officieel gedeelte. vfssqherij. a PLAATSELIJK nieuws INGEZONDEN STUKKEN, RECHTZAKEN. VERK00PINGEN. Quichotte achtige wijze vooristrijdcn, tot liet Pruisische militairisme vernietigd is, wat in werkelijkheid echter een strijd tegen wind molens genoemd moet worden want het Prui sische militairisme is reeds lang ter zijde ge steld en dit oorlogsdoel is dus reeds bereikt. Zelfs indien reeds heden onder welke voor waarde ook, vrede gesloten werd, dan zal toch in de wereld allerminst plaats zijn voor het militairisme waaronder de volkeren van het vasteland voor den oorlog hebben'gezucht. Zooals wij reeds zoo vaak hebben gezegd, er is niets meer waarvoor nog gestreden kan worden. Desniettemin zal de oorlog nog wel een jaar worden voortgezet. Hoe zou dan ook het gezond verstand plotseling kunnen overwinnen nadat de waanzin zoo lang ge regeerd heeft? Aan de Köln. Ztg. wordt van de Zwit- sersche grens geseind dat de correspondent van de Corriere della Sera te Parijs, in zijn blad mededeelt, dat een nieuwe slag aan de Aisne onmiddellijk op handen is. De nieuwe Duitsche,. Staatssecretaris Freiherr von Kühlmarn. De nieuwe Duitsche staatssecretaris Richard von Kiihimann is vöor Holland geen onbekende figuur. Reeds lang vóór den oorlog had den Haag gelegenheid hem als jong gezantschaps secretaris te leeren kennen. Tijdens den oorlog kwam hij opnieuw ditmaal echter als gezant naar de Residentie. Op 2 April 1915 nam hij de leiding der Duitsche Legatie te 's Gravenhage op zich, welke post hij tot zijne overplaatsing naar Konstantinopel in October 1916 vervulde. Zijne taak in den Haag is niet licht gewees. Met een talent, dat ook van Hollandsche zijde waardeering vond, heeft hij gedurende de anderhalf jaar zijner aanwezigheid alhier, de aanvallen van Engeland dat de economische oorlog tegen Duitschland met steeds minder considoratie op neutraal terrein overbracht, weten af te slaan, en het moet hem als een bijzondere verdienste worden aangerekend, dat hij daarbij ook steeds de Nederlandsche belangen in het oog hield. Op de gewichtige gezantschapspost te 's-Gravenhage toonde de Heer von Kiihimann over een juist inzicht en eene groote door tastendheid te beschikken, en samen met eene verstandige gematigdheid waren dit eigen schappen, die hem als het ware tot leider der Duitsche politiek voorbestemden. De scherpe Duitsch-Engelsche belangenstrijd, die zich in Holland afspeelt, was voor hem eenigermate de diplomatieke vuurproef van den oorlog. Toen H. M. de Koningin op 26 October 1916 aan von Kühlman eene afscheidsaudientie verleende, werd hij in kringen, die hem na der kenden, bereids als toekomstig Chef van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken be schouwd. De wijziging, die zich in den herfst van 1916 in de Duitsche diplomatie voltrok, en die in de plaats van den aftredenden Jagow den automatisch van Onderstaatssecretaris opklimmenden Zimmerman bracht, droeg dan ook feitelijk slechts een voorloopig karakter. Met de benoeming- van von Kiihimann is eindelijk de definitieve beslissing gevallen. Indien wij een oogenblik terugblikken op de loopbaan van den voor het veellicht van het wereldtooneel getreden Duitschen staatsman, dan valt in de eerste plaats de buitengewone snelheid op, waarmede hij carrière maakte, en thans nu hij geroepen is ter vervulling van het hooge ambt van staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken heeft hij dan ook eerst den leeftijd van 44 jaar bereikt. Hij werd den 3en Mei 1873 als zoon van den Directeur van den Anatolischen Spoor weg, Otto von Kühlman, te Konstantinopel geboren, -en verkreeg zijne opvoeding aan het Gymnasium te Augsburg. In Beieren voltooide hij ook zijne academische studie, emhij deed aan de