BINNENLAND. Pe biroodliaari van de 2?stc week Soopl van E$onderd@?r 13 September tot en met Zondag S3 8ep- tember a.«. PLAATSELIJK NIEUWS VISS0HERIJ. VERKQQPINGEN. 1) BI onze eensgezindheid. Zij willen ons vergifti gen met de meening: als wij onze leiders wegjagen, komt er vredeZij willen in Duitsch- land tweedracht zaaien, revolutie, verval, dat spreekt vanzelf. En zij haatten het sterkste bewijs van onze eendracht, dat, wat ons te gen hen beschermt en wat voorloopig althans ons beste en grootste goed is: onze gewapende macht. Zij noemen dat „mi litairisme". Het is een zeer begrijpelijke haat van den dief tegen den veldwachter Men behoeft onze staatsvormen en onze regeeringen niet voorbeeldig te vindenverre van dat! Het is niet waar, als men zegt: onze staatsinrichting is tijdens den oorlog deugdelijk gebleken. Ons volk is deugdelijk geblekenMaar daaruit volgt met onfeilbare logica: Onze staatsinrichting kan niet zoo slecht zijn geweest, dat zij verderfelijk en verzwakkend op ons volk kon werken. Dat is vernietigend bewezen in dezen oorlog. Hoe moet dus ons antwoord luiden Het moet den vijand toonen, wat hij in werkelijkheid vreest en haatOnze eendracht! En wie zal dit antwoord geven? Alle parlementen en gemeenteraden van Duitschland alle Universiteiten, alle corporaties, die Duitsche cultuurarbeid verrichtten alle vereenigingen, die in de politiek en in het openbare Teven werken alle volksvergaderingen, die in stad of land bijeenkomen, Mie moeten zij verklaren: „Uw splitsing van het Duitsche volk in twee groepen is een opzettelijke, gluiperige leugen Wat wij in ons land beter wenschen, verbeteren wij, en wij alleen!" En alle Duitsche kranten en tijdschriften moeten dit protest afdrukken. De paar enke lingen, de paar wankelmoedigen en dwazen, die zullen afscheiden, zijn van geen belang. Ons antwoord kome uit 70 millioen harten en uit één mond!" Hans Vorst schrijft in het Berl. Tagebl. over den staatsgreep van Korniloff„De jeug dige Generaal Korniloff werd vóór den on dergang van het oude régime eerst door zijne avondtuurlijke vlucht uit Oostenrijksche krijgs gevangenschap in breedere kringen bekend. Bij het uitbreken der revolutie behoorde hij tot de eersten der hoogere officieren, die hunne diensten ter beschikking van het nieuwe bewind stelden, en dit was dan ook de oor zaak zijner duizelingwekkende carrjere, eene loopbaan, zooals slechts in tijden vanbmwen- teling mogelijk is. Aanvankelijk werd hij met het commando over het militaire dis trict van Petersburg belast. Reeds in deze functie maakte hij zich bij de Russische demo cratie verdacht. In de bewogen conflictsda- dagen van Mei, toen de bevolking en een deel van het garnizoen van Petersburg tegen de imperialistische oorlogspolitiek der eerste voorloopige regeering demonstreerde, stond hij geheel aan de zijde der Miljoekoff-partij, en gaf hij den onder zijne bevelen staande regimenten last uit te rukken, teneinde de on lusten te onderdrukken. Een gewapende bot sing werd toen echter vermeden, de politiek van Miljoekoff verloor het optreden van Kor niloff werd door den Arbeiders- en Soldaten- raad scherp gelaakt, en de generaal zag zich tengevolge dezer eerste botsing met de revo lutionaire organisatie genocpt, zijne post te Petersburg op te geven. Doch zelfs dit kon zijne loopbaan niet tegenhouden. Men droeg hem het bevel op over een legerskorps, en na het ontslag van Broessiloff werd hij opperbevelhebber der gezamenlijke Russische landtroepen. Welke eigenschappen hem voor dit snelle opklim men in aanmerking brachten, laat zich be- oordeelen. In ieder geval heeft