modemagazijn TaiÉits KIIYNDERS i Zat DRIJFRIEMEN. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Adverteiitiën. Zandpad B 203, Middelharnis „Dl Unpièen, iiimtsiuis HELLO IXODES I Weststraat 62 - Ouddorp 1. BOEKHOfEN, Eonelsii. Boerenleenbank „Ouddorp" HAAST U OPEN HAARDEN DIERGAARDELAAN 42b, T' brengen in de gouden eeuw, door middel van de hongerkuur. Enfin, wij zitten er mee. Nu, dit jaar, maar erger nog in 1918.... welke ramp alleen daardoor te verzachten is, dat er uit onzen eigen bodem gehaald wordt, wat die maar met eenige mogelijk heid als menschelijk voedsel opbrengen kan. Dat Is een levenseisch van ons volk". En wat ziet men nu gebeuren Dat onze boeren in alle landsprovinciën saamkomen, en zeggen „Zoo kan het niet langer; zoo loopt het mis. Zij willen graag hard werken. Zij willen telen al wat de Regeering wenscht, ten oorbaar van het volk. Maar op deze eene voorwaarde: Dat het behoorlijk loonend zij. Nu zijn wij niet deskundig op landbouw gebied, maar een leek geeft toe, dat die eisch billijk is en waar nu letterlijk onze gansche boerenstand, 't heele land over, in beweging komt en tienduizenden monden zegt: „Zoo kan het niet, ExcellentieI" daar is zeer ernstig onderzoek der grieven plicht, zoowel voor de Regeering als voor de V olksvertegen woordiging. Daarbijer is haast bij de zaak. Het graan, dat wij in 1918 hopen te eten, moet dit najaar in den bodem, dien men al druk bezig is toe te bereiden. Er kan eigenlijk geen dag worden ge toefd en 't is te hopen, dat men dit in Den Haag begrijpen zal, want in den meest letterlijken zin des Woords, hangt ons wel wezen als volk hieraan. De Regeering kent die grieven nu. Zoowel van zand- als kleiboeren. In een Nota van 't Bestuur van 't Ned. Landbouwcomité zijn in de afgeloopen week den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel de grieven van den Nederl. land bouw ter kennis gebracht". Het blad doet dan enkele aanhalingen uit 't „Friesch Weekblad", dat ook de ppsitie der boeren bespreekt. Het blad zegt: „De landbouwers (het zijn meerendeels pachters) vergelijken de geldelijke op brengsten van granen, peulvruchten en aardappelen, met die van andere gewassen en dan is gebleken, dat de Regeering er voor den oogst van 1917 niet in geslaagd is om den verbouw van vele dier gewassen „minder loonend" te doen zijn dan van granen en peulvruchten". En zoo gaat dan 't Friesch Dagblad weer voort „En terecht merkt men op, dat het niet aangaat te zeggen: Dan moeten de boeren maar graan telen tegen minder of niet- loonende prijzen uit vaderlandsliefde. wijl, enkele rijken uitgezonderd, ook de boer den strijd voeren moet om het bestaan. Als tweede grief wordt dan voorts ge noemd, dat de Regeering niet is nagekomen de vroeger gedane belofte, dat de mini mum-prijzen bij gebleken noodzakelijdheid zouden worden verhoogd Een derde grief wordt aldus geformu leerd Bovendien is er een wanverhouding tus- schen allerlei prijzen, die tot groote ergernis cn ontevredenheid aanleiding geeft. Men behoeft geen boer te wezen om het „eigens- aardig" te vinden, dat de Regeering de haver onteigent voor f 16,50, den land bouwers uit de distributie haverafval terng levert ook voor f 16,50 en voerhaver voor f 25,—. Wintergerst wordt onteigend voor f 16,50, terwijl de boer de gerstafval van de Regee ring moet terugkoopen voor f 21,50. Daar naast zijn nog verschillende oorzaken, die de uitbreiding van den verbouw van ver schillende voedingsgewassen tegenhouden. Zoo wordt voor de tegen f 18,—onteigende rogge eenzelfde kwantum maïs terugge leverd tegen f 25,— terwijl het vorige jaar beide producten terecht als gelijkwaardig werden beschouwd". Daarbij komt nog veel meer: „Verder valt nog te noemen het niet of onvoldoende laten van gewassen voor eigen gebruik, het niet beschermen tegen over last van het