LAND- EN TUINBOUW. OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS Me broodkaart van de ?4s!e week loopt van Woensdag- 15 tot en met Moviderdag-23 Augustus. worden gezonden om deze kolen uit de mijnen te halen. In dat geval zou aangezien een mijn arbeider gemiddeld 20 ton steenkolen per maand kan produceeren, het toegezegde quantum voor eiken'arbeider, die naarDuilsch- land gezonden wordt, met 20 ton per maand vermeerderd worden. Een krachtige, huisvaste Arbeidersstand op het Platteland. Het belang hiervan is voor ieder duidelijk: wat een gesukkel en gelob.op het platteland om aan geschikte, bekwame arbeidskrachten te komen! Hoezeer lijdt het boerenbedrijf on der het gemis van goede krachten, van knechts zoowel als van vaste en losse arbeiders. Steeds grooter wordt het gebreksteeds hooger loonen dienen te worden toegekend. Steeds meerder en erger worden de klachten der landbouwers over gebrek aan toewijding, van „hart" en „liefde" voor 't werk, voor de belangen van den boer. In steeds meerdere mate lijdt het bedrijf onder de onvoldoende zorg, die er aan kan worden besteed. De ontvolking van het platteland is een der ernstigste oorzaken, waar door het niet tot grooteren bloei kan-komen. Het productievermogen van den bodem kon zooveel hooger worden opgevoerd, als er voldoende werkkrachten waren: boeren (en tuinders) èn arbeiders, bezield met onafge- gebroken toewijding van al hun verstand en werkkracht Is dat niet te bereikenmoet dat als een illusie worden beschouwd? Wij ge- looven het niet. Er wordt zoo vaak geklaagd dat het personeel zoo weinig lust toont om te werken na gezetten tijd als 't noodig is; dat het er zich zoo weinig van aantrekt als het over druk is, veel werk blijft liggen, de boel niet gaat zooals het moet; dat het zoo weinig deelt in de zorgen van den boer, enz. Maar in gemoede vragen wijmoogt gij van uw personeel wel zooveel ijver, zorg en toe wijding verlangen als van u zelf? Toont gij wederkeerig zooveel „hart" en „liefde" voor zijn belangen? Is het te verwachten, dat het zoozeer in uw zorgen deelt, als het in zijn eigen beurs zoo weinig terugvindt van uw voorspoed, uw zegèningen, uw buitenkansjes? Is het niet de prikkel van het eigenbelang, naast den eisch van zelfbehoud, dat uw ijver aanzet, uw krachten verdubbelt, uw zorgen verhoogt En moogt gij, waar die prikkel niet in gelijke mate bij uw personeel bestaat, re delijkerwijze van hen dezelfde toewijding vergen? Maak dien prikkel sterker en, wat thans illusie schijnt, heeft dan inderdaad kans, tot zegen van beide partijen, mooie werke lijkheid te worden. De heer K. Dilling schreef onlangs daarover een artikel in „De Veldbode", dat wij met groote ingenomenheid lazen. Enkele zinnen laten wij daaruit volgen De ervaring heeft al lang afdoend geleerd, dat loonsverhooging alleen een zeer onvol doend middel is ook voor den landarbeider, om bij hem de opgewektheid voor den land arbeid en den lust voor 't landleven er in te houden. De Staatscommissie voor den land bouw, die in 1906 is Ingesteld, zegt dit trou wens zeer duidelijk in haar uitgebrachte rapporten. Als het platteland tot steeds groo- ren bloei zal kunnen komen, moeten de landarbeiders door de grondbezitters worden tegemoet gekomen en de bewijzen van be langstelling dienen tast- en zichtbaar te zijn. Het eenig afdoend middel daartoe ishetcco- nomisch bestaan der arbeiders met den grond te verbinden, door hun óf een winstaandeel toe te kennen van de opbrengst der door hen bewerkte gronden; óf de kans te geven later een eigen, zij het nóg zoo'n klein bedrijf te beginnen. Met machines zal vooralsnog niet kunnen worden tegemoet gekomen aan ont volking van 't land. De kennis van den om gang met machines is nog zoo gering, dat het haast belachelijk zou zijn, dit middel tot opheffing van het kwaad aan te bevelen. Wanneer land- en tuinbouw bij ons te lande aan hun hooge roeping zullen kunnen blijven voldoen, dient de belangstelling van alle be oefenaars, dus ook van de arbeiders, actief, en niet, zoools thans veelal, passief