1 FFBINSi lie Oorlog. Waits SC9EU8KJtLEHDEIS 1918 3LFF Zaterdag 6 October 1917 32,te Jaargang N°. 2326. „DfflaM". üisvoeisiuis Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsclie FJlanden. Derde Blad. Advertentiën. GAZUN Middelhamis IN HOC SIGNO VINCES log K.V.S. RKSLAND ELHARNIS. Tonge BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. DIERGAARDELAAN 42b, W. BOEKHOVEN ZONEN nomen bij de 12568 sb aan leden tegen ffiNDOENT. T. SCHILPEROORD ndtlk 357 maken op de 'C. ito. 14. Van alle soorten Kalenders zijn de Inteekenlijsten verzonden. De Schilden zijn diimial bsiteagewoon trasi, ter wijl keurige Premiën er bij verkrijg baar zijn. Onderstaande personen zul len U binnenkort tot inteekenen uitcoodigen. Teekene een ieder zoo spoedig mogelijk in, opdat hij later niet teleurgesteld worde. Sommelsdijk C. v. d. BOOM. Mz. Middelhamis M. v. DIJK. Den Bommel J. WOUDSTRA. Oude Tonge Gez. van PEER. Nieuwe Tonge P. KEUZEE. Herkingen J. KALLE. Stelleudam W. van LENTEN. Goedereede Wed. C. G. v. d TAK- Koning. Ouddorp A. M. v. WTIJK. Aanbevelend, SOMMELSDIJK. II an leden tegen 47,pCt. en 3'/» pCt. '8jaars,ook ;elQks aangevraagd wor- bet bestuur, g- en terugbetaling van en Vrijdagavond van sn kassier D.JOPPECa 8665 ESHOEDEN, nieuwste )EN In verschillende fd aanbevelend, «AK141K«t. randarte, en gebitten.) ROTTERDAM. werkdag 13. «ogenden 910. 1084 Wl tegen 3 's Jaars. iagelijks worden aan- den van het bestuur, rdag- en Zaterdag- 8750 EMAN. Dlrkaland. zen door heel Zuid der overlading der erende prijzen, assu- 12851 evelend, Telef. Interc. No. 6. IARM*, Tel. 29 ijn geachte cliëntéle dat de meubelen in op eigen Fabriek te lardigd, en daardoor imende meubelen te mcureerende prijzen, ie Meubelen, worden akt. Tevens groote rtikelen. irlugge uitkeering. it voor Goeree en aangenomen voor L. DUVEKOT Cz. 12033 bakken. Enorme m heiningen. Ver- het vervoeren en 10020 DE VOS Johs.z. ik, in Winkels, slecbts 114.50 Verspreidt een ioedkoopste adres Begrootingen voor 12695 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 2. ADVERTENTIËN 121/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRRDAGMORGEN 10 UUR. Alle stokken voor €le Redactie bestemd, Adverfcenflën eis verdere Asliiilsilstrsile irasieo t®@ te reisden &&g» de ültsrevers. DE TOESTAND. Na al het ondoeltreffende vredesgepraat, weer een kloeke vredesdaad. De paus heeft bij zijn mededeeling aan de regeeringen der Entente van den officieelen tekst der antwoor den van de Midden-Staten op zijn nota van 1 Augustus, een tweede nota gevoegd, waarin hij verklaart, dat hem gebleken is, dat Duitsch- land bereid is, België en Noord-Frankrijk te ontruimen. Benedictus vraagt vervolgens aan de regeeringen der Entente, of zij wenschen, dat hij aan Duitschland zal verzoeken om de voorwaarden van deze ontruiming te preci seeren, en biedt aldus rechtstreeks zijn be middeling aan. Het Giornale d'Italia, die met deze tijding het eerst aankomt, weet er nog bij te ver tellen, dat de plannen van Duitschland aan den Paus bekend zijn, tengevolge van bespre kingen, door den nuntius te München en den nuntius te Weenen met de Duitsche en de Oostenrijksche regeering gevoerd. De inlich tingen, die den Paus in staat stelden aan de Geallieerden te verzekeren, dat Duitschland bereid is België en de Fransche provincies te ontruimen, werden aan het Vaticaan ver strekt door de rapporten van beide nuntius sen. Eén dezer rapporten zet nauwkeurig de voorwaarden uiteen wat betreft België, niet als absolute voorwaarden, maar als condities, die te bespreken zijn bij de achtereenvolgende diplomatieke beraadslagingen. Het rapport van den nuntius te Weenen geeft dan de Oos tenrijksche voorwaarden aan ten opzichte van Italië. In zijn tweede nota aan de Entente-mo- gendheden zet de Paus bovendien uiteen, hoe hij zich zijn plan van ontwapening indenkt, n.l. door afschaffing van den militairendienst plicht en instelling van een handelsboycot tegen de schenders van de vredesverdragen. De boycot zou geproclameerd worden door een internationaal