Advirtentien m m 11 n 71 fBlMllOM Z0Q6B, Bl BflIIOIEN, Sluis®. RIJKS H. B. S. W.BoekhaveilZonsi RIJWIELEN _T| SOMMELSDIJE. N I I LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS. y y 11 u I i I i Slijmafdrijvende Pl .Pi ■P. DS VOS te Croedemd# PI KWÜ Mml Ui leüsÉi Ttnstbloetnen SCHILDERIJEN en SPIEGELFABRIEK Goudschesinge!173175 RIJTUJGEN TE KOOP. Steeds voorhanden goede DRIJFRIEMEN. Ontvangen voor 1917 M. BREEMAN Mz. Boekhandel, Sommelsdijk. J. P. NIEUWLAND Fz. m .ra «nntrmns djOfl UPA MenMfobM FIRMA T. SCHILPEROORD, H. BESCHUITFABRIKANTEN 01 Prima Eigeel G. JJAN FElinPIJKIM Er is onlangs heel wat stof opgejaagd door eenige critische opmerkingen, die in een Hoofdbestuursvergadering der G. O. Mij. van L. door Dr. Bruyning, directeur van het proefstation voor zaadcontröle, waren ge maakt betreffende de zaden, afkomstig van de te velde goedgekeurde gewassen. Naar aanleiding daarvan is veel geschrijf geweest, niet vrij van vinnigheid» Dr. Bruyning schreef BI niet te onderscheiden van Matuur bloemen, ruim voorhanden bij: De GOEDKOOPSTE en SOLIEDSTE met Electrische Bedrijfskracï t IS ALLEEN GEVESTIGD Hoek Hoveniersstraat ROTTERDAM, Telefoon No.4ü45 Heelt geen Filialen. LIJSTEN in alle soorten op elke Imaat. g - 11 NP 4 AHBAl 14 HEUL DIRKSLAND. HWOU3MOH 98 NVVrIHUHVYDHHIQ l'3A F«!«q-MA TvvaSoioq^i Westdijk, MIDDELHARNIS, Tel. 29 - m ij I >1 1 i L-vil i :1m Zeker, laten we met ideaiiseeren. Om der zonde wil is het aardrijk vervloekt, en het „groote gezin" moet niet zelden op zeer pijnlijke wijze mêe de straf der zonde dragen. De ouders gaan vaak onder zware zorgen gebukt; de kinderen kunnen zich soms niet zóó ontwikkelen, als dit onder betere om standigheden 't geval zou zijn en zij onder vinden de gevolgen daarvan hiTn leven lang. En we zien dan ook het „groote gezin" in de eerste plaats als een zegen voor het gan- sche volk, voor de geheele maatschappij. Let op een land als Frankrijk Waar de kinderschaarste en de gezinsin krimping een vloek werd, die tenzij er nog een machtige keer kome! het bestaan zelf des volks in gevaar brengt. Het „groote gezin" is in den allerhoogsten zin des woords een volksbelang. Waar wij te allen tijde voor opkomen moeten. UITKIJK. Inkuilen van Veevoeder. Wij moeten zuinig zijn met al, wat dienen kan tot veevoeder, onzen voorraad zoo groot mogelijk trachten te maken. Daarom moeten we inkuilen alles, wat daarvoor in aanmer king komt. Men kan meer dan één produkt gemengd inkuilen spurrie en mangelbiaden, laag om laag, ook mangelloof en serradella. Mangelloof alleen gaat ook wel, doch wel licht kan men dit groen opvoeren, en serra della en spurrie, die niet tegen den winter kunnen, Inkuilen. Stellig zullen de veehouders op een ruimen verbouw van knollen bedacht zijn (omstreeks 10 Aug.); ook deze kunnen ingekuild worden, al dan niet gemengd met droger voer, als raygras, spurrie en serra della. Wij laten hier eenige wenken voor het inkuilen volgen uit een artikel daarover in het „Ov. Lbld." van den Rijkslandbouwleeraar, den heer Louwes. Voor het inkuilen graaft men een kuil, die ongeveer 50 c.M. diep en liefst rond is. Een ronde kuil neemt men, omdat men dan geen hoeken heeft en juist aan de hoeken komen de meeste verliezen. Een kuil wordt alleen gegraven als de grond voldoende droog is. Is men bang, dat dit niet 't geval zal zijn, dan zet men de massa maar zoo op den grond, waarbij er op gelet wordt dat het benedenoppervlak van de hoop iets kleiner is dan het bovenoppervlak, want dan krijgt men een meer regelmatige druk op alle deelen. De kanten worden ook goed vast, de lucht wordt daar ook uitgeperst en men krijgt aan de kanten geen schimmel. Men stapelt de groene, eenigszins gedroog de massa op tot 2'/s a 3 M. boven