h m Advertentiën. UIT GE PERS. GEMENGD NIEUWS. VRIJBLI VEND a. Ri Tandarts 011. KllllS van Nieuw-Helvoel is el- ken Zaterdag van 1 tot 5 uur te spreken in 12774 Hotel SPEE - EHMELSD1 inrichting »VOORNE EN PUTTEN® te Nieuw-Helvoet bestaat een goede gelegenheid tot het behandelen van opgemaakte en droog toegeslagen wasschen. Aflevering binnen 8 dagen. Franco terugzending. 12770 U. SPOON Az .Nieuw-ïïelvoet Dese Abon Bult Afzo p II d:\ t'llijy dat het wel hooge uitzondering zal zijn„dat zulke marginale ondernemingen, die geen verhooging van belastingdruk verdragen kunnen, uitgeoefend worden op gronden, welke sterk in waarde zijn gestegen en voor welke de verhooging der belasting dus be langrijk wezen zal". Dit is evenwel een groole dwaling van den heer Treub. Met het oog op de berekening hierboven en op de wer kelijkheid zal men heel anders moeten oor- deelen. Onder marginale ondernemingen in den land- en tuinbouw de pachters bui ten beschouwing gelaten verstaat men de zulke, welke op met hoofdzakelijk geleend geld aangekochten worden gedreven, en ten gevolge daarvan den ondernemer slechts een klein inkomen opleveren. En zulke zijn er heel veel, vooral op gronden, waarvan de waardestijging het aanzienlijkst is. En in den regel is de hypotheeklast naar verhou ding het grootst in de kleinere bedrijven. Voor de bezitters dezer bedrijven,— nijvere menschen, die zich zooveel mogelijk steeds door eigen kracht naar boven willen werken zal het ontwerp, als het wet wordt, de toekomst nog donkerder maken, ja, ruïneus kunnen werken. De heer Smit geeft in zijn opstel een voor beeld van een jongen man, uit een stand, die het midden houdt tusschen arbeider en landbouwer. Hij was in 't bezit van een klein kapitaaltje, wellicht hoofdzakelijk bespaard op zijn verdiende loon, misschien deels ook verkregen uit de erfenis van zijn ouders. Kort geleden kocht hij zich daarvoor een klein landbouwbedrijf voor bijv. f 6000. Uit eigen middelen kon hij tot die koopsom f 1500 bijdragen. De overige f 4500 werd Verkregen voor hypotheek. Zoo hij in het voor Drente gemiddelde geval verkeert, zal hij straks aan grondbelasting meer moeten betalen 6 maal f 4.83 f 28.98, dan waarop hij bij het koopen van zijn bedrijfje heeft gerekend. Wel te verstaan: dit bedrag moet hij betalen boven de belastingvermeerdering, welke voor hem evengoed als voor anderen van zijn draagkracht uit de herziening van 's Rijks belastingen voortvloeit. Kapitaliseert men dit bedrag naar 5 pCt., dan krijgt men 20 maal f 28.98 f 579.60. Van zijn ver- mogenlje van f 1500 moet de man dus f 579.60 aan den fiscus afstaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze heffiing zijn on dergang wordt. Op zijn best zal hij blijven wie hij was: een hard werkende en hoogst eenvoudig levende kleine arbeider. Dat zal hij dan kunnen wijten aan denzelfden Minis ter, die zich eens zoo krachtig verzette tegen een heffing ineens van enkele procen ten van groote vermogens. Z.Exc. vreesde toen voor gevaar, dat er voor marginale ondernemingen dit zijn dezulke, die wei nig meer opleveren dan arbeidsloon, inclusief ondernemersloon en kapitaalrente uit zou voortvloeien. Het ontwerp, dat we bespreken, zal echter, zij 't dan ook ongewild, feitelijk het gevolg hebben: een heffing in eens, gaande tot bij de 40 pCt., en misschien in somige gevallen nog wel daarboven, van het kleine vermogen van tal van marginale landbouwondernemers. 't Is wel zeer gewaagd om thans met be lastingplannen te komen, die zoo sterk in grijpen in het economisch leven der toekomst. Dat geldt vooral voor dat inzake de grond belasting op het ongebouwd, juist omdat deze belasting geen of althans weinig ver band houdt met de draagkracht. Wat zal de toekomst ons brengen Mi nister Treub verwacht in de eerste jaren voor land- en tuinbouw een tijdperk, van ongekenden bloei. Hij verwacht een nog hoogere stijging der grondprijzen. En nu gaat hij al vast de huid verkoopen vóór de beer geschoten is. Maar zal deze ook wer kelijk geschoten worden? Velen denken er anders over. 