tribunaal, dat tot taak heeft de begane overtreding te constateeren We laten dit nu maar rusten wie ge looft in ernst, dat deze idealen zullen ver wezenlijkt worden vraagt „de Standaard" om er onze hartelijke blijdschap over uit te spreken, dat de Paus het niet bij zijn eersten oproep gelaten heeft en nu ais 't ware de Geallieerden prikkelt om er een wel omlijnd antwoord op te geven. Op zeer zachte wijze worden hun de duimschroeven aangezet. Ze zullen misschien wel antwoorden, dat ai Duitschland's fraaie verzekeringen en goede intentiën niet te betrouwen zijndat het be ginnen moet met daden te laten zienmaar het is toch al veel gewonnen, als zij nu ook eens met een uitvoerig bescheid voor den dag komen. En als dat dan niet in 't vage blijft hangen, mag men vertrouwen, dat de Paus wel verder zijn best zal doen om over eenstemming te bevorderen en, kon het, tegen stellingen te verzoenen. We durven althans weer hopentot een verheugen zonder beving kan het echter, na al de teleurstellingen van den laatsten tijd nog niet komen, eindigt bo vengenoemd blad zijn inzicht. Van de gevechtsterreinen weer schaarsch nieuws. De Russen maakten eenige vorderingen bii Riga. Petersburg meldt: „In de richting van Riga, 5 KIM. ten Zui den van den spoorweg in de buurt van het dorp Spitalie, hebben onze vooruitgeschoven afdeelingen vijandelijke posten teruggedreven. Zij rukten iets vooruit. Aan de overige fron ten geweervuur." In het Westen hebben de Duitschers aan gevallen zoowel aan het Fransche ais aan het Engelsche frontdeel. In het Fransche staf- bericht wordt gemeld„Vrij levendige artil lerieactie aan het Aisne-front en den rechter Maasoever. Na een hevige beschieting vielen de Duitschers aan tusschen Chaumebosch en Bezonvaux; een verwoed gevecht in onze vooruitgeschoven loopgraven eindigde in ons voordeel. Onze linie werd volkomen hersteld." De Britsche opperbevelhebber deelt mede, dat de Duitschers met nieuwe reserves niet minder dan 5 maal een aanval op gedeelien van de nieuwe Engelsche linie tusschen den weg Yperen—-Meenen en den Noordoostelij ken hoek van htt Polygoonbosch gedaan hebben; tevens ondernamén zij een aanva ten Zuiden van den straatweg Yperen—Rous selaere en Zonnebeke. „Deze zes aanvallen mislukten alle, slechts twee kleine vooruitgeschoven posten kon hij vermeesteren." De Duitsche staf ragporteert: „in Vlaan deren en bij Verdun was de geschutstrijd vaak hevig. Kleine infanteriegevechten had den voor ons een gunstig verloop." Mag men het niet-officieele, en tot dusver van geen enkele zijde bevestigde, bericht, van Wolff in ons blad gelooven, dan is „ge heel Duinkerken een prooi der vlammen ge worden." in den loop van den oorlog zijn er herhaaldelijk bommen op Duinkerken gewor pen. Ditmaal zouden zij zoo „bijzonder goed" doel getroffen hebben, dat de stad in de asch is gelegd. „Duinkerken, zegt Winkler Prins" ge- illustreede encyelopaedie, is een fraaie stad met breede, rechte, goed geplaveide straten." In 1911 telde de gemeente Duinkerken 50.000 inwoners, de eigenlijke stad 38.891. In dien de bomaaanslag der Duitsche vliegers inder daad het door Wolff geseinde resultaat heeft gehad, dan is het de tweede maal dat de stad in vlammen is opgegaan. In 1388 is de door graaf Boudewijn van Vlaanderen in 960 gestichte stad in de ach gelegd. Door de Engelschen. Duinkerken, welks ligging aan het Kanaal het steeds voorbestemd heeft een belangrijke haven te zijn, heeft een veelbe wogen historie. Langen tijd was het een twistappel tusschen Frankrijk, Spanje en Engeland; het heeft aan Spanje, ook aan Engeland behoord, totdat Lodewijk XIV het in 1662 voor vier millioen livres van Karei II kocht. Duinkerken is een vesting en een niet onbelangrijke havenstad met zich steeds uitbreidende havenwerken. Met Rotterdam en ook met Havre, Londen, Hull, St. Petersburg onderhoudt het geregeld stoombootverkeer. Door de nieuwe zeesluis kunnen ook zee schepen de haven binnenloopen. Behalve havenstad is Duinkerken ook fabrieksstad. Alles wat op het zeewezen betrekking heeft wordt