Woensdag 17 October 1917. 32st* Jaargang N°. 2829. Tour de 2Kuidliollaiid§®lte en Keeuw^ehe Eilanden lie A n tirevo oma Orgaan. IN HOC SIGNO VINCES De wortel der zaak. BUITENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen, Die van Gods geslacht is; meer nog; die door 't geloof in Christus die af BINNENLAND. ft. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal'No. 2. ADVERTENTIËN 12'/i Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGfcN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Adverlentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. muipa mi i .411© stufefceiB voor de Redaeiie feestesiiöl. Advertentie» verdere Administratie franc© toe te semSen mmm de. ftJltffevers. Er is een wolkenhemel en een uit spansel. Daaronder de oppervlakte der aarde. En in die aarde de plaats voor den wortel Er is dus één oppervlakte en één boven, maar ook één beneden de oppervlakte. En wel eigenaardigmen haalt de schouders op voor hem die steeds maar op de »oppervlakte« leeft; Staande met beide beenen op den be- ganen grond, op de oppervlakte, voelt - een waar mensch zich,toch geen mensch, hij niet eens naar boven en als hij niet eens naar beneden kijkt. Ademend, loopend, werkend, denkend, zwoegend treurend en verblijd op de oppervlakte, is er toch een heimwee naar stijgen boven 't oppervlak en dalen in de diepte. Oppervlakkige menschenoppervlakkige praat f oppervlakkige beschouwingen oppervlakkige leer; oppervlakkige ken nis: hoe de mensch zelf ook aan de oppervlakte leeft, (want hij is geen vogel die vliegt; noch een mol die wroet): waar sprake is van »oppervlakkig« is er steeds een zekere afkeuring niet te miskennen. Op- de oppervlakte ademen wij en we eischen toch van elkander naar hoven te kijken en naar beneden te zien. Maar al is de eisch zóó, toch zijn er geen kleine moeilijkheden aan verbonden, -Loop in den tuin: ge bewondert de ^plakken de blaren de bloesems de vruchten maar wie denkt om den wortel Zie een village bewondert de architectuur; de kroonlijsten, de ornamenten en de arabeskengevel en hogen of rechte lijnen maar wie denkt er om 't fundament? De mensch ziet aan, wat voor oogen isdoch God beziet 't hart, den wortel, 't fundament. En waar de mensch is van Gods geslacht, zou hij zonder zonde ook veel meer dan nu, van den wortel der dingen, en van 't fundament der zaken zien Maar 't is juist de zonde, die hem dat heeft afgeleerd. Uit de aarde aardsch, leeft hij op de oppervlakte, zoekt alles op die oppervlakte, maar weigert dieper af te dalen of hooger op te zien, tenzij bijzondere oorzaken hem daartoe prikkelen om er eens meer van te weten. En dan met inspanning van alle krachtener zich expres voor neerzettend, komt bij er dan toe om eens wat dieper op de vragen des levensin te gaante staren naar hoven en te turen naar omlaag De zonde heeft ook in dit opzicht veel afgebroken. Adam in 't Paradijs gaf den dieren namen en kende dus den wortel der zaak<zag hun aard en karakter volkomen in en gaf dien dieren een naam naar hun wezen. Dat kennen wij niet meer De zonde maakt dit on mogelijk. kennen ons zelf niet eens goed, wat wouden we dan een ander creatuur doorzien. Zoo dusde mensch is van Gods geslacht en wie dat gevoeltwie daar werkelijk ja en amen opzegt, die blijft niet aan de oppervlakte staan, maar kijkt naar Boven, waar zijn God is en kijkt naar heneden; waar de oorsprong is, waar de wortel is. En zoo kijkende ziet hij den zegen van Boven komen- maar een zegen, die den wortel raken moet. komst van God gevoelt.meer nog, d e door dat geloof zich kind van dien God gevoelt; lot 't volk Gods behoort; dien God zijn vader mag noemendie ziet