't Best zal zijn zich aan geen voorspellingen te wagen, en althans geen belastingstelsel op die profetieën en ver wachtingen te gaan opbouwen. Er is ook heel wat aan te voeren, waaruit men zou kunnen concludeeren, dat vooruitzichten van den landbouw geenszins zoo rooskleurig zijn. En als dat eens zoo mocht uitkomen en Treubs belastingontwerp is dan wet gewor den, dan zullen de gedupeerde boeren jaren lang de lasten er van hebben te dragen. De door den Minister voorgestelde schatting zal naar zijn verwachting vier jaren duren; daar kan nog wel wat bijkomen. De belasting- verhooging, welke dan wordt ingevoerd, zal voor 10 jaren geiden. Gaat het den landbouw in dien tijd anders dan Treub verwacht, dan zal de drukkende last der verhoogde belas ting den ondergang van vele kleine landbou wers bespoedigen. C. B. „De Voorzittér en Secretaris van den Flak- keeschen Boerenbond bevonden zich j.l. Dins dag te 's-Gravenhage om met eenige daar gevestigde Rijks-Commissien te confereeren". De toekomst. Het vaderland is 't watrd én in 't heden én voor de toekomst 't beste voor ons volk en zijn zonen te zoeken op stoffelijk, zedelijk en geestelijk gebied. Het is ons aller plicht. Wel 'ziet 't er donker uit voor 't heden. Men zou haast vreezen, dat er straks hongers nood dreigt. Naast 't zwaard dreigt schier altoos de honger. In den laatsten tijd meende men wel dat zulks niet meer mogelijk was. De totaal productie van graan was zoo reus achtig geworden, en de middelen om het vanuit het verre land aan te voeren, waren derwijs overtalrijk, dat hongersnood nu niet meer mogelijk was. Van over de Oostergrens, zegt de Stan daard, kan ons niet meer toekomen. Aller- wege sloeg de oogst tegen. De in oorlog zijnde Staten zijn wel verplicht op eigen lijfsbehoud bedacht te zijn, en leggen op alle voor opsparing vatbare hóeveelheden graan beslag. En deze verlegenheid betert niet, maar verergert van dag tot dag. Nu weer door Amerika's ten oorlog gaan. En of men nu ten onzent al heil zoekt in rijst, ook daarvan is de vrije aanvoer erg belemmerd (ook al door de mis-oogst in de Oost). De aardappel helpt nog, en tot al wat slechts eetbaar is, neemt men de toevlucht, maar gerust is men allerminst, vooral niet in de grootere steden, en allerminst aan 't Departement van Landbouw. Laat men er maar voor uit komen zooals het is. Men- was verwend. Oogst en invoer dekten gemeenlijk de behoeften zoo over vloedig, dat een tijdlang de graanprijzen zelfs op een voor den boer bedenkelijke wijs terug liepen. En nu slaat men geheel onverwaeht voor zoo hoog ernstiger nood. De regeering moet als weleer regelend optredenals in den tijd der Grachen te Rome en in de middeleeuwen en in het Frankrijk en Engeland der 17e en 18e eeuw. Thans zijn alle verhoudingen uit haar verband gerukt, en is de ovtrheid niet al leen in 't oorlogsland, maar evenzeer in een neutralen staat als Nederland, verplicht ge heel het voedingsvraagstuk onder haar macht te plaatsen. Ook hier brak nood wet. Aan den boer op de markt moest beduid, dat hij ten slotte alle zeggenschap over zijn graanproductie en over den voor zijn graan te bedingen prijs kwijt was en dat de over heid alle beschikking over produkt en prijs aan zich ken trekken. Voor heel het volk uiteraard een harde toestand, voor de Re geering een moeilijke taak. En zoo'n regel van bovenaf gaat in den regel te formeel en te machinaal en kan niet genoegzaam rekening houden met de onder scheiden