wisse- kerke 't woord, en zeide dat zij wel zelden een gemakkelijker taak had gehad om een spreekster te introduceeren, want weinig per sonen, zijn in den Briel zoo bekend en ge acht als juist Mej. Lamers, 't was daarom niet te verwonderen dat de zaal vol was en vele jonge menschen opgekomen waren. Naar wij vernemen is 't volgend adres aan den raad dezer gemeente verzonden. Aan den raad der gemeente Brielle. Edelachtbare Heer en l Ondergeteekenden, vertegenwoordigende de Ned. Hcrv., de Geref. en de Roomsch Kath. Kerk te dezer plaatse, gevoelen zich gedron gen 't volgende onder Uwe aandacht te brengen. Met leedwezen en verbazing hebben zij kennis genomen van het besluit der gascom- missie alhier om voorloopig geen gas be schikbaar te stellen voor Godsdienstoefenin gen. Dit besluit achten zij ten eenemale ongemotiveerd, daar de gasnood hier blijkbaar nog niet zoo hoog is gestegen. Wordt niet aan sociëteiten en drank- en dansgelegenhe den vergund tot 's avonds half elf gaslicht te branden? Wordt niet aan onderscheiden particulieren toegestaan meer gas te gebrui ken dan zij volgens hunne eigene verklaring noodig hebben voor beroep of bedrijf? Onnergeteekenden kunnen dan ook in het besluit van de Gascommissie niets anders zien dan miskenning en geringschatting van de arbeid die van de verschillende kerken uitgaat en dit heeft hun pijnlijk getroffen, waar de gezamelijke kerken alhier voor gods dienstoefeningen gedurende de winteravon den ten hoogste 50 (zegge vijftig) M3 gas per maand behoeven, richten zij tot Uwe college het ernstig verzoek het daarheen te willen leiden dat de gascommissie op haar besluit terug komt. Zij vertrouwen dat bij U het besef levendig is van de groote betee- kenis der kerken voor onze samenleving, waar in onzen tijd de verwildering bij jong en oud toeneemt de eerbeid voor 't gezag vermindert; en er met God en zijn gebod steeds minder rekening wordt gehouden daar ligt het voorzeker ook op Uwen weg als plaatselijke overheid, Gods dienaresse, om aan de kerken geen grootere bezwaren in den weg te leggen, dan die welke noodzakelijker wijze het gevolg van de tijdsomstandigheden zijn, wij twijfelen niet of gij zult aan ons verzoek willen voldoen U Gods zegen toe biddende bij 't verrichten van Uwen gewich- tigen arbeid in 't belang van onze gemeente teekenen wij met verschuldigde hoogachting. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk H. M. E. BREMER, Praeses. J. G. KNOTTNERUS, Scriba. De Kerkeraad der Geref. Kerk: M. GRAVENDiJK, Praeses. H. HOORWEG, Scriba. Het Bestuur der Roomsch Kath. Kerk L. Th. MULDER, Pastoor. J. GOOSSENS, Secretaris. HELLEVOETSLUIS. De Brandstoffencom- missie te Hellevoetsluis maakt bekend, dat het Rijkskolendlstrlbutiebureau te 's-Graven hage heeft bepaald dat de gemeente Helle voetsluis, Nieuw Helvoet en Nieuwenhoorn zijnde de gemeenten, die gas betrekken van de gasfabriek alhier, verplicht worden 1700 H. L. cokes te betrekken en direct af te nemen. In verband hiermede is door de brand- stoffencommissie besloten, dat ieder hoofd van een gezin in genoemde drie gemeenten verplicht is 30 K. G. cokes tegen den prijs van f 2,02'/i te betrekken alvorens voorzien te zullen worden van andere brandstof. Be doelde cokes zullen door de betreffende han delaren worden thuisbezorgd