den grond. Deze massa wordt regelmatig aangedicht door aantrappen. Ook kan men nu eens een wagen aan deze zijde, dan weer aan gene zijde afladen, maar ieder voer wordt regel matig, gedurende het afladen, met de vork over den hoop verspreid. Men krijgt dan regelmatige lagen bij het opzetten. Vooral moet men er voor oppassen geen dubbele lagen aan de kanten te krijgen. Bij een gras- hoop, laat men deze lagen, om inwateren te voorkomen, wel iets naar buiten hellen, dit moet hier liever niet, men neemt ze horizon taal, of iets naar binnen hellend. Als men de hoop opzet, plukt men het gras aan de kanten regelmatig af, dit is beter dan afsteken, want bij plukken houdt men een gesloten wand, terwijl men bij steken deze altijd nog weer eenigszins open krijgt. Ik heb boven gezegd van een eenigszins gedroogde massa, dit drogen moet eventueel niet te erg worden. Gras, dat bij donker weer 1 k 2 dagen gelegen heeft, is meer dan droog genoeg. Meestal kan het gras onzer zandgronden direct na het drogen in den kuil worden gereden. Men rijdt de kuil liefst in een dag of 3—5 vol en als deze goed warm wordt en dat gebeurt gewoonlijk na 2 of 3 dagen, brengt men er zand op. Eerst ongeveer 25 c.M, en daarna wordt deze massa geleidelijk opge hoogd tot 75 c.M. De volledige belasting, waarbij dus ook de zijkanten worden bedekt krijgt de massa, als ze goed bezakt is. Men graaft dan een greppel rond den hoop om het water af te voeren en nu laat men het maar zitten tot tijd en wijle men het inge kuilde voer gebruiken kan. Goed ingekuild voer kan gemakkelijk een jaar overzitten en nog wel langer. Er wordt zoo weinig gerekend. Reeds meermalen is door ons gewaar schuwd tegen het koopen en huren van lan derijen tot zeer hooge prijzen. Het is ver wonderlijk, dat juist in deze verwarde en onzekere tijden de grondprijzen en pachten zoo ongekend hoog zijn gestegen. Hoe on zeker is toch de toekomst; onzeker wat het gevolg zal zijn van de Crisis, die Europa doormaakt, welke invloed het totaal ont wricht economisch verband op de toekomst zal hebben. Ook het Orgaan van den Bond van Kaasproducenten wijst in zijn Augustus nummer op deze waaghalzerij en zegt o.a. Het is o.m. de teelt van oorlogsgewassen, die opdrijvend werkt. |De enorme sommen, de laatste jaren gemaakt voor zekere export- producenten, heeft een speculatie in die rich ting in de hand gewerkt, een speculatie, die ook weer eens fout loopt vermoedelijk, maar die toch op heden een jacht veroorzaakt naar grond, met het bekende gevolg. Het blad wijst verder op de onnadenkend heid, die bij velen voorzit, een onnadenkend heid, die paf doet staan. Omdat een buur man of neef 't deed, doet men ook zoo, zon der verder diep op de zaak in te gaan. Een basis van hun berekening van opbrengsten voor de toekomst blijken ze, wanneer men er naar vraagt, niet te hebben. Er wordt zoo weinig gerekend. Op elk terrein vindt men menschen, die maar afzien of een. ander het vraagt, en zoo ja, dan doen ze den sprong ook, al is het een sprong in 't duister. Zoo lang het een vooruitgaande tijd is, dan pakt dit meestal nog al goed uitzoodra een cri sis uitbreekt loopt de boel vast. Nu komt er veel geld vrijdoor inkrimping van 't be drijf, van vee en varkens, terwijl ook voor raden veevoeder, stroo e.d. veel zijn vermin derd. Men weze er zuinig mee, want wie zal zeggen, wat het kosten zal om in nor male tijden het bedrijf weer op peil te bren gen? Gebrek aan voldoende rekenen speelt me nigeen parten. De keuringen van gewassen te velde. daarna nog een brochure, waarin hij zijn bedoelingen verduidelijkte en voorts eenige wenken gaf, welke, volgens hem, den keu ringsdienst ten goede konden komen. De Redactie van zeker vakblad, deze kwes tie besprekende, oordeelde