positie, waarin de inwoners van 't land zich tegenover 't voedinsvraagstuk bevinden. Daarom moet heel het volk onder den indruk komen, dat we een tijd van nood doorleven, waarin een deel van den druk voor ieders rekening komt. Zelfs is het.de vraag, of het niet beter ware in zulke da gen de uitstallingen van weeldeartikelen bij de banketbakkers en anderen te omsluieren. Er wordt zooveel geleden. Er zijn zooveel vergeten burgers van lagen stand, bedaagd en half krank, die 't gemis van wat hun maag verlangt, niet langer dragen kunnen. Het groote publiek hoort daar niet van, maar wie veel onder de armen verkeert, beluisterde toch maar al te vaak den droe ven klaagzang. Het kan nog zooveel erger worden dan het nu is; doch is dit zoo, dat dan blijken moge, dat het volk van Nederland geestelijk ook tegen hongerellende is opgewassen. Büjke dit vooral onder hen, die voor een jammer als thans ons drukken, de eerste hulp zoeken in het gebed. De toekomst. AI mochten we voor het zwaard en den honger gespaard blijven, toch ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. Als de oorlog voorbij mag zijn, dan keeren op een oogenblik, zegt de Standaard, ettelijke millioenen strijders allicht een 25 millioen naar den huiselijken haard terug. Men zou dat met het oog op de so ciale aard der zaak wel gaarne geleidelijk laten verloopen, doch de kosten dwingen tot spoedige demobilisatie. Die mannen moeten uit het oorlogshand- werk overgaan tot het yredesberoep. Doch zij niet alleen. Men kan zeggen, dat tegen over eiken ingelijfden militair 4 personen bezig zijn in de oorlogsindustrie om de reusachtige militaire machine op gang te houden. Dat maakt dus een 100 millioen werkers naast de 25 millioen tenslotte te- rugkeerende strijders. En al rekent men nu onder de eerstbedoelden zelfs een 25 mil lioen die in Amerika en Japan thuis hooren, wat natuurlijk te hoog is, dan staat men toch nog voor de verbijsterende vraag, hoe men een 100 millioen personen na den vrede weer zal overleiden uit de nationale industrie van den oorlogstijd (kanonnen en granaten) naar den normalen toestand. Het geheete industrieele leven moet weer omgezet. Nagenoeg de geheele industrie is oorlogs industrie; nagenoeg alle fabrieken in de oorlogvoeiende landen staan onder controle van den Staat, indien niet onder directe Staatsleiding. De meeste fabrieken veran derden van karakter. Inrichtingen waar voor den oorlog kleurstoffen en geneesmiddelen werden vervaardigd, maken nu springstof fen voor het vullen van geschutprojectielen, waar eens n§aimachines de magazijnen ver lieten om over de geheele wereld verkocht te worden, worden nu millioenen geweer patronen naar de fronten gezonden. Het vraagstuk van vrouwen-arbeid komt meer dan vroeger naar voren. Millioenen vrouwen hebben tijdens den oorlog de plaats der mannen ingeno men. Er zal bij den staat een neiging be staan, om zich niet te zeer tegen de be stendiging daarvan te verzetten. Immers, hoe beter de nagelaten betrekkingen van gevallen militairen zelf in eigen behoeften voorzien, hoe geringer de steunen van Staats wege behoeven te zijn. Ook de industrie zelve zal dit voortbe staan van vrouwenarbeid op groote schaal begeeren. De Middenrijken, met name Duitschland, verloren rijke afzetgebieden aan Japan en Amerika. Vooral het eerste land met zfjn vrouwen en kinderarbeid voor enkele centen per uur, is een geduchte concurrent geworden. Al leen met goedkoope productie zal men weer op herovering kunnen uitgaan, terwijl de haast niet te dragen belastingdruk en de onvermijdelijke verhooging derarbeidsloo- nen als gevolg van duurte en andere om standigheden de productiekosten zullen doen stijgen. De goedkoopere arbeidskracht der vrouw zou daarin een factor van