UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. VARIA PLAATSELIJK NIEUWS OFFICIEEL GEDEELTE. De broodkaart van de 30§te week loopt van Dinsdag- 10 tot en met Vrijdag SO October a.s. en dat de spreker den tijd gekomen acht, de raadsleden van den toestand in kennis te stellen. De meededeelieg scheen op de raadsleden indruk te maken en werd met de grootste aandacht aangehoord. Alleen de heer Duys nam het niet zoo ernstig, dan moet de regeering maar bijspringen, meende hij. Oorlogsvarla. Een dure liefhebberij zal het drinken wor den. Een borrel zal voortaan kosten: In de volksherbergen 10 cent per glas van 40 gram en 12 cent per glas van 50 gram; In de „tusschenzaken" 13 cent per glas; In de le klas-zaken 15 cent. Voortaan zullen slechts 2 soorten bier ver krijgbaar worden gesteld, donker bier en licht bier, dat het Pilsener vervangen zal Het donker bier zal kosten; 24 cent per heele flesch en 13 cent per halve flesch, het lichte bier 33 cent per heele en 17 cent per halve flesch' Getapt in de bierhuizen is de prijs per glas: In de volkszaken 12 en 17 cent; In de tusschenzaken17 en 22 cent; In de le klas-zaken 20 en 25 cent. Aldus werd besloten op een vergadering te Rotterdam den 13en Aug. j.l. gehouden door de „Vereeniging van Koffiehuis-Restau ranthouders en slijters" en de afdeeling Rotter dam van den „Nieuwen Nederl. Bond van Koffiehuishouders". Teekenend is, dat dit besluit is genomen „in overleg en onder be scherming tvan distillateurs en van brouwe rijen". Aan deze „bescherming"(!) zal het andere besluit wel te wijten zijn, dat, met uitzondering van melk, koffie en thee ook de andere dranken in prijs verhoogd zullen worden. De moeilijkheden. Onze lezers weten misschien reeds water aan de hand is. Engeland heeft het telegra fisch verkeer van ons land, voor zoover het over Engeland loopt, stop gezet, omdat wij grind en dergelijke van België naar Duitsch- land laten doorvoeren en Amerika onthoudt onzen schepen bunkerkolen. Twee zeer ern stige feiten. Alle bladen zijn er slecht over te spreken. De Nederlander zegt over de houding van Amerika: Wat zal Nederland er tegen doen? Wij kunnen niet anders dan pleiten op ons recht. En op den duur moet deze slinger in de hand van David machtiger blijken dan het zwaard van den onrechtvaardigen Goliath, want zonder recht gaat de wereld te gronde. Het Vaderland schrijft: Van den aanvang van den oorlog af hebben oorlogvoerende staten inbreuk op de rechten der onzijdige landen gemaakt, te erger naar mate die landen klein en tot tegenweer zwak waren. Duitschland en Engeland hebben de scheepvaart op de vrije zee steeds meer beperkt Engeland heeft onze schepen naar zijn havens opgebracht en er vast gehouden ook ais er niets op de lading viel aan te merken. En het wordt erger: Amerika be let aan onze schepen, reeds gekochte en ge laden vracht noodig voor onzen landbouw en veeteelt, zelfs voor de voeding van onze bevolking, weg te voeren, snijdt de verbin ding tusschen het moederland en onze kolo- liën af, noopt onze schepen voor Amerika te varen. Engeland zet ons telegrafisch han delsverkeer stop. O zeker Engeland en Amerika hebben het recht dit te doen. Het zijn Engelsche kabels waarover die telegrammen moeten gaan, en Engeland houdt nu die gunst in. Ofschoon, is er, toen dezerzijds aan die Engelsche kabels werd vergund, hier te lande bij het Neder- landsche telegraafnet aan te sluiten, uitdruk kelijk bedongen of stilzwijgend het recht ont staat om voor ons land van die kabels gebruik te maken, al ware het alleen naar en uit En geland Maar dit zij als het is. Wij nemen aan, dat Engeland en Amerika beiden in hun laatste dwangmaatregelen in engen zin recht hebben Amerika weigert zijn eigen kolen. Is dat echter de houding van landen, die