Heidelburger Universitet zijn doctoraal examen in de rechten. Nadat hij in het jaar 1899 in diplomatieken dienst overging, maakte hij achtereenvolgens deel uit van de gezantschappen te Petersburg, Teheran, Lon den, Tranger, Washington, Den Haag om daarop weder naar Londen terug te keeren. Langs dezen weg leidde zijne diplomatieke car rière, waarbij hij het van gezantschapssecre taris tot eersten gezantgchapsraad bracht. Sedert Zijne benoeming tot gezantschaps- raad in 1908 werd te 'Londen de krachtige en toch gematigde wijze die aan zijn optre den is, ook voor den outsider merkbaar. Tot de groote opdrachten, die hem werden toe vertrouwd, behoorden de onderhandelingen met Downingstreet over het Bagdadverdrag en het Centraal-Afrikaansche vraagstuk. Schrijver dezes, die een toenmaligen gezant- schapsraad persoonlijk kende en in dien tijd het voorrecht had hem in de Duitsche am bassade op het Carlton Terrace vaak te mogen gade slaan, weet, dat eene volmaakte beheer- sching van den arbeidsstof eene zakelijke opvatting der dingen en een beslist, doch weldoordacht doorzetten van een opgevat plan, de meest in het oog springende eigen schappen van den talentvolien diplomaat zijn. De doof hem te Londen verrichtte opbou wende arbeid, die zich kenmerkte door een streven naar het behoud van den vrede zoo mede de bereids hierboven besproken ver- verantwoordelijke diplomatieke 'oorlogstaak te 's-Gravenbage, hebben den Heer von Kühl- mann voor het groote werk voorbereid, dat den nieuwen Duitschen staatssecretaris voor Buitenlandsche zaken wacht. Ble Droodkaart van de £3§te week loopt van Maandag- tot en met Dinsdag 14 Augustus. Vtrkrijgbaarstelling regeeringsgoederen. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat in den loop van de volgende week verkrijgbaar zal zijn Op bon No. 27 Rijst tot een gewicht vah Va K.G. •Sommelsdijk, 3 Aug. 1917. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Maatregelen tegen gebrek aan veevoeder. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk wijst landbouwers en veehouders op onder staande raadgevingen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Staats courant \an 18 Juli 1917 en beveelt met aan drang aan zooveel mogelijk in de door den Minister aangegeven richting werkzaam te zijn. Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 6 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMAN Mz,'(u B.). SOMMELSDIJK.* Het reeds aangekondigde schip turf dat door den Kolenbond „Helpt elkander", alhier is aangekocht, zal om reden deze onder de distributie valt, niet arriveeren. Heden arriveerde in deze gemeente gort. Maandag had het zoontje van T. O. het ongeluk in de kaai te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp werd de kleine drenkeling behouden op het droge gebracht. Het woonhuis van den heerC. v. Beek bewoond door wed. Huismans Marktveld, is onderhands verkocht aan den heer H. Boom. M1DDELHARNIS. Volgens mededeeling zul len alhier 20 burgerwoningen worden ge bouwd. Naar men ons meededeelt, is de heer Dirks, thans marechaussee te Utrecht, voor benoeming voorgedragen als gemeenteveld wachter. DEN BOMMEL. Deze week is nog op bon No. 6. verkrijgbaar '/s P°nd vet, de winke liers moeten de bons gelijk met die van de zeep op Maandag 13 Augustus ter Secretarie inleveren. NIEUWE TONQE. De arbeiderswoningen van dhr. M. Vreeswijk alhier zijn onderhands verkocht aan P. van Alphen W.Az. alhier. Toen de schildersknecht van L. Kareis met zijn werkzaamheden bezig was, had hij het ongeluk met een stuk glas in zijn hand te snijden, zoodat hij zich erg verwondde. J.l. week kreeg dhr. C. van der Mast een ontsteking aan zijn oog. Zaterdagmorgen verklaarde de dokter dat hij zich naar het zie kenhuis te