BINNENLAND. OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPIHGEN. In de „English Review" schrijft Austin Harrison „Van zuiver militair standpunt beschouwd is de algemeene toestand nog dezelfde als na den slag aan de Marne, afgezien van de vernietiging van een paar kleine volken, die in den oorlog zijn gesleept. Men dacht den sleutel van den stellingoorlog te hebben gevonden in de overweldigende meerderheid aan artillerie, maar wij weten reeds, dat het zware geschut de beslissende factor niet is, omdat het zelf stationair is, terwijl het wezen der strategie bestaat in beweging. Dat is de les van 1917. Het groote voorjaarsoffensief, waarvan wij de beslissing hadden verwacht, is geëindigd met eenige tactische voordeelen, maar alle operaties waren van het begin af aan afhan kelijk van den strategischen, onbemerklen terugtocht der Dultschers en van hun nieuwe elastische, defensieve tactiek Her is duidelijk, dat men de beslissing dit jaar niet meer kan verwachten. Wij gaan dus nog een winter tegemoet, hopende op de Amerikaansche hu'p in het voigendë voorjaar, een hulp, die echter nauwelijks o e. r dan 700 C00 man - zal bedragen, ze'fs a's wij aannemen, dat jle dan nog I erc'vk- biir.' ct-i,cr nV'dJ.ierd:' t.'"> zijn voor i' i p jrt v 11 ir.it Hv 1 A Ci-k-i.: c;.f Ir - -ü gio'dend '1 ain,.:; gen van het \eiioup van den Duitschen üuikbootoorlog". Uit Buenos Airos wordt aan de „Temps" geseind, dat de stakers een trein met levens middelen hebben laten ontsporen; de trein is in een rivier gestort. 12 personen zijn ernsig gewond. Met het oog op de dreigende houding der stakers hebben alle spoorwegmaatschappijen hun eindstations aan de regeering overge dragen, die ze onder bewaking van soldaten heeft gesteld. Be aigemeene mobilisatie is bevolen, om alle spoorwegen te kunnen beschermen tegen pogingen tot sabotage en om het spoorweg verkeer te kunnen verzekeren. - De „Times" van 28 September meldt, dat te Aborgorky Glamorganshire 1600 mijn werkers het werk hebben gestaakt. Naar „Svenska Dagbladet" verneemt, is het den Amerikanen niet gelukt, orde te brengen in het Russische spoorwegwezen. Het blad zegt, dat de Entente vermoedelijk groote verwachtingen van den arbeid der Amerikanen gekoesterd heeft, maar dat deze niet in vervulling zijn gegaan. Volgens het Russische blad „Russkaja Wolja" zou de toestand bij de Russische spoorwegen op het oogenblik direct wanhopig zijn. Het aantal „zieke" locomotieven bedroeg den 16en Sep tember reeds 25van het totaal, terwijl het aantal „zieke" wagens niet minder dan 87, 7% van het geheele aantal uitmaakte. Wel was het transportvermogen der spoor wegen in den laatsten tijd temporair ver hoogd, maar de anarchie in de kolenindustrie kon tengevolge hebben, dat in de allernaaste toekomst het verkeer volkomen werd lam gelegd. Tenslotte had ook de val van Riga er nog toe bijgedragen den toestand nog slechter te maken, daar in die streek juist de beste werkplaatsen gevonden werden voor het repareeren van het spoorwegmateriaal. Naar men weet, is de katoenoogst in de Vereenigde Staten dit jaar allesbehalve schit terend. In verband hiermede en met den geringen aanvoer tengevolge van den duik bootoorlog heeft men in Engeland reeds 40% van het aantal spindels en weefstoelen stil gezet. Thans komen nieuwe Jobstijdingen uit Mexico. Volgens een telegram uit de stad Mexico van den 15en September aan de „Temps" had eene hevige overstrooming het geheele