keer op keer zich als kampioenen voor de kleine naties hebben opgeworpendie telkens hun welwillende gevoelens voor ons land hebben uitgespro ken, ja meer nog hebben erkend, dat ons land zijn plichten van onzijdigheid in dezen oorlog onberispelijk heeft vervuld En Amerika weet ons niets te verwijtenEngeland verlangt, dat wij tegenover Duitschland contractbreuk zullen plegen, zonder het bewijs te hebben geleverd dat Duitschland zich te onzen opzichte niet aan de verdragen heeft gehouden. Dat is willekeurig, waarvoor onze regeering niet mag wijken. En zij kan zich over tuigd houden, dat, waar zij op haar recht staat, zij het Neder- landsche volk achter zich heeft. Intusschen ziet het er voor ons land somber uit. Het lijkt wel of de Entente tegenover de onzijdigen welhaast alles geoorloofd gaat achten. Is dat een bewijs van kracht? Wij betwijfelen het. Eer heeft het den schijn of Engeland en Amerika, in aan schouwelijk onderwijs, de wereld willen over tuigen, dat er na den oorlog een andere rechts orde moet worden bevestigd, met gepaste dwangmiddelen om te verhoeden, dat de een of andere slaat, zijn macht misbruikend, een zwakkeren staat knevelt. Meer dan met hun fraaie woorden bewijzen zij ons inderdaad dat het zoo niet kan blijven. De N. R. Ct. besluit haar beschouwing over de houding der Engelschen aldus: Houdt Engeland aan zijn met alle recht en billijkheid spottenden eisch vast, dat wij onze bewonderde neutraliteitspolitiek te zijnen bate zullen verlaten, en zet het te dien einde zijn represaille-maatregelen voort dan zijn er donkere dagen in aantocht, voor ons land, maar in zedelijk opzicht nog veel erger voor het land, dat van recht en rechtvaardigheid den mond vol heeft, doch er zich niet naar gedraagt. Het Centrum zegt o.a.: Wat Engeland van ons eischt in niets min der dan een daad in strijd met onze neutrale verplichtingen. Onzerzijds wordt de meeste onzijdigheid be tracht en gehandeld overeenkomstig de be palingen van het volkenrecht gelijk onze re geering glashelder aantoont. Maar wat is er van dit zoogenaamde vol kenrecht geworden in dezen oorlog, en wel ke bejegeningen hebben de kleine Staten zich niet reeds moeten laten welgevallen 1 Nederland kan daarvan meepraten, helaas. Hoe zijn ons recht en onze vrijheid telkens meer beperkt en aan banden gelegd Maar hoe kunnen wij dan, bij zulke droeve ervaring, waarde hechten aan en vertrouwen stellen in de mooie frasen en de telkens her haalde verzekeringen, dat het in dezen oorlog gaat om de „hooge aspiraties" der volken, om „groote idealen" en dat geen vrede mag worden gesloten, zoolang niet ook de zelf standigheid, het recht en de vrijheid der kleine Staten, volkomen gewaarborgd zijn Mag dat Voor 't Gerechtshof in Den Haag stond Woensdag j.l. 'n weerzinwekkend type terecht. „Een laag en gemeen sujet." Zóö signaleerde hem de president. Hij heeft in Mei jl. zijn meisje dat hem af geschreven had, uit lage wraakzucht dood geschoten; hij heeft reeds een meisje gehad en dit zoolang gemarteld vertelde alweer de president dat ze bijna krankzinnig was geworden. 'n Diep gezonken booswicht dus. En we zouden het hebben verstaan, als de Voorzitter hem er op gewezen had, hoe hij bezig was den vollen last des toorns Gods op zich te laden en hoe hij de zwaarste straf fen zich waardig maakt Wat echter lezen we in 't verslag? De President mr. Vollgraff, noemde deze daad zeer gemeen en hnd het beter gevon den, dat beklaagde zich zelf van het leven had beroofd; dan had nog van eenig ka rakter bij hem sprake kunnen zijn. Zóó staat het in de „N. R. Ct." Hierbij staat ons verstand stil. De voorzitter van een onzer hoogste rechts colleges, die hier openlijk den zelfmoord ver dedigd, predikt en den beklaagde verwijt, dat hij na den eersten