wild, moeilijkheden met be trekking tot het bewaarloon, wachten op uitbetaling van gevorderde gewassen, te hooge prijzen van de kunstmeststoffen in vergelijking met het bedrijfskapitaal, waar over oe kleinere t oeren in het algem en kunnen beschikken". Het Weekblad zegt, dat de voorgestelde garantieprijzen eer inkrimping dan uitbrei ding zullen tengevolge hebben. „Laat de Minister eens een reisje doen door onze zeer uitgestrekte Friesche klei streek. Hij zal dan reeds spoedig ontdek ken, dat er bij 't klein bedrijf geen sprake is van tarwe-verbouw, terwijl bij degrootere bedrijven slechts een enkel stukje te vinden is. En in de andere provinciën zal 't wel niet veel anders zijn. Het is nu eenmaal zoo, dat in ons land de graanbouw door de Regeeringsmaatregelen, sterk is ingekrom pen. Was er eens een politieke partij, die 't wagen durfde om graanrechten voor te stellen in haar program van actie, dan moest ze, wegens't aanheffen van de leuze: duur brood! niet zuinig het gelag betalen. We merken echter tegenwoordig wel, dat er óók bij afwezigheid van graanrechten nog wel duur brood komen kan Welke prijs tegenwoordig onze Regeering in Amerika voor tarwe betalen moet, we komen het niet te weten, dit is waarschijn lijk maar goed ook. Hoe dit echter ook zij, 't komt mij voor, dat met een weinig inkrimping van den verbouw van sommige gewassen, waarvan bij normale opbrengsten toch een overschot is dat gewoonlijk wordt uitge voerd in Friesland althans minstens 5 maal zooveel tarwe kan worden ver bouwd, dan in de laatste jaren het geval was. „Het is wel ammer, dat onze Regeering hiervoor geen oog schijnt te hebben, ja, wat sterker is, dat ze, door hare prijszet ting der landbouwproducten, den graan bouw in werkelijkheid onderdrukt". De schrijver rekent dan verder uit, dat de graanbouwers het slechtste eraan toe zijn, en 't Friesch Dagblad eindigt zijn beschouwing aldus: „Het is te hopen, dat allen wien het aangaat van een en ander goede nota zullen nemen I En dat er spoedig voorziening volge. Met zeer enkele weken is 't tenminste voor vele landerijen, alweer onherroepelijk te laat: nu mo<t beslist wat er onder Gods zegen in 1918 op groeien zal". Min. Posthuma reciteerde verleden week, op 't 69e Landhuishoudk. Congres te Assen, deze woorden, die zeide hij in 't bij zonder voor den landbouw en den landbou wer geschreven zijn: „Frisch als de morgen zijn kracht bewust, Stroomt door mijn aderen de le-enslust, Lust om de hand aan den ploeg te slaan, Lust om den brave ter zij te'staan, Lust in de wereld en die haar schiep, Die er ook mij tot mijn werkkring riep". „Dat wil de boer wel gaarne in praktijk brengen. Maar hij moet dan ook in zijn werkkring, vroeg opstaande en hard zworgende, behoorlijk kunnen gewinnen het brood zijns bescheiden deels. Ook de huurboer; ook de man van 't klein-bedrijf, die de groote meerderheid uitmaken van onzen landbouwenden stand". Wat hier van de Friesche boeren gezegd is, geldt natuurlijk ook van de bouwboeren op deze eilanden. Christenplicht. Aan een artikel in de Nederl over boven staand onderwerp is het volgende ontleend „Aan de Overheid van Staat en stad wor den in deze tijd hooge eischen gesteld, en ze zullen er in de komende maanden niet ge ringer op worden. Niet zonder reden deed de Openingsrede der Staten-Generaal een dringend beroep op aller samenwerking. Velen verstaan dat alsof samenwerking ten doei moet hebben: tegenwerking der Regee ring. En in een verderfelijke partijdienstver, loochenen zij dë belangen der gemeenschap, die niet door opruiing, ook niet door opruiing, op dusgenaamd fatsoenlijke en parlementaire wijze worden gediend. Andere klagen wanneer hun gemoed het zoo ingeeft. Zelf beperking kennen zij zoo min als zwijgen en dragen. De couranten staan vol van dezulker klachten en zouden veel