Woensdag 19 September 1917 32ste Jaargang N°. 2331. voor de Znidhollandsehe en Zeeuwsche Eilanden. lie Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES officieel geoeelte. Beperking van bewapening. BINNENLAND. BUITENLAND. W. BOEKHOVEN Zonen, Alle slakken voos* de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden a*n de 5Jlt*eve*s Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 50 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 4.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEVERS SOMMELSDIJK. Telefoon Intercommunaal No. 2. ADVERTENTIËN 12'/, Cent per regel, RECLAMES 25 Cent per regel. BOEKAANKONDIGING 5 Cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 UUR. Naar aanleiding van de ministeriöele uitlating over de verhooging onzer de fensieuitgaven met 100 wordt veel geschreven. De een zegt: 't kan niet; zoo'n uitgaaf van 60 millioen jaarlijks in normale tijden is door de Schatkist niet te dragen. Een ander beweert: op 't oogenblik is 't met onze defensie on danks allerlei aangebrachte verbeterin gen nog maar zoo, zoowe schieten nog zeer veel te kortdus wat de hoo- gere uitgaven aanbelangt't moet. Een derde wil den gulden middelweg tus- schen niet-kunnen èn moeten n.l, doen wat mogelijk iszoo dat elk Minister en volkslid verantwoord kan zijn, let tende op de draagkracht des volks en de talloos vele andere behoeften, die er buiten de defensie nog zijn, als voor Waterstaat, Onderwijs en Wetenschap, Justitie enz Het komt ons voor, dat 't vraagstuk in tweeën moet behandeld worden en er dan gevraagd moet: le. Zal er ko men in en buiten Europa een algemeene ontwapening, waarover men nu al den mond te vol heeft; 2e. Als de ontwa pening, er wel of niet komt, hoever kan en moet Nederland dan bij zoo'n positie gaan. Behandelt men de inkrimping of uit breiding onzer defensieuitgaven zonder in 't oog te houden de mogelijkheid of onmogelijkheid om ooit tot een Staten bond te komen, die ontwapening in zijn accoord-van coalitie schrijft, dan blijft 't een praten in de lucht. Gelooft ge aan de mogelijkheid van zoo'n Bond aan de mogelijkheid van zoo'n interna tionale ontwapening of liever inkrim ping der oorlogsuitgaven, dat kan pas aan de orde komen de vraagals heel tSuropa (en Amerika en Japan incluis) £ijn oorlogsuitgaven, die te groot waren, gaat inkrimpen: wat moet dan Neder land doen om zijn nu nu te kleine uit gaven in overeenstemming te brengen met den wil der andere tot 't Verbond toegetreden Staten. Want inkrimping der militaire uitgaven in Duitschland, in Engeland, in Frankrijk wil heusch nog niet zeggen, dat er dan in Neder land ook inkrimping zal volgen. De drie genoemde Groote Staten staan op een maximumen Nederland op een mini mum. Nu kan er van 't maximum ge noeg afmaar daarom gaat 't nog niet van 't minimum af Integendeel Al kómt er een Staten bond; ja juist dóór dien Statenbond, zal de eisch gesteld worden van wèl verlaging der Duitsche, Engelsehe en Fransche maximaverlaging van de reusachtig hooge oorlogsuitgaven per jaar; maar zal tevens aan de kleine Staten gevraagd worden, hun luttel minimum te verhoogen. Als er een Statenbond komt, zijn de kleine Staten, wat de jaarlijksche oorlogsuitgaven aan gaat, er onzes inziens 't slechtst aan toe. Niet verlaging onzer Nederlandsche defensieuitgaven zal er 't gevolg van zijn, maar verhooging, opdat de kleine Staten zouden kunnen zijn de regulators van oorlog of vrede, indien er in den Statenbond eens scherpe twist ontstaat die kleine Staten zullen den oorlog in hun hand hebbendie zullen 't even wicht in den Grooten Statenbond moe ten aanbrengen; hun zwaardgekletter zal over den oorlog of de rust in dien Onrust-Bond moeten beslissen en daarom, waar de kleine Staten in de toekomst van veel grooter beteekenis zullen worden en zij hun gewicht in de weegschaal voor oorlog of rust ter deeg zullen doen gevoelendaarom zullen door een eventueelen Statenbond de Ne derlandsche en Deensche en Skandina- vische en Zwitsersche oorlogsuitgaven niets verminderenmaar wel vermeer deren. Al gelooft men dus aan zoo'n Staten bond, dan is daarmee nog volstrekt niet gezegd, dat Nederland tot verlaging