GEMEENTERAAD. in ons volksleven heeft gebracht. Er bestaat reeds een nationale commissie, die een con gres heeft voorbereid, dat van 22—25 Octo ber 1917 in den Haag in de zalen van 't Koninklijk Zoölogisch Genootschap zal ge houden worden. Sprekers zijnRené van Ouwenaller, Prof. Bavinck, Prof. Slotemaker de Bruyne, Prof. Diepenhort, sProf. Eekhof, Dr. de Visser, Dr. van Gheel Gildemeester, Ds. v. d. Linden, Ds. Zwahler.Dr. Lammerts van Bueren en Dr. B. Wielenga. Een ieder, die er f2.50 voor over heeft (buiten logies en maaltijden) geve zich spoi- dig op aan 't Bureau, Halvemaansteeg 7, Amsterdam. Ook de synode der Ned. Herv. Kerk heeft een aardig boekske (20 cent) uitgegeven met eenige der 95 stellingen, uittreksels uit de 3 groote reformatorische geschriften van't jaar 1520, benevens eenige liederen, die in de samenkomsten gezongen kunnen worden, waaronder de 3 liederen van Luther (Gezang 264, 265, en 266). „De Antirevolutionairen steunen dezen aan drang tot herdenking van hetgeen 31 Oct. 1517 geschied is," zegt de Standaard, „van harte." Toch niet onvoorwaardelijk. Ons zou zelfs een algemeene herdenking van Luther op 17 April 1921 veel sterker hebben toegelachen. Op 17 April toch van 't jaar 1521 was Luther naar den Rijksdag te Worms geto gen, en het was op dien Keizerlijken Rijks dag, dat Luther ten slotte de hooge taal aandorst, om zijn indrukwekkende rede met de plechtige verklaring te besluiten „Hier sta ik, ik kan niet anders, God helpe mij, Amen" Dit moedige geloofsgetuigenis is zelfs na 4 eeuwen, in heel onzen Protestantschen kring nog altoos het machtige Lutherwoord, dat ons zoo aangrijpend aanspreekt, en het zijn niet de 95 stellingen van Wittenberg, maar 't is deze kloeke taal van den groo- ten Hervormer, die ons nog altoos van dei jeugd af is ingeprent en boeien bleef. Steeds was het dan ook in ons oog een fout, dat men ook onzen dusgenaamden Hervormingsdag op 31 Oct. gesteld heeft. 31 Oct. is de dag der Lutheranen en kan onze heugenis-dag van de Reformatie niet zijn. Wat toch waren de 95 stellingen die Luther op 31 October te Wittenberg aan plakte Veilig kan men zeggen, dat ze over heel ons land, ook onder het niet-Room- sche publiek, zoo goed als volstrekt onbe kend zijn. Ze waren gesteld in het Latijn. Ze golden geen kerkelijk, maar een Aca demisch dispuut. Een wie ze nu nog na leest wat niet dan een zeer enkele soms nog doet merkt al spoedig, hoe in deze 95 stellingen zelf de Aflaat nog gespaard, en alleen het misbruik dat Tetzel c.s. er van maakte, onverbiddelijk geoordeeld wérd. Wat te Wittenberg werd aangeplakt was door en door Luthersch, en dan nog wel een Luthersche belijdenis, die niet alleen buitenaf, maar ook in Duitschland, nog op zuivering bedacht had te zijn. Wittenberg en Worms staan deswege zoo tegenover elkander, dat de 31e Oct. 1517 te Wittenberg in vollen zin een dag der Lutheranen was en bleef, en dat daar entegen de 17e April 1521 van Worms, de dag van het kloeke hervïsme was, dat nog telkens weer de hooge roeping, om de eere Gods boven alles te stellen, tot zelfs in de kinderwereld vernieuwt. De invoering van den dusgenaamden Hervormingsdag ten onzent danken we dan ook eeniglijk aan de Duitsch-Luthersche invloeden, die door de school van Schleier- masher op ons land inwerkten. Onze vaderen dachten niet aan het vieren van zulk een dag. En zonder overdrijving mag gezegd, dqt deze vierdag er bij ons volk, in zijn breede rangen, dan ook nim mer in wilde. Zelfs overdrijft niet wie beweert, dat deze Hervormingsdag tot de minst toe te juichen middelen behoorde, die men aan dorst, om de heugenis van het Calvinisme ten onzent terug te dringen, en ons ker kelijk