Leiden moest begeven. DIRKSLAND. Deze week is op bon No. 16 verkrijgbaar 0,7 kilo zeep. De Gemeenterekening over 1916 ligt van af 4 tot en met 17 Aug. ter Secretarie ter inzage. Vorige week geraakte het kind van L. v. P. in een onbewaakt oogenblik in de volle sloot en ging kopje onder. Gelukkig mocht de moeder het tijdig op merken ofschbon ze zich zelf ook te water moest begeven kon ze de kleine nog redden. HERK NGEN. Andermaal zijn bij den land bouwer W. Mijs proeven genomen en borin gen gedaan om brongas te verkrijgen doch ook thans weer zonder goede resultaten. Deze week is bij H.H, winkeliers op bon No 13 verkrijgbaar zachte zeep. Gok is wederom een partij kolen gearriveerd als mede pakken turfstrooisel en petroleum welke laatste als met een stormloop van de ver- koopers werd weggehaald. Nog steeds woedt alhier de ziekte onder de varkens voort. Van goed ingelichte zijde vernemen wij nu reeds meer dan 30 stuks daarvoor zijn verkocht geworden of zijn gestorven. Tegen een drietal opgeschoten jongens uit deze gemeedte is proces-verbaal opge maakt wegens het bezoeken van tuinen bij anderen in eigendom. Reeds nu wordt men. de gevolgen van de vele regens der laatste dagen al gewaar, en hebben dientengevolge meerderen al nat- rotte aardappelen waargenomen. STELLENDAM. Zondag werd door den heer A. de Jager een zeehond geschoten en alhier aangebracht. Verdronken. Maandagmorgen had alhier een treurig ongeluk plaats. Eenige kleine jongens gingen zwemmen aan den oever van het Haringvliet ten N.W. der haven. Eén van hen, de 9-jarige Marinus van Dam begaf zich te ver van den wal en verdween in de diepte. Zijn kameraadjes liepen direct om hulp doch het ventje dreef direct van den wal af. De bemanning van eenige passeerende visschers- vaarfuigen probeerden nog te helpen doch het bleek te laat. Tot laat in den middag bleef men dreggen doch het lijkje1 werd niet gevonden. Het dreggen zal thet het volgend getij worden hervat. GOEDEREEDE. Van den melkboer J. v. d. W. stierf een zijner beste melkkoeien. Ze is voor de consumptie afgekeurd. Heden Maandag werd alhier, een schip dennenhout gelost voor f 2,70' de 100 K.G. OUDDORP. Uit vijf sollicitanten is tot Boekhouder-Penningmeester van het Burger lijk Armbestuur benoemd de heer A. Knape. BRIELLE. De vorige week slaagde te 's Hage voor Diploma A (Costuumerie) der Nederl. Modevakbond Mej. A. P. Veenenbos van alhier. Mej. A. v. Gent alhier, is geslaagd te Rotterdam, bij 't vanwege de vereeniging tot bevordering van Mode-vakonderwijs afge nomen examen voor Coupeuze B. De Kerkeraad der Herv. gemeente alhier heeft Deligent-verklaring voor den tijd van zes maanden aan 't classicaal bestuur aan gevraagd en deze ook verkregen inzake het beroepen in de vacature Ds. Erdman. Deze Deligent-verklaring is aangevraagd, omdat er geen enkele woning te huur is. Het eigenaardige geval doet zich hier voor, dat er maar eene pastorie is, terwijl hier drie predikantplaatsen zijn. Waarlijk wel een noodtoestand, temeer omdat hier den laatsten tijd voortdurend woninggebrek is. Eenige jaren geleden bood de Diaconie tegen lage rente aan de Kerkvoogdij eene som gelds aan teneinde daarvoor een pastorie te bou wen, dit werd echter door de Kerkvoogdij geweigerd. Was dit aanbod aangenomen,dan was de gemeente geholpen geweest. Nu moe ten wij vreezen, dat er de eerste tijd geen enkel huis leegkomt dat voor een predikant geschikt is. Door de vrijzinnige godsdienstigers zal alhier op Zondag 26 Aug. a.s. des nam. 3 uur een openluchtsamenkomst plaats hebben op het weiland van den WelEd. heer Notaris L. P. v. d. Blink, 't Zangkoor van de Pro testantenbond alhier en de gemengde zang- vereeniging van Zwartewaal zal bij deze samenkomst eenige liederen ten