katoendistrict van den staat Chi huahua onder water gezet. Men schatte de schade op meer dan 5 miilioen piaster. De stad Torreon werd door de overstrooming bedreigd. x De „Daily News, die het af en toe wel eens waagt de Engelsche regeering de waar heid voor te houden, schrijft het navolgende over de valsche voorspiegelingen, die aan de Chineesche koelies worden gedaan, ten einde deze te bewegen zich voor werkzaamheden achter de fronten te laten aanwerven Toen de Chineesche koelies, die op het oogenblik aan het Fransche front werkzaam zijn, voor het eerst in Wei-ha-Wei aange worven werden, werd er een groote bewe ging in de plaatselijke pers op touw gezet, ter waarschuwing, dat de Chineezen inder daad als soldaten dienst zouden moeten doen en dat zij niet alleen onderdrukt, maar ook velen van hen gedood of gewond zouden worden. Deze beweging werd onmiddelijk als pro-Duitsch gebrandmerkt, en aan de contract-koelies werd met den meesten ernst de belofte gegeven, dat zij niet voor mili taire doeleinden gebezigd zouden worden. Ofschoon men hun geen absolute zekerheid kon geven, dat zij buiten alle gevaren zou den blijven, werd hen niettemin medegedeeld dat de in omloop zijnde verhalen eiken grond van waarheid misten. Men vestigt nu even wel de aandacht op het feit, dat de Chinee zen na hunne aankomst in Frankrijk geheel en al behandeld worden als een gewoon En- gelsch werkbataljon. Zij komen onder bevel te staan van een man, die weinig of niets van hunne taal of gewoonten afweet, zij zijn gebruik geworden in plaatsen als Duinkerken, waar eenigen van hen gedood zijn, en verscheidene hunner tijdens luchtaanvallen en door geschutvuur gewond werden en als voorzorgsmaatregel tegen een paniek die deze gebeurtenissen zouden kunnen veroorzaken, heeft men er ernstig over nagedacht, om hen in een met ijzerdraad omgeven kamp onder te brengen en onder militaire bewaking te stellen. Er zijn nog andere voorbeelden van con tractbreuk aan het licht gekomen. Handwerks lieden, die tegen een hoog loon waren aan genomen, werden tegen lager loon als arbei der te werk gesteld. Deze geruchten mogen niet waar zijn I In dien zulke dingen gedaan zijn, zijn ze zonder twijfel in onwetendheid bedreven. Maar de gevolgen, die er van kunnen komen (hetgeen niets meer of minder dan ons toekomstig aanzien in China beteekent, zijn zoo ernstig dat wij er bij de Engelsche regeering met klem op aandringen, dat dadelijk een navraag Ingesteld wordt, en dat zoo noodig, onmid delijk gehandeld zal worden ten einde een ramp te voorkomen, die een uiterst nadeelige terugwerking op onze geheele positie In het Oosten zou kunnen hebben." Naar de „Köln. Ztg." verneemt, deelt de „Daily Mail" mede, dat tengevolge der toenemende Duitsche luchtaanvallen op Lon den, een aantal belangrijke regeeringsbureaux uit de hoofdstad naar een andere plaats wor den overgebracht. Petroleum. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters bericht, dat bon no. 1 der verstrekte petroleumkaar- ten geldig wordt verklaard van 15 t/m. 31 October, en dat daarop verkrijgbaar kunnen worden gesteld 2 liter petroleum. (Stct.) De steenkolenaanvoer. De lussciien Nederlandsche en Duitsche onderhandelaars gevoerde besprekingen over den invoer van steenkool en Ce regeling van economische k» c»:ies 'us.