lis MS-11 Tweede Blad m 3 m enz. TV. Ukkee Zaterdag 6 October 1917. No. 2o26 Drie Bladen, QFFiCIËEL GEDEELTE. TUIN- EN LANDBOUW. BINNENLAND» RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. VERK00PINGEN. PLAATSELIJK HIEUW! 12807 Iruiven It is el- 1 tot ïo. 21. INEN, Oude lilee- [.dres 10802 |en 40 Cent .8» pöfltlüariiis. |fGAS en 12258 EDEN. IEL 12774 tFTUIN is op ^ellenden Desge- ie inlich- ïeriangd, 12034 1\ !te adfes gen voor 12695 n wand- outzuur, in pl.m. 3 VEN. IN 1838 LS enz. 9741 lbulzen, gen- en men, In Wand- l plafon - tf>jl aan. INH0CSM0WSES Dit aiiuinseï bestaat est OPENBARE KENNISGEVING. Distributieleder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij ter gemeente-secretarie kennis kunnen nemen van eene lijst, vermel dende de adressen waar distributieleder kan worden aangekocht. Sommelsdijk, 4 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris, Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. B. en W. der gemeente Sommelsdijk bren gen ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur van de polders loo- zende op de haven van Sommelsdijk, om ver gunning tot het oprichten van een bronsmo- torgemaal, aan het Spui, op net perceel, ka dastraal bekend in Sectie D no. 925. Op Dinsdag 16 October a.s., dsvoormid- dags 11 uur zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen de inwilli ging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. f^Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren bben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. Sommelsdijk, 2 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN, Ontwerp Verhoogde Grondbelasting. (Slot). Een ander bezwaar tegen het ontwerp ach ten wij de opheffing van vrijdom van grond belasting. Bij de bestaande grondbelasting is een gunstige bepaling voor hen, die heide ontginnen. Van woesten grond wordt zeer weinig grondbelasting betaald,en eerst na 8 jaar betaalt men de volle grondbelasting, in dien van den grond grasiand is gemaakt. Vraagt ,f>en vóór den aanvang der ontginning vrij- óm van verhoogde belasting, dan wordt deze gegeven voor den duur van 28 jaren. Bouwt de ontginner op zijn grond een huis, dan wordt op zijn verzoek ook dit huis ge heel van belasting vrijgesteld voor den tijd van 18 jaren. Deze gunstige wetsbepaling wil Treub doen vallen. Het onderwerp wil: wie grond door ont ginning of anderszins tot hoogere waarde brengt, zal daarom grondbslasting moeten betalen, zoodra de volgende 10-jaarlijksche schatting is afgeloopen. In 't allergunstigste geval geniet men dus vrijdom voor 10 jaren De verbetering van den grond wordt door het doen vervallen dezer bepaling zeker niet bevorderd, en aan de Grondbelasting wordt hierdoor een karakter gegeven, dat zij niet behoort te hebben. Zoo voordeelig is het ontginnen van zeer vele onzer schrale gron den inderdaad niet. Op zeer onbillijke en zeer gevoelige wijze zullen althans tal van kleine keuterboertjes in onze zandstreken getroffen worden, menschen, die in de laatste jaren met hun taaie energie zooveel hebben bijge dragen tot het productief maken van onze woeste gronden. Verschillende bedenkingen zijn nog tegen het onderwerp te maken, waarover we hier echter niet zullen uitweiden. We willen nog enkele opmerkingen maken. De tegenwoordige belasting, welke door den wetgever aan haar lot was overgelaten, heeft het kenmerk, het karakter van grondrente gekregenzij is geworden een vast bedrag, waarop bij de waardebepaling wordt gere kend. Plaatst men zich op dit standpunt, zoo als ook de meergenoemde heer Smid doet, kan het goed recht eener nieuwe regeling worden erkend. Een nieuwe grondbelasting is een verkapte partiëele (gedeeltelijke) onteigening, en tevens loor de periodieke herziening een waarde- 'ermeerderingsbelasting. De moeilijkheden, in 1893 door Mr. N. G. Pierson voorspeld, komen nu met betrekking s' tot Treub's ontwerp zeer sterk naar voren: 1°. doordat de grond zéér in waarde is ge stegen en in ongelijke mate; 2°. doordien de Minister het percentage gelijk wil maken niet alleen, maar ook zeer beduidend wil verhoogen; 3°. doordien veie gronden tegen hooge prij zen zijn overgegaan in handen van kleine luiden, weinig kapitaalkrachtige menschen. De Minister wil met zijn ontwerp gelijk heid scheppen inzake grondbelasting, die thans in verschillende streken op den grond zeer ongelijk drukt. Maar vele eigenaars van den grond zuilen dat verschil in druk zeker nog erger gevoelen, als er in den bestaanden toestand, door wijziging der hoofdsom of door het heffen van meer opcenten, verande ring wordt gebracht. 't Heeft geen nut zei Pierson terecht op zeker oogenblik gelijkheid te brengen over het geheele land, d.w.z. zooveel mogelijk geiijke evenredigheid tot de zuivere pacht waardein te voeren, en dan de belasting aan haar lot over te laten. Binnen enkele jaren is door den loop der zaken de evenredigheid verbroken. Wanneer men de grondbelasting als grond rente aanvaardde, dan had dit het voordeel, dat men het systeem der perceelsgewijze schatting kon breken. Voor de bepaling der verkoopwaarden van landelijke eigendommen, ten behoeve van den aanslag in de vermogensbelasting, is dit niet noodig. Hierbij kan men volstaan met het schatten van geheele bezittingen. Verband met bovenstaande houdt de vraag, of het juist gezien is van den Minister om de grondbelasting ais een zakelijke belasting van het onroerende vermogen te beschouwen, dus als een heffing op het in den grond be legd kapitaal. De grondbelasting wordt als zakelijke belasting tot één groep gebracht met de dividend en tantièmebelasting en de effectenbelasting. In het wezen der zaak ver schilt zij met deze te veel, er is een hemels breed verschil tusschen de twee laatstge noemde belastingen en de grondbelasting. De heer Treub merkt op, dat aldus het ver mogen in zijn verschillende vormen ook door zakelijke belastingen zal worden getroffen, maar hier moet dan met nadfiik gewezen worden op de uitzondering door Treub zelf ook vermeld: dat het vermogen, hetwelk de handelaar of industrieel in zijn eigen zaak heeft, hier niet getroffen wordt. De heer Smid wil meer in het oog hou den, dat de grondbelasting moet worden beschouwd óf als een grondrente, die haar oorsprong vindt in de geschiedenis, óf ais een heffing 2), ten doel hebbende aan den Staar een aandeel te verzekeren in de waar destijging van den bodem, op grond van de zeer juiste overweging, dat die waardestij ging gedeeltelijk te danken is aan de ge meenschap. De grondbelasting zou dan een afzonderlijke plaats naast alle andere belas ting moeten innemen. „Dat de Staat, als het kan, door verhooging der grondbelasting, zijn deel opeischt van de mede door zijn toedoen ontstane waardevermeerdering, is op zich zelf billijk en behoeft niet gerechtvaar digd te worden door naast de grondbelasting pok een zakelijk dividend- en effectenbelas ting in te stellen. De vraag, waarop het aan- jcomt en die in deze de moeilijkheid vormt, waar aliei om behoort te draaien, is: of de yerhooging der grondbelasting kornt ten (aste van hem, die ook de waardevermeerde ring heeft genoten! (Wij spatieeren). Doet zij dit niet, dan wordt de daardoor gepleegde onbillijkheid niet weggenomen door de hef fing van een divident- en effectenbelasting, ?ooa!s door den Minister wordt voorgesteld". Houden we vast aan het denkbeeld van Minister