be- teekenis kunnen worden. Tenzij de over heid zelfs bij de vaststelling der loonen haar woord ging meespreken. Nog sterker zal de Staatsinmenging aan den dag komen bij de regeling van 't han delsverkeer en bij de verdeeling van inge voerde goederen, grondstoffen vooral. De Europeesche maatschappij verarmd, verzwakt, verbloed, van alle kracht beroofd ligt zieltogend ter neer. Zij zelf strekt de armen uit om hulp van den Staat. Zoo werd in Duitschland reeds aange kondigd, dat het graanmonopolie zal blijven bestaan m. a. w. de Staat zal aanvoer en verdeeling van levensmiddelen in de hand houden. Eindelijk kan de overheid alleen, door de regeling van in- en uitvoer in juiste verhoudingen, bewerken, dat de koers van het geld zich weer tot normaal peil herstelt. En zoodoende dreigt in de toekomst het gevaar yan het Staatssocialisme. Want zoo de Staat genezing moet bren gen, dan zal het Staatssocialisme het ge neesmiddel zijn. Indien dat mogelijk ware. Maar dat is niet zoo. De natuur van 't Staatssocialisme is niet om zich zelf over bodig te maken. Integendeel, het grijpt, naar zijn aard, steeds verder om zich heen. De Staatsmacht zal in het leven grijpen op een wijze, als de meest overtuigde Staatssocialist voor een paar jaren in zijn stoutste droomen zich niet voorstelde. De toekomst op politiek terrein. Het opdringen van 't staatssocialisme zal op politiek gebied de rechtsche partijen tot meer eenheid dwingen. De linkerzijde, zegt de Standaard", de linkerzijde heeft het wel vaak voorgesteld, alsof de schoolquestie het eenige bindmid del was tusschen de rechtsche partijen, en alsof met de voorgestelde wijziging van art. 192 de band zou zijn doorgeknipt, maar dat zal wel anders blijken. Al is dan ook met het nu gebodene ge steld dat het in vervulling komt op 't gebied van het lager; onderwijs de meer derheid der Rechterzijde tevreden gesteld, dan blijven toch nog de aan de 3 partijen ge-neene wenschen op het terrein van het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs bestaan, welke tot saamgaan zouden nopen. Maar ook ten aanzien van het lager on derwijs blijft nog alles te doen. We krijgen voorhands niets dan een verklaring, dat iets behoort te geschieden. Of dit geschieden zal, en hoe blijft aan de toekomst overge laten. Men kan op een bevredigende rege ling hopen, maar of de donkere toekomst ons die brengen zal, valt af te wachten. Het is volstrekt niet noodig, daarbij onwil voorop te stellen, al maant de roep, die aan de linkerzijde reeds vernomen werd, tot omzichtigheid. Ook voor de uitvoering van 't nieuwe art. 192 zullen we dus elkaar noodig hebben. Behalve in de schoolkwestie hebben we een gemeenschappelijke taak met 't oog op de geestelijke factoren in 't Regeeringsbeleid en ten aanzien van de Sociale wetgeving. Het gevaar is volstrekt niet denkbeeldig, dat in den komenden tijd van drukkende materieele zorgen de stoffelijke belangen in Staat en Maatschapeij de aandacht voor de geestelijke factoren in het volksleven op den achtergrond dringen. Een eeuw geleden was het in ons land niet anders. Onbegrijpelijk was dit tot op zekere hoogte niet, en onverklaarbaar zou het ook nu niet zijn. De moeilijkheden van het dagelijksch leven zullen uitermate tal rijk zijn. Maar juist dan niet het minst eischen de geestelijke factoren in 't Regee ringsbeleid de volle aandacht der Chr. par tijen. En ten aanzien van de sociale wet geving is er nog altijd op belangrijke pun ten een kardinaal verschil tusschen Rechts en Links, terwijl 't zich nog niet Iaat aanzien dat op dit terrein massabekeeringen te wachten zijn. Ook onze strijd voor 't organisch kies recht moet voortgezet worden. De nu tot stand gekomen grondwetsher ziening is in 't minst geen reden om den strijd