-èheu N -.ier- "A D'.MSChlaild {.Cteicn, lui! en tl t Uai men m oeginati tot overeenstem ming is gekomen. De getroffen schikking zal nader aan de goedkeuring der beide Regeeringen worden onderworpen, waartoe de Duitsche heeren naar Berlijn zullen vertrekken. Inmiddels zullen terstond de noodige maat regelen getroffen worden om met den aan voer van steenkool een aanvang te kunnen maken. Nader vernemen wij nog, dat Duitschland maandelijks 200.000 ton Duitsche en 50.000 ton Belgische kolen aan ons land zal leveren. De van Nederland verlangde tegenpresta tie is belangrijk minder, dan de oorspron kelijke Duitsche eischen. De overeenkomst vormt een onderdeel van een economische overeenkomst, die met Duitschland is aan gegaan. Het toestaan van een vrije vaargeul voor de kolenvaart op Engeland is nog niet ge heel van de hand gewezen. Thee en koffie. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend dat le thee en koffie distributiekaarten ver krijgbaar zijn ten Gemeentehuize uitsluitend op Dinsdagavond, 9 October 1917 van 6—8 uur. 2e in het tijdvak 5—13 October 1917 op het lichaam eener broodkaart voor de 28e week 0.05 K.G. koffie of 0.05 K.G. thee naar keuze kan worden afgeleverd. Sommelsdijk, 8 October 1917 De Burgemeester voornoemd, IBOUMAN. üe iirondiiuars van de 29*§e week ioopi van l'ni- tlag- 5 toten nret ttaandag 15 #cioöer SOMMELSDIJK. Op de Donderdag gehou den keuring voor den landstorm werden van de jaarklasse 1900 6 en van 1901 5 afgekeurd. MIDDELHARNlS. Van de Wed. W. v. d. Kooij viel Maandag een zoontje in de Kaai. Den heer K. Vogelaar had 't geluk hem er uit te halen, waarop eerstgenoemde zich met een nat pak huiswaarts kon begeven. Voor den landstorm zullen worden in geschreven zonder daartoe te behooren, de in Art. 1 van het Kon. Besl. van 12 Aug. 1917 (Staatsbl, 285) bedoelde personen voor zoo ver zij zijn geboren in 1877 of 1876. Deze inschrijving moet op 1 Dec. a.s. tot stand zijn gekomen. De keuring voor den landstormpiichtige der jaarklassen 1899 en 1898 voor deze ge meente zal gehouden worden op Dinsdag 27 Nov. in de bewaarschool alhier. Van de jaar klasse 1901 en 1900, zijn bij keuring 15 per sonen goedgekeurd en 6 personen afgekeurd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. 13 October a.s. des namiddags te 2 uren bestaat er ge legenheid tot kostelooze inenting- en herin enting voor hen, die zich daartoe ten huize van den gemeentegeneesheer aanmelden. Alhier zijn voor den landstorm, jaar klassen 1900 en 1901, 5 personen goed en 2 personen afgekeurd. Onze vroegere dorpsgenoot G. W. H. Esselink benoemd tot Gemeente-secretaris te Adorp heeft voor die benoeming bedankt. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 10 October a. s. des middags 3 uur hoopt de Raad in het openbaar te vergaderen. Deze week is op bon 18 rijst en op bon 14 havermout verkrijgbaar. Vrijdagavond of nacht werd uit een der droogschuren van de Firma A. D. Hobbel alhier een partij uienzaad ontvreemd, een on derzoek is in vollen gang met speurhonden van dhr. Hossen directeur der Ambachtschool te Middelharnis NIEU 4 E TONGE. Door de voortdurende stijging der gasprijzen en wegens gebrek aan petroleum hebben de barbiers alhier besloten na 8 uur hun zaak te sluiten. Naar men verneemt zijn de landstorm- pllchtigen van de jaarklasse 1900 en 1901 n.l. H. den Braber, A. Sulkus en J. Voorwinde niet voor den keurlngsraad verschenen. Het zoontje van den Heer J. P. de Wilde die achter op een rijwiel de ring rond reed had het ongeluk in de kerkgracht terecht te ko men. Het ventje kwam er met een nat pak af. Zij