Schoonmaak S Lakei, Veris», Teeuiei, 1ÖEÜK08PE USEQSELEH1 Mollen en ïernMelen Horloges, Klokken PeiÉlss Za DE CENTRALE PROEFTUIN Prima Blauwe Kasdruiven W? BOEKHOVEN Jr. 1 êm P. MERKESj 12799-' LAND- EN TUINBOUW. De oi voor GrüBREE en OVERFLAKKEE te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellenden GRATIS? toegankelijk. Dasge- wenscbt geeft de tuinman alle inlich tingen, die mochten worden verlangd, 12034 Ontvangen alle soorten 10771 van de laagste tot de hoogste prijsde. J. DE KORTE Sz. Bierkring Onde Tornare 144!, Lbovenhuis naby de Behiekade. 1 a». 1 -aaaH D. BIJLE¥ËLO Kweefcerij de „EERSTELING" MiMarnis. FOTOGBAPISCHE VERGROOTINGEN van Kachels, Bijwielen enz Beste en goedkoopste adres: P. C. VAN DONGEN, Nieuw straat, Onüe Tonne ^3 KIPSTRAAT 73 - RotterdamJ Protest-Vergadering Duit blijft gedach wereld, Entent doen i achter^ strijd ropa ren, wfl f rijkers bekend de Vol meen, welijk nog bl Aziatei der ui dwang De staatsij vrijhek In Ai die Ba| en 't was en voé den ne n Entent als wa wist hinder^ litiek, bannel rijen rijen derde Duitse terwij| voor Imr achter pen Staats! 't Dui heden ring; de Rr ker Rusla dicalej men. De Duitse, politie de Er lands de le|j tot als rl Nocht; juichti tie, al Mad heden de lel Centra klettei; de re bondg| leuze der b| dit zijn v te gei oorlog dit R politie ken ir lossen n V lukcrtiMi, seer mooie soliede meubelen, als Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilderden, Theetafels, Bufietten, StQlameublemen- ten In leer en peluch. Boekenkasten. Tweepersoons onbeslapen veerenbed- steilen, Kapokmatrassen, Slaapkamer meubelen enz. alles spot goedkoop. Rugbekleede leerstoelen vanaf 17.50 Stdlltanenkast 20.—. Stfltafels 9.50 Spiegels 5.50 en 7.50 enz. voor slechts 70 Cent per Kilo en 40 Cent per V» Kilo bij Speciaal adres voor 12798 f 10802 van den Fiakkeeschen Boerenbond tegen de Regeeringsmaatregelen, op Vrijdag 14 September 1917, 's nam. 4 uur in 't Hotel Spee te Sommelsdijk. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom; dankt voor de trouwe opkomst in zulk een groote getale. Het doet hem genoegen de belangstelling te zien voor deze ernstige zaak, waaronder de heeren bur gemeesters van Oude Tonge en Sommelsdijk. Hij heeft in de eerste plaats de vergadering bekend te maken met twee teleurstellingen, namelijk dat de heeren Colijn en Patijn waren verzocht te komen spreken, maar dat deze heeren niet konden komen, ik hoop evenwel dat de heeren openlijk hun belangen zullen blootleggen, zonder daarbij egoistlsch, maar in het belang van het algemeen zuilen zijn. Ik verzoek den heer Secretaris de notulen voor te lezen. Nadat deze waren gelezen, wor den ze goedgekeurd, en onder dankzegging voor de volledige en accurate notulen, door den voorzitter geteekend. De Secretaris werd verzocht de ingekomen stukken voor te lezen en wel: Een schrijden van den heer Patijn dat hij wegens te late ontvangst der uitnoodlging niet kon komen, maar dat hij een vergade ring te Goes moest bijwonen en hoopt dat hem een volledig verslag van deze vergade ring zal worden toegezonden, waarna men over het een en ander nog wel zou kunnen schrijven. Voorzitter. Met eenlge aarzeling heeft het bestuut deze vergadering uitgeschreven, toch meende"* zij hieraan goed te doen om zoo noodig verbetering in verschillende aange legenheden zien te brengen, sinds gedurende 2 jaren krijgen de boeren toch overal de schuld van, van den nood der aardappelen dezen winter en de paardepeen welke, voor dat de levering mocht plaats hebben van de regeering eerst verrot moesten wezen, dit lag ook aan de boeren enz. De vraag is hoe zal het Nederlandsche volk worden gevoed en dan antwoorden wij, van het geen dat op de nationale grond gebouwd wordt, en we willen dat ook gaarne gelooven, maar dan moeten niet alleen op de plichten maar ook op de