gehoore geven. Als sprekers zuilen optreden Ds. E. E van Santen van Hekelingen; Ds. A. Priester van Heenvliet; den heer D. Rook, voorz. van de afd. Schiedam Ds. W. D. Baar van Zwar tewaal en tot slot Mej. S. v. d. Chijs, voor zangster van de afd. protestanten bond van Brielle. TINTE. Nu de brandstof karig wordt toe gemeten, bedenkt men nu eens dit en dan wéér dat, om het vuur aan te houden. Zoo is men alhier naar men ons mededeelt, aan het zoeken naar veen in den bodem. Op verschillende plaatsen is de spade reeds in den grond gestoken. Dat de ondernemers succes mogen hebben. Inderdaad de geolo gische kaart geeft een veenadertje aan in onze omgeving. Een der paaiden van den landbouwer W. v. d. L. schrok. De arbeider C. R. kreeg een trap die zoo aankwam, dat hij binnen gedragen moest worden. Gelukkig is het blijkbaar nog al tamelijk afgeloopen, zoodat 'C. R. steunende op een stok, al weer wat voortloopt. Door de hevige regens is de waterstand alhier verbazend hoog. Men deelt ons mede dat de hooiers wadende door het water, hier en daar hun hooi reeds hebben moeten op- visschen. Verschillende menschen klagen er over, dat zij nu eens weer dit en dan weer dat (meest kleine geriefelijkheden) op onverklaar bare wijze kwijt raken. Zouden er langvin- gers op het pad zijn Bij den heer H. S. deed zich een geval van vlekziekte onder de varkens voor. Het dier werd terstond ingeënt, waarna het weer herstelde. Wij herinneren er belanghebbenden aan dat in de maand Augustus wordt beschik baar gesteld Voor bedrijf spaarden 70 K.G. haver, ze melen enz. Voor fokkalveren 5 K.G. gries met zeme len enz. Voor varkens boven de 50 K.G. 2'/s K.G. gerst- en haverafval. Voor varkens beneden de 50 K.G. wordt dit 2 K.G. Voor elke 100 stuks pluimvee 12K.G. gerst- en haverafval. Voor dekhengsten en andere bijzondere categorieën zal eene afzonderlijke regeling worden getroffen. Uit een en ander volgt dat voor Augustus 200 goed als geen krachtvoeder kan worden gedistribueerd. Voor vee niet genoemd in het bovenstaande lijstje, is niets voorradig. Mensch en dier zucht onder het nameloos wee der wereldellende. In de bladen circuleert de mededeeling, dat onze regeering voornemens is, met 1 October, in te voeren een zeer matig gas- rantsoen. Kleine gezinnen zouden naar ver luidt, met hun gas per maand ver beneden de 25 M3 moeten blijven. Het zal een treu- rigen winter moeten worden. Wanneer komt de vrede! HELLEVOETSLU1S. Den heer F. A. H. van lersel, adjunct-inspecteur der directe belas tingen, enz., met den persoonlijken titel van inspecteur te Rotterdam, 3e Afd. is met in gang van 6 Aug. 1917 aangewezen voor de waarneming van de Inspectie, alhier. Door een matroos was een flesch kwik ontvreemd van H.Ms. „Zeehond". De politie hond van den agent Duisterhof bracht den dader spoedig aan het licht. Door het kolendistributieburéau is een lijst van gasfabrieken geplubliceerd, die over de maand Juli te veel gas hebben afgeleverd, daar op komt ook voor de gasfabriek te Hellevoetsluis. Het te veel verbruikte gas over Juli zal reeds over Augustus moeten bezuinigd worden. Den heer S. de Jong, voorheen tijdelijk ambtenaar ter Secretarie te Capelle a. d. IJsel, is thans in gelijke betrekking alhier werkzaam gesteld met ingang van 1 Aug. 1917, wegens ziekte van den ambtenaar Vermaes. NIEUW-HELVOET. De inwoners dezer ge meente kunnen Donderdag 9 Aug. 1917 de brandstoffenkaarten ter secretarie afhalen. De brandstoffenkaarten dragen links in den hoek een nummer en letter. Bij de brandstoffen- kaart, die zuinig bewaard moet blijven, ont vangt men 4 bestelkaartenwanneer men wenscht te bestellen, moet men letter en nummer van de brandstoffenkaart vermelden links boven op de bestelkaart en links be neden op de aan die bestelkaart gehechte strook. Daarna vult men de bestelkaart in en zendt die bestelkaart (waaraan de strook ge hecht blijft) aan het bureau der brandstoffen- commissie te Hellevoetsluis. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van Voorne, K. C. van den Ban te Nieuw-Helvoet. SPIJKENISSE. De arbeider Joh. Blok was Vrijdag j.l. bezig met het hakken van hout en had het ongeluk zijn been te verwonden met den bijl, zoodat geneeskundige Jjulp nood zakelijk was. De 79-jarige huisvrouw van W. de Knegt bezig met het verrichten van eenigen huiselij- ken arbeid gleed uit op de vloer en viel, waar door hersenschudding ontstond, en de dood een half uur later intrad. Tijdens een kort maar hevig onweder sloeg Maandag de bliksem in den schoor steen van den heer A. v. d. Meer rukte een paar steenen los, doch veroorzaakte geen brand. De regenval der laatste week, heeft, als overal elders, veel schade toe gebracht. Enkele gedeelten vlas welke nog geplukt op den akker stonden hebben een donkere kleur aangenomen erwten waren bijna, overal ge zicht, en vertoonen veel schot: terwijl de aardappelziekte al in het lof te bespeuren is. Alleen de weiderij vaart er wel bij. Door de Coöperatieve winkelvereeniging was te vergeefs aan de Boerenleenbank ge- vraagt om geldelijke steun voor het aange kochte huis en den aankleve van dien. Na veel moeite is men er thans ingeslaagd door middel van particulieren gelden beschikbaar te krijgen en zal dien binnenkort met de inrichting van verbouwing van de daartoe bestemde woning kunnen worden overge gaan. ABBENBROEK. Zondagmorgen omstreeks negen uren ontlastte zich boven deze gemeen te een kort maar hevig onweder. Een hok- keling (eenjarig rund) van een landbouwer C. Roest onder de gemeente Heenvliet werd tijdens dit onweer door den bliksen getroffen en op slag gedood. Assurantie dekt de schade1! VIERPOLDERS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor Kantoorstenograph ie-Nederlandsch" Mej. D. A. Klem, alhier. Op de ongeveer 200 gezinnen alhier zijn 63 honden. Hoewel de belasting pas ge bracht is van f 3 op f 5, dus^nog 1 hond op de 3 gezinnen. De copie van Ingezonden Stukken, die niet. ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Geachte Redactie! s Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte in het eerst volgend nummer van uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Verleden week Dinsdag werd dan van mond tot mond verteld dat Barend Verweij door L. Nelisse buiten de deur was gezet. Barendje Verweij, een oud mannetje van 80 jaar, wordt aan den dijk gezet. Wat een schande was dat II Voorwien? Voor Nelisse of voor Verweij? Wij zullen hierover 'tpu bliek laten oordeelen, en misschien later nog wel, den rechter. Enfin, 't feit is er, en ofschoon ik mij stellig had voorgenomen mij tegenover het publiek daaromtrent niet te verdedigen, gevoel ik mij thans verplicht dit wel te doen, daar hij mij belasterd dat ik hem lichamelijk zou mis handeld hebben, dat is nu 't toppunt wat ik van die waarde heer beleef. Een fatale, vuile, gemeene, brutale leugen. ik begrijp wel dat datj't eenige sprietje nog kan zijn om zich aan vast te klampen, om bij enkelen nog medelijden te verwekken. Ik begrijp zeer goed, dat hij met z'n ko mediant klagende toon het nog zoo ver tracht te brengen, dat hij nog gelijk zal hebben; enfin, een ieder begrijpt toch wel dat ik Ver weij nu niet voor niets heb aan den dijk gezet en wil ik dat graag aan ieders beoör- deeling overlaten. Voorts loopt hij ook nog rondbazuinen, dat door mij bij het halen van z'n meubelen werd geweigerd eenige land- en tuinbouw- gereedschappen, benevens eenige huiselijke artikelen, dewelke hij bij zijn verhuizing naar hier had