voller staan, indien de redacteuren niet verstandiger waren dan de klagers. Het meedoen aan dit permanente klagen over kleine dingen, over ongeriefelijkheden, over den smaak van het brood, over het gemis van allerlei, dat in den grond der zaak de som van ons levensgeluk met geen millioenste vermeert, kan niet genoeg wor den bestreden. En het is Christenplicht daar aan niet mee te doen, Christenplicht om inplaats daarvan, desnoodig de handen uit de mouwen te steken om zoo mogelijk die kleine ongerieflijkheden dragelijk te maken ook voor de zwakke naturen, die leeren moeten wat „zich schikken" beteekent. Is het zoo erg als wij wat vroeg naar bed moeten, als wij om ons te verwarmen, de „eigen pot" met de porties van een centrale keuken moeten verwisselen; aardappelen in .plaats van brood, vet in plaats van boter krijgen? Aanvaarden, aanvaarden dit alles, en God danken dat Hij ons nog zooveel schonk boven water en brood, waarbij we het, als het dan moet, houden kunnen Midderwijl niet bij de pakken neerzitten; doen wat onze hand vindt om te doen, helpen waar we helpen kunnentroosten waar troost noodig istoonen dat wij het vertrou wen hebben op den Eénige op wien wij nooit tevergeefs hebben gehoopt dat al is de plicht van den Christen. Wij herhalen het is het voorrecht van den Christen. Wie dat niet verstaat, wie het nood geschrei van den tijd vermeerdert in klagen en roepen, inplaats van een voorbeeld te zijn voor degenen, die géén licht zien in de donkerheid van dezen tijd, die heeft van Christenplicht nooit méér dan den klank, heeft er nooit de beteekenis van verstaan". De duurte en de School. Onze Friesche Chr. onderwijzers hebben zich thans ook onomwonden uitgesproken over de salaris-kwestie in verband met den nood der tijden. Per motie is adhaesie betuigd aan het op treden van hun Hoofdbestuur. En per telegram is aan H. M. bekrachtiging gevraagd van het honderd-gulden-voorstel, welbekend. Dit optreden kón niet uitblijven. Het mócht niet uitblijven ook. Onze Chr. onderwijzers hebben óók hun plichten tegenover hun huisgezin en tegen over zichzelf en als ze die niet kunnen ver vullen, doordat de nood der tijden hun tóch reeds karige bezoldiging geheel onvoldoende maakt, dan is het hun plicht te spreken. Nu kan men misschien over hun optreden in bijzonderheden eenige critiek oefenen wij zullen dit niet doen. Als daar menschen door overbelading van de boot in het water gegleden zijn, dan is het de tijd niet om te discussieëren over de beste wijze van drenke lingenhulp, óók niet over de grensbelasting van een vaartuig, dan moet er geholpen worden, direct en met de middelen die op dat oogenblik voor de hand liggen. Wij leggen daarom nogmaals de zaak onzer onderwijzers voor al onze. schoolbesturen, vereenigingen en ouders neer. Ons wordt groot onrecht gedaan. En als de mannen van Rechts door hun vragen min. Cort van dat onrecht trachten te overtuigen, dan houdt Z.Exc. zich van den domme en geeft zeer „leuke" antwoorden, wil ons hoogstens tevreden stellen met een toekomst-wisseltje zonder vervaldag. Het onrecht wordt dagelijks erger. En wij zullen daarin niet berusten I Maar intusschen mogen onze onderwijzers daar niet de dupe van worden, broeders!Zij zullen tevreden zijn als wij deden wat moge lijk was om hen dichter bij een rechtmatigen loonstandaard te brengen, het onmogelijke zullen ook zij niet eischen. Tot dit mogelijke behoort echter óók, dat in eiken schoolkring de zaken hoofd voor hoofd elk ouder en belangstellende worden voorgelegd en er man na man onderzocht zij, wét er kan worden gedaan om tenminste tijdelijk in dezen extra-druk te voorzien. De tijd van vergaderen komt weer. De salariëering uwer onderwijzers en hoe déérin te voorzien, moet dezen winter het onderwerp van bespreking én van han- deling\ in uw schoolactie