voor een betere vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk, door een andere regeling van hierbevoegdheid als geëindigd te beschouwen. Bij de voortschrijdende organische ont wikkeling der Maatschappij zal de behoefte aan een organische regeling van het kies recht, ook buiten onzen kring wel instem ming vinden. Het algemeen kiesrecht zal nu zijn tijd hebben, maar op zijn tijd ook weer plaats maken voor iets beters. En Inmiddels hebben wij de taak, de grondgedachte van 't organisch kiesrecht in onze eigen voorstelling tot meerdere rijp heid te brengen. En zeker ook onder de 300.000 versche mannen, die de kiezerslegioenen komen ver sterken. Maar meer nog dienen we schouder aan schouder te staan tegen het van te voren genoemde Staatssocialisme. Van meer beteekenis voor ons toekom stig Staatkundig leven zal intusschen zijn onze houding tegenover het opdringende Staatssocialisme. Wij zullen voor vele en moeilijke vragen geplaatst worden. Nog maar weinigen geven zich voldoende reken schap van de volslagen omwenteling, die we in Europa en ook in ons land tegemoet gaan. Van huis uit staande aan den demo- kratischen kant, met zorg vervuld voorde nooden der min bemiddelde volksklassen, komen wij aan den anderen kant op voor het ideaal van de vrijheid. Voor de econo mische vrijheid even goed als voor onze politieke vrijheden. Het zal niet eenvoudig zijn, hier den juisten weg te vinden, omdat wij onder den invloed der huidige omstan digheden, tot meegaandheid worden ge noodzaakt. Men zal op beide belangen moeten letten maar de verdediging der vrijheid zal de meeste zorg baren. En daarom met oog op de stemplicht moet ook al om de evenredige vertegenwoordiging, geen enkel on bearbeid gelaten. Onze propaganda moet van nu aan on verdroten worden aangevat en daarvoor is allereerst noodig dat onze Pers krachtig gesteund worde. Met onze inwendige organisatie spelen we het wel klaar, maar de propagande door 't gedrukte woord moet verdubbeld en meer dan dat. Men kan dankbaar zijn voor wat op dit terrein reeds gedaan wordt, doch meer dan een begin is het nog niet. En om te slagen, is aller medewerking noodzakelijk. Democratie en Vrijheid. Eigenaardig toch, dat juist in de landen, die strijden voor de zegepraal der Democra tie, de vrijheid zoo in de knel raakt. Engelsche arbeiders en Fransche socialisten vragen vrijheid, om in Stockholm eens met hun geestverwanten over de mogelijkheid van vrede te gaan spreken. „Neen!" zegt tot hen de regeering. En zij krijgen hun passen niet. Nergens knipt de censuur grooter lappen uit de eigen kranten, dan juist in het democ ratische Frankrijk. En terwijl in Duitschland alle oorlogstelegrammen mogen worden ge publiceerd, mag de Fransche pers alléén geven de telegrammen met Entente-nieuws. En als „pacifisten" in Engeland, steunend op de vrijheid-van-het-woord, vergaderen willen om naar democratisch recht vóór den vrede te spreken, dan ranselt het grauw hen uitelkaar. Terwijl de politie constatéért. Maar voor de bescherming der vrijheid van de eigen burgers in 't eigen land geen hand uitsteekt. Och, frases klinken zoo mooi! Moordaanslag. De losse werkman P. B., ontmoette Maandagmiddag omsteeks halfvier in de Feijennoordstraat te Rotterdam zijn 29- jarige vrouw T. K., die niet meer met hem samenwoont. Zij wilde in den laatsten tijd ook niets meer met hem te doen hebben zoodat hij in de Feijennoordstraat bij andere menschen zijn intrek had genomen. Toen P. B., Maandagmiddag zijn vrouw ontmoette en zij hem ontweek, haalde hij plotseling een met scherpe patronen geladen revolver uit zijn zak en loste van dichtbij drie schoten op haar. Daarna richtte hij het wapen op zich zelf en bracht -zich een ernstige verwon ding toe. De vrouw die aan hoofd