te zijn. Als toch onze iandbouwstand eens goed wilde inzien, dat niet slechts innige samenwerking tusschen hen alleen, doch ook en vooral met de arbeiders de welvaart van allen ten goede komt!" Menig lezer zal misschien om het denkbeeld van den heer Dilling lachen, of misschien er zich om ergeren, en oordeelen, dat dit wel theorie zal blijven. Maar dan vergist hij zich. Wat de heer D. voorstaat, bestaat reeds, ook in ons eigen kleine landje. De Schrijver ver telt, dat de gelegenheid, om zelfstdnnig te worden vooral in Zuid-Holland op de eilan den en in Zeeland zeer veel gunstiger is ge worden, doordat de arbeider een aandeel heeft in de opbrengst van het door hem be werkte land. Vooral op Overflakkee is deze regeling in zwang. De arbeiders verrichten alle werkzaamheden, van 't zaaien tot de af werking van den oogst en krijgt voor zijn handenarbeid In ruil meestal '/j van de bruto opbrengst. De eigenaar bewerkt het land met de paarden en doet al het overige paardewerk, verschaft zaaizaad, kunstmest, enz. Het is een lust te zien, met welk een toewijding de vrouwelijke, zoowel als de mannelijke arbei ders alle werkzaamheden verrichten, alsof 't hun eigen onderneming betreft. Onkruid treft men sporadisch aan. Voor een zeer groot deel is de groote bloei van 't eiland Flakkee te danken aan de vriendschappelijke samenwer king van werkgever en werknemer. 't Is vreemd, dat de groote landbouw niet overal zoo'n goed inzicht heeft getoond. C. B. Ongevallen in het Landbouwbedrijf. Nog een groot aantal arbeiders is onver zekerd en toch is het ongevallenrisico in den landbouw niet gering en verzekering daarte gen alleszins noodzakelijk. De Landbouw- Onderlinge gaf in hetJuli-nummerharer„Me- dedeelingen" een staaltje, loopende over de jaren 1910/16, waarin het aantal ongevallen met blijvende ongeschikt of den dood als ge volg zijn aangegeven. Het staatje vermeldt: 86 ongevallen met doodelijken afloop, i87 met blijvende invaliditeit, totaal dus 273. De contante waarde der blijvende renten d.w.z. de sommen, welke dienen moeten om de toe gekende renten uit te keeren, vormen een bedrag van ruim f 407,000. Daarin zijn niet opgenomen: de kosten voor geneeskundige behandeling, voor uitkeer aan de getroffenen, zoolang hun blijvende rente nog niet vastge steld was, voor begrafeniskosten, enz. Even min zijn daarin opgenomen de kosten der ongevallen waarvan de getroffenen bij hei opmaken van deze cijfers nog niet hersteld waren, en van wie de mate van blijvende in validiteit nog niet vastgesteld kon worden hiervoor werd een bedrag van f 85.000, gere serveerd. Een blijvende uitkeering werd dus in die enkele jaren reeds toegekend aan een 187-tal invaliden, cn aan de weduwen en kin deren van 86 door een ongeval gedooden. Deze droeve cijfers spreken toch wel. Aan dat staatje kan worden toegevoegd, dat aan bijna 13000 werklieden tijdelijk uitkeering en geneeskundige behandeling werd verleend. In bovenbedoeld staatje worden tevens aan gegeven de oorzaken der ongevallen, en wel een 12-tal. Van de 187 blijvend invaliden had den 17, dus ruim 9 pCt., hun ongeval te wijten aan een trap of stoot van het vee23 deden een val op beganen grond, van een stilstaan- den wagen, enz. 12 wondden zich aan gereed schap-, 13 kregen Infectie; 24 een oogverwon ding (door aren, riet, takken, korrels, stof enz.); 12 stootten, klemden of brandden zich. Van de 34 doodelijk getroffenen vielen er 7 door een luik, enz. van den zolder9 ver dronken; 5 werden door den bliksem getrof fen; 4 deden een val. Het overzichtje der oorzaken doet ons zien, dat deze niet altijd zijn weg te nemen. Noodwendig brengt het landbouwbedrijf zekere gevaren meer, en daarom is het zoo noodzakelijk, dat ieder, die in het landbouwbedrijf werkzaam is, tegen eventueele gevolgen van ongevallen verzekerd is. Door voorzichtigheid zouden echter wel een groot aantal ongevallen kunnen worden voorkomen. Door openstaan van luiken enz. b.v. werden 4 werklieden blijvend invalide, 7 doodelijk getroffen. Door wat meer zorgvul digheid hadden deze waarschhnlijk voorko men kunnen worden. In vele gevallen toch zal het mogelijk zijn, b.v. door het plaatsen van een houten hekje of het spannen van touwen, te voorkomen dat werklieden door openstaande luiken vallen. Voorzichtigheid blijft dus geboden. C. B. Gemeenterekening. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1916, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 18 Augustus tot en met den 31 Augustus aanstaande, ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld. Sommelsdijk, 17 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1917, gedurende vijf maanden, van den 20 Augustus 1917 tot en met 19 Januari 1918, ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk 18 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. WAARSCHUWING. Keuring van ingeschrevenen voor de militie en voor den landstorm. De Burgemeester van Sommelsdijk waar schuwt de ingeschrevenen voor de militie en voor den landstorm, zich er voor te wachten zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te wor den, omdat, indien zij inderdaad ongeschikt zijn, de afkeuring ook zonder de tusschen- komst van die personen zou plaats hebben. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op artikel 206 van het wetboek van Straf recht, onder meer inhoudende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1°. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat ma ken 2°. hij die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Sommelsdijk 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1901 en 1900. De Burgemeester van Sommelsdijk brengt ter algemeene kennis, dat'de ingeschrevenen voor den landstorm jaarklassen 1901 en 1900 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad die zit ting houdt te Middelharnis in de Bewaar school op Donderdag 4 October 1917, 's voor middags 9 uur. Het welbegrepen eigenbei ng van de inge schrevenen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o a., omdat zij ingeval zij ongeschikt mochten blijken, van het inschrijvingsregister worden afgevoerd wat voor hen van groot belang kan zijn, wanneer tot oproeping van hun jaarklasse mocht worden overgaan. Wenscht een ingeschrevene bij een anderen keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorziter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. De ingeschrevene, die niet voor den keu ringsraad kan verschijnen of bij de keuring niet ongeschikt is verklaard, heeft bovendien de gelegenheid een aanvraag welke niet aan een termijn gebonden is aan den Minister van Oorlog te richten om op grond van ziekte of gebreken van het inschrijvings register te wordenafgevoerd. Bij zulk een aanvraag moet worden over gelegd een door twee geneeskundigen afge geven verklaring; ook kunnen worden over gelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk geteekend door één geneeskundige. De hand- teekening van den geneeskundige op de ve& klaring moet gelegaliseerd zijn door den bur gemeester der gemeente waar de geneeskun dige woonplaats heeft. Is de ingeschrevene in het buitenland gevestigd, dan mag de ver klaring ook zijn afgegeven door twee personen bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het Rijk waar hij gevestigd is. De verkla ring moet dan evenzeer behoorlijk gelegali seerd zijn. Sommelsdijk, 20 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Van den spekslager M. H., is Maandagmorgen een fiets gestolen. De zaak is in handen der politie. Voor den landstorm jaarklassen 1901 en 1900 worden alhier resp. 22 en 14 personen ingeschreven. De keuring voor die jaarklas sen zal plaats hebben op 4 Oct. a.s. Tegen A. K., huisvrouw van J. S., is proces-verbaal opgemaakt wegens beleedi- ging van de huisvrouw van W. C. L. Veehouders worden in hun eigen belang dringend verzocht met den meesten spoed ter secretarie opgave te doen van het aantal en soort vee dat In hun bezit is. Op de Maandag j.l. gehouden keuring van luxe paarden zijn de uit deze gemeente ter keuring aangeboden paarden ongeschikt bevonden. Aan den landstormplichtige der