dat daardoor het vertrouwen in de gewassenkeuringen ge schokt zou zijn geworden. Wij betwijfelen dit echter zeer en dit behoeft ook allerminst het geval te zijn. Een feit is, dat tot dusver het meerendeel der landbouwers zich om den keuringsdienst heel weinig heeft be kommerd. De deelname aan de gewassenkeu- ring en de vraag naar goedgekeurd zaai- en pootgoed konden heel wat grooter zijn ge weest. De beteekenis der keuringen wordt nog te weinig beseft. Dezer dagen zoo vertelt de heer De Lange, Rijkslandbouwlee raar kwam de keurings-Commissie nog bij een landbouwer, die zijn gewassen ter keuring had opgegeven omdat hij meende, dat de Regeering dit had voorgeschreven. Een ander landbouwer wilde een gewas, waarvan de herkomst van het zaad onbe kend was, laten keuren. Toen ik hem schreef, dat hij de herkomst van het zaad moestop- geven, toonde hij mij den brief van den handelaar, van wien hij had gekocht, waarin stond dat bedoelde handelaar zich niet pre cies meer herinnerde of het zaad van een goedgekeurd gewgs afkomstig, maar dat de Commissie dit ook niet mocht eischen, en als zij dit wel deed, dat zij dan buiten haar „schreef" ging 11 Met meerdere voorbeelden zou ik verder kunnen aantoonen hoe slechts men in 't al gemeen op de hoogte is, of ook hoe gaarne men van zekere niet landbouwerszijde zou zien, dat de gewassenkeuringen zich niet verder zouden ontwikkelen. In meerdere provinciën blijkt namelijk dat .tengevolge van de gewassenkeuringen de zaaizaadhandel meer en meer in handen komt van de landbouwers zelve. Langzaam maar zeker worden de zaai zaadhandelaren daarbij uitgeschakeld. In verband met opgedane ervaringen heeft een landbouwmaatschappij haar keurings reglement zelfs zoo Ingericht, dat de hande laren practisch bijna niet in goedgekeurde producten kunnen handelen. Dit is natuur lijk vervelend voor den handel maar op den landbouw rust niet de plicht den handel als tusschenpersoon te nemen als hij er beter buiten kan Als dus de handel de keuringsdienst mocht trachten af te breken, moeten we hem dat niet al te kwalijk nemen. Men kan dan ver moeden uit welken hoek de wind waait. Van den handel vragen we als landbou wers in deze zaak geen medewerking, maar wel eischen we dit van onze mede-landbou wers. De gewassenkeuringsdienst is opgericht vóór en door den landbouw. Het eerste begin is er, maar we zijn nog lang niet waar we wezen moeten. Voortdurend moeten de eischen hooger opgevoerdmaar dit gaat niet in eenser moet rekening worden gehouden met de om standigheden, waaronder men werkt. De keuringsdienst is gedeeltelijk nog een zaak van vertrouwenhet is daarom ge- wenscht, dat landbouwers, die klachten heb ben, deze volledig ter kennis te brengen van de commissie. Zonder steun van de land bouwers zal de commissie haar taak nooit volledig kunnen volbrengen. C. B. Een Nederlander Engelsch krijgsgevangene. Van de „Prinses Juliana", het schip der Maat schappij Nederland, dat op weg naar Neder land te Suez werd aangehouden en terug moest, is een Nederlander te Aden door de Engelschen van boord gehaald. Zij hebben hem vervolgens naar Singapore vervoerd, waar hij gevangen werd gezeten vermoedelijk nog gevangen zit. De „N. R. Ct." deelt mede, dat voor zoo ver zijn familie, die te Rotterdam woont, weet zijn Duitsche naam zijn eenig misdrijf is. Het is de heer L. R. Kulche, geb. te Rotter dam in Dec. 1892, Zijn vader was de zoon van Duitsche ouders, maar ook hier te lande ge boren, te Enschede. Op zijn tijd is de heer L. R. Kulche hier voor de loting opgeroepen. Hij lootte echter vrij. In den loop van den oorlog is hij voor den landstorm opgeroepen maar hij was toen in Indie. Op 18-jarigen leeftijd ging hij met de akte lageron der wijs naar