zijn. (Fr. Dagblad). De Amsterdamsche inktwerper ontdekt? Aan de 's-Hertogenb. Ct. wordt geschreven Dezer dagen las men in de dagbladen dat te Amsterdam wederom een inktwerper zijn snoodelijk bedrijf had uitgeoefend door een damestoiletje te besmeuren. Reeds vele jaren lang heeft men dergelijke berichten van tijd tot lijd vermeid gezien en wie zal kunnen nagaan, hoeveel moeite de Amsterdamsche recherche gedaan heeft en hoeveel uren zij besteed heeft om den dader te ontdekken Wanneer zij echter haar archief eens zoude willen napluizen, zou zij tot de ontdekking komen, dat de gevallen steeds op denzelfden tijd van het jaar voorkwamen, en dit tijdperk overeenkomt met den tijd waarop de vruchten van den vlierboom (Sambuces nigra) tot rijpheid komen. Het sap dezer zwarte bessen is donker van kleur en neemt in de maag der vogels een nog donkerder kleur aan, tot zwart toe. Wanneer nu dames onder de boomen wandelend onopgemerkt door de uitwerpselen dier vogels woiden be sprenkeld, komen zij niet op de gedachte, dat haar vijand zich in hooge sferen heeft opgehouden. Onder de vogtis, die zich met de bessen der viierboomen voeden, kun nen op de eerste plaats de lijstersoorten ge noemd worden. Op avontuur. Zondagmiddag werd ontdekt, dat aan den Driehuizerweg te Velsen, de bui tendeur van de villa Krimhilda geforceerd was. In de kamers vond men alles overhoop gehaaid. Kasten waren opengebroken en op verschillende tafels lagen groote pakken in papier gewikkeld, gereed om mede te nemen. In deze pakken waren de gestolen goederen en kostbaarheden geborgen, terwijl ook ge reed stonden flesschen wijn, cognac eri cham pagne. In een slaapkamer vond men in diepe rust te bed een nog jonge man en een jonge vrouw, die terstond gearresteerd werden De jonge man is L. G. J. K., uit Alkmaar; de jonge vrouw J. G., uit Medemblik. Zij had den elkander toevallig onimoet en waren toen zamen op roof uitgegaan. Na een inbraak in het tentenkamp te Bergen werd een be zoek gebracht aan eep onbewoonde villa te Egmond, waar zij niets van hun gading heb ben gevonden. Uit het tentenkamp hadden zij in hoofdzaak eetwaren gestolen. Zaterdagnacht braken zij in Krimhilda in. Zij legden beiden een volledige bekentenis af. Inbraak. Maandagmorgen werd ontdekt, dat inbrekers een bezoek hadden gebracht aan het Modemagazijn „Keizershof" op den Nieu- wendijk te Amsterdam. Het slot der brand kast was door uitboring verwijderd; uit de kast werd een bedrag van ongeveer f2000 gestolen. De diefstal is vermoedelijk Zondag in den vooravond of Maandagmorgen vroeg gepleegd. De dieven zijn binnengekomen door een dub bel slot aan de zijde der Gravenstraat te openen. Zij moesten öf over uitstekende werktuigen öf over groote lichaamskracht beschikt hebben, want het slot der brandkast heeft blijkbaar grooten weerstand geboden. Het edele voetbalspel. Op een voetbalveld te Zeist zakte Zondag een der spelers de 19-jarige J. K. van Zuilen, eensklaps in elkaar, nadat hij even te voren den bal nog bacU weggeschopt. Naar de bestuurstent overge bracht, bleken reeds spoedig de levensgees ten te zijn geweken. De ontboden geneesheer constateerde den dood door hartverlamming. Carbid en assurantie. Nu ten plattelande van Friesland al honderden carbidlampen in gebruik zijn, blijkt, dat in polissen van som mige brandwaarborgmaatschappijen de be paling is opgenomen, dat geen schade wordt vergoed van brand, ontstaan door carbid- verlichting. Door sommige verzekerden is bij derge lijke maatschappijen het contract reeds op gezegd, om zich bij een andere maatschappij te verzekeren, welke die bepaling niet heeft, of reeds heeft ingetrokken. De trelnendlenst. Op de lijnen, die niet in het hoofdverkeer liggen is het met den dienst treurig gesteld. Op de lijn Helmond— Venloo is de trein herhaaldelijk meer dan twee uur te