Woensdag 29 Augustus 1917. 328te Jaargang N°. 2815. itrserinp. lie Oorlog* M=\ Antirevolutionair Orgaan OS JSS. Adelaar'' VIN ETA IN HOC SIGNO VINCES iiig Ie iciens, IIJK 357b voor de KtaidliollandseJae en Keeuw§ehe Eilanden. iELO. c h a p p e n. ;h-Nieuwland. dmachines, 3ei Onze Tweede Kamer in oneere. •b 5, boven lef. 6161. prijzen. ons. dbrillen voor rift Uit de Pers. BINNENLAND. BUITENLAND. [EN, Molenstraat 12-14. iverkoop voor Mid- s en Omstreken inden HiIQst. 10832 EN, SCHAGEN, )E. Dese Courant versohgnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per dri® Kaanden fr. p. p. 50 Cernt bij vooruitbetaling. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSD1JK. Advertentiëu 12oentper regel, Reolaase* 25 per regel. Boekaankondiging i Cent per regel. i Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Sroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zg beslas», t AdvertentiSn worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrgdagmorgen 10 uur. Alle gfrafcfeesi voor «ie Mteanaefie bestemitl, Advertentlën eo verdeire Administratie franco loe te zenden aan de Uitgever ere. Telephoon 4. rdaai. 12G°1 fBELEN. In moderne MEUBELEN |es, Ameublementen in i en glazen, l elken Stijl- voor f 95. fen tegen de concur- 12448 iERICHl 183Ö. s noodig hebt en over- enwinkel vanaf adhuissteeg, len, Matrassen enz. Reclamastel: Kapok- ia Kapok 22 gulden, rde Veeren en gewaste ers van Bedden boven een EXTRA CADEAU. 9748 lerken. iloeg-en. n. N, 1KRANEN. UITGEVERS Veletooi Infereomi. Blo. t. Zondap *ste Over ons parlement wordt geklaagd. Maar de breuk zit dieper dan men soms vermoedt Er zijn er, die zeggen, dat er te veel advocaten in zitten, 't Is onwaar Er zitten wel een aantal »mr,« in de Kamers, maar dat zijn geen ad vocaten deze practici zijn er maar 9 en de andere >mr,f zijn ambtenaren in allerlei sociaal werk, en weten van de advocaterij weinig of niets' af. Er zijn immers op Flakkee ook mannen met ,>mr.«, die geen advocaat zijn. Er zijn wel «mr die midden in Landbouw zaken zittenb.v. mr. Foreest, 't Kamer lid voor Alkmaar. De ontslapen Voor zitter der 2e Kamer, mr. Borgesius, zat in 't Levensverzekering bedrijf Mr Rut gers, Kameriid voor Hilversum, is Bur gemeester. Men moet dus niet zeggen't zit in de Kamer veel te vol met advocaten. Neen, de oorzaak zit anders. Er zijn er, die zeggen, dat 't uitgebreider Kies recht de oorzaak der oneere is; door dat uitgebreider kiesrecht kwamen er allerlei gewaagde en onvoorzichtige can- didaturen van volksmenners, meetings redenaars, maar met weinig geestver mogens die candidaat werden omdat ze goed van den tongriem gesneden waren, maar wier geestelijke inhoud ijl was als do luchtcomedianten der luidruchtigheid, onder de schutte van een paar verkiezingsagenten. Acteurs op 't politieke tooneel, die hun rel wel buiten de Kamer kunnen spelen, maar in de Kamer voor nog geen halfwas ">pzien, Degelijke lui meden ;uur, maar de parasieten er daarna op en omheen, en den buit. Degelijke geleerden aan de studeertafel, maar de hansworsten in 't politieke steekspel sprongen vooruit. Ook in dé beschouwing over de scha duwzijde van 't uitgebreider Kiesrecht zit een groote kern van waarheid, maar de oorzaak der oneere der Kamers zit elders worden de cp vlogen kregen bleven fiffecten 860* Wat is dan de fout? Wij zijn door 't Liberaal beginsel in 't ongezonde Par lementaire moeras terecht gekomen, 't Is van 1848 af 't streven der Liberale partij geweest om de macht van't Par lement uit te breiden. Denk maar eens om de historische woorden«ornament* «vliegwiel*, waarmee de Kroon bedoeld werd; waarmee bedoeld werd de min dere waardij der Kroonhaar minder waardigheid tegenover 't Parlement. Natuurlijk; dit verstaat ieder; Parle menten zijn ér alle eeuwen door, in alle werelden geweest, onder verschil lenden vorm en met onderscheiden bevoegdheden. Ze moeten en moesten er wel zijn, om der zonden wil. Een Koning met zijn dienaren zijn ook maar menschen en kunnen in de