rechten worden gerekend. Dat er geen rekening met onze rechten wordt gehouden bewijst men door te zeggen „'t Is maar een boer" wanneer het op de productie kan worden toegepast, dat er, als het stelsel van de regeering kompleet zal zijn een leger van ambtenaren zullen zijn, die van de boeren moeten profiteeren, daarbij komt nog dat er vele krachten van het landbouw bedrijf worden afgetrokken. Hoe het ook zij, er deugd van het systeem der regeering niets. In het eerste jaar is de tarwe genomen voor 15 cent en wij konden 24 cent betalen voor de afval, nu zegt de minister dat is geen buitenlandsche tarwe die is duurder, maar wij hebben te weinig gehad. Hoe gaat het met de granen, ze worden afgenomen, men telt gewoon de boeren niet, we kunnen leveren zonder eenige waar borg te hebben. Ik heb van het voorjaar mijn boonen en erwten afgeleverd, tegen bewijs dat men ze naar de Commissie der peulvruchten zend, zonder daarvoor een bewijs van ontvangst terug te krijgen, ik heb na enkele weken het geld gekregen, maar werd eenige kilo's te weinig uitbetaald en op mijn klachten gaf men er geen antwoord op. Gevolg van dit alles is: Handelaren op straat, Boeren ontevreden en de Handelscom missie allengs vetter worden. Wijzende op een woord van den heer Schaeper in de kamer, welke beweerde dat het de boeren goed ging, waarop de heer Patijn het voor de boeren opnam (een bewijs dat men over de boeren spreekt, waarover deze moeten grieven) Is het tijd voor ons om schouder aan schouder te staan. Voorts zegt de Voorz. dat het bestuur een motie heeft opgemaakt, maar alvorens daartoe over te gaan, eerst gelegenheid wil geven aan de heeren, om hun gemoed te luchten. Is er niemand die het woord verlangd nu er geen spreker is? De heer Timmers. Het is niet gemakkelijk om het woord te vragen, maar aangezien de voorz. het ons gemakkelijk maakt om onze grieven bekend te maken, zou ik willen te ruggaan tot 1914 toen destijds Min. van Landbouw de heer Treub was, die begonnen is met de graanprijzen te brengen op 12 cent, en omdat die prijzen te laag schenen en de heer Treub niet lang Minister was, hield deze minister de prijzen eveneens laag om er profijt van te hebben. In 1915 was het een goede tarwe oogst. In 1916 slechte oogst en schoot er voor den landbouwer niets-over, en hoe kan men nu in Nederland brood fabriceeren als men elkander niet gaat helpen, we moeten too- nen dat we Nederlanders zijn en van dit standpunt gezien had de Minister de prijzen meer moeten verhoogd hebben tot 282930 cent, en als wij nu voor 18 cent moeten leveren, hoe kan dat, laten wij op 't oogen- blik protest op protest inleveren om den prijs te verbeteren, had de minister gewacht tot het gedorschen was over 1917, had hij gezien dat de uitkomst slecht was, deze prijsstelling is onhoudbaar. Wat hebben wij te vragen: Laat ons, ons eigen graan voor brood, laat ons, ons voedsel voor de dieren, we zullen niet verder gaan dan ons rantsoen. Er komen van die eigenaardige dingen voor „de regeering had gezegd, haalt je weiden om, dan zullen we premiën geven, maar deze behoeven ze niet te geven, als ze maar betere prijzen geven" en zoo zal er genoeg productie in Nederland verbouwd worden. De heer v. Schouwen wil protesteeren bij de regeering tegen de maximum prijs van 18 cent, natura 75 kilo, bovendien de vrachtkosten betalen. Andere provinciën zijn bevoorrecht, in Noord-Holland wordt de tarwe ontvangen op de plaats van afzending en het gewicht dadelijk vastgesteld. Hier gaat het anders, men moet het naar Rotterdam sturen, en dan gaat de vracht op de nota plus extra vracht voor de commissiehandel v. Stolk, en deze hebben wij niet te betalen. Voorzitter. De heer v. Schouwen moet weten dat een schrijven van ons in de cou rant heeft gestaan om de levering op de plaats zelf te doen plaats hebben, aan de rege"ngscommissie, alles te vergeefs, zelfs is er een commissie geweest, eveneens te vergeefs, de andere provinciën hebben dit geluk, wij niet, wij kunnen protesteeren. De heer v. Schouwen. Wanneer wij bij de commissie geen succes hebben, laten wij dan den Minister hiermede in kennisstellen. De heer Bouman. Ik heb de heer van der Koogh gesproken, niet ais Regeeringscom- missaris, en deze heeft gezegd dat een con ferentie met de schippers is gehouden maar deze zulke hooge vrachten eischten dat de regeering hierop niet kon ingaan. 