laat. Vrijdagmorgen wilde de trein bij het station Hoest niet verder. In de bosschen langs de lijn werd hout gekapt om de machine te stoken. Toen ging het met horten en stooten verder. Sommige passagiers hielden met gemak een wedloop met het stoomras vol. („Msb.") Momade-„ersatz". Een onderwijzeres bë- handeldt in de klas het versjeduifje strijkt zijn veertjes glad." Onderwijzeres vraagt „Waarmee doet het duifje dat wel?" Geen antwoord. „Kom, Jantje," luidt de aanmoediging, „weet jij het niet Jantje vermant zich en zegt: „Met een bout." „Wel nee! Waarmee strijkt je moeder 'smorgens jou haren dan glad?" „Met spuug I" (Hbld.) Lucifers. Onder dit hoofdje staat in de N. R. Ct een ingezonden stukje van de hand van Dr. C. M. J. Quant: „Er wordt terecht geklaagd, dat de lucifers duur en slecht zijn. Of dit laatste feit zijn oorzaak heeft in slechte hoedanigheid van den kop of van het hout, of van beiden, doet niets ter zake; er wor- ken heel wat lucifers „verspeeld". En dit aantal kan veel kleiner worden, als men in plaats van den lucifer langs het doosje te strijken, het doosje langs den lucifer be weegt. Men houde den licifer in de linker hand met den kop omlaag, en bewege het doosje van boven naar beneden. De verkla ring is m. i. duidelijk. De eventueel minder ontvlambare kop kan nu in stilstaande lucht beier in zijn geheel ontbranden en aldus het mogelijk minder ontbrandbare hout aansteken. Vooral zal men minder lucifers verspelen bij groote lucifersdoozen, dan bij kleine, waar de afstrijkvalkte spoedig wordt opge bruikt en men door krachtig slaan tracht toch nog vuur te krijgen. De kop ontbrandt dan bij eiken slag gedeeltelijk en vaak bree.kt bovendien het stokje". Brand Te Vlaardingen ontstond gistermid dag door onbekende oorzaak een felle brand in het pand Vetteoordstraat, toebehoorende aan den heer P. Both en waarin door de firma C. A. Nieuwstraten een brandstof- fenhandel en waterstokerij werd uitgeoefend. Het pand brandde geheel uit. Assurantie dekt de schade. Verdronken. Men meldt uit Oudeschlld Maandagmiddag is in zee bij Nieuweschild verdronken J. B. aldaar, kostwinner voor moeder en zoon. De metselaar Fr. reed Zondagavond per fiets van Ootmarsum naar zijn woonplaats Almelo. Waarschijnlijk door den hevigen wind is hij te Fleringen gem. Tubbergen in een sloot gereden en verdronken. Te Leermens (Gron.) is door de duis ternis gisteren de arbeider Jan K. in het ka naal verdronken. Beter Iaat dan nooit. Te Harderwijk werd bij een ingezetene dezer dagen een ansicht bezorgd, die den 12den December 1913 te 's-üravenhage was afgestempeld. Beter laat dan nooit. Wel liefhebbers. Voor de betrekking van concierge aan de Chr. Kweek- en Leerschool te Leeuwarden, hebben zich aangemeld 72 sollicitanten. Duitsche vlieger verdronken? Een Elburger visscher bleef met z'n kuil aan een voorwerp onder water vasthechten en rukte een vlerk van een vliegtuig los. Dit was, naar de Nijk. Crt. meedeelt, in het vaarwater N.W. van Elburg. De vondt werd aan wal gebracht. Eenige weken geleden daalde bij Elburg een Duitsch vliegtuig neer dat geïnterneerd werd. De vlieger keek toen onophoudelijk zee in, maar hij zeide niets. Misschien keek hij toen naar een tweede vliegtuig, dat in zee ge vallen en met den bestuurder gezonken is? Schade door het wild De boeren van Eemnes en tal van andere plaatsen in de Prov. Utrecht klagen steen en been over de schade door het wild aangebracht. Heele akkers worden kaal gevreten. Voor de boe ren, die niet voldoende voedsel hebben voor hun gezin en op geen stukken na voor hun vee, is dit niet om aan te zien. Thans heb ben de landbouwers een commissie gevormd, die den Minister zal vragen toch paal en perk te stellen aan die uitgebreide fokkerij van jachtliefhebbers, die maakt, dat 't wild daar in zulk een grooten getale