Kerenski, dien hij thans ten val tracht te brengen hem zelf bevorderd en hij moet hem dus wel voor buitengewoon flink en doortastend gehouden hebben. Want sedert het aftreden van Goetschkoff was het Kerenski, die over alle belangrijke vraag stukken, de legerleiding betreffende, besliste." De Marine-medewerker van „Stokholm Dagblad" wijst op de geringe moeite die het zou kosten, om de Golf van Riga tot een operatie-basis voor de Duitsche Vloot te ma ken, alsook om de Moonsund af te sluiten „De bezetting van Dago, Oerel en Worms zou een invloed van beteekenis, ook op den oorlog te land hebben. De mogelijkheid om landstrijdkrachten op deze eilanden te ver zamelen zou de Russen dwingen een aanzien lijke troepenmacht ter bescherming van de Esthlandsche kust te gebruiken, of zij zouden de geheele kust tot de Golf van Finland moe ten opgeven. Het beheerschen van de Moonsund zou de bewegingsvrijheid der Russische vloot tot het nauwe vaarwater in de Finsche Golf be perken. De Noordelijke eilanden zouden goede uitgangspunten voor luchtaanvallen op anker plaatsen der Russische vloot, operatie-bases en andere militaire werken langs de kust zijn. Groote troepenmassa's zouden voor de be zetting der eilanden niet noodig zijn; de landing kan uit taktisch oogpunt beschouwd, gemakkelijk worden uitgevoerd. De Russische vloot zou nauwelijks een ern- stlgen tegenstand kunnen bieden, en zooals de wereldoorlog heeft geleerd, is het moeilijk een landing uitsluitend met behulp van het landleger te verhinderen^ De bekende Noorsche militaire criticus Nörregaard, schrijft in Dagens Nyheter„Hét offensief der Entente kan als uitgeput be schouwd worden, waarbij het feit opmerk zaamheid verdient, dat algemeen werd aan genomen, dat het doel van het offensief der Geallieerden in het Westen zich richte op de Duitsche Duikboot- en Vliegbases. Indien dit zoo is, moet het offensief der Entente als mislukt worden beschouwd. In ieder geval staat het vast dat het gezamenlijk offensief der Geallieerden zoowel in Vlaanderen als in Italië tot staan gebracht, is, zonder dat grootere rechtstreeksche successen werden behaald dan voorheen. Steenkolen. Volgens de Tel. heeft Engeland zich bereid verklaard, geregeld per maand 180.000 ton kolen aan ons land te leveren, indien wij geregeld 180,000 ton scheepsruimte beschik baar stellen voor de Reliefcommissie. Dit is de eenige voorwaarde. Wij hadden ons tot dusverre reeds bereid verklaard zonder kolenleverantie 130.000 ton scheepsruimte voor de Reliefcommissie af te zonderen. :-K—- Indien de Nederlandsche regeering dit cij fer verhoogt tot 180.000 ton, een cijfer dat volgens de Engelsche en Amerikaansch re geringen, de Relief absoluut noodig heeft, om in de behoefte te voorzien, is Engeland bereid on3 180.000 ton kolen per maand te leveren. Alle vroegere, door Engeland gestelde eischen voor een eventueele kolenleverantie, zullen dan vervallen, met name ook de voor waarde, dat onze kolenschepen reizen naar Frankrijk zullen doen. De Engelsche regeering heeft goedgevon den, dat onze schepen die in Engeland kolen zullen gaan halen, geen levensmiddelen of geen andere lading zullen meevoeren, maar in ballast zullen varen, om zoodoende het gevaar van torpedeering door Duitsche duik- booten zooveel mogelijk te verminderen. Over dit Engelsche voorstel wordt op dit oogenblik van gedachten gewisseld. (Officieel.) Sinds begin Augustus 11. waren gelijk bekend, onderhandelingen gaande met Duitschland, teneinde de hoeveelheid van 350,000 tons per maand, die tot Augustus waren geleverd, ook daarna te ontvangen. De onderhandelingen, welke