leven zich in een meer algemeen reformatorisch bedoelen te doen verliezen. Zooals men in Duitschland het Luthersche en het Gereformeerde element in één alge meen Evange/fcc/i-Kerkelijk leven had op gelost, zoo moest het ook in Nederland wordenmaar vanzelf verdrong daarbij het Luthersche stuk historie, dat er achter stak, ons Calvinisme geheel. Toch belet ons dit in het minst niet, om op den 31 October van dit jaar in dank bare herdenking van wat voor 4 eeuwen van Wittenberg uitging, met de Lutherschen saam te gaan. Verheeld mag ook door den Calvinist nimmer, dat de groote actie op kerkelijk gebied van de 16e eeuw niet het eerst van Calvijn, doch van Luther uitging. Calvijn gaf zuivërende correctie en aanvulling, maar van Luther ging de machtige stoot uit, die ook onze toekomst beheerschte. Luthers optreden had wre/rfbeteekenis. Calvijns noodige correctie kon eerst later volgen, en beperkte zich vooral tot West- Europa (en later tot Amerika) om eerstin onze eeuw ook naar het Oosten door te dringen. Het zou daarom onhistorisch zijn, zoo we, hoe hoog Calvijn ook voor ons sta, niet zonder voorbehoud erkenden, daL't eerst van Duitschland de groote reforma torische actie is uitgegaan, en dat Luther de hervieke persoonlijkheid is geweest, wiens moedig optreden ook ten onzent heeft ingewerkt. En daarom geen ons Calvinisme dood drukkende, elk jaar terugkeerende Hervor mingsdag, maar wel, en met warmte zelfs, het vierde eeuwfeest gevierd van wat ook voor ons vaderland uitgangspunt van levens vernieuwing was. Zwijge men daarom van den Hervor mingsdag en zij 't van meet af een een parige herdenking van wat 't Gode beliefd heeft door Maarten Luther, ook ons volk ten goede, tot stand te brengen. Calvijn zou, leefde hij nog, zonder zweem van aarzeling, in deze bieding van eere aan Luthers nagedachtenis, ons allen zijn voorgegaan. Wat ons op 31 Oct. dezes jaars tot her denking roept, en tot herdenking moet Btemmen, is wat 't God beliefd heeft op dien dag, voor nu 4 eeuwen, van een her- vlek gestemd menschenhart te doen uit gaan. Wat destijds zoo verrassend moedig in dat eene menschenhart sprak, heeft bij meer dan één volk, en zoo ook ten onzent, geheel den levenstoon omgezet. Verslag van het verhandelde van den Raad der gemeente Middelharnis op Dinsdag 4 Sept. 1917 des avonds 6 uur. Aanwezig de heeren J. C. Born, J. Vroeg- indeweij, S. Zeedijk, C. Kolff, C. C. Brugge- man, C. Alblas en J. v. d. Slik. De voorzitter opent de vergadering en richt in de eerste plaats het woord tot de nieuw gekozen leden hun meedeelende dat in de vorige vergadering hun geloofsbrieven zijn onderzocht en dat tot toelating is besloten. Hierna verzoekt hij de heeren Bruggeman, Alblas, Vroegindeweij en v. d. Slik op te willen staan om in handen van den voorzit ter de daartoe vereischte eed af te leggen. Nadat dit geschiedt is nemen de heeren plaats als lid van den raad. Daarna verzoekt de voorzitter den secre taris de notulen voor te lezen, waarna deze worden goedgekeurd. Aan de orde is. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen wijziging gemeentebegrooting 1917 b. Adres van de gezcndheidscommissie in zake rioleering Schoolstraat, c. van de bouw- vereeniging „Vooruitgang" om aansluiting aan de rirleering van de gebouwen bij de H. B. S., d. verordening op 't bouwen op gemeentelijke grond aan den Langeweg. De voorzitter steld voor deze 3 stukken aan te houden tot een volgende vergadering waartoe wordt besloten. Verder is ingekomen brieven van de hee ren J. J. Nipius, C. T. Zeedijk en J. Zaaijer waarin zij hun ontslag aanbieden als lid van den raad. Daarna deeld de voorzitter mede dat is in gekomen een verzoek van een