van Boven niet alleen den zegen komen, maar vraagt juist of die zegen niet zijn blad; niet zijn tak; niet zijn stamniet zijn vruchtmaar allereerst den wortel wil genadig zijn. Hij vraagt zegen van Boven, juist niet van 't zienlijke, maar van 't onzienlijke. Hij vraagt zegen van Boven eerstens over zijn hart en ziel, als de wortel all r levensuitingen Als die uitgangen, die wortelen, die beginselen, die drijfvceren des harten en der ziele maargoed zijn, dan komt 't uitwendige ook wel terecht. Zoo ook in de staatkunde. Die van Gods geslacht is en zijn afkomst ge voelt door 't geloof in Christus en Zijn Woord daarin wordt gefundeerd en versterkt; die zoekt 't niet in de uiterlijken van den Staat en 't Staats leven, maar allereerst in den wortel En als hij dan den zegen Gods vraagt over 't Staatsleven, smeekt hij niet in de eerste plaats om uiterlijke welvaart over Land en Volk; vraagt ^hij niet eerst om goede economische en sociale toestanden, die 't uiterlijke leven raken, maar of de zegen Gods den wortel des Staatslevens wil verkwikken en verster ken d.i. den vrede des Volks met Christus. Want is die wortel gaaf, dan is ook 't Staatsleven gaaf. 't Is in dat Staatsleven, hoezeer wij allen aan de oppervlakte leven met onze nering en handteering, rret onze betrekkingen en bedrijven, beroepen, en ambachten enz. dan pas in orde, als de zegen van Boven neervalt door de oppervlakte heen op den wortel beneden. En die wortel des Staatslevens isGod in erkentenis te houden als de springader van Staten en Standen, van Volken en Overheden, van Wetten en Besluiten. Als in 't Staatsleven de wortel der zaak maar gezien wordt; en de be volking met haar Overheden kijken dan ook eens naar Boven, van waar de hulpe komen moet om dien wortel te voeden met zuiver, hemelsch water dan is zooïn Staatsleven gelukkig bij allerlei wederwaardigheden. Dan rust zoo'n Staatsleven in God. Dan is de wortel goed. Dan is de zegen goed neergekomen als zijnde in den wortel en door dien opgeslorpt. En zoo is 't, op alle terrein des levens. Als in de Kerk de wortel der zaak maar gevonden wordtals leer en leven maar in Christus gefondeerd zijn, en als de zegen Gods dat wortelleven der Kerk maar dagelijks bedauwt en nat maakt, dan groeit en b'oeit zoo'n Kerk. En zoo is 't ook op Schóolterrein en op dat der gezinsopvoeding We kunnen daarbij God dagelijks om zegen van Boven vragen, maar dan diene er toch bij bedacht, dat 't niet om de blaren gaat, noch om de takken, noch ~m den stam; niet om wat fatsoeneering en beschaving en polijsting; niet om wat maatschappelijke deugden maar in de allereerste plaats om den wortel der zaak d.i,: de kennis der H, Schrift en dc aanprijzing van Christus door 't Geloof, 't Is toch bij de opvoeding ook en vooral om den wortel der zaak te doen. De opvoeding staat immers op een fundamentheeft een beweegreden heeft een beginsel; heeft een wortel en die wortel kan geen andere zijn dan der opvoeding en onderwijs tot Christus. Vt •X- Waarvoor leven we Hoe streven wij Zonder of met den wortel der zaak Is 't blad mooi Is de tak mooi Is de stam mooi Maar alleen op een gaven wortel groeien gave vruchten. Op den wortel der zaak komt 't aan. Op 't fundament. Op de uitgangen des levens. En dat hart kent God beter nog dan wij zelf het kennen. D£ TOESTAND. Verrassend nieuws kwam uit Rusland in verband met de toestand op het Oostelijk front. Tegen het eiland Dargo, noordelijk ge legen van het eiland Oesel. beiden eilanden voor de golf van Rij a, hebben de Duitsche zeestrijdkrachten een schijnaanval gedaan, om daarmede hun werkelijke aanval op het laatstgenoemd eiland Oesel, te dekken. Een aanval