en zal daarbij een bon worden aangeboden, die voor ont vangst geteelcend moet worden en daarna aan den handelaar of diens knecht moet wor den teruggegeven. Voor de Vereeniging van Christelijke militairen hoopt Woensdagavond half acht (24 October) in de bovenzaal van het Mili taire Tehuis op te treden Ds. Timmer met het onderwerp: De kanon des Ouden Ver- bonds. Vrije toegang voor leder. De Burgemeester maakt voor de zee varenden bekend, dat de proefmijnen in de vorige week op de reede van Helle voetsluis gelegd, thans verwijderd zijn, zoo dat het vaarwater thans weder geheel vrij is ZUIDLAND. Heden Dinsdagmorgen, is de winkelier C. Hagestein Jz. van hier bij het uit stappen van de vroege tram in de Rosestraat te Rotterdam van de treeplank gevallen en onder de tram geraakt. In deerniswaardigen toestand werd hij terstond naar het ziekenhuis gebracht. SPIJKENISSE. jVan den schoenmaker en drogist C. Barendregt is van de toonbank een busje met inhoud, bestemd voor het Weeshuis te Brielle, gestolen, 't Ware te hopen dat de laffe daders konden worden opgespoord. Onder de winkeliers zijn weder regee- ringskaarsen en noodiichten verdeeld van de laatste echter tweemaal zooveel als van de eerste; waarschijnlijk deze week zullen ze nog voor de ingezetenen worden verkrijgbaar gesteld. Namens het hoogheemraadschap Putten wordt bekend gemaakt dat het hout langs de Brêêka vóór November moet worden op geruimd, zulks in verband met den slechten toestand der weg, daar het hout, Zon en Wind belet hun verdroogende krachten op den weg toe te passen. Evenals op tal van andere plaatsen is ook hier zoutschaarste en er is veel kans dat dit gebrek zich de eerste dagen nog erger zal laten voelen. Sinds Vrijdag toch zijn alle zoutfabrieken stopgezet, niet van wege gebrek aan grondstoffen, maar van kolen, 't Is te hopen dat de Minister een ge deelte der uit Duitschland ingevoerde kolen doet aanwenden voor de zoutziederijen. VIERPOLDERS. Uitslag keuring op Maan dag j.l. van den Landstorm jaarklasse 1900 en 1901goedgekeurd W. Luchtenburg, N. Hokke, en L. Klok. Afgekeurd J. Luijendijk, L. Pol dervaart en A. Steil. Inschrijving Mil. Tehuis op Woensdag j.l.: Een persoon uit Harderwijk f 400, C. v. Boven uit Rotterdam f 410, een persoon uit Henderik Ido Ambacht 725, een persoon uit Nieuwe Tonge f750, een ander uit Nieuwe f 950, Ned. Herv. Evangelisatie te Vierpolders f 1010. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Middelharnis, 18 Oct. 1917. In vorige courant, werd in een ingezonden stukje geklaagd over de ongelijkheid der voor ziening van steenkolen alhier. Wel hebben, zooals de inzender opmerkte, reeds eenige ingezetenen eenige H.L. anthra- clet ontvangen maar deze hoeveelheid is reeds op de bij het brandstoffenbureau berustende Stamkaarten afgeschreven. Het doet er nie's toe, of op de door ontvangen „brandstofkaart" al vermeld staat, dat men recht heeft op b. v.b. 10—12 of meer H.L. steenkolen. Alleen de stamkaartenwijzen uit, hoeveel reeds is ontvangen. Hoewel niet beslist noodig, heb ik echter bij de laatste afgifte van kolenbons voor elke bon één gaatje geknipt in de brandstofkaart, dan kan ieder gemakkelijk zien hoeveel reeds is geleverd. Daar toen echter juist zij, die reeds vroeger anthraciet ontvingen, geen bon konden krijgen, is