jaar klasse 1908, C. H. van Eek is opnieuw vrij stelling van den dienst verleend en wel tot in het tijdvak 1—7 November a.s. Wij verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie waarin een openbare vergadering wordt aangekondigd in het Hotel Spee en waarin als spreker, zal optreden de heer W. K. Fiegé van Tiel. De dienstplichtige der lichting 1917 J. Westdijk zal in werkelijken dienst worden gesteld op Woensdag 17 Oct. a.s. v.m. 11 uur te Rotterdam. Hedenmorgen half negen is er bij- A. Buijs van den Langeweg onder deze gemeente eenluchtballon-gedaald. Hij was voorzien van een Duitsch merk. MIDDELHARNIS. Tegen J. N., uit Som melsdijk is alhier door de politie Proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een fiets zonder licht. Van Joh. Auperlé had een kind 't on geluk te vallen waardoor het een armpje brak. Teiwijl C. Koster met een zak aardap pelen door zijn land liep had hij 't ongeluk te vallen waardoor hij zich zoo ernstig be zeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Maandagmorgen kregen twee vrouwen twist, 't welk al spoedig in handtastelijkhe den overging, waardoor M. de G., zoo ernstig werd verwond dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Maandag heeft de keuring van rijpaar den plaats gehad voor 't leger er zijn van de ongeveer 50 paarden welke aangebracht zijn, slechts 3 paarden daar voor goedge keurd, 1 van den heer D. Kastelein en 2 van den heer J. C. Born. Den 20sten Augustus zijn voor den landstorm jaarklasse 1901 Ingeschreven 18 personen en jaarklasse 1900 zijn 8 personen ingeschreven. Bij onderzoek is gebleken dat in deze gemeente 165 varkens aanwezig zijn die een slachtgewicht hebben van 50 kilo. Door onbekend gebleven personen is Zondagnacht aan bij de bewoners aan de Sasdijk een kabaal gemaakt door op de ra men en vensters te slaan zoodat de heele buurt er door gewekt werd. DEN~ BOMMEL. Door den Gem. veldwach ter alhier is tegen S. Herschel van Som melsdijk, proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van art. 48 der Politie-ver- ordening (het rijden met een rijwiel van de Voorstraat). De keuring van de landstormplichtigen der jaarklassen 1901 en lf 02 voor deze ge meente zal plaats hebben op Zaterdag 6 Oc tober v.m. 10 uur in de O. L. School te Oolt- gensplaat. Landbouwers die hun vee nog niet ter Secretmie, hebben opgegeven worden ver zocht dit nog zoo spoedig mogelijk te doen. De broodbakkers alhier, worden ver zocht de namen hunner klanten voor de ont vangst van broodkaarten voor het volgende tijdvak zoo spoedig mogelijk of uiterlijk voor Donderdagmorgen ter Secretarie te doen. Een ingezetene denkende aan de moge lijkheid, dat men in zijn boomgaard aan het perenstroopen waien, ging 's avonds half elf naar zijn tuin bij de openbare school en trof daar in het duister werkelijk 2 personen aan, die aan het perenschudden en rapen waren. Hen vasthoudende ging zijn zoon naar den veldwachter, doch die was met verlof, toen naar den nachtwaker voor zoon zaakje, nog niet genoeg achtte men. het noodig den Bur gemeester te roepen, die weinig lust scheen te hebben zijn bed te verlaten en te kennen gaf den anderen morgen de zaak wel te zul len onderzoeken. Inmiddels waren de 2 gesnapten werkzaam aan de verbouwing der openbare school los gelaten, die toen in allerijl het hazenpad kozen. OOLTGrNSPLAAT. De zitting van de mi7 litieraad voor deze gemeente zal plaats hebben,, te Dirksland op Donderdag 6 Sept. a.s. Op de gehouden verkooping alhier werd voor een halve H.A. gemiddeld betaald f 530. Voor Ajuin en Koepeen gemiddeld f 800. Zaterdag had een schoorsteenbrand plaats bij L. Kloet, daar de zolder reeds vlam val te werd de hulp ingeroepen van den metselaar K. v. R. wlen het mocht gelukken het vuur meester te worden. NIEUWE TONGE. J.l. Zondagavond is alhier een vliegmachine overgekomen, het is verdwenen in Zuidelijke richting. De arbeiderswoning van den heer J. Keijzer alhier bewoond door J. Visbeen is onderhands verkocht aan I. Dorst alhier. Deze week is in deze gemeente weer een kleine