die vermeenen in aanmerking te ko men voor aanvullingsbroodkaarten van de 30ste week worden bekend gemaakt dat daar voor zitting zal worden gehouden op de Gem. secretarie op Dinsdag 16 October a.s. des v.m. van 9—12 uur. Na deze zitting wor den geen aanvullingsbroodkaarten meer uit gereikt. Uitslag keuring gehouden Zaterdag 6 October j.l. te Ooitgensplaat van den land storm jaarklassen 1900 en 1901. Jaarklasse 1900. I. J. v. d. Broek ongesch., I. Dorst, J. Kievit, H. Lokers, J. Nleuwland, U. Timmers, S. v. d. Valk allen geschikt. A. Verolme ongesch. A. Volaart en KI. Vroeg- indewei geschikt. Jaarklasse 1901. Abr. van Alphen en T. Holleman geschikt. Abr. Holster, Adr. Verse- put, C. Verolme ongesch. A. Nelisse gesch. Onder deze gemeente, bij de z.g.n. schape :kooi, is hedennacht een mijn aange spoeld. DIRKSLAND. Deze week Is op bon 25 0.6 Kilogr. rijst en op bon 26 0.6 kilogr. zeep verkrijgbaar. HERK1NGEN. Bij de gehouden keuring te Dirksland op Maandag 1.1. 8 Oct. zijn van uit deze gemeente geschikt bevonden voor den militairen dienst, Job. Speelman, L. Huizer, H. Looij, J, Riedijk en T. Bestman. Ongeschikt werden besronden A Oorbeek, M. v.d. Vliet, M. Gebuijs, St. v. d. Veide en L M-liss n Aan de Diederiksche gorzen nabij deze gemeente is een mijn ontdekt waarvan de autoriteiten te HGievoetsiuis is ken; i gegeven. Alhier i-r o -k een aanvang gcnnn'n met d - bietenc.imp.igrs rr d.-rer-tc bieten die tot «is h.asp a n g.Vurind de erf de beate dag door tiet natte element versiro.md en over geheel de kaai verstrooid. Voor dergelijke ongevallen die meestal niet geringe schadelijke gevolgen hebben is thans de naburige gemeente OudeTonge verschoond door het aanbrengen der sluisdeuren. De navolgende personen in 1878 en '79 geboren zijn voor den Landstorm uit dez? gemeente ingeschreven en zullen 1 Dec. a s. voor de keuring moeten verschijnen J. Hers, J. Kalle, A. W. Soeteman, A. Witvliet en A. Melissant. Aan elk gezin dezer gemeente en ook aan hun die wat de brandstoffenvoorziening betreft daartoe kunnen worden gerekend wordt deze week een bon verstrekt ter ver krijging van eierkolen. Het Regeeringsbrood is in deze ge meente van een zoodanige slechte kwaliteit dat tengevolge der vele klachten daarvan gehoord een monster meel moet zijn opge zonden ter nadere onderzoeking, d.w.z. of de vermenging daarbij heeft plaats gehad als door den Minister is voc rgeschreven STELLENDAM. De verlichting oaeten. Vol gens oude gewoonte kunnen de garnalen- pelsters alhier niet pellen als ze niets in haar mond hebbea om op te kauwen. Vroeger had den ze dan ook altijd een stuk pek in den mond. Dit is echter thans moeilijk te krijgen, zoodat er naar iets anders omgezien moest worden. Gelukkig heeft men hier iets voor gevonden, nl. waskaarsen en schemerlichten. En nu zitten de meeste pelsters den gehee- len dag te kauwen op onze noodverlichting. Als een bewijs dat de dames nog al wat op kunnen, diene dat een huismoeder die meende dat zij nog een pak kaarsen had tot de min der aangename ontdekking kwam dat haar dochters ze hadden opgepeuzeld. Zouden hier voor geen aparte bons knnnen worden ge geven GOEDEREED?. Vrijdag werd door schipper J. Tanis nog 3 vaten olie aangebracht, zoo dat er de vorige week in het geheel 49 vaten zijn opgeborgen. Vrijdag had er een botsing plaats met de blazers G.O. 11 en G.O. 32. Schipper R., kwam daarbij zoo te vallen, dat geneeskun dige hulp werd ingeroepen. De