aanwezig is. Een overwinning der zee. Uit Schiermon nikoog schrijft de correspondent van het N. v. d. D.: Voor eenige jaren kochten eenige heeren uit Groningen hier een stuk bouwterrein aan het noorderstrand. Dezen legden een strand weg aan en twee villa's werden op de noord west punt op de duinen geböüwd. Door de stroomverandering in de laatste twee jaren juist deze noordwesthoek sterk afgenomen, vooral met hoog getij, en de eenige honderd meters lange strandboulevard is totaal weggeslagen, op plaatsen meer dan 30 k 40 meter breed van het vaste duin. De 2 Villa's liepen ook hoog gevaar, zoodat de eene eigenaar, de heer A. Onnes, uit Gro ningen, besloot, het gebouw te laten afbre ken en het op een veiliger plaats te herbou wen. Met dien herbouw is men begonnen. Doch de andere villa van Dr. Verdam, uit Sneek, staat thans aan den afgrond; bij 't onstuimige weer van de laatste dagen was er geen halven meter vast duin meer voor het huis, hetwelk wel 30 40 meter voor zich had. Gaat het zoo door met het ruwe weer uit het noordwesten, dan stort weldra de villa met zijn inboedel op het strand. Gelukkig dat 't weer thans wat gunstiger is geworden. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting op 10 October 1917. Veroordeeld Ter zake „strooperij van hout", Fr. St., J. St., W. K. ieder tot een boete van f 2. subs. 3 dagen. Terzake „poiitieovertreding van Dirksland", W. de B. te Sommelsdijk tot een boete van f 2 subs. 2 dagen, Jr. St. te Dirksland tot een boete van f 2 subs. 2 dagen. Ter zake „loopen over bezaaidengrond", J. M. te Stellendam bij verstek tot een boete van f 3 subs. 3 dagen. Ter zake „vervoeren van verboden visch- tuig", C. W. te Ouddorp tot een boete van f 5 subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van de in beslaggenomen aalschaar en met bevel tot vernietiging daarvan. Ter zake „strooperij van veldvruchten", Kr. Sp. te Ouddorp tot een boete van f 5 subs. 5 dagen. Ter zake „jagen zonder jachtakte" A.v. d. VI. te Goedereede bij verstek tot een boete van f 10 subs. 10 dagen. Ter zake „te Middelharnis het Zandpad berijden op verboden tijd", A. v. d. W. te Middelharnis, A. P. te Sommelsdijk, A. M. te Middelharnis, P. v. d. D. te Sommelsdijk, H. Br. te Middelharnis, M. L. te Middelharnis, ieder tot een boete van f 5. subs. 3 dagen. Ter zake „overtreding pol. verordening te den Bommel", S. H. te Sommelsdijk tot een boete van f 3 subs. 3 dagen. Ter zake „strooperij van veldvruchten", P. N. te Ouddorp bij verstek tot een boete van f 10 subs. 10 dagen, K. K. te Ouddorp tot een boete van f 10 subs. 10 dagen. Ter zake „binnenvisscherij uitoefenen zon der geldige akte", M. V. Melissant bij ver stek tot een boete van f 5 subs 5 dagen, met verbeurdverklaring van het in beslagge nomen vischtuig, met bevel tot vernietiging. Terzake „overtreding der woningwet", L..N. te Stellendam tot een boete van f 3 subs. 3 dagen. Terzake „rijden zonder licht", J. de Gr. te den Bommel, T. L. te Dirksland, J. N. te Sommelsdijk, H. v. R. te Ooltgensplaat, C. O. te Oude Tonge, allen tot een boete van f 3 subs. 3 dagen. Ter zake „overtreding der leerplichtwet", P. K. te Ooltgensplaat, A. P. te Sommelsdijk, P. V. te Oooltgensplaat, J. C. te Melissant, L. Sch. te Sommelsdijk, C.J.'tJ. te Melissant, allen tot een boete van f 8 subs. 8 dagen. Ter zake „Openbare dronkenschap", A. H. Br. te Rotterdam, M. C. Gr. te St. Philips- land, tot een boete van f 5 subs. 3 dagen. Ter zake „overtreding der leerplichtwet", C. G. te Melissant, A. v. d. W. te Ooltgens plaat, D. Gr. te Ooltgensplaat, W. v. d. M. te den Bommel, allen tot een boete van f 8 subs. 8 dagen. Ter zake „orde verstoren in dronkenschap", J. de R. te Oude Tonge tot een boete van f 8 subs. 5 dagen hechtenis. Arrondfssements Rechtbank te Rotterdam Zitting van Dinsdag 9 October. Het