er vervaardigd en men vindt er olie slagerijen, suikerraffineerderijen, brouwe rijen, spinnerijen, een groote staalfa briek: er is levendige visch- en oestervangst. Duinkerken is de hoofdstad van het Fransche Noorder-departement, zetel van een recht bank, enz. Er zijn vele consulaten en tal van onderwijs instellingen en geleerde genoot schappen gevestigd. Tot de belangrijke ge bouwen in Duinkerk n behooren o.a. het (nieuwe) stadhuis, de kerk van St. Eloy met het beroemde klokkenspel, jde kapel van Notre Dames des dunes. Op een der pleinen van Duinkerken staat het standbeeld van Jean Bart, den Franschen zeeheld, ook uit onze geschiedenis bekend. De verovering van het bruggenhoofd bij Jakobstad. (Van een bijzonderen correspondent.) Jakobstad, Sept. 1917. „U wenscht iets te weten omtrent de ver overing van Jacobstad?" De grijze overste strekte zich behagelijk uit in de ouderwetsche roodlederen leunstoel, het eenige gemakke lijke meubelstuk, waarop de gelagkamer van het kleine hotel zich kon beroemen. Ik knikte toestemmend. „Haalt U dan maar Uw noti tieboekje voor den dag," vervolgde hij. On willekeurig moest ik even glimlachen. Op mijne verschillende frontreizen heb ik tal van officieren gesproken, en telkens viel het mij op, hoe velen hunner zich een verslag gever plegen voor te stellen als iemand, die steeds met zijn aanteekenboekje gereed zit. De overste, die naast een beminnelijk mensch, ook een scherpzinnig officier is, merkte mijn glimlach op, en vroeg naar de oorzaak. Rondweg vertelde ik hem, dat ik er de voorkeur aan gaf, onder het genot van een goede sigaar rustig naar zijn verhaal te luisteren, en dan thuis het vernomene uit te werken. „Ais U de cijfers dan maar niet vergeef „Die zal ik noteeren", haastte ik mij te verzekeren. En daarop begon de overste zijn belangwekkend verhaal, dat ik hier in over- zichtsvorm voor mijne Hollandsche lezers •ij V0'Sen. Het 28ste Russische legerkorps li l zeer versterkte bruggenhoofd bij Jokobstad tot iederen prijs behouden, of schoon het bekend was, dat de Duitschers het plan koesterden hun geluk in deze rich ting te beproeven. Reeds voor het aanbreken van den dag werd een gasaanval op de bat terijen, waarop men het gemunt had, onder nomen. Nadat de stelling bovendien door een krachtig artillerievuur, dat anderhalf uur duurde, „stormrijp" geschoten was, gingen de Duitschers op 2rSeptember te half zeven bij Roshe tot den aanval over. Niettegen staande de vijandelijke artillerie nog vuurde, trokken de stormtroepen, dicht gevolgd door de marschkolonnes, op den vijand los. De 184ste Russische Infanterie Divisie bood een korten doch hevigen tegenstand. Een der Duitsche divisies dringt tot voorbij Roshe door, een andere, die over Rudsait oprukt, vermeestert een aantal vijandelijke batterijen op de heuvels ten Noord-Westen van Gus- ten. De aanvallende troepen grendelen het terrein van Radshin in Zuid-Oostelijke rich ting af, en dringen snel voorwaarts, waarbij zij de Duna in Oostelijke richting naderen. Zoo worden de heuvels bij Rennenberg be reikt, kort voordat een sterke vijandelijke colonne, die dit gevaar had af te wenden, ter plaatse is. De in Noordelijke richting opereerende infanterie-divisie wordt in een handgranatengevecht gewikkeld, en rolt de loopgraafstellingen der Russen vanaf Rudsait naar het Noorden op. Wegens den dichten nevel moet echter van eene krachtige artil- leristische ondersteuning worden afgezien. In onderlinge samenwerking weten de aan vallers dan tot Ljeda Poris door te dringen, alwaar de Russen zich hardnekkig verdedigen. Intusschen wordt de Noordwaarts opruk kende divisie zoowel in front, als in de lin kerflank hevig door den vijand aangevallen. De Russen rijden met geopende batterijen en belemmeren den Duitschen opmarsch door een sterk artillerievuur. Vóór een krachtige artiileristische beantwoording mogelijk is, begint het hevig te regenen, en zoo kon de 60ste Russische Infanterie Divisie tusschen één en twee uur 's middags den terugtocht naar de Duna-bruggen aanvaarden. De