volksver langens zich gansch zeer vergissenja, ze kunnen tyrannen zijn«bloedzu gers«, despoten enz. en daarom moet er een Parlement zijn, hetzij één of twee ka mers, waarin een Koning't «Tot hiertoe en niet verder* wordt toegeroepen ja, desnoods verbannen of onthoofd of afgezworen. Parlementen moeten er dus zijnKroon én JVolk zijn twee machtendie niet met elkander laten sollen. Ieder zijn plichten. Ieder zijn rechten.maar omdat de Vorsten aan'tlangste emd van 't koord trokken en steeds zich een overwicht over 't volk en zijn afgevaardigden aanmoe digden, is er in plaats van dat eeuwen oude Parlementaire stelsel een Consti tutioneel stelsel geboren. Niet zonder revoluties en bloedstorting achter de barricadenniet zonder moord op de Overheden Nochtans er kwamen Uon- stitutie's of Grondwetten vroeger wei nig bekend, waarin de rechten en plichten van 't Parlement omschreven werden doch die van de Kroon ook. Dan was alles in orde, zegt ge. Als de Kamers weten, wat ze doen en laten mogen volgens art. dat en dat der Grondweten de Kroon weet dit ook dan is er altijd evenwicht; nooit over wicht noch bij de Kroon, noch bij de Kamers. Toch, vergist ge u. Want eerstens: er waren nu eenmaal Kamers en toen 't oogenblik van samenwerking en be grenzing en bepaling van wederzijdsche rechten van Kroon en Kamer aan de orde kwam, poogden de bestaande Ka mers zooveel mogelijk naar zich toe te trekken en zoo weinig mogelijk aan de Kroon te latenvandaar dat woord «ornament of versiering*. De Kamer trok zoo lang aan 't koord, dat zij de baas werd in 't Land en de Koningin maar een versiering. Was nu 't Liberaal beginsel voor stander geweest van de Goddelijke Soe vereiniteit, dan had men 't Gezag, van Gode afgedaald, ook in zijn rechten volkomen geëerbiedigd om Gods wil; dan was de Kroon Kroon gebleven regeerster en soevereinemaar 't Li beraal beginsel is de Volkssoevereiniteit dat is't volk is baas en God staat er buiten. Natuurlijk, bij zoo'n idee denkt ieder om de Volksmachtom zijn eigen macht, en laat men de Kroon toekijken; knabbelt men van de Ko ninklijke macht wat af en voegt dat bij de Volksmacht, Zoo wordt de Ka mer zeer machtig, doch de Kroon on machtig een figuur, een schaduw, die men zoo gauw mogelijk kwijt wil, want zoo'n figuur kost nog telken jaar een paar millioen aan de Schatkist, wegens «salaris* en «onderhoud van paleizen*. Maar tweedons er waren niet alleen Kamers van oudsher, maar er was iu deu Staat ook geen derde macht boven Kamers èn Kroon om heide te beletten te ver te komener ivaren Kamers èn er was een Kroonandere machten wa ren er niet om de Kroon te stutten of de Kamers te bedwingen dan 't besef aan 't Goddelijk recht jegens de Kroon maar dat Goddelijk recht werd juist in de Liberale partij mis kend en ontkend. Dus had de Kamer 't honk vrij. Ze werd de baas. Ze kreeg overwicht. Ten nadeele der Kroon. Om dat er geen rem was. Zoo was dus 't Parlementaire Stelsel wel in een Constitutioneel stelsel ver ander^, doch de Constitutie gaf aan 't Parlement 't haasschap. Oudtijds: de Vorst liefst zonder Kamers! Nu: de Kamers liefst zonder Vorst en zij met hun 150 de chef. Zoo kwam de oneere. Zie maar: de Kamers eigenden zich të veel macht aan, omdat 't Volk baas moest zijn; gevolg't parlement vervalt in behaag zucht der kiezers en dus in albemoei zucht met alle sociale leven tot op de peuterigste «volksbelangen* toe; gevolg: verdwijning der twee partijen, maar velerlei splitsing in partijtjes of fracties, voor »elk wat wils« die maar kiezer iseen warenhuis van belangen en beginselengevolg prutscandidaten, die de Causerie in plaats stellen van een degelijke Kamerrede, en den molen doen malen, maar er komt geen meel; ge volg; om zijn kiezers te behagen ob structiedistrictsbelangen schandaal zittingen op effect en volksgunst en volkshoera's berekendde Kamer een Volkstribune niet omdaar de Natie te behartigen, maar om 't volk toe te roe pen «Hoor je me weldat ben ik, die zoo spreekt; gevolg: de Handelingen der Kamers tellen 3000 bladzijden, on leesbaar, ongenietbaar, vol met rede voeringen, maar daadzaken van ge wicht, een heel klein beetje. Zoo is 't in heel Europa. Daarom spreekt men ook van 't ban kroet van 't Parlementaire stelsel en hoopt men dat 't A. K. en't Vrouwen kiesrecht verbetering zal brengen.'t Zal niet zoo zijn. 