in de maand Augustus plaats,, hadden, vermochten tot dusver geen bevredigend resultaat op te leveren, daar met name de eischen van Duit sche zijde inzake het verleenen van een maandelijksch crediet op groote bezwaren stuiten. In de maand Augustus werden uit Duitschland en België te zamen niet meer dan 120,000 tons kolen ontvangen, terwijl op 10 Sept. 11. de koleninvoer, althans voorloo pig, werd stop gezet. Wat Engeland aangaat, is na langdurige onderhandelingen, op 10 Sept. een voorstel ontvangen inzake de levering van een maan- delijksche hoeveelheid van 100,000 a 200,000 tons, welk voorstel tevens omvat een rege ling zoowel omtrent de transatlantische vaart als omtrent de vaart tusschen Engeland en Nederland, volgens welke regeling een ge lijke hoeveelheid Nederlandsche tonnen (gross) aan de Belgische Relief-Commissie zou worden afgestaan als voor den kolen- aanvoer noodig is. Melkrantsoeneerlng. Het ligt in de bedoeling der Regeering om ook het melkverbruik te rantsoeneeren. Het rantsoen zal waarschijnlijk op 7» Liter per persoon per dag worden vastgesteld. Als re serve moet de regeering de beschikking heb ben over 30.000.000 L. gecondenseerde melk. („Avdp.") Aardappelen. Hoogstwaarschijnlijk zal de Regeering er toe over gaan een gemiddeld rantsoen vast te stellen van 4 K.G. per week per persoon. („Avdp.") Rantsoenoerlng van krantepapier. De Distributie-commissie van de vereeni- ging De Nederlandsche Dagbladpers, be staande uit de heerenA. G. Boissevain, H. Kuijpers, H. Nijgh J.Cz J. W. Reese en Ferd. Wierdels, deelt het volgende mede: „De steenkolennood heeft de regeering ge dwongen, de papierfabrieken", met name de eenige Nederlandsche fabriek, die papier voor rotatiedruk vervaardigt, die van de firma Van Gelder Zonen, sterk met kolen te rant soeneeren, zoodat deze laatste een harer fa brieken geheel heeft moeten stop zetten. Na den lsten October a.s. zullen de fa brieken een groot gedeelte van haar gewone productie niet meer kunnen leveren, en ook thans reeds moet op het papiergebruik wor den bezuinigd. Papier te betrekken uit het buitenland is, evenzoo tengevolge van den kolennood en de moeilijkheden met transport, practisch onmogelijk. Reeds geruimen tijd kunnen de Duitsche fabrieken, wegens sluiting der gren zen. haar aangenomen bestellingen niet uit voeren. De mogelijkheid bestaat, dat na eenigen tijd niet meer dan 75 pCt. zelfs 50 pCt., van het papier, dat voor de Nederlandsche cou ranten noodig is, zal kunnen worden verstrekt. Indien niet reeds thans door onderlinge overeenstemming tot een belangrijke beper king wordt overgegaan, zou in de naaste toekomst een algeheel gebrek kunnen dreigen. In deze omstandigheden heeft de vereeni- ging de Nederlandsche Dagbladpers in een buitengewone algemeene vergadering in overeenstemming met de Nijverheidscom missie van het Algemeen Steunc mité besloten tot een onderlinge rantsoeneering over te gaan, welke aan alle couranten thans reeds de verplichting oplegt van bezuinigin gen, na den 30sten September, voorloopig met 25 pCt. van het gebruik in 1916. De leiding hiervan is opgedragen aan vijf leden der vereeniglng, die in samenwerking met de directie der papierfabriek Van Gelder Zonen een distributie-commissie vormen. Deze commissie acht het gewenscht, aan de lezers der bladen mededeeling te doen van den ernst van den toestand. Met nadruk wijst zij er op, dat de uitgevers noodge dwongen moeten overgaan tot invoering van een beperking van den inhoud der couranten, welke zij betreuren." Het spoorwegverkeer. Volgens de Telegr. hebben de spoorweg directies aan de regeëring