O. M. eischte tegen P. M, 27 jaar, visscher te Klundert, wegens het opzettelijk een ambtenaar een handeling beletten, ondernomen ter opsporing van een strafbaar feit, een maand gevangenisstraf. Op 15 Mei had bekl. een vischkor, die hij naar de meening van veldwachters als een kuil gebruikt had, waardoor hij een overtreding van het Reglement op de Visscherij in de Zuid-Hollandsche stroomen zou hebben ge pleegd, losgesneden en doen zinken, toen de veldwachters hem toeriepen niet lossnijden, wij willen het vischtuig in beslag nemen. C. B., niet verschenen, wegens eenvoudige beleediging te Melissant f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank heeft heden veroordeeld: B. de H 29 jaar, kapper te Hellevoetsluis, wegens het opzettelijk waren verkoopen en afleveren, op de verpakking van welke een merk, waarop een ander recht heeft, zij het ook met een geringe afwijking, is nagebootst, tot f 100, boete, subs. 20 dagen hechtenis met toewijzing van de vordering tot schade vergoeding, tot een bedrag van f 100 en ver oordeeling van bekl. in de gerechtskosten, bepaald op f 25. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN DER GRAAF dtCo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 6 Oct., Neder land uitgesproken 19 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Oct., 1917 698 faillissementen tegenover 822 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgebreide keuze DAMESHOEDEN, nieuwste modellen. TaUPEHOEDEN in verschillende kleuren en kwaliteiten. 12315 Beleefd aanbevelend, A. C. 83 *t, M De Bank leent gelden aan leden tegen 41/, 'sjaars. l\ neemt gelden op tegen 3 's jaars. Voorschotten kunnen dagelijks worden aan gevraagd bij een der leden van bet bestuur. Kantooruren Donderdag- en Zaterdag avond van 6—8 uur. 8750 Kaaster i JOH. HOLLEMAN. Dirksland. belast zich met verhuizen door heel Zuid en Noord-Holland zonder overlading der goederen tegen concurreerende prijzen, assu rantie inbegrepen. 12851 Aanbevelend, K. LANUlGNDOEIST. Stal- en Caféhouder, Telef. Interc. No. 6. is de BESTE verpakte MARGARINE Adres voor Winkeliers 12692 B. SLARBB, MiddHbarnlg. Ruime keuze Dam s- kinder- enkeuvelhoe- den voor 't Winterseizoen in sterk concu- reerende prijzen. Adres voor 't vervormen van fluweel- en pluchehoeden. Beleefd aanbevelend, 12422JiSfWriiW In KERNLEDER, CHROOMLEDER, BALATA GUMMI enz. (Fabrikaat T. H. HAAGEN, Rot terdam) worden tegen fabrieksprijs geleverd door 12921 Monstercollectie op aanvraag. De Bank leent gelden aan leden tegen 5% 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3 °/o 's jaars ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks worden aan gevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren: 4 en 18 Oct. des nam. van 6—8 uur, in het Logement Akershoek te Ouddorp. 13042 De Kassier, G. VAN OOSTENBRUGGE. Nog sleehts enkele nieuwe en gebruikte alsmede gegoten en geëmaill. KEUKENFOR NUIZEN, (Merk „Küppertusch") bij 12317 F. NIEUWLAND - Smederij - Rijtuighandel STRAATD1JK - DIRKSLAND. Kir. Vent. Surg. TELEFOON 14223, ROTTERDAM. Burge melsdijk nen, die lichting^ hedenav huize pl Bon 31 Octo leum v«j Somr Burg! Op h. sche-Etf Duitsch opeenv| plaats Ditm, genacti van hei komen, terrein f richt weg over el moeste: commu troepeif posities het ter| Moeten gen bijl Het Engelsl dan ee| is de neer zfl klaar z Maaif gelschi vanuit eindenj trots, hij in voor doen 11 Toe! Neer eenige?' De „Del is, is overwl tepunt van Y De „Zeil minde! geval van Pl in de Duitse goed kan h< De en sch „De voorui aanval den V dag e lukte, derdai het sr en Zc strijdn en we pen. 1 schen zien tereen wegg( gevec Nu, verni! keerp met I het w Zij zijn f tij g< aanta Zcc vijzel dat Engel galoo Haig toch alleer nen t tegen.' staat nog, is o< niet Pe met

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2