materieele schade aan de G.O. 32 wordt op f 50 ge raamd. Vorige week werden kolenbons uitge reikt f 2.25 de 66 K.G. bruto. Op bon no. 10 zal deze week per per soon 1 ons havermout worden verstrekt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de cichoreidrogerij „Goedereede" eerst met 1 Jan. van cokes worden voorzien, zoodat met net rooien der wortelen nog geen haast is. De woning z.g.n. „de Ooievaar", eige naar A. v. d. Vlugt, is onderhands verkocht aan W. v. Veen voor f 650. Maandagochtend half vier werden we weder wakker geschrokken door de knal van een mijn, die naar we later vernamen, hier recht ten Noorden van onze gemeente op het strand is ontploft. De knal was zoo hevig dat er nog ruiten zijn gebarsten. Maandag werden op hun verzoek zeven visschers te Dirksland gekeurd voor de land storm, twee werden afgekeurd. OUDDORP. Wij willen even een fout her stellen in een vorig bericht. Het kind, dat verdronken is in een tobbe met water, was een jongetje van 17 maanden. Op de geruchten afgaande, die den laatsten tijd onze ooren bereiken, schijnen verschillende diefstallen voor te komen. Thans, zegt men, is in de vorige week, bij iemand aan den Dirk Doensweg wonende, op klaarlichten dag door het raam ingebro ken, en uit een kastje ruim 400 gld. ontvreemd. De politie doet naar dit geval en vorige, nauwkeurig onderzoek. Door den hevigen wind zijn Zondag niet minder dan vijf mijnen aan het Noordersrrand aangespoeld. Ze zijn door de kustwacht ge demonteerd. BRIELLE. Alhier doen zich wederom ge vallen van Roodvonk voor. In de algemeene vergadering v. d. Zuid- Holiandsche vereeniging „Het Groene Kruis" I.1. Vrijdag gehouden in 't sociteitsgebouw te Rotterdam werd tot lid van 't hoofdbe stuur gekozen de Mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke van Brielle. Woensdag 10 Oct. zullen alhier tenhalf 5 uur oefeningen met de brandspuiten ge houden worden. NIEUW HELLEVOET. Geslaagd voor voor- loopig diploma machinistenexamen den heer C. Smit, alhier. HELLEVO TSLUIS. De runderslagers alhier, wordt wel concurentie aangedaan. De vee koopman Mand uit Nieuwenhoorn verkoopt in de Kerkstraat al geruimen tijd rundvleesch tegen verminderden prijs, sedert verleden week is hier begonnen met den verkoop voor ge broeders Gazen uit Brielle, terwijl deze week di spekslager Wessel eveneens rundvee gaat slachten, alle tegen lagere prijzen. Zouden de slagers hier zelf niet de oorzaak van zijn?? Toen de marktprijs al maar naar omlaag ging, bleef de verkoopsprijs dezelfde. Dit wreekt zich nu en wel door eigen schuld. De Burgemeester van Hellevoetsluis maakt bekend voor zeevarenden, dat in het vaarwater Lens en Haringvliet tusschen Noord-Pampus en de reede van Hellevoet- sluis van 3 Oct. tot nader bericht het varen verboden is, wegens het leggen van mijnen. Bij de Burgemeester Strandvonder zijn alhier aangebracht als strandgoederen 2 vaten cyllnderolie. SPIJKENISSE. Vorige week Woensdag meldden we van een waargenomen doffen knal gepaard met het dreunen van deuren en ramen, op Maandag 1 October, omstreeks half tien 's avonds, en vermoedden dat de oorzaak was het springen van een mijn. Het Meteriologisch Instituut te De Bildt intus- schen nam terzelfder tijd een sterke werking der reismograven waar, en kreeg uit verschil lende deelen des land, vooral uit Noord-Hol land berichten die gewag maak'en van de zelfde verschijnselen ais wij boven omschre ven. Een en ander v- ordt in verband gebracht me! ven Fng.