moord ook niet nog een tweeden heeft begaan. Mag dat, vragen wij En moet ons volk zich daar stil bij weder leggen, dat van Overheidswege met verach ting en verkrachting van het goddelijk gebod dat voor éllen geldt: „Gij zult niet dooden 1" de zelfmoord aangeprezen word Als bij eenige rechtbank de rechten van den mensch worden aangetast, is men er dadelijk bij, om tegen machtsoverschrijding te prote steeren, en het is wél I Maar zal er hier, waar het recht Gods wordt gekrenkt gezwegen worden? „Fr. Dagbl." Nieuw artikel op d markt. Te Krommenie was, zooals wij reeds hebben vermeld, na vier raadszittingen geen wethouder te vin den. In hfet „Weekblad voor Krommennie" van Woensdag kornt nu de volgende adver tentie voor: „Gegadigden gevraagd naar "de vacante betrekking van Wethouder te Krommenie. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich onder opgave van refe rentiën te wenden tot het gemeentebestuur aldaar." Fruit in plaats van breod. De Morning Post wijst er op, dat de graanoogst van dit jaar verre van bemoedigend is. De vruchten- oogst is echter overal goed uitgevallen. De Amerikaansche voedseldictator Roover heeft het volk der Noord-Westelijke Staten reed3 aangeraden„eet een appel en spaar een beschuit uit." Voor Engeland wenscht de Morning Post dit gevleugelde woord aldus te wijzigen„eet een paar appelen en spaar een brood uit." in tal van Engelsche gezin nen wordt dit reeds gedaan, verzekert het blad. Wetsovertreders. Tegen den landbouwer N. te Woold (Winterswijk) is proces-verbaal opgemaakt omdat hij eetaardappelen aan het vee voederde. De landbouwer E. te Winters wijk voerde rogge aan zijn paarden. Vrijdag is zijn geheele graanoogst, wellicht ook het stroo, in beslag genomen. Whisky. Aan het strand te Oostkapelle, zoo meldt De Zeeuw, spoelde Dinsdagmid dag een vat gevuld met whisky aan, bevat tende ongeveer 200 Liter van dien drank, en vertegenwoordigende een groote waarde. Eenige passeerende soldaten namen de ge legenheid te baat om van den drank te proe ven. Het scheen blijkbaar goed te smaken, want weldra begon men, gevolgd door meer deren, emmers en drinkbussen te vullen, zoo dat het geheele vat werd geledigd. Doch dit goedje miste zijn uitwerking niet. Verschei den soldaten hadden te veel gedronken en gedroegen zich daarbij op de straat wanor delijk. Eén zelfs had zooveel gedronken, dat de dokter bij hem te pas moest komen. Een vreemde bunsing. Bij den landbouwer B. te Lutte verdwenen geregeld dé eieren. De boer dacht, met een bunsing te doen te hebben en legde op zekeren avond een klem in het nest. Midden in den nacht klinkt plotseling een ijselijk gekerm, dat allen doet ontwaken. In nachtgewaad snelt het gezin naar buiten en vindt een ingekwartierd soldaat in de klem, welker stevige tanden zich met kracht in het vleesch van den voorarm hadden vast gegrepen. Zelden volgden vergrijp en straf zoo snel op elkander 1 Een auto met smokkelwaren werd even buiten Maastricht aangehouden. Bij onderzoek bleek in het voertuig te zijn verborgen165 pakken chocolade en 6 kilo koffie. De auto en de smokkelwaar werden in beslag genomen en de vervoerder gearresteerd. Wat ten verderve leidt. In de „Groene Amsterdammer" kwam eens een sombere schets voor over de „vermaken van de Parijsche jeugd". Montmartre, waar het leven verdanst wordt, wordt aldus beschreven: „In de lucht is een voortdurende tinteling van onrust, dicht bijeen zijn een overvloed van café's en cinema's, waarin in den namid dag en den avond samenkomen en samen- staren deze dé3enchantés, deze verdwaalden, die nog knop zijnde, reeds gebroken zijn. Het leven is er zonder richting, zonder illu sies, een gevolg van het eerste onderwijs zonder philosophischen grond en dat aan al len toelaat het lezen van slechte