-I B.S. ai Zonen ELEN KA H JL Zt .erdag 11 Augustus 1917. BS81® Jaargang N°. 2810 voor de Znidliollandüche en Sfieeuwsclie Eilanden. Tweede Blad. I fabriek /land Fz. Antirevo lutionair Orgaan officieel gedeelte. buitenland. Bie Oorlog. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. en KOOP. I den goede AN Mz. ommelsdijk. (IYS1IEQS ABRIKANTEN Eigeel idrijfs'srae! t IVESTIGD 1173175 ■sstraat bon No. 4(345 ilialen. iorten op elke EMEN. foor 1917 elen ec andere n ^«or leer- H. 'S> w»r- ILVCi en IfKtd. SKSLAND. IIAOH O 00951 »*©q«a T. SCHILFEROORD, JIUIM», Tel. 29 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent bij vooruitbetaling.] Buitenland bjj vooruitbetaling 4,50 per jaar Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. W. BOEKHOVEN Zonen, SOMMELSD1JK. I Advertentiën Ï2V2 sent per regel, Reclames 25 per regal. Boekaankondiging 5 Cent per regel. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën esi verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevess. Opgemerkt mag worden, dat meer dan fSTE en :e UIG met Collings- voor 4 personen. zeer goeden staat BOERENWAGEN en AARDAPPEL- als nieuw. rij - Rijtuighandel IRK LAND. 1LEDER, BALATA H. HAAGEN, Rot- cmeksprijs geleverd 10740 p aanvraag. 'ALEN in JAPON- EN, BOEZELAARS, N, MODES, GAREN, ITRAGES en Afge- 12313 nbevelend, )OLTGENSPLAAT AAR tlddelharnis en Som appij tot Nut van 't een. n op tegen 36/iopCt. feid tot inbreng- en op Maandag, Dins- derdag van 9—12, be- van 6—7 uur, ten irier-Boekhouder. A.Cz., Middelharnis. schoone Collectie EN. 12106 las fabrikaten tegen aia s?«inq."A mijn geachte clientèle i, dat de meubelen in te, op eigen Fabriek te vaardigd, en daardoor komende meubelen tet concureerende prijzen, nde Meubelen, worden naakt. Tevens groote artikelen. s nog te bekomen zoo- kt twee bussen 20 Kilo. AX1LIAANSCHE ZEEP 10596 UITGEVERS Telefoon Intercoms. Xo. t. Dit nummer bestaat ait Voederen van taiwe, rogge, peulvruchten en boekweit aan dieren. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, bij beschikking van 15 luli 1917, het volgende heeft bepaald V 1 Het is, behoudens zijn bijzondere toe- siciiiming of die van den Minister van Oorlog, met ingang van heden verboden A. tarwe, rogge, peulvruchten en boek weit te verwerken tot voedermiddel voor dieren of te vermengen met voedermiddelen voor dieren; B. tarwe rogge, peulvruchten en boekweit, gedorscht of ongedorscht, verwerkt of onver werkt, gemengd of ongemengd met andere stoffen, als voedermiddel voor dieren te ge bruiken. II. Het onder I bepaalde is niet van toe passing van paarden-, wier-, schapen-, dui ven- en Waalsche boonen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van deze verbodsbepaling inge volge artt. 11 en 12 der Distributiewet 1916 strafbaar is. Belanghebbenden worden er voorts op gewezen, dat uit het bepaalde onder II aller minst volgt, dat de daargenoemde boonen, welke dit jaar geoogst worden, zondermeer voor veevoeder zullen mogen worden ge bruikt. Immers zal nog nader worden bekend gemaakt, welk gedeelte van de gewassen van oogst 1917, die door het Rijk gevorderd M 3rden, voor eigen gebruik door de land bouwers mogen worden behouden. Sommelsdijk, 6 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz. L. B. granen en peulvruchten, met uitzondering van de hoeveelheden, waarover hun uitdruk kelijk de beschikking is gelaten, te bezorgen of te doen bezorgen uitsluitend op de plaats waar en op den tijd, dat zulks door den Regeeringscommissaris van de Rijks- graanverzameling wordt gewenscht, overeen komstig de daaromtrent bestaande plaatse lijke gebruiken. Artikel 3. Voldoen