-iira Irr.r-denhericfctdat melding maakte va de ontploffine va-; een munitie- fibr-.-k het ra-f-rhap Kerf JLt M I. te •v. t - •- v. i t n. tVri* r-tj ijonr'-rn? ''.'-*11 rvr-'i ui die .Va Or! r te 9',. ure "V-- he-.il>»u waargenomen. l ut chet-moienaar van den Coöperatie ven molen is benoemd de Heer lan Rotier te Rotterdam. Onder de. winkeliers die gewoon zijn Regeeringsvet te verkoopen, heerscht onte vredenheid over de verkoopswijze van het door de gemeente aangekochte rundvet, wijl daarvoor één persoon aangewezen is, die daardoor in korten tijd meer verdient dan alle winkeliers samen in een jaar aan de ge heele Regeeringsvetdistributie verdienen. Ja, die verdeeling der distributiegoederen is een lastig ding; de kaarsen en schemerlichten worden hier door de winkeliers verkocht, maar enkele pakken rijtuigkaarsen worden door de vrouw van een der gemeenteambte naren aan den man gebracht. De schouw over de voorslooten loo- pende langs de beide dijken, in den polder Oud-Hongerland zal plaats hebben 20 Oct. a.s. Het Bestuur van den polder Brabant, Helingen, Vriesland maakt bekend dat het 8-tal populieren bij het „Kaaiheultje" bij in schrijving zal verkocht worden in 4 perceelen van 2 stuks. De op Vrijdag plaats gehad hebbende veiling van een blok huizen op de Nieuw- straat, behoorende tot de nalatenschap van de Weduwe van Straaten bracht op f2300. Veiler was de Heer A. van Genderen Wzn. De Heeren P. Geldtelder en G. v. Gent, leden der brandstoffencommissie, zijn Maan dag te Rotterdam een onderzoek gaan instel len naar de werking van een machine tot vervaardiging van briketten, welke van aller lei afval bereid worden. Geen weeldeartikel in dezen tijd. ABBENBROEK. Donderdagavond 4 dezer was hier openbare samenkomst in het café Kraaijenbrink, waar de Eerw. Heer C.J. Hoe kendijk, zendeling der Ned. Zend. Vereen, eene lezing hield over: „Een blik in de Indische tooverwereld." Ondanks het allerongunstigst weer, waren toch nog 25 a 30 personen opgekomen, die storm en regen getrotseerd hadden, en zij zullen zich niet beklaagd hebben. De me- dedeelingen die dhr. Hoekendijk deed omtrent de macht der duisternis in Indië en de wer king der vreeselijke Elmoe's, waren hoogst interressant en aangrijpend, en wij hopen dat het niet de laatste maal zal geweest zijn dat zendeling Hoekendijk hier optrad, vóór hij weer naar lndië terugkeert. Jammer, dat voor zulke gelegenheden de Ned. Herv. Kerk niet beschikbaar gesteld wordt, doch men vreest hier blijkbaar, al wat van orthodoxen kant uitgaat, met groote vreeze. NIEUWESLUIS. Onder vele blijken van belangstelling vierde de Eerw. Heer J. A. Schalekamp, Evangelist, den 2 October j.l. zijn zilveren ambtsjubileum. 30 Sept. sprak hij te Helenaveen (N.Br.) waar hij 2 Oct. 1892 tot zijn dienstwerk was ingeleid, een gedach teniswoord, naar aanleiding van Handelingen 2ö 22„Dan, hulpe van (Jod verkregen heb bende, sta ik tot op dezen dag". Aan 't einde der godsdienstoef. sprak Ds. de Jagher, een hartelijk woord namens de gemeente, en zong de talrijke schare ps. 121 4. Dhr. Schale kamp dankte geroerd, voor die zegenbede, voor de vele, Dlijken van hartelijke belang stelling en voor de stoffelijke huldeblijk, hem aangeboden. Op 2e October j.l. kwam de prov. Comm. v. Z. H. der Coi.ferss. Vereen, van wie de Evangelisatie alhier uitgaat, den heer Sch. complimenteeren, en bood hem eene groote verrassing aan. Een stroom van gelukwen- schen