aantal inge zetenen om van gemeentewege grond be schikbaar te stellen voor varkenshokken om reden hun de huur is opgezegt van de plaats waar deze thans staan. De voorzitter deelt dj:n raad mede dat het gewenscht is aan dit verzoek zooveel als mogelijk is te voldoen, doch aangezien dit verzoek eerst Zaterdag is ingekomen dit aan te houden, vervolgens deelt de voorzitter mede dat aan het verzoek van den weger Mans, 't welk onlangs is aan gehouden, en aan B. en W. is overgelaten dit nader te regelen is aan de wegers het weeg loon gebracht op '/svan het ontvangen weeg loon. De voorzitter steld nu aan de orde benoe ming van 2 wethouders ten eersten wegens periodieke aftreding van den heer C. Kolff en een in de plaats van den heer J. van der Koogh. Als stemopnemèrs worden door den voorzitter benoemd de heeren Bruggeman en B~rn. Na gehouden stemming zijn gekozen de heeren C. Kolff en J. C. Bom welke béiden hun benoeming als wethouder aanvaarden. Daarna is aan de orde wijziging gemeente begrooting 't welk door den voorzitter aan den raad wordt voorgesteld en goedgekeurd. De voor. itter verzoekt daarna de commissie welke belast was met het nazien der reke ningen Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur hun rapport daarover uit te brengen 't welk geschiede bij monde van den heer J. C. Born welke adviseerde dat beiden in orde zijn be vonden. Hierna deeld de voorzitter mede dat de rekening Weeshuis met een batig saldo sluit van f 488'/i en die van 't Armbestuur met f 46,99 en vraagt den raad of zij dit goedkeuren waartoe wordt besloten. Daarna is aan de orde aanbieding begrooting 1916 en steld de voorzitter voor deze in handen te stellen van eene commissie bestaande uit 3 leden. Hiervoor worden gekozen als le lid S. Zeedijk tot 2e lid C. Alblas en tot 3e lid J. v. d. Slik, verder werd meegedeeld dat door B. en W. aangeboden wordt de begroo ting 1918 en steld de voorzitter voor deze in handen te stellen van dezelfde commissie 't welk wordt goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van den toestand van de gasfabriek dat er gelukkig over 't afgeloopen jaar geen verlies te boeken was doch alleenlijk daar 't"gewoonte is jaarlijks f 2400 af te lossen doch dat dit jaar dit zal bedragen f 833- De heer Alblas vroeg den voorzitter of hiervan inzage was te verkrijgen waarop de voorzitter meedeelde dit aan de gascommissie te verzoeken. Hierna steld de voorzitter den raad voer over te gaan tot het benoemen van leden voor 't stembureau wegens verkiezing van 2 leden van den raad in de plaats van de heeren Zeedijk en Braber. Er werden daar voor gekozen als le lid S. Zeedijk tot 2e lid C. Alblas tot 3e lid J. v. d. Slik. Daarna moest er nog stemming plaats hebben voor een 2e stembureau ter verkiezing van 2 leden van den raad in de plaats van de heeren Nipius en Zaaijer. Tot le lid werd gekozen C.-Kolff tot 2e lid J. Vroegindeweij tot 3e lid S. Zeedijk. Daarna ging men over tot benoeming van een lid van de schoolcommissie 't welk in de vorige vergadering is aangehouden, op de voordracht zijn geplaatst de Jieeren Boomsma en v. d. Plaat. Na gehouden stemming wordt daarvoor gekozen de heer L. Korvink welke door den voorzitter met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Daarna steld de voorzitter den raad voor om de nieuw benoemde veldwachter Dirx ook tevens te benoemen volgens een vroeger besluit van den raad tot havenmeester en ambtenaar van de plaatselijke belasting en tevens goed te keuren dat hij f 100 verhoo ging ontvangt zoodat dit f 700 bedraagt.. Daar hiermede de agenda ten einde is deelt de voorzitter nog mede dat er de volgende week weder vergadering zal zijn en dat als dan den H. O. behandeld moet worden, en dat er morgen een aanvang zal genomen worden met het verbeteren der raadzaal, en hij hoopt dat deze de volgende week in orde zal zijn. Tenslotte vraagt den heer Kolff nog of daar haast bij is betreffende het verzoek vati die huurders van die schuurtjes. De voorzitter deeld mede dat dit met 1 Nov. moet ge schieden. De heer Born had uit de verte ge hoord dat die menschen daar hun schuurtjes misschien nog wel konden laten staan. De heer Kolff stelde voor daar zooveel mogelijk aan mede te zullen werken. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. VERSLAG van de Raadsvergadering van Den Bommel op 4 Sept. jl. des des v.m. 9 uur. Aanwezig alle leden en wel de heeren J. C. Borgdorff, P. G. Jacobs, B. Jongeling, F. J- Knoop, J. Mooijaart, J. Mijs en M. J. Rosmolen. Voorzitter de Burgemeester. (Secretaris). Na opening met formuliergebed leggen de nieuw benoemde raadsleden de heeren B. Jon geling, F. J. Knoop, J.-Mooijaart en W. J. Ros molen in handen van den Voorz. overeen komstig art. 39 der gemeentewet, eerst de suiverings- en daarna den ambtseed af, waarop zij door den Voorz. worden geluk gewenscht met hun her- of nieuwbenoeming, spreekt hun hartelijke woorden toe en hoopt, dat, als tot dusver, de vergaderingen in de beste harmonie en eensgezindheid mogen worden gehouden in het waarachtig belang der ge meente, waarmee de nieuwe leden instem ming betuigen. Hierna worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: a. bericht van Ged. Staten houdende toe kenning van f 20875, subsidie voor den school- bouw. b. van Ged. Staten houdende goedkeuring van het prementief kohier van den Hoofd. Omslag 1917. De Voorz. deelt mede, dat van de f 36360 aannemingssom na aftrek der rijkssubsidie ten nadeele der gemeente zal blijven f 7710, behoudens meerder werk. 2e. dat de scholen tegen brandschade ver zekerd zijn bij de Belgische Maatsch. tegen eene premie voor gebouwen van 40 cent en voor meubilair van 50 cent, wat heel wat voordeeliger is dan bij de Tielsche of andere Maatschappijen. Benoeming wethouder, aftr. P. G. Jacobs. Tot stemming overgegaan zijnde ontvangt P. G. Jacobs, 3, J. Mijs 1 en worden 3 blanco stemmen uitgebracht, zoodat de heer Jacobs als wethouder wordt herkozen, die de be noeming aanneemt, dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en door den Voorz. har telijk wordt gefeliciteerd, die herinnert aan de genoeglijke vergaderingen van B. en W., waarin zich ongeveer nooit verschil van ge voelen openbaart. Vaststelling rekeningBurg.Armbestuur 1916. De heer Mijs rapporteert namens de com missie van onderzoek over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur welke tot geen aanmerkingen aanleiding geeft, waarop zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming besloten wordt de rekening vast te stellen als die door het Burg. Armbestuur is aange boden. Vaststelling gemeenterekening 1916. Door de commissie belast met het nazien der gemeenterekening, bestaande uit de hee ren Jongeling, Mijs en Rosmolen wordt bij monde van den heer Mijs rapport uitge bracht over het nazien der gemeenterekening, waaruit blijkt, dat zij tegen onveranderde vaststelling geene bezwaren hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gemeente rekening 1916 voorloopig aldus vastgesteld In ontvangsten op f42650,16 en in uitgaven op f 44489,75 en met een nadeelig saldo van f 1839,59. Wijziging heffingsverordening -Hóófd. Om slag. Aangezien het prementief kohier van de Hoofd. Omslag het toelaatbare maximum f 2836,99 te boven gaat en de aanslagen in de inkomstenbelasting die van den Hoofd. Omslag soms verre te boven gaan, wordt zonder discussie