de Oost, waar hij les heeft gegeven achtereenvolgens te Gorontalo in de Mina- hassa te Bandoeng en te Probolinggo in gou- vernementsscholen. Hij was nu op wegnaar huis. Eerst deze week heeft de famile iets van hem gehoord door een brief van hem, ge- dagteekend uit het krijgsgevangenkamp in de Tanglin Barracks te Singapore, 22 April 1917. Hij is om de censuur zeer karig met zijn mededeelingen. Er blijkt uit den brief, dat hij meer heeft geschreven. De familie heeft zich naar de „N. R. Ct." verder mededeelt, na ontvangst van dezen brief tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in den Haag gewend en vernamen daar tot haar verrassing, dat het departement reeds in Februari van den consul te Singapore be richt van het geval had gekregen, onderzoek naar de nationaliteit van den heer Kulche had gedaan en de zaak vervolgens het ge zantschap te Londen in handen had gegeven. Sedert had het departement zoo vertelde een lid der familie verder niets meer van de zaak vernomen, maar op verzoek van de familie zou het er opnieuw werk van maken. Onweder. Te Barneveld is Zondagmiddag de bliksem op tal van plaatsen ingeslagen. Hevige stortregens zetten heel wat woningen onder water. Op sommige plaatsen dreef het als een woeste stroom voor in en achter weer uit. In Steenwijk ging een korte donderbui, vergezeld van een hevlgen regenval. In en kele minuten tijds liep het water door on derscheidene straten dezer stad als kleine beken, tengevolge waarvan het water in en dwars door verschillende huizen stroomde en tal van kelders onderliepen. De rijksweg naar Meppel stond over aanmerkelijke lengte gedurende geruimen tijd geheel blank. Brand door onweer. Maandagavond is te Sliedrecht de bliksem geslagen in een groote stal hoepels, van den heer C. A. Bot. Voor een bedrag van ongeveer f 30.000 ging in de vlammen op, wat voor het grootste deel door verzekering was gedekt. Branden. Aan de stoomzuivelfabriek te Son (N.-Br.) ontstond brand, waardoor een groote hoeveelheid turf en steenkolen ver loren gingen. De fabriek bleef gespaard. Verdronken. Het 3-jarig dochtertje van H. de V.'Te Tzummarum is gisteren achter de ouderlijke woning in een sloot verdronken. Razende militairen. Te Tegelen hebben Zaterdagmiddag twee soldaten van de grens wacht Wambach, welke dien dag afgelost was het dorp in opschudding gebracht. Mid den in het 'dorp gingen zij hun geweren af schieten, om er vervolgens de soliditeit van te beproeven op een paar booinen. De bur gemeester die hen trachtte te kalmeeren, werd door hen bij de schouders gegrepen en bedreigd met de vernielde geweren. Deze waarschuwde de marechaussee te Venlo en de militaire autoriteiten te Blérick. Intusschen hadden de twee militairen hun kans schoon gezien de vlucht te nemen in de richting van de grens. Zij werden ten slotte aange houden terwijl zij een schuilplaats zochten op het kerkhof. Hoog water. Ten Noorden en ten Zuiden is de rivier de Dommel honderden meters buiten haar oevers getreden. In Eindhoven en vele andere plaatsen staan de tuinen en weilanden blank. Sinds menschenheugenls heeft het water nimmer zoo hoog gestaan. Men verwacht nog een belangrijke stijging. Het vee is uit de weilanden moeten worden gehaald. Het ongeluk bij Halfweg. De heer Jos. Groen, die zooals bekend is, een ongeluk met de motorfiets overkwam, waarbij zijn vrouw stierf, is thans na een welgeslaagde operatie, beterend, terwijl zijn dochter geheel hersteld en zijn zoontje hoewel het een been mist, ook goed vooruitgaat. Inbraak in een pastorie. Zondagnacht is te Winschoten door uitsnijding van een glas ruit, ingebroken in de pastorie van de Geref. kerk. Ds. Bruins, die met vacantie is, is ont boden daar alles onderstboven gehaald is. Dader