5 Minuten pauze. Na opening vraagt de heer M. Joppe het woordNaar het gesprokene van den heer v. Schouwen, had hij gehoord dat de regelings commissie alles in orde zou brengen, hij geloofde daar niets van; wat door den heer Bouman werd gezegd, kan hij verzekeren dat aan enkele schippers over de vracht was gesproken welke voor tarwe 25 cent, voor de haver 30 cent vracht vroegen, maar de rege lingscommissie het gemakkelijker vond met één persoon te doen te hebben dan met 100. De heer Soeteman. Ik heb de voorzitter hooren spreken om een motie in te dienen, ik ben er tegen, we moeten geen audiëntie aanvragen, het is nu hoog tijd, we zijn druk aan het afleveren, ik heb met genoegen het schrijven van van Vuren gelezen, zoomede de open brief Kuiseman, het helpt niets, de boeren worden bestolen, daar volgt niets op, de heeren bereiden het wel, we willen hoo- ger prijzen voor de tarwe, toen ik bij Patijn in Den Haag was, vroeg deze of alles zoo goed gaat, waarop door mij werd geant woord, aardappelen enz. gaat goed maar de tarwe gaat slecht, de buitenlandsche prijzen zijn nu 27 cent, wij hadden gedacht voor de onze 25 cent, hij verklaarde mij niet naar het debat in de Kamer te hebben willen luisteren, toen er sprake was over de prijzen en nog minder wilde betalen, het spijt me dat de heer Patijn niet tegenwoordig is, dan zou dezezichkunnenverantwoorden.dat hij zoo weinig voor de boeren heeft gedaan, wat hebben we aan die heeren, wat hebben wij aan zulke vertegenwoordigers. Zoo ook de vergadering op den Doele, waarin de heer Van der Koogh sprak over de erwten, maar door al datgene heb ik toch inplaats van 55 cent lager daarvoor f 1,10 hooger gekregen en of dat nu een fout is weet ik niet, maar terug krijgen ze ze niet. Ook vroeg ik door de telefoon de heer Van der Koogh om controleurs aan te stellen, welke verstand van alles hadden, waarop deze antwoordde: wat gaat u het aan. Neen, een telegram sturen aan den Minister: we moeten van deze oogst 25 cent hebben, we moeten ons rantsoen hebben, we moeten kunstmest hebben voor een behoorlijken prijs, meer voer voor ons vee en geef u het niet, dan laten we onzen akker liggen en zaaien geen tarwe. Voorzitter: Wie nu aan de beurt. De heer Sieling heeft ontdekt dat de land bouwers tarwe geven voor 18 cent en zemelen terugkregen voor 24 en de bloem van 19 ct. door min. Posthuma, hij is tegen alle moties en geen handvol tarwe zaaien, we hebben nog voor twee jaar genoeg. Over 1916 mag niet gemalen worden dan nemen we van 1915 dat kunnen ze toch niet zien. De heer Van Driel: Van 't voorjaar zou het minimum 18 cent zijn, en toen mijn moe der leverde kreeg ze maar 17J/J0 cent, later bij de tweede levering eveneens, nu zou ik gaarne een nota willen zenden om het achter stallige tot 18 cent, maar zou toch in geen geval willen besluiten geen tarwe te zaaien om niet het geheele volk voor de euveldaden van Min. Posthuma te laten lijden. De heer M. de HaasWe hebben verschil lende grieven gehoord, omtrent den prijs der tarwe wat niet voor niet is, om nog meer grieven te noemen heb_ ik het woord niet gevraagd, de Minister belet ons handelspro ducten te zaaien, dat toch ook een factor is, maar om hier verder op in te gaan zouden we eerst de motie van het bestuur moeten hooren, teneinde te oordeelen hoe ons te