de vereischte machtiging gevraagd, om gedurende den a.s. winter de treinen onverwarmd te laten. Arbeidstijd. Naar men ons meldt, wordt in regeerings- kringen ernstig overwogen, den arbeidstijd in alle bedrijven te bepalen op 50 uur per week, behalve voor de continubedrijven. Zomertijd. In den nacht van Zondag op Maandag zal in ons land de zomertijd buiten werkingtre den. Om 3 uur zomertijd zullen de klokken een uur worden stilgezet. SOMMELSDIJK. Geeft niets aan bedelaars Door de Rijkspolitie is een persoon aange houden en overgebracht naar het huis van Bewaring te Rotterdam, genaamd J. C. A. Somes, afkomstig uit Goes, wegens bedelarij en landlooperij. Bedoelde persoon zwierf hier reeds enkele dagen rond, wekte het medelijden op door fantastische verhalen te vertellen. Hij vertelde o.m. dat hij in Duitschland geweest was, waar wel werk was, maar geen eten. Hij vroeg bij sommigen om geld om zijn geboorteplaats te kunnen bereiken, ontving daarvoor van verschillende personen, zoover nu is nagegaan f9.20, welk bedrag hij in een paar dagen had besteed aan sterken drank. Die persoon trad op zijn bedelreis brutaal op, stapte hier en daar binnen, sloot de deur achter zich dicht, liep zelfs bij sommige door tot kamer of keuken, maakte dan het doel zijner reis bekend. Zelfs bij een onzer ingezetenen was hij zoo brutaal dat hij de vrouw, die alleen met 5 kleine kinderen thuis was, dwong om koffie te zetten en hem een kopje koffie voor te zetten. Hij deelde de politie mede o zoo'n beste brave jongen te zijn. Inmiddels zeide hij ook dat hij al drie jaren in Veenhuizen was ge weest voor bedelen. Hij kon hier werk krijgen tegen 25 cent per uur direct te beginnen, maar had geen trek in werk, althans hij beloofde wel te komen, maar bleef weg. Nogmaals worden onze lezers er op ge wezen, geef niets aan bedelaars. Gij weert hiermede dat volkje van ons eiland. Gij be vorderd de zedelijkheid en onze inwoners worden niet meer lastig gevallen door zulke nietsdoeners en dronkaards. Donderdag had alhier een droevig on geval plaats. Als gewoonlijk was men aan de kaai druk bezig met de werkzaamheden bij het stoom gemaal toen plotseling onder het ophijschen van zware stukken ijzer een der stellingpalen omver viel, met het droevig gevolg dat de paal juist terecht kwam op de 24-jarige G. v. d. Tak van Papendrecht, waardoor ge noemde persoon met zulk een kracht tegen de in de nabijheid zijnde hoop steenenwerd geworpen, dat hij, bewusteloos en bijna dood werd opgenomen. Geheel het hoofd was misvormd. De sche del vermorseld, terwijl de kin geheel inge drukt was, zoodat hij bijna niet meer te aanschouwen was. Omstreeks half vijf is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was ongehuwd. Ten huize van Jb. v. Zetten heerscht bij drie kinderen de besmettelijke ziekte diphtheritis. MIDDELHARNIS. Donderdag zijn alhier bij enkelecandidaatstelling tot leden van den gemeenteraad gekozen de heeren J. J. de Bakker, Joh. Struik, L. Koote, C. Esseling. De raad bestaat thans uit 10 Antirev. en 1 liberaal. Door de politie is Dinsdag een vreem deling wegens bedelarij in het arristanten- lokaal opgeborgen en Woensdag overgebracht naar Rotterdam. Door de bakkers alhier is het z.g. witte brood met 2 cent verhoogd. Het dochtertje van den heer P. van der Stad had 't ongeluk al spelende te vallen, waardoor zij haar been zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. In verband met de beschikking van zijne Exsellentie den Min. van oorlog is de land- stormplichtige uit deze gemeente Louis Rood, jaarklasse 1903 wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst van het landstormre- gister afgevoerd. Bij Kon. besluit van 11 dezer is voor het tijdvak van 1 September 1917 t/m 31 Augustus 1918 benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelharnis den heer A. G. Kranendonk thans in gelijke betrekking te Brielle. Tot tijdelijk benoemd den heer L. E. de Vries te Rockanje., NIEUWE TONGE. Tot nadere aankondiging zal van 's avonds 9 tot 's morgens 10 uur (oude tijd) de gas worden afgesloten. Dezer dagen is aan ieder inwoner 40 turven uitgereikt. Ook zijn er weder eenige H.L. distributiekolen gearriveerd. K. Verolme had het ongeluk terwijl hij aan het aardappelen laden was bij den tram één fijner vingers tusschen de deur der wag gon terecht te komen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DIRKSLANB. Bij Kon. besluit van 10 de zer is met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester der gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen, de Winter, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente den Bommel. Op het eind van den Straatdijk begin Gelderschendijk is op verzoek van het in die omgeving wonend publiek een Brieven bus geplaatst. Tijd van lichting is op de bus aangegeven. HERKINGEN. Met ingang 1 Oct. a.s. is tot Burgemeester dezer gemeente benoemd den Heer L. de Winter, thans Burgemeester der gemeente Den Bommel. De komende week is bij heeren winke liers verkrijgbaar gesteld op bon no. 22 1 pond rijst en op bon no. 23 een ons haver mout. Donderdagavond 1.1. werden alhier de handelaars in petroleum bestormd. Het be stuur der gemeente, van de voorraad goed op de hoogte, had elk gezin een bon k 1 liter verstrekt, wat dan ook zeer gaarne werd aanvaard. Een alhier tijdelijk vertoevend kind van A. M. uit Sommelsdijk geraakte al stoeiende in een nabijzijnde sloot. Spoedig toegeschoten hulp smaakte het genoegen het kind uit haar benarde toestand te redden. Alhier zijn deze week veel aardappelen scheep gegaan. In deze vrucht komen bij zeer velen meer dan de helft zieken voor zoodat zelfs volle lading zieken worden verscheept k f 1.25—f 1.35 per H.L. GOEDEREEDE. Op de bons No 2, 3 en 4 is deze week zeep, havermout en gort ver krijgbaar bij elke winkelier. Woensdag werd alhier van Stellendam, door den vleeschhouwer H. v. Seters, koe- vleesch verkocht voor 50 cents de 5 ons. J. Non was deze week in zijn tuintje aan het aardappelen rooien, en nam voor aardigheid een groote knol mede, die een gewicht had van ruim 8 H.G. Door de centrale groenteveilings com missie, te Middelharnis, is tot controleur aangesteld, A. C. den Eerzamen alhier. Maandag j.l. werd alhier ten gemeente huize, kaarsen verkocht a 50 cent per pak, voor elk gezin 2 pak. Gisteren v/erd door eenige arbeiders wederom een vliegmachine gezien. Was men voorheen benieuwd zoo iets waar te nemen, nadat die bommen alhier zijn geworpen ziet men ze liever afdrijven dan komen. BRIELLE. Alhier werd door de politie be slag gelegd op een vracht aardappelen (roode ster) welke in de stad werden gebracht daar dit verboden was. TINTE. De beweging onder den boeren stand in ons land breidt zich gaande weg uit. De Prov. Overijselsche Boerenbond hield te Almelo een protestvergadering tegen de maatregelen der regeering inzake graanbouw, graanprijzen en voedernood. Het Kamerlid Engels waarschuwde tegen lijdelijk verzet. Hongersnood en revolutie konden daarvan de gevolgen zijn. Naar sprekers oordeel zou de behandeling van de landbouwbegrooting in de Staten-Generaal wel aanleiding geven tot verhooging van de graanprijzen voor 1918. De verg. besloot, den minister in kennis te stellen met de