de eigenaren en bezitters niet aan de in artt. 1 en 2 genoemde verplichtingen, dan zal, onverminderd de strafrechtelijke ver volging, die zal worden ingesteld, de be schikking over de hoeveelheden, in art. 2 bedoeld, worden ingetrokken. Artikel 4. Onder granen wordt in deze regeling ver staan wintertarwe, zomertarwe, spelt, win terrogge, zomerrogge, zomergerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze regeling verstaanveldboonen (wier-, paarden-, dui ven-, schapen- en Waalsche), alle soorten groene en gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boo nen. Overtreding wordt gestraft overeenkomstig de Distributiewet 1916. Sommelsdijk. 6 Augustus 1917. De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. L. B. v-v- Aflevering en vervoer van ongedorschte granen en peulvruchten. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, ingevolge art. 8 der Dis tributiewet 1916, het volgende heeft bepaald Artikel 1. De aflevering van ongedorschte granen en peulvruchten is verboden. Artikel 2. Vervoer van ongedorschte granen en peul vruchten zal behoudens tegenbewijs be schouwd worden als begin van uitvoering eener aflevering als in artikel 1 verboden. Artikel 3. Onder het vervoerverbod in artikel 2 is niet begrepen het vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, alsmede het vervoer, waarvoor door den Regeerings commissaris voor de Rijks-graanverzameling vergunning is verleend. Artikel 4. Onder granen wordt in deze regeling ver staan: wintertarwe, zomertarwe, spelt, win terrogge, zomerrogge, wintergerst, zomer gerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad. Onder peulvruchten wordt in deze regeling verstaanveldboonen (wier-, paarden-, dui ven-, schapen- en waalsche-), alle soorten groene erwten, inbegrepen gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Sommelsdijk, 6 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz. L. B. Inlevering van granen en peulvruchten. De Burgemeester maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, gelet op artikel 8 der Distributiewet 1916, onder dagteekening van 18 Juli 1917, het volgende heeft bepaald Artikel 1, Eigenaren en bezitters van ongedorschte granen en peulvruchten zijn verplicht, tel kenmale onmiddelijk na het dorschen opgave te doen van de door hen gedorschte hoe veelheden, uitgedrukt in kilogrammen, aan den burgemeester hunner woonplaats. Artikel 2. Eigenaren en bezitters van gedorschte gra nen en peulvruchten zijn verplicht al hun INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk, brengen ter openbare kennis, dat H. Zoen, wonende tc Dirksland, krachtens art. 15,- 1ste lid der Hinderwet, hooger beroep heeft ingesteld tegen ons be sluit van den 30 Jpli 1917, ingevolge art. 8 van voormelde Wet genomen, waarbij hem vergunning tot het oprichten van eene sla gerij op den dorschvloer van eene schuur, staande aan den onwaardschen dijk, kada straal bekend in sectie D. no. 675, werd geweigerd. SOMMELSDIJK, den 9 Augustus 1917. De Secretaris, De Burgemeester,' Iz. GEELHOED. J. TIMMERMAN Mz. L.B. DE TOESTAND. We leven thans in de dagen der conferen ties. Allereerst is daar de conferentie der geallieerden die op het oogenblik te Londen bijeen is en die het oorlogsdoel der.Entente omschrijven zal. - Het Engelsche publiek beiuigde groote be langstelling voor deze conferentie. Een me nigte personen verzamelde zich in de Dow ning Street om getuige te zijn van het vertrek der aanwezigen. 