ge dragen, het is niets waard om te zeggen: we zaaien geen tarwe, alhoewel als ik het hielp besluiten ik geen tarwe zou zaaien, we kunnen het hier wel zeggen, maar thuis ko mende zou men kunnen veranderen, wij moe ten hier weten hoe te handelen, de land bouwers moeten zorgen voor Nederland, en wanneer zooals men zegt, hier in Holland voor drie maanden koren kan groeien en een half rantsoen krijgen zouden we voor een half jaar voldoende hebben maar dan ook inplaats van voor 18 cent 25 cent. Voor 25 cent wordt er beslist twee keer zooveel tarwe gezaaid als voorgaande jaren, wij zouden dan de buitenlandsche tarwe kunnen missen. We hebben hier een protest-vergadering, we zul len tarwe zaaien onder protest. Ik hoop dat we geen besluit zullen r.emen om geen tarwe te zaaien. Laten we ons recht niet zien te krijgen ten koste van anderen. Verders wou ik vragen of er geen doen aan zou wezen dat de boeren hun producten konden verkoopen aan den koopman en dat paardepeen 4/5 voor voer en 1/5 voor de drogerijen afgeleverd worden, weshalve hij een motie voorsteld als volgt: Aan Zijne Excellentie den heer Min. van Handel, Landbouw en Nijverheid. De Algemeene Vergadering van den Centrale Boerenbond voor Goeree en Over- flakkee gehouden te Sommelsdijk den 14 September 1917. Verzoekt nogmaals beleefd doch drin gend aan Zijne Excellentie den Minister van Handel, Landbouw en Nijverheid het daarheen te willen leiden dat de landbou wers niet genoodzaakt zullen zijn hunne producten zelfs ter veiling te brengen, doch dat de handelaren vrijheid zullen hebben de producten van de landbouwers te koo- pen, onverminderd de verplichting der han delaren dat wij deze van de veiling voor laten gaan. De heer Soeteman is tegen het gesprokene van den heer de Haas, hij vindt dat wij bru taal moeten optreden. Het moet niet zijn 25 cent vóór het gemaaid is, en 18 na het zaai en, hij wil er een wet van gemaakt hebben. De heer D. Joppe. Ik betuig athaesie voor het eerste gedeelte van den heer de Haas, om tarwe te zaaien en hoe meer de Minister geeft hoe liever, de groote grief is te weinig prijzen voor de tarwe, wat aangaat de paar depeen 4/5 voor veevoeder en 1/5 voor de veiling niet, laten we alles veilen, en mis schien zal de Minister veranderen, dus laten we zooveel mogelijk tarwe zaaien, we ver binden ons dan meer geld of met geweld leveren. De heer Sieling. Naar aanleiding van het gezegde van den heer de Haas ben ik tegen, als Amerika over een paar maanden 40 cent vraagt, zullen ze het geven. We moesten de Minister vragen, wien zijn borgen zijn, ik heb hem mijn vertrouwen opgezegd. Soeteman. De heer Joppe gaat met het gezegde van den heer de Haas mede, dat gaat mij niets aan, al gaan alle boeren mede, maar ik zaai beslist geen tarwe, de heer Joppe zeide dat er niet over aardappelen ge sproken is, wanneer hij goed had geluisterd, had hij gehoord dat ik tegen den heer Patijn gezegd heb dat het daarmede goed gaat. De heer de Graaff. Al wat we tegenwoor dig lezen is protest. Mijne meening is, vertelen de granen enz., bestaat de mogelijkheid om een voorstel te geven, we willen zaaien zooveel tarwe, gerst haver en aardappelen en dat dan tevens de prijzen worden vastgesteld of van hooger- hand gelast wordt te zaaien, we zouden dan 4 X meer kunnen produceeren. Overweging verdient een goed voorstel maar niet te protesteeren. Voorz. In de eerste plaats heeft het idee voorgestaan om der Peen vrii te loten, we hadden ook suikerpeen dat scheelde op de rekening, een request dienaangaande is ingediend, en overal is athaesie betuigd, en in hoeverre het resultaten zal opleveren, we weten het niet. De heer Jan Vroeglndeweij. Ik gevoel mij bedrukt, misschien zijn er die verlichting kunnen geven, aan de velling hadden we al genoeg. Er zijn uien verkocht afslag f 15 en men nam voor f 14 van f 30 