onbekend. Houtspeculatie. Men schrijft uit Barneveld aan het „Hbld.": Als een bewijs welke abnormaal hooge prijzen nog steeds voor brandhout worden besteed, kan dienen dat een partij boomen, staande op de hofstede „De Groote Veen" door een houtkooper bij inschrijving gekocht voor f 4500, of juist f 1000 boven den reeds hoog gestelden taxatieprijs thans weer met f 1200 winst aan een ander is overgedaan. Het „Poppetje". In het „Friesch Dagblad" lezen wij De koningin van Engeland bezocht dezer dagen een der groote Engelsche barakken voor de verpleging der oorlogsgewonden. Daar zag zij boven een der bedden zoo meldt het bericht „een klein, koddig pop petje" hangen. En dan gaat het verhaal voort „Wat is dat vroeg de Koningin. „O, dat Uwe Majesteit, dat is mijn schutsengel". De Koningin lachte en zeide: „Dan hoop ik dat zij in het vervolg beter op U passen zal". Laten we hopen, dat het van H. M. heilige ironie geweest zij 1 En dat de arme kerel er nog door tot na denken en inkeer gebracht moge zijn. 't Is weer een sterk staaltje onzer moderne afgoderij I Erger dan de oud-heidensche Want de fetisj-dienaars in't donkerste deel van Afrika hebben dan nog de gewoonte, als hun „helper en beschermer" zijn taak niet goed verricht, hem verder alle eer en gave te weigeren en smadelijk weg te gooien. Maar de moderne afgodendienaar als zijn „poppetje" hem niet voor kogel en granaat wist te behoeden, hangt hij het toch/ weer met teederheid boven zijn ziekbed op. 'Och, 't had nog erger kunnen zijn Hij had gedood kunnen worden. En daarvoorheeft de „schuts engel" hem bewaard 't klopt als een bus 1 Nieuwe brandstof. In verband met een be richt uit Nijmegen, dat aldaar een fabriek wordt opgericht met het doel fabriceeren van briketten van vlasafval, deelt men uit Ter Neuzen aan de Tel. mede dat onder de gemeente Axel op de „Axelsche Vlakte reeds eenigen tijd een dusdanige stoombriketten- fakriek in werking is onder directie van den heer R. Schuringa te Amsterdam. Deze bri ketten moeten volgens genomen proeven uit stekend voldoen en staan bijna gelijk met antraciet, wat betreft hitte en uithoudings vermogen. Zeer zeker een niet te gering te schatten vinding in dezen benarden brand- stoffentijd. Hongerige ratten. Dezer dagen werd in het kippenhok van den winkelier v. 't R. te Enschedé een nest met jonge ratten gevon den waarin de arme beestjes, zeker uit ge brek aan wat beters, zaten te knagen aan een broodkaart. O, dat BeukelmannetjeDs. J. W. Gunst verhaalt in de „Rijnl. Kerbode" In een Geref. Kerk moest een predikatie gelezen worden. De ouderling verscheen voor den lessenaar, met 'den ouden schrijver Beu- kelman onder den arm. Het volk zag het al men zou een-goeden avond hebben. Zeken- den den ouden leeren band wel. Nu is Beu- kelman inderdaad een gezonde en flinke prediker. Werd hij maar beter verstaan Doch welke streek haalde de oolijke ouder ling uit? Tusschen de bladen van het dikke boek had hij een preekje gelegd van den predikant, die op die plaats in het ambt stond, en door velen zonder reden 1 ge wantrouwd werd, ik mag wel zeggenver acht. De ouderling las de preek van den eigen dominee der gemeente. Het was een leerrede over de offerande van Abraham. Na afloop van den dienst klonk het uit mtep mond van hen, die hun dienaar in zijn ^Pieken miskenden„O, dat Beukelmannetje 1 zoo hoort men het tegenwoordig niet meer De ouderling liet de menschen goed uit spreken, en vertelde hun daarna, dat de schoone preek van hedenavond werk was van hun door hen zoo verachten predikant. Tableau. Wandluizen in ongeschild dennenhout. Aan het „Hbld." wordt van bevoegde zijde het volgende geschreven; „Ter gerusttellling van u en vele andere lezers, die leeken zijn op het gebied van ento mologie (insectenkunde) kunnen wij met de meeste beslistheid verklaren, dat dennenhout geen wandluizen veroorzaakt. De wandluis of bedwandst (Cimex lectularius) is een Oos terling van orgine; sommigen zeggen van Klein-Azië, anderen van Oost-Indië. Bij nomadische volksstammen kan hij niet zijnzijn levenswijze is aangepast bij dat van de menschen met vaste woonplaatsen. Overdag houden de wantsen zich schuil in reten en kieren van meubelen wanden, muren achter behang, in matrassen, houten ledikan ten enz. 