partij kolen gearriveerd en ook nog een weinig petroleum. Terwijl C. v. d. M.. aan het erwten pikken was had hij het ongeluk in zijn hand te slaan zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Bij de op Woensdag j 1. gehouden ver gadering van den gemeenteraad zijn de ge= loofsbrieven van dhr. A. Dorst, J. Overdorp en A. J. Voordijk nagezien en in orde be vonden en is tot toelating besloten. Deze week is bij de schoenmakers door den gemeente-veldwachter een opgaaf ver leend hoeveel leder zij nog in voorraad haddeit. DIRKSLAND. Deze week is op bon no. 18 0,3 Kilogr. groene erwten, en op bon no. 19 0,1 Kilogr. Havermouth verkrijgbaar. De zitting voor de Militieraad iichling 1918 zal gehouden worden op Donderdag 6 Sept. v.m. 10.15 uur. Tengevolge van de vele regen heeft, vooral heT aardappel gewas, veel geleden, zoodat er in sommige akkers veel zieken voorkomen. Maandagnacht 3 uur is alhier een vliegmachine waargenomen, waarvan de na tionaliteit niet kon worden vastgesteld. HERKINGEN. Bij de alhier gevestigde win keliers kan in den loop dezer week worden verkregen op bon no. 15: 7 ons rijst en op bon no. 16 1 t ons havermouth. Heden Woensdagmorgen ten 10 ure zal de Raad dezer gemeente in het openbaar vergaderen. In het laatst der vorige week werden opnieuw alhier 2 varkens dood in hun hok aangetroffen, zoodat afwisselende de ziekte en sterfte onder deze dieren alhier blijft voortduren. Een flinke hoeveelheid petroleum arri veerde de vorige week alhier per beurtschip per, waarvan echter ongeveer de helft voor omliggende plaatsen. De rest is per bon van 2 Liter door tusschenkomst van den Burge meester verdeeld. Zondag 1.1. overleed alhier de Heer Cornelis Witvliet, in leven meer dan veertig jaren in tal van betrekkingen voor de ge meente werkzaam geweest. Een afschrift van het primitief Kohier van den H. Omslag is gedurende 5 maanden vanaf 20 Aug. tot 19 Jan. voor een ieder ter secretarie ter lezing nedergelegd. De landweerplic'ntigen lichting 1907 1913, thans met klein verlof en voorzoover nog niet daartoe dit jaar onder de wapenen geweest zullen op nader te bepalen datum door hun Commandanten één dag worden opgeroepen ter inspectie. De algemeene Politie-Verordening dezer gemeente inhoudende 137 art. in zijn geheel aan de aanplakplaats gepubliceerd, ligt ge durende 3 maanden ter lezing op Secretarie en is aldaar tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld. MELISSANT.* Door den Flakk. Boerenbond werden onderstaande adressen verzonden Aan Zijne Excellentie den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel 's Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbeid te ken nen het Dagelijksch Bestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigingen, Goedgekeurd bij Koninklijke Besluiten van laatst 18 December 1913 (Staatsbl. No. 36.) dat het zich in opdracht van het hoofd bestuur tot Uwe Excellentie wend met het eerbiedig verzoek den uitvoer van jonge paarden, waaronder wij in dit geval verstaan die paarden welke den leeftijd van 2 jaren niet hebben bereikt; zoo mogelijk nog dezen Herft toe te staan dat wanneer deze jonge paarden konden worden afgezet dit een enorme besparing van hooi, graan en ander voer ten gevolge zou hebben, wat bij den heerschenden voeder- nood de andere dierep ten goede zou komen. 't Welk doende Het Dagelijks Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond De Voorzitter, De Secretaris, (w.g.) J. OVERDORP. (w.g.) A. W. KEIJZER. Nieuwe Tonge 1 16 augustu8 1917> Melissant Aan Zijne Excellentie den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel 's Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het Dagelijksch Bestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigingen, goedgekeurd bij Koninklijke Besluiten van laatst 18 December 1913 (Staatsbl. No. 36.) dat de verschillende voederartikelen en afvalproducten zonder eenige garantie en meestal gemengd in den vrijen handel wor den omgezet en tegen abnormaal hooge prijzen worden verkocht, die niet in 't minst in verhouding