van zijn uitgaven kan overgaan; we mee- nen, dat 't krek andersom zal zijnniet omdat wij, Nederlanders, zoo naar ver hooging snakken, maar de Statenbond zal ons de verhooging opleggen om zich zelf te kunnen handhaven. Uit puur Europeesch eigenbelang. En wie zegt: een Statenbond komt er nooitvoor zoo iemand is alle in krimping een dwaasheid. Voor zoo ie mand is uitbreiding eisch en plicht, niet om een Europeesch belang, maar om zijn puur eigenbelang als Kleine Staat. Wie bij oorlog zijn neutraliteit niet handhaven kan, en dat niet heel goed kan, wordt 't uit handen genomen en dan is 't nog erger, want dan is een vreemde baas in ons eigen huis. Zoo danzal er komen een Europee- sche ontwapening Stel jamaar dan heeft Nederland daar niets geen bate van, omdat Nederland een minimum lijder is en de Statenbond zal er een kracht-Land van willen maken, dat met de andere neutrale Staten bij on vrede in den Bond, beslissingen kan nemen over komenden oorlog of be slechting door nieuwe arbitrage. Stel neen; maar dan heeft Nederland te zorgen, dat er nog een heel wat betere Defensie komt dan tegenwoordig. Maar nu nog de andere vraagIs er gezien op de toekomst, wel een Euro- peesche ontwapening te wachten Heeft Amerika zich dan maar uitsluitend voor dezen Europeeschen oorlog toebereid We gelooven er niets van. In dit op treden van Amerika naast Engeland, ligt de bede: och help ons, als in den Stillen Oceaan, Japan om de hegemonie gaat vechten. Amerika voert slechts een oefenings-oorlog't zijn de «Groote- militaire-manoeuvres* die in vredestijd bij ons op de Veluwe gehouden worden hij levert wat «proefwerk" als een «studente, die naar hooger klas gaan wil. 'tls alles voorbereiding; training; proef en proeftocht als van een schip, dat pas van de'helling besteld is door den een of anderen reeder, en nu zoo veel en zooveel knoopen varen moet. Sinds Amerika in den oorlog is ge gaan, is, afgedacht van nog andere overwegingen, de Statenbond en de algemeene ontwapening een onmogelijk heid geworden. Amerika-Engeland Ja- pan-onze Koloniën-de Groote Oceaan voeg die bij elkaar en vraag dan of bij zoo'n toestand in Europa een Statenbond kan ontstaan met vermin dering van oorlogstoerustingen. Zoo iemand moet toch wel een idealist zijn. 't Oosten in oorlogin lichterlaaie Azië in branden dan in Europa rust onder de vleugelen van een Statenbond We gelooven in geen Statenbond, nu Amerika eenmaal begonnen is en zich met Europa bemoeit; zich aanstonds met 't Oosten bemoeien zal. En omdat we er niet in gelooven, om moer dan ééne reden niet, daarom huivereu we bij de leuze: «Ook in Ne derland vermindering van oorlogslasten*. We zien in 't verschiet niets dan stij ging. Statenbond of geenStatenbond stijgingen geen inkrimping. De Ame- rikaansche Grootmacht, jaren lang vol vrede, heeft haar zwaard getrokken, en wanneer zal 't weer in de schee gestoken worden Toen de eerste Ame - rikaansche soldaten in Frankrijk voet aan land zetten, beschouwden de Fran- schen dat als een historischen dag, een wonder in de wereldhistorie. Ook wij hebben dien hi-torischen datum niet onopgemerkt laten voorbijgaanmaar voor ons was hij een dag van geweld, waaruit voor «duurzamen vredeen «ontwapening* niet goeds geboren zou worden. Amerika op 't oorlogspad Amerika in Europa, 't was en is voor ons de profetie van Amerika's stijgen den invloed op 't wereldgebeuren doch met 't zwaardmet 't oog op een oorlog met Japan en China en dus ons ten kwade. Door Amerika's optreden als militaire macht, is een duurzame vrede in Europa niet meer mogelijk. Eu 't gepraat van Wi'sou om slechts op te treden om de «democratie te beveiligen", om »'t militairisme* te beteugelen't zijn praatjes voor den vaak. Zijn in vloed in Europa te verhoogen met 't zwaard, is zijn toeleg. En van beper king onzer bewapening gelooven we daarom niets. MILITIE-LICHTING 1918. Indeeling bij den Motordienst. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor een aantal dienstplichtigen van de lichting 1918 niet ingedeeld bij de zeemilitie of bij het eerste bataljon van een der regimenten in fanterie (Grenadiers en Jagers hieronder be grepen), de gelegenheid bestaat, nader te worden toegewezen aan den Motordienst. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten hun verlangen daartoe vóór 1 October a.s. schriftelijk mededeclen aan den Commandant van de Depotafdeeling van den Motordienst te Delft. Zij behooren daarbij op te geven: naam en voornamen; de gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven; en den datum van geboorte. Het is wenschelijk, dat zij bij hun schrij ven verklaringen overleggen, waaruit hun bekwaamheid als motorrijder of in het chauf feursvak blijkt. Zij, die alsnog voor den Motordienst wor den bestemd, ontvangen daarvan bericht. Zij zullen te zijner tijd worden ingelijfd bij de Genietroepen en na deze inlijving bij de Depotafdeeling van den Motordienst worden overgeplaatst. Sommelsdijk, 15 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. HERHALINGSONDER WIJS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat voor dege nen, die het gewoon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school, hebben genoten in de lokalen der openbare lagere school, staande aan den Binnenweg, gelegenheid bestaat tot het ont vangen van Herhalingsonderwijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven voorde jongens, iederen Dinsdag en Vrijdag gedurende de maanden November, Decem ber 1917 en Januari en Februari 1918 des avonds van 5 tot 7 uren, en gedurende de maanden October 1917 en Maart 1918 van 5'/a - 7uur en strekt zich uit over de vol gende vakkenrekenen, Nederlandsche taal, aardrijkskunde en natuurkunde. voor de meisjes iedere Maandag en Donder dag gedurende maanden October 1917 tot en met Maart 1918, des namiddags van 3'/2 tot 5'/j uren en strekt zich uit over de vol gende vakkenrekenen, Nederlandsche taal, natuurkunde en nuttige handwerken. Voor het genieten van dit Herhalingson derwijs zal een schoolgeld worden geheven van f 0.20 per maand en voor kinderen van minvermogen van f 0,10 per maand. Kinderen van onvermogen zuilen het Herhalingsonder wijs kosteloos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 26 September 1917 aangifte te doen bij het hoofd der Herhalingschool den heer L. Pen. Sommelsdijk, den 14 September 1917. De Secretaris De Burgemeester. Iz, GEELHOED. BOUMAN. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat op Donder dag, den 4 October a.s., des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneeskundige S. Knöps aanmelden. Sommelsdijk, 14 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Openbare kennisgeving. LIGPLAATS SUIKERBIETEN. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekend: dat de agenten voor beetwortelsuikerfa brieken, die op de kaai en aan de haven alhier, ligplaats verlangen voor de door hen gecontracteerde bieten, zich vóór Donderdag 20 September a.s. daarvoor tot den haven meester hebben te wenden met opgave van het aantal der door hen gecontracteerde hectaren land. Sommelsdijk, 14 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Openbare kennisgeving. ZAAIZAAD. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk vestigt de aandacht van belanghebbenden, op eene, door den Regeerings-Commissaris voor Zuid- Holland, in het landbouwweekblad van 15 September a.s., geplaatst wordende advertentie, luidende als volgt: „De Regeerings-Commissaris voor Zuid- Hoiland maakt bekend, dat zij, die van hun eigen geteelde granen en peulvruchten een gedeelte voor eigen zaai wenschen te be houden, dit schriftelijk aan zijn bureau Koninginnegracht 19, den Haag moeten aanvragen. In deze aanvrage moet worden vermeld 1°. Naam en woonplaats met volledig adres van den aanvrager. 