en voor t 26, waar om? omdat ze er geen verstand van hadden. Ik zou wel eens een vergadering willen bijwonen en de minister zelf vragen om al de ambtenaren naar huis te sturen. Zou de Min. zelf niet weg willen gaan. Ik geef geen tarwe af voor ik er zelf van gegeten heb. Ik ben het met de heer Soetemans eens de boeren moeten niet afgeven niemand af geven dan met geweld. De commissie gaat niet weg of ze moeten fraude plegen, we hebben het met de peul vruchten gezien, het is verschikkelijk maar we moeten niet opgeven. De heer Bouman. Het is geloof ik gevaar lijk te spreken wanneer men geen land heb. Ik geloof dat de regeering het uit een ander oogpunt beschouwd, en de Min. bang is voor de stadsbevolking, de afgevaardigde hebben op de studeerkamer uitgemaakt dit bedrag wil ik hebben. Hier stoken 6 gemeenten van 22 Cents de M3 gas, tegenover een kolenprijs van f 37 de 1000 K.G. niet te hoog, we zijn beter in voedsel, de gemeente Amsterdam daarentegen de gas voor 10 Cents de M3, dus de gemeente ver liest 5% wat gevonden wordt uit de oorlogs winst om goedkooper gas, water enz., in de steden. Op deze manier gaat de samenwer king gevaar loopen. In het najaar 1914 waren maximum prijzen voor de tarwe in de gemeenten waar ik wat te zeggen heb, de resultaten waren verras send, de heeie winter goedkoop brood, de zelfde regeering liet me in de steek. Er is geen goede samenwerking voor de boeren, de regeering gaat een andere richting uit. De heer Timmers. Ik heb de rede van den heer Bouman gehoord en het viel mij op dat de steden vertegenwoordigers hebben in de kamer en de boeren niet, ik zou de re geering vragen Schiedam te sluiten daar er zooveel graan voor jenever wordt verbruikt. De heer Roodzant: Als t:u al het protes teeren niets helpt, wat moeten we dan doen, ik geef mijn tarwe ook niet af evenals de heer Vroegindeweij. De heer Vroegindeweij: Er is vee! gespro ken, maar of het bestuur er niet toe kan komen dat de Minister de prijzen vaststelt voor 25 of 30 cent, dat is om het even, maar voor 1918 niet meer terugtrekken. Schiedam kunnen we wel laten rusten. De heer v. d. Sluijs: Dezer dagen ben ik de dupe geworden van de regeeringsmaat regelen voor het niet meer leveren na den 10 Sept. van bl. eigenheimers, wat te Dirks- land pas gisteren bekend gemaakt is, toen van mij 2 vrachten scheep waren gegaan moest de derde vracht terug en met veel moeite bleven de twee vrachten in het schip. Zou men de regeering niet kunnen verzoeken tijdig bekend te maken teneinde teleurstelling te voorkomen. De heer Struik had het over kunstmest, dat men voor salpeter meer moest geven dan het land opbracht. Voorzitter: Dezelfde vraag is gesteld voor de ammoniak die door de regeering ingekocht is voor f 25,— en zal kosten f40,— de meerdere winst zal komen ten bate van de salpeter, die zooveel duurder zal zijn. De heer Zoeteman vraagt of het bestuur met zijn motie komt. De heer Van DrielEr is veel gepraat over willekeur, maar is er wel contact met de andere vereenigingen om samen te werken. Voorzitter: Overal zijn circulaires heen ver zonden en is contact gezocht met deheeren, we hebben ook voeling zien te krijgen met de heer Colijn. Daarna wordt de Motie van het bestuur, door den Voorzitter voorgelezen: De Bond van Flakk. Landbouwvereenigingen buitengewoon vergaderd in het Hotel Spee te Sommelsdijk op Vrijdag 14 Sept. 1917 be treurt de wijze waarop door de regeering met de belangen van de landbouwers wordt ge sold wat tengevolge heeft vermindering van productie van den bodem, waarom hij alle verantwoordelijkheid afwijst, gaarne wil hij medeleven in deze ernstige dagen, vermits niet alleen met zijn plichten maar ook met zijn rechten wordt rekening gehouden; wat het bestuur zich voorsteld, waar zoo veel wenschen zijn, is het moeilijk een vast voorstel te geven en bij de motie