romans ge voed met wonderlijke avonturen." Het is wel een vreeselijke beschuldiging, die de heusch niet „clericale" schrijver, hier het „neutraal" onderwijs aan doet. Het zedenbederf treedt in, waar de zede- wet wordt weggenomen en de zonde blijkt een macht, die den sterkste, de rijken en de armen gevangen neemt en ten verderve voert. De schrijver vertelt van de dwalende jeugd „die zijn valsche droomen van vrijheid en en vroolijkheid opnieuw beleeft door cocaïne of morphine of aether, het zijn zeer jonge vrouwen vanaf 14 jaar, die uitgebuit worden door souteneurs uit de provincie, die naar Parijs komen, terwijl de jonge mannen van Parijs in militairen dienst in het Oosten zijn het is een verzameloord van vele jonge vreem delingen, zonder beroep en belust op avon turen." Is het ni.et vreeselijk? Maar er zijn nog erger dingen. Gelegen heden, waar de „verloren jeugd" bijeenkomt, zeer jonge mannen en vrou «ven, die niet meer werken, maar zondeslaven zijn en onder dat slavenjuk der ontucht het jammerlijkste leven leiden. En dan het theater: „Het theater, waarop zich deze wezens of schijnwezens met hun bepoederde jonge ge zichten, hunne zwartomrande oogen en roode lippen glimlachend bewegen is als de crypta van 'n tempel. De atmosfeer is overzadigd van zenuwachtige erotiek, erotiek, die de her senen aangrijpt als een vergif, dat langzaam alle intelligentie, alles wat geest in den mensch is, doodt". Kan het vreeselijker wordën geteekend? Is dieper afgrond denkbaar? En dat leven leeft de jeugd in de „licht stad"; die hel noemt men fatsoenlijk, „de plaats waar de hedendaagsche jeugd zich komt vermaken." Is „Sodom onzer dagen" een te sterke uit drukking? (O. C.) Verkrijgbaarstelling Regeerlngsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn Op bon No. 36 Bak- en Braadvet tot een gewicht van 0.25 K.G. Op bon No. 37, Zeep (zachte, groene of gele) tot een gewicht van 0,2 K.G. Op bon No. 38, Rijst tot een gewicht van 0,4 K.G. Sommelsdijk, 13 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Openbare Kennisgeving. Thee en Koffie. B. en W. van Sommelsdijk vestigen de aandacht van de inwoners op eene beschi!»- king van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel ddo. 11 dezer volgens welke van 15—31 October 1917 zal mogen worden verkocht en afgeleverd op bon no. 1 van de thee- en koffiekaart 0,05 K.G. thee op bon no 2 van de thee- en koffiekaart 0,2 K.G. koffie. Sommelsdijk, 15 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester, Iz. GEELHOED, Secretaris, OPENBARE KENN SGEVING. Kaarsen. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekend, dat op Donderdag, 18 October a.s. des namiddags te 6 uur, ten gemeente huize bons ter bekoming van kaarsen kun nen worden aangevraagd onder opgaaf van een alhier wonenden winkelier van wien men ze wil betrekken a. ten behoeve van landbouwbedrijven b. ten behoeve van rij- of voertuigen voor bedrijfsdoeleinden. c. ten behoeve van rijwielen voor bedrijfs doeleinden. Bij het verbruik van kaarsen moet de uiter ste zuinigheid worden betracht. De rij- of voertuigen mogen slechts één lantaarn branden. De maximum-verkoopprijs van een pak kaarsen voor het publiek is f0 50. SOMMELSDIJK, 16 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Voor den landstorm jaar klassen 1899 en 1898 werden alhier resp, 18 en 17 personen ingeschreven. De keuring van die personen zal 28 November a.s. plaats hebben-. MIDDEL HARNIS. De Wed. P. Rooij had 't ongeluk in den kelder te vallen, waardoor zij zich zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. NIEUWE TONGE. L. M. had het ongeluk in zijn duim te hakken zoodat hij zijn werk zaamheden niet kon voortzetten. Door den Burgemeester dezer gemeente is bekend gemaakt dat door zijne Excellentie