't Wordt nog erger tenzij er stevige coalities komen, die aan de losbandigheid en loslippigheid een teugel aanleggen tenzij er een besef komt, dat er allerlei dingen van socialen aard best zonder inmenging der Kamers groeien en tieren kunnen door eigen initiatief en eigen volkskracht tenzij de Kamer weer zelfstandigheid krijge om de dreigende kiezers los te laten en naar eigen eer en geweten de Nationale belangen te behartigen, zon der aanziens des persoons tenzij 't besef weer doordriuge, dat er een Hoogere Macht is boven Kroon en Volk, die aan elk zijn ordinantiën heeft ge gevenaan elk zijn eigen machtaan elk zijn eigen plicht en roeping, d,i. de Kroon, Kroon de Kamer tot toezicht 't Volk tot onderdaande Maatschappij bij eigen initiatief voorwaarts De staf des Broods. Het ziet er niet rooskleurig uit. Nóg laat de Overheid ons, ons brood, maar lang kan 't zoo niet meer duren. Om op de wijze als totnogtoe te kunnen broodeten, moet er in ons vaderland, tus-- schen dezen en den volgenden oogst een 150.000 a 200.000 ton tarwe uit Noord- of Zuid-Amerika worden ingevoerd, anders loopt het mis. Kan er niets worden ingevoerd, dan zouden we voortetende als thans geschied in Maart of April geheel zónder brood zitten. Men voeltde Regeering kan niet lang meer op zien komen spelen. Als zij niet spoedig zekerheid krijgt van invoer, dan moet èn het rantsoen aanmerkelijk verminderd, èn de samenstelling van het brood, door toevoeging van gerste- haver- en boonenmeel nog weer aanmerkelijk gewijzigd worden. In dezen stand van zaken heeft de Regeering een dringend beroep gedaan, met name op de meergegoeden, die zich meer variatie in de voeding kunnen verschaffen, om zoo weinig mogelijk brood te eten 't Is een verzoek van de Overheid. Dat echter door ons, in dezen zoo ernsti- gen tijd, nog nauwkeuriger dan een bevel be hoort opgevolgd te worden, voorzoover we daartoe ook maar eenigzins in staat zijn. (Fr. Dagblad.) Het graan en de branderijen. Over dit onderwerp schrijft de heer R. Bécude aan de Nieuwe Apeldoornschc Crt.: Terwijl in Amerika door het Huis van Afgevaardigden met 365 tegen slechts 5 stemmen een wet is aangenomen, welke het vervaardigen van bedwelmende dranken uit voedingsmiddelen of vruchten verbiedt, wor den in ons land, ddt zijn tekort aan granen uit Amerika moet aanvullen, ontzaglijke hoe veelheden graan op deze wijze verknoeid. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd door de branders voor f 1.700.000 méér ver werkt dan in het afgeloopen jaar. Zoo men 1/a der bevolking van Nederland tot de roggebroodeters rekent en men dan voor toeslagkaarten 214.286 H.L. telt, kome men bij ons tegenwoordig rantsoen tot Z'/j millioen H.L. voor een vol jaar. Nu wordt er in Nederland in een normaal jaar 5 millioen H.L. rogge verbouwd, dus juist het dubbele van de hoeveelheid, welke thans aan het Nederlandsche volk wordt verstrekt. Waar is nu die andere helft? Maar onze Minister is wijs en laat de branders goed betalen en heeft zoo pas weer den prijs van de rogge van f 595 gebracht op f 654 per last. Indien men nu den last op 30 H.L. rekent, maakt dit alzoo een prijs van bijna f 22.— per H L. De boeren krijgen f 12.60, dus er schiet een lief winste over om bij te passen voor de brooddistributie. Op de vraag, Of hierdoor wezenlijk geholpen wordt, kan slechts geantwoord worden „van de wal in den sloot", want bij een prijs stelling van 9 ets. het porrd en een rantsoen van 6 ons per dag was ons volk veel goed- kooper en beter af dan nu het ter aanvulling pannekoek moet bakken van gruttenmeel, dat 34 cent het pond kost, en olie vanf 1.15 per liter. Gevallen waarin men in één week voor bijna f 7.