een uit voerig verslag van de vergadering te doen en om op audentie te gaan en zooveel moge lijk toe te lichten. We hebben gehoord om geen tarwe te verbouwen wat ik verfoei.de gevolgen om niet te zaaien, zij zijn niet te overzien, de Minister is de schuldige en wan neer het tijd is om te oogsten en zij willen geen andere maatregelen nemen geen tarwe af te geven. —o— Nu rest ons de vraag of deze twee motie's zoo zullen aanbieden en persoonlijk te wijzen op de gevolgen. De heer Voegindeweij gaat er volkomen mee mede, uitgenomen de motie de Haas welke meer voor handelaren dan voor land bouwers is, daar we toch niets meer krijgen of het door landbouwers of kooplieden ter veiling wordt gebracht. Voorzitter. Het gaat niet over de prijs maar over de vrijheid, en de beide motie's gaan niet tegelijk. De heer v. Seters. We gaan weer naar huis, en hoe duidelijker het voor ieder is des te beter, met de motie voor het zaaien van 1918 gaan we mee, maar hoe gaat het met de oogst van 1917, dat de landbouwers voor hun eigen gebruik niet mogen nemen. Voorzitter. We durven niet te adviseeren om niet te leveren. De heer Vroegindeweij wordt beloofd dat in het verslag de puntjes scherp zullen zijn. Den heer den Eerzamen. Zou de Minister niet op de hoogte gesteld moeten worden dat wij op een eiland zitten, en straks mis schien geen gelegenheid hebben om te ver voeren. De heer Crezee wil 2 afgevaardigden naar den Min. zenden, dat we het voor den prijs niet kunnen doen. De heer Vroegindeweij stelt voor dat niet een landbouwer af moet dragen, ddn wat hij te veel heeft. Voorzitter. Wanneer dat Voorstel aange nomen wordt moet ieder zich daaraan hou den, maar de boeren zullen zelf wel zorgen niet te kort te komen. De heer Slis. Ik vindt het niet goed daar de arbeider toch ook moet eteir, en geen brood van gemalen riet enz. De voorzitter betreurd het dat dit niet In het begin van de vergadering is te berde gebracht. Hij sluit de vergadering onder dankbetui ging aan de leden, die hoe verbolgen ook over de handelwijze hun aangedaan, de ver gadering in de beste orde heeft doen afloopen. We hebben ditmaal verslag opgenomen, maar moeten daar verder van afzien wanneer niet gezorgd wordt voor een behoorlijke zitplaats. Open brief aan den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid. Excellentie, Reeds vele malen heb ik U gewaarschuwd, van uit de vergaderzaal van Landbouwbij- eenkomsten en op andere wijzen. Thans wil ik het nog eens doen op de meest openbare wijze. U brengt hei platteland van Nederland tot wanhoop en daarmee tot verzet. U veroordeelt de zandboeren om hun rogge geheel af te staan zonder hun de minste ze kerheid te geven, dat zij voeder voor hun vee en varkens terug kunnen krijgen. U veroordeelt de bouwboeren van Neder land om al hun haver af te staan, terwijl hun wellicht twee derden van hetgeen zij dringend noodig hebben, zal worden gelaten. U veroordeelt de bouwboeren om al hun producten af te staan en voor zaaigoed an dere waar te koopen tegen veel hoogeren prijs zonder de zekerheid het op tijd te zullen ontvangen. U veroordeelt de varkenshouders om hun beesten te laten dood hongeren. U veroordeelt de veehouders om al hun weidevee zelf op stal te houden of zij daar toe ruimte genoeg hebben of niet, want de bouwboeren mogen geen eigen geteelde pro ducten voor vee behouden, omdat zij dit niet op de vee-telkaarten van Juni hebben inge vuld. Zij hadden toen geen vee en konden dus niets invullen. U veroordeelt de bouwboeren, die, volgens hun pachtcontracten, vee moeten stallen, om dit vee te houden zonder voeder te mogen houden, terwijl zij het zelf geteeld hebben. U heeft de varkenshouders verzocht om door te gaan met hun bedrijf. Nu de boel spaak loopt, laat U hen in den steek. Excellentie, de boeren nemen het U in zeer hooge mate kwalijk, dat U Uw toezeggingen niet nakomt, en dat niemand er op kan re kenen, dat Uw beslissingen na een week nog geldig zijn. U heeft de handel in erwten verleden jaar rustig zijn gang laten gaan tot de prijzen hoog opgejaagd werden, toen heeft U inge grepen, terwijl daarna haast niets gedistri bueerd werd. U heeft het kanariezaad tot f 41.