den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald dat er op bon no. 1 der petroleum-distributlekaart in het tijdvak van 15 t/m 31 October a.s. 2 Liter petroleum verkrijgbaar is. Dezer dagen zijn er weder naar men verneemt eenige mijnen aangespoeld en zijn door militairen door tc laten springen ver wijderd. Naar men verneemt heeft de volgende waaghalzerij plaats gehad. De herder Guiljan zag een mijn drijven, toen het laag water was geworden ging hij er heen en bracht de mijn einige honderd meter3 nader naar den dijk. Toen hield hij geduldig de wacht tot de militairen van Ooitgensplaat kwamen die den mijn lieten springen. Een waaghals niet waar? Het kohier van den Hoofdelijken Omslag ligt gedurende 5 maanden voor ieder ter inzage ten Gemeentehuize elke werkdag van 9—12 uur. Zij die in den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen worden bekend gemaakt dat de Gem. Ontvanger daarvoor zitting houdt op Zaterdag 20 October a.s. des voormiddags van 9—12 uur. Vrijdagmorgen was het alhier op de Gemeente-secretarie z< er druk. Aan elk per soon die 16 jaar was geworden voor 1 Oc tober j.l. ontving een koffie of theekaart. B. Vreeswijk had het ongeluk in de kerkgracht te vallen, door toegeschoten hulp van dhr. J. Overdorp wist hij haar spoedig op het droge te brengen. Het meisjê kwam er met een nat pak af. Ook is er nog naar men ons mededeelt nog een kist rubber aangekomen. Deze bleek lang in het water te hebben doorgebracht. HERKINGEN. Deze week wordt door Hee- ren winkeliers aan elk gezinshoofd verstrekt' 2 Liter petroleum en per bon aan elk persoon 4 ons rijst en 2 ons gort en voor personen boven de 16 jaar op bon 1 een half ons thee en op bon 2 twee ons koffie. Van den landbouwer M. Keijzer alhier is dezer dagen een. zijner beste paarden moe ten worden afgemaakt. Verzekering dekt voor een deel de schade. Bij het verrichten zijner werkzaamheden kreeg J. v. P. een zware loopplank op den voet met het gevolg dat hij zich direct onde r geneeskundige hulp moest stellen. Behalve de alhier de laatste week uit den weg geruimde mijnen zijn in den nacht velen alhier opgestaan door den hevigen knal zeer waarschijnlijk veroorzaakt door het ra ken en ontploffen eener mijn. De angst zit dientengevolge dermate in de bevolking elk geluid dat op een afstand gehoord wordt aan mijnen wordt toegeschreven. Den bietenaanvoer is thans ook alhier in vollen gang. De uitkomsten zijn zeer be vredigend te noemen en worden geschat van 16 tot 20 duizend per gemet. Ook alhier zijn proeven genomen on eetbare aardappelen te drogen en tot meel te vermalen teneinde ze voor het vee te ge bruiken waarbij men zeer wel is geslaagd en wat door de krulstaarten zeer gaarne wordt gegeten. Bij gebrek aan krachtvoeder en niet of bijna niet te verkrijgen spek en vet of boter worden de weinige varkens alhier aanwezig druk geslacht. Vanwege de hooge prijzen die bedongen worden gaan velen den bangen winter zonder voorraad tegemoet aangezien door ziekte de meesten alhier zijn verkocht. Verslag van het verhandelde in de algem. ledenvergadering van de afdeeling het „Groene Kruis" voor Herkingen en Om streken op Woensdagavond 10 Oct. 1.1. ten 7 ure in de Openb. Lagere School. Voorz. dhr. Corn. v. d. Velde. Aanwezig 33 leden. De voorz. opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. Deelt vervolgens mede dat hij voorzitter is geworden, doordat de Heer van Weel heeft bedankt wat hem spijt en had liever gezien dat hij als zoodanig was aangebleven. Hij hoopt evenwel dat de vergaderingen op de zelfde wijze als voorheen mogen plaats vin den in het belang der afd. zelve. Daarna worden door den Secr. denotufen voorgelezen welke onveranderrd worden goed gekeurd en geteekend. De voorz. zegt dat de leden per oproepings