en een daarmede gepaard gaande landing van troepen op Oesel is gelukt, en de berichten van weerszijden hebben het of ficieel bevestigd. Het eiland Oesel ligt met zijn langste zijde dwars voor de Golf van Riga. Het steekt met een landtong, Sworbe genaamd, naar het Zui den uit. Tusschen die landtong en de kust van Koerland (die in handen van de Duit- schers is) zijn nog 36 kilometer water. Aan de tegenovergestelden kant van Sworbe, naar de zijde van de Russische kust (Esthland) dus, wordt het eiland door een smalle zee straat van het kleinere Mohn gescheiden. Tus- scheu Mohn en Esthland gaat men door de Mohn Sund, die op zijn smalste stuk onge veer 10 kilometer breed is. De kust is hoog en stijl in het bizonde'r aan de Noordwestzijde, waar de Duitschers juist zijn geland (in de golf van Tagelacht), maar het land is vlak, zegt de N. R. Ct. Hier en daar vertoonen zich bosschen. De bevol king telde in 1867 ongeveer 35,000 zielen, in 1897 echter reeds 61,212. Het eiland is eerst in 1721 definitief in Russisch bezit gekomen. Uit de berichten blijkt, dat niet alleen de landing, waaraan een aanzienlijke scheeps macht hetft deelgenomen, maar dat de troe pen, die aan wal zijn gezet, snel voortgang maken, zoodat het er naar uitziet, dat de Duitschers het heele eiland (dat 2618 vier kante kilometer groot is) in hun bezit zullen krijgen. Daardoor zullen zij heer en meester kunnen worden in de Golf Riga en, zooals een Russisch bericht opmerkt, dat zal niet zonder invloed blijven op de stelling van den Russischen rechtervleugel, immers een landing aan de Oostkust van de Golf van Riga benoor den het punt, waar de Russische rechtervleugel op de zeekust steunt, is dan alieszins waar schijnlijk. Dat 'alles is echter geen kwestie van een paar dagen, maar de landing op Oesel bewijst, dat de Duitsche legerleiding in het Oosten nog groote plannen heeft. Het bezit van Oesel op zich zelf reeds, zonder een daarop volgende landing op Esthland, zou de operaties van den Noordelijken vleu gel der Duitschers zeer vergemakkingen, om dat het den zeeweg van Duitsc'nland naar Riga zou verzekeren. Geen nieuws van de andere fronten. Aan het Isonzo-front zou de toenemende artillerie-actie, waarvan daar meldig wordt gemaakt op de nadering van nieuwe gevech ten kunnen wijzen. Intusscheiris het ongun stig jaargetij voor groote ondernemingen op dat front reeds ingetreden. VERSPREIDE BERICHTEN. De „Voss. Ztg". van 5 October wij3t er op, dat men in Europa steeds meer begint in te zien, dat de vroegere gewoonte, om alle tarwevoorraden, ook die der meest ver wijderde streken, te beschouwen als eigen voorraden, waarover men te allen tijde kan beschikken, tengevolge van den duikbootoor log, maar waarschijnlijk ook nog jaren daarna. Dit is voor alle landen, die vroeger van over zee een gedeelte van hun behoeften dekten, een spoorslag geweest om te trachten, de eigen graanproductie te verhoogen. Ook de Vereenigde Staten doen ernstige pogingen in deze richting, en dit wel voornamelijk, omdat de vruchtbaarheid van den grond door onvoldoende bewerking en besmetting veel heeft geleden. Men wil thans probeeren, door uitbreiding van de bebouwde oppervlakte niet alleen dit verlies te neutraliseeren, maar zelfs alle vroegere recordoogsten te overtreffen Bovendien wil men de hoeveelheden die de thans geheel of gedeeltelijk afgesloten uit- voerlanden Rusland, Roemenië Australië en Indië in normale tijden uitvoerden, eveneens leveren. Al klinken deze plannen ook wat heel optimistisch toch neemt het blad, dat men op een aanmerkelijke uitbreiding van den wintertarweaanbouw kan rekenen en later ook van de zomertarwe indien