meegebracht, en dat is waar; ik heb dat geweigerd om de eenvoudige reden, dat hij mij en mijn vrouw dezelve heeft ge geven, en nu meen ik wat gegeven is blijft gegevenik door den rechter verplicht moet worden, wil ik deze weer terug geven ik wil dat nu niet juist behouden om er mij mede te verrijken, ook wil ik geen gedach tenisje van hem hebben, integendeel, alles tot in de kleinste kleinigheid moet uit mijn huis, doch ik wil het recht en niet de knikkers. Als door den rechter wordt uitgemaakt, dat hij geen aanspraak meer op den rommel heeft, -zal ik het publiek verkoopen en geef ik de netto opbrengst aan Toon van Noord. Ik wil er zelfs geen cent van in mijn zak hebben. Voorts zal mij niets aangenamer zijn, dan om met dat manneke nog eens voor den rechter te komen en ben ik wel benieuwd, of hij, als hij beweert door mij mishandeld te zijn, mij, durft aankijken. Brutale vuile leugen I U mijnheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte teeken ik Hoogachtend, L. NELISSE Az. Nieuwe Tonge, 30 Juli 1917. Mijnheer de Redacteur! Twee dagen geregend, en alle weierijen onder water. Hoe komt dat? Omdat dit land zoo laag ligt! Wel laag, maar toch niets lager dan andere deelen van ons eiland. Waar om staat daar geen water op het land en hier wel Daar heeft men een stoomgemaal. Kan dat dan hier ook niet komen? Ja,zéker wel. Maar zoolang de dijkgraaf met een trapje in zijn huis stapt, en de dijkopzichter, die de absolute macht in handen heeft, op een heu veltje woont, is er geen kijk op. Kunnen die dan alles regeeren en tegenhouden. Neen, al- alles niet, maar de dijkgraaf heeft vier zoonk, met heel wat land, dat hoog ligt, en zich niet bekommerd om hen, die laag zitten. Hun spreekwoord is „als ik het maar heb". Maar die kunnen de zaak ook nog niet stuiten, maar de landbouwers, die rondom in het water wonen, en er een voordeeltje in zien, geven den doorslag. Ja, enkele zijh voorstanders van een watermachine. Ik beschouw heel neutraal en geen landbouwer zijnde, dat te veel water op de landerijen een groote, schadepost is. We zouden genoeg voorbeelden kunnen noe men. Maar daar blijft het niet bij. Allereerst zijn de landbouwers genoodzaakt, als de eeuw kanten onder water staan, zooals nu het geval weer is, het vee in hoogere weiden te bergen of op stal te zetten, waar ze dan de voorraad hooi, voor den winter bestemd kunnen ver slinden. Het veevoeder is immers goedkoop genoeg. Men dient zich in het voorjaar te verzekeren, en ieder landbouwer zal en moet er rekening mee houden, dat zulke middel- eeuwsche toestanden zich in den zomer voor doen. Men is dus genoodzaakt reserveweiden te hebben. Was er echter een watermachine was dit volstrekt niet noodig. Dan kan het wel 2 dagen regenen, wel een geheelen zo mer. De reserveweiden konden dan gebezigd worden als bouwland, wat in deze abnormale tijden wel gerekend mag worden. Er zouden dan ook meer levensmiddelen gewonnen kun nen worden. Dus niet alleen is het een boe- renbelang, maar ook een landsbelang, 't ls te hopen', dat de regeering, die geen kosten voor verbeteringen ontziet, zich ook dit onderwerp eens aantrekken zal. i Met dank voor de plaatsing in uw blad, teeken ik Hoogachtend, Uw dw. dr. B. DEN BOMMEL, 2 Augustus 1917. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen las ik het berichtje in uw No. 2308 onder: „Kerknieuws, Predikbeurten voor Zondag 5 Aug. 1917, Geref. Kerk Zuid- land, vm. Ds. Van Lummel, 's avonds 6 uur Ik dacht zoo bij mijzelven, zou daar te Zuidland nu eindelijk aan dien ouden sleur en gewoonte ook eens verandering in komen, dat men des avonds dienst gaat houden, in- plaats van 's namiddagsWe hebben dat reeds jaren zoo vurig gewenscht, maar het scheen of men daarvoor Oost-Indisch doof bleef en of Dominé én Kerkeraad liever met die zomersche tropische hitte een meerendeel slapend gehoor in het Kerkgebouw ziet, dan een met geopend oog. Wij hebben er ons vaak aan geërgerd, waar zulke kostelijke preeken als van Ds. Van Lummel worden gehoord, door de vermoeiden van lichaam en geest van den arbeid der afgeloopen week, niet kunnen gevolgd worden wegens slaperigheid. Waarom dan niet liever de menschen Zondags middags thuis gelaten en avonddienst gehouden? 