briefje bekend is gemaakt waarom het dezen avond zal gaan n.l. vrijwillige bijdrage door de leden ter instandhouding der Wijkverple ging alhier. Daar er nu onder de leden reeds stemmen zijn opgegaan het hoofddoel zou zijn meerdere bijdrage voor de Zuster meent hij te moeten opmerken dit ten deele zeer juist is en noemt daartoe eenige ambtelijke werkringen op waarin zij tegen een vast sa laris zijn geplaatst en zegt dat dit ook met de zuster het geval is. De Heer van Weel vraagt daarop het woord en zegt hem de woorden door den voorz. in den mond worden gelegd, concludeerende de Afd. er is voor de zuster, terwijl verplegings- artikelen enz. als bijzaken worden beschouwd en het Groene Kruis alhier meer een liefda digheidsinstelling zou kunnen worden ge noemd. De Heer v. Gelder (Eere Voorz.) komt daar krachtig tegen op met te zeggen dat de zus ter gelijk ieder ander en van liefdadigheid eerst dan sprake kon zijn wanneer de zuster beslist niets meer voor de Afd. kon doen. Hij mag gelukkig de verg. m«.dedeelen de laatste dagen zeer door haar zijn benut en daarbij is gebleken welk nut het voor een gemeente afwerpt waar geen andere medische hulp ter plaatse is. Een paar leden vullen het gesprokene met voorbeelden en het opnoe men van gevallen aan. Hierop volgt een onderlinge discussie waar aan meerdere personen met den voorz. deel namen. De voorz. schrijft daarna alle aanwezigen op en vraagt de leden even op te willen ge ven welke bedragen zij als verhooging boven hun contributie wenschen te geven en drukt hen nog eens duidelijk op het hart dat het een vrijwillige gave moet zijn en blijven. Er wordt in de vergadering eenstemmig verhoogd tot een gezamenlijk bedrag van f 746. Vervolgens worden de heeren J. M. Ech, H. Dorst, Joh. Speelman, P. de Gast en P. C. Coenradie op verzoek van den voorz. be reid gevonden om met de bestuursleden de leden te gaan bezoeken in persoon en hen te verzoeken hun conributie te willen ver- hoogen waarvoor alsdan Maandagavond ten 7 ure vergadering zal worden gehouden door het Bestuur met bovengemelde Commissie met het doel de gemeente in wijken te ver- deelen. Na de gebruikelijke rondvraag vraagt niemand het woord en sluit de voorz. de vergadering. D1RKSLAND. Naar wij vernemen zal onze Burgemeester voorloopig te Den Bommel blijven wonen. STELLENDAM. De ontvanger der Directe Belaslingen zal voortaan alhier zitting houden den 3den Maandag van iedere maand van 11—2 uur. Van den landbouwer P. B. Crezee alhier is deze week een 1 '/a-jarige koe uit nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Door A. de Jager Is een vat benzine gevischt en bij den strandvonder alhier aan gebracht. De garnalenvisschers hebben de vorige week 5 dagen gevischt. Vangsten per dag en per vaartuig van 70—120 K.G. welke groo- tendeels werden afgeleverd aan de pellerijen tegen 12 ct. per K.O. Enkele visschers lever den de garnalen gezouten voor 10 12 ct. per K.G. Donderdag arriveerde alhier een lading steenkolen, die gedistribueerd werden f 2.25 per 65 K.G. Daar deze kolen goed branden kunnen hiermede tegelijk de vorige slechte kolen worden gebruikt. Dinsdagavond is de stoomboot „Maas- nymph" alhier niet aangekomen. Door het ruwe weer en mede met het oog 'op het mijnengevaar bleef de boot op Hellevoetsluis Op het slijk nabij den polder Nieuw- Stellendam is een groot vat vermoedelijk wijn bevattende aangespoeld en aangebracht bij den strandvonder. Door den heer A. de Jager alhier is op den Hinder een zeehond gevangen. Voor de pooten ontving hij de premie d f3. Het spek is vervoerd naar Rotterdam. Door A. de Jager, C.Zeedijk, M. Keijzer en A. Roon zijn aangebracht bij den burge meester strandvonder een vat talk, een vat olie, een vat rum, 2 pakken rubber en eenig rondhout. Van