Duit sche infanterie en een deel der cavalerie namen de achtervolging op zich. De vliegeniers, die niettegenstaande het ongunstige weder er op uit trekken, stellen in den avond vast, (zij vlogen op slechts 50 Meter hoogte) dat het Noordelijk deel van het bruggenhoofd voiledig van vijanden ge zuiverd is. Alle bruggen zijn in brand ge stoken, en talrijke branden aan de andere zijde van den Duna-oever wijzen er op, dat de Russen aan den haal zijn. Gesteund door hunne reserves trekken de Duitschers thans op Jacobstad aan ten einde aan de lsfe Divisie Kaukasische Jagers den terugtocht af te snijden. Bij Peshan bieden de Russen tegenstand, doch zij worden ook hier verslagen, en het gelukt den Duitschers stormenderhand eene batterij te nemen. Bij den ovedocht over den Sussel ontwik kelt zich een hevigen strijd, zoodat de Duit sche infanterie eerst te twaalf uur 's nachts weder voorwaarts komt. De toestand der wegen is hier, evenals aan het Noordelijk deel van het bruggenhoofd, van dien aard, dat de artillerie onmogelijk snel volgen kan. In den morgen van den 22en September, omstreeks te vier uur, dringen de Duitsche troepen Jakobstad binnen. De Russen hebben intusschen, gedekt door hunne achterhoede, hunnen terugtocht over zes bruggen vol tooid. De zware Duitsche artillerie bracht hen evenwel groote verliezen toe. Nadat ook de Russische achterhoede door Duitsche landweertroepen is teruggeworpen, wordt de Duna boven Jakobstad bereikt. In een strijd, die nog geen 24 uren duurde, is de sterke bruggenhoofdsteliing der Russen in Duitsche handen overgegaan. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar aan de „Köln. Ztg" van de Fran sche grensch wordt geseind, meent de wel ingelichte Parijsche correspondent der „Dé pêche de Toulouse" op grond van door hem verkregen informaties te kunnen mededeelen, dat met het oog op het feit, dat Rusland niet bij machte is zijne finantiën, zijn leger, zijne levensmidelenvoorziening, zijne spoor wegen en men [kan wel zeggen, zelfs zijne diplomatie in nieuwen vorm te organiseeren, Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten en Japan besloten hebben alle takken van den Russischen staatsdienst onder hun eigen toezicht te nemen. Met betrekking tot dit plan merkt de cor respondent nog het volgende op: „Het is duidelijk, dat ieder dezer verschillende takken van dienst, het zij door een consortium der Geallieerden gemeenschappelijk, het zij dooi de Entente-Mogendheden ieder afzonderlijk in beheer zal worden genomen. Engeland zal geleidelijk de leiding der Russische finan ciën ter hand te nemen, terwijl Frankrijk in vraagstukken van militairen aard een over wegende rol zal [spelen. Wat de re-organi satie der spoorwegen en den invoer van het hiertoe benoodigde materiaal betreft, dit is het aandeel van de Vereenigde Staten en Japan. Op deze wijze zal Rusland onder eene duurzame en krachtige voogdij zijner Geal lieerden, zonder twijfel de rol in den Euro- peeschen oorlog die het zelf gekozen heeft, ten einde kunnen spelen." De „Daily News" van 21 September schrijft: „Voor den oorlog kon men een nieuw vrachtstoomschip koopen.tegen 8 Pond Sterling per ton. Een goede prijs voor een flinke passagiersboot was 12 Pond Sterling per ton. Tegenwoordig worden kleine houten zeilscheepjes, 50 jaar geleden gebouwd, thans beter geschikt voor brandhout dan voor iets anders, voor 30 Pond Sterling per ton ver kocht. Een klein houten schoenertje van 66 register ton, 26 jaar oud, met een draagver mogen van 150 ton, werd verleden week voor 2000 Pond Sterling verkocht. Een ander hou ten scheepje, 33 jaar oud, bracht meer dan 35 Pond Sterling per ton op, en een schroefstoom- schip, gebouwd in 1900, werd voor een prijs van ver boven de 40 Pond Sterling verkocht. De „Liverpool Daily Post" maakte er zich na den val van Riga bezorgd over, dat de Duitschers thans zullen optrekken tegen Libau, dat notabene reeds sinds 7 Mei 1916 in handen der Duitschers isl Maar in ge schiedenis en aardrijkskunde zijn de Engel schen nu eenmaal niet slerk. Men