't Zal toch én predikant én Kerkeraad niet onverschillig zijn of men de predicatiën met een helder hoofd kan volgen, of wegens sla perigheid niet hoort. Of moet het doel de middelen heiligen als bij onze Roomsche col lega's, als men maar ter kerk is geweest 't Is treurig. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw trouwe lezer, H. Zuidland, 6 Augustus 1917. 1,. --LULL Li I l KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Strafzitting van 3 Augustus 1917. Het Openb. Min. eischte tegen P. M., en A. d. V., vorige maal aangehou den ten einde verbalisant te hooren wegens het visschen met een kuil. Voor ieder f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. P. de R., en J. P. d. R., alsvoren ieder f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. - F. K., 36 jaar veldarbcider te Sommelsdijk, den 19 Juni 1917 n.m. 11 uur op den open baren weg Voorstraat te Sommelsdijk in kennelijken staat van dronkenschap de rust en orde verstoord door te staan razen en tieren, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. P., 54 jaar landbouwer te Ouddorp, den 19 Juni 1917 n.m. 8 uur palingfuiken te water gebracht zonder schriftelijke vergunning van het Polderbestuur aldaar f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen vischtuig. A. v. d. V., 20 jaar arbeider te Sommels dijk, •den 27 Juni 1917 n.m. 8*/i de Westdijk te Middelharnis te berijden met een rijwiel, wat op dit uur verboden is, wat kennelijk op vier plaatsen door groote borden aan boven genoemden dijk is aangegeven, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. M. BI., 26 jaar, werkman te Middelharnis, op 3 Juni 1917 n.m. 10uur tegen het huis van den heer Buurveld op de Westdijk staan leunen, waarbij hij is uitgegleden en een ruit brak, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. De heer Buurveld ter terechtzitting aanwe zig vroeg f 20 schadevergoeding onder over legging van een schriftelijk bewijs van een schilder. Het Openb. Min. wijst deze civiele actie toe tot op de helft alzoo f 10. J. H., 19 jaar, arbeider te Ooltgensplaat op 30 Juni 1917 n.m. 9uur een schakelnet vervoerd in de nabijheid van vischwater, zonder voorzien te zijn van vischacten, f 5 boete subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. J. R., 20 jaar visscher te Stellendam, op 17 Juni 1917 n.m. 83/4 uur loopen op een perceel hooiland, buitenberm van den Mid- dendijk te Stellendam, f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. A. H., 34 jaar, arbeider te Sommelsdijk, komt in verzet tegen het vonnis van 16Mei j.l. a f 10 wegens loopen met verboden visch tuig aaischaar. Bekrachtiging van het vonnis. Adr. C. MAdr. B„ R. d. V., KI. L. v. M„ P. Z., KI. G„ J. W., C. W„ C M., P.v. Sch., J. H., P. v. P., C. J. d. L„ P. v. W„ E. v. D., M. S., P. W., M. C„ Jb. T., W. B. de V„ en L. L., allen verstek. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen gekomen de vischsloepen Paul Kruger st. Abr. Jongejan f 2600. Alba tros st. J. de Waard f 2600. Voorlichter st. J. de Korte f 2000. Oranje Nassau st. D. -Koster f 2000. GOEDEREEDE. De vorige week werd door -,^1 de Noordzeevisschers niets gevangen. Door i|f^jR] de garnalenvisschers werd maar een getij gevischt en werd van 50 tot 100 K.G. per vaartuig gevangen. lengde verzoeke Middelha Zuidzijde ten verzc aldaar, 1 Kaaidree den heer Notari Op D ure te A dijk var boomen, Deurw Op Di middags aan der Iandbou van der Notai Op I 2 uur delharn bouww zoeke delharn Notai Zater (Zomer Akersh slag i Nieuwl Nota Op 7 uur van A. pelen Oud A Koomr Nota Woe (nieuw melsdi Woe (nieuw slag v gevest Oostz: Somm 1762, Eene op de der, k schijn van d Not Op Op telken hotel renhu diven den ten vH teweèl Woensdag 8 Augustus 1917's avonds 6 uur (nieuwe tijd) verkoop van aardappelen in den polder den Bommel te den Bommel ten ver zoeke van den Heer A. J. de Weerd aldaar bij D. Mooijaart te den Bommel. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 8 Augustus 1917 bij Afslag, telkens des namiddags 5 uur (zomertijd) in het logenfent Geluk te Oude Tonge: a, een perceel Tuingrond te Oude Tonge, B no. 973, groot 4 aren 85 centiaren en b, een perceel Tuingrond met bergplaats en fondamenten enz. aldaar B nr. 975, groot 6 aren 35 cen tiaren toebehoorende aan den Heer Jan de Later te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 8 Augustus te Stellendam in het Logement van de Wed. Knöps, bij inzet, en Woensdag 15 Augustus te Stellendam in het Logement van Troost, bij afslag, telkens des avonds 7 uur (Zomertijd) van: a. 2 51.49 H.A. of 5 G. 143 R.V.M. Weiland en Wate ring te Stellendam in den Scharrezeepolder, kadaster Sectie B no. 366, 367 en 368, ver huurd aan de weduwe Lodewijk Visser tot 1 November 1923 a f252 per jaar, in 2 koo- pen, b. 2.41.00 H.A. of 5 G. 74 R.V.M.'Wei land te Stellendam in den Scharrezeepolder, kadaster Sectie B. nos. 329 en 330, verhuurd aan Maarten van Seters Leendertszoon, tot 1 November 1923 a f264 per jaar. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 8 Aug. 1917, 's av. 5,30 uur (zomertijd) in het Logement Geluk te Oude Tonge: bruine Boonen, Paardepeen en Ajuin te velde in den polder het Oudeland te Oude Tonge aan den Langeweg en Buurmansweg ten verzoeke van Mej. Wed. H. Duijm te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 8 Aug. 1917, 's av. 6.30 uur (zomertijd) aan den Oostdijk te Oude Tonge: Een groote partij Timmer- en Sparhout, ten verzoeke van den heer C. A. Th. Lambert te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 9 Augs. 1917, voorm. lO'/a uur, in het hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat, veiling; en op Donderdag 16 Augs. 1917, voorm. 10'/2 uur, in het hotel „Moelker" te Ooltgensplaat, afslag, van24 H.A. 82 A. 63 C.A. boschland, genaamd het „Steedje" met boschwachterswoning enz. en 8 H.A. 31 A. boschland, genaamd „Het Kaveltje", a/d, Langeweg en den Oudelandschendfjk in den polder Oudeland te Qoltgenslaat, in di verse perceelen. Notaris VAN (SPELEN. Op Vrijdag 10 Augustus 1917 des namid- dags 6 uur (zomertijd) in het hotel „Hobbel" te Ooltgensplaat publieke verkooping van aardappelen, boonen enz. Breeder omschre ven bij biljetten. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 15 Aug. 1917 bij Inzet en Op Woensdag 22 Aug. 1917 bij afslag tel kens des avonds 7 uur (zomertijd) in het Hotel Meijer te Middelharnis: 8 Huizen met erven, benevens een perceel open grond aan de verlengde Visscherstraat te Middelharnis ten verzoeke van Mevr. Wed. K. van Schou wen te Middelharnis en 3 Huizen met erven aan de Zuidzijde van den Oostdijk te Mid delharnis, ten verzoeke van den heerC. van der Sloot aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 15 Aug. 1917 bij inzet en Op Woensdag 22 Aug. 1917 bij afslag, tel kens des avonds 7 uur (Zomerfijd) in het Hotel Meijer te Middelharnis: 2 Huizen met erven, benevens een perc. open grond aan de ver- $1V An 1 KI ba sJ Dj uil ml V1 n«

Maas- en Scheldebode | 1917 | | pagina 2