2°. De soort van het zaaizaad met ver melding van de grootte van het te bezaaien oppervlak voor elk gewas met opgave waar de perceelen gelegen zijn. Na het binnenkomen van de aanvrage zal den aanvrager zoo spoedig mogelijk worden bericht, welke hoeveelheid hem gelaten is". Sommelsdijk, 14 September 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Vcrkrlj gbaarstelling regeeringsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn: Op bon No. 31 Zeep (zachte, groene of gele) tot een gewicht van '/t K.G. Sommelsdijk, 14 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Een Nederlandsche motorlogger tot zinken gebracht. Men meldt ons De zeillogger Wilhelmina KW 79 heeft gis termiddag te IJmuiden de 14 opvarenden aangebracht van den motorlogger Eendracht 7 VL 214, schipper Langbroek, toebehoorend aan de reederij H. de Korver te Vlaardingen, welke motorlogger Zondagmiddag te 12 uur door een Duitsche duikboot met brandbom men tot zinken is gebracht. Van de opvarenden vernamen wij over deze daad het volgende. Men wa3 naar huis varend en had IJmuiden reeds in zicht, waar men te 4 uur hoopte aan te komen, toen men door een Duitsche duikboot werd aangehouden. De bemanning van de duikboot gaf te kennen, dat men den logger moest verlaten, want dat deze tot zinken zou worden gebracht. Op de mede- deeling van den schipper, dat het schip zich bevond buiten het versperde gebied, werd slechts geantwoord, dat het „Krieg" was, en dat men daarmede geen rekening kon hou den. Het schip moest zinken. De bemanning verliet daarop in de scheepsboot den logger en aan boord daarvan werden brandbommen, die men aan boord van de duikboot reeds in gereedheid had, gebracht. Nadat de Duit- schers, die de bommen aan boord gebracht hadden, alles van het schip geroofd hadden, wat zij slechts konden meenemen, o.a. de schoone onderkleeden van den schipper, de laarzen van de matrozen, de octant een flesch cognac en eetwaren, werden de bom men ontstoken en verdween het schip na ruim een half uur in de diepte. Nadat de opvarenden ongeveer 20 uren in de scheepsboot hadden rondgezworven, wer den zij aangetroffen door een Engelsehe torpedojager, die deel uitmaakte van een flottielje van drie dergelijke schepen. Aan boord van den torpedojager werden de man nen voorzien van droge schoone kleeren en van eten. De logger Wilhelmina kwam in zicht, aan boord waarvan de schipbreuke lingen overgingen. Graanprijzen en verbouw van voedings gewassen. Eenigen tijd geleden heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel de prijzen bekend gemaakt die aan de landbouwers voor den oogst 1918 worden gegarandeerd. Ten tijde van het vaststellen der prijzen konden deze alleszins voldoende worden ge acht om den landbouwers een behoorlijke winst te verzekeren, zoodat eene ruime uit zaai kon worden verwacht. Sedert zijn intusschen de omstandigheden niet onaanzienlijk veranderd. De kansen op een voldoenden aanvoer van graan en vee voeder uit het buitenland zijn zeer verminderd, terwijl door den enormen voedernood de ge neigdheid bij de landbouwers om in het volgende jaar veevoedergewassen te verbou wen aanmerkelijk is toegenomen, vooral in de zandstreken. In verband hiermede heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel besloten de hier bedeelde prijzen nader vast te stellen. De garantieprijzen voor den oogst 1918 worden gesteld voor tarwe op f 21, voor rogge op f 22 en voor wintergerst op f 18.50 per 100 K.G. De prijzen van het broodkoren zijn thans geheel in overeenstemming met de voorstel len die den minister door de z.g. prijzen- commissies, bestaande uit vertegenwoordi gers van den landbouw, zijn gedaan, zoodat mag worden verwacht, dat thans aan de uitzaai van broodkoren de noodige uitbrei ding zal worden gegeven, te meer nu ook aan de andere grieven van de landbouwers zooveel is tegemoet gekomen als maar eenig- zins mogelijk is. Mocht blijken dat deze verwachtingen niet zal worden vervuld, zoo zal de minister zich genoodzaakt zien tot zeer ingrijpende maa'regelen zijn toevlucht te nemen, maat regelen, die veel ernstiger in het landbouw bedrijf zouden moeten ingrijpen dan tot dus verre het geval is geweest. (St.ct.) DE TOESTAND. De toestand in Rusland trekt nog steeds alle aandacht, hoewel het moeilijk is, daar over een goed overzicht te geven De ge beurtenissen grijpen daar zoo verbazend snel plaats, dat ze eigenlijk te snel gaan om ze In beschouwingen bij te houden. Om kort te gaan, even na de vorige over zichten bereikte ons de telegrammen dat Kor- niloff zich met zijn troepen aan Kerenski heeft overgegeven, waardoor de opstand voor het grootste gedeelte werd onderdrukt.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1