had de jubilaris per telegram, brief enz. alsook mondeling in ontvangst te nemen, terwijl des avonds 't plaatselijk Bestuur der Evangelisatie met het Zondagsschool perso neel een fraai cadeau kwam aanbieden. Zondag j.l. hield dhr. Schalekamp hier zijn gedachtenisrede, naar aanleiding van 1 Co- rinthe 15 10 „Dan door de genade Gods, ben ik dat ik ben". Door 't vreeselijk ongun stige weer was 't lokaal niet zoo vol, als wel verwacht werd. Ds. Yzermam, van Geervliet, had er echter nog een nat pak aan gewaagd. Aan 't einde der godsdienstoefening zong de schare den heer Sch. ps. 122 toe, waarna dhr. Sch. de aanwezigen dankte voor een en ander. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur! Onder den titel „Wees in alles waar en oprecht" komt in de „Nieuwe Brielsche Cou rant" van 4 Oct. jl. een stukje voor, dat het bericht, dat op Zondag 23 Sept. jl. onder het gehoor van Ds. Witkop, van Rockanje, in de groote Catharinakerk 5, zegge 5 hoorders, onder welke nog 3 orthodoxe vrouwen aan wezig waren, schandelijk verdraaiden valsch zoude zijn. De Redactie van de N. Br. Ct. meent den schrijver van dat bericht te kennen, doch vergist zich daarin deerlijk, want U weet wel dat het niet van uw gewonen be richtgever te Brielle kwam. Schrijver dezes zond het u op, en weet het van zeer nabij, en als de Redactie van de N. Br. Ct. eens ernstig op onderzoek uitgaat zal zij bevinden dat het waar was. Of ziet dat „verdraaid en valsch" wellicht op hetgeen ik schreef over de ijver der vrijzinnigen te Brielle voor hunne beginselenals eetl dominee van hun be ginsel in hun Kerk optreedt? Maar getuigt het dan van blakenden ijver voor hunne beginselen, ais de orgelinwijding in 't Kerkgebouw van den Protestantenbond de vrijzinnigen dominee van hun beginsel in de groote Catharinakerk, voor stoelen en banken laat optreden Kon die orgelinwijding dan niet op een anderen dag geschied zijn, of des voormiddags? En bovendien. Tc en op dienzelfden Zondagnani. van die orgelinwij ding, ten half 5 uur een rechtzinnigpredikant in 't lokaal op het Maarland optrad, waren daar tusschen 200 en 300 hoorders. Wie blaken nu in den Briel meer van ijver voor hun beginsel, ais 'n deminee van hun beginsel optreedt, de rsclitzinnigen of de vrijzinnigen? Wie heeft r.u de vetmauPg n.-.cr rrcd'g om „waar en oprechtte zijdv N'. Br. Ct of den inzender? N het kwal fi.ee.'en van e r. op goede gror-d u n et ie \s ceispiekui bericht als „be zijden de waarheid", van waarheidsliefde ge tuigend Mij dunkt het tegendeel. De N. Br. Ct. meest zich schamen om zoo te insinueeren. Ik bid die Redactie van heeler harte toe, dat zij de bede van David, Psalm 2521 nog eens tot de hare maken mag. S. MIDDELHARNlS. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep Voor lichter" st. J. de Korte met f 2500. DIRKSLAND. In de maand September zijn op het Post- en Telegraafkantoor alhier be handeld 592 telegrammen, 1986 telefoonge sprekken en 46 oproepberichten. Totaal 2624 berichten. Op Vrijdag 12 October 1917 bij afslag des voormiddags 11 uur, ten koffiehui- ze van L. van Bodegom te Spijkenisse, ver- kooping van een huis bevattende zes wonin gen, staande te Spijkenisse aan de Nieuwstraat groot 4 aren 10 centiaren. Notaris LOEFF, Zuidland. Op Vrijdag 12 October 1917, afslag des avonds 6.30 uur te Dirksland, ter herberg van C. de Bruin, van2.68.53 Hect._ (5 Gem. 254 R. V. Maat) Bouwland en watf ring te Dirksland schietend van den Doorn boschweg tot den Gelderschen Dijk, kad. Sectie C nos. 233 en 525 tot en met 529 in perceelen en in combinatiënen eene land- bouwstelling bestaande uit huis, schuur en wagenhuis erf en grond (erfpacht) te Dirks land aan het Poldersweegje ten verzoeke van de echtelieden Chr. Wilkes en Dina Dubbeld. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 12 October 1917, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, veiling; en Op Vrijdag 19 October 1917, te Dirksland ter herberge van H. v. d. Doel, afslag, beide dagen 's av. 7,30 uur, van Twee woonhuizen met erf en grond te Dirksland, aan de Kaai, kad. Sectie B. No. 794 groot 45 Centiaren. In twee perceelen en in combinatie. Perceel 1, zijnde de Noordelijkste woning, verhuurd aan den heer W. van der Linde Jr. tot 1 Mei 1918 voor f 1,40 per week. Perceel 2, zijnde de Zuidelijkste woning, mondeling bij de week verhuurd aan K. van Lenten voor f 1,20 per week. Notaris VAN DER SLUYS. Op Dinsdag 16 October 1917, te Stellen dam, ter herberge van F. Troost, velling; en Op Dinsdag 23 October 1917, te Stellen dam, ten herberge van Mej. de Wed. J. G. Knöps, afslag, beide dagen 's av. 5,30uur, van: Een winkelhuis waarin ververswinkel met erf, eene schuur en eene arbeiderswoning te Stellendam, aan de Voorstraat en uitkomend aan den Achterweg, kad. Sectie B. Nos. 1022 en 1023 tezamen groot 1 Are, 92 centiaren. In drie perceelen en in combinatiën. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 17 Oct. 1917, bij veiling; en Op Woensdag 24 Oct. 1917, bij afslag, tel kens des voormiddags 11 uur, in het koffie huis „de Zon" te Zwartewaal, verkooping van een huis en erf aan den Dam te Heen- vliet, groot 4 aren, 76 centiaren, en 5 aren, 20 centiaren tuingrond, in Bernissenhoek, aldaar. Notaris K. P. J. G. BEL. Heenvliet. Op Woensdag 17 October 1917 te Dirks land, ter herberge van J. Gaanderse veiling; en Op Woensdag 24 October d.a.v. ter her berge van C. de Bruin afslag telkens 'savonds 6 30 uur van het Heerenhuis „Even Buiten" te Dirksland in 2 perceelen en den daarnaast gelegen tuin in 3 perceelen en in combina tiën ten verzceke van den EdelAchtb. heer Mr. C. Zaaijer. Burgemeester te Oosterbeek. Breeder bij biljet dat tijdig verkrijgbaar is. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag den 19en October 1917 des avond ten 7 uur in het hotel Hobbel te Ooit gensplaat, publiek verkoopen van knotwilgen en canadaboomen, staande in de ambachts heerlijkheid St. Adolphsland onder Ooitgens plaat en den Bommel. Notaris AKKERMAN. Op Vrijdag 19 October 1917 v.m. 11 uur, in het koffiehuis van A. Intveld te Heenvliet, openbare verkooping van Kastar.jeboomen, bij de Synagoge te Heenvliet. Notaris K. P. J. G. BEL. Op Vrijdagen 19 en 26 October 1917 telkens des namiddags ten zeven ure respectivelljk in het hotel Hobbel en Moelker te Ooitgens plaat publieke verkooping van a. een huis en erf staande aan den Molen dijk te Ooitgensplaat, kad. Sectie A. No. 968 groot 4-30 Aren. b. 4 perceelen bouwterrein, met een front- breedte van 10 Meter aan den Molendijk te Ooitgensplaat, ieder groot ongeveer 4-30 Aren kad. Sectie A. Nos. 1740 en 974. c. afbraak van den molen „de Korenaar" te Ooitgensplaat. d. een zoo goed als nieuwe gasmotor van 20 P.K. meik „Sanders" ten verzoeke van de eigenaren de Heeren H. en H. C. G. Land heer te Ooitgensplaat. e. een huls met schuur en erf, staande en

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2