linkerborst en rechterzijde getroffen werd is onder geleide per tram naar het ziekenhuis gebracht. De haar toegebrachte verwondingen zijn niet van ernstigen aard. De dader is, na door dr. de Wilde in den politiepost verbonden te zijn, naar het zie kenhuis vervoerd. Een modelgevaugenls. Meldden wij on langs dat eenige Duitsche deserteurs, welke in de hulpgev. te Maastricht waren opgeslo ten,- chocolade hadden gestolen welke in de vestebule van het Paleis van Justitie werd bewaard, nadat zij weder in de hulpgevan genis waren teruggebracht hebben zij Maan dag-nacht kans gezien, niettegenstand de mili taire bewaking, uit te breken, en hun „gevan genis te verlaten, zonder dat iemand hen heeft bemerkt. Maar te kiezen. Te Dinxperlo verloor deze week de koopman L. H. den dop van zijn wagenas. Na bekendmaking van zijn verlies werden van drie verschillende zijden hem een dop als de verlorene thuisgebracht. Een melkdief. De politie te Barneveld heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een melkrij der aldaar, die bekend heeft, gedurende drie maanden eiken morgen 12 a 13 liter melk, aan zijn buurman toebehoorende te hebben gestolen. Thans werd hij op heeterdaad be trapt, toen hij 's buurmans melk in zijn eigen kan overgoot. Twee kinderen uit het raam gevallen. Zondag zijn uit de eerste verdieping van een perceel aan de Bredestraat te R'dam twee kinderen die in het bloemenhekje waren ge klommen, uit het raam op straat gevallen, door dat het hekje afbrak. De oudste bekwam geen ernstig letsel, de jongste is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Wel goed maar Naar de Rott. mede deelt zijn alle Belgische inwoners te Harder wijk aangeslagen in de plaatselijke directe belasting. Unaniem weigeren zij nu hun aan slag te voldoen, als grond voor hun weige ring aangevende, dat zij slechts gedwongen te Harderwijk vertoeven. Smokkelaar doodgeschoten. Maandagnacht is onder de gemeente Zuiddorp zekere v. G., bij een poging om smokkelwaar over de grens te brengen, door de hulpkommiezen verrast en aangeschoten. Hij werd naar het zieken- huis overgebracht, alwaar hij weldra overleed. Doodelijke val. Maandagmorgen is op de binnenplaats van de pontonnierskazerne aan de Buitenwalevest te Dordrecht de schil der M., uit Breda, terwijl hij daaraan 'tverven was, van een ladder gevallen, ter hoogte van 10 a 12 meter. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De storm. Uit verschillende deelen van het land komen berrichten, dat de storm veel schade aanrichte. Bij Vlieland kon de post boot van Harlingen geen verbinding met het eiland krijgen. De voor Vlieland bestemde passagiers en post werden te Terschelling geland. In de Haarlemmermeer zijn tal van boomen ontworteld. De vruchtboomen vooral hebben zeer geledenveel ooft is afgewaaid en tal van {boomgaarden zijn bezaaid met heel- en halfrijpe afgewaaide vruchten. Uit den Bosch wordt bericht, dat de heer S., diens vrouw en een 17-jarig meisje door een neerploffenden boom geraakt en gewond werden. Men meldt uit 's-Gravenhage Wegens den toenemenden Zuid-zuidwester storm werd de badinrichting van het Zeebad •te Scheveningen gistermiddag te 2 uur ge sloten. Het badmateriaal werd naar den strandmuur vervoerd, terwijl ook voor een gedeelte, 't meest Zuidwestelijke deel, het strand van de tentjes werd ontruimd. Op den Ouden Scheveningschen weg, op de Haringkade en op den Loosduinschen weg zijn boomen omgewaaid. Op de Laan van Meerdervoort werd het omwaaien van een boom voorkomen door de kruin uit te zagen. Ook op den Loosduinschen weg trachtte men op dié wijze het omwaaien van boomen te voorkomen. Op de Prinsegracht bij de Boekhorststraat brak een tak van een boom tengevolge waar van een verbindingsdraad van de electrische