hun kaart nog niet geknipt, maar zoodra deze kaarten in mijn handen komen zal ik ook deze de beurt geven, over eenkomstig de bijbehoorende reeds ingevulde stamkaarten. De inzender kan gerust zijn, de voorsprong in de aflevering zal wel spoedig verdwenen zijn. Doordien echter de ingezetenen, die uit sluitend een vulkachel stoken, aan andere brandstof niets hebben, is door de brandstof commissie destijds besloten de weinige an thraciet daarvoor te bestemmen. Komen er echter weinig of geen eierkolen en wel an thraciet, dan zal als de hoeveelheid voldoende is, iedereen wel eens wat van de anthraciet krijgen. Niemand behoeft zich te verontrusten dat er onderscheid zal worden gemaakt, zoolang niet ieder 10 k 12 mud heeft ontvangen mag aan niemand meer worden verstrekt. Met dank voor de plaatsing. J. L. VINK. Op Woensdag 24 Oct. 1917, bij afslag, des voormiddags '11 uur, in het koffie huis „de Zon" te Zwartewaal, verkooping van een huis en erf aan den Dam te Heen- vliet, groot 4 aren, 76 centiaren, en 5 aren, 20 centlaren tuingrond, in Bernissenhoek, aldaar. Notaris K. P. J. G. BEL. Heenvliet. Op Woensdag 24 October bij inzet in het Logement van Troost te Stellendam; en Op Woensdag 31 October bij afslag in het Logement van de Wed. Knöps te Stellendam, telkens des namiddags 4 uur, van een land- bouwstelling, bestaande uit geriefelijk inge richt woonhuis, met voorliggend tuintje, groote landbouwschuur met mestput, waarin gierput, wagenhuis voorzien van betonnen vloer, varkenshok en erf te Stellendam in kavel elf van den Eendrachtspolder, kad. Sectie B no 600 en 864, samen groot 8 aren 15 centiaren, in 3 koopen, combinatie en massa, het huis is verhuurd f 1 per week, 11 mondeling het overigi aanvaarden ten van Se Notaris 1 Op Woe berge van 6.30 uur v. te Dirkslan gelegen tu tlën ten v Mr. C. Zaa Breeder bij Notaris 1 Op Woer ter herberg Op Woer ter herberj beide dage Vier Arb dijkhofland van den pc 632, 633 er aren en n Aren, 12 verzoeke v te Nieuwe Notaris 1 Op Dond 10 uur, te heer P. SI woonde bc het Statior den, hoorn' Notaris L Op Vrijd 10 uur in 1 de Nieuwef 175 stuks mend gesc! het boschj aan de Nie Notaris I Op Vrije en op Vrij telkens de huis van G Een hui sluis, grool van de Erv Notaris Op Vrijd des voorr Gez. van E tje, kippen Hoofd, gro zoeke van Kans. Nota Op Vrijd dags 2 uu gensplaat f A. Ten XL Lam A. Een lendijk te 968 en 968 Grondlast» huur op 1 2. Een de molen M. groot p 3. Een di gen met e plm. 4 Are 4. Een d gen met ec 3.10 Aren. 5. Een met een fj 2.10 Aren. 6. De s' te Ooltgen ijzeren pl molensteen; kunststeenc 7. Een zi 21 P.K. m drijfwerk, i ?Lr)e mole; 01 Febru B. Ten Heer C. va 8. Het grond met delandsche A. nos. 1( 15.45 Aren Grondlas; Dit per» kooppennir Onkoster Betaling 1917. Notaris Op Vrij om 6 uur] Driel te Zi Hectaren voor een tl Notaris I Op Zate des avond ment van erven Wei Broekman, R. V. M. b Nieuwland, Sectie A. broek en November aren of 1 Ouddorp, Zwarte Hc verhuurd November Aren of 1 Ouddorp Groenendij huurd aan Wed. L. M k f 68.- p 108 R. V. Oude Nieu ter Sectie bruik te aa 260 R. V. Oude Nieu ter Sectie I broek Mz., wis tot 11 f. Vis gede Oostduinen DEN BER( Verhurin een percee den Groen Inschrijv op Zaterda Notaris 1 W fc s SS'

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2