'Geen wonder, want ook de Engelschen verlangen naar vrede en volgens de bladen werd de conferentie van Stockholm besproken op de vergadering der regeeringsmannen. Deze berichten zijn echter, naar het schijnt een beetje te spoedig gemeld. Althdns Reu ter komt al vlug met een tegenspraak. Hoe't echter zij laten we hopen, dat we dan toch spoedig eens iets mogen vernemen van het eigenlijke oorlogsdoel der Entente. Zelfs de Engelsche en Fransche soldaten in de loopgraven verlangen naar een antwoord. Het meest bedreigde punt voor de Russen is op het oogenblik het frontdeel in de Noord- hoek van Roemenië. Daar hebben de ten N. van Foscani oprukkende Verbondenen het dal der Susita bereikt. Desondanks zetten de Roemenen hun flankaanvallen in het Sassoen- dal en in de Karpathen voort. Het front der Russisch-Roemeensche legers is ten. N. van den Toelgyespas óf teruggetrokken óf uit het verband geraakt. In vinnige gevechten drin gen de Oost.-Hong. troepen daar door het gebergte. Het front der Centralen loopt nu vrijwel langs den Sereth. Moeten de Russen en Roe menen ook deze linies opgeven dan zullen ze gedwongen worden tot op de Proeth terug te trekken. En geheel onmogelijk is dit niet, want de Russen en Roemeniërs die in de Karpathen Duitsch-Oostenrijksche troepen voor zich hebben, zullen straks in den rug bedreigd worden door de oprukkende legers. De positie van de afdeellngen die daar in het Noorden van Moldavië strijden wordt dan onhoudbaar en hun terugtrekken is nood zakelijk, En in de Woud-Karpathen stelden de Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen zich reeds in het bezit van verscheiden hardnekkig ver dedigde bergtoppen. Het blijft opmerkelijk, dat nu de Russen op eigen grondgebied zijn gekomen, de Cen tralen daar haast niet meer vorderen. Nieuwe Engelsche aanvallen worden uit het Westen gemeld. Het Duitsche stafbericht deelt mede: „Aan het Vlaamsche gevechtsfront steeg het vuurgevecht gisterenavond weder tot groote hevigheid. In den kust-sector gingen de Engelschen nu trommelvuur met sterke strijdkrachten van Nieuwpoort naar het Noor den en Noordoosten tot den aanval over, doch werden in een gevecht op korten af stand teruggeworpen. Tusschen Draaibank, ten Noordoosten van Bixchoote, en Frezen- berg deed de vijand na het vallen der duis ternis herhaaldelijk krachtige plaatselijke aan vallen op onze linies. Hij werd ook hier echter overal met groote verliezen teruggedreven". De Britsche staf meldt weinig van den aanval, waaruit valt af te leiden, dat de aan val inderdaad werd afgeslagen. „Onze bondgenooten wonnen heden ten N.W. van Bixschoote terrein. Gisterennacht en hedenmorgen werden vijandelijke afdee- lingen ten N. van Roux en bij Oppy afge slagen. De vijandelijke artillerie blijft ten O. van Yperen groote bedrijvigheid aan den da leggen." VERSPREIDE BERICHTEN. In de jaarvergadering van aandeelhou ders der Spiilers Bakers Ltd. heeft de voor zitter, naar Tiemes van 30 Juli meld, ver klaard, dat slechts éèn zesde gedeelte van al het graan, dat Engeland noodig heeft, ia het land zelf wordt verbouwd; vijf-zesde gedeelten moet van overzee worden aange voerd. Spreker zeide ernstig te hopen, dat de oogst der vereenigde Staten dit jaar beter zou uitvallen dan verleden jaar, daar het ten gevolge van het gebrek aan scheepsruimte anders onmogelijk zou zijn, voldoende graan aan te voeren. Een stoomschip, dat 30.000 quarters graan kan transporteeren, kan per jaar zeven reizen naar Amerika maken, dus in één jaar 210 000 quarters graan aanvoe ren. Mocht Amerika de behoeften van Enge land niet kunnen dekken, dan zou men het graan uit Australië moeten aanvoeren. Maar hetzelfde schip, dat per jaar 7 reizen naar Amerika kan maken, kan met dezelfden tijd slechts 2'/j reis naar Australië maken, dus niet meer