leze slechts: „De Russen moeten", betoogt het blad, „als hun tenminste nog een vonkje energie is overgebleven, alles er op zetten, om het groote steunpunt voor de vloot, Libau, te behouden. Deze Russische handelshaven is des winsters slechts enkele dagen dichtgevroren en kan met ijsbrekers het geheele jaar open worden gehouden. Onze eerste gedachten bij het bekend worden van het bericht van den val van Riga wasWat moet er nu wor den van de Engelsche schepen en duikbooten, die zich in de oostzee bevinden? Zoolang Rusland in staat is, Libau tegen de Duitschers te verdedigen, behoeven wij in dit opzicht geen vrees te koesteren." Onder het hoofd: „Ook Dagny" door de Engelschen gekaapt", plaats „Svenska Dagbladet een telegram uit Gothenburg, waarin gezegeld wordt, dat, volgens de ingekomen berichten ook het stoomschip „Dagny" uit Gotenburg, op weg van Neder land naar huis met eene lading cokes, raar Engeland was opgebracht. In het geheel waren thans vijf Zweedsche stoomschepen opgebracht naar de Engelsche havens. Men vermoedde, dat de handel op Nederland thans wel geheel zou worden afgebroken. Volgens Duitsche berichten van de Italiaansche grenzen is het geheele telegra fische en spoorwegverkeer met Milaan en en Turijn sinds Zondagmiddag weder onder broken. Volgens betrouwbare berichten is het Zaterdag te Milaan en te Turijn weer tot revolutionaire straatgevechten gekomen, waarbij tal van dooden en gewonden zijn gevallen. De „Herald" deelt mede, dat de boven- Italiaansche vakvereenigingen op 18Septem- met het oog op den oorlogstoestand zijn ontbonden. In Zweeden heerscht groote verbittering omtrent de bepaling van President Wilson dat neutralen onderdanen die binnen 3 maan de Vereenigde Staten niet verlaten willen of kunnen, in het Amerikaansche leger zul len worden opgenomen. Het „Aftonbladet" noodigt alle neutralen, en in het bijzonder de Zweedsche regeering, uit tot een krachtig protest tegen dezen maatregel. Roovers. Te Tegelen zijn Zaterdagnacht, in arrest gesteld twee Duitschers, die zich uitgaven voor Hollandsche grenskommiezen. Zij werden gesnapt nadat zij even te voren van Duitsche kinderen de smokkelwaar en bovendien meer dan honderd Mark hadden afgenomen. Twee kommies-soldaten namelijk, door de kinderen Ingelicht gingen langs het punt waar de roovers zich hadden opgesteld. Zij gedroegen zich daarbij als smokkelaars, lieten de beide vreemdelingen op zich aan stormen en betrapten hen aldus op de daad. De electrische grens. Nabij de barrier te Borkel (N.-B.) zijn drie personen, man, vrouw en kind, door de electrische draadafsluiting gedood. Zondag is zekere Nethieu, uit Maastricht bij het smokkkelen aan den draad in Oud- Vroenhoven blijven hangen en gedood. De 19-jarige van K. te Pergeyk, een be kend smokkelaar, is door de electrische draad versperring gedood. (N. v. d. D.) Een kist brandbommen. De logger Sch. 232 is de haven te Scheveningen binnengeloopen met een uit zee opgevischte kist brandbommen. De militaire kustwacht nam de bommen in beslag. Eene belooning. De reederij van den onlangs verongelukten sleeboot-trawler Sch.165 (Lau werzee) heeft eene belooning van vijfhonderd gulden toegezegd aan degene, die inlichtin gen kan geven waar het schip is ondergegaan. Die belooning wordt tot duizend gulden verhoogd indien deze aanwijzigingen eene lichting van het verongelukte vaartuig mo gelijk mochten maken. Overreden. Gisternainiadag is een kindje van andei halfjaar op de Brouwervaart te Haar lem, overreden door een groentenwagen. In het St. Elisabeth's Gasthuis is de kleine over leden. Drijfriemen gestolen. In de veevoederfa briek van het Departement van Landbouw, waar het nieuwe veevoeder wordt vervaar digd volgens het procédé van prof. van Cal- car, aan den Heerenweg te Zoeterwoude, zijn in den nacht van Zondag op Maandag drijf riemen, vertegenwoordigend een waarde van eenige duizenden guldens, gestolen. De fabriek staat stil. ©p. Bent. JSsarg. TELEFOON 14223, ROTTERDAM. b - £T

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1