geleiding van de tram afknapte, zonder even wel stoornis in het tramverkeer teweeg te brengen. Verder vernam men nog het breken van verschillende telefoondraden, het omvallen van schuttingen enz. Van de schutting aan de Groote Kerk zijn een paar planken door den .wind afgerukt en binnen in het kerkgebouw terecht gekomen. Ongelukken vielen hierbij niet voor; het ge beurde terwijl de werklieden wegens schaf ten afwezig waren. Eenige geringe schade werd in het kerkgebouw aangericht. Uit Rotterdam: Door den storm zijn op verscheidene pun ten van de stad boomen omgeworpen, en grootere of kleinere takken afgerukt. Hier en daar leidde dit tot stagnatie in het verkeer. Zoo o.a. bij de Parklaan, waar de wagens van lijn 1 gedurende eenigen tijd slechts tot de Westerstraat konden rijden omdat de draden door vallende takken getroffen waren. Een voedingsdraad op den Schiedamscheweg werd ook bedreigd en op het Van Hogen- dorpsplein werden vanwege de Trammaat schappij maatregelen genomen om het dra- dennet te beschermen. Het verkeer was ook gestremd op den Boezemsingel en aan de Wijnhaven. Van verschillende kanten kregen we verder be richten van losgerukte telefoondraden, afge waaide dakpannen enz. Op het Stieltjesplein woei een groot stuk zink van een dak. Persoonlijke ongelukken kwamen voor zoover bekend niet voor. Door den hevigen storm zijn te Arnhem heel wat boomen omgewaaid. Op Sonsbeek vooral, waar een ware verwoesting is aan gericht. Vier prachtige eiken zijn tegen den grond geworpen. Het geheele landgoed was een wildernis van groen en dor hout. Hon derden kinderen maakten van deze gelegen heid gebruik om brandhout te verzamelen. Door het neervallende hout werd de boven- grondsche leiding van de electrische tram naar Velp op verschillende plaatsen bescha digd, zoodat het tramverkeer naar Velp moest worden stop gezet. Men meldt uit Den Bosch: De storm van gistermiddag en die van de vorigeweek hebben in den omtrek van Beverwijk groote schade aangericht aan de snij/ en spercieboonen. Waar de boonen niet tegen den grond geslagen zijn, zijn toch de bovenste ranken zoodanig vernield dat zij zich niet verder kunnen ontwikkelen. Ook is heel wat fruit, van de boomen ge waald, dat nog niet rijp was. Te Tiel en de omgeving heeft de storm gister zeer veel schade veroorzaakt aan de fruitboomgaarden. De appels en peren lagen in vele boomgaarden als gezaaid onder de boomen. Voor vele pachters is het een on herstelbaar nadeel, daar die gevallen fruit slechts lage prijzen opbrengt. Ook op het veld werd groote schade toegebracht, vooral aan de staakboonen, die thans moeten^ge- oogst worden hetgeen echter nog een paar weken te vroeg is. Op vele plaatsen werden ook boomen ontworteld. Men meldt uit de Betuwe: Door den hevigen storm, dip tusschen elf en drie uur in volle kracht woedde} is aan het fruit groote schade toegebracht. 'Het ligt „gezaaid" in de boomgaarden. Het heeft Maandagnacht en Dinsdag den geheelen dag in Friesland gestormd. Boomen werden ontworteld, en van de eiken- boomen woeien de eikels bij trosjes af. Reeds bij donker toog men er Dinsdagmorgen op uit om de eikels te zoeken, die 's nachts afgewaaid waren. Er werden er heel wat opgeraapt. Manufacturen-diefstal. Bij de firma E. L. de J op de Gedempte Binnenrotte te A'dam, blijkt in de laatste tien maanden voor onge veer f 6000 aan manufacturen gestolen te zijn. De diefstal is ontdekt door een agent van politie. Deze hoorde van een opvallend dik gekleede vrouw die dikwijls bezoeken bracht in een pakhuisje aan de Nicolaas Zasstraat en dit dan telkens heel wat slanker van postuur weer verliet. Toen hij die vrouw volgde en even na haar het pakhuisje bin nenging, vond hij er eenige coupons stof, welke zij er, onder haar