dan 75.000 quarters graan per jaar aanvoeren. De verklaringen van dezen vakman toonen aan, van hoe weinig' beteekenis het voor Engeland zou zijn, als Lloyi George zijn be roemd „Landbouwplan" verdubbeling van de graanproductie eens werkelijk zou kun nen verwezenlijken. Want zelfs dan nog zou Engeland slechts een derde gedeelte van zijn graanbehoeften zelfs kunnen dekken, zoodat het nog voor twee-derden op den aanvoer van overzee zou zijn aangewezen Naar een telegram van de 30en Juli uit Parijs aan de „Mornmg Post" bericht had de Engelsche scheepvaartcontroleur, Sir Joseph Maclay, een onderhoud met een vertegen woordiger van den „Petit Parisien", bij welke gelegenheid Sir Joseph wees op den grooten last, die op het oogenblik op de koopvaardijvloot rustte. In de eerste plaats moest Engeland zich zelf voeden en dan moest het een voldoend aantal schepen ter beschikking stellen om de bondgenooten, niet alleen Frankrijk, maar ook Italië en Rusland van steenkolen te voorzien. De weg was lang en gevaarlijk en het succes hing voor een groot gedeelte af van het al .of niet slagen der duikbootcompagne, welker bedreiging zeer ernstig bleef. In de afgeloopen week was het aantal slachtoffers zoo groot geweest; dat men weer duidelijk aan de grootte van het gevaar herinnerd werd. Misschien zou er wel eens den een of den anderen dag een wondermiddel 'gevonden worden tegen dat gevaar. Maar tot dusverre was dat niet het geval en moest men er zich toe bepalen de bestaande afweermiddelen zooveel mogelijk te verbeteren. Het scheepvaartministerie was dag en nacht daarvoor^ezig, maar hij meende toch, dat het eenige zekere middel tot be strijding van het gevaar de intensieve aan bouw van nieuwe schepen was. Het Engelsche parlementslid, de heer Philip Snouwden, heeft, volgens de „Times" van 31 Juli, gesproken op de jaarvergadering van de afdeeling Woolwich der Onafhan kelijke Arbeiderspartij. Hij betoogde, dat de regeering weinig of niets wist van de thans heerachende publieke opinie, die zeer juist werd weergegeven door iemand, die.hem den vorigen dag had gezegd „Ik geloof niet dat ik precies ben wat U een pacifist noemt maar ik behoor tot de groote en snel toe nemende schare van hen, die den oorlog beu zijn". De Russische revolutie, vervolgde de heer Snouwden heeft er toe medegewerkt, dat er uiting werd gegeven aan de lang-verkropte ontevredenheid, die voordurend grooter wordt. Het was hem steeds een voldoening, als rij ke parlementsleden hem vroegen, of hij dacht dat er een revolutie in Engeland zou kunnen komen. Hij gaf daarop altijd ten antwoord dat dit even zeker was als het opgaan van de zon. Een bijeenkomst van socialisten van Europa zal de volgende maand worden, ge houden, om de vredesvoorwaarden te be spreken. De conferentie zal deze voorwaar den formulieren, zeide Snouwden, en als de regeering zich er niet mee zou vereenigen, staat het volk slechts een ding te doen het voorbeeld van Rusland te volgen" Naar den 31 en Juli uit Haparanda aan „Aftonbladet" werd geseind, was in Moskou een hevige brand uitgebroken in de loodsen en opslagplaatsen der Oost-Aziatische maat schappij. Door den bra :d waren groote ver woestingen aangericht. Groote partijen katoen voor eene waarde van niet minder dan drie millioen roebel en een partij tabak ter waarcie van twee millioen roebel werden een prooi der vlammen. Wanneer men bedenkt, hoe critiek de toe stand in de Russiche textielindustrie is, spe ciaal in die te Moskou, waar nog onlangs de fabrikanten besloten, hunne fabrieken zes weken stop te zetten uit gebrek aan grond stoffen dan begrijpt men, welke rol op het oogenblik