— laten oploopen en het voor f 31.— onteigend. U heeft officieel medegedeeld, dat U bjRj koolzaad niet zoudt vorderen, toen de pr(,R die normaal f 18.per 100 K.G. is, tot f65.— was gestegen, heeft U het voor dien prijs onteigend. U heeft medegedeeld, dat U de consumptie winteraardappelen niet zoudt distribueeren nu men allerwege maatregelen treft om aard appelen op te gaan doen, deelt U mede deze te gaan distribueeren. U heeft j.l. voorjaar minimum-prijzen voor de voornaamste producten vastgesteld Nu het op leveren aankomt, worden deze mini mum-prijzen de maximum-prijzen voor de allerbeste kwaliteit, die er door het slechte weer niet is. Iedereen blijft daar dus ver onder. U heeft in dezelfde week officieel bekend gemaakt I. dat een gedeelte van hun eigen geteelde graneil én peulvruchten zal worden verstrekt II. dat aan producenten geen voorraad, voldoende voor eigen behoefte, zal worden gelaten III. dat eigen geteelde aardappelen en groenten wel behouden mogen worden voor eigen gebruik. De boeren klagen uit den aard over mind I Deze Ci ABONN BUITEf AFZON inkomsten dan zij meenden te zullen hebben r dat is klein gedacht, doch menschelijk.doch zij keuren het streng af dat er geen vast vertrouwen op Uw regeling mogelijk is. Noch de boeren, noch de handelaren, noch de koopers, kunnen op die wijze vertrouwen in de leiding behouden. Mist U dat vertrouwen eenmaal, dan kunt U met de plattelands-bevolking niets meer beginnen. Excellentie. Iu het voorjaar heeft U oproer in Amsternam zien groeien uit de verkeerde aardappelregeling. Thans zie ik verzet op het platteland groeien uit gebrek aan beleid in de regelingen, waar het de levensbelangen van de boeren raakt. U geeft het eene oogenblik veel te veel geld, waar het niet noodig is, en prikkelt dezelfde menschen tot verzet, omdat U hun bedrijf onmogelijk maakt. Hetgeen dringend en met den meesten spoed in orde gemaakt moet worden, is een goede regeling van het geheel; geen oplap pen van kleine fouten, doch duidelijk bekend maken der groote lijnen, te weten: Hoeveel voedsel heeft U van vreemden oorsprong voor de menschen? Hoeveel graan hebben wij geteeld en hoe veel veevoeder heeft U nog liggen, uit het buiten- en binnenland afkomstig? Wat kunnen de menschen daarvan krijgen en wat is er voor het vee zonder invoer tot Mei aanstaande? Wij, inwoners van Nederland, moeten we ten hoe de toestand is en wij, boeren van Nederland, moeten weten, wat wij tot Mei k kunnen bekomen. Een boer moet een jaar vooruit zien, wil hij zijn bedrijf gaande kunnen houden. Excellentie. Verzet van de boeren kunt UI noch met geweld, noch met dwang breken, U kunt niemand beletten zijn eigen graan op zijn eigen akker te zaaien, noch zijn eigen vee voor den hongerdood te redden. Wanneer U de boeren tot wanhoop drijft, wordt er weinig rogge en weinig tarwe ge zaaid; daaraan kunt U niets doen, indien dej geest van verzet niet door verstandige maat regelen weggenomen wordt. Het gaat niet in de eerste plaats en niet inl hoofdzaak om de financieele zijde van Uw maatregelen, doch om de onmogelijkheid om" tallooze bedrijven aan den gang te houden, Vooral de kleine boeren zullen te grondel gaan en de groote boeren worden onregeer baar. Het gevaar is zeer nabij, want de rogge moet in September reeds gezaaid worden en de tarwe in October. U heeft geen dag té verliezen om de zeer ernstige fouten van het systeem te herzien. KRUSEMAN. Halfweg (N.-H.), 7 Sept. 1917. es W

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4