tenminste de Amerikaansche regeering door de oorlogsin dustrie niet teveel werkkrachten aan de land bouw onttrekt. In Kanada doet zich in de dun bewolkte Westelijke productieprovincies het ontbreken van de krachtigste mannen reeds zoo ernstig gevoelen dat daar te lande de vooruitzichten op uitbreiding der bebouwde oppervlakte nu juist niet schitterend zijn. In Argentinië is de tarwe-oppervlakte thans reeds aanmerke lijk vergroot. In Engeland Is men er op uit, een gedeelte van het weiland in bouwland te veranderen. In Frankrijk en Italië eveneens, terwijl ook Zwitserland zijn tarwecultuur met be ulpvan militaire werkkrachten energiek uitbreidt. In Denemarken en Skandinavië beoogt men het zelfde doel. De Vossische verwacht, dat deze algemeene pogingen, om zich zoo onafhankelijk van den invoer te maken, in de toekomst eigenaardige gevolgen zal hebben. Indien namelijk de mil- lioenenlegers weder ontbonden zijn en de landbouwers terugkeeren tot hun vreedzamen arbeid, als Rusland en Roemenië hun produc ten weder op de wereldmarkt kunnen afzetten en Australië en lndië, niet langer doorduik- booten en gebrek aan scheepsruimte belem merd, hun taiwe weder op de oude, schaal kunnen uitvoeren, dan kan zich binnen eenige jaren het geval voordoen, dat de eenmaal verhoogde en niet zoo snel afnemende pro ductie der Europeesche landen deze zoo goed als onafhankelijke van overzeeschen aanvoer maakt, terwijl de groote productielanden hoe veelheden hebben voortgebracht waarvoor zij in het, in zijn koopkracht verzwak te, in zijn eigenproductie versterkte, in- porteerende Europa niet altijd afnemers zullen vinden. Op deze wijze komt er vroeger of later een overproductie van tarwe die de hooge prijzen van thans zal terugbren gen. „Waarschijnlijk echter", voegt het blad aan dit rooskleurig toekomstbeeld toe, „zul len de landen eerst nog den langen weg door nood en ontbering moeten afleggen". Uit Kopenhagen wordt aan de Vos sische Zeiting" geseind: „De Japansche regeering heeft zooeven een verbod uitge vaardigd, Japansche schepen te verkoopen of schepen die op het oogenblik op Japansche werven in aanbouw zijn, aan hun buitenland- sche bestellers af te leveren. Door dit verbod wordt evenals door het Amerikaansche vooral Engeland weder benadeeld; dit land toch heeft 20 groote handelsschepen van 6000 tot 8000 ton op Japansche werven besteld". Uit Stockholm wordt gemeld, dat groot vorst Nikolai Nicolajewitsch, die zich op zijn goederen in de Kaukasus had ieruggetrokken volgens de „Utro Rossij" plotseling is ver dwenen. Het door de regeering onmiddelijk ingestelde onderzoek leverde niets ophet bleek niet mogelijk, de verblijfplaats van den grootvorst te ontdekken. Men vermoedt, dat de vroegere opperbevelhebber zich in Finland verborgen houdt, daar ontvluchting naar het buitenland uitgesloten is. In socialistische kringen heeft dit bericht groote onrust ver wekt, daar men de vlucht van den grootvorst in verband brengt met nieuwe monarchis tische plannen. De correspondent van de „Morning Post' te Washington seint aan zijn blad, dat de Amerikaansche pers zich druk bezig houdt met de missie van kolonel House naar Europa. Eenige bladen zien in deze misse een voor teeken van een spoedigen vrede, tusschen de Vereenigde Staten en Duitschlandandere bladen beschouwen haar als een aanwijzing, dat de Amerikaansche belangen niet overeen stemmen met die der geallieerden en dat de Vereenigde Staten op de vredesconferentie een apart slandpunt zullen innemen. Natuurlijk haast de correspondent zich, deze beschouwingen tegen te spreken. De Engel- schen mochten eens gaan geiooven, dat Ame rika inderdaad uit is op