— gruttemeel verbruikte, zijn mij verscheidene bekend. Reken nu eens verder, wat de boer voor zijn rogge krijgt en wat hij zelf voor andere surrogaten als veevoeder moet betalen. De boer krijgt f 12.60 per H.L. van 70 kiio, doch moet voor 70 kilo varkensvoeder (ra, ra wat is dat?) f 36.— betalen, terwijl de bran ders in Schiedam per H.L. betalen f22.— voor rogge, f 19.— voor gerst en f 16.— voor mais. Zijn deze prijzen voor een boer niet om van te watertanden? Maar de Minister is wel wijzer dat hij het niet aan de boeren afstaatdie menschen voeren het toch maar aan de beesten op! Neen, dan is het maar beter om het aan de branders te geven; die kunnen er een pro duct van maken, dat de menschen tot bees ten vervormt. Gij allen, die eenigen invloed hebt, 't zij als persoon, of als bestuurslid van eenige vereeniging tot behartiging van het volks belang en inzonderheid gij landbouworgani saties, allen die het wel meent met uw land en volk, protesteert tegen deze dwaasheid van hooger hand. Zoo de wijsheid niet van bovenaf wil komen, welnu dat ze dan van onderen naar boven gestuwd worde, ons land en volk tot zegen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Goederen uit Amerika. Reuter seint uit New-York: Ongeveer zeventig Nederlandsche schepen die in Amerikaansche havens liggen, hebben toestemming gekregen, hun ladingen naar Nederland over te brengen, op voorwaarde, dat Nederland 270,000 bushels Amerikaansche rogge zal invoeren in België. Distributieregeling voor boter. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de,distributierege ling voor boter, vastgesteld bij zijn beschik king van 19 Juli en opgenomen in de Stct. van 21 Juli, op 1 September in werking zal treden. (St.ct.) Vliegtuigen en bommen. Zaterdagavond laat en Zondagmorgen zijn er weer vliegtuigen boven Zeeuwsch-Viaan- deren geweest, waaruit bommen zijn gewor pen. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werd te Oostburg, na een korte beschieting van Belgisch gebied, het geronk van een vlieg machine gehoord, welke zich naar het Wes ten verwijderde. Kort daarna werden er twee ontploffingen gehoord. Uit deze vliegmachine moeten twee bommen geworpen zijn nabij Cadzand. Gistermorgen halfzeven werden er vijf hevige ontploffingen gehoord. Nabij Cadzand, onder de gemeente Retran- chement, zijn vlak achter het duin aan het Zwin vier groote kuilen ontstaan. Daarachter in een veld met bieten, liggen twee zeer diepe kuilen, in een stoppelveld een groote en een kleine kuil, daarachter in een weide nog een groote kuil. De bommen zijn zeer kort na elkaar geworpen, zoodat de knallen der ontploffingen ineen vloeiden. Tot welke nationaliteit de vliegers be hoorden, kon men niet zien. Er zijn verschil lende stukken van de projectielen gevonden. Geen persoonlijke ongelukken. De schade aan de te veld staande gewassen toegebracht, beloopt ongeveer f 100. Er schijnen in 't geheel tien bommen ge worpen. DE TOESTAND. Het onzinnig, onverantwoordelijk moorden houdt aan. Onzinnig en onverantwoordelijk, want de Entente-regeeringen weten dat zij de reeks „schitterende overwinningen" nog wel een eeuw zullen moeten voortzetten, voor zij den Rijn bereiken. Eiken dag bericht generaal Haig: „al onze doeleinden zijn be reikt". Dat klinkt geweldig. En meg grijpt naar een groote kaart, om te zien wat er toch wel op dien veeibevochten grond van oud- Vlaanderen gebeurd mag zijn. Die Engelsche staf doet 't nu toch maar kranig, al heeft die dan ook geen militaire opleiding gehad denkt men. Men zoekt, men tast, maar het is voor een buitenstaander finaal onbegrijpelijk welke doeleinden bereikt zijn, dat de Engelsche staf er zoo verheugd over is. Men mag toch niet aannemen, dat de bevelhebber over een zoo geweldig leger als het Engelsche, al te vreden is wanneer een boerderij, drie slooten en een bruggetje veroverd zijn ten koste van eenige duizenden jonge levens. De slag in Vlaanderen is intusschen weer ontbrand. Het Duitsche bericht er het volgende