en zonder hoofd, stemming besloten de art. 1 en 23 der heffingsverorde ning van den Hoofd. Omslag aldus te wijzigen De Raad der gemeente Den Bommel Gelet op art. 233 der gemeentewet besluit: vast te stellen de volgende ver ordening VERORDENING tot wijziging op de hef fing van een Hoofdelijken Omslag in de gemeente Den Bommel, goedgekeurd bij Kon. Besl. van 9 Maart 1917, No. 22. Artikel 1. Art. 1, eerste lid wordt aldus gelezen: „Ten behoeve der gemeente zal jaarlijks worden geheven een hoofdelijke omslag eü zoo mogelijk een suppletoire omslag te heffen van hen, die na het opmaken van het premitief kohier belastingplichtig wor den". Art. 2. Aan art. 23 wordt toegevoegd een laatste alinea van den volgenden inhoud .Zij, wier belastbaar inkomen, blijkens nader verkregen gegevens, aanmerkelijk meer bedraagt, dan waarnaar zij reeds op het primitief- of suppletoir kohier zijn aan geslagen, kunnen bij zoodanige kohieren alsnog worden aangeslagen tot zoodanig bedrag, dat het totaal der hun opgelegde belasting in overeenstemming is met hun werkelijk inkomen. Art. 3. Deze verordening treedt in werking on middellijk na de Koninklijke goedkeuring. Gedaan te Den Bommel ter openbare raadsvergadering van 4 Septembér 1917. Wijziging heffingsverordening schoolgeld. Na ampele discussie wordt zonder hoofd, stemming besloten art. 2 der verordening pp het heffing van schoolgeld voor het Open baar Lager Onderwijs aldus te wijzigen en de schoolgelden te verminderen aldus: Artikel 2. Het schoolgeld bedraagt per week, voor hen, wier ouders, na aftrek van f 40, voor ieder eigen of aangehuwd kind beneden 15 jaar, hetwelk geen inkomsten heeft of ingeval de ouders overleden zijn, zelve een vermoedelijk inkomen hebben van: vooreen twee uit drie uit kind een gez. een gez. van f 410- 550 f 0,10 f 0,17,/2 f 0,227s 550- 750 „0,15 „0,25 „0,3272 750- 900 „0,20 „0,35 „0,45 900-1050 „0,25 „0,45 „0,60 „1050-1250 „0,30 „0,55 „0,75 „1250-1500 „0,32'A „0,62'A „0,90 1500 en meer „0,35 „0,67'/j „1,— Voor het vierde en volgende kind uit een gezin wordt geen schoolgeld geheven. Van hen wier ouders na aftrek van f 40 voor ieder eigen of aangehuwd kind beneden 15 jaar, hetwelk geen inkomsten heeft of, inge val de ouders overleden zijn, zelve een ver moedelijk jaarlijksch inkomen heeft van minder dan f 410 wordt, als zijnde be schouwd als onvermogend, geen school geld geheven. Gedeelte van een week worden voor een geheele week berekend. Verzoek oprit Schaapsweg. B". en W. stellen voor van den Zuidelijken berm van den Oostdijk een oprit te maken naar den "Schaapsweg, met het oog op wagen- verkeer benedendijks, vooral indien in de toekomst daar gebouwd wordt, waaromtrent ook een verzoek is ingekomen van de be woners der Wilhelminastraat. Na eenige discussie wordt besloten dit punt nader begroot en uitgewerkt in een volgende vergadering te behandelen, terwijl in beginsel zonder hoofd, stemming besloten wordt tot het maken van een wagenpad be neden en een doelmatige oprit, waarom daar reeds de van de kaai afkomende peeaarde zal worden gebracht. Slootdemping en rioleering bij de leO. L. School. Na voorlezing van eenschrijven van J.Both, waarin deze zich niet bereid verklaart, mede te werken tot demping dersioottusschenzijn terrein en de le O. L. School en het schrijven van de Gezondheidscommissie te Middelharnis van 3 Sept. 1917, No. 79 wordt na eenige besprekingen zonder hoofd, stemming het volgende besluit genomen: De Raad der gemeente Den Bommel; Gehoord het oordeel van B. en W. dezer gemeente en het advies der gezondheids commissie, gezeteld te Middelharnis; overwegende, dat demping der slootten Oosten der le Openbare School in het be