de vernietiging van eene partij katoen ter waarde ven drie millioen roebel voor die industrie speelt. Aan het bericht van de vrachtenmarkt in de „Morning Post" van 31 Juli ontleenen wij dat in den Australischen handel de neutra len 300 shillings konden berekenen voor volle graanvrachten, maar dat de toestand, des niet tegenstaande verre van bevredigend was. De Japansche havens waren overvol, aangezien groote hoeveelheden goederen op verscheping wachten. De buitenlansche kolen- markten berichten een groot aantal orders, maar een algemeen gebrek aan laadruimte. De „Neue Ziiricher Zeitung" schrijft: „Dat de ons door de Entente geleverde wa ren het land niet weer verlaten is reeds zoo vaak betoogd en bewezen, dat wij ons een herhaling hier kunnen besparen. Wat echter zeerde aandacht verdient en tot heden toe door de met Duitschland in economischen oorlog zijnde mogendheden nog niet vol doende naar waarde werd geschat, is het feit, dat Zwitserland uit Duitschland en Oos tenrijk nog steeds levensmidde en betrekt, vooral suiker, en in het afgeloopen jaar ook zeer aanzienlijke hoeveelheden aardappelen". Het blad geeft dan eenige aan oificieele statistieken ontleende cijfers, betreffende den Zwitserschen in- en uitvoer van levensmid delen in 1916. In dat jaar voerde Zwitserland 64.316 ton levensmiddelen (voornamelijk zui velproducten en vruchten) naar Duitschland uit. Duitschland leverde daarentegen Zwit serland 74.559 ton levensmiddelen, dus 10.243 ton meer! Deze Duitsche levensmiddelenuit- voer omvatte onder meer 3831 ton versche groente, 58.851 ton aardappelen en 10.909 ton suiker. Naar Oostenrijk-Hongarijeexporteerde Zwit serland verleden jaar 9828 ton levensmidde len, terwijl de Donaumonarchie aan Zwitser- land 11.287 ton levensmiddelen leverde,'dus 1459 ton meer! Alleen de suikeruitvoer van Oostenrijk-Hongarije bedroeg 11.014 ton! De „Deutsche Tagesztg." van 5 Augus tus herinnert nog eens aan het geweldige voordeel, dat de centrale mogendheden in het afgeloopen jaar hebben gehad van den Roemeenschen graanoogsthet gedeelte, waarover Duitschland beschikte, was vol doende om het broodverbruik van het ge- heele Duitsche volk en van de Duitsche troe pen gedurende een maand te dekken. „Voor het volgende jaar, vervolgt het blad, „komt er waarschijnlijk nog een ander graangebied in aanmerking voor onze verzorgingde Rus sische korenschuur, dien onze troepen op het punt staan binnen te dringen. In de richting van Podolië hebben zij de grenzen reeds overschreden. Welke economische vooruit zichten daarmede worden geopend, beschrijft de „Volksw. Korr." als volgt: „Aan gene zijde van de grensrivier Zburc, die onze troepen gedeeltelijk hebben over schreden, strekken zich over een oppervlakte van vele honderdduizenden vierkante kilo meters de vruchtbaarste streken van Rusland uit, het beroemde „land der zwarte aarde", waarop, nog afgezien van al het andere, het beste graan van gansch Europa wordt ver bouwd. De korenschuur van het Tsarenrijk ligt voor ons leger, dat zijn zegevierenden opmarsch in Rusland wel zonder al te groote moeite en zonder veel oponthoud zal kunnen voortzetten en ons daardoor in het bezit zal stellen van een oogst, die ons over alle voe dingsmoeilijkheden kan heenhelpen. Dat is een economische factor van niet te onder schatten beteekenis". Tenslotte noemt de DeutscheTagesztg.de Oekraïne ook in ander opzicht zeer belang rijk en wel met het oog op de rijke man- gaanertslagen alleen in 1906 werd er 1.015.686 ton mangaanerts gedolven Het blad hoopt dan ook, dat men deze schier onuitputtelijke lagen dienstbaar zal maken aan de Duitsche