kleeding verstopt, had gebracht. Dit heeft tengevolge gehad, dat vier mannen en vrouwen wegens diefstal en heling van deze manufacturen zijn aan gehouden. Diefstal van koeien. Van den landbouwer v. L. te Reusel nabij de grens werden Zon dagnacht uit een weide zeven koeien gesto len door smokkelaars. De koeien zijn over de grens naar België vervoerd. Branden. Onder Wassenaar is gisterenna- middag geheel afgebrand de kapitale hof stede met schuur en hooibergen van W. Nell aan den Kerkehout. De boerderij was ver zekerd. Gisteravond is er brand ontstaan in het huis van den heer S. aan de Hoogstraat te Zwolle. Huis en timmermanswerkplaats, hout- voorraad enz. werden een prooi der vlammen. Te Maasniel zijn gisteren* huis, schuur en stalling van den landbouwer J. S. afge brand. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen brandden te Oss de boe renwoningen af van de wed. v H. en H. M. Door den hevigen stormwind viel aan blus- schen niet te denken, zoodat beide behui zingen spoedig geheel tegen den grond la gen. Van de Wed. v. H. verbrandden nog, behalve den geheelen inboedel, ongeveer duizend gulden aan papiergeld. Verzekering dekt slechts ten deele de scha de. De oorzaakjs onbekend. Geen ontslag. Men zal zich herinneren, dat bij het onlangs te Amsterdam gevoerde straf proces tegen eenige telegraphisten, een 18- jarig meisje voorwaardelijk is veroordeeld. De verdediger van deze veroordeelde, mr. T. Pauwels, gaf als zijn overtuiging te kennen dat bij een dergelijke straf geen ontslag zou kunnen volgen hoewel men dit van verschil lende zijden- zeer in twijfel trok, waar toch een voorwaardelijke strafoplegging in ieder geval een veroordeeling inhoudt. Thans ver nemen wij dat de stappen, die mr. T. Pau wels bij den minister en bij den directeur van het telegraafkantoor heeft gedaan, tot dit resultaat hebben geleid, dat de bewuste telegrafiste hare gewone werkzaamheden op het telegraafkantoor weder heeft hervat en dat zij in hare betrekking gehandhaafd blijft. Een statenlid-smokkelaar. Bij de tramweg maatschappij Zutfen—Emmerik is een partij linnen in beslag genomen die onder de be naming „papier ten uitvoer was aangehouden. De partij behoorde aan den heer J. B. H. com missaris van genoemde maatschappij en lid van de Prov. Staten van Gelderland voor het district Ruurlo. Door schrik krankzinnig. Maandag werd de schildwacht v. d. S. te Gorkum door de luitenant van piket slapende gevonden. Bij het wekken en op het zien van een brandende lantaarn en het geroep vaner is oorlog, werd de soldaat hevig verschrikt en rende met geveld geweer, schoten lossende met scherpe patronen, de stad in. Vrouwen en mannen die ter markt gingen vluchtten verschrikt onder moordgeroep. Nie mand werd echter door de schoten getroffen. Het mocht de politie en militairen gelukken den krankzinnig geworden soldaat te grijpen en hem onschadelijk te maken. HERFTSKNOLLENRonde roodkop, lange witte, ronde gele, ronde groenkop, halflange roodkop, h f2.50 p. pond. SPURRIE, f0.60 per k.g. WIKKEN f0.70 per k.g. OLIEZAAD f 1.20 per k.g. Aan te bevelen voer groen- bemesting GELE LUPINEN f0.24 per pond. Aanbevelend, P. SLUIJ, Zaadhandel, SOMMELSPIJK. 7 Als lijk of deren vordei meter Dan daar winniif De irontel versla; houde] In op be Bij zij he| zen, gelanjf doet ben, succef den ontrul linger gestrt schen uitval weer in Fr Parijn Aail strijd dt n. dat dorna zetteij te for Het] voor gint. ItaliëJ Zee, oorlol zee e wape zijn, Het Frané Ameij van ondel Hei nu to ben rijkscj en zi en kc is he van flank? OostJ op tfl den even deele Nu Montl Beha te pr offerf Or de voorfl Def linie die tot der de s zich werk te v die baan lukt door hier valsl dan kracl gaan

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2