bezwaren der boeren. Onder meer was deze verg. van oordeel, dat het noodig is, den aarddappelhandel vrij te laten, ten minste tot en met December. Inzake eigenbroodko- ren liet men hier z'n eischen varen. De Stichtsche Boerenbond, hield te Utrecht eene door 700 personen bezochte protest verg. tegen de graan- en veevoedermaatre gelen. Een motie werd aangenomen. Door het Ned. Landbouwcomité, handelende in overleg met de voorzitter en vertegen woordigers van provinciale landbouwver- eenigingen, maatschappijen en bonden is aan den minister eene ver van malsche nota overhandigd. De regeering wordt hierin beschuldigd, te weinig het advies gevraagd te hebben van het landbouwvereenigingsleven en zoo dit al wel geschiedde, dat advies niet te hebben opgevolgd. Met voorbeelden wordt dit ge staafd. Verder wordt de regeering verweten, dat niet één vertegenwoordiger van de produ centen benoemd is tot lid van het Centraal broodkantoor. Nadat de bezwaren van den landbouw in 't algemeen, maar in 't bijzonder van den zandboer in de nota zijn uiteen gezet, en gewezen is op de „meer dan moederlijke teederheid" voor den handelaar in de aan den boer ontnomen producten, wordt de aandacht van den minister gevestigd op te verwachten overtreding der voorschriften en afname der productie, redenen, waarom de nota aandringt op onderzoek en herziening der maatregelen, waarbij eenige middelen, die tot verbetering van den toestand kunnen leiden, aan de hand worden gedaan. Het schijnt, dat de beweging onder de boeren ook in deze omstreken een aan vang zal nemen. De vereen, van Ned. Akkerbouwers, voorz. de heer A. Collijn, schreef daartoe dezer dagen eene verg. uit te Zuidland. 't Is zeer te hopen, dat door gemeen over leg van Regeering en Boerenstand de zaken in het rechte spoor mogen geleid worden. Blijve tot den einde toe een eendrachtig Ne derland geschaard rondom den troon onzer Vorstin. Onze plaatsgenoot, het Rockanjesche raadslid, de heer W. v. d. Linde, zag in de jongste zitting van den Gemeenteraad helaas met 4 tegen 3 stemmen zijn nuttig voorstel inzake het kosteloos bezorgen van telegram men door heel Rockanje naar den kelder verhuizen. Het Conservatisme is hier een ingeroeste kwaal bij een soort menschen. Er zijn meer van die zaken die maar niet tot stand schijnen te kunnen komen. Daar heb je b.v. ook een betere verbinding over Rozenburg met het hartje van Holland. Hoe is daar al over gelamateerd en gejeremiaad in 't Brielscheland. Maar't kan maar niet. Getroost moet men zich maar weer zetten in't bootje van Jan Coppelstock en dan aan de overzijde, bij den Brielschen heuvel, maar verder zien te komen. O, dat de conservatieve, muffe walmen, die hier over deze lage landen hangen, toch eens door een frisschen wind in de colleges werden weggevaagd. Het Rockanjesche deel van Tinte zal wel meesmuilend hebben vernomen, dat eene vraag van het lid van den Raad van Rockanje, den heer v. d. Polder, over de brandstofvoor ziening, van achter den groene tafel werd beantwoord volgens het persverslag met de opmerking, dat deze zaak berust bij de brandstofcommissie en dat deze alle brand stoffen, die ontvangen worden, gelijk onder de gemeenten, die onder de commissie res sorteeren, zal verdeelen. Dat moest er nota bene ook nog bij komen, dat die verdeeling ongelijk zou zijn. Men begrijpt niet, dat hier van de regeling maar niets bekend wordt. Op hoevele plaatsen is dat nu toch, althans op 't papier, al niet in orde. Hier moet men er nog naar informeeren en wordt men met een kluitje in 't riet ge stuurd. De kaarten voor den wintervoorraad moest een ieder nu in