fperindustrie. Naar een telegram van den 3en Augus tus uit Stockholm aan „Politiken" bericht, werd uit Haparanda aan „Stockholms Tid- ningen" getelegrapheerd, dat de koeriertrein op de Finsche staatsspoorwegen was ver vallen. Er liepen verder geruchten, dat ook de posttreinen van Tornea over Helsingfors naar St. Petersburg weldra zouden worden opgeheven. Naar een telegram uit Bergen van den 30en Juli aan de „Morning Post" bericht, heeft de belasting op inkomens boven de 50.000 kronen, in Noorwegen 54.500.000 kro nen opgebracht. Het „Haugesund Dagblad" berichtte, dat in Haugesund dit jaar het be lastbare bezit eene waarde vertegenwoordigde van 90 millioen kronen, terwijl het belast baar inkomen 50 millioen kronen bedroeg. Het eerste bedrag was tweemaal en het tweede driemaal dat van hetafgeloopen jaar. Op eene bevolking van 13.000 zielen, telde Haugesund 600 inwoners met inkomsten van meer dan 50.000 kronen. Het belastbaar inkomen van Christiania was sedert het vorige jaar ver dubbeld en dezelfde stijging was in aHe havensteden waar te nemen. Men 'ziet uit dit bericht, dat, ondanks dc groote verliezen, welke de Noorsche handels vloot gedurende den oorlog geleden heeft, de diensten welke deze vloot aan de Gealli eerden bewezen heeft, behoorlijk betaald zijn geworden. Immers veel produceeren doet Noorwegen boven zijn eigen behoeften niet, zoodat de oorlogswinsten, welke het land maakt bijna pitsluitend de vruchten zijn van de vrachtendiensten, welke zijn groote koop vaardijvloot in dezen tijd van vrachtruimte nood aan de Entente bewezen heeft. Naar wij in „Svenska Dagbladet" van den 4en Augustus lezen, zou een op de voorgrond tredende industrieel in Zuid-Zwe den dezer dagen der regeering een voorstel doen, ten einde tegemoet te komen aan het groote gebrek aan steenkolen. Het voorstel kwam er op neer, dat de Zweedsche regee ring zou probeeren, machtiging te krijgen, om in den komenden herfst of anders zoo gauw mogelijk een voldoende aantal arbei ders naar Duitschland en Oostenrijk te zen den, ten einde in de daarvoor geschikte ko lenmijnen kolen te delven voor rekening van den Zweedschen staat. Als compensatie voor eene dergelijke tegemoetkoming meent de voorsteller dan, dat men een bepaald per centage van de gedolven kolen aan de Duit sche of eventueel Oostenrijksche kolenmijnen -moést overlaten tegen den zeifkostenden prijs. De Zweedsche arbeiders zouden hunne levens middelen uit Zweden ontvangen en natuur lijk zeer behoorlijk betaald worden. Uit Haparanda wordt aan het „Aftonbla det" geseindOnder de Kirgiezen zijn ern stige onlusten uitgebroken. De opstandelingen zijn goed bewapend en beschikken zelfs over machine-geweren. Uit Roemenië wordt aan de Voss. Ztg. het navolgende geschrevenHet transport van het graan dat de overwinnende Duitsche troepen in Roemenië hebben aangetroffen is thans afgeloopen. Het eind resultaat heeft de verwachtingen nog overtroffen. Hierbij dient in het oog te worden gehouden dat in de eerste plaats de regelmatige verzorging der in Roemenië strijdende verbonden legers zoomede der bezettingstroepen en der burger bevolking gewaarborgd moest worden. Niettemin was de in Duitschland aangevoerde hoeveelheid broodkoren zoo groot, dat zij voor den duur van een maand in de geheele behoefte der Iandsbevolking en van het veldleger voorzag. Op gelijke wijze als Duitschland werd ook Oostenrijk Hongarije verzorgd. Verder kreeg Turkije nog zijn rechtmatig aandeel in den buit, terwijl de graanvoorraden der Do- broedsja voornamelijk ter beschikking van Bulgarije gesteld worden.

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 3