zijn met die welke de telers voor de van hen door de Regeering gevor derde granen ontvingen of zullen ontvangen. dat diezelfde telers genoodzaakt zijn ge worden die minderwaardige en gedeeltelijk onwaardige artikelen af te nemen tegen deze buitensporige prijzen, teneinde hun kleinen veestapel vooral varkens te onderhouden, terwijl vooral arbeiders en andere niet tot den boerenstand behoorende ingezetenen daarvan de slachtoffers zijn; dat het Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt dat voortaan alle voederartikelen op de vrije markt gebonden zijn aan een door Uwe Excellentie vast te stellen maximumprijs, met inachtneming van een verplicht gega randeerd gehalte van verteerbare stoffen het welk bepaald moet worden door de Rijks landbouwproefstations en dat bovendien geen fabrikant of handelaar in voederartkelen onder welken naam ook deze mag verkoopen of in voorraad hebben, waarvan de analijse niet bekend is en gegarandeerd wordt. 't Welk doende Het Dagelijks Bestuur v/d Flakk. Bond Voorzitter, Secretaris, J. OVERDORP. A. W. KEIJZER. Nieuwe Tonge 1 ,6 augusltfs ,917. Melissant Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen: het Dagelijks Bestuur van den Bond van Flakkeesche Landbouwvereenigingen, goedgekeurd bij Koninklijke Besluiten, laatst van 18 December 1913 (Stbl. No. 36); dat het zich ingevolge een besluit van het Hoofdbestuur in dato 8 Augustus 1917, tot Uwe Excellentie wendt met het eerbiedig verzoek-om de beschikking van Uwe Excel lentie waarin wordt bepaald dat van het be zaaide oppervlakte handelsgewassen in de jaren 1913, 1914 en 1915; voor 1918, 40 °/0 mag worden geteeld te willen veranderen in '/s van de bebouwde oppervlakte van alle bedrijven, uitgezonderd Wei- en Klaverland dat door handhaving van het systeem dat een zeker percentage van in die jaren ge teelde handelsgewassen, de maatstaf is voor volgende jaren, groot onrecht is tegenover die landbouwers welke in die jaren geen of weinig handels- en méér voedingsgewassen hebben geteeld, waardoor zij nu geen, of bijna geen handelsgewassen mogen zaaien, terwijl zij die in die jaren véél of uitsluitend handelsgewassen hebben geteeld hooge win sten hebben gemaakt, en weer zullen maken of reeds gemaakt hebben dat het als voedingsgewassen beschouwd alle halmgewassen en peulvruchten, boekweit, aardappelen, mangelwortelen en suikerbieten, en het percentage met laatstgenoemd gewas te betelen gaarne van Uwe Excellentie tege moet ziet; dat eene uitzondering zou kunnen worden gemaakt van de duinzandgronden op het eiland'Goeree waar met kans op succes niet veel méér dan cichorei kan worden geteeld, terwijl het Uwe Excellentie beleefd verzoekt dit gewas evenals alle handelsgewassen ge heel vrij te laten behalve van wat er noodig is voor gebruik hier te lande, dat de uitvoe- ring van Uwe Excellentie's bepaling dat de geldelijke opbrengst van handelsgewassen niet hooger zijn zou dan die van voedings gewassen, de teelt dier productie onmogelijk maakt en dat zoodanige maatregel de land bouw in dit eiland te gronde richtwaar zijn welvaart geheel afhankelijk is van deze teel ten, en vooral getroffen zullen worden den kleinen landbouwer en den arbeider welke door bemoeilijking van den teelt dier gewas sen zich den weg zien afgesneden om op den maatschappelijken ladder naar boven te komen, en bovendien het spook der werke loosheid ook hier zijn intrede zou doen dat het voor het eiland Goeree en Over flakkee als 't ware een levenskwestie is of, en op welke wijze handelsgewassen mogen worden geteeld, doch dat door het opgeven van die oppervlakten in 1913, 1914 en 1915 op allerlei wijze is getracht, en lang niet zonder succes om die opgaven te ver- grooten, terwijl door het invoeren van een zeker percentage van de bebouwde opper vlakte het plegen van allerlei bedrog uit kan zijn dat indien '/s van het bedrijf voor handels gewassen naar de meening van Uwe Excel lentie te hoog is met het oog op de groote behoefte voor voedsel voor mensch en dier het zich desnoods kan vereenigen met een kleiner percentage. Redenen, waarom het Uwe Excellentie beleefd verzoekt deze voorstellen in over weging te willen nemen, mogen ze niet ge heel aannemelijk zijn toch in dezen geest werkzaam te willen zijn en te breken met het tegenwoordige stelsel dat nimmer het gewenschte resultaat kan opleveren, onder de landbouwers veel ergernis verwekt en de lust beneemt om mede te werken in het al gemeen belang. 