's Nachts komen ze tijdelijk te voor schijn om zich zoo vlug mogelijk vol bloed te zuigen en daarna de veilige schuilplaats weer te betrekken. Op schepen komen ze veel voor; vooral op de vroege houtsleepers van de Oostzee (zeilschepen), waarbij speciaal de Russische in een kwaden reuk stonden, letterlijk en figuurlijk Bestond die houtlading uit ongeschild den nenhout, dan gebruiken de wantsen dat hout in de buurt van het matrozenlogies ook als welkome schuilplaats en zoo werden dan regelmatig met dat hout ook wantsen gelost. Zoo kon de legende vlot ontstaan, dat deze houtsoort wantsen veroorzaakt. Uit de Rus sische bosschen evenmin als uit de onze bracht het hout de ongwenschfe gasten mede. Alleen in menschenverblijfplaatsen waar geslapen wordt, komen wantsen voor. Daar kunnen ze soms maanden en maan den vasten, in hitte en koude, om, zoodra de eerste logé weer verschijnt, hun corpus, dat inmiddels zoo plat geworden is als een blad papier, weer eens smakelijk vol te zuigen. Er bestaan nog meer legenden omtrent de bedwangts, n.l. dat ze in de huizen gebracht worden door vogels en vleermuizen. Ook hieraan ligt een waarneming ten grondslag, die door leeken en wel onjuist, is gedaan. Op vleermuizen, speciaal op de kleine (Ves- pertilio pipistrellus), eigenlijk in de slaap-; plaats leeft den wants (Cimex pipistrella) en op zwaluwen een (Cimex hirumdinus), wel ke alle drie zeer veel op een bedwants gelijken doch beslist aanverwante soorten zijn. Om nu nog iets over het dennenhout te zeggen, dat wij noodgedwongen toch wel zullen moeten stoken, het volgendedennen hout geeft een sterk roetende vlam, zoodat er veel aanslag in rookkanalen ontstaat, met groot gevaar voor schoorsteenbranden. Wie dus dennenhout moet stoken, mag wel geregeld zijn schoorsteen nazien en op tijd laten ragen." Overstrooming. Uit Gestel schrijft men aan de 's-H. Ct. In Gestel c.a. en omgeving staan de ak kers in de buurt van Dommel en Tongelreep op sommige plaatsen wel pl.m. ','s M. onder water. We hebben Woensdag den geheelen dag gezocht naar de oorzaak, die deze ramp veroorzaakt heeft. We zijn gereden van Gestel tot aan de Belgische grens, zooveel mogelijk den Dommel volgende, en eerst bij den doo- delijken draad hebben we het „lek" gevon den. De Duitsche officier van wachtpost 6 Neerpelt, deelde ons het volgende mede Ge weet, zoo begon hij de reden, waarvoor wij de versperring hier langs de geheele grens gemaakt hebben, (n.l. om Belgische burgers en deserteurs tegen te houden.) Door den kolossalen was der rivieren in België, was het water zóó hoog gestegen, dat de derde draad der versperring onder water stond, waardoor het mogelijk werd dat men schen zonder ongeluk onder den draad door gingen; uit oorlogsnoodzaak werd hier een dijk doorgestoken, dicht bij het kanaal, waar door een massa water in zes uren is ver plaatst (en aan Nederland een kolosale schade berokkende, dacht ik.) Wordt het gewenschte doel nog niet be reikt, zoo zijn we bereid ook een tweeden dijk door te steken. Men meldt aan de 's-H. Ct. uit Boxel, d.d. 7 Aug.Het water in den Dommel wast hier onrustbarend, reeds vele weiden staan onder en ook aardappelvelden. In sommige velden is men reeds begonnen met het rooien van aardappels. Het water was vandaag aan den Liempdschen watermolen 13 voet gerezen, dus Boxtel kan nog hoogeren stand ver wachten. (Laxeer)pillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, ver drijven overtollige gal en slijm en bevorderen een goeden stoel gang. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels, in gesloten doozen a 25 en 50 ct. Waar niet verkrijgbaar wordt, na ontvangst van 35 of 60 ct. een doos franco toegezonden door Firma A. M. BOOM, Arnhem. verten?" woorriisrt solierie Braad-, H&geS-«n Levensve ztdterinp- maatschappijen. ISSjT De premiën *tfn vaet en matio, rtt voliekoite.fi laar 10850 Het beste adres voor alle Gouden- en Zilver werken is van ouds bekend bij I»A11« H%I§T4M»S Jacz. Westdijk B 202, - MIÜDLLHARNIS Gevestigd sedert 1840. 12032 N.B. Ondanks de lage prijzen worden tram- kosten vergoed vanaf f 5,— aankoop naar verhouding bij 10.—, geheel. zeer mooie sollede meubelen, als Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilderijen, Theetafels, Buffetten, Stijlameublemen ten in leer en peluch. Boekenkasten. Tweepersoons onbeslapen veerenbed- stelleu, Kapokmatrassen, Slaapkamer meubelen enz. alles spot goedkoop. Rugbekleede leerstoelen vanaf 17.50 Stlllinnenkast 20.-. Stijltafels 9.50 Spiegels 5.50 en 7.50 ena. VtCTemhuis nab§ de Schick nde. de. mJ r 8 Een le klas ZOMERRIJTUIG met Collings- assen, zoo goed als nieuw, voor 4 personen. (Merk Napoleon). Een VEERWAGEN in, zeer goeden staat met nieuw beslag. Een BOERENWAGEN in zeer goeden staat. Een AARDAPPEL- ROOIMACHINE zoo goed als nieuw. Alles te bevragen bij F. N1EUWLAND - Smederij - Rijtuighandel STRAATD1JK - DIRK LAND. - ui In KERNLEDER, CHROOMLEDER, BALATA GUMMI enz. (Fabrikaat T. H. HAAGEN, Rot terdam) worden tegen fabrieksprijs geleverd door 10740 Monstercollectie op aanvraag. Een mooie collectie STALEN in JAPON- STOffEN, MANUFACTUREN, BOEZELAARS? SPORTHEMDEN, PETTEN, MODES, GAREN, BAND en SAJETTEN. VITRAGES en Afge paste GORDIJNEN. 12313 Beleefd aanbevelend, MARKTPLEIN 28. OOLTGENSPLAAT A He leermiddelen ec andere K»enoodig<tii4°den v##r leer lingen van de H. IS.'S wor den door ons VLUG en A CU A T Irvtrd. van het Departement „Middelharnis en Som melsdijk" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Bank neemt gelden op tegen 36/iopCt. rente 's jaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden op Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag van 9—12, be nevens Maandagavond van 6—7 uur, ten kantore van den Thecaurier-Boekhouder. 10772 C. KOLFF A.Cz., Mlddelharnis. Heden ontvangen een schoone Collectie voor DAMES en HEEREN. 12106 Verschillende 1ste klas fabrikaten tegen verschillende prijzen. xna 06951 Door deze maak ik mijn geachte cliëntéle bekend en opmerkzaam, dat de meubelen in Eiken, Mahonie en Note, op eigen Fabriek te Den Haag worden vervaardigd, en daardoor in staat ben, alle voorkomende meubelen te leireren tegen de meest concureerende prijzen, de niet in voorraad zijnde Meubelen, worden volgens teekening gemaakt. Tevens groote voorraad aanverwante artikelen. Aan onderstaand adres nog te bekomen zoo lang de voorraad strekt Voeder De bekendl verheid luli 19 Hi c.eiiimi met inj A. t weit ti dieren voor d: B. ta gedorst werkt, stoffen, bruikeif II. passing ven- ei De overtre volge strafba Belai gewezq minst welke voor bruikt. gemaal bouwe Som Afleij De bekend verhei] tributij De peulvi] Ven vruch schou- eener One niet bl de op: het vc comm verguf Ond staan terrog gerstl One versta ven-, groen soortq gele Son ink De Minis del, 1916, het verpakt in kistjes van twee bussen k 20 Kilo. Ook te bekomen MAXILIAANSCHE ZEEP merk Seljl bij 10596 Elf tien

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2