gemeentewege is aan den heer Lokker, die gedurende 50 jaar gemeente ont vanger is geweest een cadeau aangeboden, bestaande uit 6 stoelen. Zondag is alhier op het strand een mijn aangespoeld, welke Maandag door militairen uit Hellevoetsluis onschadelijk is gemaakt. Alhier is op de Hinder-ribbe een vat rum aangespoeld, hefwelk aangebracht is bij den burgemeester strandvonder. OUDDORP. De heer Van Soest, kommies bij de rijksbelastingen wordt met ingang van 1 Nov. a.s. overgeplaatst naar Rockanje. In afwijking van de uitreiking van ko- lenbons, hetgeen altijd in een herbergplaats had, zijn de kaarten voor petroleum en kof fie en thee, Vrijdagavond in het gemeente huis uitgereikt. De zaak ging, zooals te begrijpen is, met veel dringen en duwen en stooten en grappige voorvallen gepaard. Zaterdag is er een mijn aangespoeld, op de "keien van den Zuiddijk, dicht bij de haven, dus een bewoonde buurt. Maandag hebben de militairen dat gevaarlijke ding een eind verder het water ingesleepten daar tot ontploffing gebracht. De bewoners van de dicht bij staande huizen waren gewaar schuwd om de ramen open te houden. BRIELLE. As. Vrijdag 19 dezer des avonds ten acht uur zal door onze wijkverpleegster, Mej. M. Lamers in 't hotel van Lubbert een ezing met lichtbeelden gehouden worden. Haar onderwerp is de Tuberculose bestrij ding. Iedereen weet wat een vreeselijke ziekte de Tuberculose is. Over 't geen gedaan kan worden om ze te voorkomen zal Mej. Lamers op de aangegeven datum den 19den October a.s. 't een en ander vertellen. Wie dus mede wil werken om deze vreeselijke ziekte te bestrijden, stellen zich a.s. Vrijdag op de hoogte van de middelen die daartoe zullen worden aangewezen. ROCKANJE. Op bon No. 1 van de thee en koffiekaart is te krijgen ons thee en 2 ons koffie, van af 15 tot 31 October. L.l. Vrijdagavond scheen het alsof de oude Meivuren weer in eere hersteld waren. In eiken richting zagen we vuren schitteren. Alle boeren die vreesden, dat hun varkens j. 1. Maandag door de Regeering zouden opge- eischt worden waren bij voorbaat aan branden en slachten. Het veulen van den landbouwer B. L. lag verleden week dood in de wei. De oor zaak is onbekend. TINTE. Hebt Ge uw koffie- en theebons al gehaald van het distributiekantoor? Denk er om, dat ge van 15 Oct.31 Oct. kunt krijgen op bon nr. 1 0,05 K.G. thee, en op bon nr. 2 0,2 K.G. koffie. Tot laat in den avond weerklonk de vorige week alhier varkens-geschreeuw en zag men, wat „hier te doen gebruikelijk is" het spookachtig licht der stroovuren, waarin de pas gesneuvelde zwart geblakerd wordt. De slagers hadden handen vol werks, omdat eder een z'n varken in de kuip wilde hebben vóór het te verwachten slachtverbod in wer king treedt. Natuurlijk konden de slagers niet overal tegelijk zijn, zoodat we dan ook vernamen, dat sommigen zelf het mes maar gingen slij pen om op knorrepot een aanval te doen. De spraakmakende gemeente houdt niet van vreemde woorden. En terecht. Als't kan, en 't niet al te gewrongen wordt, is het Nederlandsch woord te verkiezen boven het vreemde. Om echter voor 't woord bureau te gaan spreken, zooals men nog al eens hoort van berouwis me toch wel wat al te kras. Distributie-„óero«u>" en ko\en-„berouw" is wat al te kluchtig, hoe ernstig de zaken er overigens ook bij staan. De voorbereidende maatregelen voor den bazar van de orgelcommissie der Geref. Kerk alhier maakten het onderwerp uit van be sprekingen op de verg. der commissie, die Dinsdag 9 Oct. j.l. gehouden werd. De verg. was goed bezocht. De discussie was zeer geanimeerd over een voorstel aan gaande de inrichting van den bazar, ingedietyl door de dames-leden der commissie. Verschillende besluiten werden genomen,

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2