't Welk doende, Het Dagelijks Bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond, De Voorzitter, De Secretaris, (w.g.) J. OVERDORP, (w.g.) A.W. KEIJZER Nieuwe Tonge i Melissant Augustus 1917, STELLENDAM. Maandagmiddag 1.15 ure. werd alhier weder een vliegmachine waarge nomen, komende uit Z.W. richting. Boven het eiland gekomen zwenkte het vliegtuig en verdween weer in W. richting. Door de groote hoogte kon de nationaliteit niet worden vast gesteld. Donderdagavond reed J. van O. met zijn fiets in een moddersloot langs den O Achterweg. Het scheen hem evenwel niet te bevallen, want hij was weer spoedig op het droge. GOEDEREEDE. Het Kohier no. 3 der Per- soneele Belasting is invorderbaar verklaard en aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Maandag werden alhier distributiekolen gelost a f 2,— per 80 Kilo voor eik gezin. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf ver loor P. Tan is een geheel vischtuig ter waarde van pl.m. f 600,— Zondag werd onze gemeente druk be zocht. De Kinderdijk zag den geheelen na- méddag zwart van menschen. Allen nieuws gierigen naar de gaten die de bommen in den grond hebben nagelaten. Omtrent het luchtgevecht welke Za terdagmorgen even buiten deze gemeente door tot nog toe 2 onbekende vliegmachines is geleverd zijn wij direct er op uit getogen en vernamen wij het navolgende van ver schillende ooggetuigen Toen wij hedenmorgen omstreeks half 12 onze boterhammen aan den Hooidijk nuttig den tusschen de polders Roklaasplaat en Nieuwen Oostdijk gelegen, hoorden wij in Zuid Westelijke richting eene vliegmachine naderen, die wij later in het gezicht kregen. Naderhand bleek dat het er 2 waren. Wij hoorden een knal en zagen direct daarop eene rook en modderzuil van ongeveer 25 a 30 Meter hoog, dichtbij eenige koeien die aan den dijk liepen te grazenen daarna weder een even voorbij die koeien. Plotseling wierpen wij ons op den grond en bleven ongeveer 10 minuten platliggen. Daarna zakte het gevaar af en bleek dat in onze onmiddelijke nabijheid bommen waren geworpen. Gaten, circa 10—8 Meter werden er geslagen. Nabij een stuk land met sui kerbieten werd een gat geslagen dat wel het grootste is van alle. Ontzettend is daar de schade. De grond en modder werd circa 100 a 150 Meter ver weg geslingerd. De grond in den omtrek is geheel gesple ten. De aanblik is droevig en getuigt van de ontzettende kracht waarmede de bommen in den grond gevallen zijn, welke vooral aan de te velde staande gewassen enorme schade aanrichtten. Een jongen van ongeveer 15 jaar werd door de luchtdruk in een sloot geslingerd. En sommige personen door de opdwarrelende aarde haast bedolven. In het geheel zijn 6 bommen geworpen. De machines verdwenen in Noord-Oostelijke richting. Door de Gemeente politie en eenige sol daten van de kustwacht van Ouddorp zijn verschillende scherven der bommen in be? waring genomen, om te trachtten uit te zoe ken van welke nationaliteit de vliegmachines waren. Als een wonder mag het heeten, dat geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen, daar op het veld verschillende personen hun nen arbeid daar aan het verrichten waren. Nader vernemen wij nog dat de beide machines om 12 uur te Rockanje werden gerapporteerd en daar door de kustwacht vruchteloos beschoten. OUDDORP. De vliegmachines, waaruit bommen zijn gevallen achter Goeiêe, zijn hier zeer goed waaigenomen. Toen het ge beurde bij de kustwacht bekend was, zijn er dadelijk enkele manschappen heen gegaan om naar het een en ander een onderzoek in te stellen en het terrein van het ongeval af te zetten.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2