zijn bezit hebben. Men zal vragen, hoe staat het nu op 't oogenblik met de aanvoer van kolen in ons land? Tegenstrijdige berichten doen de ronde in de pers. Dezer dagen las men, dat Dulschland den aanvoer van steenkolen naar ons land heeft stopgezet, omdat de voorwaarden voor onze regeering onaannemelijk zijn, maar tegelijker tijd kwam weer uit Den Haag het bericht af, dat een en ander onjuist is, terwijl het dag blad „de Telegraaf" weer een bericht lanceert dat Engeland ons per maand 180.000 ton kolen wil leveren, als wij maar geregeld 180.000 ton scheepsruimte voor de Relief commissie beschikbaar stellen. Intusschen vliegen wij thans snel naar het gure jaargetijde. Menigeen kijkt er tegenwoordig zijn boterham op aan en zou graag weten waar uit die is samengensteld. De regeering heeft thans bepaald, dat men onder regeerings- bloem verstaat een mengsel van 60 in- Iandsch tarwe bloem, 20 gerstebloem, 10 °/o aardappelmeel en 10 Amerikaansch meel. Op het platteland drinken onze jongens en meisjes gewoonlijk een aardig kopje koffie en thee mee. Met de tomende defini tieve thee- en koffiedlstributieregeling zal dat niet meer gaan. Men krijgt een kaart met bons, maar alleen voor 'personen, die op 1 Oct. 1917 16 jaar zijn of ouder. Het wordt hiermee ook bezuinigen, wat de klok slaat. Het Bureau voor de voedselvoorziening deelde dezer dagen dan ook mede, dat de theevoorraad in ons land zoo gering is, dat zij tot ernstige bijzonderheid aanleiding geeft. Van paddestoelen willen de meeste menschen weinig weten. Te Enschede werd dezer dagen een tentoonstelling gehouden van paddestoelen, die druk bezocht was. Doel was, den menschen te leeren, de eet bare van de vergiftige te onderscheiden en hen op te wekken, in dezen tijd van voedsel- schaarschte kennis te maken met dit volgens de geleerden uitstekende voedingsmiddel. De heer Bernink de directeur van „Natura Docet" te Denekamp, hield daartoe een lezing. HELLEVOETSLUIS. De ontvanger Jhr. W. C. Mollerus, thans belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor der directe be lastingen enz. te Hellevoetsluis, wordt met ingang van 14 Sept. 1917 tot 1 Oct. d.a.v. tijdelijk werkzaam gesteld aan dat kantoor, terwijl nader is bepaald dat bovengenoemde ontvanger met 1 Oct. 1917 het beheer van het ontvangkantoor Meppel buitengemeenten weder zal aanvaarden. VIERPOLDERS. Dezer dage is bij J. Jans- son en S. Hokke fruit van de boomen gestolen. r MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen Albatros, st. J. de Waard f3100, Paul Kruger, st. Abr. Jongejan f2600, Oranje Nassau, st. D. Koster f2200. Zaterdag 15 September bij afslag, des avonds 6 uur- (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Van Akershoek vana een huis en schuurtje, met tuin en grond te Ouddorp aan den Oudelandschen Langeweg in den polder het Oudeland, kad. Sectie E Nos. 1295 en 1296, samen groot 19 aren 50 centiaren of 1277: Roeden V.M.b een huis en schuurtje met tuin en grond te Ouddorp aan den Kooiweg, in den polder het Oude- Nieuwland, kadaster Sectie B Nos. 606 en 607, samen groot 17 aren, 90 centiaren of 117 Roeden V.M. alles te aanvaarden 1 Nov. 1917, ten verzoeke van de erfgenamen van Pieter Warnet. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving van 2.39.80 H A. bouwland onder Geervliet in Oud-Marken burg genaamd „de Blaasbalg" voor één jaar van 1 Nov. 1917 tot en met 31 October 1918. Inschrijvingsbiljetten, in televeren vóór of op 15 September 1917, ten kantore van den on- dergeteekende te Heenvliet, waar verdere in lichtingen te bekomen zijn. Notaris K. P. J. G. BEL. Op Zaterdag 15 September 1917, des na middags 1 uur (oude tijd) aan het einde van den Buurtschen weg te Nieuwe Tonge, di verse perceelen mest, ten verzoeke van den heer Dirk Breesnee aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 19 September 1917 veiling Op Woensdag 26 September 1917, afsla en afslag; beide dagen 's nam. 4 uur te Sommelsdijk, in het Hotel Spee, van: 1.50.20 Heet. (3 G. 212 R. S. Maat) vroon Bouwland te Som melsdijk, in den polder het Oudeland, aan den Molenweg, in 2 perceelen en in com binatie en 2.53.10 Heet. 6 G. 74 R. S. Maat) kostbaar Bouwland, te Sommelsdijk in den polder het Oudeland, nabij den Proostweg, in 3 perceelen en in combinatie. Alles ver huurd aan Joh. van den Nieuwendijk Jz. te Sommelsdijk tot blootschoof 1920. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 19 September 1917, te Nieuwe Tonge, ter herberge van J. van Paasschen veiling; en Op Woensdag 26 September 1917 te Nieuwe Tonge, ter herberge van T. Holleman afslag, beide dagen 's avonds 6 uur van: 1.51.80 Heet. (3 G. 92 R. V. maat) kostbaar bouw land te Nieuwe Tonge, in den polder Dui- venwaard, aan den Groenen Weg, In 2 per ceelen en in combinatie, Verhuurd aan K. van der Ham te Nieuwe Tonge tot blootschoof 1920, en 3.81.80 Heet. (8 G. 94 R. V. maat) Vroon bouwland te Nieuwe Tonge, in den polder Duivenwaard nabij den> Groenen weg, in 4 perceelen en in combinatie, Verhuurd aan Gebr. Sulkes te Nieuwe Tonge tot blootschoof 1920. Notaris VAN DER SLUVS. Op Vrijdag den 21 September 1917 's avonds 67, uur (nieuwe tijd) te Melissant ter her berge van A. Both, afslag, van twee arbei ders woningen met erf en grond, te Melis sant, (vroeger Roxenisse) aan den Bouwdijk, Mondeling bij de week verhuurd tot 11 November 1917 beide voor f 1,10 per week aan A. Doornhein en M. Visbeen, ten ver zoeke van den heer A. Koole. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 20 September 1917 voorm. 10 uur (wettelijke tijd) in het hotel Hobbel te Ooltgensplaat, veiling en Op Donderdag 27 September 1917 voorm. 10 uur (wettelijke tijd) in het hotel Moelker te Ooltgensplaat, afslag van diverse percee len boschhakhout, weiland en tuinen in de polders Oudeland, Rietveld en Weipolder te Ooltgensplaat in diverse perceelen en com binatiën. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 20 September 1917 veilingen Op Donderdag 27 September 1917 afslag; beide dagen 's avonds 6 uur te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel van: 1.96.70 Heet. (4 gem. 85 R.V.M.) kostbaar Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den Smallen Blokweg, nabij den Gelderschen Dijk, kad. Sectie C no. 107, in 2 perceelen en in combinatie. Verhuurd aan den heer D. den Hollander te Dirksland tot blootschoof 1928. 3.37.50 Heet. (7 Gem. 105 R.V.M.) vroon Bouwland, te Dirksland, in polder Dirksland, aan den Hoekwaterweg kad. Sectie A no. 238, in 3 perceelen en in combinatie, Verhi Dirkslai 1.81.5 Bouwla aan de no. 275 Verhi land to Notar Op Z Op Z des avt ment v Gemete Zuiderp verhuur jaar aa de erfge Notar In de publiek*, massa's en Wei den Bo mei, te ten veil I. J. Bo Notar Geboi Dekker. Dirk, z. Onde Over! v. D. IV J. K. St v. J. v. Gebo J. C. K A. Holll Onde delharn I Getrc delharn Gebo P. Boge en van degebu Gehu 28 jaar Over genootf Baars, Middelt De Bi Stad aal Den Bo Ooltgen Melissai Stellend Ouddorl Brielle, (VOt Roekan var Tinte, Grd Nijuw-I 5 Hellevol 5 Zuidlan Spijken uur Abbenb Zwarte' Dirksla vaif Ouddoi HEF gedure kostek moete meer wanne den gfl ROC de flir VIE planne verhoc dan e gevest

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 4