lang der openbare gezondheid wenschelijk wordt geacht Besluit: den heer J. Both te Den Bommel, eigenaar der woningen aan de Julianastraat aldaar, Ingevolge art. 75 der Algemeene Politie verordening dezer gemeente, aan te schrij ven de sloot tusschen de le O. L. School te Den Bommel op Sectie B. 1369 en 1370 en de aan hem in eigendom behoorende woningen aan de Julianastraat aldaar op Sectie B. 1681 tot en met 1686 vanaf de eerste Zuidelijke woning tot en met den dam van den ingang van de Julianastraat in samenwerking met het gemeentebestuur voor beider gemeenschappelijke rekening te dempen en de te dempen sloot te rio- leeren afwaterende naar het te maken riool aan den Oostdijk voor de woning der le Openb. School met rioolbuizen van 50 cM. doorstroomings-wijdte, welke om delOM. voorzien moeten zijn van een losse kap, de buizen te leggen op goed uitgegraven vasten bodem, aangestampt met puin of harde voorwerpen, een en ander voor 1 Nov. 1917, bij niet nakoming waarvan zulks alleen vanwege B. en W. zal geschieden waarvan de kosten door de gemeente en J. Both voor ieder om de helft zullen moe ten worden gedragen. Gedaan ter Openbare Raadsvergadering van 4 Sept. 1917. Geldleening. De Voorz. deelt mede, de kosten der ver richte buitengewone werkzaamheden, stelt voor een gedeelte te brengen op den ge wonen dienst en een gedeelte te dekken door geldleening waarvoor in de vorige vergade ring is Ibesloten, wat thans zonder hoofde lijke stemming wordt goedgevonden. Ver schillende leden betreuren het zeer, dat de schoeïng niet goed verankerd is en nu reeds over de kop gaat, waarop de Voorz. zegt dat hij er ook de-timmerman Mooijaart nog over gesproken heeft om er landvesten aan te brengen doch de opzichter Smits achtte zulks niet noodig, en nu biijkt, dat de boel het niet kan houden. Onder hoofd, stemming wordt nu besloten direct aan de heeren Mooijaart en Geelhoed op te dragen de noo dige voorzieningen te treffen, om verdere rampen te voorkomen. Het idee om nog een deskundige daarvoor te nemen vindt geen steun. Wijziging politieverordening. Na eenige discussie wordt zonder hoofde lijke stemming besloten de art. 49 en 74 der algemeene politieverordening als volgt te wijzigen Art. 49 wordt gelezen: Het is verboden met een rijwiel, een motorrijwiel, een auto mobiel of met paarden bespannen wagens af te rijden den afrit der Voorstraat, anders dan loopende naast die voorwerpen. Aan art. 74 wordt toegevoegd een laatste lid van den volgenden inhoud: De eigenaren en gebruikers van gronden, waardoor riolen, afwateringsbuizen ofgoo- ten der gemeente loopen, zullen moeten ge- doogen, dat vanwege de gemeente de noo dige ontgravingen worde gedaan en andere werkzaamheden worden verricht om die riolen, buizen of gooten te herstellen, te verbeteren of andere aansluitingen te ma ken, onder voorbehouding van het recht om te vorderen, dat hetontgraveneof weg- gebrokene zooveel mogelijk weer in den staat worde teruggebracht, waarin het zich bevond. Verzoek ontslag Hoofd 2e O. L. School. Op verzoek van den heer Stolk wordt zon der discussie en zonder hoofd, stemming ber sloten heni eervol ontslag te geven als hoofa en onderwijzer aan de 2e O. L. School in de Zuidzijde. Salaris verordening Onderwijzers. Met het oog op de aanneming van het wetsontwerp tot verhooging der onderwijzers salarissen in de le Kamer wordt besloten dit punt aan te houden tot nader bericht van Ged. Staten. Goedgevonden wordt echter om voor de Zuidzijde een hoofd op te roepen tegen het beginsalaris van f 1200. Op voor stel van den heer Jongeling wordt zonder hoofd, stemming besloten. B. en W. uit te noodigen in een volgende vergadering te komen met voorstellen tot verleenen van duurte-toeslagen aan verschillende gemeente ambtenaren en bedienden. Grindwegloon K. Spoor. Zonder discussie en zonder hoofd, stemming wordt besloten de vaststelling der grlndweg- loonen aan B. en W. over te laten. Invorderingstermijn H. Omslag. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de invorderingster mijnen aldus te veranderen dat de helft der H. Omslag wordt betaald voor 1 Oct. en de rest voor 1 Nov. a.s. Rondvraag. De heer Mijs spreekt ovér de Spuikade die de runderen geheel stuk trappen, waarop de Voorz. herstelling toezegt,-terwijl er tevens op gewezeq wordt om bij afloop der huur- tijd een accoord te maken aangaande het loopen van vee aan den dijk. De heer Mooijaart zou gaarne een breedere plank wenschen aan de waterbak op de haven, wat de Voorz. be loofd en zou verder wenschen dat deschip pers de touwen meeren onder aan de palen en niet midden aan de palen, waarop de Voorz. den havenmeester zal wijzen. Niemand meer iets in het midden hebbende te brengen wordt de vergadering te 12 uur gesloten. Gemeenteraad te HELLEVOETSLUIS op Dinsdag 4 Sept. 1917 des avonds te 7'/i ure. Voorz. de Burgemeester, alle leden aan wezig. De herkozen leden Vermaes, de Klerk en v. d. Wiele leggen de vereischte eeden af. Hierna lezing der notulen van de 2 vorige vergaderingen, welke na eene opmerking van dhr. Prins worden goedgekeurd. Tot Wet houder wordt herbenoemd dhr. J. Vermaes met 7 stemmen. (Kerbert verkreeg 2 stem men, Smit en de Klerk 1 stem). Dhr. Vermaes wordt door den Voorz. ge luk gewenscht, waarop deze antwoordt reeds 20 jaren de belangen der gemeente te hebben behartigd, en dit ook vérder hoopt te doen. Dhr. de Klerk wordt als lid van het Arm bestuur herkozen met 10 stemmen, tegen 1 op dhr. Haas. Verkiezing ambtenaar van den Burgerl. Stand (vacature Gallas). Aanbeveling: A. Lindeman van Bloemen, Waanders en J. Bruch. De Voorz. wordt met Alg. stemmen be noemd. Ingekomen een schrijven van dhr. Schlos- ser, waarbij hij door vertrek ontslag neemt als raadslid. De Voorz. zegt hierbij een enkel woord te willen zeggen. Dhr. Schlosser heeft in de Raad door zijn beginsel wel tegenstand ontmoet, toch moet geapprecieerd worden de werkkracht en de goede trouw. Dhr. Schlosser zegtVoor deze woorden dank. Ingekomen een circulaire over „Centrale keukens in Oorlogstijd", uitgaande van de Mij., tot Nut van 't Algemeen met uitnoodi- ging tot bijwoning der te houden vergade ring op 19 Sept. a.s. Theoretisch en practisch is daar alles te zien. B. en W. stellen belang in deze zaak en stellen voor dhr. de Klerk af te vaardigen, die reeds in de commissie zitting heeft tot onderzoek naar een Centr. keuken. Dhr. Schlosser zegt dat in dhr. de Klerk een goede keus gedaan is, omdat hij de noodzakelijkheid nog niet gevoelt voor Hel- levoetsluis en wenscht dat de Voorz. namens B. en W. eveneens afgevaardigd wordt. AIzoo wordt besloten, de beide heeren verklaren zich gaarne bereid deze opdracht te vervullen. De Gemeenterekening 1916, die der Water leiding en Armeninstellingen 1916 worden in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd. B. en W. vragen machtiging om over het batig saldo 1916 der buitengewonejontvang- sten ad f 966,76 te mogen beschikken voor 1917. Het batig saldo is ontstaan door het niet ten volle betalen van den laatsten ter mijn van den schoolbouw. Wordt aangenomen. Dhr. Smit vraagt of de kwestie schoolbouw nog niet opgelost is. De Voorz. zegt dat het nog loopende is, het is nu bij de arbitragecommissie, men weet wel het begin, doch niet het eind. Aan de orde komt behandeling van het werkliedenreglement. B. en W. hebben alles nauwkeurig onder zocht en