Treub, om de Grondbelasting als een zakelijke belasting al3 een heffing op het in den grond belegde kapitaal te be schouwen, dan kan als bezwaar worden aange- yoerd, dat het ontwerp geen rekening houdt met hypotheek en dergelijke lasten. Ten aanzien van de effectenbelasting staat het ontwerp wel aftrek toe, beleening en prolon gatie. Beide zijn zakelijke belastingen, en aftrek breekt het karakter er van. Een zake lijke belasting op hypotheek is ook niet con sequent, dewijl dezelfde zaak dan tweemaal wordt belast. We willen het voorloopig hierbij laten. Van zijn belasting zal de Minister wel niet zijn af te brengen. Maar het zal den lezer wel al duidelijk zijn geworden, dat een on gewijzigde aanneming van het ontwerp in hooge mate te betreuren zou zijn. De belastingdruk zal zéér worden ver zwaard, inzonderheid in die provinciën waar na de herziening van het ongebouwd (in 1879) het landbouwbedrijf sterk is vooruit gegaan. De kleine landbouwers vooral zullen worden getroffen, velen hunner ongetwijfeld in die mate, dat de belasting hun draagkracht te boven zal gaan. Verlaging van het percentage-cijfer (door Treub's ontwerpen gesteld op f 4.— per f 10C0 verkoopwaarde) en vrijdom van ver hoogde belasting bij ontginning gedurende een zeker aantal, b.v. 10 of 15 jaren, mogen als billijke wenschen worden geuit om een te zwaren druk, als door deze ontwerpen op tal van kleine eigengeërfde grondgebruikers zou worden gelegd, te voorkomen. C. B. 0 Opmerking: De bedoeling om vrijdom te verleenen tot het tijdstip der periodieke herziening is te lezen in de Memorie van Toelichting, par. 1, maai dient in de Wette worden vastgelegd. Immers zal verschillende malen voorkomen, dat dergelijke gronden valien onder de bepalingen van Art. 7 dier yvet en dus moeten worden herschat. 2) In dit geval kan men den tijd niet wach ten, dat tot afkoop kan worden overgegaan. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bommen op Sluis. Men meldt ons uit Sluis, dat gisteravond 9.50 Sluis door twee bommen werd getroffen. Twee woonhuizen, dat van P. Versluijs aan de Kapellestraat en dat van J. Hermans aan de Nieuwstraat, zijn vernield. Geen menschen- levens zijfl te betreuren. Nader meldt men ons: De bakkerij van P. Versluijs is voor een groot deel verwoest; van den woning van den schoenmaker Hermans werd het geheele dak weggeslagen. De overige woningen in de Kapellestraat en omgeving beliepen even eens schade; het aantal luiten, dat gebroken is, is groot. Twee kinderen, welke onder het puin lagen, werden door de militairen be vrijd. Gelukkig zijn geen verdere persoon lijke ongelukken gebeurd. Stukken puin liggen in de omgevende andere straten geslingerd; alles werd direct door de militairen afgezet. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Zitting van Dinsdag 2 October. C. O., 19 jaar, recidivist en H. F., 21 jaar, arbeiders te Oude Tonge, wegens mishan deling, voor O. bij herhaling, tot 2 weken en één week gevangenisstraf. H. v. d. V., huisvrouw van W. V., te Stad aan 't Haringvtiet, wegens vernieling, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 5-aiiHsseiitenfen In Nederland, Volgens meöedeeling van het Handelsin formatiebureau van VAN pER GRAAI o. Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 29 Sept., Neder land uitgesproken 21 faillissementen tegen 15 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Sept., 1917 679 faillissementen tegenover 799 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. De copie van ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegevfen. Buiten verantwoordelijkheid van tiedactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur! Bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Waarom geen koster?? Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis zijnde en geen vaste zitplaats hebbende, stond ik daar mijii beurt af te wachten, totdat alle menschen, die wel een vaste zitplaats hebben, hadden plaats geno men, doch naar het scheen was er geen plaats meer, tenminste, er stonden toen nog een man of tien waaronder ik inbegrepen; nu was er nog wel plaats, als er maar menschlievendheid bestond, maar helaas van opschikken is dan geen spraak hoor! de banken zijn voor 7 personen ingericht, dus voor 8 personen geen plaats: en toch, waarde lezers! er is wel plaats voor 8 personen, men zit dan wel niet zoo gemakkelijk, maar het kan toch waarom dan niet eens opge schikt, gunt een ander dan ook eens een plaatsje, om Gods woord te komen hooren, en Iaat die menschen de Kerk niet uitgaan als het eenigszlns kan. Ook het kerkbestuur kan daar wel met eenige welwillendheid verbetering in bren gen, bijvoorbeeld men laat aan de vaste ban ken in 't pad klapbankjes aanbrengen (men kent ze wel zooals op de Tiambaicons) als men opstaat gaan de bankjes ook op, dan jieeft daar niemand last van, en dan kan men tevens die bankjes verhuren. Er zuilen liefhebbers genoeg voor zijn, als het ten- jninste niet te duur gaat, want dan kan een minder bedeelde er niet aan. Er zijn nog meer verbeteringen aan te brengen, bijvoorbeeld; men gaat eens naar de Gereformeerde Kerk; en men heeft geen plaats, dan is daar onmiddellijk de koster in de weer om een plaatsje voor je op te zoe ken, desnoods vraagt hij de menschen op te schikken en men heeft een plaatsje. Nu wil ik daar niet mee zeggen, dat Zaaijer dat moet doen, die is voorlezer en voorzanger en geen koster. Er zou een koster moeten zijn. Er zijn er wellicht wel, die dat willen doen. In welke Kerk is dat niet?? Ik hoop dat mijn schrijven niet vruchte loos is, en bij het Kerkelijk publiek ingang mocht vinden, want heusch een heelen mor gen staan is niet prettig niet waar N.B. Dat is waar ook, ik geloof dat half- tien tijd is van beginnen met de Godsdienst oefening, waarom komen ep dan om kwart voor tien nog menschen. Dan loopt het soms nog" druk. Ofdat kwart voor tien begin is, men weet toch wel beter nietwaar? in de hoop dat dat ook eens verandere, teeken ik EEN KERKGANGER ZONDER VASTE ZITPLAATS. Mijnheer de Redacteur! Hierbij verzoek ik u beleefd, onderstaand ingezonden stuk een plaatsje te geven in Uw blad. Gecondenseerde melk en melkpoeder. Ondergeteekende voelt zich verplicht naar aanleiding van de speculatie in en de daar mee gepaard gaande prijsstijging van de be-, kende busjes gecondenseerde meik, het pu bliek nader in te lichten omtrent de voedings waarde en den prijs vergeleken met die van versche melk. Men hoort praten, dat van een busje gecon denseerde melk 3, ja zelfs 5 Liter melk te maken zijn. Dit is echter ten eenenmale onwaar. Gecondenseerde melk is meik, die al of niet onder toevoeging van suiker tot op k */s van het oorspronkelijke volume is inge dampt. De busjes hebben een netto inhoud van plm. 400 en 450 Gram. De gemiddelde samenstelling van gecond. volle melk zónder suiker is: 11 eiwit, 12 °/o vet, 141/) melksuiker. (De rest is water en asch). Een busje van 400 Gr. bevat dus 44 Gr. eiwit, 48 Gr. vet en 58 Gr. melk suiker, terwijl 1 L. volle melk bevat 35 Gr. eiwit, 30 Gr. vet en 43 Gr. melksuiker. Een busje gecond. melk komt dus overeen met pl.m. U/j L. volle versche melk. Mét suiker is de gemiddelde samenstelling: 9'/a eiwit, 10 vet, 12% melksuiker en plm. 40 rietsuiker. Een busje bevat dus 38 Gr. eiwit, 40 Gr. vet, 48 Gr. melksuiker en plm. 160 Gr. rietsuiker. Zoo'n busje komt dus overeen met