van Na de vruchtelooze partieele aanvallen der laatste dagen gingen de Engelschen gisteren tusschen Langemarck-Hollebeeke opnieuw over tot een algemeenen grooten aanval, dien den geheelen dag tot laat in den nacht aan hield en tot zware gevechten leidde. Op vele plaatsen vielen zij met gebruikmaking van versche troepen tot 6 maal toe op onze linies aan, steeds werden zij door onze dappere troepen in een hardnekkig handgemeen terug geworpen. Van de talrijke tanks, "die den vijand de doorbraak onzer stellingen moge lijk moesten maken, werd een aantal door ons vuur vernield. Behalve op 2 plaatsen ten O. van St. Juliën en aan den straatweg lepe- ren—Meenen zijn onze voorste loopgraven- linies op het 15 K.M. breede front geheel behouden gebleven. Hedenmorgen, na een kort trommelvuur op Lens, werden vijande lijke afdeelingen weder teruggeslagen. Maar nieuwe gevechten begonnen, daar en bij Lens, waar de Engelschen nu vlak tegen aan liggen. Woensdag bracht de keizer een bezoek aan de in Vlaanderen strijdende troepen. Na velen de hand gedrukt en woorden van dank te hebben toegesproken, hield de Kei zer een rede, waarin hij de strijders van het Westfront den groet der kameraden van het Oostfront overbracht. Na er op gewezen te hebben, dat Engeland de hoofdvijand is, dat Engeland zijn bondgenooten steeds opzweept tot haat en strijd tegen- Duitschland, zei hij ,,'t Is dus Engeland dat nedergeworpen moet worden en wij zullen doorvechten tot Enge land er genoeg van heeft". De slag bij Verdun, zoo schitterend door de Franschen ingezet, is Dinsdag niet voorU gezet, maar Woensdagmorgen begon de storm loop opnieuw en weer drongen de Franschen hier en daar iets vooruit. Het aantal gevan genen is daar tot 7000 gestegen. De felste slag woedt ongetwijfeld in de Aipen. Het is niet te beschrijven, hoe vree- selijk geweldig de strijd daar woedt. De Ita lianen berichten ervan: „Sedert drie dagen woedt de veldslag aan het Isonzo-front, van den Morte Nero tot aan de zee. Men strijdt op een front van bijna 75 K.M. en geen enkele veldslag had ooit plaats op een tooneel met zoo veel verschei denheden wat den vorm en de terreinmoei lijkheden betreft: de steile hellingen van de bergen rondom 't bekken van Tolmino, de kale, bijna loodrecht opstijgende wanden van den Monte Santo, de terrasvormige hoogten ten Oosten van Gorizia, de naakte rotsen en de hoogvlakte van de Karst, met zijn gewel dige traptreden, zijn ravijnen, zijn terrein plooien, de bastions van het machtige bol werk der Hermada. Ontzettend sterke steunpunten, onderling verbonden door een onafgebroken reeks veld werken, bijna overal drievoudig, hier en daar zelfs viervoudig aangelegd, versterken het Oostenrijksche front, en talrijke sterke divi sies infanterie verdedigen dezen machtigen gordel van veldwerken, gesteund door een zeer krachtihe artillerie. Volgens waarnemingen welke wij konden doen, zijn er ongeveer 2000 stukken geschut van ieder kaliber opgesteld op 't aanvals front van 60 K.M., d.w.z. dat er op iedere 30 meter een kanon komtl Dit zijn natuur lijk slechts de uitgevonden kanonnen, want ieder uur ontdekken wij weer andere. Tegenover deze onmetelijke vesting, tegen over deze ontploffing van artillerie en troe pen, die het geweldig voordeel van het defen sief hebben, d.w.z. van te kunnen strijden zonder zich te verplaatsen en zonder de stel lingen te verlaten, weike in de rolsen zijn uitgehouwen en kunstig en met de grootste zorg zijn aangelegd, welker toenaderingswe gen bovendien door de reeds lang van te voien ingeschoten kanonnen worden be- heerscht, stellen Wij sedert drie dagen het ontzaglijk vuur onzer artillerie-massa's, den heldenmoed en het élan onzer kranige infan terie. Tegenover deze verdedigingslinie der Oos tenrijkers, stelden de Italianen zooals nu be kend wordt, niet minder dan 6800 kanonnen, waarbij 1500 Engelsche en Amerikaansche van 38 en 40 cM. Dat is op elke 8 Meter een vuurmond.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 1