stellen voor-alles voor kennisgeving aan te nemen en in overweging te nemen, daarin op andere wijze te voorzien. Dhr. de Klerk vraagt wat de bedoeling van dit laatste is, zelfbepalingen vaststellen? De Voorz. wil dit niet positief toezeggen, maar wel in ernstige overweging nemen of het voor deze gemeente kan. Dhr. Schlosser wil er thans iets over zeg gen, nu geen der commissieleden het woord vraagt. B. en W. verklaren er zich tegen doch zonder eenig motief te noemen, het wekt den indruk alsof B. en W. tegen werken. De Voorz. zegt dat dhr. Schlosser door zijn 44 amendementen veel werk er van ge maakt heeft, en desniettegenstaande heb ik ook weer bijna 2 vel met aanteekeningen, zoo komt er geen eind aan en kunnen wij wel tot morgenochtend er over praten, ver der is het ontwerp te groot opgezet, veel uitgaven voor de gemeente en voor deze gemeente niet op zijn plaats. Dhr. Schlosser gaat de motieven van B. en W. na en zegt dat het niets anders is dan op de lange baan schuiven. Na nog eene langdurige discussie over dez.e zaak komt het voorstel van B. en W. in stemming. Uitslag 5 tegen 5 voor. Daarop doet dhr. de Klerk het voorstel. Door B. en Wrof door een commissie uit den Raad wordt binnen één jaar een werk- lledenreglement ingediend geschoeid op de leeSt zooals het voor deze gemeente past. Dit voorstel wordt met alg stemmen aan genomen. Dhr. Schlosser doet het voorstel eveneens voor de ambtenaren ter secretarie een in structie vast te stellen, ook dit wordt aan genomen. Alzoo was deze kwestie opgelost, opmer king verdient dat dhr. de Boo, lid van de commissie die het ontwerp had ingediend, verklaarde dat het reglement, veel kans had gehad, indien dhr. Schlosser niet zooveel amendementen had voorgesteld, hij zou ook tegen alle amendementen gestemd hebben. Volkomen terecht antwoordde hierop dhr. Schlosser, dat dit een gemakkelijke methode is, als in een slecht reglement (het is zuiver plagiaat vqn vr v k" t:, b jgfe* 8,46 8,59 9,06 9,20 1f,«H 11,56 12,09 12,16 12,30 4,'0S,,,1W|t Hat 1,16 4,29 4,36 4,50 8,16 8,29 8,36 8,50 alingen dood vair den „compagnon", die hem ^een schrik in de ziel geslagen had. t En na den dood, het oordeel 1" Die woorden, uit een gansch andere pe- friode zijns levens, uit de dagen zijner jeugd fhem bijgebleven en in zijn ziel gezonken waren door d en schok ontbonden en wat hij jdeed, kwijt worden kon hij ze nfét. J „Was ik maar als mijn vrouw" wenschte hij soms. Die had n öóit strijddie was opgevoed in j een atmosff :er van zoo volslagen geloofsloos- heid, dat z t zelfs de allereerste notie van de dingen des hoogeren levens, van God en 'goddelijke zaken miste. „Was ik: maar als zij Maar d an weer huiverde hij. „Onze God is een verterend vuur Wonderlijk was het tegenwoordig: woorden en uitdrukkingen, die in geen dertig jaar zich in zijn zielsleven hadden geopenbaard die heel diep weggezonken moesten zijn in den tijd van zijn school gaan en catechisatie loopen, we rd hij nu plotseling indachtig en zij verontrustten hem. Peinzen d trekt hij zijn overjas aan. „Dat k<7n zoo niet duren," mompelt hij. Misschien heeft zijn vrouw wel gelijk, hij moe', wat verstrooiing zoeken; 't dl te j bezige leven brengt 'n depressie over zijn ziel. Vanai rond naar den schouwburg Nu, melaan! hij heeft er op kantoor al overhi joren spreken, ze geven 'n echt spectak el stuk, reuzenlachsucces 1 Laat hij dat maar es probeeren En dan 'n fijn soupeetjemet de Karolus ;se», waar de man jarig is en die hen uit noodigen met nóg enkele goede kennisi ;en 'n intiem avondpartijtje met 'n fijn wij ntje er bij en er na Ja, dat :ial de beste remedie zijnl Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2