plm. l'/i L. volle versche melk en 1% ons suiker. Wat de afgeroomde gecondenseerde melk betreft, hierbij bestaat ongeveer dezelfde ver houding; zónder suiker plm. U/2 en mét suiker plm. I1/» L. En de prijs? Het publiek, dat zich verzet tegen prijsverhooging van de versche melk betaalt voor deze busjes graag 65,70 ja zelfs 75 cent en ons werd verzekerd, dat door de enorme vraag deze prijs weldra 85 ct. zal worden. Onderscheid in den prijs tusschen volle en afgeroomde bestaat er hoegenaamd niet. Men vraagt voor een busje afgeroomde niét suiker tenminste ook 65 cent. Hoe duur dan 1 L. volle of afgeroomde melk komt, kan ieder gemakkelijk berekenen. In ieder geval hooger dan 40 cent. Met het melkpoeder staat het iets beter, ofschoon niet veel. Men kan berekenen dat 1 K.G. voile melkpoeder overeenkomt met plm. 8 L. melk. De prijzen varieeren tus schen f 2,— en f 2,25 per K.G. zoodat de voedingswaarde van 1 L. melk hierin wordt betaald met plm. 26Vj cent. Bovendien heeft het volle melkpoeder nog het nadeel, dat het melkvet erin spoedig ransig wordt, terwijl meestal door de verhitting de bestanddeelen eenige verandering ten kwade ondergaan. Laten wij hopen, dat bovenstaande feiten het publiek zullen overtuigen, dat het beter is voor de versche producten een flinken prijs te betalen, zoodat de productie loonend is, dan voor gecondenseerde „fantasieprijzen" te besteden, omdat men vreest, dat de versche spoedig niet meer verkrijgbaar zullen zijn. Rotterdam, 1 October 1917. W. H. PADMOS, Landbouwonderwijzer. Op Zaterdag 6 October 1917 bij Afslag, des avonds r uur te Ouddorp, in het Loge ment van Akershoek wan 1.06.56 H.A. of 2 Gemeten 96 R.V.M. Bouwland in den Grooten Zuiderpoider, kad. Setie B. nos. 380 en 385, verhuurd tot 15 November 1922 k f 114 per jaar aan C. Tanis K.Pzn., ten verzoeke van de erfgenamen van Mej. Maatje Emans. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving van ruim 9 H. A. bouwland te Zuidiand., in den polder Nieuw Velgersdijk, voor een jaar in vier perceelen. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op Maandag 8 October 1917. Notaris LOEFF. Op Maandag 8 October 1917 des avonds om 6 uur ter. herberge van D. van der Werf te Zuidiand publieke verhuring van 2 Hectaren 71 aien 30 centiaren bouwland in 17 perceelen. Notaris LOEFF. Op Vrijdag 12 October 1917 bij afslag des voormiddags 11 uur, ten koffiehui- ze van L. van Bodegom te Spijkenisse, ver- kooping van een huis bevattende zes wonin gen, staande te Spijkenisse aan de Nieuwstraat groot 4 aren 10 centiaren. Notaris LOEFF, Zuidiand. Op Vrijdag 12 October 1917, afslag des avonds 6.30 uur te Dirksland, ter herberg van C. de Bruin, van2 68.53 Heet. (5 Gem. 254 R. V. Maat) Bouwland en wate ring te Dirksland schietend van den Doorn- boschweg tot den Gelderschen Dijk, kad. Sectie C nos. 233 en 525 tot en met 529 in perceelen en in combinatiënen eene land- bouwsielling bestaande uit huis, schuur en wagenhuis erf en grond (erfpacht) te Dirks land aan het Poldersweegje ten verzoeke an de echtelieden Chr. Wiikes en Dina Dubbeld. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 17 Oct. 1917, bij veiling; en Op Woensdag 24 Oct. 1917, bij afslag, tel kens des voormiddags 11 uur, in het koffie huis „de Zon" te Zwartewaal, verkooping van een huis en erf aan den Dam te Heen- vliet, grooi 4 aren, 76 centiaren, en 5 aren, 20 centiaren tuingrond, in Bernissenhoek, aldaar. Notaris K. P. J. G. BEL. Heenvliet. Op Woensdag 17 October 1917 te Dirks land, ter herberge van J. Gaanderse veiling; en Op Woensdag 24 October d.a.v. ter her berge van C. de Bruin afslag telkens 'savonds 6 30 uur van het Heerenhuis „Even Buiten" te Dirksland in 2 perceelen en den daarnaast gelegen tuin in 3 perceelen en in combina tiën ten verzoeke van den EdelAchtb, heer Mr. C. Zaaijer. Burgemeester te Oosterheek. Bieden bij biljet dat tijdig verkrijgbaar is. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag den 19en October 1917 des avond ten 7 uur in liet hotel Hobbel te Oolt- gensplaat, publiek verkoopen van knotwilgen en canadaboomen, staande in de ambachts heerlijkheid St. Adolphsland onder Ooitgens- plaat en den Bommel. Notaris AKKERMAN. Op Vrijdagen 19 en 26 October 1917 telkens des namiddags ten zeven ure respectivelijk in het hotei Hobbel en Moelker te Ooltgens- plaat publieke verkooping van a. een huis en erf staande aan den Molen dijk te Ooltgensplaat, kad. Sectie A. No. 968 groot 4-30 Aren. b. 4 perceelen bouwterrein, met een front breedte van 10 Meter aan den Molendijk te Ooltgensplaat, ieder groot ongeveer 4-30 Aren kad. Sectie A. Nos. 1740 en 974. c. afbraak van den molen „de Korenaar" te Ooltgensplaat. d. een zoo goed als nieuwe gasmotor van 20 P.K. meik „Sanders" ten verzoeke van de eigenaren de Heeren H. en H. C. G. Land heer te Ooltgensplaat. e. een huis met schuur en erf, staande en gelegen aan den Oudelandschendijk onder Ooltgensplaat kad. Sectie A. Nrs. 1034,1035 en 1036, te samen groot 15-45 Aren, dadelijk bij de gunning vrij van huur te aanvaarden ten verzoeke van de erveii van den heer Cornelis van Vliet. Eer. en ander breeder omschreven bij de biljetten. Notaris AKKERMAN. Op Zaterdag 20 October bij inzet en Op Zaterdag 27 October bij afslag telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Loge ment van Akershoek, ten verzoeke van de erven Wed. Willem Tanis, geboren Maartje Broekman, van a. 51-30 Aren of 1 Qem. 35 R V. M. bouwland te Ouddorp, in het West- Nieuwland, aan den Groenenweg kadaster Sectie A. No. 86, verhuurd aan E. Masten broek en de Wed. K. Mastenbroek tot 11 November 1919 a f 62.per jaar, b. 63-20 aren of 1 Gem. 113 R. V. M. bouwland te Ouddorp, in het West Nieuwland, In het Zwarte Hoekje, kadaster Sectie A No. 185, verhuurd aan P. Mastenbroek Mzn. tot 11 November 1921 a f 50,— per jaar, c. 64-20 Aren of 1 Gem. 119'/j R. V. M. bouwland te Ouddorp in het West Nieuwland aan den Groenendijk, kadaster Sectie A No. 612 ver huurd aan Kommer Mastenbroek Jbz. en de Wed. L. Mastenbroek tot 11 November 1923 k f 68.— per jaar, d. 1-08-40 H.A. of 3 Gem. 108 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuwland, aan den Westerweg, kadas ter Sectie B No. 868, dadelijk in eigen ge bruik te aanvaarden, e. 85-70 Aren of 1 Gem. 260 R. V. M. bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuwland, aan den Noordweg, kadas ter Sectie B No. 67, verhuurd aan C. Masten broek Mz., W. Mastenbroek Mz. en E. Grin- wis tot 11 November 1918 a f 90.— per jaar, f. Vis gedeelte onverdeeld in de zoogenaamde Oostduinen onder Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 24 October bij inzet in het Logement van Troost te Stellendam; en Op Woensdag 31 October bij afslag in het Logement van de Wed. Knöps te Stellendam, telkens dës namiddags 4 uur, van een land- bouwstelling, bestaande uit geriefelijk inge richt woonhuis, met voorliggend tuintje, groote Iandbouwschuur met mestput, waarin gierput, wagenhuis voorzien van betonnen vloer, varkenshok en erf te Stellendam in kavel elf van den Eendrachfspolder, kad. Sectie B no 600 en 864, samen groot 8 aren 15 centiaren, in 3 koopen, combinatie en massa, het huis is verhuurd k f 1 per week, mondeling bij continuatie van J. Berkhof, het overige is dadelijk in eigen gebruik te aanvaarden, ten verzoeke van den heer Maar ten van Seters Wz. Notaris VAN DEN BERG. ite iif oodkaart vaia de 29ste week loopt vais Vr||- tlag- 5 tot esa met {Nfaandagr 15 October a.s. SOMMELSDIJK. De heer J. G. Boekhoven Ambtenaar ter Secretarie alhier is benoemd tot Ambtenaar 1ste klas ter Secretarie te Hasselt (O.). MIDDELHARNIS. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat bij Ds. van Velzen voor de tweede maal aardbeien zijn geplukt in zijnen tuin, en ook zwarte aalbessen. DEN BOMMEL. Ondei" Voorzitterschap van den EdelAchtb. heer L. de Winter, werd Dinsdagavond de algemeene vergadering der plaatselijke Groene Kruis afdeeling gehouden, waarin de heer Zuidijk als bestuurslid werd herkozen en in de plaats van J. Koert, (ver trokken) den heer E. Mast. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Rotterdam werd benoemd de heer Nicolai en plaatsver vanger de heer E. Mast. Besloten werd weer een cursus te doen houden voor kraamvrou wen verpleging en zuigelingen bescherming. Voor de vacante betrekking als Hoofd der 2e O. L. School, alhier, heeft er zich slechts één sollicitant aangemeld. Zij die meenen recht te hebben opeen aanvullingsbroodkaart, kunnen die a.s. Dins dag 9 October van 9—12 uur v.m. ter ge meente-secretarie afhalen. Na dien tijd wor den geen kaarten meer afgegeven. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, is een verzoek Ingekomen, van den heer L. Beijer te Ooltgensplaat, tot het oprichten van een slagerij in het perceel Oostdijk A 118. Door den gemeenteraad is aan S. P. Nicolai, tegen 15 December a.s. ontslag ver leend als gemeente-geneesheer. OOLTGENSPLAAT. Verslag der vergade ring van Afdeeling Ooltgensplaat der Z. Hol- landsche Vereeniging „Het Groene Kruis" op Woensdag 3 October in 't Hotel Moeiker. De Voorzittei Dr. Hers opend de niet tal rijk bezochte vergadering, heet de nieuwe leden welkom, blijft aandringen op verster king der financien mede op het oog op een nieuw voorstel dat de vergadering aanstonds zal bereiken, en ook door het steeds duurder worden der verplegingsartikelen. De notulen worden niet gelezen, daar de Secretaris door familie aangelegenheden af wezig is. Ingekomen is een schrijven om een cursus te houden in de verpleging van kraam, mede namens het bestuur acht de Voorzitter het wenschelijk met het oog op verschillende omstandigheden dit jaar nog eens te wachten. Door den Voorzitter wordt ook namens het bestuur aanbevolen het salaris van Mej. de JongeJ met f50 te verhoogen, nadat dhr. L. Dorsman Jz. inlichtingen vraagt omtrent de toestand der Kas wordt de verhooging toegestaan. Nadat de H.H. Donkersloot, Van der Vliet en de Vos tot leden van het Stembureau zijn benoemd worden de aftredende bestuursle den de H.H. J. G. van Putten, Ds. Dekker en G. Wielaard met algemeene stemmen her kozen. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening over 1917 worden benoemd de H.H. W- J. Donkersloot, F. van der Vliet en L. ge Vos Jz. De begrooting voor 1918 wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1081.93'/j. Wordt voorgelezen de beschrijvingbrief voor de algemeene vergadering welke door de Voorzitter nader wordt toegelicht. Tot afgevaardigde wordt gekozen Ds. Dek ker, tot plaatsvervanger F. van der Vliet. De Voorzitter deelt nog mede dat de kos ten aan het ziekenhuis gemaakt voor 50 gedragen zullen worden uit de overschotten van de fancy fair. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Te beginnen Zondag 14 October a.s. zal de avondgodsdienst in de Ger. Kerk verval len en zal des middags ten half drie dienst gehouden worden. De Burgemeester maakt bekend dat het Kohier der Personeele Belasting No. 3 over het belastingjaar 1917 invorderbaar is ver-

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 5