eigen voordeel en er geen enkel bezwaar in zou zien, om de Ententen in den steek laten, als het dat voor- deeliger achtte I De Petersburgsche correspondent van de „Neue Züricher Zeiting" meldt: De benoeming van het vooruitstreven de Doemalid Jefremow tot Russisch ge zant te Bern staat in verband met de niet ver meer verwijderde inleiding van vredes onderhandelingen, "meldt de „Djen", en voegt er aan toe, dat men in Rusland reeds de eerste voorbereidende maatregelen voor de aan staande onderhandelingen neemt. NEDERLAND EN DE OORLOG. Reuter seint ons uit Londen: De Daily Chronicle schrijft in een hoofd artikel Ons geschil met Nederland is nog altijd niet geregeld en zal dit waarschijnlijk blijven, tot de Hollanders toegeven. Het isnoodigte bedenken, dat de kwestie er volkomen een is van marchandeeren en volstrekt niet een kwestie van volkenrecht. Holland bewijst Duitschland een grooten dienst, door toe te laten, dat groote hoeveelheden zand en grint, die voor gebetonneerde stellingen gebruikt worden, langs de Hollandsche waterwegen naar het Duitsche gevechtsfront vervoerd worden. Dat het dit toelaat, is niet onneutraal, maar evenmin is het en zal het onneutraal voor Holland zijn, om dat vervoer stop te zetten, gelijk wij natuurlijk verlangen dat het zal doen. Nu wij niet van Holland gedaan krijgen wat wij willen, weigeren wij Neder- landsche handelstelegrammen over de kabels te laten gaan, die wij controleeren. Dit doende, handelen wij, eveneens als Ne derland, binnen de perken van onze rechten. Er rust geen internationale verplichting op ons, om den Nederlandschen handel onze ka bels te laten gebruiken. Ongetwijfeld is het een ongemak voor den Nederlandschen han del, dat hij van telegrafische gemeenschap met de buitenwereld en vooral met de Ne- derlandsche koloniën afgesneden is, maar het is voor ons een even groot ongemak, dat de Duitschers met behulp van het over Ne derland komende grint en zand het aantal van hun betonhuisjes vermenigvuldigen. Bei de partijen staan voor een geval van zaken- belang. De Hollanders moeten zeiven uitma ken, of de voordeelen die zij, in ruil voor hun toegeefelijkheid van Duitschland krijgen, opwegen tegen die, welke wij hun thans onthouden. Uit rood Zaandam. In den gemeenteraad van Zaandam werd tegen het voorstel van B. en W. in (die een toeslag van 37Va cent voorgesteld hadden) besloten aan ingezetenen, die in de perso- neele belasting zijn aangeslagen voor 1 of 2 haardsteden een toeslag te geven van 51 cent per rantsoen. Naar aanleiding dat de raad tegen het voorstel van B. en W. deze hoogere toesiag, welke de gemeente f40 (T0 zal kosten, voteerde, achtte de voorzitter de heer K. ter Laan, het oogenbiik gekomen, lezen we in de „Maasb." den raad in deze te waarschuwen, dat hij ais verantwoordelijk wethouder van financiën niet kan nalaten de heeren in kennis te stellen, dat het zoo niet langer kan gaan. Zaandam staat aan den rand van een financieel bankroet. Middelen om meedere inkomsten te verzekeien, zijn, gezien de hooge belastingen, niet meer te vinden en het is dan ook de meening van den Burgemeester dat Zaandam spoedig een onbestuurbare gemeente zal worden. Op het verwijt van den heer Duys, dat de burgemeester beter gedaan had te zwjjgen, wegens den ongunstiden indruk, dien deze mededeeling in den Haag zou verwekken, antwoordde de burgemeester, dat hij de ven» antwoorlijke persoon is. De a.s. gemeente- begrooting sluit op papier, doch in werkelijk heid is er een tekort van twee honderd duizend gulden. Het is daarom de uitvoering van alle sociale maat.egelen moet wachten ->•

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1